Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 6348. Zaterdag 4 Maart 1916. 56e Jaargang. De Oorlog. EIEDSLIJK &SSIAPT TWiSSDH BLAD- 81NNENLAND. FKUILkKTON. Uitvoering van Hie Drankwet. flet St. bh no. 72 bevat een Kon. besluit van den 17den Februari, tot nadere wijziging van het Kon. besluit van 7 Februari 1906 (St.bl. no. 22), gewijzigd by Kon. besluiten van 25 Mei 1909 (St.bl. no. 127), 7 Juli 1910 (St. bl. no 196), 11 Januari 1912 (St.bl. no. 9) en 2 Juli 1912 (St.bl. no 211), tot nadere uitvoering van de artt. 6, eerste lid, en 35, eerste lid, van de Drankwet (St.bl. 1904*, no. 235.) Tusschen de artikelen 7 en 8 van boven- aangehaald Kon. besluit wordt een nieuw artikel iugevoegd, luidende als volgtArt. 7a. In de localiteit mogen niet aanwezig zyn vaste of verplaatsbare scbotten, scher- men, gordynen of andere afscheidingen, hooger dan 1,25 M, van den vloer af ge- gemeten, die van de localiteit een deel waarin zich een deur bevindt, die, al of niet rechtstreeks, van den openbaren weg toegang heeft tot de localiteit, afzonderen, tenzy dit deel der localiteit niet meer ruimte bevat dan noodig is voor bet draaien van de deur. Het, eerste lid van art. 8 van voormeld Kon. besluit wordt gelezen als volgt #Van iedere der bepalingen van de artike len 3 7a kan, op schriftelyk verzoek, af- wijking worden toegestaan door den inspecteur voor het toezicht op de naleving van de Drankwet, binnen wiens ambtsgebied de localiteit, voor welke afwyking wordt ver- langd, gelegen is." Dit besluit treedt a.s. Zaterdag in werking. Verlegging van scheepsroute. By de Nederlandsche reeders is ernstig de vraag in overweging, of men, men het oog op het mijnengevaar, by het Galloper vuurscbip en omgeving, niet zal overgaaa tot een verlegging van de route der uit- gaande en thuiskomende schepen, benoor- den Schotlandom. De zooveel langere reis- duur met daaraan verbonden kosten, weegt, meent men, niet op tegen het risico, dat tegenwoordig wordt gploopen. Tot een beslissing is het tot nu toe niet gekomen, schryft het „Hbl.", omdat men evenzeer laat gelden de overweging, dat men van den toestand waarin de andere route verkeert niets weet. Ook daar zal, meent men, wel gevaar voor mynen aanwezig zijn. Bovendien is een belangryke factor, die pleit tegen de eventueel nieuwe route, dat terwyl men in het Kanaal, naar de ervaring bewees, dadelyk hulp by de hand heeft, dit in de Noordzee twyfelachtig is, zoodat wan- neer men door een ongeval wordt getrolfen, men geheel op zichzelf is aangewezen. Het is dus nog niet zeker, dat de oude route verlaten wordt. EEN DUITSCII ULTIMATUM VAN PORTUGAL. De bladen te Badajos bevatten de tele- grafische •mededeeling, dat de Duitsche regeering aan Portugal een ultimatum heeft gezonden, met den eisch tot teruggave van de in beslag genomen schepen binnen 48 uur. Er wordt bericht, dat vele Duitschers uit Portugal te Vigo zyn aangekomen. TER NEUZEN, 3 Maart 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 755.4 Haparanda. Laagste barometerstand 739.6 Maastricht. Verwac'nting tot den avond van 4 M.aart zwakke tot matige wind, aanvankelyk uit oostelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrok'ken, waarschijnlyk regenbuien, iets kouder vooral in het noorden. Dp aM'sellng van den Chr. N. W. B. te Ter Neuzen, had het genoegen, op Woensdag 23 Februari, haar tienjarig