De krygsiiedrijven. f Landbouwberichten. GEMENGDE BERICHTEN. r He Is u Sd e ii c"< i .e w I1 w lr I a ie u a |a e n II 1 I i 1 Si ]t I) e ;l in schieting begon Maandag, den 21sten Fe bruari, smorgens om adit uur. Dien dag vielen er ongeveer 30 gran a ten in de slad. Dinsdag kwamen er 56 en Woensdag slechts 7 granaten neer. Den volgenden nacht be gon een onafgebroken beschieting. Het Journal" vertelt, dat een groot deel van iiet ('.aures-bosch ondermijnd was en in de lucht vloog', toen er zic.h een Duitsche divisie in bevond, die geheel vernietigd ward. Daarentegato szegt de Basler National Zei- tung in een bescbrijving van den slag, dat de zich in het Caures-hosch bevinden- ile Fransche afdeeiing nagenoeg geheel werd vernietigdi Onophoudelij.k komen in Lyon treinen met gewonde Franschen, in Leuven en andere Belgische steden treinen met gewonde Duil- schers aan. Bij Dinant in Belgie worden tal van lij- ken, zoowel van Fransche als van Duitsche soldalen. die de Maas zijn afgedreven, opge- vischl. Wij ontleenen aan de „N. R. Crt." de vol- gende telegrammen: WESTELIJK GEVECHTSTERREIN. PARIJ$mo6 Maart. (Reuter.) OfficieeL De D ui Isqjjers hebben in Champagne een aanval gedaan. Met vloeibaar vuur bestook- ten zij onze stellingen bij Maisons de Cham pagne. Terwijl de vijand aan onze rechter- zijde, tegengehouden door oils gordijnvuur, niel in staat was de loopgraven te verlaten, slaagde hij er aan den linkerkant in door te dr.ntgeu in een klein gedeelte van onze voorste loopgraven. In Argomie hebben de Franschen een mijn luten ontploffen bij Courtes Cbaussees, die een Duitsche versterking vemietigde en een reusachtigen toechter vonnde, waarvan de Franschen de Zuidzijde organiseerden. De vijand heeft onder dekking van een mijn- ontploffing bij Haute Chevanchee vasten voet verkregen op sommige punten van onze vooa-uilgeschoven linies, waaruit hij onmid- delhjk verdreven is. Ten Westen van de Maas hebben de Duit schers, na een lievig bombardement, dat den geheelen morgen duurde, tusschen Be- thencourt en de Maas een krachtigen aanval gedaan QgForges, dat in onze vooruitge- schoven linies ligt. Na een hevige worsteling staagden zij er in het dorp te nemen, waar zij ten slotte weer uitgeworpen zijn. T usschenpoozende artilierie-bedrij viglieid ten O O S ten van de Maas. Hevig bombardement in de streek van Fresnes. De Fransche artillerie heeft de stellingen van den vijand ten Westen van Pont a Mousson ernstig beschadigd. BERLIJN, 7 Maart. (Wolff.) Officieel. Kleine Engelsche afdeelingen, die gisteren na een kpachtige artillerie-voorbereidmg tot in onze loopgraven ten N.-O. van Vermelies binnengedrongen waren, zijn met de bajonet weer teruggeworpen. In Champagne is bij een verrassenden aan val ten O. van Maisons de Champagne onze stelling teruggenomen, waarin de Franschen op 11 Februari zich genesteld hadden. 2 of- ficieren en 150 man werden daarbij ge- vangen gen omen. In aansluiting op een groote ontploffing in de Argonneti ten N.