ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6335. Donderdag 3 Februari 1916. 56e Jaargang. DRANKWET. HiBlMJI &ISHAPT De Oorlog. ABONNE1WENT: ADVERTENTlfiN Telefoon 25. Pit Blafl Yerschijnt Maandag^, Woensdag^ en Vrpagavond, nitgezonderd op Feestdagen, hu de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. B1WNENLAWD. FKUILLKTON. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland /1.10. SiJ vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeeater en Wethoudera van TER NEUZEN, brengeu ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennia dat bij hen ia ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van aleoholhoudenden, anderen dan sterken drank van MARTINUS G. BROEKIIOVEN, koopman wonende te Ter Neuzen, in het benedenlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 4 en gelegen aan de Westkolkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeeater en Wethoudera bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 31 Januari 1915. Burgemeeater en Wethoudera vooruoemd, J. HU1Z1NGA, Burgemeeater. L. WABEKE, Secretaris. Verkiezing lid Eerste Kamcr. Door de Staten van Noord-Holland is gister gekozen tot lid der Eerste Earner in de vacature Ferf, de heer Mr. J. Kappeyne van de Coppelio (lib.) met 50 stemmert, tegen 20 stemmen op Prof. Eabius (antirev.). By eerste stemming werden uitgebraeht Mr. Kappeyne 33, Prof. Fabius 19 en W. H. Vliegen (s.d.a.p.) 16 stemmen. Huiszoeking bij de Telegraaf. De Telegraat meldt Een huiszoeking heeft Dinsdagmorgen te half elf plaat3 gehad ten huize van den adviseur van de Telegraaf, den heer H. M. C. Eoldert, Lomanstraat 73. Daar ver- voegden zich de recbter-commissaris mr. E. Sleutelaar, de substituut-officier van justitie, mr. L. Th. Jorissen, twee griffiers en een aantal rechercheurs. De rechter- commissaris, mr. Sleutelaar, had de leiding der huiszoeking in handen. Ook heeft een huiszoeking plaats gehad in het administratie-gebouw van de Telegraaf N.Z. Voorburgwal 345. Hier kwamen de rechter-commissaris mr. M. B. de Vos en de substituut-officier van justitie mr. W. C. Luyken Glashorst. Tijdens het onderzoek waren op last van de justitie de telefoons uitgeschakeld. Een derde huiszoeking heeft, naar het hlad meldt, plaats gehad te Aerdenhout in de villa Clematis, bewoond door den heer A. H. Holdert, den vader van den heer H M. C. Holdert. Deze huiszoekingen scbijnen in verband te staan met de werkzaamheid van het zg. anti-smokkelbureau. De justitie heeft be- slag gelegd op de zeer lijvige dossiers, welke de heer H. M. C. Holdert over den uitge- breiden smokkelhaudel bij ons te lande verzameld had. Het blad teekent hierbij aan Het feit, dat deze documenten eindelijk in handen der justitie zijn geraakt, kan den heer Holdert sleehts genoegen doen. Herhaaldeljjk heeft hij onze regeering aan- geboden, gebruik te maken van de door hem ten koste van veel moeite en geld verzamelde gegevens. Dat men op deze wijze heeft gemeend, gehoor te moeten geven aan deze uitnoodi- H. BERTRAND. 