Weinig volwassenen ont- snappen er aan. ?1oogwatergetij te Ter Neuzee GEiENODE BERIGHTEN. D A G E N. Yoorna. Nam, Zaterdag 4 Maart 1.48 2.7 Zondag 2.26 2.44 Maandag 6 n 3.02 3 19 Dinsdag 7 3.36 3 52 Woensdag 8 n 4.9 4.25 Donderdag 9 n 4.41 4.58 Vrijdag 10 n 5.16 5.35 De heer Dieleman vraagt, hoeveel ambte- naren er zijn, die dan in de termen vallen. De Voorzitter antwoordt, dal het er van afhaqgt, of men alleen rekening moet hou- den met de jaarwedde in gemeente dienst ge- noten of met liet geheel inkomen. In het iaatste geval zoutten er dan niet veel zijn. De heer Dieleman meent, dal liier de vraag moet zijn, welk inkomen de betrok- ken personen hebben en dat het er minder toe doet, hoe ze er aan komen. De heeren Kruijsse en Oggel zouden het 'I best achten, de personen aan te wijzen. die men meent, die in aanmerking moeten komen. De Voorzitter zou het biliijk achten, dat procentsjfe wijze toeslag werd gegeven, b.v. 5 per f 100 safaris; zij, die 500 genie- ten, krijgen dan 25. De heer Sanies merkl op, dat maar enkele per-sonen l^et vragen; hij zou het maar al leen aan' ate wilier, geveti. De Voorzitter zou dat niet biliijk achten; als er zijn, die uit bescheidenheid hun naam niet op dat adres gegeven hebben, zouden ze dus niets krijgen. De heer Oggel zou er willen buiten laten vallen degenen, die een of ander in gemeen- tedienst Tdoen als bijbaantje. De Voorzitter meent, dat men het aan alien kan uitkeeren, die gemeenle-jaarwed- den genieten, als men het proeentsge wijze doet, De heer Oggel zou toch de dokters willen uilzonderen, die hebben toch geen loeslag noodig. De Voorzitter is het daarmede eens: De heer Kruijsse zou willen bepalen, dat, wanneeg hun totaal inkomen 750 te boven gaat, ze niets zuilen krijgen. De Voorzitter acht dat niet biliijk; met hetgeen ze elders verdienen, heeft de ge- meente loch niets te maken. De heer Kruijsse meent, dat dil wel het geval is, als men duurtetoeslag verleenl, die geeft men, omdat de mensclien het noodig hebben om van te leven; veronderstelt, dat iemand een totaal inkomen geniet van /2000, doch maar een klein deel in gemeentediensl, dan behoeft men dezen toch geen duurte toeslag te geven? De Voorzitter meent, dat men in aanmer king moet neinen. de diensten, die iemand voor de gemeente presteert, en het leven is voor ieder duur. De heer Kruijisse betoogt, dat, als men gaat spreken over appreciatie van de dien sten, en men van meening is, dat er te wei- nig wordt betaald, men het salaris moet ver- hoogen. dat is iets anders dan een toeslag geven voor steun in het levensonderhoud. De heer Dieleman is het eens met den heer Kruijsse; een toeslag moet alleen ge geven worden aan hen, die te weinig heb ben om er van te leven. Iemand, die J 600 bij »de gemeente verdient, maar in totaal 2000 beef I. behoeft geen toeslag te krijgen. Als men gaat zeggen, dal iemand te wei nig salaris geniel voor zijn werk, moet men hem meer geven. De Voorzitter antwoordt, dat Burgemees- ter en Wethouders den weg van een toeslag willen bewandelen, omdat dat maar voor een keer Is en verhooging van jaarwedde geldt voor altijd, daar men een eens gege ven Salaris niet kan verminderen. De heer Dieleman wijst er op, dat men ook een gratificatie kan geven. De Voorzitter merkt op, dal dit dan wel gelijk zal zijn. Het hangt er in deze zaak maar van af. op welk standpunt men zich stelt. De heer De Feijter stelt voor. de toeslag alleen te verleemem aan hen, die in den hoofdelijl^en omslag voor een inkomst van J 750 of minder zijn aangeslagen. In