-O. van La Chalade, hebben wij onze stelling iets vooruitgescho- ven. In het Maas-gebied ontbrandde het artil- terie-vuur ten Westen (van de rivier opnieuw. Ten O. daarvan bleef het op middelbare kracht. Botsingen tusschen verkenningstroepen daargelaten. kwam het niet tot gevechten op korlen afstand. In de Woevre-vlakLe is vanoclitend het dorp Fresnes stoppienderhand genomen. In eenige huizen aan den Westelijken rand hou- den de Franschen zich nog staande. Zij verloreu ruim 300 gevangenen. Een van onze luchtschepen lieefl in den nacht het spoorwegemplacement van Bar le Due ruimschoots met bommen bestookt. BERLIJN, 7 Maart. (Part.) Gisteren heb ik het slagveld bij Verdun, in het bijzon- der bij Ornes, het Bois de Chaune en Dou aumont bezocht. De toestand heeft zich daar voorshands gestabiliseerd. Het gan- sche land was bezaaid met zware kanon- nen, die de Fransche stellingen beschoten. De opeenhooping van artillerie in Galicie, bij de doorbraak bij Tarnow, moet, volgens de verklaringen van neutrale ooggetuigen, met wie ik heb gesproken, gewoonweg kin- derspel zijn geweest, in vergelijking met het- geen daarvan thans voor Verdun te aan- schouwen is. Een eindeloos aantal batte- rijen is het open veld ingereden. Overal, waar wij ons begaven per as of te voet koalde het om ons been. Overal zagen .wiji kabelballons, eemnaal een dozijn tegelijk, en voorldurend kruisten Duitsche vliegers in de lucht, blijkbaar de Fransche vliegers op een afstand houdend, die zich geuurendfc den gansctien dag niet boven de Duitsche stellingen vertoonden. Boven het Fransche front Vaux liing den geheelen rnkldag rook, afkomstig van de tal- looze barstende granaten, terwijl de Fran schen in het bijzonder met zware kanonnen het dorp en het fort Douaumont beschoten. Het dofip Douaumont is totaal verwoest en niets meer dan een hoop wit puin. De Franschen hadden daar stellingen in holen, waarin zij zich van de Duitsche beschie ting niets behoefden aan te trekken. Ten- gevolge daarvan was de infanterie-aanval bij zonder moeilijk. Wanneer men echter den toestand beschouwt, begrijpt men, dat het dorp mo est worden genomen, wilde het fort behouden blijven. Toch was de Duitsche bezetting van het fort Douaumont niet zoo erg in het nauw gebracht, dat de toevoer van levensmiddeleri onmogelijk was. Men had het fort orrmiddellijk met ma- chinegewejfen kunnen bewapenen. De kaze- matten had men onbeschadigd aangetroffen, waardoor het veel gemakkelijker was het fort te beifouden. Verbazingwekkend moei lijk is het terrein, waarop, ten Noorden van Douaumont, de aanval der Duitschers ge- vorderd is. Het roffelvuur, dat dien aanval voorbereidde, was echter ook zeer nauw- keurig en niet een beschieting op goed ge- luk. De sleile en gladde, dicht met kreu- pelhout bewassen hellingen, gelegen achter moerassen, zijn stormenderhand genomen; en men is er niel meer over verbaasd, dat de aanval op het fort Douaumont voor de Franschen een verrassing was, daar het fort door zulk terrein was beschermd. De stormloop was zoo verrassend, dat het 24sle regiment Brandenburgers, die hem ten uifvoer brachten, weiriig heeft geleden, veel minder b.v. dan het regiment dat daarop volgde. Men krijgt den indruk, dat het woord voorloopig aan de artillerie is en dat de voornemens hoogst ernstig zijn. Aan de stemming onder de troepen zou men niet zeggen, dat zulke ernstige gebeurtenissen zoo kort tevoren hadden plaatsgevonden. Mijn indruk is, dat de artilleristische in- spanning de hoofdzaak was, en dat men in het buitenland de inspanning van de infan- terie heeft overschat. PARIJS, 6 Maart. (Havas). De toestand bij Verdun, die verseheidene dagen achter- een stalionair was geweest, is vandaag ge- wijzigd. De strijd, die op den rechleroever van de Maas beperkt was gebleven, ont brandde gisteren ook op den linkeroever tusschen Bethincourt (ten Z.