ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6340. Dinsdag 15 Februari 1916. 56e Jaargang. De Oorlog'. HIDILUK 8ESIAPT ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Geiweewte-flrts. Telefoon 23. Bit Blad Yerschijnt Maandag', Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Firraa P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. Gemeente-Geneesheer, BINNENLAND. FBTflLLBTOH. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2.—. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alie Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. DOOR ZEPPELINS OMZWEEFD. COURANT Burgemeester en Wethouders van ZAAM- SLAG roepen nollicitanten op naar de vacante betrekking van belast met den geneeskundigen dienst der behoeftigen, op een jaarwedde f250, tot 500,—. Sollicitanten gelieven hunne op zegel geschreven verzoeksehriften in te zenden voor 1 Maart ]916. Zaamslag, 11 Februari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester, J. STOLK Lzn, Secretaris. Besohlkking over schepen. Naar de N. R. Grt. verueemt, heeft een makelaar in schepen te Rotterdam reeds nu geen uitvoervergunning kunnen ver- krijgen voor schepen, welke door zijn tus- schenkomst zijn verkocht en reeds betaald. Jhr. Mr. De Savornln Lohman. Het Centrum rneldt, uit de beste bron te kunnen mededeelen, dat bij den Minister van Staat, Jhr. Mr. De Savornin Lohman, het voornemen bestaat, zich in 1917 met meer beschikbaar te stellen voor een her- nieuwing van zijn mandaat als lid der Tweede Kamer. De heer Lohman is door het district Goes in 1879 voor het eerst afgevaardigd. Een hoogovenwerk. Het Hbld. meidt, dat door een combinatie van kapitaalkrachtige ondernemingen te Rot terdam besloten is tot de oprichting van een hoogovenwerk, dat verrijzen zal op het uitgebreide terreincomplex, dat onlangs werd aangekocht door Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf. Deze groote inrichting is er zelve bij betrokken, terwijl verder ook ge- noemd worden de firma Wm. H. Muller&Co., de Holland-Amerikalijn, de Steenkolenhan- delsvereeniging en de op den voorgrond tredende bankinstellingen. Meer dan een burger. tn het Sanatorium te Doorn is overleden de heer G. W. Burger, consul-generaal van Noorwegen en vele jaren lid van den Rotter- damschen Gemeenteraad. Reeds bij zijn teraardebestelling te Rotter dam werden woorden van waardeering ge- sproken, en in den Raad herdacht ook de burgemeester wat de overledene voor Rot terdam heeft gedaan, voor welke gemeente een groote liefde had, daar bij na aftrek van eenige legaten, zijn aanzienlijk vermogen aan de stad Rotterdam vermaakte, teneinde voor een en ander doel van algemeen nut te worden bestemd. Buiten zijn broeder, die eenige jaren ge- leden gestorven is, had de overledene geen nabestaanden. In dank werd dit legaat aanvaard. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het merkwaardige van dezen oorlog tus- sehen verschillende zeemogen dhedenmet de grootsle vloten ter wereld, is net geringe DOOR H. BERTRAND. 