Ter Neuzen is het ook op die wijze berekend! De VoorziIter acht het een moeilijke zaak; er zullen menschen zijn met f 1000 inko men, cfit» het moeilijker hebben dan anderen met '500, omdat ze door hun positie ook weer verplichl zijn een zekeren stand op te Louden. De heer Oggel merkt op, dat het er ook van afhangt, of de menschen al of niet een groot gezin hebben; in Ter Neuzen werden zij, die geen gezinshoofd waren. niet in aan merking genomen. Na nog enkele optmerkingerij wordt met algemeene stemmen besloten, ieen toeslag van 5 procent toe te kennen, aan hen, wier Jioofdbestaan in hunne betrekking bij de ge meente gelegen is, en die f 750 of minder inkomen hebben. De lijst van hen, die voor het ontvangen van een toeslag in aanmerking komen, zal na afloop der openbare vergadering worden opgemaakt. 13. Een adres van Ph. .1. van Dixhoorn, betrefieiKle railing van grand. Ingekofnen is een schrijven van Ph. J. van Dixhoorn. waarin deze, naar aanleiding van het in den Raad behandelde omtrent zijn verzoek tot in koop of railing verkrijgen van geineentegrond, te kennen geeft: lo. dat over den rail van de strook grand, gelegen tusschen de tramrails en de open- bare straat, hij gaarne eene conferentie zou hebben met den Raad, daar, naar adressant uit de discussie Ls gebleken, hieramtrent een misversjpnd moet bestaan; 2o. dat hij het effenen van den wal met mogelijke rioleering gaarne in overweging wil nenien; 3o. dat liet aanbrengen eener afrastering tusschen bedoelde eigendommen zijnerzijds geen bezwaren oplevert; 4o. dat door hein genoegen kan worden genomen met de voorwaarde, dat de boo- men, groeiende op het te ruilen perceel, door hem tegen taxatie worden over geno men. De Voorzitter voegt hieraan toe, dat in de conferentie, door deli Raad met den heer Van Dixhoorn gehouden, gebleken is, dat deze bezwaar maakt om een overweg te geven over „de geheele breedte", zooals door den raad was bepaald. Er zal een verhard gedeelte worden aangelegd van 6 M. breedte. Ilij wilde nog een meter aan weerszijden van den weg afstaan. Dit is echter onvol- doende, daar de straten in de gemeente min- stens 9 M. breed moeten zijn. Daarom zal de heer Van Dixhoorn D/2 M. ter weerszij den van het verhard gedeelte geven, zoodat er dan in de overeenkomst zou moeten staan ,,over eene breedte van 9 Meters", en tevens worden bepaald, dat de kosten van een en ander komen ten laste van den heer Van Dixhoorn. Burgemeester en Wethouders stellen voor, aldus te besluiten. De heer Oggel vraggt, of de verzoeker ook zorgl voor het gelijkmaken van liet ter- rein. De Voorzitter: Dat staat alleniaal in de overeenkomst. Het voorstel van Burgemeester eu Wet- houders wordt aangenomen met algemeene stemmen. 14. Verzeeksehrift van A. Common e.a., belrefl'eiMe het weghalen van faecalien. Ingekomen is een adres van A. Coumou en 24 anderen, die er op wijzen, dat de reini- gingsdienst te Axel is beperkt tot het weg- haien van straatvuil; dat ieder op zichzelf is aangewezen om den beerput geledigd te krijgen; dat vaak, zelfs tegen hoog loon, niemand zich daarvoor beschikbaar wenscht te stel len; dat, wanneer dil nog van particuliere zijde wordt verricht, vaak alle hygienische voor- zorgen en maatregelen uit het oog worden verloren dat het voor hen, die over geen grand be- schikken, omnogelijk is, zich van faecalien te ontdoen; weshalve zij zich tot den Raad wenden met het verzoek, het daarheen te leiden, dat door den Raad iemand zal worden aange- steld, die dat werk zal verrichten. voor den