-W. van Forges) en de Maas. De Duitschers konden het dorp Forges bezetten, waardoor zij een terrein- winst van 100 tot 150 M. behaalden. Deze vooruitgang bezorgde hun echter geen enkel beslissend vooixleel, daar de Franschen ste- vig genesteld blijven in de beheerschende stelling op den Ganzenheuvel. Het gevecht bij Forges is zonder invloed op den uitslag van den slag bij Verdun, waarvan men het vervolg met vertrouwen kan afwachten. In Champagne is de aanval der Duitschers vruchteloos geweest. Hij was er alleen toe bestemd, onze troepen langs het geheele front in spanning te houden en te verhin- deren, dat wij versterkingen verplaatsten. TEB NEUZEN, 8 Maart 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te L)e Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 775 8 Haparanda. Laagste barometerstand 753.6 Vlissingen. Verwachting tot den avond van 9 Maart zwakke tot matige, later wellieht toenemende zuidoostelijke tot oostelijke wind, tijdelgk opklarend, later toenemende bewolking met kans op sneeuw, temperatuur om het vriespunt. Piaatselijk Steun-comite. In de gisteravond gehouden algemeene vergadering van het plaa^elijk Steun-comite, werd besproken een voorstel van het bestuur, om op een bepaalden datum in de naaste toekomst het werk van het eomite te be- eindigen of wel te schorsen. Dit voorstel vindt zijn oorsprong in eene van het Kon. Nationaal Steuncomite ont- vangen circulaire, waarin wordt te kennen gegeven, dat, nu in ons land het economisch leven zich heeft heisteld en in versc'nillende takken van nijverheid en bedrijf bepaald bloei heerscht, de tijd gekomen is, om het steunwerk te beeitidigen, daar dit anders aanleiding zou worden, dat sommigen zich daarop geheel zouden verlatm, die dan. bij het terugkeeren der normale tijden in het geheel niet meer terecht zouden kunnen komen. Natuurlijk zullen er voor sommige plaatsen, onder bijzondere omstandighedeu, nadere regelingen behooren te worden ge- troffen. Ter overweging wordt gegeven, in dn zomermaanden de ondersteuning niet uit te keeren. Omtrent de huurbons zou nader moeten worden beslist. Vanwege het bestuur van het piaatselijk comite werd terstond te kennen gegeven, dat uit de ervaring gebleken is, dat juist in de zomermaanden de uoodhier het grootst is, daar de talrijke geschoolde bootwerkers, wier werk nu geheel stil ligt, dan op het land ook niet terecht kunnen komen, aan- gezien de hier ook tatrijk zijnde landar- beiders dan het werk zelf afkuDnen. Id Mei van het vorig jaar was juist in een week de hoogste uitkeering van 900 geschied, terwijl de laagste in October voorkwam. Toeh wordt het gewenscht geacht, dat ook hier het werk gedurende eenigen tijd wordt beeindigd, opdat dit voor sommigen een aansporing zou zijn, om met meer ernst naar werk uit te zien. Het komt. der commissie voor, dat er jonge werk- lieden zijn, die het er bepaald op laten aankotnen, om van den steun dien ze ont- vangen te leven, daar het vreemd voor- komt, dat diezelfde persoDen steeds geen werk kunnen vinden, terwijl anderen dat wel weten te krijgen. Een ander deel is er, dat van den beginne at steun ontving, dat ook in de toekomst zal moeten gesteund worden en bp terugkeer van normale tijden aan het armbestuur zal moeten ver- vallen, dezulken, die inmiddels door ouder- dom niet meer in staat zullen zijn te werken. Dit de vergadering werd er aanstonds de aandacht op gevestigd, dat Ter Neuzen, met zijn groot aantal bootwerkers, wel eene der gemeenten is, waarvoor