GEMENGDE BERICHTEN. Landbouwfaerichten. In de voorste stellingen, die soms niet inner dan veertig pas van elkaar liggen, valt dagen lang geen geweerschot. Voortduren- de xnislukkingen demoraliseeren zelfs de dapperste troepen en men merkl het aan de discipline der Italianen. Een treffend bewijis daarvan beleefde ik gisteren bij onze stellingen op de steengroeve-hoogte. l it de op veertig pas afsland liggende italiaansche loopgraven klonk omstreeks de schemering plots el ing een luid a v a n t i-oommando, dat de manschappen tot den storm moest aan- zetten. De onzen grepen naar de geweren. ..A van t i! Avanti!" hoorde men weer van de overzijde, m,aar doodsche stilte volg- de op {iet geroep. „Avanti! Avanti! voor de derde maal dezelfdte stem, die ech- ter zander echo bleef. Ademloos lagen de onzen op de loer. Van de overzijde klonk nu een andere stem, diep en beslist: „Ava n- ti, sign or cap i tan o!" Nog eenige oogenblikken en op den rand van de Itali- liaansche loopgraaf verscheen een jong of- Jicier met zijn geheele lichaarn onbedekt naar den vijand gekeerd. Hij trok een smal- le degen. op welks scherp geslepen kling de Laat§te stralen van de ondergaande zon purperrrood braken. Geen man volgde hem echter. In zijn verwachtingen teleurgesteld, keerde hij zicli om en riep nogmaals: ..Avanti'" Maar de Italiaansche soldaten bewogen zieh niet. Plotseling ecliter yoeg- de zieh een tweede, een derde, een vierdie stem bij de eerste„A v a n t i, s i g n o r capita no!" Hij stond moederziel alleen, de jonge kapitein, tegenover den verschans- ten vijand. Er gebeuren geen wonderen meer. Maar zieh opofferen, dat kon lnj. ..Avanti, sign or capita no!" riepen zijn eigen manschappen steeds dringender. De ongelnkkige ging alleen tot den storm over. Slechts weinige passen kon hij doen. Edn enkel schot trof hem in de sLaap en doodde hem onmiddfellijk. Nauwelijks was hij gevallen, toen men van onder de aarde weer dezelfde stem hoorde, die hem tot den storm had aange- vuurd. Nu klonk het waardeerend: „Bra- vo, si g nor cap it an o!" Het klonk vex hoorbaar en met een genoegdoening als bij een dramatisch tooneel uit liet parket van het theater. „Bravo, signer capita- no!" klonk het steeds sterker. De kapitein bleef nog lang liggen met zijn doorschoten hoofd. Tot het donker geworden was. Toen bracht men zijn lichaam voorziclilig in de loopgraven. OORLOG ALS SPORT. De bijzondere correspondent in hel Brit- sche hoofdkwartier in Frankrijk berekent, zander dat laat de censuur niet toe getallen te geven, dat de Engelschen op hun deel van het front de numerieke over- macht hebben. Nog elken dag worden er nieuwe troepen aangevoerd. Deze worden aan het rumoer van den oorlog gewend alvorens naar de loopgraven te gaan. De vlakten van Vlaanderen zijn in een groot oefenkamp veranderd. De troepen leeren er .altijd wat nieuws in de nooit geeindigde ontwikkeling van den strijd. De voortdurende en afwisselen- de oefeningen en de ontspanning, die de sport hun biedt, doen de soldaten opge- wekt van geest en flink van lichaam zijn. Ver achter de vuurlinie, maar loch zoo, dat zij steeds het gedoiuler der kanonnen kunnen liooren, worden de troepen onaf- gebroken voor de overwinning voorbereid. Zoo zijn er scholen voor bomwerpen, schie- ten met machinegeweren en voor vliegers opgericht, waar het van 'smorgens vroeg tot 's avonds laat een en al bedrijvigheid is. ZUINIGHEID IN ENGELAND. In het werkliuis te Boston (Engelandzal voortaan volgens de „N. R. Grt. worden bezuinigd; zoo hebben het de regen- ien besloten. Overgeschoten aardappels ko- men den votgenden maaltijd als gebak- ken aardappels Weer op tafel. De vieesch- porties voor de verpleegden worden klei- ner; natuurboter