kostenden prijs. De Voorzitter geeft *te kennen, dat deze zaak reeds meer dan eenmaal een punt van beraadslaging bij Burgemeester en Wethou ders heeft uitgemaakt. Reeds voor dat dit adres kwam, was de aandadht van dat col lege reeds aan deze zaak gewijd. Maatrege len zijn echter steeds afgestuil op de moei- lijkheid, om de verzamelde beer kwijt te raken. Werd dat bevredigend opgelost, dan zouden de kosten niet zoo hoog loopen. Spreker stelt daarom de vraag, of de Raad wenscht mee te |gaan met ,een voorstel tot af- doende oplossing dezer zaak. Wordt een gewone wagen aangeschaft, dan moet het werk van het ruimen toch des nachts geheuren, terwijl het, daarentegen, als men een wagen neemt, die de putten ledig zuigt, over dag kan geschieden. Is de Raad genegen lot deze wijze van beerrui- ming over te gaan, dan zijn Burgemeester en Wethouders bereid, in eene volgende ver gadering met een gedetailleerd voorstel te komen. Er is nu mogelijkheid om nabij de kom een stukje grond te koopen of te huren, voor het maken van een put; de grond is ook te krijgen, onder voorwaarde, dat de verzamelde beer dan aan den eigenaar van den grond komt. Het zal dus eenvoudig loopen over de kosten van de aanschaffing van den wagen; een paard en personeel voor het ledigen der putten heeft men bij een gewonen wagen ook noodig. De heer De Feijter meent, dat de Voor zitter veel verder gaat, dan adressanten vra gen; zij verzoeken alleen (aanstelling van men schen, die de putten zullen ledig halen. tegen den kostenden prijs. Dat is heel iets anders, dan reukelooze beerruiming, waar de Voorzitter over spreekt. Hij zal niets ten nadeele daarvan zeggen, maar men ziet liet toch in een naburige plaats, dat de kosten daarvan nogal hoog zijn. De buiten wonenden moeten ook veel be- falen voor het leegh.alen van hunne putten. Het zit hem ook in het tijdstip, waarop he I leeghalen der putten gevraagd wordt; is zulks op een tijd, dat de faecalien op het land gebracht kunnen worden, dan zal men er gemakkelijker iemand voor vinden, dan op een tijdstip, dat de menschen niet weten waar ze er mede moeten blijven. Is er een put om' het er in te verzamelen. dan zal het ook be ter gaan. Hij acht Axel nog niet de plaats voor liet invoeren van eene reukelooze beerruiming; bovendien, men ziet het in Ter Neuzen. men kan daarvoor niet den vollen kostenden prijs vorderen, zoodat het tekort door alle belastingbefalers moet worden bijgepast en nu heeft spreker steeds een bezwaar "tegen het invoeren van maatregelen waaraan wel alien moeten betalen, doch waarvan niet alien kunnen profiteeren. Dit is hier het geval met de buitenmenschen, die hebben daar niets aan. De Voorzitter meent, dat dit Iaatste toch zeker een verkeerd standpunt is. Wanneer men daarop consequent doorgaat, zou voor de kom van de gemeente, het complex waar velen wonen, bijna geen enkele maatregel kunnen worden ingevoerd, of verbetering worden aangebracht, omdat de buitenmen schen daarvan niet gelijkelijk kunnen pro fiteeren of voordeel genieten. Dat is een stelling, die men toch niet mag innemen. Er moet toch op de zaak zelve, de eisehen der hygienic worden gelet. Men moet zoo 's avonds tusschen 9 en 11 uur, als er ge- ruimd wordt. maar eens door Axel gaan. dan zal men van eisehen der hygienie niet veel bemerken. Dies xnorgens zijn op de stra ten de sporen van het werk nog zeer goed waar te 11 em en. Wanneer het ledigen der privaatputten zoude moeten blij ven geschieden op de wijze zooals dal nu plaats heeft, zou men er niet veel mee vooruit