De Oorlog. GEMENGDE BERiCHTE^. woorden opgemerkt, dat iemand in zjjn positie zich zou bebben moeten onthonden van het uiten van zulke argwanende opmerkingen jegens Engeland en dat speciaal ongepast waren zijn meedeelingen uit zijn Minister- schap, n. 1. dat hij als Minister herhaaldeljjk Engelsche militaire attache's heeft afgewezen die hem //pardculier" wilden spreken. De aangevallene komt zich nu echter verdedigen in //Het Vaderland." Het bljjkt dat hij zelf ook verbaasd was over het verschijnen van dat intervieuw. Hij heeft wel den heer Schweriner, redacteur van de „Voss. Ztg.", ontvangen, en met dezen een kort onderhoud gehad, maar aangezien de heer Schweriner van geen intervieuw gesproken had en geen aanteekeningen maakte, was de heer Staal er niet dadelijk op verdacht met een inter- vieuwer te doen te hebben een zienswijze die ons nog al naief ljjkt. Maar bovendieu zegt de heer Staal dat de bewoordingen waarin hij zich uitdrukte, anders waren dan de ,/Voss. Ztg." weergaf. Uitvoerig deelt de heer Staal mee wat hij dan wel gezegd zou hebben. De hoofd- strekking is dezelfde, maar de vorm is in dit relaas zachter. Een ding wordt door den heer Staal beslist ontkend. //Ik heb niet gezegd en niet kunnen zeggen dat ik persoonlijk, al dan niet als Minister, een aanzoek voor een parti culier" gesprek, gedaan door een Engel- schen militairen attache, of door welken anderen attache ook, heb afgeslagen om de eenvoudige reden dat zulk een aanzoek n o o i t tot mij is gericht." Minst genomen blijft de uitlating van den heer Staal tegen een Duitschen jour nalist buitengewoon onvoorzichtig. In deze tijden moet een oud-Minister en Eerste Kamerlid zeer zeker zijn woorden wikken en wegen als hij met een buiten- landsch journalist spreekt, ook al komt hij niet op de gedachte dat die andere dat zal publiceeren. Maar wat heeft hij dan wel gedacht dat het doel van die vragen van den journalist was Vee uitvoer. Thans zijn ongeveer 18,000 stuks rund- vee, afkomstig uit het overstroomde deel van ons land, naar Duitschland uitgevoerd. Van de zijde van verkoopers wordt ons medegedeeld, dat de opbrengst de verwach- tingen verre heeft overtroffen en ongeveer een vierde meer bedraagt dan de som, waar- op het vee door de aangewezen taxateurs was geschat. (N. R. Crt.) Uitvoer van pootaardappelen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis, dat aan erkende exporteurs en telers van pootaardappelen van bepaalde pariijen pootaardappelen van vroeg- l'jjpe soorten vergunning tot uitvoer zal worden gegeven. Op zegel gestelde en tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gerichte aanvragen om vergunning tot uitvoer dienen te worden toegezonden aan den directeur der Aardappelvereenigiug, Zeestraat 52, te 's-Gravenhage. (St.ct.) Inwisseling van zilverbons. Het Stbl. no. 65 bevat een Kon. besluit van den 9den dezer, boudende wederopen- stelling van de gelegenheid tot inwisseling van de zilverbons van f 1, van f 2.50 (oudenrvorm) en van f 5. Hierbjj is bepaald, dat tot en met 31 December 1916 de, bij Kon. besluiten van 20 Maart 1915 (StbL no. 158) en van 31 Maart 1915 (•Stbl. no. 174) ingetrokken, zilverbons* van 1, van f 2 50 (ouden vorm) en van 5 ten kantore van het agent- schap van het ministerie van financien te Amsterdam tegen wetiig oetaalmiddel kunnen worden ingewisseld. Midd ens lands credie 1. De regeeringscommissie inzake het mid- deDStandscredien heeft herhaaldeljjk opge merkt, dat de troepen vaak onjuist worden ingelicht wat betreft de rente, terugbetaling en borgstelling van voorschotien. Er zou n.l. hier en daar bekend zijn gemaakt, dat borgstelling niet noodig is dat de voor- schotten renteloos zijn of de rente uiterst gering is, en dat de aflossingen over een groot aantal jaren