bijzondere om- standigbeden gelden, en dat het zeer te betwjjfelen viel, of er nu reeds mogelijk- heid was bet werk van het comite te beeindigen. Juist is nog kort geleden de uitkeering verhoogd en het is te begrijpen dat, al wordt in tal van gezinnen voorzien in voedsel, andere noodige zaken achter- wege moesten blijven en bijvoorbeeld de behoefte aan kleederen steeds nijpender wordt, waar geld ontbreekt om deze aan te schaffen. Het is wel te vermoeden dat eenigen trachten misbruik te maken van den toe stand en het gemakkelpk vinden steun te ontvangen, maar het groote verschil in de wekelijksche uitkeeringen bewijst duidelijk dat de groote massa der ingeschrevenen tracht, waar mogelijk, werk te vinden, en daar voor een groot deel ook in slaagt. Een tweede lid der vergadering achtte eveneens den tijd Dog niet gekomen den steun te beeindigen, terwijl een der bestuurs- leden aan de hand van de cijfers, verstrekt door de vereeniging Rechten Plicht betoogde, dat juist m zomermaanden weinig werk te krijgen is en dus als men stoppen wil, dit, het best zoude zjjn tegen het najaar. Een vierde lid sloot zich bij de vorige sprekers aan, deze opperde het vermoeden dat het bestuur wellieht een andere methode van ODdersteucing op het oog had, voor degenen die dit niet konden ontberen, doch hij zou er groot bezwaar in zien, dat die menschen voor dien tijd werden verwezen naar het Burgerlijk Armbestuur. Uit de nadere toeiiehting van den voor- zitter bleek, dat het niet de bedoeling was, het werk van het comite bepaald te be eindigen, doch alleen eenigen tijd de gewone uitkeering te staken. De datum daarvan kan nader bepaald worden en de omstan- digheden waaronder Ter Neuzen verkeert, zooals door een der leden is opgemerkt, aan het Kon. Nat. Steuncomite worden medegedeeld. Voorts is de bedoeling van het bestuur, toch een oog in het zeil te houden en in te grijpen, als er werkelijk steun noodig is. Het door den raad toegestane bedrag van 7000, is verleeud voor de maanden Oc tober tot en met Maart. Er is nog maar 3000 van gebruikt. Wanneer de ver gadering daarmede instemt, zal worden ge- vraagd, van dat geld onk voor de volgende maanden te mogen gebruiken. Er wordt niet aan getwijfeld, of deze goedkeuriDg zal worden verleend. Ten slorte werd zonder hoofdelijke stem ming besloten, de steunverleening met 1 Augustus e.k. te schorsen, met dien ver- stande, dat, zoo noodig, door het bestuur terstond zal worden iDgegrepen Eene commissie van drie leden werd be- noemd, voor het nazien der rekening. Ook werd medegedeeld, dat het comite thans beschikt over een paar kisten goede gedragen kleedingstukken, ter uitdeeling. Benoemd. Met ingang van 1 April a.s. is de brug- knecht C. P. de Maree te Sas van Gent, benoemd tot sluisknecht bij de Oostsluis te Ter Neuzen. Telefoonkantoor te Sluiskil. Tot kantoorhouder van het liulp-telegraaf- en telefoonkantoor te Sluiskil is benoemd de heer A. Brakman. Tot plaatsvervangster mej. S. M. Brakman-Risseeuw. Eervol ontslagen. Wegens gezond heidsredenen is door Gedep. Staten met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontsLag verleend aan den heef P. Pleyte, als kapitein bij den Provincialen Stoombool- dienst op de Wester-Schelde. Taestemniing verleend. Aan den sergeant J. C. de Groote, van de compagnie hospitaalsoldaten, in garnizoen te Ter Neuzen, is bij Ivon. besluit van 1 Februari 11. toeste.mining verleend tot het dragen van de bronzen medaille der