zijn, daarom wenschen Burgemeester en Wethouders verder te gaan en de zaak goed te regelen, anders zal men er geen bevrediging van hebben. De heer De Feijter herhaalt, dat adressan ten niets anders vragen, dan een man, om het werk te doen. Ze vragen niet om een reukelooze beerruiming. De heer Kruijisse wijst er op, dat ze toch ook te kennen geven, dat, als ze een man gevonden hebben om het werk te doen, deze het zeer on-hygienisch verrichten. De Voorzitter voegt hier aan toe, dat er toch bovendien niets op tegen is, als er iets gevraagd wordt, dat Burgemeester en Wethouders voorstellen doen, otm de zaak pp de best mogelijke wijze te regelen. De heer "De Feijter wil niet hebben, dat de kombewoners het zelf doen, doch ze vragen dan ook een man aan te wijzen, die het doet. De Voorzitter: Die tegen den kostenden prijs moet betaald worden; dat is ook niet goedkoop. De heer De Feijter meent, dat dit veel verschil zal miaken, als men weet, waar men met de faecalien blijven kan. De Voorzitter wijst er op, dat, al heeft men een put, de manier, waarop het ge- beurt, toch wel gebrekkig zal blijven. De heer Kruijsse meent, dat het toch, als de gemeente er wat aan doet, niet kan blij ven geschieden met bakken, zooals nu, dan zal men toch een kar moeten nenien. Dan is men ook nog afhankelijk van liet tijdstip, daar ze het alleen bij lichte inaan doen. De heer Oggel meent, idat, als men eenmaal een vast persoon heeft aangesteld, het dan ook wel bij donkere rnaan zal kunnen ge- beuren. De heer De Feijter deelt mede, dal zc het nu alleen hij lichle maan doen, omdat ze de faecalien ook naar het land moeten bren- gen. De heer Dieleman zegt, dat ook bij de buitenmenschen des morgens de sporen van het werk nog wel zijn waar te netnen. De Voorzitter meent, dat het toeli wel wat verschil zal maken, of dit buiten op eene hofstede zoo is, dan wel op de openbare straat, binnen de kom. Op eerstgenoemde plaats zullen de sporen loch gemakkelijker verdwijnen. De Voorzitter betoogt voorts, dat de men schen er geen bezwaar tegen hebben, wat te betalen. Ze moeten er nu toch ook een gulden of vijf voor uitgeven. De heer Kruijsse wijst er op, dat te Ter Neuzen niemand de reukelooze beerruiming meer zou willen missen. Hoe men het hier ook wil inrichten, geld zal het altijd kos ten, maar als men nu maar half werk zou doen, is het weggegooid geld. Voor eenige jaren is- hier de vervaardiger van de wagen te Ter Neuzen al eens met Burgemeester en Wethouders over deze in- rich ting komen spreken. Naar spreker zich herinnert, zou zoo'n wagen 2000 kosten. Als men wat wil doen, Laat men het nu dan in eens goed doen. De Voorzitter wijst er op, dat men niet kan volstaan met 1 man aan te stellen, hoe zou 1 .man, zooals het nu moet geschieden. het werk kunnen verrichten? De heer De Feijter noemt dat niet erg, dan stelt men er desnoods 10 aan. De heer Kruijsse brengt nog onder het oog, dat men de gemeentearbeiders er toch ook niet mede belasten kan, daar die over dag hun werk hebben. De raadsleden zul len het er wel alle over eens zijn, dat er iets moet gedaan worden. Wal kan er nu tegen zijn, dal Burgemeester en Wethouders eens met verschillende plannen in den Raad komen? Dan kan men nog altijd beslissen. De heer De Feijter wil ook wel nadere voorstellen afwacliten, mits er dan ook een berekening zal worden gemaakt van den kostenden prijs, als een put zou worden gemaakt en pieiischen aangesteld om liet werk te verrichten. Zijn grootste bezwaar tegen de reukelooze beerrainiing 1s, dal men daarvoor