Dit geschenk heeft op Bulgarije een ge- weldigen indruk gemaakt. Het grootste gedeelte van den buit is voor het verdere verloop van den oorlog nog te gebruiken. Het overige zal de musea en arsenalen van Bulgarije sieren. Uit Sofia wordt aan de ,/Voss. Ztg." geseind, dat de Bulgaarsche opperbevel- hebber, generaal Sjekof. aan een interviewer het volgende verklaard heett Na de behaalde overwiuningen en offers, zoowel door het leger als het volk van Bulgarije gebracht, 4kan er niet aan ge- twijfeld worden, dat Bulgarije een schitte- rende toekomst te gemoet gaat, vooral ook omdat het volk en het leger een van zin zyn, om den oorlog tot een goeden afloop te voeren. Men mag nu reeds aannemen dat de aetie van Saloniki, tengevolge van het nederleggen der wapenen door Monte negro, veel van haar beteekenis verloren heeft. De generaal Sjekof is van meening, dat de Franschen het avontuur van Saloniki tijdig zullen opgeven en hunne troepen zullen terugtrekken. BE ENGELSCHE DIENSTPLICHT. Nog 4 groepen recruten zullen, volgens het Derby-systeem in Engeland onder de wapenen worden geroepen. Het zyn de ongetrouwde mannen van 27, 28, 29 en 30 jaren, die thans aan de beurt komen. De- ze nieuwe oproeping zal waarschijnlijk 3 Februari a.s. gesehieden. De arbeider-minister Henderson heeft op 'n vergadering te Bristol medegedeeld, dat sedert 16 Dec. 113,987 vrijgezellen zich hebben laten inschrijven voor dienstneming in het leger. Hp sprak de hoop uit, dat er nog zes weken zullen verloopen, al vorens de dienstplichtwet van kracht zou worden en dat de arbeiders erin zullen slagen de wet tot een doode letter te tnaken. BE ENGELSCHE ARBEIDERSPARTU EN HET KABINET. De arbeidersconferentie te Bristol over- woog gieteren de kwestie van de ontslag- name der leden van de arbeidersparty, die deel uitmaken van het coalitieministerie naar aanleiding van de wet op den dienst- plicht. Met 1.622.000 tegen 495.000 stemmen werd een mode aangenomen, waarin de conferentie verklaart, dat de belangen der natie het best worden gediend, indien de arbeiders-ministers deel van het ministerie biijven uitmaken. ENGELSCHE VERLIEZEN door den BUIKBOOTENOORLOG. Het Engelsche ministerie van handel maakt bekend, dat in het tijdvak van 4 Aug. 1914 tot 31 Oct. 1915, 274Britsche stoomschepen met een totalen tonnenin- houd van 542.648 ton door den vijand tot zinken zijn gebracht. Yerder 19 zeilschepen met in het geheel 15542 ton en 227 visscher- schepen met 14.104 ton. ANTI-DUITSCH RELLETJE IN LAUSANNE De ffVoss. Ztg." meldt, dat Donderdag te Lausanne, voor het Duitsche consulaat, waar ter gelegenheid van den geboortedag van den keizer de Duitsche viag was uit- gestoken, een betooging heeft plaats gehad. Toevallig voorbij komende studenten, scho- lieren en arbeiders sloten zich bij den troep aan, waarop spoedig kreten werden geboord van: //Weg met die vlag steekt de Zwit- sersche vlag uitOadanks de pogingen van twee politie-agenten om erger te voor- komen, slaagde een der beioogers er in, de vlag naar beneden te halen en dadelijk onder de menigte te verdwijnen. De pers te Zurich betuigt haar groote spp; over het voorval. De chef van het politieke departement van den Bondsraad kreeg de opdracht, om den Duitschen ge- zant te Bern de verontschuldigingen van den Bondsraad aan te bieden. De Zwitsersche gezant te Beriijn heeft aan de Duitsche regeering leedwezen over het gebeurde te Lausanne betuigd. De ge zant voegae daarasm toe, dat drie personen in hechtenis waren genomen en gerechtelijk vervolgd zullen worden. De Bondsraad heeft de uoodige maatregelen getroffen voor de herplaatsing van de vlag en haar be- scherming. De Duitsche regeering betuigde den ge zant daarop haar erkentelijkheid voor de snelle afdbening van het betreurenswaardige