ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 6365. Donderdag 13 April 1916 Jaargang. IIIBIIIJI IISMFT ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Telefoon 23. Dit Blad verschijnt Maandag-, Woensdag- en Vrpagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. B8HNENL AND. fkbiLLKTOH. >e Per 3 maanden binnen de stad I.—. Franco per post voor Nederland 1.10. Bif vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-lndie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertenfien voor 1 Ulir op den dag der uitgave. Nederlandsehe waardeverzendingen. De „Nieuwe Crt." meldt, dat Engeland ulle in beslag genomen Nederlandsehe waarde- zendingen zou hebben teruggegeven onder boding, dat dergelijke zendingen niet nicer zullen geschieden. Het „Hbl." meldt daaromtrent: Dit bericht is, naar wij vernemen, niet ge- heel juist. Sedert de inbeslagneming zijn voortdurend onderhandelingen gevoerd, en over de teruggave van de in beslag geno men waarden en over Ide voorvvaarden, waar- op voortaan de verzendingen zullen kunnen piaats hebben. Wat nu liet laatste betreft, is een grondslag van overeenstemming ver- kregen. De verzending zal volgens dezeover- eenkomst geschieden door het bestuur .van de Vereeniging voor den Geldhandel, die als N. O. T.-commissie zal fungeeren. Wanneer de definitieve regeling is tot stand gekomen, verwacht nVen, dat ook de Waarden, die reeds in beslag genomen werden, zullen wor den vrij gegeven. De Kennlijk. De reederij van het stoomschip Eemdijk deell mee, dat het schip door een oplplof- fftig in ruim iiq. 2 aan bakboordzijde is be- schadigd. De kapitein en de bemanning hebben bet schip verlalen. Het Engelselie gouvernement heeft beslag op het stoomschip gelegd en laat het I ossein waarmee reeds begonnen is. Sleepbooten liggen langs zijde. Later zal het stoomschip in een droogdok worden opgenomen. Nekkramp. Naar aanleiding van de in den laatsten tijd verschenen berichten, omtrent het voorkomen van gevallen van nekkramp onder de troepeu van ons leger, heeft het Haagseh correspondentiebureau zich om inlichtingen gewend ter plaatse, waar men volledig op de hoogte kan zijn en daar vernomen, dat zich in verschil'eade garni- zoeuen eenige verspreide gevallen van die ziekte voordoen, waaronder te 's-Graven- hage een acbttal. Te gelijker tijd werd de verzekering gegeven, dat door den mi- litaren geneeskundigen dienst alle mogelijke maatregelen weid n genomen, om door een strenge isoleering als anderszins uitbreiding dezer besmetteljjke ziekte te voorkomen. Maandagnacht is tengevolge van nek kramp te Groningen overleden de 20jarige student in de rechten, de heer Kijlstra. De landweersoldaat Van der Slikkp, af- komstig uit Poortvliet, is in zijn garnizoen 's-Gravenhage aan nekkramp bezweken. Een prolest-ver.gadcring. Op een druk bezochte protest-vergadering van den Bond van Ned. Onderwijzers gehouden te 's Hage, is een motie aangenomen, waar- in er op wordt aangedroDgen #ten spoedig- ste een einde te maken aan de treurige financieele positie, waarin de onderwijzers tot schande van Ned rland nog steeds ver- keeren." De vergadering achtte den nu voorgestelden duurte-toeslag een beleediging van den onderwijzersstand, terwijl door de invoering er van, volgens de motie, geen leniging zal worden gebraeht in den nood der laagst gesalarieerden. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Aanwezig alle Ministers, behalve die van Waterstaat. Comite-generaal. De voorzitter deelt volgens het verslag der „H. Crt." mode, dat is ingekomen DOOR i H. BERTRAND. 