Turk- sche Roode Halve Maim, hem geschonken door den Sultan van Turkije. Eene looneBluitvoeriiig. Jl. Maandag werd door eenige dames en heeren in hel „Hotel de Commerce" al- hier eene looneeluilvoering gegeven, ten bate van den watersnood. Er werden opgevoerd een tweetal blijspelen, comische voordrach- ten en eene comische scene. Een en ander werd goed uitgevoerd en am usee rile de aan- wezigen uitstekend. Zoowel voor de uit- voerders als voor het goede doel, dat ze be- oogden, was het jammer, dat de opkomsl niet groot was. "Dit was voor de aanwezi- gen echter geen beletsel, om nog geruimen tijd saam te blijven op het bal, dat na af- loop volgde. Biljarlea. Te Sas vau Gent is, naar aan de M. Crt. gemeld wordt. een vijfdaagsche biljarwed- strijd gespeeld tusschen 5 heeren uit Sas van Gent en 5 Belgische spelers. lederen dag werden 5 partijen van 150 caramboles gespeeld. De winners van den wedstrijd waren de Nederlanders, die totaal 3296 punten behaalden tegen 3222 voor de Belgen. De hoogste serie voor Holland was 33 en voor de Belgen 27 de hoogste moyenne respectievelijk 3.20 en 3.87. Een droevig ongeluk. Zondagmorgen viel te Vlissingen de ma- troos 3e klasse G., wonende te Rozendaal, aan boord van een oorlogslxxlem van de commandobrug op liet dek. Bewusteloos op- genomen, werd hij naar het St. Joseph-zie- kenhuis vervoerd, waar hij Maandag is over- leden, zonder tot bewustzijn 'te zijn terug- gekeerd. De electrisehe draad. Onder Watervliet is een BeLgiseli jongeling, die naar Nederland wilde nilwijken, met den electrischen grensdraad in aanraking geko men en gedood. Verpachtlng van laud. Naar de „M. Crt." meldt, werden de land- lxiuwers van de Belgische grensplaats Wa- terland-Oudeman Dinsdag in de gelegenlieid gesteld hun lamderijen, die in Zeeuwsch- Vlaanderen liggen, te verpachten aan Ne derlanders. Het verpachten geschiedde aan de versperring te Goedleven. De Zandkreck. In de gisteren 'te Middelburg gehouden iver- gadering van de kamer van koophandel en fabrieken kwam o.a. ter sprake de verlidi- ting van de Zandkreek en werd er op ge- wezen, dat vroeger reeds herhaaldelijk daar op is aangedrongen, ook door de afdeelin gen van Schuttevaer te Middelburg, Ter Neuzen en Breskens. De heer Vos, lid van de kamer en voorzitter van de afdeeling Mid delburg bovenbedoeld, kon mededeelen, dat hij deze zaak persoonlijk bij den Minister heeft bepleit, maar dat deze hem geanl- wooixl heeft, dat de kosten zeer hoog zou den zijn en dat toch wellieht ter gelegener- tijd de Kreek zal moeten worden gesloten en vervangen door een kanaal door Noord- Beveland. Besloten werd, de zaak aan te houden tot tegen de behandeling van de waterstaatsbegrooting en er dan ook de aan dacht van den volksvertegenwoordiger, den heer Van Raalte, op te vestigen. De kamer besloot o.,a. aan Burgemeesler en Wethoudens te adviseeren het verleenen van subsidie aan het Bureau van advies voor Zeeland voor den liandeklrij venden en industrieelen middenstand te bevorderen. ST. JANSTEEN. Niettegenstaande het ongunstige weder werden ter jaarlijksche veemarkt van Dinsdag nog 13 paarden, 27 stuks boornyee en 22 varkens aangevoerd. De uitgeloofde premien vielen ten deel aan A. de Cock alkier voor het grootste ge- tal paarden H. Vergauwen alhier voor bet grootste getal hoornvee J. de Meg te Zuiddorpe voor het grootste getal varkens. Voor het schoonste werkpaard le prijs Ant. de Cock, 2e prijs Ph. van Acker voor het