ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6333. Zaterdag 29 Januari 1916. 56e Jaargang. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENT!EN Laatste Berichten. TeleSoon 25. Bit BM vsrscbijnt Maaadag^, Woensdag- en Yrpagavond, uitgezonderd op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. JOB RSTB Nota's Ver gorging Vluchtelingen, Per 3 maanden binnen de stad I.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee ma al berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 28 Jan. 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 772.7 Kopeu- hagen. Laagste barometerstand 756.4 Bodo. Verwachting tot den avond van 29 Jan. zwakke tot matige winden uit zuidelqke richting, nevelig tot zwaar bewolkt, wel- licht eenige regen, iets zachter. Vergadering Kamer van Koophanilel en Fabrieken. Op de Donderdag, 27 dezer, gehouden ver gadering van de Kamer van Koopliandel en Fabrieken alhier, waren tegenwoordig" de heeren M. G. A. Blankers, vice-voorzitter, H. W. R. Kramer, P. J. Scheele en E. TI. T. vait Borssum Waalkes, -benevens de secre taris, de heer A. P. de Vos. Na opening der vergadering door dien vice- voorzitter, worden lierbenoemd, tot voorzif- ter de beer A. C. Lonsentot vice-voorzitter de heer M. G. A. Blankers, tot secretaris de heer A. P. de Vos en tot bode de heer H. Sonnevijlle. De nolulen der voorgaande vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Hierna wordt overgegaan tot het opmaken der rekening over het dienstjaar 1915, welke na onderzoek word! goedgekeurd. De ontvangsten met i n begri van het goed slot, bedroegen 177,de uitgaven j 144,551/2, zoodat er een goed slot was van 32,441/2. Eenige ingekomen stukken worden voor kenni-sgeving aangenomen. Daar tegenwoordig ten postkantore alhier, speciaal wanneer de loketdienst door de jonge krachten geschiedt, de b-ediening te wemschen overlaat, wordt besloten een adres aan den Minister te zenden om voorziening te treffen en ook het derde loket in gebruik te doen nemen, alsmede maatregelen te tref fen, dat belanghebbenden vlugger dan thans van de telegraaf en telefoon gebruik kun- nen maken. Niels meer te behandelen zijnde, sluit de vice-voorzitter de vergadering. Soiree Amusante. De Woensdagavond gegeven uitvoering door eenige dames en heeren, onder leiding van den heer J. Bierle Jr., waarvan de o>p- brengst zou komen ten l>ate van de siacht- offers van den watersnood, was slechts ma- tig bezocht, hctgeen echter geen afbreuk deed aan het opgevoerde, daar de verschil- lende nummers van bet zeer afwisselend pro- gramma verdienstelijk werden uitgevoerd, en de solo's, duo's en voordrachten door die aanwezigen hartelijk werden toegejuicht, zoo dat het gordijn meermalen opgehaald moest worden. Vooral bad veel succes de door den beer J. Bierle Jr. gecomponeerde fan- taisie „Adelaide". Het bal, dat na de opvoering volgde, was zeer geanimeerd en deed de opgekomenen nog lang-en tijd bijeen blijven. Naar wij vernamen, kan, na aftrek van de onvermijdelijke onkosten, aan het, Wa- tersnoiod-Comite een bedrag van ongeveer f 45 worden afgedragen, waaronder een gift van 5 van een jonge dame, die onbekend wensch te te blijven. Een woord van lof konft toe aan de dames en heeren, die voor dit goede doel hunne krachten hebben besteed. Een woesteling. Woensdagnamiddag brak uit de militaire provoost, een soldaat van de landweerlicb- Ling, die was opgeborgen wegens verscbil- lende gepleegde haldadigbeden, en die dezer dagen zou worden overgebracht naar de klas van discipline te Hoorn, om zijn straf- fen te onder gaan. Na uitgebroken te zijn, zwierf hij een pooisje door de stad, doch toen bij bemerkte, dat een patrouille hem was aehterna ge- zonden, kroop hij in de buurt Java op een privaat, waar hij later dan ook werd gevonden en gearresteerd. Na den nacht in de politiewacht te heb ben daorgebracht, werd hij den volgenden dag naar de kazerne gebracht, vanwaar hij weldra verder zal worden gietransporteerd. Zonder Iwijfel heeft hij zijn straf weer met eenigen tijd verleng-d. Vergadering der Eerste Ned. Codpera'ieve Beetwortelsiiikerfabriek. De op 27 Januari te Hulst gehonden vergadering van de Eerste Nederlandsche Cooperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent, werd bijgewoond door een zeer groot aantal leden. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van het Bestuur om over te gaan tot het bouwen vau een installatie voor het maken van witsuiker en de pulpdrogerp zoodanig uit te breiden, dat het mogelijk is alle pulp te drogen, aangenomen. Ook het Bestuursvoorstel om aan de land- bouwers, die door de laatste overstrooming rondom de Zuiderzee, schade hebben ge- leden, 10.000 te geven, werd eveneens zonder hoofdelpke stemming aangenomen. De kosten van de uitbreiding zullen on geveer bedragen 200.000 gulden, welk be drag, behalve de gewone aflossing vau 30.000 gulden en de afschrijving van bet nog res- teerende gedeelte der vorige uitbreiding a 90.000 gulden, geheel nit de afgeloopen campagne betaald zal worden. Den leden zal gemiddeld 25.82 gulden per 1000 Kilogram beetwortelen worden uitbetaald, terwijl de nog beschikbare 200 aandeelen uitgegeven zullen worden tegen 100 gulden boven de verplichte storting a 100 gulden, alzco voor 200 gulden per aandeel. RECUTZIKEH. Arroiidissements-Rechtb. te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Jan. 1916 de volgende vonnissen uit- gesproken P. J. D., oud 30 j., bootwerkerJ. C. d. F., oud 31 j., bootwerker, beideu te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal veroor- deeld ieder tot 3 weken gevangenisstraf. S. P. v. d. H., oud 35 j., metseiaarsknecht te Ter Neuzen, is wegens medeplichtigheid aan diefstal, veroordeeld tot 10 dagen ge vangenisstraf A. E. G., oud 25 j., fabrieksarbeider te Sas van Gent, is wegens mis handeliDg ver oordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hecht. M. O. de S., oud 40 j., vrouw van E. v. H., veldarbeidster te St. Kruis, is wegens poging tot omkoopiug veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hecht. P. V., oud 62 j., mosselvisscher te Clinge, beklaagd van omkooping, is vrijgesproken. Nog werden behandeld de zaken tegen A. v. H., oud 23 j., werkman, ver- blgvende te Clinge, werd ten laste gelegd dat hij op 12 December 1915 te Hulst, Gustaaf de Klerk opzettelijk gewelddadig heeft vastgepakt, op de straat gegooid, geslagen en gekrabd. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. C. d. M., oud 55 j., scbippersknecht te Ter Neuzen, gedetineerd, werd ten laste gelegd dat bij op 13 en 14 Jan. jl. te Ter Neuzen heeft rondgezworven zonder middelen van bestaan, en veroordeeld tot 2 dagen hechtenis en 6 maanden opzending. A. B. L. v. D., oud 36 j., suiker- koker, wonende te Sas van Gent, werd ten laste gelegd, dat hij op 8 December 1915 te Sas van Gent opzettelpk den hulpcommies bij de belastingen J. J. v. d. Hagen, die eenige eetketeltjes visiteerde van vrouwen en jongens, die uit de beetwortelsuiker fabriek kwamen, teneinde na te gaan of ook suiker werd uitgeslagen in strijd met de wettelijke bepalingen, heeft beleedigd. Eisch 7 boete of 7 dagen hechtenis. J. M. R., oud 19 j., schaapherder, zonder vaste woonplaats, uit anderen hoofde gedetineerd, werd beklaagd dat hij op 13 October 1915 te St. JaDsteen, nabij de Belgische grens, met het oogmerk om tarwe- bloem en rijst naar Belgie te smokkelen, die goederen heeft getracht over de grens te brengen, waarbij hij werd aangehouden en die tarwebloem en rijst werden in beslag genomen, terwijl hij op tpd en plaats voor- meld een commies bij 's Rijksbelastingen beloofd heeft te geven zeven francs, met het oogmerk hem om te koopen. Eisch een week gevangenisstraf. DE SLAG AAN HET BESSAHABISCHE FRONT. De oorlogscorrespondent van het Berliner Tageblatt seint dd. 20 Januari uit het Oostenrijksch-Hongaarsche perskwartier Niettegenstaande bun zware verliezen, geven de Russen de p ging niet op naar Czernowitz door te breken. De tweede ge- vechtspauze duurde weer slechts drie dagen. Deze werd door beide partijen gebruikt zooveel mogelijk om de gewonden te zoeken en de dooden te begraven, die bij duizen- den het terrein