33) Hij riep een van de andere machinisten en deze droeg met behulp van Berger en Hans den bewuslelooze met groote moeite op het dek. Toen zij boven kwamen, gutste het zweet hem van het gelaal. De dokter verscheen tersiond, goot den ongelukkige een weinig cognac in den mond, en toen dit niet hielp, beproefde hij andere midde- len. Doch tevergeefs, na een paar minu- ten was hij reeds^dood. Intusschen was de kapitein naar de ma- chinekamer gesneld en had daar een lan- ge beraadslaging met den eersten machinist gehouden. Het gelukte hem nog eens een paar man- nen aan het werk te krijgen. Weer een kwartier later, en de, eerste machinist riep door de spreekbuis naar bo ven, dat het niet meer mogelijk was, liet vuur gelijkmatig te 'Onderhouden. j een brie1' van de heeren Kuyper, (mede-on- derteekend door de heeren Kuyper, Reekers, De Vos van Sleenwijk, Fokker, Van Was- sennaer van Gatwijck, Van der Does de Willebois, Verheijen, Bavinck en Van Lams- weerde), met verzoek om in een spoedig te beleggen vergadering een voorstel te doen om een coniit6-generaal te beleggen, ten- einde de Regeering in de gelegenheid te stel- len de Eerste Kamer diezelfde mededee- liligen te doen als voor de Tweede Kamer. De heer Kuyper lie,ill dit voorstel toe. Builen schuld der Kamer zijn we in een conjunctuur tot de Regeering gericht, die een min aangenaam karakter draagt. De verklaringen der oorlogvoerende Regeerin- gen geven zeker een indruk van gerustheid. Ook doet spreker niets af voor de hulde die de Regeering toekomt voor haar oplre- den op internationaal gebied. Of hier loos alarm was, doet niet ler- zake. Een brandwacht moet uitrukken op het eerste gerucht. Maar het is de vraag of de Regeering wel uit constitutioneel o.og- punt heeft in aeht genomen, wat eisch van 't oogenblik was. Spreker legt niet den na- druk op 't kwetsend karakter daarvan voor de Kamer. De Eerste Kamer staat te hoog om gunst of gralie af te bedelen. Maar 't is de vraag of de Regeering wel genoeg- zaam gewaakt heeft voor haar eigen con- slitutioneele waardigheid. De Regeering heeft eigener ini liatief dadelijk de Tweede Kamer gewenkt en geroepen en haar geheinvenisseo meegedeeld. Maar terwijl de volksverlegen- woordiging bestaal uit twee kamers, heeft de Regeering dadelijk dit verschil tusschen die beide takken gemaakt, dat zij de Eerste Kamer buiten de poort liet staan, terwijl de Regeering uit eigen initi.atief generaal- comite in "t level) riep. Dit onderscheid strijdt met de eoustituiioneele beginseien. Dd Eerste Kamer draagt e ten als de Tweedc een hooge verantwoordelijkheid. De Regeering zag in dat het belang van den Staat eisch te dat de Tweede Kamer mede. deelingen ontving, doch achtte dit voor de Eerste Kamer niet noodig. Dit mag de Eer ste Kamer niet dulden zonder protest. Ook de Eerste Kamer moet de noodige gegevrens bezitlen om haar in staat te stellen een rijp oordeel te vellen over de Regeeringsvoorstel- len, doch zij heeft ook een actieve verant woordelijkheid en moet in staat zijn een oordeeL te vellen over dp Regeering en haar optreden, door een interpellatie, als anders zins. Vandaar sprekers voorstel, op grond van art. 10 van het Reglement van Orde. De voorzitter stelt voor aan dit verzoek het vereischte gevolg te geven, en vraagt de Regeering of zij bereid is, daaraan te vol- doen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Cort van der Linden, zegt, dat die Regeering volkomen bereid is aan de Eerste Kamer dezelfde inlichtingen te verschaffen als aan de Tweede Kamer. De Minister kan zich met het betoo-g van den heer Kuyper in zake de constitutioneele beteekenis der Eerste lvamer grootendeels vereenigen. Maar de zaak stond zoo, dat de Tweede Kamer zitting hield, terwijl de Eerste Kamer moest bijeengeroepen worden. En na de opzette- lijke bijeenroeping dakrvan zou een veel grooter beteekenis zijn gegeven. De Minister heeft echter onmiddellijk ge- meld, dat de Eerste Kamer recht had op dezelfde