Storm en Watervloed. GEMENGQE BERICHTEfl NOG EEN ZEPPELIN VERONGELLKT. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat weer een Zeppelin, de L 20, verongelukt is De Kibe Stiftstidende meldt dat de L 20 Vrij- dagochtead boven het eiland Mano is gezien. Ze vloog ongewoon laag en langzaam. Blpkbaar waren haar motoren beschadigd. Het luchtschip zette Zuidwaarts koers, doch een krachtige Oostelijke bries dreef het naar het Westen, tot het in de mist ver- dween. Men meldt nu dat het drijvende in de Noordzee is aangetroffen nabij de Duitsche kust. We hebben de laalste dagen weder hevig storm weer te doors taan gehad. Vooral Wo ens- dag was de wmddruk groot. In verbanki daarmede is o.m. de mailboot niet van Vlissingen vertrokken. Het spreekt van zetf, dat onze Zeeuwsche polders weer te lijden liadden van de door de kracht van den wind opgedrongen onstnimige golven. Het water rees gelukkig niet zoo hoog als in Januari jL Toch dwaalden de gedachten af naar de bedreigde sire ken in Noord-Holland. Men heeft daar groote krachtsinspanning nioeten aanwenden, om bij tamelijk kalm weer bet voortdringen aan het water te beletten. Hoe zou het daar gaan bij dezen vliegenden storm Door groote storing in de telegrafische en telefonisehe verbindingen, ontvmgen wij de reeds Woensdagmiddag afgezonden bericb- ten eerst in den laten avond van dien dag. Aan het „Hbl." ontleenen wij onderstaan- de omtrent den toes tand van gis teren Durgerdam. O'fschoon er in twee lokalen noodvloeren gelegd zijn, kon Donderdagmorgen het on- derwijs niet plaats hebben. De school was niet door het water te bereiken. Een hulp- hrug zal moelen worden gelegd. Woensdagmiddag is de boercjerij met woon- huis van Jurr. de Vries door de golven in elkaar gestagen; na eenige oogenblikken was er niets meer van te zien. Ook het kerkhot heeft groote schade; er werd veel materiaal aangevoerd om het te beveiligen. De Oranjesluizen zijn gesloten. De stand van de Zuiderzee is 1,30 M. boven A.P. Het binn en water te Nieuwendam is 50 c.M. gerezen. Volendam. Te Volendam zijn Woensdag 20 huizen, aan de Noordzijde staande, ontruimd. De achtermuren zijn door bet binnenwater, dat door den storm in den ZuidpoldJer opge- zweept werd, ingestort. Een huis is geheel ingevallen. Tat van schuren zijn geheel uit elkaai' geslagen in den polder. Een tiental nieuwe gemeentegebouwen te Volendam vertoont scheuren in de muren. Wanneer er nog zoo'n storm komt, zullen ook deze huizen hetzelfde lot ondergaan als zoo vele andere in de overstroomde polders. De kistdam, die van den zeedijk langs Edam en den Zuidpoldcr loopt, heeft Woens dag den druk van den storm doorstaan. Ook nu zijn de soldaten weer op verschillende plaatsen bezig met zwakke plekken in den kistdam te versterken. In een der s ha ten van Edam zagan wij weer een dubbele rij zandzakken, welke aan de eerste watersnooddagen herinnerde. Naar wij vernamen, heeft het biimenwater bij Edam thans hooger gestaan dan bij den watervloed in Januari. Tvpisch is het hoe moedlijk het voor de Volendammers is, hun dorpje te verlaten, ook at wordt het aantal bewoonbare huizen daar steeds minder. Eenige Volendammers bevinden zich tij- delijk in Edam, maar de meesten huizen nog steeds bij tientallen te gelijk op de zol- ders van de huizen aan den dijk, die hoog liggen. De botters waren juist ter visch- vangst. Monnikend m Een onzer berichtgeefsters meldt ons van Donderdagnamiddag