niet den kostenden prijs kan laten betalen. De heer Kruijsse merkt op, daL men wel den kostenden prijs mag laten betalen, be rekend per miming, en dal dan de beerrui ming volkomen gedekt zoude worden door de opbrengst, als men alien, die er gebraik van maken, evenveel laat betalen. .Maar het is evenals bij het schoolgeld, daar mag men als hoogste schoolgeld heffen den kostenden prijs, berekend per schoolgaand kind, docli er zijn er, voor wie de voile prijs te hoog komt, en dus stelt men voor de minvermo- genden een lager tarief. Wal dan op de bijdrage van die minyermogenden tekort komt, moet over aiie ingezetenen worden onigaslagen. Zoo is het ook met de beer ruiming: voor een deel der ingezetenen zal de koslende prijs te hoog komen. De Voorzitter meent. dat de kosten niet zoo heel hoog zullen komenmen zou kun nen bepalen, dat het werk twee- of drie- maal per jaar zal geschieden. Dan zal niet zooveel voor huur van een paard moeten worden betaald, als wanneer dil geregeld disponibel moet zijn,. en ook zal bet dan met de werkkrachten voordeeliger uitkomen. Ten slotte wordt goedgevonden, ten deze nadere voorstellen en berekeningen van Bur gemeester en Wethouders af te wachten. 15. Birecleur gasfabriek. De Voorzitter deelt mede, dat de directeur der gasfahriek heeft voldaan aan zijne ver- plichting tot het voor zijne rekening zorgen voor een plaaLsvervanger. De waarnemende direcleur is hier gekomen, heeft een en ander nagezien en in orde gebracht en zal nu de volgende week weer vertrekken, da ai de direeteur, de heer Wiegman,. inmiddels in Duitschland van den dienst is vrijgesteld en alhier is gearriveerd. om zelf" zijne fnnctie weder te vervullen. 1(5. Dm vraag. De heer De Feijter vraagt, hoe bet staat met het Ieggen der buizen bij Mussche. De 5'oorzitter antwoordt, dat dit werk, wegens den hoogen waterstand, niet kon worden uitgevoerd. men zou er niets. mede opschieten. De heer De Feijter aclil liet dan iiobdig, dat de greppel goed wordt opengeliouden. De Voorzitter is het daarmede eens en zegt toe, dat maatregelen voor de uitvoering van het werk zullen worden genomen, zoo- dra het water zakt. D e vergadering word I hierna door den Voorzitter gesloten. Afneming der- dusnem Vreeselijk hebben de Iaatste stormen Ameland'8 duinen geteisterd. Over de ge heele lengte van het eiland pl.m. 20 K.M., heeft de storm van 13 Januari de duinen 10 meter ingekort en geheel weggeslagen. Bij opmetingen bleek, dat volgens matige berekening een 20 a 25 H.A. duin geheel door de golven zijn verslonden. Een hoe- veelheid van 1.600.000 kub. M. zand nam de zee weer tot zich. Toen op 1617 Februari weer de storm- wind fel uit het Noordwesten opstak en opnienw de vloed de zee tot ruim 1,40 boven A. P. deed stijgen, maakte men zich ernstig ongerust. Het badpaviljoen stond reeds op den kant. Een zevental meters duin besehermen het nog. Gelukkig steeg de vloed nietsf hoogertoch constateerde men den volgenden morgen weder ongeveer 2 M. verlies. Naar verluidt heeft de ven- nootschap, die het paviljoen exploiteert, reeds besloten, het zoo spoedig mogelijk te verplaatsen. Veel gevaarlijker echter ziet het eruit met den nieuwen, pas in ontginning zjjnden polder. Deze ongeveer 2500 H.A. groot, en van de Zuid- of Waadenzijde uitmuntend bedijkt, heeft aan den noordkant geen andere dekking dan de duineri. En juist daar heeft deze dekking het meest geleden. Tusschen Hollum en Bailum de z.g. Bal- luinerduinen, zijn plaatsen waar nog slechts 5 a 6 M. zeer laag duin voor dekking dienst