21) Hans wrong zich nu, voorzichtig op han- deu en voeten krudpend, tusschen de op- elkaar gereden wagons. Hier! hier! Waar bent u? Hebt u zich bezeerd? riep hij, en vlak bij hem klonk het antwoord - Ik vveet het niet! Ik kan mij niet be- wegen, maar ik heb geen pijn! Hier, aan uw linkerkant! Maar raak nergens aan, Hans, alles zou in elkaar kunnen storten en mij geheel begraven. En tegelijkertijd hoorde men van den an- deren kant ,eveneens vlak bij, ©en stem, die, in tegenstelling met die van Berger, zeer jammerlijk klonk: Hier, Mr. Geeren, ik ben, geloof ik, ge heel verpletterd, maar als u iets voor mij kunt doen, het buis Seebeck zal er u dank- baar voor zijn. Dat was dus Mr. Brown, die daar rechts van Berger bedolven lag, maar als hij nog in staat was te spreken over den dank van aantal zeeslagen, die worden geleverd, schrijft het „Alg. Hbk". De vloten der Entente- mogondheden hebben geen gelegenheid, na- dat de op zee zwervende Duitschers en de afzoraderlijke kruisers vernietigd of geinter- neerd zijn, een zeeslag te ondernemen, daar de Duitsche vioot niet uit de „nasse Dreieck" komt. Slechts nu en dan patrouil- leeren Duitsche torpedobooten op de Noord- zee. Bij een dezer pa t r o u i 1 leloehten ontmoetten de Duitsche torpedobooten, volgens het Duitsche lnarineberichl, ter hoogte van Doggersbank eenige Engelsche kruisers, die echter, volgens het Engelsche bericht, geen kruisers, maar mijnvegers of mijnvisschers zijn geweest. Ilel Duitsche bericht meldt, dat deze schepen bij die nadering der Duit sche torpedobooten op de vlucht gingen. Als het mijnvegers geweest zijn, is het be- grijpelijk, dat zij zich naar de kust fcer'Ug- trokken. De torpedobooten vervolgden ze en boorden er een in den grond, die in het Duitsche berich t de nieuwe kruiser „Arabis" wordt genoemd. Zulk een kruiser komt onder de opsomming der Engelsche vioot, noch in Whitackeir, noch in eenig ander handboekje van de marine-schepen der zeemogendheden voor. De lezing, dat de aangevallen schepen geen kruisers, maar mijnvegers waren, wordt hierdoor bevestigd. Het Duitsche marine bericht meldt, dat de commandant, 2 pfi'icicren en 21 man van de „Arabis" werden gered. Deze waren dus wel in de gelegenheid geweest, pan treat hun schip de noodige mededeelingen te doen. Een der andere schepen werd volgens het Duitsche bericht eveneens door een lorpedoschot ge- troffen; het Engelsche bericht meldt, dat drie der vier mijnvegers behouiden zijn te- Een Z,aterdagmiddag ontvangen bericht meldt dat het Fransche slagschip „Suffren" door een Duitsche onderzeeer is in den grand geboord bij de Syrische kust. De „Suffren" werd door een torpedo getroffen en zonk in twee minuten. Dit is voor de Fransche marine een ge- weldig verlies. -De „Suffren", een pre- dreadnought, werd in 1898 op stapel gezet en het volgende jaar in dienst (gesteld; het scliip was 12.728 ton groot, en was bewapend met 1 stulcken van 30 c.M., en 10 van 16 c.M., benevens kleiner gescnut; het had 4 torpedo-lanceerbulzen. De minimumsnel- heid bedroeg 18 mijlen. Het schip had een bemanning van 655 koppen. In het bericht wordt niet gezegd, dat iemand gered werd. Deze aanval had plaats op 8 Februari; het verlies van het schip is dientengevolge waarschijnlijk in Frankrijk nog niet bekend. De bejpchten over den landoorlog zijn nog meer met elkaar in tegenspraak, en daar- door nog verwarder dan die van den zee- oiorlog. Over den strijd bij Vimy bijvoor- beeld loopen de berichten op de meest zon- derlinge wijze uiteen. De Duitschers verha- len, dat de Fransehen er vi-ermaal een aan val deden om hunne loopgraven terug te winnen, een gevechtsactie waarvan in de Fransche berichten met geen woord wordt melding gemaakt. Ten Zuiden van de Somme, zegt het Duitsche legerbericht, konden de Fransehen niets van de verloren piosilies terngwinnen; daarentegen roeldt het Fran sche legerbericht, dat daar een groot ge- deelte der verloren loopgraven werden iher- wonnen. Het is mogelijk, dat in deze berichten van verschillende