een uur: Na den hevigen zuidwest tot westerstorm, die gisteren den ganschen dag in Monniken- dam autoriteiten en ingezetenen deed vree- zen voor het belioud van de waterkeerende vesting, is hedennacht de wind flink gaan luwen, waardoor op dil oogenblik het ge vaar voor bezwijken van de hulpkade is uitgesloten, dank zij de gemeenschappelijke hulp van alle werklieden van de heeren Van Hattum en Blankevoort en de burgerij Naar sehatting waren sinds gistermorgen 6 uur een driehonderd vijftig man aan het werk om zandzakken te vulten, deze als kade te verwerken of wet ze aan te wenden tot het dichten van gaten. Niettegenstaande alle krachtsinspanning heeft men het toch niet kunnen voorkomen, dat de waterstand in het stadje Monnikendam met omstreeks dertig centimeter is toegenomen, zoodat het er bedenkelijk begon uit te zien voor de gas- fabriek. De beibe centrifugaalpompen zijn ook nu nog geregeld in werking. Men hoopt morgen een electrische pomp van groote capaciteit in werking te kunnen brengen om de taak van deze bride pompen over te nemen. Het water drong gelukkig nog niet tot in de hui zen door. Met een rijzing van nog slechts vijf centimeter zou een derde van het stadje z ij n ond ergelioo pen. In den afgeloopen nactit is voor Id ur end de wacht gehouden bij de waterkeerende kade door twaalf man, om op het eerste verdachte verschijnsel de autoriteiten op te roepen. Thans wordt de kade met het oog op den zeer hoogen buitenwaterstand nog voort- durend verzwaard door het aanbrengen van nog een laag gevulde zandzakken. Ongeveer twintigduizend zakken liggen reeds gesta- peld langs den waterkant. >Iar ken. Het eiland Marken is Donderdagmorgen wederom ondergeloopen. Edam. De Zuiderzee stond Donderdagochtend 1,33 boven A.P. De vloed duurde tot half 66n. Purmerend. Te Purmerend vemamcn wij, datdespoor- diijk, die als noodwaterkeering dienst deed, tusschen Oostzaa.n en Purmerend, in de buurt van het Kalf, over een groote lengte is doorgebroken. Op verschillende plaat sen is de benedengrond van den spoonJijk weggeslagen. Intusschen heeft deze door- bra ak voor den waters tand in Purmerend niet zulke erge gevolgen gehad. De kist dam, die ook van de stad Purmerend1 een soort polder maakt, heeft zich in den afge loopen nacht uitstekend 'gehouden. Deze ktstdam is 1,10 M. boven A.P. en wordt thans nog versterkt met een nieuwen kist dam er achter, opdat bij niet te veel last zal hebben van onderLoopend water. Zoo- wel de centrifugaalpomp in de Hollandia- fabriek als de pomp op een drijvende zand- zuiger malen thans geregeld het water uit de stad, waar het op het oogenbtik veel lager staat als in den eersten overstnoo- mingstijd. Intusschen is ten gevolge van den hevigen wind, zooals wij reeds l>ericht hebben, het water bij de Nekkerstraat veel hooger geworden, waardoor de woningen al daar ontruimd lnoeslen worden. Anna Paulo u na. Onze correspondent schrijfi: De hevige storm der laatste dagen maakt dat het water in de Zuiderzee lioog staat, zoodat ook het water in den OostpoLder met den vloed onrustbarend stijgt. Te Kleine Sluis was de stand Dinsdagavond reeds 69 c.M. boven A.P. De kade langs ,,'t Schor" stroomde over, waardoor gevaar ontstond dat het water in den Westpolder kon komen. De bekisting op de zwakke plaatsen langs de Van Ewycksvaart heeft zich echter goed gehouden. Hoewel het water vrij hoog tegen den kistdam stond, liet deze geen water