mededeelingen, en hij heeft zich daartoe bereid verklaard. Het ging alleen hieroim of die mededeelingen zouden ge schieden in de eerstvplgende gewone bij- eenkomst der Kamer of in een daartoe op- zettelijk bijeengeroepen vergadering. De heer Kuyper meent, dat de Regeering den steun noodig had der geheele Volks- vertegenwoordiging. Uit een en ander vloeit voort, dat de Minister in de gegeven ern- slige omstandigheden van oordeel was, dat Ook begdn men in de hutten van de passagiers eerste klasise den invloeid van cLeii brand te gevoelen, de een voor, de andere na twain radeloos op het dek. Het tooneel van dien morgen scheen zich met nog meer hevigheid te zullen herhalen. De kapitein stond op de commandobrug, met een sombere uitdrukking op zijn ge- laat. Nog werkte de schroef, zoodat liet schip zich kon vooribewegen. Eensklaps weigerde de hulpmachine haar dienst en ging het electrische licht uit, zoodat hcl.geheele schip in duisternis gehuld lag. Men had idit wel voorzien en bijtijds ge- zorgd voor een andere, al was het ook zeer primitieve verlichting: tbch oefende liet ver- dwijnen van het electrische licht ©en verlam- menden invloed uit op de passagiers zoowel als op de equipage. Zelfs Hans, die zich zoo moedig had gehouden, beefde over al zijn lecjematen, toen het groote schip eens klaps in het donker gehuld werd; het was een beangstigende gewaarwording, deze plot- selinge overgang van helder licht tot diepe duisternis. Het dek vulde zich meer en/meer met passagiers. Alles drong naar het voorste gedeelte van het schip, zoo ver mogelijk de Eerste Kamer to' 23 April zonder in lichtingen kon blijven Dit nu acht spreker voor de positie der Eerste Kamer hoogst onaangenaam. De Minister antwoordt, dat de heer Kuy per over het hoofd ziet, dat de bijeenroe ping der Eerste Kamer schade zou hebben kunnen doen aan 's lands belang. De vergadering gaat vervolgens over in comitb-generaal. Te 2 uur 30 wordt de vergadering her- opend, en niets meer aan de orde V.ijnde, weder gesloten. TWEEDE KAMER. Vergadering van 11 April. De voorzitter, de heer Scliaper, deelt mede, dat de president, de heer Goeman Borgesius, ongesteld is en deswege de vergadering niet .kan bijwonen. De Ouderdomsrenic. Aan de orde is, blijkens het vrerslag der „IL Grt." de voortzelting der behan- deling van de ouderdomisrente. Rede van den heer Limburg. De heer Limburg, zijn rede vooiTzettende, betoogt, dat wij in art. 389 Invaliditeitswet (uitkeering van 2 aan arb eiders) heb ben, een artikel, dat aanleiding geeft en moet geven tot groote. onbillijkheid. Dat dit artikel niets meer zou zijn dan een over- gangsbepallng, valt aan het v o 1 k niet dui- delijk te maken. In den opzet der wet-Talma zelf ligt de vraag opgesloten, of de wet over 3 ja- ren in werking zal ireden. Dat dit met zekerheid en automatisch zal geschieden, drukt de wel volstrekt niet uit. Men spreekt van de wet-Talma, die een recht geeft. in tegepstelling met dit ont- werp, hetwelk een aalmoes doet verstrek- ken. Bedenkl men wel, dat, als de wet- Talma in 1916 in werking treedt, er nog 24 jaren moelen verloopen, voordat de ouderdomsrente hooger wordt dan 2 Want dit zal eerst geschieden, nadat 1248 weekpremies zijn betaald. Waarom weigert de rechlerzijde zich i>e- Ireffende de ouderdomsrente te stellen op liet standpunt van den uitslag der verkie- zingen? Wit zij den kieinen marskramer en schoenlapper niet helpen? Is het prin- cipe tegen de Staatspensionneering de oor- zaak der bestrijding van dit ontwerp? De rechtsche partijen in Engeland waren wel voor een dergelijk ontwerp. Men noemt het ontwerp Armenzorg en maakl zich schuldig aan een woordenspel. Armenzorg in den zin der Nederlandsehe Armenwet is dit ontwerp niet. De heer De Visser zeide, dat het ont werp in