De Oorlog. Landbouwbsrictiten, GEMfSGQE BERICHTEN. Een nieuwe Industrie. Voor den o-orlog was de vervaardiging van rijwielza-dels in ons land onbekend. Uit En geland, -doch voornamelijk uit Duitschland werden ze in ons land ingevo-erd. Per jaar mag bet totaal-aantal op rulm een half mil- lioen gesehat worden. Nadat eerst in 't bui- tenland de uilvoer beperkt was, werd die ten slotle geheel stopgezet en behi-elp men zich met een nit Amerika -gelmporleerd za-del, dat bier echter minder goed in den smaak viei. De beperkte voorraad zadels en tas- sohen was bier spoedig op. Een firm a te Meppel heeft de fabricage thans Let' hand genomen. De staking bij de Holland—Amerika-Lijn. De directie van de Holland—Amerika-lijn, doordrongen van bet voor alles gaande landsbelang, in verband met de zoo hoog noodige graanverzorging, heeft ,aan haar idek- en machinepersoneel ktennis gegeven, dat zij uitelni|end met hel oog daarop bereid is, de baar kenbaar gemaakte eischen in te wil- ligen. (N. R. Crl.) TEH NEUZEN./li April 1916. Kamer van Toezicbt over de nolarissen. Bij beschikking van den Minister van Justitie is herbenoemd tot lid der Kamer van Toezicht over de notarissen en candi- daat-notarissen, gevestigd te Middelbnrg, Mr. M. P. Sipkes, kautonrechter aldaar. Aan* tie grenzen. Men schrijft uit Sas van Gent aan bet „H1>1." Het wordt thans lastig en zelfs gevaarlijk voor de grensbewoners. De landlieden mo- gen "zonder permissiebiljet geene werkzaam- h-eden meer op hunne landerijen uitoefenen. Op een man, die zijn ploeg van het land haalde, werd geschoten, wijl bij, zoekende en - niet in t rondziende, de wenken der ambtenaren niet zag. Of het schot gelost werd om altentie te trekken dan wel om deii man te Lreffen, is niet uitgemaakt. Gis- teren werden 12 menschen geverbaliseerd, die de grens langs wandeld-en zonder per missiebiljet. Nienwe eorlo'fsbrood-periode. O f f i c i e e 1. De jkwaliteit van den Ame- rikaanschen larweoogst van 1915 maakt de tarwe over het algemeen slecht bewaarbaqr. De Regeering- heeft zich dan ook reeds ge- durende gerui-meji tijd genoodzaakt gezien, bij den aanvoer met dit feit rekening te hou- den. In den aanvang van dit jaar is mC1 de HollandAmerika-lijn, den Kon. Holl. Lloyd en de Ned. Reedersvereeniging een overeen- komst gesloten, welke, als er overigens geen moeilijklieden bij den aanvoer ontstonden, een volkomen voldoenden aanvoer van tar we zal waarborgen. Tengevolge van het v-ooral in den laatsten tijd steeds bezwaarlijker sch-eepvaartverkeer is de aanvoer van tarwe ldeiner gewordien dan met hei oog op bet maken van een voorraad wenschelijk geoordeeld mag wor den. t Getracht is en wordt bin met belmlp van den Schepenuilvoerwet verbetering in den toestand te brengen. Er doen zich thans nieuwe inoeilijkheden voor. Zes Schepen van de' Holland—Ameri ka-lijn, bestemd om in April ongeveer 15.000 ton regeeringstarwe van Amerika te ver- schepen, worden hier reeds sedert geruimen tijd opgeh-ouden tengevolge van een gescliil tusschen directeuren en personeel en zul- leil dus ook bij spoedige oplossing van dit geschil veel later dan verwacht was, de tar we kunnen aanvoeren; twee andere scliepen, bestemd om na aankomst.fe Rotterdam tar we te gaan lialen, zijn met schade op zee aangetroffen, terwijl een derde schip wegens schade moet worden gedokt. Hoeveel sche- pen nog in een gelijke omstandigheid zullen komen, is uit den aard der zaak niet aan te geven. De Lodewijk van Nassau, van den