door. Woeiisdaginid- dag had de zeedijk en de weg langs de Van Ewycksvaart het hard te verantwoorden. De golven sloegen (met geweld tegen den binnen- kant. In den Oostpolder zag het wit van de koppen der golven. Dinsdag is in het gat in den zeedijk het tweede zinkstuk neergelaten. Woensdag kon echter wegens den storm niet verder ge- werkt worden. Van Wieringen vertrok Woensdag slechts een schuit. Buiten de haven werd at dade- lijk een luik weggeslagen. Echter is het vaartuig behouden bij een hoerderij in den Oostpolder aangekomen. Nader meldt onze berichtgever In den Westpolder te Anna Pautowna is weder veel water gestroomd. De wcgen Sta tion—Kleine Sluis en Kleine Sluis—Van Ewycksluis staan geheel, de weg Kleine Sluis—Oude Sluis grootendeels onder water. In den Oostpolder zijn weder eenige huizen ingestort. Nog meldt men ons: Naar men ons meedeelt is het gedeelte Westpolder, dat reeds droog was, weer on- lergeloopen. Ook de nooddijk langs d(e Zandvaart is bij de aansluiting op den Bal- geyk doorgebroken, zoodat de Kooihoek, waar veel bollenland ligt, is ondergeloopen. Vluchtelingen uit dat deel van den polder zijn reeds te Helder aangekomen. Nykerk. Men schreef ons Woensdag nog uit Nij- kerk Terwijl de nooddam nauwelijks is gelegd, steekt opnieuw de storm op, die het water door de zwakke scheiding opnieuw den pol der indrijft en het opstuwt tot de buiten- wijken. Men vreest het ergste. De boeren uit den polder komen hun vee stadwaarts brengen en verscheiden stedelingen richten op bovenverdiepingen hun noodbedrijf in, om straks niet te worden overrompeld. Als de wind maar wit wit bedaren, kan het nog wel meeloopen, want de zee is op het oogenblik lang niet zoo vol als bij den be- ruchLen 13 Januari-storm. Mocht echter de windrichting N.-W. worden, dan zullen we aan het water niet ontkomen. Hoe sterk de winddruk is, ondervondlen Woensdagmiddag dijkgraaf en heemradjen van den Arkemheensclien polder, die zich naar den dijk wiklen begeven. Halverwege werden ze met het rijtnig in de vaart ge- duwd. Het bleef gelukkig bij een onder- dompeling. Onze berichtgeefster meldt van Donder dagochtend De bewoners van Nijkerk, vooral zij, die aan deal rand der gemeente gevestigd zijn, doorleven weder bange uren. De Z u id wester storm, die in deze streek gisteren pas tegen den ochtend zijn voile kracht ontplooide, deed het water hoog opzwiepen, zoodat bin- nen enkele uren de wegen weder over- stroomd waren. De bevolkmg der buiten- wijken, die in afwachting van de officieete mededeeling, dat de dijk hersteld is, nog steeds op de zolders huist, paktc in allerijl haar 'bezittingen bijeen. Koeien, paarden, geiten en pluimvee werden stadwaarts ge- dreven, en ieder maakte zich voordevlucht gereed. Ook in Nijkerk zelf verkeerden de men- schen gisteren in de grootste ongerustbeid. Maar al deed de istorni (het .potderwater hrui- sen, het eigenlijke zeewater stroomde uit in plaats van in. Zelfs zakte het gisteren ge- durende de ochtenduren verscheidene cen timeters. Ook toen de vloed intrad, gaf de stand van het zeewater geen red en tot on- gerustheid. Ondanks den storm kon gisteren den geheelen dag met het berstellen van den dijk voortgegaan worden. Hedenochtend heeft de situalie zich eenigs- zins gewijzig'd, doordien de wind meer den Westelijken kant uitloopt. De weg van Nij kerk naar Zee is ondergeloopen, zoodat de sluizen niet te voet of per as te bereiken