kunnen verdeeld worden. Dit nu is onjuist en geef't aanleiding tot veel misverstand. De staatsgarantie wordt voorloopig slechts voor den tijd van 2 jaren verleend er wordt een billyke rente geeiscbt (thans 5 pCt.), en de belanghebbende heeft voor een borg stelling van ten minste 45 pCt. van het anngevraagde bedrag zorg te dragen. Slechts bij zeer hooge uitzondering wordt van dien regel afgeweken. (N. R. Crt.) DE ALGEMEENE TOESTAND. Een rherkwaardige terechtwijzing heefl de Duitsche Rijkskanselier den jonkers van den Pruisischen' Landdag gegeven, schrijfl het „Alg. Hbl". De heeren Von Heydebrand, Von Zedlitz, Friedberg en anderen hebben gemeend. in den Landdag een soort bewakingsc.omite te moeten vormen, dat den generalen staf en den verantwoordelijken leider der Duitsche politiek mo est voorschrijven, boe zij te han- delen hebben bij de voortzetting van den oorlog. Dat er onder deze jonkers een geest van bemoeizucht is, niet alleen met de wijze waarop de oorlog wordt gevoend, maar ook met de resullaten, die naar hunne meening bij een eventueelen vrede moeten worden behaald, was bekend. Doch zoolang deze besprekingen in de geheime commissiever- gaderingen plaats hadden, kon niemand daarover jets zeggen. Nu ecbter de iheeren den president van den Landdag hebben verzocht hunne opvatting aan den Rijkskanselier mede te deelen, was de gelegenheid aangebroken, om hen even op de vingers te tikken. In het verslag der begrootingscommissie van den Landdag, waarin verschillende punten betreffende den oorlog werden ter sprake gebracht, kwam de volgende zin- snede voor: „Nadat de meniorie der Rijksregeering over den duikbooten-oorlog verschenen en de uiting van den Rijkskanselier gepubli- ceerd is, waarin hij zegt, dat hij de gevoe- lens van het geheele volk uitspreekt, als hij verklaart, dat hij in een vemedering van Duitschland niet kan toestemmen, en zich het wapen der duikbooten niet uit de ban- den kan laten rukken, heeft de begrootings commissie uit het Pruisische Huis van Af- gevaardigden met groote meerderheid be- sloten een op 9 Februari door haar geno men besluit te publiceeren. Het besluit luidt: „Den president van het Huis van Afge- vaardigden te verzoeken, den minister-presi dent de volgende opvatting van de commis sie mede te deelen: „De commissie zou het in het belang van het land schadelijk acblen, als de bonding der Rijksregeering legenover Amerika moest leiden tot de beperking onzer vrijheid en onbeperkte en daardoor krachtige duikboo- lenoorlog tot het gescbikte oogenblik tegen- over Engeland." Deze uiting heefl den Rijkskanselier aan leiding gegeven onder de officieele mededlee- Lingen in den „N.ordd. A tig. Ztg." de vol gende opmerking te plaatsen: ,,Het is te begrijpen, dat de commissie behoefte gevoelde, in een zoo ernstigen tijd de alle Duitschers ter harte gaande quaes- ties van den oorlog en de buitenlandsche politiek vertrouwelijk te bespreken. De in strijd met het advies van den vertegenwoor- diger der Pruisische regeering besloten «pu- blicatie echter zal en moet den indruk wek- ken, dat de commissie invloed op de quaes- ties der buitenlandsche staatkunde en van de aanwending van bepaalde oortogsmiddje- len wilde oefenen. „Deze publicatie noodzaakt ons er op te wijzen, dat de leiding der buitenlandische staatkunde en van de oorlogvoering uit- sluitend het grondwettige recht van den Duitschen Keizer is. Terwijl de hoogste legerbevelvoering niet aan parlementaire invloeden onderworpen is, behoort de par lementaire behandeling van buitenlandsche quaesties uitsluitend te geschieden voor het forum van den Rijksdag.'* Dat kunnen de jonkers in den Landdag zich voor gezegd bouden. j.