voor onze stellingen be- dekten. Daar het onafgebroken trommel- vuur der Russen onze troepen in hun dek- kingen hield en de Russische scherpschut- ters op onze hospitaalsoldaten schoten, die zich buiten de dekkirigen waagden om hun moeilijke taak te vervullen op den dooden- akker, die zich uitstrekte over een lengte van vjjftig kilometer, begon de lijkenlucht de atmosfeer reeds op ondragelpke wjjze te verpesten. Deze lucbt en de gruweiijke aanblik van de kameraden, die in dicbte gelederen neer- geschoten waren, schrikten de latere storm- colonnes der Russen echter tocb zoo af, dat ook de commandant van de Russische troepen die in het zuidelpk gedeelte van het front stonden, generaal Lorentief, last gaf de gesneuvelden te begraven. De Russische ge wonden werden in eindelooze colonnes ge bracht naar Nowo Sielica en Chotin, waar alle beschikbare gebouwen tot primitieve hospitalen ingericht waren. Daar echter vele gewonden dagen lang bulpeloos gelegen hadden tusschen de beide stellingen en er in de Russische hospitalen gebrek heerscbt aan doktoren en medicamenten, is het per centage dooden hoog. Vergeleken bij *cfe Russische verliezen zijn de onze betrekkelpk gering; de nederlaag tot tweemaal toe van den vijand, heeft het vertrouwen van de v r 'eligers versterkt. De eensluidende rapporten van de vliegers lieten den Oostenrijkers niet in twijfel, dat generaal Iwanof het spel nog niet gewonnen wilde geven. Zoowel Daar het Bessarabische front als naar Oost Galicie vertrokken tal- rjjke militaire treinen met frissche troepen en ammunitie. Spoedig openden de vijan- delijke batterijen een intensief vuur op de stelliDgen van het leger v. Bothmer aan de midden- en toven Strypa. Het centrum vau den aanval is tot nu echter weer de zuidvleugel van het leger Pflanzer Baltin in den sector BojanRarancze Toporoutz. Een nachtelijk trommelvuur op de stellingen langs de grensbeek Rakitna en bij Kalinkowcy uit zware artillerie, vooral uit geschut van 18 centimeter, leidde den derden stormaanval in. Tegen het aanbreken van den morgen begon het salvovuur van de vpandelijke artillerie, terwijl tegelijker- tijd de Russische infanterie haar loopgraven in dichte gelederen verliet. Zoodra het sbrapnelvuur van onze artille rie en de eerste geweersalvo's van de Honveds de Russische artillerie bewezeD, dat de stormcolonnes met den vijand in contact gekomen waren, legden zjj een dicht afsperringsvunr achter de eerste loop- gravenlinie van de verdedigers, om bet in het gevecbt brengen van reserves te verhinderen. Andere Russische batterijen versperden ech ter tegelijkertijd door onafgebroken shrap- nelvuur den eigen stormcolonnes den te- rugtochtsweg. De Russische infanterie werd gedreven naar het stuk van ons front, waar de Buda- pester Honveds lagen, die onmiddellijk snel- vuur openden op de aanstormende Russen. Salvo's van de infanterie, shrapnelbagel van de artillerie, ontladingen \an de contact- mijnen, sterkstroom van de draadversper- riDgen, flankvuur uit de verdekt opgestelde macbinegeweren, mijnwerpers, handgranaten, het gebeele arsenaal van de moderne wa- pentechniek werkte samen, om gelid na gelid van den aanvallers, te decimeeren. De acbterste colonnes van de Russen hadden zelf niet een geweer. ZLj moesten wachten tot de voormannen van de eerste gelederen gevallen waren en raapten dan de geweren der gedooden en gewonden op, om daarmee den stormloop te beginnen. Het gevecht om de eerste verdedigingslinie duurde tot den laten namiddag. De vijand verloor weer vele duizenden. Voor bet front van een enkel onzer bataljons telde men 800 tot 1000 dooden. BELGEN OP HET OOSTELIJK FRONT? Een telegram van het Central-News agent- schap uit Havre ineldt: Volgens een tele gram uit Petrograd heeft het Belgische de- tachement, d,at met 111 aclii ne-geweren naar Rusland was gezonden, Petersburg verlaten om naar het front te verlrekken. Yooraf werden de Belgische soldaten door den Tsaar ge'inspecteerd, die in een korte toespraak Koining Albert prees en „den roem der menschheid" noemde. De Tsaar sprak ook met verscheidene