wordt afgeschafl en ver- vangen door margarine. Maar de bezuiniging, die thans in vele Engelsche huislioudens en instellingen steeds meer regel schijnt te worden, behoeft men niet uitsluitend bij de lagere standen of in gestichten te zoeken. Zoo lezen wij, dat b.v. de blsschop van York ten dezen een voor beeld geeft. Deze hooge geestelijke heeft DE „ARETHUSA", de snelle Engelsche kruiser, die dezer dagen op een mijn liep en wrak werd, had een kort, maar veelhewogen leven. The saucy (brutale) „Arethusa" was een bijzonder i>o- pulair schip en de „Times" meent, dat liet ver lies in de oogen van het publiek erger zal zijn dan het vergaan van een slagschip. Als er ergens op de Noordzee gevochten werd, dan was de „Arethusa" er bij. Drie dagen na de indienststelling vocht het schip reeds bij Helgoland, waar de Duitschers een verlies van drie kruisers en een torpedo- jager werd toegebracht. In het zeegevecht der slagkruiserseskaders was het de „Are- Lhusa", die de „Blucher" den genadestoot gaf. Het schip was er een van 20 lichte kruisers, die, voor zoover bekend, thans deel uihnaken van de Engelsche vloot. Zij zijn 3750 ton groot, worden met olie ge- dreven tot een snelheid van 30 knoop, en voeren twee 15 c.M. en acht 10 c.M.-ka nonnen. EEN MAJOOR VAN 19 JAAR. Een Engelsch blad veriiaalt van de zcer snelle proinotie van majoor Henry Pattin- son, thans 19 jaar oud. De loopbaan van den jeugdigen majoor is als volgt: Maart 1914, schooljongen te Haileybury Sep tember 1914, 2e luitenant Januari 1915. le Untenant Juni 1915, kapitein Sep tember 1915 bij Loos oudste overlevende officier van het regiment Januari 1916, negenliende verjaardag Februari 1916, majoor. Bij het uitbreken van den oorlog bood Paltinson zijn diensten aan, doch deze war den eerst geweigerd, omdat hij nog maar ze veil Li en en een half jaar was. Hij hield echter vol en werd ten slotte aangenomen en in September tot 2eluitenant benoemd. EEN VROUWELIJK SOLDAAT. De „Times" vertelt, dat, toen een transportschepen, die Australisclie troepen overbrengen, een paar dagen na het ver- trek uit Australie op zee was, een jong Australiscli medsje werd ontdekt, dat in uniform zieh onder de soldaten bevond. Zij werd met een ander transportschip te- ruggezonden. Het was haar wenscli, haar broeder te zienj, die in Egypte dienst dx>et. Vrouwen echter worden in Egypte niet toe- gelaten. DOODSBERICHTEN VAN VLIEGERS. De Cambridge University Review vertelt, dat het tlijkbaar de gewoonte is van de officieren der Britsche en Duitsche vlieger- korpsen om elkander op de hoogte te houden van alle ongelukken die officieren van het vijandelgk korps overkomeu. Zoo deelde een briefje, door een Duitschen vlieger ge- worpen in de Britsche linies, mede, dat de Cambridge-man luitenant C. 0. Hayword met zijn bestuurder, luitenant Watts, op 17 Januari was gedood en met militaire eer was begraven te Ledeghera nabij Meenen. F.F.N OORLOGSSCHIP DAT NIET ZINKEN KAN. De Rivista Marittima publiceert bijzon- derheden over een nieuw Duitsch pantser- schip, dat volkomen tegen zinken is beveiligd en dat tegen 1 Maart in de vloot zal worden gebracht. Het moet een dreadnought kruiser zijn, uitgerust met drie pantserkleeden, die opgevuld zijn met weerstandbiedende stoffen, die het schip ongevoelig maken voor torpe do's en granaten. TER NEUZEN, 21 Febr. 