| \il if ifCriF ff'TID Trouwens, de jonkers hebben ook in hun pers over den duikbooten-oorlog nieeningen verkondigd, die met de opvatting der meer vrijzinnige bladen niet in overeenstemming zijn. Toen de eisch van Lansing betreffende de gewapende koopvaarders bekend werd;, schreef de „Frankf. Ztg.": „Als de Ameri- kaansche minister in Londen de ontwape- ning der koopvaarders weet door te zetlen, dan bewegen zich de wenscben en voorne- mens van Duitschland en Amerika in de zelfde lijn." f Die uiting werd door de conservatieve pers in Duitschland tot aanleiding genomen voor onvriendelijke opmerkingen. Het denk- beeld, dat de voortzetting van den duik- booten-ioorlog zou kunnen worden opge- geven, omdal Amerika eenige concessies deed, door eischen te stellen voor levens- middelen-invoer en ontwapening van koop vaarders, ging den conservatieven klaarblij- kelijk te ver. De „Deutsche Tages Ztg." schreef: „Het Duitsche Itijk zou zich aan het gelach der geheele wereld bloot stellen, als het de grondslagen van zijn oorlogvoe ring ter zee onderwierp aan de diplomalieke successen van den heer Lansing te Londen.'' Nog scherper en duidelijker sprak de ,,Kreuz- Ztg.'*, die eischte, „dat onder geen voor- waarde de duikboolen-oorlog afhankelijk mocht worden gemaakt van de bewapening der vijandelijke koopvaarders." Terwijl dus de Duitsche Regeering in een memorie uiteenzelte, dat zoolang de vijande lijke koopvaarders gewapend zijn de Duit sche duikbooten Last hebben tegen deze ge- maskerde oorlogsvaartuigen op te treden, gaan de conservatieven in hun pers en in den Pruisischen landdag verklaren, dat die duikbooten-oorlog met de al of niet bewape ning der koopvaarders niet in verband mag worden gebracht. Deze bonding van de conservatieve jon- kers moest er immers toe bijdragen, dat de Engelsche en Enlente-Regeeringen den door Lansing gestelden eisch, die volkomen met het volkenrecht in overeenstemming is, ver- wierpen, wijl zij er op wijzen konden: Wat baal het, of de koopvaarders worden ont- wapend, de Duitsche duikboolen-oorlog tegen hen blijft tocli onveranderd. In het Westen wordt de laatste dagen hevig gevochten, over bet geheele front bij- na, maar zonder helangrijke resultaten. De Duitschers drongen op eenige punten in de loopgraven der Engelschen en Franschen, doch konden zich niet overal handhaven. In het Noorden hadden die aanvallen plaats bij Pilkem, Sleenstraete en Het Sas; bij Pilkem drongen de Duitschers tot in de Engelsche Ioopgravenstelling, doch moeslen die weder ontruimen. Rij Sleenstraete en Hel Sas poogden zij eveneens, doch te ver- geefs, door te dringen. De weg naar Calais, zegt de „Times", bleek stevig afgezet. Meer naar het Zuiden, bij -Le Mesnil, in Champagne, drongen de Franschen in de Duitsche voorste linie; bij Navarin slaagden de Duitschers erin, een gedeelte der Fran- sche loopgraven te overmeesteren. Zoo ging het ook op andere plaatsen. In den Boven- Elzas, zeggen de Duitschers, bij Sept, (dat de Franschen Seppois noemen) een gedeelte der Fransche loopgraven te hebben bezet, de Franschen daarentegen een gedeelte der Duitsche loopgraven, die zij echter, nadat deze door de artillerie volkomen waren stuk geschoten, weder hebben ontruimd. Op het Oostelijk gevechts ter rein hadden slechts voiorpostengevechten plaals. Fen nog niel geheel duidelijk bericht komt uit Mesopotamie. Daar zit generaal Townshend nog steeds in een omzette stetling hij Roet-el-Amara, en het ontzettingsleger van generaal Ayhner bij Felachie; de hooge waterstand belet Aylmer's leger om tot ondersteuning van Townshend op te rukken. Volgens dit bericht nu zou een derde Engelsche troepenafdeeling aan de Perzische golf aan land zijn gekomen, om tot hulp van de beide generaals op te rukken. Fen Turksch legerbericlit meldt nu, dat deze macht in "het Zuiden van Mesopotamie, aan den Euphraat, bij