ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6342. Zaterdag 19 Februari 1916. 56e Jaargang. VACCINATIE. Bekendmaking. Gemeente-Mrts. De Oorlog. ABONNEMENT ADVERTENTlfiN Telefoon 25, Pit Blad Terschijnt Maaniafl-. Woensdag- en YrUaagayond. nltgazonderd op Feestdagea. H| He Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. Herplaatsing wegens misstelling. inenting en herinenting Gemeente-Geneesheer, BINNENLANP, Per 3 maanden binnen de stad 1Franco per post voor Nederland 110. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amenka /1.65, overig Buitenland 2.—. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. HBBSTE1 ZBXj-AJD Burgemeester en Wethouders van FER NE1 /EN maken bekend, dat gelegenheid tot gratis vaccina- tie en revaccinatie door den heer A. SPRUJTEN- BURG, gemeentegeneesheer, zal bestaan in de kom der geraeente op 1Ylaandag 21 Februari 1916, in het lokaal bij school C op .lava, 's namiddags ten half twee ure, en te Sluiskil op Binsdag 22 Februari 1916, in een der lokalen van de openbare school, 's namiddags ten 2J ure. De zoogenaamde trouwboekjes raoeten worden medegebracht. Ter Neuzen, 16 Februari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat gelegenheid tot zal worden gegeven op Woetisdag 23 Februari !9I6, tusschen een en Hvee ure des namiddags voor hen, die woneD in de kom, Hasjesstraat, Mauritsfort en Omstreken. Op Donderdag 24 Februari 1916 op denzelfden tijd voor hen, die wonen in het Paradijs, Boeregat en de Knol en Om streken, beide dagen ten huize van den geneesheer. Hoek, 16 Februari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAM SLAG roepen sollieitanten op naar de vacante betrekking van belast met den geneeskundigen dienst der behoeftigen, op een jaarwedde van f250 tot f 500, Sollieitanten gelieven hunne op zegel geschreven verzoekschriften in te zenden voor 1 Maart 1916. Zaamslag, 11 Februari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLE. Lzn, Secretaris. Kamerverkiezing in Apeldoorn. Donderdag zgn officieel candidaat gesteld voor de Tweede Earner (vacature graaf Van Bylandt) de heeren T. Esmeyer (vrijz.-dem.) te Apeldoorn, J. R. Snoeck Henkemans (chr.-histin Den Haag, en E. van Trigt (8. d. a. p.) te Apeldoorn. TWEEDE KAMER. Yergadering van 17 Februari. De Eedswet. Aan de orde is de artikelsgewijze behan- deling der Eedswet, Bg art. 1 verdedigt, volgens het verslag der H. Ort., de beer Gerhard een amende- ment, strekkende om in alle artikelen de woorden ,/of bevestiging" te vervaDgen door ,/verklaring". Jn sommige wetten, aldus licht spreker het mede door den heer van Idsinga voor- gestelde amendement toe, komt het woord //verklaring" voor in den zin van een aan den eed gelijkgestelde formule. Het woord ^bevestiging" komt een enkele maal ook in dien zin voor, maar in tal van wetten in de beteekenis van een handeling, waar- van zoowel de eed als de belofte (verklaring) een deel uitmaakt. Het verdient daarom aan beveling in dit ontwerp het woord te gebruiken, dat reeds opzettelijk voor een eedskrachtige formule is gebezigd. Minister Ort wijzigt het ontwerp in dien zin, dat bg de woorden //eed, belofte of bevestiging" ook //verklaring wordt ge- voegd. De heer Gerhard trekt het amendement in. De heer van Idsinga verdedigt een door den heer Gerhard ingediend amendement om art. 1 te lezen als volgt„In elk geval waarin een wettelijk voorschrift van iemand het afleggen, hetzij van een eed, hetzjj naar de wijze der godsdienstige gezindheid van een eed of een belofte (verklaring) vordert of aan zijn aflegging daarvan rechtsgevol- gen verbindt, is die persoon, ook indien hi) niettot. een godsdienstige gezindheid behoort, verplicht den eed af te leggen." Met deze redactie komt, betoogt spreker, het systeem der Regeering duidelijker uit. Voorop staat de algemeeue eedsverplichting met onmiddellgke verwgzing naar de moge- lijke gevallen