zijn. Ook aan den Koetserdijk, tegenover het gemeentehuis, is de weg overstroomd. In de buurtschap Doornsteeg staat alles blank. De hier in garnizoen liggende mili- tairen begeven zich met bootjes derwaarts om de menschen, die zich nog in de huizen bevinden, naar de stad te brengen. De buurt schap Doornsteeg ligt tusschen den Bun- schoter weg en de zee. De gemeenschap met Bunschoten is geheel verbroken. De buurtschappen Hoik en Achterhoek, aan den anderen kant van de gemeente Nijkerk gelegen, zijn ook ondergeloopen. De bevol- king aldaar, die ook bij de vorige over- strooming het meest geleisterd werd, had haar eigendommen reeds in veiligheid ge- bracht. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is het kleinste gat in den dijk thans gelieel afgesloten. Van het grootste gat, dat een lengte van ongeveer 250 M. en een diepte kan 8 M. had, is de nooddijk bijna gereed. Het werk ondervindt vertraging doordat de aanvoer van zand moeilijkheden veroor- zaakt. Naar ilt van officieete zijde verneem, stond het water achter de sluizen hedenochtend om halftien 1,50 M. boven N.A.P. Sinds- dien hlijft het rijzen. Men vreest dat de nooddijk vanochtend niet gehouden heeft. De onstuimige zee maakt het echter onmo- gelijk, zich van den juisten stand van za- ken te vergewissen. Mede ten gevolge van den storm is Nijkerk van het telegrafisch verkeer verstoken. Nader meldt onze berichtgeefster: Ik had zoo juist een onderhoud met den inganieur en den hoofdopzichter van de dijkherstellingswerken. Zij deelden mij mede, dat de kleine nooddijk hedenochtend om streeks halfzeven weggeslagen is. Beide nooddijken waren 1,35 M. boven A.P. Het water stroomt thans met voile kracht door de z.g. „droge doorbraken". De polderjon- gens, ongeveer 40 in getal, die in een ver laten huis dicht bij de dooa'braak waren ondergebracht, moesten hedenochtend in al lerijl naar een hooger gelegen hoerderij vluchten. Ook daar zijn ze thans niet meer veilig, en daar elke gemeenschap met het stadje verbroken is, zijn een aantal pon- lonniers in booten uitgetrokken, leneinde deze menschen over het verdronken land naar Nijkerk te brengen, waar eenige evan- gelisatielokalen voor hun tijdelijke huisves- ting in gereedheid worden gebracht. Tevens zullen de pontonniers trachten de wegge- spoelde bouwmaterialen vroor zoover mo- gelijk op te visschen. De zee is ontzettend wild. Het water staat echter niet zoo hoog als bij de eerste over- strooming. De vloed heeft op dit oogenblik, 1 uur, haar hoogtepunt bereikt, en daar het plaatsje Nijkerk zelf vrij gebleven is, ver- moedt men, dat hier nu ook geen water meer zal komen. Intusschen staat rondom de gemeente alles blank. Met verbluffende kalmte, om niet te zeggen onverschillig- heid, wachten de bewonei-s der verschillen de buurtschappen, nu de eerste schrik ach ter den rug is, den verderen gang van za- ken af. Ze hebben gelegenheid gehad hun boeltje in veiligheid te brengen, het vee is in Nijkerk en voor zoover ze niet bij vrien- den en kennissen in het stadje een onder- komen gevonden hebben, huizen zij op de zolders der hooger gelegen boerderijen. RECHTSZAKE U. irrondissements-Kechtb. te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Febr., de volgende vonnisseniritgesproken B. G., oud 29 j veldarbeider te Oostburg, gedetineerd, is wegens verduistering ver- oordeeld tot 3 maanden gevang. met min- dering der preventieve bechtenis. A. M. S„ oud 78 j., wed. van W. W. te Hontenisse, is wegens diefstal veroordeeld tot f 10 of 10 dagen hecbtenis, voorwaarde- lijk met een proeftijd van twee jaren (wan neer de veroordeelde zieb in de volgende 2 jaren niet scbuldig maakt aan een strafbaar feit vervalt het vonnisj. 