Ivoninklijken West-Indischen Maildienst, ge- laden met Cliilisalpeter voor de Ncderland- sche Regeering, wordt reeds sedert 22 Maart in de Duins vastgehouden. Deze boot was voor haar volgende reis ook bestemd voor den aanvoer van graan. Ook de voortaan te volgen reisroute om bet Noorden van Schot- land zal, zooals vanzelf spreekt, den duur van de reis aanmerkelijk verlengen. Lit een en ander mag veilig worden afge- leid, dat dfe aanvoer van granen in de e.k. iij-den groote bezwaren zal on-derviiiden, re- den waarotm de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel besloten heeft maat- regelen le nemen om de zuinigheid bij het tarweverbruik te bevorderen. Van 14 dezer af zullen de meelfabrikan- ten voorlo-opig geen tarwebloem meer mo- gen malen. Zoodra de in den lande bij de fabrikanten en bakkers aanwezige voor raad bloem is verbruikl, doch in ieder ge- val uiterlijk van Maandag 21 April af, zal sleehts bruin tarwebrood (brood van onge- build larwemeel). gepakken mogen worden. Het Rijksgraanbureau zal echter op verzoek van de burgemeesters, bloem beschikbaar stellen ten. behoeve van die personen, voor wie op mediscbe gronden het gebruik van bruin tarwebrood onraadzaam geoordeeld wordt. De betrokken personen zullen een verzoek daartoe moeten doen bij den bur- gemeester' hunner gemeente, onder overleg- ging van een geneeskundig attest. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel meent te mogen verwachten, -dat zoodra algemeen bruin tarwebrood zal moe ten worden gebruikt, dit voor hen, die te- voren gewoon waren wittebrood te gebrui- ken, geen reden zal zijn om zich te bedienen van bet goedkoope bruin tarwebrood, dat op broodkaarlen wordt verkrijgbaar gesteld. Verblijf buitenslands. j De Minister van Oorlog heeft aan de burgemeesters het volgende geschreven Mg is de vraag gesteld, welke beteekenis moet worden gehecht aab het woord //ge- vestigd" voor de toepassing van art. 7, eerste lid, der Landstormwet. Ik heb in verband hiermede, de eer u het volgende mede te deelen De landstormplichtige, die zich buiten een der in genoemd artikel vermelde lan- den ophoudt hetzi) om studieredenen, ketzij voor zaken als anderszins met de bedoeling om na korter of langer afwezig- heid naar Nederland, Duitschlaud of Belgie terug te keeren, mag niet geacht worden te zijn „gevestigd" buiten deze Bijken, daar zijn verblijf buiten genoemde landen sleehts een tijdelijk karakter draagt. Mocht het'zijn voorgekomen, dat u ten aanzien van landstormplichtigen verklaringen om- trent vestiging buiten Nederland, Duitsch land en Belgie heeft ontvangen, weike er echter kennelijk op duiden, dat die land- stoimplichtigen niet voor vast buiten Neder land, Duitschland of Belgie verblgven, dan mogen die verklaringen niet worden aange- merkt als een bewijsstuk, dat de betrokken landstormplichtigen vrijdom hebben van de verplichting om voor den werkelijken dienst op te komen. In verband met vorenstaande noodig ik u uit om voor het geval u niettemin op grond van zoodanig stuk een landstorm plichtige, die rreeds in werkelijken dienst had moeten komen, heeft beschouwd als niet verplicht te zijn geweest tot opkomst, mij in kennis te stellen met zijn geslachts- en vo.ornamen, met de jaarklasse waartoe hij behoort en, zoo mogelijk, met zijn adres in den vreemde. ST. JANSTEEN. Alhier zijn pogingen in het werk ge steld tot oprichting eener school voor het geven van onderwijs aan de zich in groot getal in deze gemfeente