voorval door den Zwitserschen Bondsraad. EEN PERSGESPREK MET LLOYD GEORGE. De Secolo geeft naar Reuter seint een onderhoud weer, dat Mario Borso, een redacteur van dat blad, met Lloyd George heeft gehad. De redacteur vroeg aan Lloyd George of hij tevreden was over het munitiewerk. Ja, zeide hij, wij kwamen er langzaam toe, lnaar ik ben nu geheel voldaan. We heb ben nu 2500 fabrieken. die munitie ver- vaardigen, waarin anderhalf millioen man nen en een kwart millioen vroiuwen aan het werk zijn. Wij hebben oude planten op nieuwen grond overgeplant en we hebben in dien nieuwen grond ook nieuwe planten gezaaid. Wij voldoen niet alleen aan de behoeflen van ons eigen leger, maar wij voorzien ook onze bondgenooten, in het bizonder Rusland. Men kan zich geen be- grip vormen van het geweldige werk, dat nu in Engeland wordt gedaan, als men het niet ziet. Ons leger van vrijwilligers telt mim 3.000.000 man en de mannen, die nu worden geoefend en naar het front gaan, zijn de bloem der volken en der mensch- heid. Zij zijn tusschen 19 en 30 jaar oud en juist de mannen van dien leeftijd zijn uit de gelederen des vijands vrijwel ver- d wen en. Bij ons komen ze nu pas opzetlen en ik bep vast verlrouwend, dat zij schit- terend maleriaal zijn." „Waarop grondt u uw vertrouwen?" vroeg de redacldur. „Ten eersle op bet feit", antwoordde Lloyd George, „dat de bondgenooten nu eindelijk met elkander overleg plegen. Wij hebben alien in het verleden domme fouten begaan en hebben daar alle gelijkelijk onder geleden. Wij liandelden vroeger alien onafhankelijk van elkander. Nu, door den oorlogsraad, kunnen wij voortdurend van gedaclilen wis- selen en alle belangrijke besLuiten worden bij gemeen overleg getroffen. Maar wij zijn sterker en wij zullen sterker zijn, niet alleen omdat wij een van zin zijn, maar ook omdat wij inderdaad meer man- nan en meer munitie zullen hebben. Dat is het tweede feil, waarop ik mijn vertrouwen grond. Aanstaand voorjaar zullen wij een overweldigende hoeveelheid munitie gereed hebben, in den eersten lijd meer dan de vijand. Onze superiorileit in mannen en maleriaal zal buiten twijfel staan. Ik denk dat de oorlog nu pas voor ons begint. Wij zijn aLien onvoorbereid overvallen. Frank rijk, Rusland en Italie moesten bun legers organiseeren, wij rrvoesten een nieuw leger op de been brengen. Wij hebben nu drie millioen man onder de wapenen. Van het voorjaar zullen wij er nog een millioen bij hebben. Gij hebt gezien, dat onze soldaten stork, jong en goed uitgerust zijn." „En de officieren?" vroeg de redacteur. „Wij hebben hen gemaakt," zeide Lloyd George. ,,Jongelui van de middelscholen en van de universiteiten hehben niet veel tijd noodig om voor officier te leeren. Het zijn geen vaklieden, maar zijn er ergens nog veel beroepsofficieren over? Ik denk, dat er een groot aantal gedood is. Duitschland kan er thans op het punt van beroepsofficieren niet goed voorstaan, wat trouwens niet het eenige punt van dien aard is. De economische en financieele toe- stand van Duitschland gaat met den dag achteruit, en dat is het derde feit, waar ik "mijn vertrouwen op grond. De oproeren in Beriijn en andere steden moeten een betee kenis hebben. Duitschland kan nog mvoe- ren, maar niet op zoo'n groote schaal, dat het in staat za! zijn nog een tijd met succes voort te gaan, Het laatst zal het leger de gevolgen van den nood in Duitschland on- dervinden, maar dat zal ten slolle toch ge- beuren." „Iis er geen gevaar, dat de oorlog op re mise uitloopt?" „Neen, de overwinning moet een werke- lijke en beslissende overwinning zijn. Hel lange front des vijands moet worden door- broken. Men moet niet aan remise denken, men moet de holster van een noot kraken, voor men tot de kern doordringt. Dat kan Lang duren, maar