acties sprake is, maar het is ook mogelijk, dat aan de eene of andere zijde van het gebeurde een onjuiste voor- slelling wordt gegeven. Overigens bepaalt zich de acLie op de ver- de firma Seebeck, kon het met zijn lede- maten niet zoo heel erg gesteld zijn. Berger scbeen volkomen helder van geesl te zijn. Hij vroeg nog eens: Zijt ge bevrijd, Hans, kunt ge u bewe- gen, kunt ge er uitkomen? En toen Flans liem daaromtrenl gerust had gesteld, vervolgde Berger: Dan moet ge ons hier voorloopig laten liggen; zoek intusschen menschen, die u kunnen helpen, benevens materiaal om ons te bevrijden. Alleen kunt ge niets uitrich- ten! Hier, Mr. Geeren, klonk liet nu weer van den anderen kant, tiler ben ik, vlak bij u; waarom hielpt u me niet? Hans antwoordde niet. Hij deed wat Ber ger liem gezegd had, kroop voorzichtig ach- Leruit, totdat hij weer geheel vrij was en wendde zich daarna lot de overige geredide passagiers en tot de menschen uit de boer- derij. Chineezen, zooals hij bemerkte. Ge- lnkltig sprak een van hen een weinig En- gelsch, zioodat Hans zich verstaanbaar kon nuaken. De geredde reizigers waren zooda- nig van streek door het ongeluk d,aL hun overkoxnen was, d,a t men van hen geen liulp kon verwachten. Ook was geen hun- ner flink om krachtdadig en handelend op te treden. Er school Hans dus niets anders over dan zelf maalregelcn te nemen. Hij schillende gevech tsterrOiien tot artilleriebe- schieling. Volgens het Russische legerbericht zou- den de Russen in Galicie, aan den Dnjester een belangrijk voordeel hebben beliaald. Zij bezetten Usziescko, waar de Oostenrijkers een bruggehoofd hadden. van vrij groote na- tuurlijke sterkte; daar hadden de Ooslenrij- kers verder een hein'elrug tusschen den Dnjester en diens zijrivier de Zurin beves tigd. De hellingen van dien Iieuvelrug, met dicht bosch begroeid, waren krachtig ver- sterkt, zoodat een groot gebied ten Oosten van den Dnjester door deze positie werd beheerscht. De Duitschers hebben, door de overstroo- ming van het Oghinsky-kanaal gedwongen, een getleelte hunner stellingen moeten ont- ruimen. In de Grieksche kamer heeft de minister- president Skoeloedis een regecriiigsverkla- ring afgelegd, die met bijna algemeenc stem- men werd goedgekeurd; een mo tie van ver- Irouwen in het kabinet werd met 266 van de 272 uitgebrachte stem men aangenomen. De redevoering" van Skoeloedis was een uiteenzetthig van den wenseh der regeering om de neutraliteit te blijven handhaven, een staatkunde waardoor bet land bewaard zal worden voor de groote ram pen, die door alle kleine volken in den wereldstrijd wor den geleden. Het is onweprlegbaar geble- ken, dat deze staatkunde door het Griek sche volk wordt goedgekeurd. Maar Skoeloedis wees er tevens op, dat een ,,druk van buiten'' het land gedwongen heeft een bonding aan te nemen in strijd met de positie door deze staatkunde aan- gegeven. Hij hoopt echter, dat de regee ring, met den steun van het Grieksche volk, in« staat zal zijn de go*.1 •••en, die het land dreigen, te bezweren; want Griekenland wil beslist buiten den strijd blijven, en heeft het volste recht, daarbuaten gehouden te worden. Toch werd, in strijd met de pro- testen der regeering, de neutraliteit her- haaldelijk geschonden; zoo, door de bezet- ting van Korfoe en van Kara Boeroen, waarin de minister een sehending der sou- vereine rechten van Griekenland ziet. Een lid van de kamer betoogd-e, dat die wijze waarop de neutraliteils-poliliek van Griekenland was geleid, aanleiding had gege ven