doet. Een kerkgebouw iteor brand verwoesl. Omtrent den kerkbrand te Saulpoort wordt aan de „Tel." gemeld: Het aardige dorpskeirkje, dat zoozeer door vuur geteisteixl is, werd gesticht in 1811, door den molenaar van hel dorp. Van Brussel, en was het middelpunt van een opgewekt kerkelijk leven. De lidmaten van de Ver- eeniging van Vrijzinnig-Hervormden le Haar lem werden daar bevestigd. Bekend waren de mooie preekstoel van een kostbare hout- soort en de bijbels en gezanghoeken van de eigenaars van de oude buitenplaatsen Spaarnburg, Spaarn,boven, Middelo; Ilozen- steijn, Torn enz. De brand werd Zaterdagnacni 0111 half drie ontdekt door personeel van de families, die in de omgeving woonden. Het bijeen- roepen van de brandweer ging met veel be zwaar gepaard, omdat de kerkklok niet kon luiden. Met trommelslag werden de dorpe- lingen gewekt en met behutp van een spuit werd spoedig water gegeven. De brandweer kon echter niet veel anders doen dan de belendende perceelen voor vlamvatten be- hoeden. Het oude gemeentehuis, dal naast de kerk staat, werd aangetast door het vuur, maar kon loch beliouden worden. Toen het dak van de kerk verbrand was, stortte de klok nit den toren naar beneden. Van het geheele gebouw is alleen de con- sistoriekamer behouden. Uit de kerk kon niets worden gered. Het archief van den kerkeraad verbrandde. maar dat van die kerkvoogdij bleef gespaard. Belial\re liet 01-gel is ook vernield een marmeren gedenkpiaat van wijlen ds. Lau- rillai-d, die omstreeks 1862 te Santpoort stond. Van de kerk staan alleen nog de fragmen- ten van de 4 muren. De metalen klok is nog niet teruggevonden. Des avonds hield de predikant, ds. G. A. van den Bergih van Eysinga, een predikatie in het stampvolle openbare schoolgebouw, naar aanleiding van een tekst uit de geschiedeiiis van „Mozes bij het brandetide braambosch". Het kerkgebouw was verzekerd bij de As- surantie-Compagnie, te Amsteixiam. Omtrent de oorzaak is nog niets met ze- kerheid te zeggen. Mogelijk, dat een der ka- chels den lirand veroorzaakt heeft of dat dit geschied is door kortsluiting. De thans afgebrande kerk te Santpoort is den len December 1844 ingewijd. Op I Mei 1845 trad als eersle leeraar dezei- nieuwe Hei'vormde ^gemeente op Clirisliaan Jan van Ketmcr. Voor de hervorming stond hier de later verdwenen kapel, aan het einde der veertiende eeuw door Jan van Brederode gesticht. Een raaiflselacliiige verdwijutag. Wij hebben melding gemaakt van de raad- selachlige verdwijnhig van een naar Neder- land uitgeweken uhlaan, die door een Duit- schen krijgsraad tol vijf jaar gevangenisstraf zou zijn veroordeeld omdat hij, belast zijnde met de bewaking der BelgischNederland- sche grens, tegen zijn instructies had gehan- dela. In Delft, waar hij werk zou krijgen aan een aulomobielenfabriek, had men hem een adres gegeven in Dordrecht, waar men hem wel zou helpen. In stede dal de man daar zou zijn geholpen. zou men hem daar met een auto weggevoerd hebben; waarhee.11 wist niemand. We kunnen 1111 heL vervolg van deze his toric schrijven: de Duitsciier, van wien het nu nog niet zoo heel zeker is dat hij ge- deserteerd is, kwam de vorige week aan de consLructiewerkplaatsen te Delft om werk vragen, maar men kon hem daar niet plaat sen. Toevalllg was de direeteur van de rubber- fabriek te Loosduinen op die werkplaatsen. Hoorende dat de man pas van 't front kwam, nam de direeteur hem in zijn auto mode naar Loosduinen en zette hem in zijn fabriek aan 't werk. Later kwam het uit, dat de deserleur reeds ongeveer