bevindende Belgische kinderen. Gebrek aan Ohili-salpeJer. (0 f f i c i e e 1.) Naar aanleiding van ver- schillende vragen over de gevolgen van het vasthouden vau de Lodewijk van Nassau-, uitsluitend geladen met chilisalpeter, geadres- seerd aan de Nederlandsche regeering, in het Engelsche Kanaal. deelt bet ministerie van Landbouw, Nijverneid en Handel he,t vol gende mede De sterke regens in den nawinter, waar- door de grond veel oplosbare stikstofver- bindingen heeft verldren, en het thans beerschende schrale weer zijn oorzaak, dat de rogge dit voorjaar groote behoefte heeft aaa een krachtige salpeter-bemesting. Door hetniet tijdig aankomen van de sckepen met chili-salpeter zal deze bemes- ting echter veel te wenscheu laten. Dit zal vrij zeker ten gevolge hebben, dat de rogge- oogst in 1916 zeer onvoldoende zal zijn. Laat daarbij de maisaanvoer te wenschen, dan zal er meer rogge aan het vee moeten worden gevoederd. Een en ander zal leiden tot een sterke vermindering van de voor brood beschik- bare hoeveelheid rogge. Kali-zoukm. De Kunstmest-commissie maakt bekend dat de gelegenheid tot het doen van na- bestellingen op kalizouten voor voorjaarsbe- mesting met iDgang van 15 dezer is gesloten dat de thans geldende prijzen voor kali zouten sleehts van kracht zullen zjjn voor leve- ringen tot 15 dezer wat betreft de provin- cien Groningen, Friesland, Drente en Over- ijssel. Voor de overige provincien voor le- veringen tot 30 dezer, voor zooverre bedoelde leveringen door de Duitsche kalimijnen zullen kunnen worden uitgevoerd, aange- zien na boven vermelde tijdstippen de levering naar Nederland tijdelijk zal worden gestaakt datmet ingang van 15 Mei de prijs van kalizout zal worden verhoogd en vast- gesteld op /3,46 per 100 K.G. voor 20 pCt. en 7.06 voor patent kali, franco op den waggon, vrachtbasis Stassfurt, los ver- laden bij direete verzending aan de ver- bruikers dat waarschijnlijk tusschen 15 Mei en 1 Augustas een belangrijke hoeveelheid kalizout 20 pet.- door de Duitsche regeering zal worden vrijgegeven, terwijl na laatst- genoemden datum de uitvoer van kalizouten uit Duitschland vermoedelijk wederom zal worden gestaakt dat, in verband hiermede, met ingang van 1 Mei, de gelegenheid zal worden opengesteld tot het doen van bestellingen alleen van 20 pet. kalizout op nieuw model kaarten, welke door de commissie op de gebruikelijke wijze ter beschikking zullen worden gesteld van den handel. dat de commissie, in verband met het voorgaande, verbruikers in overweging geeft, hunne bestellingen aan hun gewonen han- delaar ten spoedigste in te zenden, waardoor teleurstelling zal worden voorkomen. Ten overvloede wordt bier nog herhaald, dat er tot 1 Augustus geen patent-kali zal worden geleverd, doch alleen 20 pet. zout en dat alle oude bestellingen met ingang van 1 Mei zjjn vervallen. (St.ct.) ENGELSCHE NEDERLAAG IN MESOPOTAMIA Uit Konstantinopel wordt d.d. 11 dezer, officieel gemeld De Engelschen hebben bij Felahiet opnieuw een bloedige nederlaag geleden. Zij hebben meer dan 3000 dooden op het gevechts- terrein laten liggen en wij hebben 1 officier en eenige soldaten gevangen genomen. Zondag ging de vijand na een hevige beschieting van P/j uur, met al zijn troepen van den rechteroever van de Trigis tot den aanval op onze stellingen over. De slag duurde zes uur aaneen. Aanvankelijk ge- lukte het den vijand met groote verliezen een deel onzer loopg^aven binnen te dringen, doch onze troepen regen de binDengedrongen vijanden aan de bajonet en sloegen de troe pen, die hen te hulp kwamen, terug. 