ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOFv ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6345. Zaterdag 26 Februari 1916. 56e Jaargang. De Oorlog". ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Landbouwberichten. Telefoon 25. Bit Blad yersGhijnt Maanfiag^, Woensdag- en Yrpagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. YAH DE 8ANDE te Ter Neuzen. IE! FJRSTEI BLAD- BINNENLAND. r Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. 8IJ vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN, COURANT De N. O. T. De heer Joost van Yollenhoven, lid der Tweede Earner, een der vijf leden van de uitvoerende commissie van de N. O. T., die binnen enkele dagen naar Engeiand gaat, om met de Britsche regeering overleg te plegen, betreffende de zaken van de N. 0. T., deelde aan een correspondent van de uTimes" het volgende mede omtrent het doel van zgn komst in Engeiand »Mpn aanstaand bezoek heeft geen bij - zondere beteekenis. Ik heb Engeiand her- haaldelijk bezocht namens de N. 0. T. sinds deze was opgericht, en't doel van dit bezoek is hetzelfde, als dat van de vroegere, namelijk de regelingen tusscben de N. 0. T. en de Britsche regeering verder te ontwikkelen, langs lijnen, waaromtrent reeds maanden geleden overeenstemming is verkregen, welke steeds zijn gevolgd. Het is van belang, het feit niet uit 't oog te verliezen, dat de N. 0. T. is gevormd om den handel van 't Nedrrlandsche volk te controleerea en dat het werk, hetwelk zij plotseling geroepen was te verrichten, zeer ingewikkeld en zeer omvangrijk was. Het feit dat het natuurlijk noodzakelijk was, tegelgkertijd eraan indachtig te zijn, dat alle te nemen maatregelen binnen de perken van strikte onzijdigheid moesten blijven, een beginsel dat ons land gedurende dezen oorlog steeds heeft gehandhaafd, heeft onze taak niet gemakkelijk gemaakt. Bij den aanvang van den oorlog was de Britsche contrabandelijst betrekkelijk klein, maar zij is voortdurend uitgebreid en naarmate zij grooter werd, werden de uitvoeren uit Nederland naar Duitschland in verhouding ingekrompen. De N.O.T. heeft nimmer bezwaar gemaakt tegen het beginsel van rantsoeneering het welk ten doel had, de invoering van overzee in Nederland te beperken tot de nationale behoeften en dat thans, ten aanzien van Terscheidene artikelen, gedurende de laatste zes maanden, in werking is geweest. De oorlog brak echter onverwachts uit en iedereen, die daarmede rekening had te houden, heeft een ondervinding moeten opdoen uit de omstandigheden, naarmate deze zich ontwikkelden. Ik vertrouw dat een onderzoek van den arbeid van de N. 0. T., gedurende de pe- riode van haar bestaan, het Britsche publiek zal overtuigen dat zij eerlijk en doeltreffend is bestuurd en dat zij het best mogeljjke middel vormt om tegemoet te komen aan de moeilijkheden welke in dezen oorlog rijzen ten aanzien van het voorkomen van den handel in contrabande. Dit zal blijken uit een vergeljjking van de cijfers van de eerste helft van het jaar 1915, toen de N. 0. T. in haar prille jeugd was en van vele artikelen door de mogend- heden der Entente nog werd toegestaan dat zij zonder belemmering naar Nederland mochten komen, met die van de tweede helft van dat jaar, welke cijfers aantoonen dat ten aanzien van vele belangrijke arti kelen Nederland slechts die hoeveelheden ontvangt, welke noodzakelijk zijn voor zijn eigen verbruik en levensonderhoud. De Nederlandsche handelsgemeenschap, welke er in toestemde door de N. 0. T. aan bepaalde verplichtingen te worden onder- worpen, stemt ook toe in