ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6343. Dinsdag 22 Februari 1915. 56e Jaargang. OSKIKVTKBAAD. Bekendmaking. De Oorlog. IHBlLiJl BSSHAPf ABONNEMENT: ADVERTENTlfiN BINNENLAND. Telefoon 25. Bit Blad versGhijnt Maandag^, Woensdag- en Yrpagavond, nitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. YAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. inenting en herinenting F E UIL L 'f 0 M. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. 8ij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Oonilerdag den 31 Februari 1916, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 21 Februari 1916. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat gelegenheid tot zal worden gegeven op Woensdag 23 Februairi E9I6, tusschen een en twee lire des namiddags voor hen, die wonen in de kom, Hasjesstraat, Mauritsfort en Omstreken. Op Donderdag 24 Februari 1916 op denzeifden tijd voor hen, die wonen in het Paradijs, Boeregat en de Knol en Om streken, beide dagen ten huize van den geneesheer. Hoek, 16 Februari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. yi. DREGMANS, Secretaris. EngelandNederland. De heer van Vollenhoven, lid van de uitvoerende commissie van de N. O. T., is voornemens tegen het einde van de volgende week naar Londen te gaan, om met de En- gelsche regeering besprekingen te houden omtrent de rantsoeneering van verschillende artikelen. Stop gezette varkensvleeseh-uilvoer. Naar men verneemt zullen voorloopig geen consenten voor den uitvoer van var- kenvleesch worden verleend. De crisis-uitgaven. De wetsontwerpen tot nadere dekking der erisisuitgaven kunnen de eerste dagen van de volgende week bij de Tweede Earner worden ingewacht. Nederlandsdie finaneien. De Rijksmiddelen bedroegen in Januari 18.574.500, zijnde 2.600.900 meer dan in de eerste maand van 1915. Meer belasting. Doordat het te kort der Rotterdamsche Gemeenterekening ruim 6 ton is, stellen B. en W. voor het percentage der inkomsten- belasting van 4 op 5 percent te brengen of anders de opcenten te verboogen tot het maximum van 141. Een herinneripg. Zaterdag 19 Febr. was het de geboortedag van wijlen Koning Willem 111. Door de Eon Vereeniging van gepensionneerde onder-off. en minderen van het Nederl. Leger werd wederom als onderstand aan hare leden en weduwen van leden in totaal een som van y6.313.50 uitgekeerd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het is ontzettend moeilijk uit de berich- ten wijs te worden, die tot ons komen over H. BERTRAND. 22) Veel treuriger zag het er uit met de dverige passagiers. Van alle kanten kwamen kreten om hulp van hen, die het bewust- zijn niet verloren en bemerkt hodden dat er pogingen Lot redding in het werk gesteld werden. Het gejammer en gekreun van de ongelukkigen werd steeds luider. Men kon echter niet meer dan een tegelijk helpen en in enkele gevallen kwam de hulp reeds te laat. Niet altijd gelukte het reddingswerk. Toch hadden de wakkere man n en reeds tien reizigers levend uit den chaos gehaald enkelen met gebroken Iedematen, of ern- stige kneuzingen toen er eindelijk hulp van het maaste station en bijna dadelijk daar- op de per telegraaf ontboden trein uit Pa nama verscheen. En nog duurde het twee uur eer men zekerheid had, dat er zich onder de inge- storte brug geen levende ziel meer bevond. de stemmingen en meeningen in de Ver. Staten, schrijft tiel „Alg. Hbl.". Gedeelte- lijk is dit te wij ten aan de steeds wisselendie inzichten van Amerikaansche regeeringsper- sonen, gedeeltelijk aan de onvolkomen en zeer parlijdige berichtgeving, waardoor de meeningen eenzijdig en