8. P. v. d. H., oud 36 j., tnetselaars kneeht te TerNeuzen, is wegens diefsta! veroordeeld tot 1 week gevang. G. E. F. D. v. S., oud 36 j., gedetineerd te Middelburg, is wegens overtreding art. 100 W. v. S. (het in gevaar brengen van onze Deutraliteit, veroordeeld tot 2jaarge- vangenisstraf met aftrek der preventieve bechtenis. Uit het vonnis blijkt, dat bekl. bekend heeft er zijn werk van te maken in Belgie ge- gevens tedoen verzameleDjomtrent sterkte der Duitsche troepen en troepenverplaatsir.gen, welke gegevens bij aan den Generaleu staf in Engeland deed toekomen. Door bovengenoemde rechtbank is de gevangenhouding van A. W., oud 39 j., kantonnier Rijkswaterstaat te Ter Neuzen, thans gedetineerd te Middelburg, met 30 dagen verlengd. Door bovengenoemde rechtbank is ver- wezen naar de terechtzetting, met last tot gevangenhouding tegen J. J. M. D., oud 42 j., tot voor korten tijd hoofdagent van politie en rechercheur te Vlissingen, be- klaagd van poging tot oplicbting. Naar de terechtzitting der rechtbank te Middelburg is verwezen de zaak tegen Pa van D., oud 40 j., wonende te St Jan steen, thans gedetineerd te Middelburg, be- klaagd van diefstal van eene groote som gelds, tevens werd bare gevangenhouding bevolen. Nog werden de volgende zaken bebandeld F. M. C. v. d. V., oud 32 j., huisvr. van A. C. v. P., veldarbeidster, A. C. v. P., oud 33 j., veldarbeider, "beiden wonende te Zuiddorpe, werden ten laste gelegd dat zij op 12 Januari 1916 te Zuiddorpe, takken van boomen hebben afgesneden en wegge- voerd. Eisch voor de eerste 5 boete of 10 dagen hrcht., voor de tweede 10 boete of 20 dagen hecht. J. v. D., oud 51 j., schippersknecht aan boord van bet schip Adriaua, werd ten laste gelegd dat bjj op 6 Januari 1916 te Sas van Gent, opzettelijk gewelddadig A. J. Voots met een mes beeft gestoken. Eisch 15 boete of 30 dagen hecht. J. E v. D., oud 23 j„ landbouwer te Axel, werd beklaagd dat hjj op 10 Jan. jl. te Axel, toen de opperwachtmeester der Kon. marehaussee J. van Sluis en de marechausee Fokker hem bevolen een door hem bestuurd rjjwiel te doen stilhouden, niet aan dat be vel heeft gedaan maar opzettelijk is door- gereden. Eisch 10 boete of 20 dagen hecht. A. J., oud 18 j., veldarbeider en 0. R., veldarbeider, beiden wonende te Westdorpe, werden ten laste gelegd dat zij op 25 Dec, 1915 te Zuiddorpe, met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen, door te zamen opzettelijk valscheljjk te beweren dat zij bandelden in opdracbt van Fr. IngMs, den eigenaar van de gerst, L. Oudenaerd, hebben bewogen tot de afgifte van 5 zak ken gerst, elk wegende ongeveer 50 K. G. Eisch 3 weken gevang. Oudjes. Te Bruinisse berdacht de oudschipper H. van d n Berg gister zijn 102en geboor- tedag. De oude heer is nog zeer kras en gaat bij goed weer nog dagelijks uit. De oudste inwoonster der gemeente Hoe- dekenskerke en waarschijnlijk wel van ge heel Zeeland, mej. de wed. Van Poppelen- Westerburger, is Woensdag overleden. Zij bereikte den zeldzaam hoogen ouderdom van 103 jaren en ruim 11 maanden. Een scheepsjager die afgeladen was. Een scheepsjager uit Stadskauaal kwam Maandagmiddag