Krna, tusschen Suk-es- Scliejuch en Nasrija, door de Turken is aan- gevallen en op de vlucht gedreven. De ge heele voorraad en 500 doodeu bleven op het slagveld achter. Klcine afdeelingen werden omshigeld en vemietigd. De diplomalieke Engelsche agent werd verwond. Indien deze Turksche mededeeling bcves- tigd werd, zou de toestand van dp Engelsche strijdhiacht in Mesopotamie zeer benauwd zijn. De belegering vanlvoetende opmarsch van generaal Ayhner is, naar de „Times" uiteenzet, wel een kleine episode in ve.rgelij- king met den strijd op de Europeesche ge vechts velden maar het lot van drie En gelsche afdeelingen staat daar op het spel, wanneer het blijkt, dat de Turken, ver ten Zuiden van de positie van Townshend en Ayhner in staat waren, de ter ontzet op- rukkende Engelsche afdeelingen te verslaan en te verjagen. BOMMEN OP RAVENNA. De Italiaansche legatie te 's-Gravenhage deelc dd. 13 dezer mee Gister vlogen vijandelijke vliegmachines over Codigoro, provincie Ferrara, over Bottrighe, provincie Rovigo, en over Ra venna. Zij wierpen bommea, die verschei- den burgers verwondden en 15 doodden, waaronder vrouwen en kinderen te Codi goro en Bottrighe. Er werd geringe ma- terieele scbade aangericht te Ravenna werd bet burger-ziekenhuis, waarin de zetel van het Roode Kruis is gevestigd, getroffen en beschadigd, alsmede de monumentale basiliek van Sint-Apollinaris, waarvan een gedeelte van bet voorportaal werd vernield. DE ENGELSCHE KRUISER ARETHUSA OP EEN MIJN GELOOPEN. De kruiser Arethusais op deOostkust van Engeland op een mijn geloopen. Men vreest dat het schip geheel verloren is. Er zijn 10 opvarenden rerdronken. De Arethusa, in 1913 van stapel geloopen, meet 3560 ton, de maximum-snelheid is 29 knoop, de bewapening bestaat uit 2 kanonnen van 15 c M., 6 van 10 c.M. en 4 torpedolanceerbuizen. De bemanning be staat uit 400 koppen. Red. DE AM1RAL CHARNER VERLOREN. Het verlies van den kruiser Amiral Char- ner wordt bevestigd. Uit de Syrische kust is een vlot aangetroffen, met 15 matrozen, waarvan er nog maar een in Ieven was. die verklaarde dat het schip op 8 Februari, des ochtends om 7 uur, is getorpedeerd. De kruiser zonk binnen eukele minuten zonder booten te kunnen uitzetten. ON V EliNI K.KELDE INSTRUMENTEN. Ten gevolge van de schaarste aan nikkel, heeft bet Duitsche ministerie van oorlog een bevel uitgevaardigd, waarbij^bet ver- nikkelen van chirurgische instrumenten verboden wordt. In plaats biervan zullen ze fijn gepolijst moeten worden. Bij de fabrikanten heeft dit bevel groote ongerust- heid verwekt, dafltr zij contracten met andere afnemers dan het rijk hebben ge- sloten en op grond daarvan tot levering van vernikkelde instrumenten verplicht zijn. UITVOER NAAR NEUTRALE LANDEN. De directeur van bet Engelsche oorlogs- handelsdepartement heeft eejl kennisgeving verspreid, waarin handelaren of fabrikanten er op gewezen worden, dat bet feit, dat hun eene speciale vergunning voor den uit voer van goederen is verstrekt, hen niet cntheft van de verplichtiDg om er voor te zorgen, dat die goederen niet ten slotte in banden van den vijand geraken. Geschiedt dit tocb, dan kan hun dat groote onaange- naamheden berokkenen en misscbien een rederi zijn, om hun in het vervolg vergunning van uitvoer te weigeren. TER NEUZEN, 16 Febr. 1916. Het weerbericht van het meteorolo' grisch instituufc te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand nabij 755.0 Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand 738.8 Yerwachting tot den avond van 17 Febr.: stormachtige, later tijdelijk afnemende westelijke tot zuidelijke wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, aanvan- kelijk* kouder. Lessen en laden aan den Schntlershalweg. In verband met de werkzaambeden voor de