onjuist worden weer- gegeven. Dagen Lang was de strekking der berichten uit Washington, ook volgens Engelsche bla- den en Reuter-lelegrammen, dat de seder t langen tijd hangende quaestie tusschen de Ver. Staten en Duitschland over de „Lusi- tania'' zou worden opgelost op vredelieven- de wijze. De tekst der overeenkomst, die door Lansing in overeenslemming met graaf Bernstorff was opgesteld, werd door dezen naar Duitschland gezonden voor de goedj- keuring. In het Duitsche bezwaar tegen de afkeuring van den duikbootenoorlog, dien Lansing als onwettig wilde gekenschetst zien, werd naar het sc.lieen door do regee ring te Washington gedeeld; en men reken- d.e aan beide zijden er op, djat nu eindelijk de geheele quaestie uit de wereld zou wor den gemaakt. Doch het was voorharig. Opnieuw, zegt een telegram van den „Times"-correspon- dent te Washington, is het Duitsche opti- misme bqdrogen geworden. De oplossing van de quaesties is wederoiA op niets uitge- loopen. De regeering van de Ver. Staten wil- de strijd daarover met Duitschland slechts beeindigen, zoo Duitschland de ver- zekering wil geven, dat gewapende passa- giersbooten, die Amerikanen aan boord heb- ben, niet door anderzeebooten zullen worden aangevallen. Die verklaring is zelfs voor Washington een verrassing geweesl. Algemeen meende men, dat de Ver. Staten de jongste Duit sche nota, die in overleg met "Lansing was opgesteld, voldoende zouden vinden, en dat dus een overeenkomst feitelijk verzekerd was. Het is dan ook te begrijpen, dat graaf Bernstorff woedend is, zooals de „Times"- correspondent meldt. Hij ziet thans in, dal de mededeeling van de regeering der V. S. de mislukking is van zijn pogingen, om de regeering van de V. S. te do>en inzien, dat koopvaarders niet gewapend mogen zijn. De te New-York verschijnende Duitsche „Staatszeilung" beschuldigt president Wil son een voorwendsel te hebben gezocht, om niet genoodzaakt te zijn, den blokkade-strijd met Engeland voort te zetten. Graaf Berns torff herhaalt tot alien, die het maar hooren willen, dat de Duitsche onderzeebootenstrijd niet gericht is tegen passagiersscbepen, maar alleen tegen gewapende vrachtvaarders. Het is begrijpelijk, zegt de „Times", dat Duitsch land nu de bepaling, wat passagiersschepen zijn, zoo nauw mogelijk zal maken, en bo- vendien zal dreigen, gewapende passagiers schepen te behandelen als gewapende koop vaarders, wanneer op de passagiersbooten contrabande woixlt vervoerd. In elk geval is het duidelijk, dat een nieuwe reeks onderhandelingen moet wor den geopend, gedurende welke de nieuwe Duitsche bedreiging waarschijnlijk zal moe- ten worden uitgesteld. Wat de reden is van deze plotselinge om- mekeer in de bonding der Ver. Staten, zegt de ..Times", doet er minder toe dan het feit, dal een ommekeer heeft plaats geliad. De aanleiding moge gezocht worden in de nieuwe kennisgeving van Duilschland over de behandeling v,an gewapende stoomsche- pen; want na de vergadering van den minis- terraad te Washington werd aan de bladen het volgende besluit medegedeeld: „Hoewel de regeering van meening blijft, dat koopvaarders niet gewapend mogen worden, zooals in de officieuse mededeeling aan de geallieerdeh is gezegd, ziet de regee ring in, dat het onmogelijk is, een inierna- Hoevelen echter bij de ontzettende ramp het leven hadden verloren, was niet te overzien. Voor Berger en Hans viel nu niets meer te doen op de plek des otiheils. Zij beslo- ten dus naar het naaste dorp te wande- len, om daar een wagen te zoeken, die hen naar Panama zou kunnen brengen. On- gelukkig hadden zij al hun bagage verlo ren; de koffers