17) Het was ©en klein, imager mannetje met een vale gelaatskleur en een grijze snor; hij had een dock om zijn hoofd geknoopt en men behoefde niet te vragen waarom, a!s men zijn gezwollen linkerwang zag. Berger en Hans hadden zeer met hem te doen, toen zij bemerkten, dat liij aan he- vige kiespijn leed. Berger nam in zijn koffer altijd een reis- apotheek mee, en vriendelijk en dienstvaar- dig al-s hij altijd was, haalde hij een ver- doovend oiiddel en bood dit den vreemdje- ling aan. De -druppels werden dankbaar aangenomen en daarmee was de kennis- making aangekno-opt. De vreemdeling stel- de zich voor als Mr. Brown uil New-York en vertelde, nadat zijn pijn een weinig be- daard was dank zij de druppels van Berger dal hij met bet stoomschip „Thiers" van New-York naar Havanna was gegaan. Dat was koren op Berger's molen en het duurde niet lang of hij had heel han-dig het gesprek op den inbreker Mr. Smith, alias Mr. Pamberton, alias Mr. Stokes ee^ bracht. De kleine, beweeglijke Yankee h-erinner- de zich den man nog zeer good ging, karakteriseert het systeem, dat onze overheid bij het bestrijden van den smokkel- handel volgt. Bij deze gelegenheid zal het op ondubbelzinnige wijze blijken, op welk een omvangrijk materiaal de actie van den heer Eoldert tegen den smokkelhandel berustte. E©n verklaring van Minister Poslhuma. Keuter meldt uit New-York Een telegram uit den Haag aan de ^Associated Press" behelst een verklaring vaD den Nederlandschen Minister van Land- bouw, hetwelk een antwoord is op de be- schuldiging, dat granen uit Amerika o. m. via Nederland naar Duitschland worden ver- voerd, betgeen afgeleid werd uit de groote toenemiDg van den Amerikaanschen uitvoer. De Minister zeide ,/Terwijl slechts 22 pCt. van den totalen Nederlandschen invoer van de voornaamste granen en voederartikelen in 1912 uit Amerika kwamen, 38 pCt. in 1913 en 37 pCt. in 1914 en de rest uit Rusland, Roe- menie, Britsch-lndie, Australie en andere landen, kwam er in 1915 92 pCt uit Amerika. namelyk 2.129.084 ton van een totaal van 2.313 648 ton. De oorzaak hiervan is gelegen inhetsluiten van de Dardanellen en andere oorlogsomstan- digheden. Daardoor was het heel natuurlijk, dat de invoer van voedingsmiadelen en voer uit Amerika toenam, en de veronderstelling van oppervlakkige beoordeelaars, dat dit weder uitvoer naar Duitschland beteekende, is geheel onjuist. Niet alleen is de invoer in Nederland niet toegenomen, maar hij is zelfs in aan- zieniijke mate verminderd. Van den totalen invoer der genoemde artikelenin 1915, bedra- gende 2.313.648 ton, werden 73.735 ton weder uitgevoerd, waarvan 72.171 naar Belgie giDgen en bestemd waren voor de Relief Commission, zoodat er voor gebruik in Nederland 2,239.913 ton overschoot." Belgische schepen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis van belang- hebbenden, dat is gebleken, dat door de Duitsche autoriteiten het standpunt wordt ingenomen, dat gedurende den oorlog geen Belgische schepen zonder toestemming van de Duitsche overheid in andere handen mogen overgaan. Is die vergunning niet verieend, dan wordt een borgstelling ge- eischt. (Stct.) Burgemeesier Max. In goedingelichte kringen te s Gravenhage verzekert men, meldt de „Temps", dat Ko- nlngin Wilhelmina sedert eenigen tijd pog-in- gen in het werk stelt om de Duitsche re geering te bewegen burgemeester Max, van Brussel, die zich thans reeds 16 maanden in Duitschland in gevangenschap bevindt, in vrijbeid te stellen. De Koningin zegt het blad verder heeft nog zeer aangename herinneringen behoudcn van haar bezoek aan de Belgische hoofdstad in 1910, bij welke gelegenheid naar op bet stadhuis door burgemeester Max een schitterende ont- vangst was here id. Anderzijds moet ook de Koning van Spanje pogingen in liet werk stellen om de Duitsche Yes, sir groote kerel Engelsch- man, geel, impertinent g-ezicht, gele stof- jas gele koffer was mijn buurman, rnijn hut lag naasL de zijne! Schalrijke Engelschman, zei men aan boord! Had de eenige luxe-hut voor zich