let op het kraken. Den buitenkant door uithongering te ver- zwakken duurt te lang en zou geen verplet- terende overwinning zijn. De drnk op den vijand wordt steeds grooter, wel heeft hij dasniettemin zijn fronten tijdelijk verder vooruitgebracht, maar hij wordt mililair toch zwakker, liet worgingsproces gaat voorl de bronnen aan materiaal van den vijand meer en meer uit te putten. Deze oorlog is er een van democratic. Ware hij dat niet, ik zou er tegen geweest zijn, als tegen den vo- rigen oorlog, die Engeland heeft gevoerd. De democratic in Engeland, Frankrijk, Rus land en Italie en in de geheele wereld hangl van den uitslag van deze worsteling af. Zij is de beslissende' strijd van militarisme en autokratie tegen politieke vrijlieid. Het is een felle worsteling, maar wij zul len het winnen, daar vertrouw ik vast op. De vijand heeft zich overs panned en is nu aan het verzwakken. Wij en onze bondge nooten worden met den dag sterker. De oentrale mogendheden hebben de leans om te overwinnen voorbij laten gaan. Zij we- ten, dat ons Land op het sluk van den oor log een is. Indien er een nieuwe verkier zing werd uitgeschreven, zou er niet een lid worden gekozen, die tegen den oorlog was. Ik vrees geenerlei moeilijkheid ten op- zichte van den dienstplicht. Niet minder dan zes millioen hebben zich voor liet leger aangemeld. Eenigen waren ongeschikl, ver- scheiden konden niet gemiist worden in de munitiefahriekenop de spoorwegen, of in de mijnen. Het getal dergenen, die door de dienstplichtwet op zullen koanen, beloopt tegen de 320.000, en dat getal vermindert iederen dag door vrijwillige dienstneming. Wees daar zeker van: Engeland is besloten dezen oorlog geheel uit te vechten. Wij kun nen fouten niaken, maar wij geven bet niet op. Het was de hardnekkigheid van Enge land, die Napoleon ten onder brachl na t^vintig jaar oorlogvoeren. De bondgenooten zwichtten de een na den ander, maar Enge land hield vol. Thans zijn wij even sterk en vastberaden als toen. ten zeggen: zij zijn brnikhai-e menschen, die niet bang zijn voor den dood. Hoe traag zij ook zijn, zij kunnen vechten. Dat heb ben zij in de laatste weken dikwijls bewe- zen in schermulselingen met de Russen. HET MONTENEGRIJNSCHE RAADSEL. Van parLieuliere zijde wordt uit Italic aan de ,,Munchner Post" bericht: Toen de onderwerping van Montenegro te Parijs en te Londen bekend werd, zag men daar da delijk in welk een slechten indruk de afzon- derlijke vrede dien Montenegro wild© slui- ten, zou maken, en welken invloed op den gang van zaken bij kon hebben. Daar men echter vennoedde, clat de eigenlijke „schul- digen" eerder in Rome te vinden zonden zijn dan in Cettinje, werd dadelijk alles in het werk gesteld om de zauk ongedaan le maken. Barrere, de Fransclie ambassa- deur te Rome, begaf zich nog in den avond van den Kkien Jannari naar Minister Son- nino en verlangde van dezen in termen, die dicht aan bedreigingen grensden, dat van den vrede niets zou komen. Den volgendeii morgen ging de Engelsche amhassadeur naar den ItaLiaanschen Minister van Buitenland- sche Zaken om hem in denzelfden geest als zijn Fransclie ambtgenoot le bewerken. Daarop had een conferentie plaats, aan welke de Roiling, de Koningin, Sonnino en Salaudra deelnameit. Onmiddellijk hulp zen- den over de Adriatatische Zee was niet mo- gebjlc, maar men diende Koning Nicolaas toch tot andere gedifditen te brengen. Te dien einde had een conferentie plaats tusschen den Koning en prins Mirko, den leider der ultra's, die zich in Italie bevond, en op deze conferentie werden de rollen in liet stulc, dat afgespeeld zou worden, ver- deeld. Tegelijkertijd werd aan Koningin Milena en hare dochters de raad gegeven, niet te Rome, maar in Frankrijk een schuil- plaats te zoeken. In Montenegro