bestaan feestelijk le lierden- ken. Nadat door de vergadering gezongen was Psalm 68 10, ging de oud-voorzitter, de beer H. J. van den Ouden, voor in ge- bed. Naar aanleiding van Psalm 103, welke door hem werd gelezen, sprak bij een inlei- dend woord, en bracht nam ens de vereeni- ging dank aan den Weteerw. heer Ds. De Yisser, de oprichter der vereeniging, die op onze uitnoodiging, een feestwoord te komen spreken, zich daarloe onmiddellijk bereid verklaarde. Daarna werden de secretaris en de pen- ningmeester in de gelegenheid gesteld bun verslag uit te brengen. Alsnu werd het woord gegeven aan Ds. De Yisser, die, na de vereeniging geluk te hebben gewcnscht, ook namens het Provinciaal C.omite, scliet- ste, hoe hij hier op 4 Februari 1906 was gekomen, om te trachten eene afdeeling van den Chr. N. W. B. te stichten, en hoe hij, buiten verwachting, daarin was geslaagd. Dat hij, op hem gedane uitnoodiging, hier was gekomen, om een feestwoord te spre ken, hoewel echter dikwijls wordt beweerd, dat het niet betaamt, in dezen verschrikke- lijken tijd, feest te vieren, wilde spreker uit doen komen, dat zulks wel geoorloofd was, en dat in oude tijden (hij nam daarvoor een woord uit het oude testament uit Nehemia) ook bij droeve tijden feest werd gevierd. Daarna ging men over tot datgene wat het programma verder te hooren gaf, ver- scheidene voordrachten werden ten gehoore gebracht en verschillende gelukwensclien door zustervereenigingen overgebracht. Na dat door den voorzitter een woord van dank was uitgesproken, lot alien, die hadden me- degewerkt aan het welslagen van het feest, werd gezongen gezang 180 1. Alvorens te scheiden, nam de nieuw ge- kozen voorzitter ook nog het woord, om den oud-voorzitter, die de leiding van dezen feestavond nog op zich had genomen, na mens de vereeniging dank te betuigen voor al hetgene hij gedurende tien jaren voor haar heeft gedaan, en hoewel hij als voor zitter heeft bedankt, de hoop uit te spre ken, dat men hem toch nog menigmaal in vergaderingen zal zien. Nn die ,taak aan spreker is opgedragen, zal hij, zooveel mo- gelijk, zijne beste krachten daaraan wijden. Na den scfieidenden voorzitter te hebben toe- gezongen Psalm 134 3, werd de feestver- gadering met dankzegging gesloten. Aanbestrtllng. Donderdag werd te Zuiddorpe door den heer Alph. Dhert aanbesteed het bouwen van een landbouwschuur in de kom der gemeente Zuiddorpe. Voor de massa werd ingeschreven door de heeren J. Konings M. Gouwy te Sas van Gent voor 14,655,04 (door deze heeren was ook ingeschreven voor het metselwerk ad f 6832,78 en voor het timmerwerk ad f 8622,26), Kr. Dieleman te Zaamslag voor 11,500, P. F. Voet te Kloosterzande voor f 11,000, J. Wisse te Zaamslag voor f 10,900, J. C. Kayser H. P. Lensen te Zaamslag voor 10,858, C. H. H. Wisse te Zaamslag voor 10,698, P. Apers te Zuiddorpe voor 10,275 en Gebrs. Kolijn te Ter Neuzen voor f 9750. Voor het metselwerk werd nog inge schreven door den heer Jac. van Troost te Graauw voor f 5237 en voor het timmer werk door Gebr. Duerinck te Graauw voor 6900 en F. Romeynsen te Ter Neuzen voor 5728. Het werk is gegund aan den heer Apers te Zuiddorpe. Bal-Masqne. 