van ontheffing der verplichting. Die verplichting blgft bestaan, zoolang de betrokken persoon er niet van verlangt ontheven te worden. Dat verlangen moet steunen op een ver klaring van dien persoon zelf. Die verklaring j is in de beide bg de wet gestelde gevallen voldoende. Een verklaring. Na de pauze verklaart Minister Ort, be- hoefte te gevoelen om een verklaring afte leggen. Artikel 1 der wet drukt de strekking der wet volkomen uit. In gevallen van eeds- dwang kunnen dus gemoedsbezwaren tot de aflegging van beloften leiden. Nooit is het de bedoeling geweest om, waar de vrjje keuze tusschen eed en belofte is geweest, daartegen te ageeren. De Minister ver- wijst naar 's heeren Loefifs opmerkingen om bg de nieuwe administratieve wetten voor burgerlgke zaken den eed te behou- den, voor administratieve zaken den eed at te schaffen, en bij tusschenzakeu de vrije keuze te laten. De heer van Idsinga trekt daarop het laatstgenoemde amendement in en artikel 1 wordt goedgekeurd. De heer Gerhard verdedigt een amendement, gebaseerd ook op de bg het vorige amende ment gegeven toelichting, en luidende als volgt De artikelen 2 en 3 worden vervangen door een nieuw artikelOp zijn verzoek wordt den te beeedigen persoon toegelaten de belofte (verklaring) in plaats van den eed af te leggen, indien hij, bij zijn verzoek verklaart, of te bebooren tot een godsdienstige ge zindheid, die hem het afleggen van eeden verbiedt, of gewichtige gemoedsbezwaren tegen bet afleggen van eeden te bebben. De heer van Sasse van Ysselt verdedigt het volgende amendement In artikel 3 tusschen de woorden //per soon" en verklaart" in te lasscben de woor den //met opgaaf van beweegredenen" en het woord //gewichtige" te vervangen door het woord ^onoverkomelijke". Dit amendement heeft de strekking, dat hij, die gemoedsbezwaren tegen een eed heeft, van deze //onoverkomelijke" bezwa- ren de beweegredenen aan den rechter moet mededeelen. De heer de Geer verdedigt een amen dement, mede ingediend door de heeren van Idsinga, Ankerman, de Savornin Lob- man en van Veen, en luidende als volgt Artikel 3 wordt aldus gelezen. Een belofte of bevestiging wordt mede afgelegd, indien de te beeedigen persoon schriftelijk verklaart, tegen het afleggen van eeden onder alle omstandigheden, ook wan- neer de Overheid ze vordert, onoverkomelijke bezwaren te hebben, ontleend aan zijn op- vatting omtrent den godsdienst. Deze schriftelgke verklaring vindt plaats door de onderteekening van een akte, op- gemaakt en mede onderteekend door eenigen in wiens handen de eed of de belofte of bevestiging moet worden afgelegd. Deze akte is vrij van zegel, registratie en alle verdere kosten. Indien de te beeedigen persoon niet scbrgven kan, wordt hiervan in de akte zelve melding gemaakt. Ter toelichting hiervan zegt spreker Het amendement beoogt den waarborg tegen het facultatief worden van den eed, welken ook dit wetsontwerp bedoelt te scheppen, te versterken. Daartoe wordt vooreerst een schriftelgke verklaring ge- eischt en wordt in de tweede plaats door een scherpere aanduiding van bet bezwaar, misbruik belemmerd. Door deze scherpere aanduiding wordt in bet bijzonder ook voorkomen, dat zg, die zich slechts tot zweren gerechtigd ach- ten, zoo de overheid een eed vordert, op den duur zullen betwijfelen, of artikel 3 ben wel de vrijheid laat tot het afleggen van den eed. Waar de Regeering, in het belang der rechtszekerheid, groote prijs blijkt te stel- len op het beboud van den eedsplicht in het algemeen, bewei 3.zich het amendement in diezelfde lijn. De heer Rutgers verdedigt een door hem ingediend amendement om art. 3 als volgt te lezen ,/Een belofte of bevestiging wordt mede afgelegd, indien de te beeedigen persoon ten overstaan van den kantoDrechter of burgemeester zgner voonplaats heeft ver- klaard, en mondeling bg de bteediging be- vestigd, hetzij, dat hij aan God