topzwaar van de markt te Winscboten. In Bovenpekeia kreeg bij zoo de lading, dat een paar collega's die hem daar met natte zeilen langs de straat zagen laveeren, en bevreesd waren, dat hun vriend een verbaal zou oploopen,^ hem met touwen up zijn paard vastbouden. En voort ging bet weer. Toen zijn vrouw 's avonds eens ging uit- kijken, zag ze den ouwen knol bij de schuur staan slapen. En boven op zat Jan, ook in diepen slaap Snorken een reden lot eelitscheiding. Snorken is een reden tot echtscheiding, heeft de Fransche rechtbank uitgemaakt. Een jonggeliuwd paartje in Engeland kon maar geen nacht rustig slapen, daar beiden overluigde snorkers waren. Ze probeeitlen van alios om elkaar met hun nachtelijke neusmuziek niet te storen. Ze begonnen met in twee aangrenzende kamers te slapen. Dat hielp niet: ze zaagden door de muren been. Dan werd de een, dan de andier wak- ker en kon door het leven, dat de dierbare wederhelft maakte, den slaap niet liervat- ten. Allengs gingen de bedden verder van elkaar. Maar de echtgenoolen hadden maar een enkele verdieping tot hun beschikking. Er kwam dus gauw een grens aan bun ver- wijdering en de naclitrust bleef verstoord. Ten einde raad kwamen ze toen overeen, de wet te hulp te roepen en echtscheiding te vragen. De rechtbank, die inzag, dat een breuk, door zulke oorzaken te voorschijn geroepen, nooit kon geheeld worden, heeft beiden vrijlieid en nach trust teruggegeven. Belaslin,g op den ongebuwden slaal. Op liet oogenblik worden in Duitschland allerlei betastingplannen uitgedacht en het ministerie van financien wordt overstroomd met allerlei vernuftig uitgedachte voorstel- len tot vermeerdering van de rijksmkom- sten. De belasting op de vrijgezellen krijgl daarbij hoe langer lioe meer aanhangers. Zoo'n soort belasting is in Gent juist door den raad aangenomen. Deze belasting is als volgt ingericht: De vrijgezellen-belasiing bestaat uit een personeele belasting en een aanvullingsbc- lasling. Alle ongehuwde mannen, zij, die nooit getrouwd zijn geweest, weduwnaars en g'escheiden mannen zonder kinderen, die him 27e levensjaar voleindigd hebben en drie maanden in Gent woonachlig waren, betalen voor liet loopende jaar een belas- ling, die tusschen 5 en 30 francs bedraagt. Er zit progressie in. Tusschen 27 en 30 jaar betaalt men 5 filancs, tusschen 30 en 35 jaar 10 francs, tusschen 35 en 40 jaar 15 francs, tusschen 40 en 45 jaar 20 francs, tusschen 45 en 50 jaar 25 francs. Zij, die boven de 50 komen en zich nog geen tevensge- zellin kozen, betalen het hoogste bedrag. Al deze ongelukkigen boven de 27 betalen ook nog een aantal opcenten op linn huur- waarde. Een vrijgezel, die een huis bewoont met een huurwaarde van 300 tot 500 francs, betaalt 5 francs aan opcenten. Dit bedrag stijgt dan tot 130 francs. Het Duitsche blad, dat dit bericht be- spreekt, beweert, dat deze belasting in Gent niet populair is. Maar van welke belasting kan men dat wet zeggen? (R. N.) De uniform voor postbeamklen afgesehaft. Voor de postambtenaren in het Duitsche rijk is het dragen der uniform niet meer verplicht. Van morgen af worden geen post- wissels meer aangenomen of briefkaarten uitgegeven door heeren in gegalonneerde uni formen met blinkende knoopen. Voor den kantoor- of loketdienst Is het dragen van burgerkleeding loegestaan. Slechts buiten het kantoor en alteen wanneer het noodig is, dat „de ambtenaren officieel optreden is het dragen van de uniform verplicht. Een onzijdig gebied. Men schrijft van de Ooslgrens aan de „N. R. Crt.": 't Is zeer zeker aan weinigen bekend, dat er aan de Ooslgrens van Overijsei een on- zijdig gebied ligt. Het is een weg, begin- nende Zuid-Oostelijk van de gemeente Dene- kamp en loopende tusschen Overijsei en de provincie Hannover in de richting N.