'I Was nog op t kantje af, dat de dans- vereeniging „T. O. G." alliier het door haar uitgeschreven bal-masque kon geven. De eerst gegeven vergunning werd op 't laatste oogenblik weer ingetrokken, doch na on- derhandelingen_stond de bevoegde macht het toe. Door den voorzitter werd daarvoor den burgemeester hnlde gebracht, ionder aan- stipping, dat op weinig andere plaatsen ver gunning voor dusdanig bat is verkregen. De bovenzaal van het Hotel de Commerce was geheel gevuld, deels met gecostumeerde geimaskerden, deels met belangstellende toe- schouwers. H. BERTRAND. Berger en Hans wisselden een blik van verstandhouding. Het kon niet anders of deze Mr. Smith, alias Mr. Pamberton, alias Mr. Stokes was een van de deelnemers aan de inbraak bij Seebeck Co. en deze brave man was weer ontsnapt. Er bleef nu geen twijfel meer over, hij en Dikson waren ddn en dezelfde. Een inbreker, die zulke som- men wist machtig te worden, kon zich de weelde van een „Vliegende Leenwerik" ook wel veroorloven. Mr. Brown bukte zich nu om zijn „New- York Herald" op te rapen. Ik heb reeds een telegram naar See beck Co. gezonden als bewijs van mijn deelneming. U blijft nog in Panama? vroeg Berger als terloops. Dat geloof ik niet, Mr. Berger. Ik ver- wacht een telegram. Spreek ik u vanmid- dag in het hotel Telegrapho? Berger antwoordde bevestigend. Toen gin- gen zij verder, den Amerikaan alleen latend met zijn „New-York Herald". De commis&aris van de geheime politic verkeerdc, tegen zijn gewoonte, in een op- gewonden toestand. Hij zei voorloopig ech ter niets, doch liep zwijgend naast zijn jon- gen reiskameraad voort; eensklaps bleef hij staan en legde zijn hand op Hans' schouder. Hans, mijn jongen, nu laat ik aan u de beslissing over! Zeg mij nu eens rond1- uit, wat ge er van denkt! Maar, mijnheer Berger, dat past mij toch niet, antwoordde deze bescheidlen. Zeker, mijn jongen, zeker! Ik heb mij nu in mijh hoofd gezet, dat gij, die een groote mate van gezond verstand bezit, mij juist ten beste zult raden. Ik kan in den laatsten tijd niet meer helder denken, ik verkeer in een veel te opgewonden toestand. Doe mij dus plezier en zeg mij hoe gij over alles denkt! Nu, als u het dan wilt, mijnheer Ber ger, zal ik u mijn meening zeggen. Ik ben er nu meer dan ooit van overtuigd, dat wij op het rechte spoor zijn! Wij moe- ten dit verder volgen, het moge kosten wat het wil, geld, geduld en tijd! Gij zijt dus ook van meening, mijn jongen, dat ons beider vriend betrokken is Het was in de zaal een bonte mengeling en er waren leuk gedachte zoowel alsfraaie costumes. De prijs voor de mooiste dame :werd loege- kend aan de Indische dame, die bij demas- qu6 bleek te zijn mej. J. Bierle; de prijs voor de koddigste dame werd toegekend aan de baker, welke bleek !e zijn mej. Joh. van Kerkvoorde; de mooiste heer werd toege kend aan een ridder (den heer G. Verlinde), de leukste heer aan die bok (de heer P. van Dijke), voor het leukste paar werd de prijs toegekend aan de twee bloemenmeisjes (de dames M. de Doelder en Jac. Kaan). Nog moest door 3 gemaskerden, aan wie ieder 19 punten was toegekend, om een prijs geloot worden, het waren een tirolerin, een cowboy en een ktnderjuffrouw. De cowboy (de heer Adr. Herrebout) won den prijs. De prijs voor de mooiste groep van min is tens 1 personen werd nk*L toegewezen, daar zoodanige groep zich niet had gepresenteerd. Te 11 uur had het d&nasque plaats, waar- bij natuurlijk verrassingen niet uitbleven, daar verschillende gecostumeerden heel an dere personen bleken dan men eerst had venmoed. Het