waren uit elkaar gerukt, de kleeren tot fldrden gescheurd, het was niet eens de moeite waard ze mee te ne- men. Terwijl zij zich kalm in het onver- mijdelijke schikten, jammerde Mr. Brown, die zich bij hen wilde aansluiten, des te harder. Het was merkwaardig, hoe hij, on- danks zijn gezwollen wang tot afwisse- ling was het nu de rechter kon tieren en razen over zijn ongeluk in het algemeen, over zijn wonden en de tanden die hem uit den mond geslagen waren, in het bijzonder, over de miserahele Panama-lijn, over zijn verloren bagage en over nog honderd andere belangrijke en onbelangrijke zaken. Het begon Berger eindelijk te vervelen, die eindelooze klaagliederen aan te hoo ren en hij bedacht een uitstekend middel om den woordenstroom in eens te stuiten. Hij vroeg Nu, Mr. Brown, waar zijn de duizend lionale wet zonder de toestemming van alle oorlogvoereuden te wijzigen." De hedoeling hiervan schijnt te zijn, naar de meening van een niet genoemd, maar in een der berichten als „hooggeplaatst persoon uit het departement van buiten- Landsche zaken" aangegeven staatsman: „De Vereenigde Staten zullen aan de ge- allieerden het recht toeslaan, ingevolge de internationale bepalingen, koopvaarders voor de verdediging in te richten, hoe ook cle omstandigheden op zee mogen zijn. Indien die mogendheden weigeren de voorstellen tot ontwapening hunner koopvaarders te aanvaarden, dan kan de Amerikaansche re geering het Duitsche plan, om gewapende koopvaarders te torpedeeren, niet goedkeu- ren. De staatssecretarfs deell mede, dat hij zelfs niet voornemens is, het recht op be- wapening van koopvaarders te wijzigen, daar dit naar zijn uneening zonder de toestemming van de oorlogvoerenden onmogelijk is." Nu bestaat dit recht ontwijfelbaar imaar de gewapende koopvaarders kunnen dan door de tegenpartij als oorlogsschepen wor den behandeld, en mogen, wanneer zij lot den aanval overgaan, als franc-tireurs te land worden beschouwd. Dit is de bedoe- ling van de bepalingen, zooals die ook door Engelsche deskiuidigen op het gebied van internationaal rechl, als Oppenheiin en Hall worden opgevat Bernstorff deelde aan Lansing mede, dat het niet Duitschland's voornemen is, passa giersschepen aan te vallen, wanneer deze len minste geen contrabande vervoeren. Lansing nam hiervan met voldoening ken- nis, doch voegde er aan loe, dat door de bedreiging tegen gewapende koopvaarders de geheele duikbootenstrijd weer opnieuw aan de orde wordt gesteld. Een overeen- stemming over de .,Lvs:iania" kon niet tot stand komen, zoolang de Ver. Staten niet de zekerheid hebben, dat er niet maatregeleu worden genomen of overwogen, die tot nieu we moeilijkheden aanleiding kunnen geven. Over het verlies van Erzeroem door de Turken, zegt het Turksche legerbericht nog steeds niets. Het blijft melden: Aan het Kaukasische front is alles onveranderd. Deze zonderlinge manier om een ernstige en zeer gevoelige nederlaag te verzwijgen moge wellichl voor Turkije noodig zijn, de overige wereld laat zich daardoor niet van de wijs brengen. Het Bussische offensief in den Kaukasus, zegt de „Frankfurter Ztg.", dat door groot- vorst Nikolaas Nikolajewitsj op krachtige en energieke wijze werd ondernomen, heeft een resultaal gehad, waarvan het gevolg niel mag worden onderschat. De vei-dediging van Erzeroem, die moeilijk gemaakt was door de Bussische staatkunde, om geen spoor- en straatwegen in Klein-Azie nabij de Bussische grens te hidden, is steeds een der lastigste vraagstukken voor het Turk sche legerbestuur geweest. Door een Snellen aanval op Russisch ge bied, onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog, die