de uitbreiding van dit beginsel en teneinde hieromtrent tot vriendschappelijke regelingen te geraken, ga ik thans naar Engeiand. Ik zal confe rentien hebben, gelijk ik gedurende al injjn vorige bezoeken beb gehad met de ver- tegenwoordigers der Britsche regeering. Het zou mijnerzijds niet wel voegen, op deze conferentien vooruit te loopen, maar ik mag reeds thans wel zeggen, dat voor zoover ik kan nagaan, het hoogst onwaar- schijnlijk is, dat iets buitengewoons uit die conferentien zal voortkomen, en dat ik een volkomen bevredigende oplossing verwacbt van alle ouderwerpen welke bespreking vorderen." TER NEUZEN, 25 Febr. 1916. Opruiming van een wrak. Het houten schip, genaamd „Catharina", groot 70 ton, geladen met aardappelen en gezonken in de Wester-Schelde onder de gemeente Hontenisse op 51 gr. 24 m. 2 s. N. B. en 0 gr. 51 m. 41 s. W. L. zal van Rijkswege worden opgeruimd om het vaarwater veilig te maken. BOSCHK A PELLE. F.ene eigenaarftlige overeenkomsl. Bij eene dezer dagen gehouden verkooping van landerijen in deze gemeente, kocht iemand 6 gemeten, waaraan de gebruiker evenwel nog 9 jaar pacht had. De pachter heeft nu een gemet in voile bezit gekregen en heeft aaarvoor 5 andere gemeten dadelijk in gebruik moeten laten komeu bij den eigenaar, die ook alle beschrij- vingskosten betaalde. De jaarvergadering van de afdeeling //Boschkapelle" van den R.-K. Boerenbond Z.-Vl. 0. D. was druk bezocht. Na opening op de gebruikelijke wijze door den voorzitter werden de notulen der vorige gelezen en goedgekeurd en werd verslag uitgebracht over 1915. H icruit bleek dat het ledental steeg van 100 tot 103, dat de afdeeling door bemiddeling der aankoop-commissie van den R.-K. Boerenbond had ontvangen voor f 17049.76 aan meststoffen, /6235.36 aan voederstoffen en f 494.62 aan zaaigranen en aardap pelen, in totaal voor 23779.745, dat de ongevallen-verzekering 16 leden telt, de dienstboden-verzekering 9 en de paarden- verzekering 14 en dat die in 1915 respec- tievelijk hadden uit te keeren 65,75, 18 en 640. De rekening der afdeeling sloot met een batig slot van 32,516. Het bestuur werd bjj acclamatie herbe- noemd. Nadat de vergadering van den Boerenbond was gesloten, werd die van de leenbank geopend. De notulen werden gelezen en goedge keurd. Eveneens werd gelezen het verslag der inspectie de inspecteur meldde, dat zoowel beheer als administratie volkomen in orde waren bevonden. De rekening en balans werden goedge keurd. Er werd nog eene winst gemaakt van 44,01, niettegenstaande in de eerste helft van het jaar de Bank eene belangrijke schuld had bij de Centrale en daar eene veel hoo- gere rente moest betalen, dan zij zelf van hare leden vroeg de Boerenleenbank gaf voor hare spaargelden 3.6 °/0 en vroeg voor voorschotten slechts 41/s °/0. In 1915 steeg het aantal leden tot 95 er werden 12 nieuwe spaarboekjes genomen en het totaal der spaargelden klom van 35745,63 op 1 Jan. 1915 tot 46311.93* op 31 Dec. 1915. Er werden in 1915 ge- geven 7 voorschotten tot een totaal bedrag van 4800, 4 voorschotten werden geheel afgelost en er werd 6892,50 terugbe- taald, zoodat op 31 Decemder loopende wa ren 47 voorschotten tot een totaal bedrag van f 41525. Het salaris van den kassier werd met f 25 verhoogd. De aftredende leden van Bestuur en Raad van Toezicht werden bij acclamatie herkozen. STOPPELDIJK. De koudbloedhengst Cambrinius van de gebroeders Adriaanssens alhier, is bij de rijkskeuring te Groningen goedgekeurd, zoo dat het fraaie dier definitief voor 9000 is verkocht. KunsLmesI. De kuntmest-commissie maakt