trainbrug over den oostelijken kanaal- arm, is de gelegenheid voor schepen die aan den Schuttershofweg of aan den noor- delijken kanaalboord zouden willen lossen ot laden beperkt tot schepen van boogstens 9 M. breedte. Uilsiag aanbesieding. Bij de alhier door den architect L. De Bruijne in het //Hotel den Appel" namens zijn prineipaal gehouden aanbesteding van het verbouwen van het perceel no. 13 aan de Korte Kerkstraat te Ter Neuzen, werd ingeschreven als volgt Eerste perceel (metselwerkjJ. M. van der Velden voor f 1349, Gebr. H. L. van der Velden voor 1294, P. J. Rjjnberg voor 1276, Gebr. Nieuwelink te Hoek voor f 1265,50, Gebr. Koljjn voor 1235, en W. P. Nieuwelink voor 1210. Tweede perceel (timmer- en ijzerwerk) J. A. Rjjnberg voor 1455, P. L. Boo- gaard voor 1170, F. Roraejjnsen voor 1098, C. C. Nobels voor 1028 en 1. P. Casteleijn voor 978. Derde perceel (loodgieterswerk)Aug. Dhaeze voor 148 en Joh. Knijff te Zaam- slag voor 110. Vierde perceel (glas- en verfwerk)J. J. Verjaal voor 339, A. van Wijck voor /310, P. Kiel voor 304, J. Verlinde voor 295 en Alph. Guilliet voor 272. Het werk is aan de minste inscbrjjvers gegund. Paard verdroitken. Dinsdagmorgen is bet paard van den molenaar Cornelis te Philippine op den weg van het Station Philippine naar het ge- hucht Driekwart op hoi gestagen, wegens het schrikken van een voorbijrijdende honderikar. De begeleider kon het dier met geen mo- gelijkheid in zijn woeste vaart weerhouden en moest de teugels laten glippen. Paard en kar kwamen in bet kanaal terecbt. Het paard zwom eenige oogenblikken rond, doch werd door de kar met lading in de diepte getrokken en verdronk. In den namiddag zijn paard en kar op- geviscbt. Verkeer met Engeland. Te beginnen met Donderdag 17 dezer zal de dienst van de Maatschappij Zeeland beperkt worden. De booten zullen Maan- dag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag uit Vlissingen vertrekken en Dinsdag, Donder dag en Zaterdag uit Engeland. Revorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefscbriftOver in en om elkaar beschre- ven viervlakken, de beer J. de Hullu, geboren te Cadzand, Biljarlen. Aan den jl. Zondag bij P. Kaas te Sas van Gent (Zandstraat) gehouden prijskamp op het biljart werd door 44 spelers deel- genomen. De prijzen werden behaald als volgt le prijs P. de tSplunter te Sluiskil en F. de Vleeschouwer te Zandstraat, 2e prijs J. de Mul te Philippine en B. David te Sluiskil, 3e prijs H. de Caluwe te Zandstraat en A. de Ridder te Sluiskil, 4e prijs door L. de Caluwe te Westdorpe en Frans de Vrieze te Philippine. De twee extraprijzen werden gewonnec door Cbr. Verstraeteu van Sas van Gent en Fr. de Vos van Zaamslag en de tweede door P. Kaas eu Prudent Dbaene te Zandstraat. HOEK. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school alhier zijn geplaatst de heeren J. Rjjnberg, te Ter Neuzen, Risseeuw te Biervliet, Ver- sprille te Oostburg en Minjon te Axel. T E R H O L E. Zondagavond 13 Febr. en Maandagavond 14 Febr. gaf het tooneel- en fanfaregezel- schap //Excelsior" zijne tweede winteruit- voering in de ruime zaal van den beer L. Kips; beide keeren was geen plaatsje onbezet Het eerste deel van het programma bevatte a twee nummers voor fanfare, die met de gewone accuratesse werden ten gehoore ge bracht, b twee komische zangnummers en een komisch duet, van welke vooral het duet z/Twee Candidaten voor den Gemeenteraad" bijzonder in den smaak viel, en c het groote drama in drie bedrjjven //De plichtvergeten Vader", dat met de grootste aandacht werd gevolgd, en op alien een diepen indruk maakte. Het tweede deel gaf a een nu miner voor fanfare, dat weer goed werd gespeeld, b weer twee komische zangnummers en een komisch duet: //Vader mag ik trouwen?" en tot slot bet blijspel „Een uurtje Wonder- dokter of van kwaad tot erger" dat met gang en opgewektheid werd gespeeld, en deed schudden van het lachen. Excelsior mag met voile tevredenheid op beide avonden terugzien het heeft weer eens deugdeljjk getoond over welke flinke krachten liet kan bescbikken, zoowei voor zijne fanfare, als voor zjjn zang en tooneelspel. KOEWACHT. Door de hevige rukwinden van Maandag- namiddag is een gedeelte van de nieuwe in aanbouw zjjnde hulpkerk ingestort en een ander gedeelte beschadigd. Daardoor zal de voltooi'iug nog eenigen tijd op zich laten wachten, en zullen de kerkelijke diensten nog eenige Zondagen in de bjj- zondere meisjesschool moeten geschieden. Een onj<e\viuMi sterrenbeeld. Waarschgnlijk zal menigen lezer de laatste avonden met bewondering en een lichte verwondering 's avonds hebben gekeken naar een tweetal beldere sterren die vlak bjj elkaar stonden te scbitteren, op een plaats waar men anders nooit zoo'n tweetal ziet. Het zijn twee planeten, Venus en Jupiter. De als sterrekundige bekende hoofdredacteur van bet N. v. d. D. schrijft daarover het volgende z/De zeer snelle beweging van^sommige planeten, die gewoonijjk niet sterk in't oog valt, is dezer dagen ook voor het vrij onverscbiliige publiek op alleraardigste wjjze aan den hemel gedemonstreerd. Een paar weken geleden nog kon men, aan den helderen avondhemel na 't ondergaan der zon, niet ver van den smallen maansikkel twee mooie ^sterren" zienJupiter en Venus, op aanzienlijken afstand van elkaar. Sedert echter is de avondster VeDus, zich van de zon verwijderd, met groote snelbeid op Jupiter afgekomen en gister- avond waven de twee planeten in #conjunctie" gekomen, ze stonden op minder dan een maandoorsnede van elkaar af. Het was, in de pracbtige avondlucht, een schitterend en fantastisch scbouwspel. De twee hemellichten leken wel twee oogen van een monster, en middeleeuwers (zjjn ze alien uitgestorven zouden er een voor- teeken in gezieu bebben, indien er in onzen tijd nog voorteekenen noodig waren (jverigens zou de samenvoeging vau Macht eu Schoonheid niets dan goeds kunnen aan- duiden en men kan er wat onder verwedden, dat elk der oorlogvoereuden het teeken op zicbzelf toepast. De //oogen" waren echter zeer ongeljjk Jupiter is anders de helderste planeet aan den nachteljjken hemel, maar zoo vlak naast de vonkelende Venus leek zjjn licht geel- achtig maar vrjj zwak. De beide planeten vonden samen nog juist plaats in 't gezichtsveld van een kleinen kjjker. Werkt bet weer mee, dan kan men nog enkele avonden de twee planeten dicht bijeen zien, Venus verwijdert zich echter snel. Aan den tegenoverliggenden horizon staat de rossige Mars, die al vrij belder wordt, meer naar het zenith toe, in de Tweelingen, nog een groote planeetSaturn us, die met zjjn dofier licht nu weinig in't oog valt bjj is niet eens zoo helder als Sirius maar in den kjjker zjjn ring heel aardig vertoont. De con j line tic van Venus en Jupiter. De Tel, scbrjjftDe coDjunctie behoort alweer tot het verleden, en als vanavond de lucbt onbewolkc is, zal men duidelijk bemerken, dat de twee planeten elkaar verlaten. De afstand tusschen de twee wordt nu voortdurend grooter. Toch blijft het nog de moeite waard, de twee heldere planeten aan den Westeljjken hemel te zien schitteren. Voor bet groote publiek, dat zich immers maar matig voor de astronomie interesseert, is het nu een mooie gelegenheid, het ver- schil te zien tusschen planeten en vaste sterren. Men bemerkt nu, hoeveel rustiger het licht der planeten is. De vaste sterren mogen fonkelen, bet licht der planeten is bjjna steeds regelmatig. Zondagavond was om Venus duideljjk den krans merkbaar. Dat komt trouwens meer voor, en als vanavond om de rnaan een krans wordt geobserveerd, zal men