-Z. Deze weg is circa 15 M. breed en ongeveer een uur lang. Aan de eene zijde van dezen „vrijdijk", zooals de buren en overburcn hem daar algemeen noemen, staan de Ne- dei'landsche, aan den anderen kant de Duit sche grenssteenen en op een afstand van elke 500 M. staan midden op den weg groote steenen, aan de eene zijde prijken.de met den naam Nederland en aan den an deren kant met den naam Deutschlaiwi. Deze weg was en is nog steeds een vrij plaats voor een "ieder, zoowel voor den smokkelaar als voor den wilddief. Politie, kommiezen, gen- darmen staan daar machteloos tegenover wie ook. Op dien weg ontmoeten bijna dagelijks de Nederlandsche en Duitsche gi-ensbewakers el kan der en gingen er heel vriendschappe- lijk met elkaar om, tot eenigen tijd geleden daarin plotseling verandering kwam. „Ein dommer Jongen", verlelde ons dezer dagen een bekend Hannoveraan uit de buurt, hij bedoelde een landweersoldaat, die voor 't eerst kwam kijkeh hield op den vrij- dijk een als burger gekteed heer aan en maakte of wilde rapport opmaken, dat deze Nederlander zich op verboden terrein be- vond, toen hem bleek, dat bij met een No- derlandschen grenswacbtcommandant in po- litiek te doen bad. Bedoelde commandfanl maakte over deze bejegening zijn beklag bij de militaire overheid aan gene zijde der grens, met het gevolg, dat nu de Duitsche grenswacht aldaar den vrijdijk op slechts 100 M. afstands inag naderen. Ongeluk aan een fabriek. Dinsdagmorgen wildeii eenige werklieden op de suikerfabriek te Breda een ftotteur bnderzoeken, omdat zich daarin voclit be- vond. Men wilde bet vocht doen verdam- pen en plaatste daarom den ftotteur op een vuur. Blijkbaar was het gaatje, waardoor het vocht was binnengedrongen, dichtge- roest, want pLotseling sloeg' de ftotteur uit elkaar, waardoor asch, vuur, stukjes ijzer euz. den werklieden in het aangezicht vlo- gen. Drie werklieden werden ernstig in het aangezicht verwond en met tal van kleine brandwonden overdekt. Hoewel alle drie voor het oogenblik liet gezicht missen, be staat gegronde hoop, dat de oogen behou den zullen blijven. De ruiten van bet ge- bouwtje, waarin de ontptoffing plaats had, werden alle vemield. Nederlander In Duitsdiland vermoord. Te Knappsack bij Keulen, werd, volgens de „Vossische Zeitung", in een boscli het lijk van een daar woonachtigen Nederlan der gevonden, dat de sporen van een aantal steekwonden droeg. De vtouw van den ver- moorde en een kostganger zijn gevangen genomen. I N G E Z 0 N I) F. N S T UKKEN. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij gebruik te mogen maken van Uwe courant ter weerlegging van een on- juisie voorstelling van zaken in den ge- meenteraad van Ter Neuzen. In Uw verslag van den gemeenteraad van 13 Januari jl. brengt de beer Waalkes ter sprake den slechten toes tand van den weg naar de begraafplaats te Sluiskil. De voor- zitter deelt daarop mede: „Er was met den „heer Van Breen, opzichter van 's Rijks wa- „terstaat, overeengekumen, dat er paaltjes „zouden geptaatst worden, voor beveiliging „van bet voetpad, maar het