schoonste 2jarig paard le prijs F. de Beule, 2e prijs C. L. Noens voor het schoonste veulen le prijs A. de Cock voor de schoonste baatgevende koe le prijs S. van Duijse te Clinge, 2e prijs H. Vergauwen voor de schoonste vaars le prijs P. J. van Dorsselaer, 2e prijs H. Vergauwen voor den schoonsten hokkeling le prijs H. Vergauwen voor het vetste stuk rundvee le prijs H. Vergauwen, 2e prijs P. de Bleijzer voor den schoonsten stier le prijs A. de Buck. Bij wier naam geen woonplaats is ver- meld, wonen alnier. Ook te Delft is door het heerschen van mond- en klauwzeer de Veemarkt van Donderdag tijdelijk verboden. Om gelijke reden gaat te Rotterdam de Paasch-Vee- tentoonstelling van de Holl. M. v. L. niet door. Stoomsehip beschadigd. Het s s. Bandoeng is beschadigd te Rot terdam aangekomen. P SSflSwiuK&l'ff' Een woesleling. Een te Goes ingekwartierde veldar tiller is 1 van de treinafdeeling, zocht Zondagavond op den Stationsweg aldaar kennismaking met een boerenmeisje, die evenweL niets van hem wilde weten. Hierover ontstemd, ging de artillerist zijn karabijn halen en loste daar mede een schot in de richting van het sta tion. De kogel doorboorde den builenmuur en is daardoor blijkbaar in verschillende stukken gerukt. De heer A. V. uit Rotter dam, die te Goes logeerde. en zich op dat oogenblik in de vestibule van het station be vond, kreeg de kogelstukken in het beneden- been. De voet werd op verseheidene plaat sen doorboord. Schoen en sok van het slachtoffer toonen verschillende kogelgaten. De gewonde werd per rijtuig naar zijn gasl- heer vei'Voerd. De artillerist verzetle zicli lievig tegen zijn arrestatie, welke door mili- tairen en burgers geschiedde en scliijnt daar bij zulke verwondingen opgeloopen te heb ben, dat hij op het politiebureau geruimen tijd bewusteloos heeft gelegen. Maandagmorgen is hij door den weer ver- trekkenden troep mee naar de volgende be- s t em m i n gs pi a a ts genomen Fllondige loestanden! Dezer dagen werd de 62jarige schippers- vrouw v. d. L. uit het Hoomsche diep le Groningen opgehaald. De „P. Gr. Crt." meldt nader, daL die vrouw niet dood was toen ze uit hel water was opgehaald. Ze was bij haar schoon- dochler geweest om op de kinderen te pas- sen, terwijl deze naar liaar man ging zoe- ken. Deze kwam met zijn broer Paulus dronken aan boord. De oude vrouw bleek intusschen ook lang niet nuchter te zijn gebleven. Zij ging met haar zoon Paulus naar haar eigen scliip, dat vlak bij lag. Ze zijn ook aan boord geweest, doch de vrouw schijnt later te water te zijn ge- raakt. Ze werd gered en hi haar schip ge bracht. De beide zoons Paulus en Jan slie- pen. De laatste werd door de drukte ge- wekt, maar vond hel niet noodig zich om haar te bekommeren; ze bleef met de natte kleeren liggen. Den volgenden morgen was ze dood. Ruinie belooning. Op de Valkenboschlaan te Den Haag moes ten twee loopknechten Donderdag een kwi- tantie innen. Zij ontvingen een biljet vail 1000 gulden in plaats van 100, alzoo 900 gulden te veel. Toen zij het geld terug brachten, ontvingen zij tot belooning samen een kwartje! En toen een van hen den anderen morgen het waagde nog eens bij de zaak aan te loo pen om „mijnheer zelf" te spreken, werd hij door dezen de deur gewezen Smakelijk eten! Sedert eenigen tijd bemerkle men aan 't gemeentelijk abattoir te Amliem, dat uit de vergaarbakken van de darmenafval, welke afval als mest werd vorkocht, telkens een hoeveelheid verdween. Het