strijd is met de historische ont- wikkeling der armenzorg in ons land. Het zij zoo. Maar is die historische ontwikke- ling dan zoo volmaakt? De heer Snoeck Henkemans noemde de vrijwilligheid der historische armenzorg haar meest kwetsbare plek. En het denkbeeld armenzorg: politie- maatreget, de grondslag onzer vroegere ar menzorg, is ook allerminst uit de Armenwet van 1912 verdwenen. Men zegt, dat dit wetsontwerp het sparen zal tegengaan. O heilige onnoozelheid men zal op zijn 30e jaar verkwisten, omdat men op zijn 70e jaar een uitkeering van 2 gulden krijgt. Alsof de meesten zooveel te verkwisten hebben en niet leven aan den rand van een bestaansminimum! Een argument der tegenslanders is ook, dat dit ontwerp niet oipder Staatszorg thuis behoort. Doch wie is bij machte, de gren- zen der Staatszorg eens en voor al te trek- ken? Wal vroeger Staatsso'cialisme heette, wordt thans door alien als vran zelf spre- kend beschouwd. De wet-'j'ahna bepaalt in de le loonklasse van den brand. De niannen' stonden met een sombere uitdrukking op liet gelaat in kleine groepjes bij elkaar, de vrouwen hid den haar kinderen dicht bij zich. Iedereen had reeds nil zichzelf de onontbeerlijkste bagage mee naar boven gebraeht. Een druk- kende stilte heerschle onder de dicht opeen- gehoopte menigte, slechLs af en toe lioorde men een vrouw snikken of een kind schreien. De kapitein ging nog even naar het ruim en nam met zijn officjeren opnieuw de ramp in oogenschouw. Toen hij terug kwani, scheen zijn besluit genomen. Men zag" nu de matrozen en Ide hofmeesters been en weer rentien. Watervaten en kisten met levens- middelen werden naar boven gesleept en in de sloepen gebraeht. Er blijft ons niets angers over. Wij hebben het ergiste te vreezen! Wij moeten trachten ons in de sloepen te redden, fluis- terde de kapitein Berger toe, die steeds in zijn nabijheid bleef, en ploseling riep >le reeds bejaarde man smartelijk uit: - Mijn mooi schip, mijn diei'baar, mooi schip! Berger drukte hem hartelijk de hand. U hebt evenals al uw officieren en ma- h'ozen uw plicht gedaan, wij alien zijn daar van getuigen geweest! antwoordde hij ern- de premie op 20 cents. Voor deze premie is de werkgever „bevoegd" zoo staat het zoetsappig in de wet 4 cents van het loon der arbeiders af te houden. Men be- grijpt wal van die „bevoegdheid" tereclit komt. Dat velen ter linkerzijde zijn teruggeko- men van hun voorliefde om ook de ouden van dagen te doen vallen onder de ver- plichte verzekering, is kiezersbyzantisme en slimme politieke berekening genoemd. Dit zijn gevaarlijke verwijten van niet hoog ge- halte, want men vestigt er een verkeerden en slechten indruk van de politieke mora- liteit der partijen in het algemeen mede. Immeris, het is niet aan te nemen, dat de moraliteit links lager zou zijn dan rechts. Veranderiiig van politieke inzichten komt in de geschiedenis herhaaldelijk voor. Zij, die tegen fhet ontwerp zijn, omdat er h. i. Staatssocialisme uit spreekt, moe ten bedenken, dat zelfs de lords van het Engelsche Hoogerhuis de wet ginds heb ben goedgekeurd. De Bond voor Staats- pensioneering heeft invloed gehad als een uitwendig verschijnsel eener krachtige' gees- telijke stroomiixg in ons volk. De di'epere, psychologische reden van het rechtsche verzet tegen het ontwerp is, dat links in het oog van rechts het werk van Talma vernietigt. Daardoor kan rechts zich niet tot het objectieve moment verheffen. Dit moment is de erkenning dat vei-plichte verzekering voor de ouderdomsrente niet bruikbaar is. Spreker stelt den Minister de vraag af de Invaliditeitswet-Takna (vereen- voudigd) niet naast de Ouderdomswet te ge- bruiken is. Velen 'van links .hebben die vraag tevens op de lippen. Miisschien zou dan voor de ouden »van dagen en