eerst bij Sarikamvsch tot staan kon worden gebracht, werd in den aanvang die moeilijklieid ondervimgen. Toen echter groote Russische afdeelingen, die per spoor tot aan de Turksche grens konden worden vervoerd, aankwamen, inoesten de Turken terugtrekken, en was de verdediging van Erzeroem ondoenlijk, wij 1 de verbinding met het achlerland in den winter en door die moeilijke en slechte wegen, niel dan met groote bezwaren kon worden onderhouden. De vesting, die nu voor de derde maal se- derl een eeuw in Russische handen is, is van strategisch belang voor de verbinding •met de Zwarte Zee, het Kaukasusgebied en Armenie. De Bussische troepenmacht, die langs den slraatweg Ivari-Erzeroem voortrukte, kon de dollars, die u voor uw redding hebt uitge- loofd Terstond zweeg Mr. Brown en kroop in zijn schulp. Hij mompelde nog iets van eeuwige dankbaarheid en dat hij eerst in Panama geld moest opnemen, dat de firma Seebeck echter niet in gebreke zou blijven, haar dankbaarheid te toonen voor de red ding van haar veHcgenwoordiger; maardaar- ha liep hij den anderen ;vqo,ru/i t en scheen (nu nergens meer pijn te hebben. Zij hadden nog een goed eind te loopen en de vermoeienissen van den dag zaten hun nog in de leden. Zwijgend liepen Ber ger en Hans naast elkaar voort. Na eenigen tijd gezocht te hebben, von- den zij in het kleine plaatsje werkelijk een kar en vier krachtige muildieren, en ook een goeden koetsier, die beloofde hen in zes uur naar Panama te brengen. Onder andere omstandigheden zou Hans bijzonder genoten hebben van den schoonen rit, die midden door de romantische bergstreek en de weelderige tropische wouden voerde. Nu echter had hij geen oog voor de woudreu- zen met hun roode en gele bloesems, noch voor de slingerplanten, die den eenen boom met den anderen verbonden. Onverschillig gleed zijn oog langs de hooge varens. Hij Turken, nadat eenige forlen gevallen waren, in Erzeroem terugwerpen. De vesting was oud en tegen modern geschut niet inge- richt. En de reserves, die de Turksche mili- taire autoriteiten hadden toegezegd, zijn wegens den slechten toestand der wegen niet bijtijds gekomen. Voor de Turken is het verlies groot, en zij zullen slechts door krachtige pogingen den verderen opmarsch der Russen in het bergachtige gebied kunnen tegengaan. Voor loopig echter zullen de Russen in dit jaar- getijde en bij de hevige kou en de zware sneeuw hun opmarsch naar Erzinghian en Angora nog wel niet snel kunnen voort- zetten. Maar het operatieve doel van den aanval, de outlasting van het Irak-front en de daar bezig gehouden Engelsche legers, zou toch nu reeds kunnen bereikt zijn. De „Rjetsj" ziet in de inneming der ves ting de voorlooper van de vernietiging der vijf korj>sen van het derde Turksche leger, die thans door het gebrek aan een steun- punt veel van hun slagvaardigheid zullen verliezen. De beide legerkorpsen, die ter versterking van het garnizoen naar Erze roem werden gezonden, zijn nu nutteloos geworden; zij kunnen niet veel doen, zon der de artillerie, die over zee, naar Trebi- sonde wordt vervoerd. Als deze kan wor den aan land gebracht, is het nog onwaar- schijnlijk, dat zij zich met de Turksche troe- pen kan vereenigen. Het Russische blad verwacht niet enkel ontlasting van den druk op het Irak-front, maar ook verzwakking van het Turksche front in Thracie van deze overwinning, waardoor ook de linkervleugel van het leger in de Boekowina moet lijden, terwijl een aanval op Saloniki gehcel onmogelijk er door worden zal. Dit noemt de „Rjetsj" de strategische ge- volgen van de overwinning aan het Kauka