bekend, in vervolg op hare desbetreffende mede- deeling, dd. 17 December, dat het thans afdoend gebleken is, dat geen gelegenheid kan worden gegeven tot nabestellen voor voorjaarslevering op superphosphaat, zwa- velzuren ammomak en chilisalpeter. Wel is sedert de gelegenheid opeuge- steld tot het doen van nabestellingen op kalizouten. In verband met verschillende omstan digheden ziet de commissie zich boven- dien genoodzaakt mede te deeleD, dat het onmogelijk is gebleken, voorloopig de aflevering van reeds bestelde super phosphaat tot de voile hoeveelheid te blijven uitvoeren en wordt in verband daarmede, tot ultimo Maart slechts 40 pCt. van de nog niet afgeleverde hoeveelheden beschik- baar gesteld. Er blijft echter uitzicht be staan, dat het mogelijk zal zijn, na 1 April, de resteerende 60 pCt. zoo al niet geheel, dan toch voor het grootste gedeelte af te leveren. (Z. L.-Bl.) GEEN DUIKBOOT IN DE BOSPOUliS. Het bericht uit Saloniki aan de Times, dat ten Engelsohe duikboot in den Bosporus een sleepboot en zes zeilschepen in den grond beefc geboord, is naar Wolff van van bevoegde zijde verneemt verzonnen. Sedert het eind van het vorige jaar is in de Zee van Marmora geen vijandelijke duik boot gezien. EEN ECI1TE TE KENING In de Bystander" van 26 Januari was opgenomen een teekening vaD luitenant Bernard, voorstellend een soldaat, dronken liggend onder een boom, met een flesch rum bij zich. Htt onderschrift wasals vermist opgegeven. Ds autoriteiten achtten deze teekening nadeelig, vooral omdat zij van slechten invloed zou kunnen zijn op de werving. Uitgever en teekenaar werden vervolgd en veroordeeld tot boeten, nadat hun verdediger tevergeefs had uiteengezet dat geen kwaad was bedoeid en dat het hier slechts een humoristische teekeniDg gold. Een paar jaren geleden, zei de rechter, kon die teekening misschien nog als humoris- tisch hebben gegolden, nu in den tegen- woordigen tijd was zij af te keuren. PAPIER-VOQURADEN. De „Dai)y Chronicle" doet een voorstel om oud-papier te doen ophalen door het geheele land door de padvinders-organisa- ties. Dit plan heeft het dubbele doel den papiervoorraad -te behouden voor het land en het National Relief Fund te steu- nen, ten voordeele waarvan de verkoop van het papier zou moeten plaats hebben. IN DE MO ER ASS EN VOOR RIGA. Duwell, de oorlogscorrespondenl van de „Vorwarts", schilderl het terrein tusschen Mitau en Riga. „Daar ligt, zoo schrijft hij, een groot moe- rasgebied. Veldcn en bosschen slaan nu on der water. De vorst heeft honderdduizend|en kleine en groote ijsvlakten gevormd en de wegen door de bosschen zijn met een ijs- korst bedekt. Vele hoomgroepen schijnen opgeschoten uit een plas. Elke boom staat in een bak van mos. Uit het water of boven bet ijs steken van den boschgrond alleen deze mosheuveltjes uit. De tegen wo ordige weersgesteldheid is voor de levende wezens in dit gebied gevaarlijker dan voortdurende droogte en liarde vorst. Het wild sterft in menigte." De grond le- vert geen voedsel op en de dieren vinden geen toevluchtsoosrd meer. De menschen ech ter moeten het hier uithouden. Onder zeer moeilijke omstandigheden zelfs. Wel wordt voor hun voedsel gezorgd, maar niet alleen de natuurmachten bedreigen hun gezond- heid en leven, doch zij moeten zich boven- dien beschutten tegen den vijand, die met de hulpmiddelen van de moderne techniek is uitgerust en het terrein nauwkeurig kent. Dezen vijand moeten zij zelfs aanvallen. Buitengewoon moeilijke hindernissen stain hier in den weg. Een vesting van zand is reeds lastig in te nemen. Maar