alleen in beslag genomen! Vervel-en-de, lioogmoedige kerel wilde met niemand spreken, bleef op een afstand, en keek steeds schuw voor zich uit, alsof hij een slecht geweten had! Berger wreef zich de handen van pl-ei- zier, maar paste toch wel op, dat hij niets losliet over het doel van zijn reis; hij vroeg enkel maar, om meer zekerheid te hebhen: En de Engelschman is aan boord van de „Thiers" gebleven? Zeker zeker! Ik wilde ook mel de „Thiers" verder reizen, ik moest echter in Havanna naar den tandarts. Onhandige ke rel! hij heeft mij den verkeerden tand uit- getrokken! Ik beb altijd ongeluk altijd ongeluk! En u lieht toevaliig niets gehoord van de verdere reisplannen van dien Engelsch man? De Yankee bedacht zich eenige oogenblik- ken. Toen zei hij Als ik mij goed lierinner maar ik weet het niet precies hoorde ik, dat liij den kapitein vToeg om de dienstregeling van den Panama-spoorweg hij heeft dus zijn reis zeker voortgezet over de hmdengte van Panama. Hans en Berger wierpen elkaar een blik van verstandhouding toe. Toen zij nu al leen whren, merkte de taatste op: Ik gelooif, mijn beste jongen, dat wij regeering tot meerdere clementie tegenover den wakkeren burgemeester te bewegen. Door hem zou zijn voorgesteld Max naar Zwitserland te laten vertrekken, mits hij op zijn eerewo-ord belooft dit land niet te zul- len verlaten. Vaderlandsche Club. Een aantal NederJanders heeft het ini- tiatief genomen tot de oprichting van een Vaderlandsche Club. Aan de beginselverklaring ontleenen we het volgende Daar het Nederlandsche volksbestaan in den verderen loop van den wereldoorlog of na den vrede nog door verschillende, alter- minst denkbeeldige gevaren bedreigd wordt en alleen uit een krachtigen vdderlandsehen geest daartegen de meest afdoende weer- stand kan worden geboden, hebben wy, ondergeteekenden, ods vereenigd tot een Vaderlandsche Club. Wij gelooven in het recht van bestaau van de Nederl. natie, en in den op ons ge- slacht rustenden plieht, om ons als een waarlijk zelfstandig Nederl. volk te hand- naven. Terwyl wij elke neiging tot nationalis- tische overprikkeling of oorlogszuchtigheid afwijzen, en ons streven in het algemeen geenszins gericht is tegen een beleidvolle en krachtige neutraliteitspolitiek, wenschen wij er toch een ieder ervan doordrongen te zien, dat niet de zorg voor 's lands neutraliteit doch de verder reikende zorg voor onze nationale zelfstandigheid de hoofd- zaak blijft. Ook de ksachten der landsverdediging en het staatkundige beleid der Regeering ver- mogen op zichzelve weinig, wanneer zij de bezieling missen van een uitdrukkelijken en zelfbewusten volksgeest. Dien volksgeest tot meer bewustheid te brengen van wat hij vermag en waard is te stalen tegen buitenlandsche beinvloe- ding en tegeD mogelijke nej^ingen van vreemde mogendheden, evenals tegen licht- vaardige opwellingen, onvaderlandsche in- zichten, verkeerde voorlichting of particu- liere belangen in den eigen boezem de staatkundige positie van Nederland, en de aangewezen groote lijnen van onze bui tenlandsche staatkunde te doen beseff'en, als zaken, welke de gansche natie aangaan, en waarover een mondig volk zichzelf reken- schap behoort te geven dit is het, waarnaar thans moet worden gestreefd. Dit is de taak, welke rust op de groote en de kleine persop de propaganda in woord en geschriftop de leiders van we- tenschap en kunstop den onderwijzer bij zijn onderwijs, in het bijzonder, dat in de gescbiedenisop den meerdere tegenover zijn mindere en op ieder onder