bal werd daarna weer opgewekt voort- gezet. Verifiealeurs. By Kon. besluit van 29 Februari is te Rotterdam, met ingang 1 April, benoemd tot verificateur der invoerrechten eD accyn- zen te Rotterdam, de heer A. van Silfhout, thans koaimie8-verificateur der directe be- lastingen, invoerrechten en aceyzen te Am sterdam, vroeger alhier. Examen nutlige hanfdwerken. Te Rotterdam slaagde o.m. mej. J. E. Manneke, van Oostburg. Omlioog gevaren. Dinsdagavond voer op den berm van de tramhaven aan den Anna Jabobapolder een kast met steen omhoog, komende van Ter Neuzen en kestemd naar Holland. Na een gedeelte der lading over boord geworpen te hebben en een deel in het schip van schipper Fluit van St.-Maartensdyk overgeladen te hebben, werd het door twee sleepbooten afgesleept en in de tramhaven aldaar gebracht. (M. Crt.) Besmctielijke zieklen. In de week van 23 tot 29 Februari zyn uit Zeeland de navolgende besmettelyke ziekten ter kennis van den centralen ge- zondbeidsraad gekomen diphteritis een gevalin elk der navolgende plaatsen, Ter Neuzen, Ossenisse, Schoondijke, Westdorpe, Wissekerke, Zierikzee roodvonk een geval te Heinkenszand, Oostburg en Scherpenisse, alsmede 4 gevallen te Ter Neuzen. Dp maiMienst van de Zeeland. De mailboot Prins Hendrik zal naar Rotterdam vertrekken om te dokken. Ver- moedelyk zal deze boot ook bestemd worden om binnenkort den maildienst van de maatschappy Zeeland te hervatten. Men schrijft ons: De IJzendijksche boerenbond heeft de sui- kerbieten verkocht aan de Belgisehe fabriek Warneton voor 26,50. Op de contracten wordt echter maar 26 verm eld. De toe- slag is dus 50 cent. Er zijn fabrieken met 25, 50, ja zelfs die 75 cent toeslag beloven. De genoemde fabriek, in de nabijheid van het Westerstrijdtooneel gelegen, kan onze bieten niet ontvangen bij oorlogstoestand. Alsdan zijn ze voor de speculatieve fabriek te Sas van Gent om verwerkt te worden. Den agenten der Noord-Brabantsche fa brieken gaat het dit voorjaar niet naar den vleeze. De Nederlandsche fabrieken kunnen of willen niet mededingen met de Belgisehe, zoodat de agenten bij hooge bietenprijzen clienteele verliezen; waar zij met lagere aan- biedingen voor den dag rnoeten komen, zijn ze vrijwel lot maehteloosheid gedoenul. Ze behouden alleen de trouwe klanten. Een vorigen Zaterdag, na afloop der markt, kwamen veel landbouwers in de herberg van Broil samen, om den heer Van der Slikke de plannen te hooren uiteenzetten tot de stichting van een cooperatieve kunst- mestfabriek. De heer Y. d. S. zond evenwel een tele- bij de inbraak bij Seebeck Co.? Ik voor mij zou er een weddenschap om durven aangaan, dat hij het is. Deze inbreker han- dell volgens een vaste methode. Wij heb ben hier te doen met de methode-Pamber- ton in een nieuwe verbeterde uitgave. Wij behoeven er niet meer aan te twijfelen, dat wij op het rechte spoor zijn en wij zouden dwaas zijn, als wij het niet verder volgden. Maar hoe? Hans bleef zwijgen en Berger scheen ook geen antwoord verwacht te hebben. Hij sloeg opnieuw den Iweg naar de haven lin'om de papieren van uitklaring in te zien, die hem op de hoogte konden brengen van de reisplannen van Mr. Dikson met „De Vliegende Leeuwerik". Als doel van den tocht had deze opgege- ven Sidney in Australie. Dat zag er leelijk uit, want er bestond geen geregelde scheeps- verbinding van Panama met Australie. Nu