's Avonds na den slag konden wij in de door hun tijdelijk bezette gedeelten onzer loopgraven meer dan 3000 lijken van vij anden tellen. De gevangeneu verklaarden, dat de 13e Engelsche divisie, die geheel uit Engelsche soldaten bestond, en indertijd aan de Darda- nellen heeft gevocbten,- het zwaarste had geleden. Zij was nog sleehts korten tijd geleden in Mesopotamia. Onze soldaten hebben met waren heldenmoed gestreden. Van Engelsche zijde werd aanvankelijk melding gemaakt van een nieuwe poging om de Eugelsche troepenmacht, die te Koet el Amar ingesloten is, te ontzetten. Maar ook deze poging, evenals verschillenae vo- rige, is mislukt. Het Engelsche ontzettings leger staat op ongeveer 40 K.M. van Koet, waar generaal Townshend begin Januari door een overmacht van Turken en Ara-, bieren werd ingesloten en sedert belegerd wrorct. Het aantal ingesloten Engelschen wordt op 20.000 geschat. BE ENTENTE VESTIGT EEN Yi.OO i'RASIS OP EEN GRIEKSCH EILAND. De Entente gaat nogmaals oj) een Grieksch eiland troepen landen. Ditmaal zal het eiland Kephalonia, een van de loni- sche eilanden, zuidelijker dan Korfoe gele- geri, juist voor de Golf van Korinthe worden bezet. Het groote doel is, op de reede van Argostoli op dat eiland een vlootbasis te vestigen. De Fransche en- Engelsche gezant zijn aan den voorzitter van den Griekschen mi- nisterraad, Skoeloedis, dit beSluit van hun regeeringen gaan metdeelen. Ze gaven de verzekering er bij, dat de Griekscbe souvereine rechten zouden worden geeerbiedigd en dat maatregelen zouden worden getroflFen.om'het verkeer op de reede van Argostoli de minst mogelijke belemme- ringen in den weg, te leggen. Yolgens Renter nam Skoeloedis een zeer krachtige houding aan en deelde hij iu energieke be- woordingeninede, dat Griekenland nietanders dan protesteeren kon tegen den nieuwen inbreuk op de Griekscbe souvereiniteit. Er volgde een levendige gedachtenwisseling. De Engelsche gezant heeft geconfereerd met koning Oonstautijn. Door de legaties der Entente-mogendheden is vervolgens een communique verspreid, waarin ze bun optreden in dezen een Zuiver defensieven maatregel noemen en verklaren niet het plan tot een bezetting van Kep halonia te hebben. EEN BASIS VOOR YREDESONDERIIANDELINGEN De Romeinsche correspondent van //De Tijd" seint Naar ik uit welingerichte bron verneem, worden ten Yaticane stappen overwogen, om, naar aanleiding der redevoeringen van den Duitschen Rijkskanselier en Asquith, langs diplomatieken weg zekere vragep te stellen. EEN NIEUWEN WI NT ER V Ii L DTO CIT Krijgen wij een nieuwen winterveldtocht zoo vraagt de Tagl. Rundschau. En zij deelt dan mede, dat Rusland daar reeds toebereidselen voor treft. Zoo zijn in het gouvernement Nisjni-Nowgornd een groot aantal viltfabrieken opgericht, die warme soldatenlaarzen moeten vervaardigen. F.F.N WELVAREND DUITSCHLAND IS NOODIG. Uit de rede van Lord Courtney, Dinsdag in het Hoogerhuis gehouden Wg alien wenschen Belgie tot zijn oude onalhankelijkheid hersteld te zien, maar we kunnen het oude Belgie niet terugkrijgen zonder een welvarend Duitschland. Door hun ligging zijn Rotterdam en Antwerpen voorposten van Duitschland zij bangen van dat land af. Houdt men dus Duitschland er onder, dan doet men het Rotterdam en Antwerpen ook. HOE DF. „SUSSEX" GETORPEDEERD WERD. Van het torpedeeren van de Ivanaalboot „Sussex", die passagiers vervoert