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch iustituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand boven 770.0 Zuid- Duitschiand. Laagste barometerstand 754.6 Bodo. Verwachting tot den avond van 22 Febr. toenemende tot matige of krachtige zuid- oostelijke tot zuidwestelijke wind, toe nemende bewolking, later wellicht sneeuw of regen, aanvankelijk iets zachter. In de op Donderdag a. s. des voor- middags 10 ure, te houden openbare ver- zijn huishoudkosten tot op de helft terug- ga(Jering van den gemeenteraad alhier, komen flit en al wat llii bespaai't, wordt be- I j nnnbn in hphnnrlfilincr gebracht, en al wat hij bespaar Legd in de oorlogsleening (hetgeen lang geen slechte belegging is, en zeker 5 pCt. geeft). Hij vindt. dat alle Britten met goede mko- mens dat voorbeeld moeten volgen. Men moeht ook wel eens de nalionale zelfzucht van de Duitschers len voorbeeld vond de bisschop. nemen Het nog eens de ARABIS. Berliner Tageblatt" zegt zeker we ten, dat de Arabis. het Engelsche schip, dat in het zeegevecht bij de Doggersbank is gezonken, een van Engeland's meuwste schepen was, die gebouwd werden voor den •dienst van at'weer van mijnleggers en lucht- schepen. De schepen zijn van het type van kleine kruisers, Tiebben een snelheid van 16 zeemijlen en een bem,aiming van 78 man. Zij zijn eerst sedert Januari in dienst gesleh NIEUWE ZEPPELINS. De Berner Bund kan vertellen, dat er ge- regeld proeven met nieuwe Zeppelins op het meer van Konstanz worden genomen. De Duitschers beweren, dat zij elke week een Zeppelin afleveren. Yorin en afmelingen der nieuwe luchtschepen hebben wijzigingen on- dergaan. Zij zijn langer geworden en gehj- ken meer op visschen. De twee gondels, die lager schijnen te hangen, liebben geen onderlinge gemeenschap meer, tenzij er een onzichtbare verbinding bestaat door een gang binnen het omhulisel. De gondels zijn ge- pantSerd en bevatten elk 6 machinegeweren ien 1 of 2 snelvuurkanonnen, en een bizon- dere inrichting voor het werpen van luclit- torpedo's. De motoren der nieuwe Zeppelins zijn zwaarder en maken meer gedruisch. Bij de proefvluchten bleek, dat de snelheid is vermeerderdook bet manoeuvreeren gaat vlugger in zijn werk. De laatste vinding is het vormen van kunstmatige wolken rond- om het luchtschip met behulp van gassen. Hierdoor kan de Zeppelin van de aarde af volkomen onzichtbaar worden geniaakt de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling kohier hondenbelasting. 4. Idem verordening op de heffing van een hoofdelijken omslag. 5. Idem verordening op de invordering van eea hoofdelijken omslag. De colleete voor ide slachloflers van itlen Watersnood alhier de vorige week door een Dame3- comite gehouden had tot resultaat dat voorloopig 3280 aan het provinciaal comite kon worden overgemaakt. Een eedsallegging. Heden voormiddag had op de Markt eene bijzondere plechtigheid plaats, ill. de eeds- aflegging van den tot reserve 2e luitenant bij liet regiment vesting-artillerie benoem- den vaandrig U. F. M. Dellaert, alhier in garnizoen. Tegen half 12 ure stonden de alhier in garnizoen zijnde troepen in carre-forniatie op de Markt. Te zelfder tijd kwam de te beeedigen offi cier met een aantal familieleden op de Markt. De trompetten weerklonken, en, na door den commandant der kustbatterij, den kapitein Puttman Cramer, ontvangen te zijn, ving de inspectie van de troepen aan, terwijl dezen de geweren presenteerden. Daarop werd door de hoornblazers en den tamboer de ban geopend, waarna die commandant het Konirlklijk besluit voor- las, houdende de benoeming van den vaan drig Dellaert tot reserve 2e luitenant. Deze legde hierop den vereischten eed af, waarna de militaire kapel het oude „Wil- helm us" speelde. Hierna nam kapitein Puttman Cramer het woord, en sprak opgeveer als volgt: Hel zij mij vergund een woord te spreken, allereerst lot u, reserve 2e luitenant Dellaert. Geschiedl in normale omstandigheden d; eedsaflegging voor den regimentscomrnan- dani, thans, door de bijzondere omstandig heden, hebt gij den eed afgelegd in lianden