de vijand, die zich achter de poelen verdedigt, is nog veel moeilijker uit zijn stelling te krijgen dan een, die door zandheuvels word I ge- dekt. Bij hevige vorst kan men over de moerassen heen en daarom moet de geheele linie versterkt worden. De moerassige slroo- ken, die bij dooiweer elken opmarsch en overrompeling veriiinderen, zijn daarbij nog een groote moeilijkheid. Eenige dagen gele den was het levensgevaarlijk de hoog ge- legen wegen te verlaten. Nu kan een kenner van het terrein er reeds een weg vinden. Houdt de vorst nog een halve week aan, dan is het grootste gedeelte van den sponzi- gen grond en van de moerassige bosschen stevig genoeg om ook in gesloten afdeelin- gen er over heen te komen. Daarop hebben zich vriend en vijand moeten voorbereiden. De Russen waren in zooverre in het voor- deel, dat zij bij hun terugtocht steeds het gunstigste terrein voor het aanleggen van hun verdedigingsstellingen konden uitzoeken. Zij verschansten zich achter duinreeksen, hooger gelegen sLroomoevers en andere ver- heffingen van het terrein. De aanvaller is echter gedwongen elk terrein, dat den loop van de operaties hem aanwijst, als veld- vesting voor taktische doeleinden te gebrui- ken. Dit noodzaakte tot het zoeken van nieuwe rpiddelen. Eerst probeerde men het met de gewone, in de aarde gelegen loop- graven. Maar zelfs de zorgvuldig uitgeko zen plekken aan de randen van bosschen en dalen, die men voor droog gehouiden liad, bleken meestal zeer spoedig te Iekken. De- zelfde ondervinding deed men op met de verblijven, paardenstallen en andere wonin- gen, die men in het bosch had opgericht. Het water verdreef er de menschen. De loopgraven konden niet gebruikt worden. Ge- deeltelijk zakten zij reeds na korten tijd in. Men moest er dus wat anders op vinden. Men bouwde Loopgraven boven de aarde, wat tang niet eenvoudig was. Het werk eischte een bijzondere techniek en buitengc- wone inspanmng. Over groote uitgestrekt- heden moesten er eerst fundamenten wor den gelegd voor de wallen. Men deed1 dit door zeer breede en kilometers lange kimp- pelwegen aan te leggen. Het materiaal le- verde het bosch, maar het was weer een moeilijk werk het zich te verschaffen. Uren lang moesten de nianschappen in moeras en water rondwaden om de gevelde stam- men op de schouders naar de plaats van bestemming te brengen. Op den knuppel- weg werden dan ter manshoogte en op breede afstanden van elkaar sterke planken- scliuttingen opgericht. Als dit ktaar was, moest de ruimte tusschen de planken met aarde enz. worden gevuld. Daarmee was liet werk nog niet gereed. De voorsLe hou ten sch ut ting moest weer een schuin af loo pende bekleeding van aarde krijgen. Zoo werd een wat gevormd, die beneden eenige meters dik was en die niet alleen geweer- kogels, maar ook artilterie-projectielen en granaatsplinters volkomen tegenhoudt. Deze wallen worden op dezelfde wijze uit gerust als de loopgraven. Zij geven voor de verdediging een nog beter overzicht van het terrein. De soldaten moeten echter ook tegen de naluurkrachten beschermd worden. Het water, dat van achter den wat komt, kan hen nog uit hun stelling drijven. Daar om is men nu een tweeden wat aan het op- richten als ddiking in den rug tegen den ixatten vijand. Deze tweede wat is, zij het ook niet zoo dik, toch op dezelfde wijze geconstrueerd als de voorste. Zoo ontstaat er werkelijk een loopgraaf boven de aarde. Op eenige plekken doen zich daarbij nog bijzondere moeilijkheden voor. De soldaat moet tot de techniek van de paalwoningen lerugkeeren. Om een fundament te