tot verdenking van de zijde der Fntente- moigendheden en de oorzaak was geweest van den druk, die de harudihaving der neu traliteils-poliliek moeilijk maakte. Hij wees er op, dat Goenaris, toen hij minister-pre- dent was, aan de Entente-mogendheden voorstellen deed, dat Griekenland de neu- Iraliteit zou opgeven, waarvoor hij in ruil waarborgen vroeg voor de territorial© inle- griteit van het land. Hij waarschuwde de regeering, dat Griekenland daardoor, tegen zijn zin, in het conflict kon worden betrok ken, zonder waai'borgen en zonder compen- salie. Goenaris antwoordde op deze uiting, dat, zoo hij de yrijheid had, om de yporwaardien inede te deelen, waaronder hij bereid was Griekenland aan den strijd te doe.n deelne- men, deze zouden worden goedgekeurd en zijn staatkunde dan zou worden gerechlvaar- digid. Er blijkt uit dit alles, dat er in de Griek sche staatkunde, zelfs order het kabinet- Goenaris, geheimzinnige en onlxekende voor- vallen zijn geweest, die den buitenstaander het vormen van een oordieel over de ge- volgde gedragslijn moeilijk maken. .Venizo los onderhandelde over de landing van I roe- pen, Goenaris over de deelneming aan dien strijd. Maar onder welke omstandigheden en welke voorwaarden mag niet worden medegedeeld. zond allereerst een der Chineezen naar hel op vier kilometer afstands gelegen station, om het daar aanwezige personnel op de hoogte te brengen en van daaruit telegra- fisch hulp in te roepen. Toen koos hij twee zonen van het Berne Is che Hij k, die er hnt verstandigst uitzagen, en begon met hun liulp dat gedeelte van den verongelukten trein te onderzoeken, waaronder Berger lag. Flet toeval wilde, dat, toen zij juist van plan waren met hun onderzoek te begin- nen, er een man uit het voorste gedeelte kroop. Wel was hij lichi gekwetst, het bloed sijpelde uit een wonde aan zijnhoofd, maar dit belette hem niet, om terstond op een flinke en ver-standige wijze dnel te ne men aan de pogingen lot redding. Het was de stoker, en hij kon, als man van hel vak, handelend optreden; hij vatte alles terstond bij het rechte eind aan. Weldra echter moesten hij en Hans el kaar bekennen, dat zij met hun beiden niet veel konden uitrichten zonder werktuigen, en dat zij op deze manier de zaak eer erger miaakten dan beter. Ook Berger vermaande dringend, om toch de grooLst mogelijke voor- zichtigheid in acht te nemen, daar iedere ondoordaclite beweging zijn posiitie in ge- vaar liracbt. Een ding gelukte Hans: aan een lange stang kon hij zijn gevangen vriend ten min- Skoeloedis echter, die thans duidelijk zijn voornemen uiteenzette cm de neutraliteit, tant soit peu, m-ag men er nu Wel bij- voegen te handhaven, verkreeg daarop de goedkeuring van bijna de geheele kamer. AFZONDERLIJKE VREDE met BELGIE. De geruchten dat Duitschland een afzonder- lijken vrede aan Belgie zou hebben voor- gesteld, waarbij de Paus bemiddeling zou hebben verl.eend, blijven, naar de N. R. Crt. schrijft, in de entente-pers aanbouden. De Romeinsche Times-correspondent seinde Woensdag, dat de Osservatore Romano dien avond een officieele tegenspraak van het Yatikaan zou bevatten, inhoudende, dat de Paus middellijk noch onmiddellijk by een dergelijk voorstel betrokken was. De corres pondent voegde er aan toe, dat velen toch monseigneur Tacci, den Pauselyken nuntius te Brussel, voor den overbrenger van zoo- danig voorstel blijven aanzien, al willen zij erkennen, dat de Paus er officieel geen aan- deel in had. Het Noorscbe stoomschip //Atle Jarl" is, op weg naar