van mij, uwen onmiddellijken chef, en ten aanhoore van de bezetting, aan wier hoede de verdedig'ing van Ter Neuzen is toever- trouwd. Ik zeg bijzondere omstandigheden; immers, de hooge regeering lioudt het leger gemobi- liseerd en de Minister van Oorlog heeft in de Tweede Kamer gezegd, dat eene over- rornpeling niet is uitgeslolen. Die omstandigheden geven een buitenge- woon karakter aan de plechtigheid, zij ver- hoogen den enist ervan. Want wel heefl de geesel van den oorlog tot heden ons land gespaard, doch van den gruwel en de ellendc welke de krijg roudom ons mel zieh brengt, hooren wij steeds. Maar wij, mililairen, moeten niet alleen onze aandacht schenken aan de daden van trouw, gehoorzaainheid. zelfverloochening, waarvan wij lezeu en onze Soldatenkrant zoo menig staaltje geeft. Daden zijn hel, die onder liet lezen recd|s tot navolging prikkelen, wanneer ook wij in den grooten krijg betrokken worden. Dan zull gij, ULrich Dellaert, eerst ten voile de beteekenis beseffen van de woorden die gij zooeven gesjiroken hebt: „Trouw a.an de Koningin, gehoorzaainheid aan de wetten, onderwerping aan de krijgstucht." Dim zullen die van u gevergd worden in de hoogste mate, dan zult gij u te geven hebben niet alleen met gelieel uw ziel, maar ook met opoffering, zoo noodig, van uw leven, lot voorbeeld van uw mannen en in het belang van Koningin en Yaderland. Dat hebt gij plechtig beloofd en daarbij hebt gij de liulp van God Almachtig aan- geroepen. Moge Hij u de kraclit en de energie daartoe verleenen. Ik leerde u kennen als een ijverig en plicht&getrouw militair en daarom ben ik overtuigd, dat gij, met Godes hulp, uw eed gestand zult doen. Ik feliciteer u van harte mel uwe bevor- dering en uwe goede voornemens, n aniens het garnizoen van Ter Neuzen. Officieren! Erken in hem uwen jongeren kameraad, neem hem op in uw kring, maar, als ouderen, wees hem ook tot voorbeeld. Onderofficieren, korporaals en manschap pen. U hebt den reserve 2e luitenant Del laert in zijn nieuwen rang te erkennen, le eerbiedigen en te gehoorzamen. Hij, van zijn kant, zal trachten u te leiden, te be- sturen en te beschermen, met die zorg en belangstelling, welke hij verscliuldigd is aan mannen van wier gehoorzaainheid en dap- perheid liij in geval van oorlog een deel van zijn roem zal te danken hebben. Mililairen, kameraden. In de plechtige oogenblikken onder het aanhooren van den eed zijt gij alien ernstig gestemd. Wederom hebt gij gevoeld de noodzakelijkheid van eenheid, van krachtsinspanning, van toewij- ding. En in stilte hebt gij alien den eed meege- zworen. Opnieuw hebt gij u alien hel besle voor- genomen. De plechtigheid lieeft u alien opnieuw l>e- zieling gegeven. Ook gij gevoell behoefle, uiting te geven aan uw goede voorricmens, aan uw geest- drift. Welnu, doel dat, onlhlool uw Jioofden en roept met mij uit: Leve de Koningin! Hoerah! (Met een, driewerf hderah! word hiermede ingestemd. Alsnu werd de troep plaals rust gecom- mandeerd, terwijl de officieren gelegenheid hadden, hiuiuen jongeren collega te felici- teeren. Vervolgens werd de afmarsch gecominan- deerd en trokken de troepen, voorafgegaan door de muziek, die een kranigen marsch blies, eenige straten door, om daarna, op de Markt, voor den nieuw aangesteldcn offi cier te defileereo. Hiermede was de plechtigheid, die vele toeschouwers getrokken had, afgeloopen. Benoemd tot tijdelijk hulptelefoniste te Ter Neuzen mej. C. L. F. Hoste, thans helpster bp den telefoondienst, aldaar. Visdi afgekeurd. Heden morgen werd door den keurmeester afgekeurd, als ongeschikt voor de consumptie een mand scharren en een mand kabeljauw, aangevoerd uit IJmuiden. De visch is onder toezicht der politie vernietigd. Uit den Goesschen gemeenteraad. 