niet gelooft, hetzij dat hij', op grond van zijn godsdien- stig geloof, tegen het afleggen van eeden onoverkomelijke bezwaren heeft." en voorts om als art. 3a te bepalen ,/Bij de waardeering van getnigenverkla ring zal de rechter in aanmerking mogen nemen, dat een verklaring niet onder eede is afgelegd." De heer Limburg \indt bet amendement- Gerhard-Van [dsingSi* voor bet grootste gedeelte van redactioneelen aard, al is er een zakelijk element bg. Het amendement-Rutgers is de uiterste spits der oppositie en voor spreker en de meesten der linkerzijde absoluut onaanne- lijk. Het is in de praktgk door en door onbruikbaar. Men denke aan de tallooze overtredingen, door de kantongerechten dag aan dag be- handeid. Voor een zaak van rgden-zonder- licbt of een ongemuilkorfden bond moet men eerst naar den burgemeester gaan om te zeggen, dat hij niet aan God gelooft. Dat zullen de menschen eenvoudig niet doen. Zal de rechter den man tot den eed noodzaken, als hg geen akte heeft, terwijl hij verklaart, dat hij niet gelooft in God en de eed dus geen waarde voor hem heeft? Er zullen menschen zijn, die zich niet willen laten nahouden, dat ze niet in God gelooven. De beer Rutgers zegt t schandeljjk feit van niet in God te gelooven mag niet verborgen blijven" Maar dan noodzaakt hg den ongeloovige, die in een godsdienstige streek woont en daar allerlei belangen heeft, er toe, voor ieder de diepste, roerselen zgner ziel bloot te leggen. Moeilijkbeden ook levert de regeliEg op voor agnostiei, menschen, //die niet weten", en voor pan- the'isten, omtrent wie de geleerden er over twisten, of zij al of niet aan God gelooven. De heer van Wijnbergen beschouwt de atheisten als 't geestelijk uitvaagsel der maatschappij. De beer van Wijnbergen Ik ontzeg u bet recht, aan mijn woorden zulk een uit- legging te geven. De beer Limburg De heer van Wijn bergen heeft bij zjjn repliek ingebonden. De heer van Wijnbergen Absoluut niet De Voorzitter Ik verzoek, dit tweege- sprek te staken (Hilariteit.) De heer LimburgBij het amendement- van Sasse van Ysselt krijgt de rechter de moeilijke taak, na te gaan, wat//opgaaf van beweegredenen" zeggen wil en de onmoge- lijke taak, de beweegredenen te toetsen. Een verdienste van dit ontwerp juist is, dat het toetsingsrecht is uitgescbakeld. Betreffende bet amendement de Geer valt op te merken, dat eenvoudigen in den lande er bezwaar tegen zullen hebben, van hun on geloof een scbriftelijke verklaring te geven. De heer de Savornin Lohman bestrgdt art. 2, dat alleen voor Doopsgezinden geldt, terwijl er nu geen reden meer is, voor he" een apart artikel te maken. Zij kunnen even goed onder de strekking van art. 3 begrepen zijn. Bij aanneming van het amendement- Ger hard-van Idsinga zou spreker tegen de ali- nea omtrent godsdienstige bezwaren zgn. De heer Mendels vindt het amendement Rutgers kinderacbtig; immers men moet een stuk schrijven //ondergeteekende gelooft niet aan God" Tegen het amendement- Sasse van Ysselt gevoelt spreker dezelfde bezwaren als van den heer Limburg. De rechter zal een eenvoudigen getuige trachten te overreden omtrent den aard zijner ge moedsbezwaren, en dat brengt het toetsings recht weer er in. Als een eenvoudige getuige opgaaf van redenen moet geven, zal men van hen, die niet in staat zgn, zich behoorlgk uit te drukken, een warhoofdigen, filosofischen hutspot te hooren krijgen, waarbij argu- menten van inquisitie en ketterjacbt te pas komen, een etalage van //beweegredenen die voor een rechtscollege beter achterwege blijft. Voorts kan er bestaan een katagone van personen, die ernstige bezwaren hebben te gen het afleggen eener belofte, al behooren zij tot een kerkgenootscbap, dat de belofte voorsehrijft. Echter mogen deze personen tot den eed, dien zij willen afleggen, niet worden toegelaten. Jan Ligthart. f Wij ontvangen daar bet droeve bericbt van het plotseling