was intusschen de uil- levering der wajiens aan Oostenrijk begon- nen. Slechls een klein gedeelte van het leger, met de generaals Miskowitsj en Woe- kowitsj aan het hoofd, maakte bezwaren. In een telegram van den Montenegi-ijnschen consnl-generaal te Parijs werd den Koning medegedeeld, dat de Entente verlangde, dat de oorlog zou worden voorlgezet. Nikita aarzelde aanvankelijk, maar begaf zich toch van Skoetari, waar hij te dicht bij de Oos- tenrijkers was. naar Podgoritza, waar het onwillige gedeelte van het Montenegrijnsch leger en het overschot van het Servische zich tievonden. Hier ontving hij berichten uit Rome, waarin de volgende oplossing van de moeilijkheid werd voorgesteld. Opdat Nicolaas en zijn zoon Peter de belofte, die zij aan Oostenrijk liadden gedaan, niet zou- den behoeven te breken, zouden zij zich eveneens naar Lyon begeven, ter wij 1 prins Mirko naar Montenegro zou komen om het bevel over het verder strijdende leger op zich te nemen. Na eenig aarzelen vertrok de Koning daarop naar San Giovanni di Medua en vandaar naar Lyon. KEIZER FRANS JOZEF ZIEK? Volgens de laatste berichten is Keizer Frans Jozef, die lijdende is aan een chroni- sche bronchitis, hevig aan het hoesten. Zijn hoest is moeilijk en pijntijk en de dokters hebben volkomen rust voorgeschreven. Of- schoon de ongestetcrbeid op zichzelf niet van ernsligen aard is, is men toch onge- ruist, met het oog op den zeer hoogen leef tijd van den Keizer en zijn gedrukte ge- moedsstemming. Hij wordt opgepast door de aartshertogin Zila Ook op bet Valicaan Ivreeg men veront- rustende tijdmgen omtrent 's Keizers gezond- heidstoestand, zoo meldt de Daily Telegr. HET PERZ1SCHE LEGER. „Heer und Politik" deell omtrent heL Per- zische leger o.a. het volgende mede: De militaire macht van Perzie is tot nu niet zeer groot geweest. De getallen daarom- trent loopen uileen. Het is algemeen be kend, dat er in Perzie geen modern leger beslaat volgens Europeesche opvalting. Het geheele leger is in 1905 in Iwaalf divisies verdeeld, waarvan elkc divisie 500011.000 man telt, en onder bevel staat van een sax dar. De een half jaar onder de wapens gehouden, zoodat de militaire vanning niet builenge- woon is. In Teheran liggen ongeveer 8 ba- laljons infanterie, lerwijl het geheele Perzi- sche leger 79 baLaljons infanterie telt. De infanterie is uitgerust met Wendel-geweren. Een bijzondere troep in Perzie is de be- kende Kozakken-brigade, uitgerust naar liet voorbeeld bij tie Russische kozakken. In den laatsten tijd telde deze brigade 17.500 man met 200 officieren. Ze beslaat uit vier ruiterregimenten en verder behooren er toe 4 kanonnen, 8 stukken veldartillerie en 4 machinc-gewerenDeze kozakken-brigade, in hoofdzaak gedrild door Russische officieren, bestaat ongeveer der tig jaar. Alle andere troepen kunnen eigenlijk niet den naarn dragen, al zijn ze ook langer geoefend dan een half jaar, van geregelde troepen. De uitrusting is heel gebrekkig, omdat er geen geld was of het geld verduisterd werd. led ere soldaat krijgt 3,30 Mark in de maand soldij, zoodat men dikwijls soldaten kan zien bedelen. Ook doen niet zelden isoldaten dienst bij partieulieren als arbeider. Voorschriften omtrent dienstplicht en ontslag uit den dienst bestaan er niet. De hoofden van de provin- cies doen dit naar eigen goeddunken. Al- lengs is het echter gewoonte geworden, dat de vijf Noordelijke provincies de manscliap- pen ieveren voor de infanterie en de artil- lerie, terwijl de overige zes provincies, voor hel grootste gedeelte door nomaden be- woond, de cavalerie Ieveren. Een ding kan men van de Perzische solda- Wij ontleenen aan de „N. R. Crt." de vol gende telegrammen: EEN ZEPPELIN BOVEN PARIJS. PARIJS, 29 Jan. (flavas.) Om kwart voor tienen nam de politie