begreep Berger waarom Mr. Dikson juist Pa nama had gekozen als haven van vertrek voor zijn jacht: liij onttrok zich daardoor aan een dadelijke vervolging. Wij willen een paar uur tijd nemen om over de zaak na te denken en te over- leggen, wat ons verder te doen staat, Hans. Hoezeer ik anders ook voor snel handelen ben, thans hebben wij niet te vreezen, dat gram, dat hij niet tijdig aanwezig kon zijn en toch ging de bijeenkomisl door, want de heer R. Sturm, handejaar le Biervliet, nam het woord, verklaarde hoe hij van tegen- stander der cooperatie voorstander was geworden, en nu propaganda voor zoo'n stichting zou maken. Ernstig drong hij, zelf ook landbouwer, bij zijn confraters er op aan, de opricliting eener coop, kunstmiestfabriek in de hand te werken. Zijn flink, hoewel onvoorbereid op- treden, gaf goede resultaten. Hij kon ruim 500 aandeelen plaatsen of boeken. Reizen in Vlaamleren. Het Duitsche gezautschap te 's Gravenhage bericht, in aansluiting aan een dezer dagen gedane mededeeling, dat in uitzonderings- gevallen, aanvragen om te mogen reizen in het etappe- en operatiegebied in Belgie (Oost- en West-Ylaanderenonder nauwkeurige op- gave door den aanvrager van naam, woon- plaats, leeflijd, nationaliteit en, ten aanzien van de reis, van dioel, strekking, weg en duur, bij de consulaire amblenaren te Am sterdam, Rotterdam, Maastricht, Vlissingen en Ter Neuzen kunnen worden ingediend. S L U I S K I L. De onderafdeeling van den Chr. N. W. B. van de afdeeling Ter Neuzen, vierde Woens dag feestelijk haar tienjarig bestaan. Nadat door de vergadering was gezongen Ps. 25 4, ging de voorzitter voor in gebed, en werd gelezen Ps. 105, naar aanleiding waarvan door hem een inleidend woord werd gespro- ken. Daarna brachten de secretaris en de penniugmeester hun verslag uit. Ondertus- schen werd door dienende Martha's gezorgd voor versterking van den inwendigen mensch. Alsnu werd het woord gegeven aan den heer L. Dek, die uitgenoodigd was om dien avond een feestwoord te willen spreken, en die bereidwillig hieraan gehoor gaf. Verder werd de avond doorgebracht met voordrach ten van ernst, alsook van luim. Ook wer den wij vergast op heerlijke liederen, ge zongen door twee dames, en begeleid met orgelspel. Na een gezellig samenzijn en na het gebruik van een gezamenlijken maaltijd, nam de voorzitter het woord, om alien dank te betuigen voor hetgeen in deze, tot het welslagen van het feest was verricht. Door den heer L. Dek werd het slotwoord gespro- ken, en na te hebben gezongen gezang 180 1, werd de vergadering met dankzeg ging gesloten. ZAAMSLAG. Toen dezer dagen de persoon van August de Smet van Zuiddorpe, hier algemeen be- kend voor kreupele August, zich bevond in den Aan- en Genderdykepolder, werd hy plotseling door een hevige bloedspuwing overvallen en werd voorloopig onderdak ge bracht by de wed. H. de Regt in dien polder. Per brancard is by in zorgwekkenden toe stand vervoerd naar het ziekenhuis te Ter Neuzen. De Smet leidde doorloopend een zwervend leven. A X E L. Woensdag,avond gaf de re d e r ij kers k a in er „De Herleving" alhier in haar gewoon lokaal de tweede uitvoering in dit seizoen. Wegens familieomstandigheden kon een lid niet mee- werken, maar werd op zeer correcte wijze verva.ngen door majoor Zonruijter, diewel- willend zijne medewerking verleende, en waai'voor de vereeniging