overlijden van Jan Ligt- hart, gisterenmiddag te Laag Soeren, waar hij verpleegd werd. Yer buiten de onderwgskringen zal dit met ontroering vernomen worden, omdat Ligthart, zijn persoon en zijn arbeid, een bezit was geworden van ons geheele yolk. Buiten de grenzen van ons land benijdde men ons er om. Van velen hier te lande, hoog en laag, gingen belangstelling, bewondering en ge- negenheid naar hem uit, eu zg, die hem van nabij gekend en gadegeslagen bebben, beseffen tocb alleen, wat dit verlies beteekent. Jan Ligthart is 11 Januari 1859 te Am sterdam geboren en daar opgeleid voor onderwgzer. Hg werd ook geraadpleegd over het aan Prinses Juliana te geven onder- wjjs. (N. Crt.) Kunstmest. De kunstmest-commissie maakt bekend, in vervolg op hare desbetreffende mede- deeling d.d. 17 December, dat bet thans afdoend gebleken is, dat geen gelegenheid kan worden gegeven tot nabestellen voor voorjaarslevering op snperphosphaat, zwavel- zuren ammoniak en Chilisalpeter. Wel is sedert de gelegenheid opengesteld tot het doen van nabestellingen op kali- zouten. In verband met verschillende omstandig heden ziet de commissie zich bovendien genoodzaakt mede te deelen, dat het onmo- gelgk is gebleken, voorloopig de aflevering van reeds bestelde superphosphaat tot de voile hoeveelheid te blijven uitvoeren en wordt, in verband daarmede, tot ultimo Maart, slechts 40 pet. van de nog niet afgeleverde boeveelheden beschikbaar gesteld. Er blgft echter uitzicht bestaan, dat het mogelijk zal zijn, na 1 April, de resteerende 60 pet. zoo al niet gebeel, dan toch voor het grootste gedeelte af te leveren. (St.ct.) Uitvoter van aardappelen. Naar ons wordt meegedeeld, is de regee ring voornemens, vergunning te verleenen tot uitvoer van een vrij aanzienlijke partij aardappelen naar Belgie en Noord Frankrijk. De uitvoer zal enkel plaats hebbeu door de commissie Fleskens, welke commissie in overleg zal treden met de Aardappelver- eenigingen en tevens de contrdle zai uit- oefenenen en voor een goede distribute zal zorg dragen. Alleen aanvragen om uitvoer gedaan door of nameDS openbare lichamen, officieele comite's en dergelijke kunnen in gunstige overweging worden genomen. De commissie Fleskens stelt zich voor, voor de uit te voeren aardappelen een uni form prgs in verhouding tot de verschil lende qualiteiten te doen besteden en zal bovendien de noodige maatregelen nemen om te zorgen, dat de verhoogde prijzen aan de landbouwers ten goede zullen komen. Aan de exporteurs, die voor levering in aanmerking zullen komen, zal een commis- sieloon worden toegekend. ei 14, werd het gebed uitgesproken door Ds. Van de Wal, van Zaamslag, die verder las Ps. 65 van het le tot bet 8e vers en naar aanleiding daarvan een inleidend woord sprak, gewijd aan de beteekenis van den naam der zangvereeniging en de omstandig heden die deze in het leven hebben geroe- pen, de Europeescbe volkerenkrijg, en hoe ons land, dat buiten dien strijd bleef, toch werd getroffen door een watervloed, die zoo velen ernstig trof, en hoe ook de ver- eeniging ook het hare wil trachten te doen, tot het heelen der geslagen wor.den. Vervolgens werden door het koor een aantal liederen gezongen, die zeer goed klonken, en ofschoon eerst schoorvoetend, later algemeen met applaus werden begroet. Dit was niet minder bet geval met de solo's die door enkele leden van dit nog jonge koor werden ten beste gegeven. Naar we vernemen heeft deze avond aan verkoop van program ma's en de collecte die gehouden werd ongeveer 65 opgebracbt, wat, na aftrek der kosten, aan bet waters- nood-comite zal worden afgedragen. De zang- en muziekuitvoering van wege het //Ter Neuzensch Gemengd koor", met medewerking van de sympho- nievereeniging op a.s. Donderdag te geven, ten voordeele van het watersnood-comite, zal plaats bebben in bet gebouw der R.E. MilitairenvereenigiDg, dat in verband met het doel