al de voorge schreven maatregelen tegen een Zeppelin- aanval, die aangekondigd was. In enkele minuten was de stad in duister gehuld. Om tien uur verscheen de Zeppelin boven de stad. Zij wierp dertien bommen. Negen huizen storten in, zeven menscben werden gedood en 22 gekwetst. PARIJS, 30 Jan. (Part.) De wijk van Parijs, die door den Zeppelin:aanval is ge troffen, heeft een dichte arbeidersbevolking, waar op het oogenblik vrouwen, kinderen en oude mannen de groote meerderheid vormen. Verscheidene bladen verlangen maatrege len van weerwraak. De Parijsche bevolking is volkomen kaim. Het overheersehende gevoel is dat van verontwaardiging, waar Tijdens bet bezoek van de Zeppelin hing tot een hoogte van 2000 voet een dichte mist over de stad. De werking van de zoeklichten en het afweergeschut werd daardoor zeer belemmerd. Verscheidene vliegtuigen hebben op de Zeppelin, die op groote hoogte vloog, jacbt gemaakt en geschoten. Volgens de bladen zijn er 16 menschen gedood en 32 verwond. PARIJS, 30 Jan. (Reuter.) Door den Zeppelin-aanval zijn 24 menschen gedood en ten minste 28 gewond. Er zijn 9 vrouwen gedood en 14 gewond2 kinderen zijn gekwetst. PARIJS, 30 Jan. (Reuter.) VaDavond om tien minuten voor tien is opnieuw alarm gestagen wegens de nadering van Zeppelins. Alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen. DE BEZETTING VAN KARA BOERNOE. SALONIKI, 30 Jan. (Reuter). Van gezaghebbende zijde wordt meegedeeld dat de bezetting van Kara Boernoe is toe te schrijven aan het feit dat dezer dagen een Duitsche duikboot op enkele mijleu afstand van de engte in de baai van Saloniki een Britsch transportschip heeft geiorpedeerd. Dit feit heeft de noodzakelijkheid om toe- zicbt op de kust te houden, bewezen. WESTELIJK GEVECI1TSTERREIN. PARIJS, 29 Januari. 's Avonds. (Havas.) OfficieelIn Artoi3 zijn wij ten W. van hoogte 140 voortgegaan achtereenvolgens gedeelten van de loopgraven te heroveren, die de vijand gisteren vermeesterd had. In den loop der gevechten bevrijdden wij 50 gevangen genomen Franschen. Ten Zuiden van den weg naar La Folie trachtte de vijand twee trechters te heroveren, maar wij sloegen hem terug. De artillerie was zeer bedrijvig tusschen Somme en Oise, ten N. van de Aisne en in Lotharingem. Onze artillerie vernielde een aantal waarnemingsposten en bracht schade toe aan de vijandelijke verdedigings- werken. PARIJS, 30 Jan. (Havas.) Officieel: Ten Zuiden van de Somme hebben de Duitschers gisteravond twee aanvallen ge daan op de Fransche stelling voor Dom- pierre. De Duitsche infanterie is beide keeren door het geconcentreerde vuur van het Fransche geschnt en door ons geweer- vuur teruggeslagen. LONDEN, 30 Jan. (Reuter.) Britsch stafbericht: Vannacht hevig geschutvunr bij Vaux. Drie onzer patroeljes hebben met succes Duitsche schansen bij Serre met bommen bestookt en een vijandelijke patroelje ver- jaagd. Vandaag was het mistig. Bij Fricout eenig geschutvuur. Anders niets van belang. BERLIJN, 30 Jan. (Wolff) Officieel: Aan en ten zuiden van den weg Vimy- Neuville zijn de gevechten om de door ons veroverde stelling voortgezet. Een aanval der Franschen is afgeslagen. De ten zuiden van de Somme door ons veroverde stelling is 3500 M. breed en 1000 M. diep. Wij hebben daar 17 officieren en 1270 man, o.w. eenige Engelschen, ge- vangen genomen. De Franschen hebben slechts een zwakken tegenstand beproefd, die met gemak is afgeslagen. In Champagne is het bij tijden tot leven- dige geschutgevechten gekomen. Op het overige front is het artillerievuur door mist belemmerd. Gisteravond toen het helder werd, hebben de Franschen ons front ten oosten van Pont k Mouson hevig beschoten. Een aanvalspoging van Fransche infanterieafdeelingen is verijdeld. liep. Door het schuren van het zand brak het schip tusschen ruim 5 en 6. Bjj het opkomend water is toen getracht het schip van de plaat te sleepen en het op den oever van den vasten wal te brengen. Die poging is echter mislukt, daar het, na vlot gebracht te zijn, spoedig zonk op 11 vadem diepte. Het ligt, naar wij vernemen, niet gevaarlijk voor de scheepvaart. De opvarenden hadden zich tijdig gered en ook zoo veel mogeiijk van hun inboedel van boord gebracht. TEE NEUZEN, 31 Jan. 