hem steeds dank- baar zal blijven. Het programma bevatte 2 blijspelen en eenige voordrachten, die zeer goed werden weergegeven. Vooral de muzi- kale, dramatische voordracht ,.Afscheid van Kees en Trui" oogstte zeer veel bijval. De muziek, bestaande uit piston, clarinet cn piano, was in goede handen. De vereeni ging heeft haren begunstigers weer een aan- genamen avond bezorgd, wat zeer zeker zal bijdragen tot uitbreiding van het getal be gunstigers. De grime werd geleverd door den heer Van den Heuvel te Hulst, en vol- deed tot in de kleinste bizonderheden. On- gelwijfeld is het behaalde succes der „Her- leving" een spoorslag om op den ingeslagen weg foort te gaan, en hare uitvoeringen meer en meer te volmaken. BOSCHKAPELLE. Een vierjarig ventje liep over eene plank die over een diepen waterput lag, en viel er in. Een speelmakkertje was zoo by de hand terstond iemand in eene nabijstaande wij tijd zullen verliezen, en in zulk een ge val is het ook niet kwaad alles eens kalm te overleggen. Zij besloten dus een wandeling door de stad te doen oan deze le bezichtigen. Zij was gebo uwd op een landtong, die zich tot ver in zee uitstrekt. Zij wandelden Langs de oude bouwvallige katliedraal, welker to- rens bijna lot aan de spits begroeid zijn met slingerplanten; zij namen vol verwondering in oogenschouw de oude uitgebreide, gedeel- tebjk door agavren bedekte kloosterruines, getuigen van het rijke verleden der stad, en bezichtigden daarna de lange rijen nieuwe flinke huizen, die in den laatsten tijd ont- staan waren. Wij zijn bezig een roover fin de siecle te vervolgen, zei Berger, terwijl zij vooir de ruines van een groot paleis stonden, welks breede, prachtige zuilengalerijen reeds half in puin waren gevallen en op welks binnen- plein de rijke tropische plantengroei in al zijn weelde voortwoekerde. Een roover op en top fin de siecle, een roover zooals al leen kan bestaan in den tegenwoordigen tijd, die gebruik maakt van een eigen schip om lijf en goed gesloten goed in veilig- heid te brengen. Daarbij schiet mij te bin nen het woord van Ben Akib,a „Es jsl schon alles dagewesen!" Alles is er inderdaadi woning te waarsehuwen, die toesnelde, en den kleinen drenkeling van een wissen dood redde. Naar wij veraetneri heeft de beer G. L. Stailaert, wegens voortdurendeongtsGldbeid, ontslag genomen als lid van het R. K. kerkbestuur. PHILIPPINE. zoo sehryft men ons dat eens door Lucien is bezongen geweest, als't schoonste plekje der aarde, bad hij het in dien tijd eerder geweten, hy had reeds lang in ons midden gezeten Wat zou Dr. Schaepman thans Philippine uit een ander oog bezien, 't is of wy hem hooren zeggen Philippine Ziedaar uw groote visschersvloot Ligt stil en vast gebonden, En 't ruwe scheepsvolk, eenmaal gewend aan 't rustige element, Heeft by den boer nu werk gevonden. Ja zoo is't! Het ruwe scheepsvolk heeft zyn ideeen moeten verlaten, hun zeewater hebben zy moeten vaarwel zeggen, om den druk van den wereldoorlog, die hun dorp teistert te kunnen weerstaan. Dat volk, vroeger altijd vroolyk, het zeemansleven eigen, heeft zich moeten bukken, door de tydsomstandigheden hun opgelegd, of al hun lief op te ofl'eren voor het leed dat Philippine te doorstaan heeft. Dat volk, dat bijna twee jaar den druk gelaten gedragen heeft en van alle vermake- lykheden onthouden is geweest, doet thans herinneren