welwillend ter beschikking werd gesteld, nu men een lokaliteit noodig bad van meer dan gewone ruimte, voor den als solist medewerkenden zanger den heer Louis van de Sande. Deze is als helden-baryton verbonden aan het Eeizerlijk hof-theater te Berlijn, waar hg met groot succes voornamelijk in de Wagner-opera's optreedt. Als gast zong hij eveneens met veel succes in de scbouwburgen der grootste hoofd- steden van Europa. Hg beschikt over een bijzonder krachtig orgaan. Wij vertrouwen dat men de thans ge- boden zeldzame gelegenheid om een beroeps- zanger van deze kracbt alhier te hooren, zal gebruiken en daardoor ook de organi- seerende vereeniging steunen, niet alleen dat men zich daardoor een genotvollen avond zal verschafien, maar ook steunt men daar mede een goed doel de laatste berichten in ons blad van heden doen zien. dat er belaas weer nieuwe slacbtoffers zijn, dat nog meer uood te lenigen valt. Tusschen een snijinuchine. Naar bet ziekenhuis alhier is overgebracht eene 63 jarige vrouw uit Overslag, die met een barer armen tusschen een snijmaehme was geraakt. Naar wij vernemen moest de arm geamputeerd worden. TER NEUZEN, 18 Febr. 1916. Het weerb ericbt van bet meteorolo- giscb instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand nabg 760.0 Zuid- Duitschiand. Laagste barometerstand 743.0 Haparanda. Verwacbting tot den avond van 19 Febr. matige tot krachtige, later wellicht toe- nemende zuidwestelijke tot westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschgnlijk regenbuien, aanvankelijk zacbter. Chef van het trani-stalion aan de Drie Sehouwen. Met ingang van 1 April a.s. is de heer G. Eoevoets, thans onder-chef bij de spoor- wegmaatschappij Mechelen-Ter Neuzen, op bet station alhier, benoemd tot chef van het station Drie Sehouwen vandeZeeuwsch- Vlaamsche Tram wegmaatschappij. De uiivoeriiijg van de zangvereeniging „MobilisaUeklanken", op jl. Donderdag in de Geref. kerk gegeven, trok veler belangstelling. Het kerkgebouw was voor een groot deel gevuld. Geopend met het zingen van Ps. 118 7 HOE DE INFLEXIBLE" BEHOLDEN BLEEF. EEN VREESELIJK VERIIAAL. De Inflexible" is een der Engeische schepen geweest, die aan de actio der ge- allieerde vloot tegen de Dardanellen heb ben deelgenomen op den 18en Maart 1915, bij welke gelegenheid de „Bouvel naar den kelder g'ing. De Inflexible" tiep in den namdddag van dien dag op een mijn. Er ontstond een groote scheur in het voor- schip en de commandant vermocht het trot- sche zeekasteel slechts te redden door een afschuwelijk offer te brengen, zoo verlelt nu een ooggetuige in de „Illustration Door de scheur, in het schip ontstaan, slroomde het water naar binnen. Alles moest worden a'angewend om te voorko men, dat het water tot aan de waterddchte schotten van de tweede afdeeling zou ko men. Daarom liet de commandant onmid- dellijk de waterdic.hte schotten van het voorschip siuilen en sneed daarmee den eenigen verbindingsweg tusschen t voor schip en het overige deel af. Maar in de voorste afdeeling, waar het water snel inslroomde, bevonden zich 26 matrozen, die juist de noodladders wilden opklimmen, 26 man, die cpgesloten waned in hun ijzeren graf en die met onbeschrij- felij'ken doodsangst t knarsen der ijzeren deuren tegen de ijzeren muren moeten heb ben gehoord. Hebben ze gedacht, dat het een vergissing was, zijn ze in vertwijfeling naar de ijzeren deuren geloopen oan te kloppen, schreeuwden ze als waanzinnig om hulp? Of begrepen ze dadelijk dat zich hier het deksel van hun doodskist slooit'l Nooit zal iemand antwoord op deze vragen kunnen geven. Maar hoe ook de doodsstrijd dier zes-en- twintig moge geweest zijn, waar het de red ding betrof van het heele schip, moest alle gevoel zwijgen. Het behoud van het schip eischte de opoffering der 26 ongeluk- kigen en zij, die den vreeselijken plicht

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1