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden iuidt als volgt Hoogste barometerstand boven 780.0 Oost- Duitschland. Laagste barometerstand 763.9 Bode. Verwachting tot den avond van 1 Febr. zwakke tot matige winden uit oostelijke richting, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt. Een walersonooilscoinmissie. Naar wij vernemen zal alhier van wege het gemeentebestuur het initiatief worden men er rekening mhe te houden dat het gisterenavond vrij mistig was, en dat het zoodoende moeilijk was om een Zeppelin te beletten Parijs tot op bijna 4000 M. te na- deren. Als men ziet hoe een huis van vjjf verdiepingen tot de eerste verdieping toe inwendig verwoest is, is het te verwonderen dat de dertien bommen, die geworpen zijn, niet meer dan 26 menschen gedood hebben. Tegen twaalf uur vanmiddag ben ik in de geteisterde wijk geweest. President Poincare kwam er toen voor de tweede maal om de plaatsen van verwoesting te bezoeken en tal van personen uitten toen hun levendige sympathie voor den President. PARIJS, 30 Jan. (Reuter). Zonder zich te storen aan de officieele raadgeving om dekking te zoeken, stroomde de menigte naar de boulevards om het prachtige schouw- spel gade te si aan. Het aantal nieuwsgierigen was om elf uur, toen de schouwburgen uitgiDgen, het grootst. Nergens is de voorstelling op het alarmsein afgebroken. De Paryzenaars hebben geen opwindingof vrees laten blijken, alleen nieuwsgierigheid. Op een punt zijn 15 slachtoffers gevallen, op een ander drie vrouwen en twee kinderen. gedood. Verscheidene anderen zijn gedood of gekwetst door het instorten van een huis, waarop een bom viel. hoeve der slachtoffers van den watersnood. Een ontslag en benoeming. Met ingang van 1 Februari is op verzoek eervol ontslag verleend aan mej. C. M. Harte als hulptelefoniste te Ter Neuzen en is zij met ingang van dien datum aangesteld als kantoorbediende op het post- en telegraaf- kantoor alhier. In gelijke belrekking elders benoeand. De agent van politie K. Boersema alhier is met ingang van 1 Februari als zoodanig benoemd te Meppelhem werd op zijn verzoek reeds eervol ontslag uit zijne be- trekking alhier verleend. Sehipbreuk. Vrijdag is door den mist bjj het over- steken der rivier nabij Baarland op de plaat orahoog gevaren het Rijnschip ,/Stella Maris", kapt. Piitz, met grint geladen, komende van Duitschland en bestemd voor Boor de Duilscliers gevangen genomen. Vrijdag kwam hier van Selzaete de sleep- boot Barbara, van Dordrecht, zonder den kapiteiu, de beer C. Yerwilgen. Naar de bemanning mededeelde was de kapitein te Selzaete door de Duitschers aangehouden en gefeoeid weggevoerd, daar op hem een brief brvonden werd, die hem te Gent ter bezorging was toevertrouwd. Zij verhaalden, dat uit de wijze waarop terstond bij aan- komst van de sleepboot te Selzaete tegen den kapitein werd opgetreden als het ware valt op te maken, dat men er reeds eenigs- zins van op de hoogte was, dat de kapitein iets van dien aard bij de hand had. Op de vraagjjvan het personeel der sleep- boot, of zij moesten doorvaren dan wel op hun kapitein konden wachten, werd geant- woord, dat zij maar beter deden terstond door te varen en dat zij, wat den kapitein betrof, misschien diens iijk zouden kunnen medenemen. Verder vernemen wij, dat de geheele he- manning eene nieuwe