hebben voor den knuppelweg moet hij eerst paten inslaan, omdat anders deze weg met den geheelen wat, die er op staat, kon verzak- ken. In plaats van de verdronken verblijven en andere bovenaardsche gebouweni achter de stellingen, heeft men nu nieuwe wonin- gen op paten gezet. Dit reusachttge werk is overal met groote grondigheid verricht. Men heeft niet alleen met de behoeften rekening gehouden, maar ook het noodige voor het oog gedaan. De wanden van de wallen heeft men met spar- retakken bekleed, waardoor zij groene, lek- ker rieliende sloppen vormen. Ook in hun verblijven richtten de manschappen zich be- liagelijk in. Zij vragen zich echter af: zal niet juist, als alles ktaar is en we ons aan- genaam hebben ingericht, het bevel tot den opmarsch komen? Natuurlijk wit men voor uit, maar men gevoelt toch telkens spijt, dat men van al die met moeite ingerichte heerlijkheid niet een korten tijd genieten kan." GILBERT'S TWEEDE EDGING TOT ONTVLUCHTEN. De bekende Fransche avialeur Gilbert, die in Zwitserland geinterneerd is, heeft naar de „Tel." meldt een tweede poging tot ontvluchten ondernomen. Weer was het hem te maclitig geworden, die gedwongen werkeloosheid in het neutrale land en toen hem bericliten bereikten over den Zeppelin- aanval op Parijs stond zijn besluit vast: hij moest en zou, het mocht kosten wat het wilde, weer naar zijn vaderland lerug hij moest en zou weer de lucht in om den Duitschen luchtroovers hun verdiende loon te geven. Met twee andere gelnterneerde landslieden, de onder offi cieren Pary en Mar tin, maakte hij een plan tot ontvluchting op. In de kazerne te Zurich, die de drie vurig patriottische Franschen lierbergde, was op Zatendagen altijd druk bezoek van „bur- gers". De in de kazerne wonende meester- lileermaker en de eerste schoenmaker waren gewoon op dien avond hun vrienden te ont vangen, ook, nadat het avond-signaal ge- blazen was. Deze gewoonte was door Gil bert en zijn vrienden opgeinerkt en het vorinde voor hen het uitgangspunt van hun plannen. Vrienden in de stad haddien lians gezien hen te voorzien van burgerpakjes en een paar vatsche baarden. J.l. Zaterdag nu, toen de lichten in het®gebouw gedoofd wer den en slechts de burger vrienden van en kele bevoorrechte kazernebewoners nog langs trappen en portalen doolden, verschenen er plotseling uit de kamers der geinterneerden twee doodgewone zwaar-gebaarde burger- mannen, die even schuw rond zich blikten en toen met het gewoonste Zaterdagavond- gezicht langs de niets-kwaads-vermoedende schitdwachten naar buiten stapten de vrijheid tegemoet! Maar waar bleef no. 3? Was hij al eerder ontsnapt? Op een vooruit afgesproken plaats vond men hem niet. Men wachtte een langen tijd, maar Martin lcwam niet. Pary en Gilbert bestoten dan maar alleen verder te reizen. Alles ging goed zij namen plaats in den trein naar Geneve en waanden zich reeds in vrijheid. Als nu de auto in Geneve, die hen naar het grens- plaalsje Veyvrier zou brengen, er nu maar was als nu hun laatste Iruc, t ver- schalken van de Zwitsersche douaniers ook nog maar gelukte! Maar ziet, terwijl zij zich verdlepten in de komende gebeurtcnis- sen en hun kansen overwogen, stopte de trein te Olten en verscheen er een officier in hun compartiment, die hen nauwkeurig monsterde en toen naar hun papieren VToeg. Gilbert en zijn vriend begonnen kalm naar hun papieren te zoeken. Zou hun kalmte hen nog redden, zou de trein niet spoedig vertrekken en de officier, die misschien slechts een dagelijksehe formaliteit vervul- de, hen dan niet op hun eerlijke gezicht