zeer waarschjjnljjk om Venus eveneens een flauw glorend floers kunnen bemerkeD. De conjunclie van twee planeten en het volksgeloof. Het oude volksgeloof en ook de astro- logen willen in een conjunctie van twee planeten een voorbode zien van voor- spoed en geluk. Vooral een conjunctie van Venus en Jupiter gold steeds als een goed voorteeken (in tegenstelling met het ver schijnen van een komeet.) Bekend is, dat Copernicus beweerd, dat ook de ster van Bethlehem een conjunctie zou zjjn geweest, maar niet van twee, maar van drie planeten. Deze drie, waaronder dan ook Venus en Jupiter, zouden zoo een prachtige ster gevormd bebben, die zoo'n indruk maakte op de Oostersche wijzen, dat zij niet rustten voor ze ontdekt hadden, welke blijde gebeurtenis er bad plaats gehad. URge brand. De gebouwen van de Naamlooze Vennoot- schap Zuid-Bevelandsche Fruit- en Groente- cultuur-Maatschappjj, directeur A. J. van Liere, te Kapelle bjj Goes, zjjn over een oppervlakte van 200 vierkante meter geheel uitgebrand. De machines, de motoren en de geheele inboedel gingen verloren. Alles was op beurspoiis verzekerd. De nieuwe fabriek, die bjjna gereed is, en op kleinen afstand ligt, bleef bebouden. Een buflenkansje. Te Naarden heeft de visscher H. v. Rooyen een snoek van bjjna 21 pond met de scbakels gevangen in het water achter de chemische fabriek. Bi] hel smbkkelen doodjfescholen. De 16jarige Van K., die Zondagnacht te Groesbeek aan smokkelen meedeed, werd door het sebot van een soldaat in het djjbeen getroffen en is eenige uren later overleden. Leering van levensmiddelen. Hel volgende speelde zich, volgens „De Tijd", af in een onzer provinciesteden Let! juffer uit een kaaswinkeltje had voor •reclame een houten kaas voor de vitrine gezel. Hij was al wat oud en daardoor wonn- stekig geworden. Maar jhij vervulde toch zijn functie nog steeds uitstekend. Daar stapt op een morgen een mijnheer het winkellje binnen. De juffer dacht een prachtklant te krijgen en meende, dat haar dag al goed was. De mijnheer wees op de kaas voor het raain. De juffer verbluft. De mijnheer ontpopte zich als keurmees- ter, nog wel officieel door de gemeente aan- gesteld en gaf de juffer te verstaan, dat die kaas zoo spoedig mogelijk moest verdwijnen, daar hij zich anders genoodzaakl zag haar te laten verbaliseeren, daar de kaas- hem absoluul onbruikbaar leek voor de con- sump tie. De juffer was het in dit laatste opziclit roerend met mijnheer den keurmeester eens, want het was maar.een houten kaas voor reclame, ziet u. En dat hij al wat worni- stekig was geworden, kwam hier vandaan, dat reeds haar grootmoeder er mee geexpo- seerd had in haar vitrinetje en het ding de laatste drie jaren niet meer was opgeverfd. Wat zouden de keurmeesters in Den Haag walertanden en op de houten ham lostrek- ken, als deze juffer eens veroordeeld ware geworden, merkt het blad op. Niet tragi-komiscb. We hebben op gezag van een ander blad een verhaal gegeven van een jongexnan te Erp, die overboord gegooid werd, naar wiens tijk men vruchteloos heeft gezocht en die na drie weken ongedeerd in het ouderlijk huis terugkeerde. Het blijkt achteraf, dat de jongen wel degelijk verdronken is en dat zijn tijk te Erp is begraven. En ook is uitgemaakt, dat hij niet overboord gegooid is, maar wet degelijk door een ongeluk te water raakte. Het provinciaal blad heeft vermoedelijk niet geweten, dat het met dat lichtvaardig bericht de moeder geen dienst heeft gedaan, schrijft het „Hbl.". Immers, de Rijksverze- keringsbank had al de uitkeering ingetrok ken, die zjj genoot, omdat die jongen haai* kostwinner was. En aan het onderzoek, dal van wege die Bank is ingesteld, danken wij de bijzonderheden, welke een geheele Cj

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2