manschappen, terwijl hij tegen een hunner zeide: „Ik zal u in uw dapper land terug zien, nadat de overwin- ning is beliaald". EEN DRAMA AAN HET FRONT. De menigmaal zeer laconieke communi que's, welke dagelijks worden uitgegeven door de hoofdkwarlieren der oorlogvoeren- de legers, houden de wereld op de hoogte van de gebeurtenissen op de verschillende front-en. Maar hoeveel heldhafti-ge episoden, prachtige treurspelen, verbergen zich soms achter die eenvouidige paar regels der amb- teiijke rapporten. Een bewij-s daarvan Ievert opnieuw de hier volgende brief van een Franschen sol daat aan zijn vader: 3 November 1915. Waarde vader, Alles gaat goed Na al den angst, welken wij hebben uit- gestaan in ons jongste mijngevecht, heb ben wij thans -een buitengewone \Teugde gesmaakt. Twee sapeurs, die zich voor in een mijngang bevon-den op het oogenblik, dat -deze door den vijand tot ontploffing werd gebracht, hebben zichzelf uit een be- narden toestand weten te redden, na 61 uren onafgebroken arbeid. Tengevolge van de ontploffing waren zij bedolven geraakt in een stuk mijngang ter lengte van 3 me ter. Zonder den rnoed te verliezen, begon- nen zij onmiddellijk met hun messen een opening fe maken, om lucht te krijgen. Zij moesten 4 meter rechtstandig naar om- hoog werken, voor zij licht kregen, maar omgelukkigerwijze waren zij uitgekomen op slechts ongeveer 80 centimeter afstand van een Duitsche loopgraaf. Zij wachtten den nacht af, voor zij hun bevrijdingswerk voorlzetten. Begunstigd door de duisternis, gro-even zij een dalende gang in de richting van den door de ontploffing geslagen trechter, en slaagden er na 24 uren in, daarin te komen. Zij hebben zich geduren-de dien tijd op de been gehouden, d-oor het eten van wor lds, welke zij in den grond-vonden. Ik weet niet, of gij u goed kunt voor- stellen, welk een geweldige arbeid dat be- teekent, welk een omzicbtigheid en bdeid noodig zijn geweest, om dien te verrichten, en vooral welke wilskracht er noodig is ge weest, om weer binnen onze linies te komen. Wij staan er alien nog verstel-d van. Men heeft den beiden kranigen sapeurs trouwens vanmiddag de militaire medaille overhan- digd. Nader is gebleken, dat een hunner on der het werk ontmoedigd werd en in zijn hoi wilde sterven, maar de ander wist hem op te kikkeren, door onder het werk voort- durend liederen voor hem te zingen. WOEKERPRIJZEN IN DLTTSCHLAND. Telkens weer verscliijnen er berichten, waaru-it biijkt, dat de Duitsche regeerings- maatregelen tegen de opdrijving van de prijzen der levensmiddelen van de zijde d-er producenten en handelaren zoodanig ont- doken en legengewerkt worden, dat ze in vele gevallen hoegenaamd geen effect heb ben, schrijft de „Tel.". Ontduikingen worden vooral vergemakke- lijkt door het feit, dat de maximum-prijzen wel voor inlandsche, -maar niet voor uit het buitenland ingevoerde produkt-en gelden. De boeren in Holstein brengen de door ijgn verbouw-de witte kool als Deensche kool aan de markt; thans bericht de Yorwarts dat ook de vai-kensslachters een soortgelijk middel voor varkensvleesch toepassen. Ter wijl inlandsch vleesch voor ni-et meer dan 1,40 mark per pond verkocht mag worden, is er voor ingevoerd vleesch geen maxim um- prijs vastgesteld. De slagers- hebben nu bij ou alien merkwaardigerwijze niets anders dan builenlandsch vleesch, dat 2,50 tot 3,50 mark per pond opbrengt, ofschoon de siem- pels duid-elijk aanwijzen, dat het van in landsche varkens afkomsti-g is. De Yorwarts dringt er daarom. op aan, dat buitenlandisch varkensvleesch vo-ortaan nog slechts in speciale winkels zal mogen verkochi worden. Hoe overigens in sommige kringen over het voedingsvraagstuk wordt gedacht, biijkt uit liet verslag van een te Hannover ge houden vergadering van varkensfokkers, waar een der aanwezigen kwam meedeelen, welke gunstige resultaten hij had gekregen, door de varkens metmelk en eieren te voeden. In den laatsten tijd echter heeft hij wat te veel belemmering ondervonden door d-e regeeringsm-aatregelen ten opzichte der verdeelipg van deze voedingsmiddelen, en hij