bleek, dat werklieden, die belast wa ren met hel schoonmaken der darmen, de vuiligheid meenamen. Zij werden gevolgd en toen constateerde men, dat de rommel ging naar den slager A. R. W. De keurmeester stelde een onderzoek in en ontdekte toen onder een hoeveelheid schoongemaakte darmen 52 K.G. afval, ge- deeltelijk reeds een ondragelijke stank ver- spreidende en in viezen toestand. De slager verklaarde, dit goedjein de worst te verwerken. De ambtenaar van het O. M. heeft tegen dezen bekl. 25 boete subs. 10 dagen hech- tenis geeischt, doch de kantonrechter ver- oordeelde hem tot 3 dagen hechtenis. Boonienschoon en geweerkolven. Te Beesd (Geld.) zijn ten behoeve van het rijk opgeeischt en bestemd voor den aan- maak van geweerkolven, een 95tal noten- boomen. Daarvan staan 15 aan den Lingen- dijk te Rhenoy, het eigendom van baron Van Nagel, en 26 notenhoomen in het bosch Marienwaerd, eigenaren de erven van den graaf Van Bvlandt. De gezamenlijke waar- de is bepaald op ruim 2600 gulden. Niet alleen is de onteigening een schadepost voor de eigenaren enkel de slammen worden opgeeischt. waarvan voor het hout J 60 per kul). meter wordt betaald, terwijl voor schade aan jaarlijksche opbrengst notenenz. niets wordt vergoed Imaar bo vend i en wor den nu van den prachtigen notendijk van ongeveer 20 minuLen gaans, 51 van de 123 daarlangs staande boomen gerooid, zoodat alweder een stukje naiuurschoon voor 's lands beLangen moel worden opgeofferd. (N. v. d. D.) Binge,meesler en wetihouder. Tegen den burgemeester van Giessendam is, naar „Het Volk" meldt, door den wet- houder - \'crstceg een aanklacht ingediend wegens mishandeling, daar de burgemeester hem tijdens een onderhoud in de burgemees- lerskamer heeft gestompt. De burgemeester heefl die aanklacht jbeantwoiord imet een aan klacht wegens huisvredebreuk: de wetliou- der zou niet uit zijn kamer hebben willen gaan. Als anlwoord daarop heeft de wel- houder tegen den burgemeesler een aan klacht ingediend wegens meineed in een vroegere rechtszaak Een avontuurlilke levensloop. Het „Hbl." schrijft: Bij de te IJmuiden wonende familie is be- rich I ingekomen van het overl ijden in Glou cester, Mass, in Noord-Amerika, van den heer Hendrik de Vries, die op 12jarigen leeftijd Nederland verliet en zonder daar ooit weer te zijn teruggeweest in den ouder- dom van 86 jaren overleed. Geboren te I'urmerend, took hem als knaap het zeemansleven sterk aan, zoodat hij, nauwelijks 12 jaren oud geworden, dc ruime zee op ging en de meeste havens op de wereld, zoowel in Amerika als in China en Austoalie bezocht, wat in dien tijd van omstoeeks 1840 heel wat zeggen wilde. In 1849 ging hij naar Californie en kwam daar aan op een oogenblik, toen iedereea. goudkoorts had. Hij voelde echter voor het gouddelven niet veel en legde zich toe op de makreelvisscherij in de North-Bay, waar hij alle mogelijke avonturen medemaakle en verschillende malen schipbreuk teed. Na beeindiging van dit bedrijf ging hij weer op de groote vaart en als tweede stuur- man met een Amerikaansche brik naar Su- riname, doch besloot na terugkeer het zee mansleven vaarwel te zeggen. In 1862 verbond de heer De Vries zich als vrijwilliger voor drie jaren bij het 23ste MassachuseLts Regiment, gedui-ende welk tijd- perk hij eenige veldslagen medemaakte. Na zijn ontslag uit den militairen dienst ging liij bij een particulieren patroon en ves- tigde zicli later weer als seheepsoptuiger. Na eenige jaren