voor de invalide arbeiders de zon gaan schijnen van.pen betere toekomst! Rede van den heer Tydeman. De heer Tydeman zegt, dat het. onderwerp zeer moeilijk is... (Gelach bij rechts.) Het denkbeeld, dat het Zou liggen in de neutrale zone, is reeds lang prijsgegeven. De debat- ten hebben uitsluitend een politiek karak ter. Wat betreft de staalsrechtelijke kwes- tie def niet-uitvoering van de wetten-Talma, de verantwoordelijkheid van den vorigen bewindsman (Treub) is volkomen gedekt. Hij meende, dat de wetten zoo niet moch- ten worden uitgevoerd en heeft niet gdaar- zeld, iets anders met grooten spoed en be- kwaamheid voor te stellen. Het onrecht der ouderdomsrente, zooals ze tot nu toe is, is onduklbaar, zegt de Minister. Er wor den gaven uitgereikt. Dit mag niet ge schieden of ze moeten aan alien worden vers trek t. Het onrecht zou bij uitvoering der wet-Talma tot 1943 hebben geduurd. Het volk zou zijn vertrouweu in de rechi- vaardigheid der wetgeving hebben verloren. Dat bij de Iosmaking der Ouderdomswet van de invaliditeitszong ingrijpende wijzigin- gen te voorschijn kwamen, ligt voor de hand, te meer als men de geestesgesteldheid des heeren Treub jegens de wetten-Talma in aanmerking neemt. Wel heeft spreker zich verbaasd over de uiting van Minister Cort van der Linden in de Eerste Kamer, waar deze de Ouderdomswet heeft losge- maakt van het apparaat-Treub. Ook staat spreker vrij wel sceptisch tegenover hetgeen hieraan vastzit, waarschijnlijk uit overwe- ging, dat er weinig tijd voor is. Maar dan moeten de wijzigingsontwerpen Van Minis ter Treub van de agenda worden afgevoerd en bovendien zou het bedenkelijk zijn, in- dien niet de wijzigingsontwerpen in de af- deelingen werden onderzocht, opdat men althahs de kans hebbe tot overeenstemming te komen. Spreker staat niet sceptisch tegenover dit wetsontwerp en de andere voorstellen van den heer Treub, ook al zijn die nu niet stig. Gelukkig was er piaats genoeg iii de sloe pen voor al de passagiers en de geheele he- manning. De inscheping gaf echter opnieuw aanleiding tot ergerlijke tooneelen van opg-e- wondenheid. Eenige van de passagiers barn- den zjch met geweld een weg tusschen de anderen door om hun kostbaar leven zoo snel mogelijk te redden. De vrouwen, schreeuwden door elkaar, de kinderen schreiden, alsof ook zij besef had- deri van het gevaar dat hen dreigde. Berger en Hans deden wat zij konden oin den kapitein te helpen en het was niet het m'mst aan hun bijstand te danken, dat iedereen een piaats had gekregen zonder dat er een ongeluk gebeurd was. Zij behoorden mee tot de laatsten die het schip verlieten. De kapitein had Jicpaald. dat zij en eenige matrozen, een Engelsehman met vrouw en doch ter tje, piaats zouden nemen in de ka- piteinsbarkas. De andere sloepen waren reeds in zee, todn hij zelf eindelijk, nadat hij op het laatste oogenblik de scheepspa- pieren bij zich had gestoken, een touw greep en zich af liet glijden in het kleine vaartuig. De tranen rolden hem over baard en wan- gen, toen hij zwijgend piaats nam aan liet aan de orde. Ook bij vorige gelegenheden. heeft hij het stelsel der dwangverzekering bekriliseerd, al Is hij niet au fond een vurig voorstander van Staatspensioen. Spreker blijft van meening, dat een ont werp tot nooddruftstilling noodzakelijk is en hij verheugt er zich over, dat in het systeem-Treub de invaliditeitsverzekering een vooraanstaande en mime plaats.krijgt. Wat zijn de voornemens der "Regeering ten aan- zien der Invaliditeitswetten-Talma-Treub? Als deze wet niet wordt aangenomen, zou het spreker zeer spijten, maar nog nicer als zij Ios van andere wetten wordt aan genomen. Het is niet waar, dat de kostelooze rente een socialistisch beginsel is, want zij be- perkt zich tot de behoeftigen. Het