'Rondvraag. De heer Dekker wil (volgens het ver- slag der G. Girt.) even dfe aandacht vestigen op den commisBaris van I politie. Deze ge- niet een inbomen van 1400. Men heeft hem in een jfiaats als Goes niet noodig en zou het hier best met een inspecteur af kunnen. Een commissaris van politie in Goes heeft gtea werk. De ambtenaar, welke de gemeente nu heeft, heeft een onhebbelijken toon over zieh. Hij stelt zieh zoo hoog en is zoo voornaam, dat de meesten er geen begrip hebben. Op de secretarie zou zoo van iemand een tdbntje lager moeten zingen. Deze ambtenaar wordt door de Koningin benoemd, maar de gemeente moet hem be- talen. Moet de gemeente nu maar altijd een ambtenaar betaleu waarvoor men niets voelt Spreker acht den tijd gekomen, dat de gemeente een request richt ter bevoegder plaatse om te vragen of Goes niet meer in aanmerking behoeft te komen, er een commissaris van politie op na te houden. In Ter/Neuzen is een inspecteur en deze werkt daar zeer goed. Komt deze com missaris wel eens op straat Spreker hoort er nooit van en heeft al eens tevergeefs zijn bemiddeling ingeroepen. Hij werd tcten naar Middelburg verwezen. Bij een van de branden is de commis saris ook niet verschenen. Laten B. en W. bij den raad met een voorstel koipen, niet linger een commis saris van politie te hebbpn. De Voorzjtter deelt mede, dat B. en W een en ander1 zullen overwegen. SLUISKIL. anderdeels heeft de Noorsche regeering be- slag op de Norgesalpeter gelegd, teneide deze kunstmest te gebruiken als compen- satie voor artikelen, die uit de oorlogvoeren- de landen worden betrokken. De walersnootl. Verschillende berichten uithetoverstroom- de en bedreigde gebied luiden we r gerust- stellender. Nu het weer bedaard is zakt het water en er is mogeiijkheid om de bedreigde punten te kerstellen, ook om de gaten in de kistdammen weer te dichten. Goed ingelidht. Men schrijft uit Winterswijk aan het Hbl. Hoe de Duitschers van alles ingelicht worden, moge uit het volgende blpken In een dev Oostelpke grensgemeenten stond een der ingezeteuen op de nominatie van uitgewezen te worden uit het in staat van beleg verkeerend gedeelte der prozincie. Vakinan zijnde, dacbt hij in Dnitschiand werk te zullen vinden. Vooraf wilde hij zieh echter op de hoogte stellen of hij wel over de grens mocht. Hij begaf zieh daarom naar de Duitsche grens- wacht. De Feldwebel meende, dat daartegen op zieh zelf geen bezwaar bestoud, maar vroeg hem „Bent u ook deutschfeindlich". Toen de man daarop ontkennend antwoordde, toonde de Feldwebel hem een photographie, waarop vjjf ontvluchte Fransche krijgsge- vangenen en daarachter stond onze aspirant- uitgewezene, die zieh toevallig op het oogenblik der opneming in het hotel bevond. Dit was voldoende om hem van vijandige Zondagavonii 1.1. trad voor de R.K. manuen gezindheid jegens Duitschland te verdenken. 3 i. iii-Q .finmn Hat. tin de crrenH Een nieirwe locomotief voor "die tram. Naar we vernemen :s jl. Zaterdag de eerste nieuwe locomotief voor de Zeeuwsch-Vlaam- sche tramwegmaatschappy door de fabriek afgezonden. Stremming In den Prov. stoombootdienst. Zaterdagmorgen bekwam de n Wester- Schelde" van den prov. stoombootdienst een defect, waardoor er belangrijke stremming in den dienst ontstond. Daar er o. m. geen boot om 3.43 n.m. van Vlissingen naar hier vertrok, waren velen die gehoopt hadden daarmede nog thuis te kunnen komen, onaangenqam verrast. Geslaagd. Aan de Theologische school te Kampen is voor bet candidaats-examen, tweede ge deelte, geslaagd de heer F. Tollenaar van Zaamslag. Verplaatsi van Bruinisse naar het post- en telegraaf- kantoor te Axel de kantoorbediende J. A. Verhage. Benoemd