zijna gelij- kenop den leider of voorganger in ge- meente, vereeniging of anderen kringop den koopman in zijn zaken, en den ouder in zijn gezin. Tot bevordering hiervan wenschen ook wij, leden van de Nederl. Club, aan te sporen, mede te werken en middelen te beramen. Het staatkundig belang van Nederland hem nu werkelijk hebben! De „beste jongen'' keek verwonderd op. Als de vervolgde zijn reis van Colon naar Panama voortzette, zouden zij, de vervol- gers, hem ook wel weer achterna moeten trekken, dat was alles, wat hij ervan be- greep. Berger echter vervolgde: Ik weet, dat er in de eerste clagen geen schip uit Panama vertrekt. Onze ge- eerde vriend is dus vrijwillig in de val ge loopen, tenzij liij in het linkervestzakje een eigen stoombool, of in het rechter eenlucht- ballon heeft meegenomen. Hans verwonderde er zich nu niet meer over, dat Berger in zijn schik was. In den loop van den dag spraken zij Mr. Brown nog dikwijls. Het kleine mannetje had de eerste acht-en-veer tig uren zijn hut niet verlaten, liij had aan niets anders kun- nen denken dan aan zijn zieke* tanden. Hij was, volgens Berger, voor een Yankee nog zoo kwaad niet om mee om te gaan en hij noodigde zelfs onze beide vrienden uit om in zijn hut 'smiddags een glas wijn te kp- men drinken en presenteerde daarbij bijzon der slechte Kenlucky-sigaren. En toen zij met elkaar habbelend rond- om het miniatuurtafeltje, in Mr. Brown's hut zalen, zweefden Hans' gedachten naar aanleiding van iets dat Mr. Brown ver telde, -naar de huiskamer van zijn lieve moeder - daar zag hij in zijn verbeelding zijn broeder Albert aan het venster staan, bezig met zijn gelicfd postzegelalbum. Mr. Brown vertelde namelijk wat de re- den was van zijn reis naar Panama. staat op zichzelf tusschen de mogendheden. Door geen van hen mag Nederland zich laten meesleepen. Het wil, nu en duurzaam, zyn volkomen vqjheid behouden en moet zich, ook economiscb, niet aan een machti- gen nabuur binden. Vastberaden, vooruitziend en onbeschroomd moet de natie daarom haar eigen politiek weten te begrypen en te bezitten, en den eenigen algemeenen wil, om in de handen van het nagesiacht een sterk. zelfstandig Nederland over te dragea. Tot de onderteekenaars behooren talrijke staatslieden, hoogleeraren, kunstenaars enz. ZEPPELINS NAAR ENGELAND. De Duitsche luchtvloot schijnt weer in actie le komen. Niet alleen zijn bezoeken aan Parijs gebraclit, doch blijkens een tele gram uit Louden zijn Maandagavond zes of zeven Zeppelins boven de Oostelijke, Noord- Oostelijke en Middellandsche graafschappen versclienen. Zij hebben een aantal bommen uitgeworpen, doch v;olgens het bericht is er geen aanmerkelijke schade. Het gisteren te Botterdam binnengekomen stoomschip Patria rapporteert, dat hetMaan- dagmiddag vijf Zeppelins heeft gezien, koer- sende om de west. Dit waren blijkbaar luchtscbepen die van den aanval op Enge- land terugkeerden. Vermoedeiijk is een schip der luchlvloot Maandagnacht in den mist boven ons land verdwaald, althans boven het Zuidelijk deel van Amsterdam heeft men ongeveer 1 uur het sterke geraas van een motor gehoord. Door den mist was er niets van le zien. EEN DUITSCH BLAD OVER DE REDE VAN WILSON. De „K61nisclie Zfg." besluit een artikel over de redevoeringen, waarin president Wilson heeft gezegd dat de Vereenigde Sta- ten op een oorlog voorbereid moeten zijn, met de woorden:... „Het blijft voor ons van ernstige beteekenis, dat Wilson op de mogelijklieid van een conflict heeft gewe- zen, dat in de naaste toekomst