sische front. De berichten van de andere fronten zijn van weinig beteekenis. ST A AT ROEMENIE OP HET KEERPUNT? Herhaaldelijk is er op gewezen, dat Roe- menie in 't zelfde geval verkeert als Italic in hel begin van het vorige jaar. Ook in Roemenie bestaal een irredentistische be- weging, een actie voor bevrijding van on- derdrukle rasgenooten (nl. in Transsylva- nie, Hongarije). De anti-Oostenrijksche en de pro-Fransche geest in Roemenie is bijna even groot als in Italie. Men herinnert zich, dat de Duitsche bladen tot op het laatste oogenblik volhielden, dat Italie, op zijn minst genomen, onzijdig zou blijven^ Hetzelfde wordt thans nog steeds van Roe menie beweerd. Er zou op dit oogenblik een ommekeer in de stemming der Roeme- niers hebben plaats gehad, waarover de cor respondent van de „Daily Telegi-aph" te Rome het volgende seint: Uit Boekarest komen ernstige berichten. De uitdagende houding van Duilschland en Ooslenrijk brengt een hevige reactie onder de bevolking teweeg, zelfs in officieele krin- gen. De Duitsche en Oostenrijksche vertegen- woordigers dreigden met een ultimatum, maar de Roemeensche regeering antwoord- de, dat zij zich geen schrik zal laten aan- jagen. Naar men zegt, hebben anti-Oosten rijksche betoogingen plaats gehad in ver schillende steden en in Boekarest zelf. Volgens deze berichten, scharen zich de Roemeensche „interventionnisten", voorstan- ders van deelneming aan den oorlog, om het jninisterie, en Bratianu zelf is openlijk een interventionnist geworden. Het meest van beteekenis echter is de ver- andering, die, naar men zegt, in de hof- kringen heeft plaats gevonden, waar men, volgens bier ontvangen berichten, de inter- ventie van Roemenie aan de zijde der En- was geheel onder den indrnk van het ge- bem-de. Zoolang hij behulpzaam had kun nen zijn bij het reddingswerk, had hij geen vermoeidheid gevoeld; maar nu hij daar Lag op het strooi in den wagen tusschen Berger en Mr. Brown, nu overmande hem een gevoel van algeheele uitputting. Hij lelte niet op de wonderen van de planten- wereld, hij hoorde niet het gekrijsch van de papegaaien in de boomen, hij zag nau- welijks de groote menigte langstaartige apen, die van boom tot boom sprongen. En hoe later het werd, hoe meer zijn vermoeienis toenam, hij meende reeds te droomen, toen hij zwermen phosphoresceerende insecten langs den weg zag opduiken en groote vleer- muizen over de kar zag heenfladderen. Eindelijk viel hij in slaap. Hij droomde dat hij niet meer in Amerika was, maar in zijn vaderland. Hij stond voor de deur van de woonkamer in zijn eigen huis en zijn mopder kwam met open armen op hem toe en drukte hem aan haar hart en kuste hem op mond en wangen. En hij hoorde duidelijk haar stem, toen zij hem over het blonde krullende haar strijkend, zei: Hans, mijn Hans! Mijn beste lieve jongen! en loen vernam hij duidelijk Albert's vroolijke stem! tente, als onvermijdelijk beschouwt. Naar men beweert, heeft de Koning de meening geuit, dat Roemenie zijn bestemming moet volgen, welke tegengesteld is aau die van Oostenrijk. Intusschen worden hoe lauger hoe meer oorlogstoebereidselen gemaakt en men ver wacht het besluit tot geheele mobilisatie. Roemenie heeft geweigerd graan naar Boelgai-ije te zenden en alle verhindingen met dit land zijn afgebroken. Uit Parijs wordt gemeld: De Roemeen sche regeering heeft uit bezorgdheid o.ver de bewegingen van Duitsche en Bbelgaarsche troepen aan Roemenie's grens drie eska- ders vliegtuigen gezonden over Roelgaarsch gebied. Na terugkeer bericlitten de vliege- niers, dat zij, naar schatting, .">0.000 man troepen hadden gezien en