van Sluiskil, glhier als spreker op de heer Engels uit Leiden. De zaal van het Patro- naatsgebouwgjwas eivol. Genoemde heer vergastte zijne toehoorders op eene leer- zame en boeiende rede J »De R.K. Sociale actie." Hjj gaf en details het streven der R.K. Sociale actie en' eindigde met eene opwekking om bij de aanstaande verkiezing principieel en naar godsdienstige beginselen de stem uit te brengen op de candidaten der R.K. Kiesyereeniging. Een daverende toejuiching was dan ook de belooning voor zijne kernachtige en leerryke redevoering. rt hoek, Tot onderwyzer aan de openbare school alhier is benoemd de heer I. M^ Risseeuw te Biervliet, m4t 4 stemmen op den heer J. P. Rynbefrg te Ter Neuzen waren 3 stemmen uitgebracht. AXEL. Door den notaris J. A. Dregmans werd alhier voor de kinderen Wiemes verkocbt een koetshuis, staande alhier in het Juffrouw- kwartier, groot 40 centiaren. Kooper werd de heer L. Wiemes voor 450,—-. KOEWACHT. Zondagavond gaf de tooneelclub alhier haar gewone wintervoorstelling ten voor- deele van de St, Vincentiusvereeniging. Ge- speeld werd het groote drama in 6 bedrijven ,/De Onschuldig veroordeelde". Dat stuk speelt daags voor en op den dag van den veldslag by Fontenoy (1745). Eenige Belgiscbe vluchtelingen verleenden hunne welwjjiende medewerkiDg. Het stuk werd flink afgespeeld en maakte grooten indruk, de hpofdrollen waren in goede handen. Vooral mooi was het tweede bedrijf, dat speelt in het Fransche leger- kamp na afloop van den veldslag en het derde bedrijf in het park van het kasteel Van Aubeterre, Na de pauze werden nog een paar zangstukken met pianobegeleiding uitgevoerd en een blijspel in een bedrijf n.l. vDe gestolen Ham'f, waarom hartelyk gelachen werdj'1 vooral om den ouden gierig- aard en zyn l^uken knficht. In de vergadering van het R.-K. kerk- bestuur, Zopdag met t.de aannemers der nieuwe kerlft; gehouden, is besloten den bouw der kulpkerk met kracht voort te zetten, de schade, door den storm aange- brachtteherstellen en verder volgens een nieuw plan te volthoien, waard'oor ze beter bestand zal zyn tegen den storm. Ofschoon de bewijsstnkken omtrent den eigendom der kerkelyke goederen reeds eenige dagen naar de Duitsche commandantuur zijn opgezonden, is er nog geen toestemming gekomen om de beelden, stoelen, kerkelijke gewaden, klokken enz. naar Hollandsch grondge'bied over te brengen. RECtilTSZAKEN. Kanlongereeht te MMdelburg. Zaterdagmorgen werd, volgens de M. Crt., wederom behandeld de zaak tegen A. d. F., landbouwer te Biggekerke, die evenals een drietal andere boeren bekeurd was wegens het niet uitdiepen van een sprink. Op 5 Februari had deze bekl. verklaard niet onderhoudspliehtig te zijn, daar hy de hofstede bebouwt in dienst van zyn schoon- vader. •- Thans werd als getuige gehoord de heer Mr. P. Dieleman, die de zaken voor den schoonvader -feestuurt en 'die verklaarde dat bekl. wel degetyk de onderhoudsplichtige is. De eisch luiddefiaarom thans /I 0 of 5 dagen. Bekl. vond nog gelegenheid er tegen te tot geagreeerd klerk ten kantore der regi- protesteeren, dat de ambtenaar van het 0 stratie en domeinen te Boxmeer mej. A. er ^en v0Hgen keer op gewezen heeft, H. d'Haens, thans in gelijke betrekking ten des te meer op moest passen, als kantore der registratie en domeinen te Hulst. De zuinlelijke ponton te Vlissingen is tengevolge van de jongste stormen geheel gezonken, zoodat er aan de oppervlakte van het water niets van te be- speuren is. Weer een mijn. Aan het strand tusschen Zoutelande en Westkapelle is weer een my a aangespoeld. hij stukken schrijft over het hooge water. 