tusschen Engeland en Frankrijk, geeft een inwoner van Bazel de voLgende levendige l>eschrij- villg1 Tegelijk met de geweldig-e ontploffing, 'smiddags (24 Maart) kort voor drie uur. st-ortte een reusachtige waterzuil over het achterdeel van het schip, en .wierp men schen en allerlei voorwerpen in het water De torpedo de schrijver n-eemt op gezag van den kapitein aan, dat het een torpedo was had het voors.te derde deel van het schip afgerukt. Achter het schip was het water met menschen en allerlei voorwerpen bezaaid. Een afschuwelijk geschreeuw en hulpgeroep steeg van daar op, maar wat er van het schip over was werd nog eenige honderden meters voortgedreven. Men kon de drenkelingen alleen een klein hulpvlot toewerpen. Paniek aan boord. Alter gedachte was nu zoo snel mogelijk het schip te verlaten. Op 't achterdeel ont- stond paniek. Vrouwen liepen met loshan- gende haren rond, riepen om haar kinderen of haar man; anderen.baiden en vielen op de knieen; mannen vloeklen, huilden, anderen riepen om ireddingsbooten en om hulp. Bij al dat leven voegde zich het bruisen en sissen van den stoom, die uit gebarsten pijpen een weg vond,-het stampen van de zee en het afgrijseljjk geloei van de sirene. De wanorde werd nog vergroot, doordat de passagiers 1 voor het meerendeel radeloos en aan zich zelf waren overgelaten, want de bemanning was, voor zoovpr zij niet met het voorschip was ondergegaan, binnen in het schip bezig de schotten te sluiten en ander werk te doen. Be eerste boot omgeslagen. Sleehts'enkele mannen konden hel pen de booten uit te brengen. De esrste was veel te vol toen ze te water werd gel a ten en sloeg alras om. De meesle inzittenden verdron ken. Met een tweede boot ging het beter. Een Amerikaansche sprong van boven van het schip in die boot en bleef met gebroken ledematen liggen. Deze boot nam nog eeni ge menschen uit het water op. De schrijver hielp een derde boot te water laten. Die boot was lek, zoodat ze weldra onder water zonk. De booixlen waren pngeveer een hand- breed onder den jspiegel der zee. Drie en ©en half uur hebben de schipbreukelingen in die boo-t doorgebracht. De koude was vreese- lijk. Behalve een 12jarige jongen, die zich dapper hield, gedroegen de overigen, man nen, Zuidelijken zidi onmanlijk. Men kon geen verstandig woord met hen wisse- len, ongeartikuleerde klanken waren het ant- woord. Grenzelooze doodsangst spralc uit hun trekken. In het water drecf tusschen hen in het lijk van een man, die van uit- putting was gestorven. Ten slotle werden ailen in een andere reddingbool opgenomen. Het lijk werd in de halfgezohken boot ach- tergelalen. Een van de schipbreukelingen, een Italiaan, was waanzinu.g geworden, en het gelukte den man alleen met slagen en geweld tot kalmte le brengen. Weer terug aan board. Voor de schipbreukelingen, die oiitzet- tend 'van de kou le lijden hadden, daagde geen hulp op. Men micende aen zeilschip in de verte te zien, maar dit verwijderde zich snel. Besloten werd naar het wrak van de „Sussex" terug te keeren en alien wer den weer aan boo-rd geheschen. Men had de schotten kunnen sluiten en hoopte het schip drijvende te houden. Tusschendcks lag het vol zwaar gewonden. Ze waren op de priipitiefste manier, met vuile servetten en -dergelijke vefbonden. Daarlusschen gil- den nog een aantal vrouwen. Een Engel sche was zinneloos geworden en schreeuwde aldoor; men moest haar vasthouden. Ieder hielp zooveel hij kon. Men gaf kleercn of geld aan. arme Spanjaariden of Italian, u, die alles verloren hadden. Een Hollander vond midden in de verwarring zijn grooten koffer en verdeelde daaruit met roerende mildheid heel zijn garderobe. De redding. 