Newcastle, 142 zeemijlen van de Engelsche kust door vier Zeppelins aan- gehouden. Een draaide zoo laag om het schip heen, dat men vreesde, dat de gondels in het tuig zouden raken. Nadat bet lucht- schip zich overtuigd bad dat de//Atle Jarl" een vredelievend neutraal schip was, steeg het weer op en zette zijn tocht westwaarts voort. De lichten der luchtsehepen waren gedoofd. UIT GENT schrijft men aan de N. Tilb. Crt. Aan het front in Belgie, vooral op den Zuidelijken sector van Yperen naar Armen- tieres, woedt sinds meer dan tien dagen een bevig artilleriegevecht. De Duitschers organiseeren zich snel achter de zwakste punten. Hier in Belgie is het niet recht duidelijk, of de Duitschers wel ernstige oflensieve plannen koesteren. Veel der troepen, die in begin Januari naar het Belgische gevechtsterrein zijn gedirigeerd hebben ons grondgebied weer verlaten. Hun bestemming was onbekend. De be- voorrading van proviand- en munitiedepots ondervond de laatste dagen aanzienlijke stagnatie te dien opzichte is elke ongerust- heid aan de Duitsche militairen en officieren vreemd. Het maakt hier den indruk, dat de groote operaties worden uitgesteld tot gunstiger weder is ingetreden. De vliegers van de geallieerden wed- ijveren in activiteit met de Duitschers. Zij werpen bommen op Duitsche troepen- karnpen, artillerieparken en gebouwen, waar van wordt verondersteld, dat zij voor mili- taire doeieinden worden gebruikt. Onder de burgerlijke bevolking vallen helaas nog dagelijks slachtoffers van den strijd in de lucht en het bombardement van de Engelsche artillerie. 47 vliegers van de geallieerden hebben op 3 Februari een bezoek gebracht aan de kampen van Houlthust en daar ernstige schade aange- richt. la Rousselaere zijn sedert 1 Februari 18, in Torhout 7, in Meenen 21, in Poel- cappelle 17 burgers door het vuur van de overzrjde gedood. HET ASYLRECHT VAN LUCHTSCHEPEN. la de Deutsche Tageszeitung spreekt graaf Reventiow het vermoeden uit dat de L 19. toen zij zoo laag over Ameland voer, ste een flescli wijn, die een Chinees had ge- liaald, aanreiken en Berger ontving die met vreugde: Ik was op het punt te versmachten, nu krijg ik weer rnoed! Honderd dollars vroor hem, die mij ver- lost! klonk het van rechts. Geduld, Mr. Brown, wij zullen ook zon der belooning doen, wat wij kunnen! - O, Mr. Geeren, zeg dien menschen, dat ik tweehonderd dollars uitloof! Fn na eenige oogenblikken voegde de A'an- kee er aan toe: Driehonderd dollars, Mr. Geeren, maar er moet spoedig hulp komen, anders is het te iaat. Hans had -het opgegeven am verder on der de puinho'open door te dringen; hij beef- de van opgewojidenheid en bovenmatige in- spanning, hel zweet drong hem nil alle porien en zijn slapen klopten also! zij zou den bersten. Het was ook een verschrikke- lijk gevoel, vlak bij zijn, vriend Te zijn en niets voor hem Le kunnen doen. En niet alleen zijn vriend, het onophoudelijk hart- verscheurend gekerm en geschreeuw van al de andere slachtoffers was nauwelijks aan te hooren! Naast hem stond de stoker en veegde met zijn hand bloed en zweet van zijn bruin gelaat. reeds averij had en dat de gezagvoerder den wenseh heeft gekoesterd daar te landen. Hij betoogt, dat in een dergelijk geval een be- schadigd luchtschip dezelfde rechten heeft als een beschadigd of gebrek aan kolen lijdend oorlogsschip, dat een neutrale haven aan- doet en alleen tot plicht heeft deze weer binnen bepaalden tijd te verlaten. Hij meent, dat er ten opzichte van de L 19 een misver- stand heeft