scbijnt, dat „deze nog niet goed geptaatst zijn." Naar aanleiding van deze mededeeling in eene openbare vergadering, schreef ik aan den Heer Burgemeester van Ter Neuzen on- derstaanden brief: „Ter Neuzen, 19 Januari 1916. Den Heer Burgemeester, voorzitter van den Raad, der gemeente Ter Neuzen. EdelAchtbare Heer, Met verwondering heb ik in het ver slag van den gemeenteraad in de „Ter Neuzensche Courant" van gisteren ge- lezen, dat U Edelachtbare in de raads- vergadering van 13 Januari jl. hebt ver- klaard, dat met mij was overeengeko- men, dat er paaltjes zouden worden geptaatst, voor beveiliging van het voet pad, naar de begraafplaats te Sluiskil. Ik meen te mogen opmerken, dat mij van een dergelijke overeenkomst niets bekend is, en dat er ter beveiliging van dat voetpad reeds palen aanwezig waren voor rnijn in diensttreding als opzichter van den Rijks waters La at te Ter Neuzen. Wel herinner ik mij, dat U mij, een- maal, in de Noordstraat, voor het ge meentehuis, over dit voetpad hebt ge- sproken. U verzocbt mij de bestaande paten wat naar den weg om te zetten, zoodat achter de palen met een wagen gereden kon worden. Ik heb U daarop geanlwoord, dat het een voetpad was, met eene eenvoudige sintelverharding, en dat op dit voetpad geen wagen kon worden toegelaten. U hebt mij daarop gezegd, dat de wethouder Dees van meening was, dat daarover wel een lijkwagen kon rijden, waarop ik U antwoordde, dat een wagen het voetpad zou vernielen en dus het verplaatsen der palen mij ongewenscht voor kwam. Daar uit Uwe verklaring is op te maken, als zoude ik, als opzichter van den Rijks waterstaat, eene overeenkomst, of belofte, die niet gedaan is, niet heb ben nagekomen, of althans verkeerd zou hebben uitgevoerd, zult U Waarschijn lijk bet aan den Heer Waalkes gegeven antwoord, in de eerstvolgende openbare raadsvergadering in bovenstaanden zin wel willen rectificeeren. Met de meeste boogacbting. De opzichter van den Rijks walerslaat, VAN BREEN." AA 1 1 ,i In Uw verslag van den Raad van 10 Fe- bruari jl. staat te lezen: „De voorzitter deelt mede, dat hij de „vorige vergadering, toen .over dezen weg „gesproken is, een onjuiste mededeeling „heeft gedaan, dat er ni. van wege 's Rijks „waterstaat eene toezeggiing tot verbetering „zoude gedaan zijn. Hij heeft na de ver- .gadering van den opzichter, den heer Van „Breen, een schrijven gehad, waarin deze „bericht, dat er bij 's Rijks water- „s t a a t geen voornemen tot ver- „belering van den weg bestaat." Ieder die lezen kan leze, to. hoe de voorzitter op de hoogte was van de zaak; 2o. boo men het voetpad, dat ik door eene sintelverharding' reeds veel heb mogen verbeteren, verwart met den ■slechten toestand van den rijweg; 3o. hoe een persoonlijke zaak wordt ver- draaid tot eene officieete mededee ling, dat er bij 's Rijks waterstaat geen voornemen tot verbetering van den weg bestaat. 4o. hoe aan een verzoek, om een onjuiste mededeeling te herroepen, werd vol- daan. De bewoners van Sluiskil kunnen gerust zijn. Niemand behoeft afhankelijk tc zijn van de persoonlijke meening van een amb- tenaar. Wanneer belanghebbenden den hierarchischen weg kiezen, en niet door onder-onsjes een nog slechteren toestand willen scheppen, dan er reeds is, kan men op mijn bescheiden medewerking rekenen. Mijn dank aan de redactie. De opzichter van den Rijks waterstaat, L. G. VAN BREEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 6