's Avonds om 9 uur was de draadlooze telegj'aaf weer in orde en begon te werken. Nn en dan werden rake.tlen opgezonden. Eerst om elf uur zag men het Iichl van een kruiser, die uit 'Boulogne te hulp was g-e- zonden. Spoedig daagde een tweede schip op. De vreugde van de passagiers was on- beschrijflijk. Hel overbrengen op de twee schepen ging mei de groolste mocitC. want de zee stond ihol. De gewonden werden overj gegooid en door matrozen opgevangen. Een Amerikaansche dame vertelde den schrijver dat zij nog bestolen was. Een heer had haar zijn hulp aangeboden en liaar tasch willen dragen. "Ze had daarin haar geld en kostbaarheden. Hij gaf haar later de tasch terug, maar leeg. Ze schrelde l)ij het ver- tellen, niet om de waarde. want ze kon het verlies licht dragen, |maar omdat een mensch in zullce omslandigheden nog zoo slecht kon zijn. - UIT WEENEN. De Weensche corresj>ondent van de „N. R. Crl." schrijft did. 27 Maart: Het begint er nu heel leelijk met onze maag uit te zien. Er zijn haast geen melk, geen vleesch en geen aardappelen meer te krijgen. De doorvoer stokt zeer dikwijls. Sinds drie dagen krijg ik bij mijn slager geen vleesch meer en moet mijn dieusl- meisje de bnurt afloopen om iets Le krij gen. En het is overal zoo. Voor een klein stukje matig vleesch belalen wij prijzen als voor een Iruffelpa-stei van pauwentongen. Herhaalde malen komt het voor, dat men de eenvoudigste dingen niet meer krijgen kan. Den eenen keer zijn het de aardappe len, een ander maal is het de melk, een derden keer het vet, enz. De woeker bloeit, en veel wordt achterbaks gehouden. Het leger koopt alles op en betaalt elken prijs. Geen wonder dus dat de gewone mensch met een half leege maag moet rondloopen. Alle politiek is levensmiddelenpolitiek ge worden. De kranten zijn vol van de maat regelen, noodig om de middenstand en de minder gegoeden voor nijpend gebrek te bewaren. BE TOESTAND TE TRIKST. De correspondent van de „Daily Tele- graph" te Madrid had een onderhoud met iemand, die zoo juist uit driest terugge- keerd was. Hij vertelde^ dat in de stad onl- zettend veel gebrek Wordt geleden. De be- volking bestaat nog sleehts uit 80.000 per sonen. Gemis aan levensmiddelen is oor zaak, dat zwermen ratten en ikatten zich in de straten vertoonen. Zoo groot is hun aan tal, dat er een Speciale dienst georganiseerd moest worden om de dieren, die, door hon- ger gedreven, op klaarlichten dag. menschen aanvielen, te dooden. Er waren dagen, dat niet minder dan 800 katten geslachlofferd werden. De bevolking, speciaal de vrouwen en kin deren, bieden een troosteloozen aanbljk. Herhaaldelijk komt hel voor, dat menschen vari honger sterven. v De voorraad brood, welke op vertoo'n van een kaart beschikbaar wordt gesteld, be- draagt nog sleehts 210 gram per persoon. Dit weinige is bovendien nog van een zeer inferieure kwalileit. Gebakjes en andere ver- snaperingen mogen reeds sinds langen tijd niet meer bereid worden. Visck is niet te krijgen, omdat hel visschen verboden werd. Sleehts enkele bevoorrechten kunnen' zicli nu en dan een kleine hoeveelheid verschaffen daar een enkelen keer wel eens vergunniiig tot visschen wordt verleend. Des Maandags en Vrijdags mag geen vleesch en geen boter verkocht worden. Op andere dagen wordt de beschikbare