een jaar bij een firma te Rotterdam had gewerkt, waar hij een goed loon verdiende; dat hij verkeering had en, oin daar een eind aan te maken, er stilletjes tusschen uit geknepen was. Groole-sladsjeugd. Over Loename der criminaliteit van de jeugd in Duitschland is al menig hartig woord gesproken in den laatsten tijd, niet het ininst in Duitsche bladen zelf. Voor een deel wordt het euvel ook loegeschreven aan te wemig loezichl tijdens den oorlog. Te weinig toezic.ht, in verband met de voorstellingen, gewekt door sensatie-lectuur, en zucht om geld te verkrijgen voor hun uitspattingen, faracht dezer dagen naar het „R. N." meldt hi Berlijn weer een paar boefjes voor de rechtbank, kwajon- gens van 15 jaar, die zich voor niet min der dan poging tot moord en "tot diefstal hadden te verantwoorden. Beide jongens zijn de kinderen van werk- lieden, die goed hun brood hebben. De eene, wiens naam Scholz is, heeft de lieele lagere school doorgemaakt, kwam toen in zijn vaders werkplaats en verdiende daar tot 9 gulden per week. Daarna kwam hij in de werkplaats bij een zadelmaker, die tij dens den oorlog palroontasschen vervaardig- de, en verdiende nog meer. Dat vele geld bracht T jongemensch er toe naar cate's te gaan, waar hij zijn vriend Schulz leerde kennen, die evenmin in bekrompen omstan- digheden verkeerde. Nadat de bestelling pa- troontasschen afgclevenl was, kwam het jongemensch Scholz bij zijn moeder in den fruithandel. Dit bracht hem op het idee met zijn amice samen een dergelijke zaak te openen, die hun het noodige geld zou op- leveren voor hun biertjes, biljartspel en... minnarijen. Ook de liefde deed reeds haar intree in de jeugdige harten. Om deze zaak te openen was echter geld noodig. Daarom dachten ze er aan, zich hun kapitaal te verschaffen door een mijn heer, die de vriend van een dor boefjes was, te bedwelmen en hem dan te beroo- ven. Deze plannen lieten ze echter varen. En ze kozen zich een ander slachtoffer, een zekere vrouw Papke, een vrouw van 56 jaar, die de jonge Scholz ltende, door- da L ze evenals zijn moeder in appelen en peren was gaan doen, toen haar zoons voor den dienst waren opgeroepen. Scholz wist, dat de vrouw wat geld had en als waardige lezers van allerlei detec tive-, moord- en doodslagromans besloten ze zich gemaskerd in de woning der oude vrouw te begeven om haar te berooven. Vergiftiging met blauwzuur kwam ook op het program voor. Ze hooplen echter, dat de vrouw zoo schrikken zou, dat ze flauw zou vallen, waarop ze dan het in de wo ning aanwezige geld zouden rooven en er tusschen uit {trekken. Het kwam echter anders uit. Toen ze aanbelden, was vrouw Papke ziek en deed niet open. Gewapend met een dolk voor alle gebeurlijkheden, gingen ze een tweeden keer naar de woning der vrouw, nu onge- maskerd, en vroegen een weegschaal te loein. Terwijl de vrouw zich toen een oogenblik bukte, namen ze een plank op en sloegen de vrouw daarmede op het lioofd, zoodjat ze op den grond viel. Toen ze weer bij- kwam, waren de jonge boosdoeners ver dwenen. Nog een keer na de moordpoging heb ben de jongens elkaar onbnoet om af te spreken. wat ze voor de politic zouden z€g_ gen. Ter terechtzitting bleek, dat de eene jon- gen eens door een luik gevallen was en toen hevig aan het lioofd gewond werd. De andere kleine misdadiger had te weinig toe- zichl, naar zijn moeder verklaarde. Zijn vadcr was aan het front en zij had het veel te druk met haar werk 0111 zich veel met haar zoon te bemoeien. Beide boefjes krijgen eenige jaren tijds om zich over