zou kunnen ontstaan, en dat hij, naar de meeste be oordeelaars in Amerika, zoowel als daar buiten vermoeden, daarbij heeft gedoeld op de vers tand ho uding tot Duitschland. Wij moeten er rekening mee houden dal tijdens den zwaren strijd om ons bestaan op den presidientsstoel te Washington een man zit, die innerlijk aan den leant onzer vijanden staat. Wij moeten bovendien beseffen, dat het Amerikaansche volk geestelijk den in- vloed van Engeland ondergaat en ook eco- nomisch door Engeland op sleeptouw wordt genomen. Het gunstigste, wat wij van Ame rika kunnen verwachten, is derhalve die lauwe onzijdigheid, ^velke wij tot dusver genoegzaam hebben leeren kennen. Wie meer hoopt, zal bedrogen uitkomen, on- danks enkele betuigingen voor Duitschland en tegen Engeland, die nu en dan in het Congres of in de bladen, meest om rede- nen van binnenlandsche politiek, worden ge hoord." UIT MONTENEGRO. an eenige Oostenrijksche officieren, die in Montenegro gevangen hadden gezeten en bevrijd zijn, vernam de „Voss. Ztg." bdj- De voordeeligste zaken, mijnheer, de voordeeligste zaken doet men altijd indden men op de dwaasheid van de menschen specuteert. In vertrouwen gezegd de aan- wezigen zijn natuurlijk uitgezonderd - zijn twee derden van alle menschen dwazen en dat komt ons ten goede. Ik speculeer op de dwaasheid van de menschen, met uw permissie! De inleidlng beloofde veel en Berger en Hans lachten dan ook hartelijk. De Yan kee wreef zacht met zijn lange, magere vingers over zijn wang, die hem zeker nog pijn deed, en \rervoIgde heel ernstig: De grootste dwazen zijn de verzame- laars. Ik wil niet hopen, dat de bedde hee- ren er ook een verzameling op naliouden. Dat wil zeggen, verzamelen is goed, als men liet verzamelde ook weer met voor- deel weet te verkoopen. Verzamelen is ook goed, zelfs uitstekend voor verstandige lie- den, die bun voordeel weten te doen met de dwaasheid van anderen! Zooals in mijn geval. Ik ben vertegenwoordiger van de firma Seebeck in New-York Hij zeide dit op een toon alsof het van- zclf sprak, dat zijn gasten den naam van deze wereldvermaarde firma kenden. Zij onlvingen deze mededeeling dan ook, door beiden beleefd een toestemmende beweging le maken, en Berger, die niet gaarne be- kende, dal liij iets niet wist, zeide: - Jawel, Mr. Brown. Seebeck, Seebeck, o ja, zeker een algemeen bekende firma De Yankee glimlachte geslreeld, deed een paar trekjes aan zijn zwart-bruine Ken- tucky-sigaar, die hij slechts met moeite aan- zonderheden over de laatste gebeurtenissen onder Koning Nildta's bewind le Cetiinje. Op 24 December had het oude ministerie in de Skoepsjtina een mo ti e van wantron- wen gekregen en ontslag gen-omen. De Skoepsjtina eischle nu van het nieuwe ka- i>inet, dat het de akte van Skoetari zou bekend maken. In een stormachtige gehei- me zitting, waarin de oppositie op het voort- zetten van den oorlog aandrong, werd ten sioHe het besluit genomen vol le houden, als de Entente haar beloften hield. Onder het voLk heerschte een zeer vijandige stem ming tegen de bondgenooten. 