dat bedrijf te hebben uitge- ocfend, minderde de zeilvaarl echler en kreeg hij een Rijksbelrekking als schipper op een douanevaarluig, wat hij tot zijn dood bleef. Aan verschillende reddingen uil zee- nood nam liij een werkzaam aandeel, waar voor verscJiillende medailles zijn borst sier- den en hij meermalen eervol werd vermeld. De Amerikaansche bladen wijden waar- deerende arlikelen aan dezen man, die een avontuurlijk doch zeer arbeidzaaih leven achter den rug had. Een holbewoner. Voor de redithank te Almelo slond Dins dag terecht Evert D., laalstelijk boerenkneehl in Duitschland, thans gedetineerd. beschul- digd van verscJiillende diefstallen, gepleegd te Almelo. D. werd den 18en Januari door den onbezoldigd rijksveldwachler Kolthof aangetroffen in hel Nijereesbosch onder de gemeente Almelo, terwijl hij bezig was met „grondwerk". De niet zeer gunstige repu- tatie gaf den veldwachter aanleiding, D. ie iriviteercn voor een bezoek naar het politie bureau, welke invitatie zonder eenige legen- stoihbeling werd aangenomen. Omdal D. er prijs op steLde daar gekleed te verschijnen, verzocht hij eerst even zijn jas te mogen aantrekken, waartegen de politieman geen bezwaar had. Hij zag, dat D. in een in de nabijheid zicli bevindend hoi kroop, en na eenige oogenblikken weer versclieen, ge kleed in demi. Op het poliliebureau liet K. zijn gezelsciiap over aan de zorgen van zijn collega's, <wn zelf D.'s ondergrondsche wo- ning eens te inspecteeren. Hij vond er een grooten voorraad gestolen goederen, niet minder dan een wagenvracht, die door die oorspronkelijke eigenaars alle werden her- kend. D., deswege Qndervraagd, wist van niets. Hij bad de woning gemeubileerd betrokken en het niet noodig gevonden le onderzoeken, wie zoo \Ticndetij,k igeweest was een en and.er voor hem, arrnen zwerveling, zoo geriefe- lijk in te richten. Op het oogenblik, dat de diefstallen gepleegd werden, was hij niet te Almelo. Den 15en Januari was hij uit Duitschland aangekoanen bij den grenscom- missaris te Venlo en den volgenden dag per toein gereisd tot Hemgelo. Hiermee stoookteai niet de verklaringen van twee getuigen, die hem in den avond van Zondag 16 Januari le Ahnelo tegenkwamen. De officier van Justitie achtte liet bewijs geleverd en eisdhte tegen D., die reeds vijf- maat voor diefstal is veroordeeld, twee jaar ge vangeniss to af De verdediger, Mr. P. S. Noyon, pleitte vrijspraak. Inbraak in een postkantoor. Vrijdagnacht is te Delft ingebroken in hel postkantoor. De dieven zijn eerst over een ruim 3 Meter hoogen muur geklommen, hebben daarna op de pl|aats een ruit uitge- sneden en drongen daardoor het kantoor binnen. De kantoorknecht, die den vroeg- dienst had, opende omstreekis. 3 uur het kan toor, doch eemnaal binnen, werd hij door drie inannen aangevallen en overmand, on der bedreiging met den dood als hij alarm maakle. In de kamer van den directeur is de brandkast geforceerd. Daaruit wordt eenig klein geld vermist, terwijl een op het kan toor staande brandkast werd geopend met een sleutel, welke zich in de geforceerde brandkast bevond. Uit de laatste is ruim 1500 ontvreemd. Een stel prima gereed- schappen is achtergelaten in de kamer van den directeur. Uit alles blijkt, dat de in- braak zorgvuldig is voorbereid en door ..vaklui" is uitgevoerd. De kluis kon niet geopend worden, omidat de sleutels onder verschillende personen berusten. J

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2