hun misdaad te bezinnen. Scholz gaat vijf jaar, de ander vier jaar de gevangenis in. De papicrsehaarschte. Het gebrek aan papier in de meeste Enro- peesche landen heeft vele redenen, waaron- der de meest natuurlijke is, dat Rusland en Zweden, die het meeste hout voor de papter- industrie leverden, thans moeilijklieden hier- bij ondervinden of zelf makenMen weet evenwel ook, dat de behoefte aan papier van allerlei soort, steeds grootei" wordt, en dat vele andere toepassingen der cellulose )de papierindustrie concurrentie aandoen. Hier- onder behoeft slechts de nitrocellulose-in- dustrie genoemd te worden, die zoowel de kruitfabriek als de celluloide- en kunstzijde- industrie voorzien moet, in Duitschland al- thans. De Entente gebruikt katoen voor haar kruit. Bij hel zoeken naar nieuwe bronnen voor papiervezels, is het wel toevallig, dat Frank- rijk en Duitschland, beide bij een typisch nationale plant, terecht Duitschland, de hop plan ten. D e verwerking van wijrtsiok-ran- ken is geen oorlogsuitvinding, al komt zij eenst nu tot haar rectit. Hot procede, dat bestaat in behandelmg met warm, verdund zuur van de gebraakte Stengels, en was- schen en zeven der losgeraakte vezelmassa, geeft een goede opbrengst. Ook de papier- qualiteil laat nauwelijks te wenschen over, mils men er de kosten aan besteedt, die voor het bleeken en zuiveren noodig zijn. In alle geval komt er goed pakpapier van, of een halfgoed, dat met houtslijp geme.ngd kan worden. De nieuwe Industrie zetelt in de wijndistricten, te Beziers en Narbonne. heeft men reeds ongeveer twin tig fabrieken, met een productie van pl.m. 4 ton pulp per etmaal. Het kan een lieele besparing aan bosch meebrengen, want de Fransche wijn- bouw kan, volgens berekening van Chaptel (een Fransch hoogleeraar), evenveel pulp leveren als een dennenbosch van 600.(XX) hectaren in 60 jaar. De hop is nog voor deeliger in 't gebraik, daar ze ook lange vezels voor ander gebraik levert, waarna het overblijvende in de papierkuip terecht- koimt, en zeer good papier levert. Het roten der slengels om de vezel los te maken gaat het beste langs den natuurlijken weg, waar- toe men de planten opstapelt op het veld, en ze eenigen tijd laat liggen. Het hout van de hoppe-stengels kan ook heel goed tol houtsliool-bereiding voor het buskruit die- nen, waaiwoor vroe'ger speciaal hout van den vuilboom gebruikt werd, en ook naar het zwarte en ros-bruine buski-uit is er in den oorlog nog groote vraag. In onze tijden van dikwijls ongeregelde leefwijze, ongeregeld dieet, zittende leefwijze enz., zijn er betrekkeiijk weinig volwassenen, die geen last hebben van aambeien. En wat die last beteenkent is aan de ongelukkige lijders, die voortdurend hinder hebben van stekende pijn en jeuking, hetzij zjj zitten, liggen of loopen, maar al te goed bekend. Aambeien worden vaak veroorzaakt door verstopping, het gebruik van sterke purgeermiddelen, paardrijden enz. En als gevolg van aambeien treden dikwijls bij verwaarloozing van de kwaal, bloedingen, ontsteking, fistel en verzwericg op, De eerste aan wending van Foster's Zalf reeds verzacht de prikkelende pijn en jeuk en gewoonlijk is een doos voldoende tot genezing. Zorgt bij de behandeling voor een goede spijsvertering en vermijdt buiten- sporigheden. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Ter Neuzen verkrijgb. bij Wed. A. v. OverbeekeLeunis, Westkolkstraat. Toe- zending geschiedt franco na ontv. v. post- wissel a 1,75 per doos. 0 H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2