verschil tusschen den vroegeren toe- stand en dien na de invoering dezer wet is niet zoo groot. De aanspraak van den behoeftige om te worden ondersteund, wordt ook nu alrqeds erkend door onze ar- menwetgeving. Dat men met dit ontwerp treed I in de particuliere en kerkelijke ar menzorg, spijt spreker, want hij wit hen, die zich hiermee bezig houden, liever niet storen. "Maar voorziet de genoemde lief- dadigheid f e i L e 1 ij k en o v e r a 1 waarin zij te voorzien heeft? De reeds ingevoerde ouderdomsrente is een groote zegen geble- ken voor honderden en duizeftden, die tdch ook reeds leefden uitsluitend onder de par ticuliere en kerkelijke armenzorg. Spreker doet een beroep' op velen ter rechterzijde om alsnog anders tegenover de ontwerpen-Treub te gaan staan. Zij heb ben te letten op de door Minister Treub voorgestelde verbeteringen der wetten-Talma. Rede van den heer Reumer. De heer Beumer merkt op, dat de heer Limburg geen reden had, den heer Rutgers een afstraffing toe te dienen, omdat hij op de verwerping van het ontwerp door de Eerste Kamer had gezinspeeld. lets derge- lijks is wel meer geschied, nl. bij de behan- deling der 2e Hooger Onderwijswet onder Dr. Kuyper in de Tweede Kamer. Als de rechterzijde haar goedkeuring aan het ontwerp hecht, zal men haar later zeg- gen: „nu moet ge de wijziging der Talma- wet ook aanvaarden, want ge weet, dat de Regeering tusschen de Ouderdomsrente en die wijzigingen een onverbrekelijk verband heeft gelegd." Een behoorlijke behandeling van de Ouder domsrente is nu niei mogelijk, want wij welen niet, in hoever de pensioenbelasting wordt gewijzigd! Hoe denkt Minister Van Gijn hierover? Men kan geen loonsverlioo- ging aan Rijkspersoneel geven, omdat men er geen geld voor heeft. Wel komt men met een zeer dure wet ten behoeve, van hen, die niet in s Rijks dienst zijn. Spreker is niet voornamelijk gekant te gen de behandeling van het ontwerp op dit oogenblik, maar tegen de behandeling op zich zelf. De conlinu-Iteit in de wetge ving wordt er door bedreigd. Ten aanzien der Invaliditeitswet denkt links: „hel is geen recht, want het komt van rechts". Meende men dat wij ons dat zouden laten welgevallen (De heer Duys inteirumpeert.) De heer Beumer: Ik zou den heer Duys aanraden, niet steeds te interrumpeeren. An ders blijkt te zeer dat wanneer hij niet in- terrumpeert, hij ook niet in de Kamer is. De heer Duys (driemaal): Dat is een per- tinente leugen!... Rede van den heer Duys. De heer Duys begint met er den nadruk op te leggen, dat de overneming van't amen- dement-Duys van stonde aan is opgevat zoo als liet werkelijk was: de eerste schrede op den weg naar het Staatspensioen. Wat be- roer. Zij hadden nog nauwelijfcs vijf minuten geroeid Berger liad juist zijn horloge laten repeteeren. het was een half uur na mididernacht toen alien ontsteld opkeken door een hevigen knal. Een kreet van schrik Monk nil alle monden. Het was een huiverintgwekkend schoon tooneel, dat zich aan hun oog vertoonde: de kolossale romp van de „City of Sidney", die zich scherp tegen den horizon aflee- kende, scheen uit elkaar te springen. Een reusachtige geelgi'ijze wolk van rook en damp steeg ten hemel, verlicht door een dichten vonkenregen. Weldra werd de eer ste knal door een tweeden, nog veel heviger, gevolgd. De ketels zijn gesprongen, zei Berger op schorren toon tot Hans. Het volgend oogenblik sloegen de vlam- men aan alle kanten uit het schip. Met 011- geloofelijke snelheid breidde de verschrik- kelijke brand zich uit. De vlatnmen leklen, overal voedsel vindend, langs de scheeps- planken, dichte vonkenregens spoten als fon- teinen omhoog uit de luiken en verlichtten het spiegelgladde watervlak ver in het rond. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1