veirlrouwen? Maar dat was l juist! Hun gezicht was niet eerlijk de officier keek en spiedde -die baard daar was verdacht het haar groeide in de lucht er was ruimte tusschen baard en wang! Om kort te gaan de vermomming kwam aan het Licht!Later bleek het Gilbert en Pary, dat Martin ook gepoogd had uit de kazeme te onlsnappen, maar dat hij gevat was op "t laatste oogenblik, men toen ook dadelijk hun ontvluchting had gec-onstateerd en zooals het in deze moderne lijden gaat: te lefoon en telegraaf deden de rest. Vergadering van Donderdag 24 Februari 191 (i, des voormiddags 10 ure. Voorzitter de lieer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden: A. Visser, D. J. Dees, J. J. de Jager, A. C. Lensen, M. Eijke, D. Scheele, R. Ft. G. Nolson en L. T. van H asset t. Afwezig de heeren R. Scheele, J. de Bruijne, A. H. Donze, E. H. T. van Borssum Waalkes en H. B. van Nes. De voorzitter opent de vergadering en deett mede, dat de heer Donze-wegens ziekte afwezig is, terwijl de heer Van Nes heeft te kennen gegeven, wegens ambtsbezigheden verhinderd te zijn, de heer Waalkes, die reeds in de zaal aanwezig is geweest, hoopt straks weer aanwezig te zijn. Daarna komt aan de orde: 1. Notulen. De voorzitter stelt voor, de vastslelling van de notulen der voorgaande vergadering aan te houden, daar deze nog niet gereed zijn. 2. Ingekomen slukken. a. Een schrijven van S. van Bees, I). van den Ouden, F. Five, P. M. Geelhoedt, J. Th. van Aerde en L. J. de Vries, die daarbij be ricliten, de herbenoeming tot lid der com missie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen, kom, aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een kennisgeving van N. J. Imandt, dat hij de benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen, Sluiskil, aanneeml. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van W. If. van Doese- Laar, gemeente-werkman, waarin deze dank betuigt voor den hem voor het jaar 1916 verleenden toeslag. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van F. S. Lansexi, die dam-in dank betuigt voor de haar in de raadszitting van 13 Januari 11. toegekende gratificatie. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een adres van W. P. "tGilde en mede- werklieden, die daarin te kennen geven, dat zij van burgemeester en wetliouders hebben aangenomen het afgraven van een gedeelte van den vestingwal, gelegen achter de H. B. S., ter lengle van 40 M., voor de som van 150, wat berekend was op 1000 M3., tegen 15 cent per M3.dat zij echter vmi meening zijn, dat er meer gi-ond verwerkt is, en dat zij het gedaan hebben om een dag- getdje te verdienen, doch, dat het hun erg is tegengevalleii, daar zij, na aftrek van de huur voor de materialen, sleclils aan 85 cent per dag komen; dat zij, bij liunne be- rekening, hadden verzui-md, een post voor materialen te rekenen. Adressanten wijzen er op, dat zij, ofschoon ze liet hij hun wer- ken goed hadden kunnen gebruiken, tocli at dien tijd niet nam- het steun-comite zijn ge weest, en liopen, dat de raad zal widen goedvinden, dat de hun uit te keeren aan- nemingssom met 50 woi-dt verhoogd. Dit adres wordt, overeenkomstig het voor stel van den voorzitter, gesteld in handen van burgemeester en wetliouders, om be richt en raad. f. De rekening van ontvangsten en uit- gaven der commissie tot wering van school verzuim le Ter Neuzen, kom, over 1915. De ontvangsten hebben bedragen 212,591/2, de uitgaven 201,33, het goed slot alzoo 11,261/2. Deze rekening wordt met algemeene stem- men goedgekeurd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1