eenige nieuwe loopgraven, maar geen zwaar geschut. Ge durende den tocht ontkwamen de Roemeen sche vliegtuigen met siicces aan een hevig infanlerie- en artillerievuur. Uit Petersburg wordt gemeld, dat Roe menie den dag zijner interventie kalm af- wadit. Een Roemeensche actie zou den vij- and op den Balkan en op '1 Russisch front verlammen. Het Roemeensche leger is 600.000 man sterk. De Roemeensche gezant te Londen had gister een langdurig onderhoud met minister Grey. De Petersburgsche correspondent van de ..Petit Parisien" vat het oordeel van Rus sische politieke kringen over de houding van Roemenie sainen in de woorden: De Roemeensche regeering zal onzijdig blijven, totdat de Russen er in slagen, in Boekowina op te rukken en zoodoende de taak van het Roemeensche leger te vergemakkelijken. Dat er in Roemenie iets broeit. meenen Parijsche bladen te kunnen opmaken uit het bericht, dat alle Roemeensche reservis- ten in Griekenland bevel hebben gekregen, onverwijld naar hun land terug te keeren. DE GEHEIMZINMGE KAPER. De „Times" zegt, dat er alle reden is aan te nemen, dat de Mowe oorspronkelijk als fruitboot was gebouwd. In 1911 werden voor rekening van de firma F. .Laiesz te Hamburg twee fruitbooten op stapel gezet, de de Pungo en de Ponga. De Pungo is volgens Lloyd's register een stalen stoomscbip met 4 dekken, metende 1000 ton. gebouwd te Geestemiinde. De Ponga was bij het uit breken van den oorlog nog niel te water gelaten. Men zal zich herinneren, dal kapi- tein Barton, van de Corbridge, die door het kaperschip in den grond was geboord, hel Duitsche schip als gloednieuw beschreef. Hij vertelde, dat sommige van de stalen pla ten aan den binnenkant nag niel waren ge- schilderd en dal op een der platen onder- aan de naam Ponga was gekrast, een naam die ook voorkwom o|) papieren in de kapi- leinshut. De Punga en de Ponga waren bestemd voor den fruithandel op West-Afrika. Er wordt op gewezen, dal de onlsnapping van de ge'interneerde Duitsche scliepen Bahrenfeld en Turpin uit Buenos Aires en Punta Arenas en de pogingen tot ontsnap- ping van de Asuncion uit Belem samenvie- len met de verschijning van de Ponga of Mowe in den AtLantischen Oceaan. Dit wekt het vermoeden, dat het kaperschip geschut uit Duitschland heeft meegebracht voor de geinterneerde schepen en dat er een plaats van samenkomst was afgesproken, waar de kanonnen aan boord zouden worden ge bracht. Er is nu sedert een maand niets van het kaperschip vernomen. „AVAN TI, SIGN OR C APITANO!" Het „Beri. Tageblatt" be vat het volgende dramatische verhaal van het oorlogsterrein op het Doberdo-plateau: Hij wist niet hoelang hij had geslapen, hij werd eerst wakker toen Berger hem wekte. Wij zijn er terstond. Dat noem ik sla- pen! Ik hoop, dat ge prellig hebt gedroomd. Hans antwoordde: Ja, van (huis, van moeder. Berger nam de hand van zijn jongen vriend in de zijne. Of ge gelijk hebt! En zal ik u eens zeggen, mijn jongen, waarvan ik heb ge droomd? Van onzen braven Mr. Pamber- ton, alias Mr. Smjitli, alias Mr. Stokes! Ik zag hem staan op de locomotief, die ons vanmorgen in het ongeluk heeft gestort, hij reed dwars over den oceaan, de golven vormden rails, aan den overkanl gaapte als een vurige oven een zeer groote poort, eensklaps verdween hij in die poort! Ber ger lachte: Ik denk echter, dat wij onzen vriend nog wel levend in handen zullen krijgen, voor hij de hel bereikt heeft en krijgen, voor hij die poort bereikt heeft en wel daar! Hij had zich opgericht en wees met zijn hand vooruit. (Wordt vervolgd.) NEUZENSCHE COURANT. DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1