1 Norgesalpeter. Uit Noorwegen is bericht ontvangen, dat dit voorjaar geen Norgesalpeter naar Neder- land zal worden gezontlen. Eensdeels zijn de 3alpeterw^rken door verschillende bedrijfs- storingen niet op voile capaciteit geweest, Onnoodig te zeggen, dat hij de grens niet behoefde te overschrijden om werk te zoeken. Smokkelen. In de nabijheid van Weert. aan het Kem- pisch douanekantoor, even boven sluis 16, werden door de rijksambtenaren drie schepen onderzocht, geladen met baksteenen. Hier- by kwam aan het licht, dat zieh in de binnenruimte der steenen-lading netjes ge- vormde holten bevonden, waarin groote hoeveelheden spek, margarine en ffBuk"- vet waren geborgen. De contrabande werd in beslag genomen en de drie schippers gearresteerd. Diezelfde schepen zyn daar meermalen gepasseerd. Kind verbrand. Terwyl de ouders afwezig waren, bevon den drie kinderen van J. R. aan den YAor- heuvel te Zeist zieh alleen thuis. In een onbewaakt oogenblik zette de 6- jarige Johanna de fel brandende kachel open, waarby haar kleertjes weldra vlam vatten. Het kind liep weldra in lichte laaie de straat op. Buren wierpen het nog in een plas water, maar 't heeft niet mogen baten. Met brandwonden overdekt is de kleine naar het ziekenhuis vervoerd en daar des avonds overleden. Tel. Een smokkelaar aangescholcn. Vrydaguacht is te Aalten door de grens- wacht een smokkelaar aangeschoten, die aan de gevolgen daarvan is overleden. OverreGen en gedood. Te Beuningen is Zaterdagmorgen een man onder een wagen geraakt en gedood. De Engebclhe Guikboot, die in het Friesche gat aan den grond was geraakt, is door het hooge water der vorige week plotseling vlot geraakt. Zij bleek lek te zyn. Bij de poging om haar naar Helder te brengen is de boot opnieuw aan den grond geraakt. Men vermoedt dat er een heelen tijd mede zal heengaan, om het vaartuig weer vloi te krijgen. ZonGerlinge ontmaeting. Een zonderlinge ontmoeting had een timmermansjongen te Delft. Op een oogen blik, dat hij alleen in den winkel was, kwam een man daarbinnen en gelastte den knaap, den slijpsteen voor hem te draaien, onder bedreiging met een revolver. De man sleep een groot hakmes vlijmscherp en verliet de werkplaats zonder den jongen leed te doen. De politie mocht er weldra in sla- gen het adres te vinden waar het hakmes wa3 gekocht, maar de zonderling is tot nu toe onbekend gebleven. Bedrie.gelijk papier! De politie te Utrecht heeft besLag gelegd op papieren, die in uiterlijk veel geleken, op bankbiljetten van 100; zij, die zelden of nooit bankpapier in hun bezit hebben, zouden er lichtelijk mee kunnen worden bedrogen, aangezien zij inderdaad in de ver- onderstelling zouden kunnen worden ge bracht, met eclil bankpapier te doen te heb ben. Deze bedriegelijke stukken droegen de onderteekening. „De voorzitter (J. P. Lidi- te,r". „De secretaris L. A. De Liohter (Bedoeld is natuurlijk: oplichter en lade- lichter). Op de acliterzijde stond een gedic.htje af- geidrukt. De politie heeft tegen den winke- lier, die deze papieren in voorraad had, pro- ces-verbaal opgemaakt. (U. Dgbl.) Wel brood, maar geen geld! Nu de Belgische grenzen weer zoo streng gesloten zijn, doel zieh weer een ander be zwaar gevoelen: Verscheiden bakkers (Uit Maastricht len |om- streken, die brood leverden in Belgie, heb ben nu al eenigen lijd geen betaling ge- kregen. De Duitschers laten hen het brood wel invoeren, maar tegen de betaling, in casu het doorlaten van het geld, maken zij bezwaar. Gevaarlijke smokkelaars. In de gemeente Lonneker trachtten dezer dagen twee smokkelaars een grenswacht om te koopen, maar faalden in hun pogen. Hiermede niet tevreden, vielen zij den mili tair plotseling aan en mishandelden hem zoo. dat hij bewusleloos meerviel. Toen ont- Ill dei- le

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2