hoeveel heid zpo zuinig mogelijk onder de bevol king verdeeld. Bijna dagelijks vliegen Italiaansche avia- teurs over de stad. De officieele berichfen maken van die bezoeken echter nooit melding. Hoewel de winter zeer koud was, kon de bevolking wegens gebrek aan kolen hare wo- I ningen niet verwarmen. Gas is er niet en des avonds heerscht in de stad zulk een doordringende duisternis, dat herhaald'elijk menschen te water geraken. Vandaar dat men hekken langs de oevers van het kanaal geplaatst heeft. Een liter olijfolie kost tagenwoordig lien kronen. De autoriteiten vreezen. dat de cholera, die ook. het vorig jaar reeds woed- de, in de komende maanden veel slachtoffers zal eischen. Mijn zegsman, aldus de bovenaangehaal- de oorrespondent, is geheel Oostenrijk door- getrokkeil en zijn indruk was, dat er veel armOede en ellende wordt geleden. In Tricst heeft die ellende wel haar hoogste punt be- reiki. Zijn vriend sprak dan ook van „de hongerstad". PreiRge hospital Door een tiewoner der 2e Oosterpark- straal te Amsterdam is bij de politie mede- gedeeld, Hal zijn hospita een zijner cos- luuiris in een bank van leening had gebracht en het geld ten eigen bate heeft aangewend! (Nws.) Geworgd. Dinsdagimorgen, omstreeks halfacht, is in de fabriek van Hosekamp, te Schiedam, de 20jarige arbeider N. W., wonende tc Rotter dam, door een as van een in-hewegingzijnde machine gegrepen. Zijn kleeren werden op- gerold; waardoor de jonge man geworgd werd. Dooilgeschoien. De tweede smokkelaar, de ongeveer 20ja- rige A., uit Ottersum, die naar men meende bij de aanliouding Maandagmiddag ondier het gehuchl Milsbeek sleehts in de beenen was geraakt, werd naderhand met een schot in den rug dood achter een struilc gevonden. De toestand van P., die een ko-gel in -het hoofd kreeg, is hoogst ernstig. Nckkramp. Daarover schrijft het „l"tr. Dugblad' Herhaaldelijk komen den laatsten tijd be- richlen in de pars van me 11 i.ngilis-geva 1 len waarojj dab enkele dagen later het over- lijden van den patient wordl gemeld. In verband met deze berichten hebben wij het niet van belang onlbloot geahht' eens inli'ch- tlngen omtrent deze gevreesde ziekte in te winnen bij iemand, die ter zake kundig mag worden geacht; de ons vers trek Lc informa- iies zullen onzen lezers ongelwijfeld op dit oogenblik interesseeren, nu de ziekte een zekere ongeruslheid begint te verwekkeji. Menigeen denkt, dat meningitis een ziekte is van den jongsten tijd, omdat hij er vroeger niet van lioorde; deze gedachte nu is o.n- juist, want reeds meer dan een eeuw gele den is in Geneve een meningitis-epidemie voorgekomen en in het begin van deze eeuw heeft -men epidemieen geken-d in Silezie en West-Pruisen. Ook in ons eigen land hieeft men de ziekte meermalen geconstateand en Lang niet attoos alleen onder de militairen; zoo - kwamen bijvoorbeetd in het voorjaar van 1867 een tiental gevallen van meningitis voor te Gielhoorn, onder de gewone burger- lijke gevallen en in den winter van 1885 1886 werden in de Grenadierskazerne te 'sGravenhnge 16 gevallen van deze ziekte waargenomen. Men mist dus elken grond om te denkeh, dat de meningitis van jongen datum is. De epidemische meningitis of nck- kramp is een ontsleking van de hersenvlie- zen, een onlsteking die geregeld sporadisch voorkomt, maar een enkelen keer een meer epidemisch karakter verloont. Nu kan her- senvliesontsleking veroorzaakt worden door tuberkel-bactllen, door etter-bacterien, die bijv. door -den neus naar de hersenen kun.