geheerscht, dat misschien door nadere iulichtingen nog kan worden opge- helderd. Verder schrijft ReveDtlow //Een neutrale kust- en grenswaeht mag natuurlijk zonder meer op luchtvaartuigen sehieten, als deze neutraal gebied gebruiken om hun weg te verkorten of wanneer zij de lucht tot hun weg kiezen. Ik geloof echter, dat dit met de L 19 niet het geval was, omdat het luchtschip langzaam en dicht over de neu- tralen grond heenstreek. Misschtn heeft de ondergang van de L 19 dit goede, dat men er toe komt het asylrecht voor luchtsehepen tot onderwerp te maken van een nauwgezette gedachten- wisseling." ENGELSCHE MEENINGEN over het GEBEURDE met de ZEPPELIN 19. De New Statesman, die het misbaar in Duitschland over het gebeurde met de L 19 na alles wat Zeppelins tegen weerlooze menschen in Engeland hebben misdreven, belacbelijk noemt, ziet toch geen reden om den schipper van den treiler King Stephen te prijzen, zooals velen en onder hen de bissehop van Londen, hebben gedaan. De houding van den schipper mag voorzichtig zijn geweest, ze droeg allerminst het ken- merk van moed en voortvarendheid, waarom de Engelsche zeelui, in hun eigen land althans, vermaard zijn. De bezwaren, ver- bonden aan het overbrengen als gevangenen van 22 Duitsche schipbreukelingen, waren zeker niet onoverkomelijk. De New States man wil den schipper niet veroordeelen non-combattanten in Engeland hebben daartoe het recht niet maar kan hem toch onmogelijk bewonderen omdat hij drenkeliDgen heeft laten verdrinken en is weggevaren. Een lezer van de //Daily Mail" zond aan dat blad een cheque van 25 voor den schipper van de King Stephen, //omdat bij zoo flink zijn natuurlijk menschelijk gevoel heeft overwonnen" ten opzichte van de verongelukte Zeppelin. Een lezeres stuurt 5 voor den schipper, //die, door de bemanning van de Zeppelin //L 19" te laten verdrinken, de wereld van 2$ moordenaars heeft verlost." EEN DUITSCH COMPLOT? Canadeesche speurders te New-York zou den, naar van daar aan de Daily Telegraph wordt geseind, een Duitsch komplot op het spoor zijn gekomen, dat een inval in Canada beoogt. De New-York Herald weet er bizonderheden van te vertellen. De samen- zweerders beschikken reeds over 200.000 Mausers en eenige weken geleden is men al begonnen die naar verschillende plaatsen van de Canadeesche grens te brengen. De brand in het Canadeesche parlementsgebouw en de aanslagen op verscheidene munitie- fabrieken zouden in rechtstreeksch verband met het komplot staan. Tn den laatsten trjd zijn tal van Duitsche officieren, ver- Hadden we maar een paar domme- krachten, senor dat is het wat ons onl- breekt. Als wij die maar liadden, dan kon den wij van een paar boomslammen een paar slerke onderleggers maken, deze lang zaam om hongs eh r o e v e n en den ongelukki- gen lucht geven. Misschien brengt het personnel van het naaste station alle mogelijke hulpmateria- leu mee! antwoordde Hans. De stoker sclmdde hel hoofd en trok zijn schouders op. Dat is de vraag, mijnheer! Dat is dom volk op die kleine stations en ik denk ook niet, dat zij daar dommekrachten hebben. Er blijft ons niets over dan af te wachten, dat er, van—Panama uit, een trein met ar- beiders en materiaal gezonden wordt. En hoelang kan dat duren? vroeg Hans haastig. Dat hangt er van af, of zij in Panama een locoinotief hebben, gereed om terstond te vertrekken, zoodra het telegram aankomt. Twee, drie uur zullen er wel mee gemoeid zijn! Hans wrong wanhopend zijn handen. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1