equipage van de tusschen Rotterdam en Brugge varende motorboot Telegraaf 16, van boord gehaalden naar Gent teruggevoerd is, omdat in een der kajuiten op een boord een met blauw krijt aangebracht opsehrift gevonden werd, waaremtrent geen verklaring kon worden gegeven. Hetzelfde lot zou ook alle opvarenden van een Rijnschip getroffen hebben, omdat een niet tot de opvarenden van het schip behoorend Belgisch meisje aan boord werd bevonden, dat blijkbaar met het schip wilde trachtten aan deze zijde der grens te komen. Predikanlstractemenlen. Het Provinciaal Kerkbestuur in Zeeland dringt in vele gemeenten weer aan op verhooging van predikantstractementen. Kerkelijke Fonclsen. Door den Quaestor der Classis lJzendijke werd in 1915 ontvangen Voor het Fonds voor Noodlijdende Kerken en Personen Biervliet 11,641/2, Hoofdplaat 6,46, Waterlandkerkje 1,60, Breskens 5,ll1/2, Groede 8,70, Sluis 12,25, St. Anna ter Maiden 1, St. Kruis 2,64, Aardenburg 2,91, Zuidzande 4,26, Retranchement f 1,50, Cadzand 17,40, Axel 21, den Hoek 10,—, Ter Neuzen 19,80, Zaamslag 30, Hulst 2,25, Sas van Gent 2,50, Philippine /1,50. Nagekomen collecten over 1914: St. Kruis 2,64, Oostburg 6,72, Bier vliet 11,2s1/,, Hontenisse 7,72, Retran chement 1,45, Schoondijke 2,39, Hoofd plaat 3,93, Hulst 1,60, Zuidzande 6,38, Zaamslag 22,—, Nieuwvliet 2,21. Nagekomen over 1915 lJzendijke 2,50, Schoondijke 5,28, Hontenisse 6,18. Gift voor Fonds Nederl. Kerken en Pers. Aardenburg Kerkv. 5, Voor de Generale Kas Biervliet 11,17, Hoofdplaat 4,50, Waterlandkerkje 1,50, Breskens 3,25 Groede 3,50, Nieuwvliet 0,50, Sluis 29,55, St. Anna ter Muiden 10, St. Kruis 16,—, Aardenburg 16,40, Oostbufg 10,75, Zuidzande 6,—, Retranchement f 1,50, Cadzand 18,96, Axel 18,34^2, den Hoek 66,Ter Neuzen 79,75, Zaamslag 6, Honte nisse 14,60, Hulst 9,75, Sas van Gent c. a. y 5,Sluiskil 10,50. Nagekomen over 1914: Schoondijke ll,39l/s, Oostburg 15,—, St. Kruis 16,—, Zaamslag 6,—, Re tranchement f 1,75. Nagekomen over 1915 Schoondijke 7,50, lJzendijke 22.75. Nestor Wilmart. Vroeger is omtrent Nestor Wilmart ge- meld, dat hij, tijdens de bezetting van Belgie door de Duitschers, uit de gevan- genis zou hebben weten te ontvluchten en in het buitenland vertoefde. Thans meldt de N. R. Crt. dat deze gewezen directeur der spoorwegmaatschappij Gent Ter Neuzen door het hof van beroep te Brussel tot 8 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, dat is tot 2 jaar minder, dan waartoe hy in eerste instantie was ver oordeeld. 300 Ion gersl gesinokkeld. In den nacht van Donderdag 20 Jan. 1.1. is langs het kanaal Gent—Ter Neuzen door brutale smokkelaars een lading gerst, groot 300 ton, over de grens naar Belgie vervoerd, onder de volgende omstandigheden Het schip, welks naarn uitgeveegd was, nam den schyn aan, aan te leggen aan den douanesteiger, terwijl de sleepboot de trossen vierde. Van het schip af werd geroepen naar den surveilleerenden douanebeambte, dat dit een lading steenkool was voor de op Nederlandsch gebied aan de grens liggende ,/Bleu Guimet". Langzaam vierende, dreef het schip steeds Belgie. Ook de sleepboot zat eenigen tijd v op de plaat vast. Dit schip is later zonder door, den schy n aannemende voor anker te averij vlot gekomen en heeft de reis kunnen gaan voor de fabnek ,/Bleu Guimet doch voortzetten. Minder goed is het afgeloopen met het Rijnschip „R. S. G. 18", kapt. Boom, even eens komende van Duitschland en voor Belgie bestemd met grintzand geladen, dat aan de zuidzjjde der rivier aan den grond plotseling schoot de sleepboot vooruit en voerde de lading over de grenzen tegen den Belgischen douanesteiger. De 300 ton waren in veiligheid, zonder dat er zelfs een schot op gelost werd. (Tel.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2