- nen doordringen en door andere ziektekie- men, maar die gevallen blij ven toch spora- disch, in tegenstelling met de meningitis van onze dagen, die positief een epidemisch ka rakter draqgt. De smetstof voor -deze ziekte zetell in de keel van veelal volkomen gezonde menschen en blijft daar in den regel een week of drie aanwezig; of zij verdwijnt, of zij wordt door hoesten of niezen overgebracht op andere personen eh aldus verspreid. Buiten -het menschelijk lichaain gekomen, is de smetstof spoedig afgestorven. Kinderen zijn vatbaar- der voor de ziekte dan volwassenen; no-g onlangs zijn in een Brabantsche gemeente drie kinderen uit 66n gezin door meningitis aangetast, alweder een bewijs, dat de ziekte volsLrekt niet uitsluitend onder de militai ren voorkomt. 'Het me-est treedt de menin gitis op in de voorjaarsmaanden, Maart, April en Mei, zooals trouwens ook ten vori- gen jare hier le lande gebleken is, toen on geveer 54 gevallen zich hebben voorgedaan en meningitis tijdelijk in de wet op de be- smettelijke ziekte werd opgenomen. In an dere landen was de toestand ve& ongunsti- ger dan bij 011s; alleen in Engeland en Wales waren in de eerste zeven maanden van 1915 reeds over de 3000 gevallen vaa meningitis bekend geworden, zoowel bij die burgerlijke bevolking als onder -de militai ren. Onder bepaalde, voor een deel nog onbeken-de omslandigheden, dringt de smet stof van uit de keel door naar de hersen- vliezen en veroorzaakt dan de nekkramp, of meningitis. De naam van de ziekte, nek kramp, heeft betrekktng op de eig-enaardige houding van den patient: het hoofd buigl zich sterk naar achteren en iedere poging, 0111 het hoofd in den gewonen stand terug te brengen, wordt verhmderd door de pijn, die de patient hi-endoor lijdl. Hel sterfte-cijfer onder de meningitis-pa- tienten is vrij hoog; bij kwaadaardige epi demieen is het gestegen tot boven de 80 pCt. Men Lracht de ziekte te bestrijden door in- spuiting van de patienten met een serum in het ruggeinergskanaal, in den rug dus; in ons land wordt dit serum bereid door pro fessor Spronck te Utrecht in diens bacterio- logisch-therapeutisch instiluut aldaar. Geheel ten onrechte is dezer dagen in een berlcht igezegd, dal met hel sqrum van professor Spronck geen resultaten werden verkregen. Het tegendeel is juist waar; danle zij de sernmbehandeling is de sterfte onder de meningitislijd-ers vermin-derd. Van die 5 ge vallen die zich len vorigen jare voordeden hij militairen in Amersfoort in garnizoen, hadden 4 genezing ten gevolge, na inspui- ting met serum; een -der patienten stierf reeds op den dag zijner opneming, wij niee- nen te weten nog voor de inspuiting. Een zeer ernstige palient, die te Winterswijk met serum beliandeld werd, herstelde eveneens, een lij-der te Zutfen evenzoo, beiden na se- rum-inspuiting. Hoe men de ziekte krijgt, is niet te zeggen, evenmin als precies te zeggen is, hoe men influenza en longontste- king opl-oopt; -de meningitis komt volstrekt niet hi grooter getale voor dan 'n andere ziekte, maar het is een ziekte die verbazend imjioneert -en waarvan schier ieder geval bekend wordt gemaakt. Hoeveel patienten zijn -er op het oogenblik niet met longont- steking? Maar men hoort daar nie't zoo van, terwijl juist iedereen spreekt van me ningitis, waardoor de ziekte in omvang schijnt toe te nemen. T-er voorkoming van de ziekte is voor alles noodig groote rein-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2