aan de Spaansche belegering, toen destyds, om het Philippinschevisschers- volk te tarten, de militaire overheden dage- lijks nachtbals toelieten, waar de manne- ljjke bevolking van het kasteel geen toegang had. Zoo komt ook hier een spreuk van Salomon den Wyzen weder tot waarheid jgeen nieuws onder de zon". fEn omdat destyds een dier nachtelyke bals de gele genheid was om Maurits te doen landen en Philippine van dien dwang te redden, zoo naderen wij, is te hopen, met rassche schreden den tyd om ook het recht van vermakelykheden te herkrygen. En ter overweging geven wy het dat E. Ceulenaere hier als Maurits optreedt. STOPPELDIJK, Met genoegen deelen wy mede, dat ds zoon van onzen geachten postmeester, den heer G. Serarens, is aangesteld voor den besteldienst Pauluspolder. RORSSELE. De gemeenteraad benoemde tot gemeente- geneesheer in zijne zitting van j.l. Woens dag 1 Maart, den heer Dr. Pen van Yollenhove. De vacature ontstond door het vertrek van Dr. W. F. Pfeiffer naar Kapelie. RECHTSZaKEN. Arrondi88emeuts-Reehtb. Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 3 Maart 1916, de volgende vonnissen uit gesproken J. V., oud 14 j., zonder beroep te Groede, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 14 dagen tuehtschool. H. d. J., oud 25 j., veldarbeider te St. Jansteen, is wegens diefstal veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen becht. A. T., oud 20 j., dienstknecht te St. Jansteen, k wegens mishandeling veroor deeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. P. C. P., oud 34 j., voerman te Aarden- burg, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. V. N., oud 25 j., coiffeur te St. Jansteen, is wegens pogiDg tot verboden uitvoer, ver oordeeld tot 1 week gevang., met. bekrach- tg ing van het verstek-vonnis. Door den Belg. G. E. F D. v. S.r oud 36 j., verblijvende te Vlissingen, thans gedetineerd te Middelburg, is hooger beroep aangeteekeud tegen het vonnis van de recht bank te Middelburg van 18 Febr. j. 1., waarbi) hy ter zake van het verrichten van eene handeling waardoor de neutraliteit van reeds vroeger geweest ook, dat een roo ver eigenaar was van een mooi schip. Van- daag verwonderen wij er ons over, dat onze Mr. Pamberton of Mr. Dikson zich verheu- gen kan in het bezit van een jacht, d!at toch nog betrekkelijk klein is, tweelion- derd jaar geleden echter hidden hier in Pa nama honderden roovers geducht huis; zij zonden dikwijls gdieele vloten uit, bestaan de uit trolsche, goed bemande, flink uitge- ruste schepen. Hans keek zijn vriend verwonderd aan. Hebt ge nooit van de Flibustiers ge- hoord, mijn jongen? Dat waren zeeroovers, als ik mij goed herinner. Jawel, zeeroovers, en wel zeeroovers, die wat te beteekenen hadden, waarbij ver- geleken onze Mr. Pamberton, alias Mr. Dikson, een onschuldig lammetje is. De Flibustiers vormden in den tijd, dat zij op het toppunt van hun macht stonden, een geregelden zeerooversstaat en waren hee ren en gebieders op een niet onbelangrijk gedeelte van het tegenwoordige eiland Haiti, dat toen ter tijde San Domingo beette, en op het naburige Schildpadeiland. (Wordt vervolgd.) II III ||M||| ill UnriVrrT ^PattttgagTaamT&eSPaittHliaiig^ »WEa«>M«mmMMMMMWM«MmBLWI^IJW!il!i|I.WMIilJBHIIlllW«MllU.JlIMWi«MHUIMM«MUIJ^ IIMI»Wr»yi— TER SEUZESSCHE C011RAIT. DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 5