'i'ot de gevan- genen zei den de MontenegrijnenDe Schwa- «]>a's (Duitschers) kunnen met ons doen wat zij willen, als ze den Italianen maar gron- dig slaag geven. Even grondig was de haat tegen Frankrijk en Rusland. Ook tegenover de Servische broeders was men ver van vriendschappelijk gezind. De gevangenen in Cetiinje hadden den aanval op -den Lowtsjen nauwkeurig kun nen volgen. De Montenegrijnen hadden den aanval voor onmogelijk en den berg voor onneemhaar gehouden. Hun ontsteltenis was groot, toen zij den Oostenrijksclien landstorm pl-otseling voor de draadverspei'- ring zagen opduiken. De politie-commissaids van Cettinje liep in de koffiehuizen rond en riep: „Op, naar den Lowtsjen!" Volgens de bench ten van de terugg-ekeer- de officieren was het Montenegrijnsche la ger reeds geheel uit elkaar gevallen. In het bekken van Podg-o-ritza was geen man meer op zijn po-st. In het land kwamen ongeregeldheden voor. Vele mannen weiger- den hun wapens af te -geven en gaan op eigen gelegenheid naar huis. Eenige kom- mandanten zijn door hun manschappen doodgeschoten. In Niksjitsj, ver volgens in Danilowgrad en ten slotte' ook in Podgo- riiza, werden de m-agazijnen geplunderA UIT DUITSCHLAND. D-e „Tim-es" bevat een artikel van een onzijdig journalist, die Duitschland bereisd heeft, om er -de stemmingen na te gaan. Daarbij kreeg liij twee teek-enende uitlatin- g-en te hooren. De eerste, uit den rnond van ,,-een Duitsch publicist van grooten naam'' luidde als volgt: „Ongetwijfeld heerscht er een gevoel van groote onbehaaglijkheid. Wij zijn in staat, om tot een zeker tijdstip voort te gaan. De vraag is echter, of de tijd, die wij tot onze b-eschikking liebben, voor ons voldoende is, om ons doel te bereiken. Zoo niet, dan zouden wij even goed van- daag kunnen oph-ou-den. Deze overweging brengt een element van onzekerheid, van twijfel en dus tengevolge van moedeloos- heid mee, die ihel moree! van de massa's schokt. Daarbij komt, dat onze overwinnin- gen te velde ons niet helpen om een be- hoorlijken standaard van nationale wel- vaart te onderhouden. Hoe verder wij gaan, hoe zwaarder onze lasten worden. Zij wor den geenszins goed gemaakt door de hulp- bro nn-en van lie I bezelte gebied, waarin, aangezien het meerendeels v-erwoest is, geld moet geslo-ken worden, voor het winstge- vend gemaakt kan worden." Een radikaal Duitsch politicus ve-rklaarde aan den cor respondent van de „Tim-es" het volgende: ,,Ik zou z-eg'gen, dat de tegenwoordige oriloochenbare gedruktheid een kwestie van on-dervoeding is. De werkende stand en de middenstand, die van vasle inkomens af- hangen, lijden vreeselijk. De voorziening van die breede lag-en met levensmidd-elen hield, en. vervolgde toen: J— Dat is zo-o, Mr. B-erger, dat is zoo! Kranige kerels mijn principalen, onderne- m-ende, verstandige menschen, die nog eons iets aandurven. Hans meende de vraag te mogen doen. Waarin handelt de firma Seebeck? zonder liaar vertegenwoordiger te beleedi- gen. Men kon van hem toch niet verwach ten, dat hij, evenals Berger, alles zou weten. Mr. Brown echter -strafte hem met een verry'etigen-den blik en antwoordde: De heeren Seebeck do-en groote zaken in po-slzegels, sir. D,oen zaken over de ge- lieele wereld! Een postzegel- en banknoten- drukkerij op groo-te schaal. Hij sloeg de korte beentjes over elkaar en beg-o-n met zijn slo-el te wippen. Daar de heeren liter geen verzamelaans zijn, stellen zij er misschien belang in te vernem-en, dat wij de midden-Amerikaansehe republieken: Guatemala, San Salvador, Hon duras enz. gemonopoliseerd hebben. Gemonopoliseerd de republieken? Dat komt mij lonbegrijpelijk voor, Mr. Brown, ineende Berger nu wel te durven zeggen. Het kleine mannetje glimlachte spottend. Daai'na stoud hij -op en begaf zich met wankelende schreden naar zijn koffer -om er twee reusachtig groote, fraaie po-rtefeuil- les uil te halen en dp tafel te leggen. (Wordt vervolgd). t DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1