drong er daanom bij het bestuur op aan, dat dit den autoriteiten zou ver- zoeken, toe te staan, dat de varkens ten- minste weder met eieren gevoederd mogen worden. Het bestuur gjng echter op dit voorstel niet in. DE OPSTOOTJES TE BERLIJN. We maakten reeds melding van opstootjes, die in het laatst van het vorige jaar te Ber- lijn plaats hadden, in verband met den druk- kenden oorlogstoestand. Van Duitsche zijde werden dergelijke berichten natuurlijk niet bevestigd; men zweeg er het liefst over, schrijft de Tel. Thans vinden we echter in de Yorwarts het onomstootelijk bewijs, dat er in de Duit sche ho-ofdstad wel degelijk iets „los" is ge weest. In Tiet verslag van een rechtszitting lezen we nl. „In den avond van 30 November was hij (de beklaagde), van een wandeling door den Tiergarlen terugkeerend, in de straat Enter den Linden in een samenscholing te- rechtgekoinen, die door d-e politie uit elkaar werd gejaagd. Nadat hij in een zijslraat was gedrongen, geraakle hij op d-e Gendarmen- iniarkt weer in een menschenoplo-op", enz. Nadere bevesligiug van Duitsche zijde is ditmaal overbodig. TWEEDE KAMER. RegeLing der werkzaamheden. De voor zitter verzoekt over de samenkoppeling van de pensioenb-elasling -en ouderdo-msrente nu niet uitvoerig te sprek-en, daar alleen de re- geling der werkzaamheden aan de orde is. De heer De Geer dringt er bij den Minis ter op aan, zijn verklaring te herzien, daar anders de kwestie van lieffingsb-elastingen inci-denteereiid zal worden .beslist. De heer Schaper betoo-gt, dat deze sa menkoppeling verplichte ouderdomsverzeke- ring geeft van d-en slechtsten vorm en dient een moti-e in, dat de dwang, die de Minister aan de Kamer wenscht op te leggen, om onverbrekelijk verband te leggen tusschen ouderdiomsrente en pensioenbetasting, niet kan worden aanvaard. Nadat de voorzitter zich aanvankelijk tegen de behan-deiing van de motie had verklaard, daarbij bestrijding vindende van de heeren Lohm-an, De Meester en Nolens, koml de motie in behan-deling. De heer Lohman bestrijdl de motie en vindt dat de Minister groot g-elijk heefl te zegg-en: „Ik wil de ouderd-aniswet wel, maar dan mo-et gij er wat voor doen". De heer De Meester zal voor de motie stemmen. D-e Minister z-egl, dat hij uit de aanneming de conclusie zal trekken, die getrokken moet worden als de motie van afkeuring tegen den Minister wordt aangenomen. De heer Van Iiamel b-etreurt met verschei dene leden de motie van den heer Schaper en -spreekt het vertrouwen uit in den Mi nister. De heer Drion verklaart, (miede namens het grootste deel zijn-er geestverwanten, dat zij tegen de motie zullen stemmen, omdat zij niet met de toelicliiing instemmen en geen afkeuring will en betuigen in den Minister. De heer De Muralt verklaart vo-or de mo tie te zullen stemmen en ho-opt, dat 's Mi nisters opvolger niet als hij een tegenstem- mer van het staatspensioen zal zijn. De heer Bos constateert, dat het stelsel van gemeen overleg vervangen wordt door het stelsel van inlimidalie. De heer Nolens verklaart namens vele leden der rechlerzijde, tegen te zullen stem- men. De heer Lohman verdedigt de vrijheid der Regeering aan de Kamer te zeggen, dat zij verband ziet tusschen twee bepaalde ont- werpen. De heer Aalher-se zal voor slemmen. De heer Schaper z-egt, dat alles, wat over de toelichting is gezegd, leugen en bedrog is, -daar de motie door alle vier de groepen van -de linkerzijd-e zou zijn ingedi-en-d en omtrent de beleekenis en gevolgen daarvan bij niemand twijfel bestond. Minister Treub blijft in de motie een mo lie van afkeuring zien. Het voorstel van den voorzitter, om. na afloop van het afdeelingsonderzoek, de grondw-etsherziening en de ouderdomswet te b-eliandel-en, wordt zonder lioofdelijke stem ming aangenomen. Daarna wordt de motie van den heer Schaper, waarvan de Minister te voren heeft verklaard afkeuring van zijn beleid te zien, aangenomen met 45 tegen 42 stemmen. De voorzilter deelt mode, na heropening van de vergadering, dat de centrale afdee- lin-g besloten lieeft wel het afdeelingson derzoek te h-ouden, doch de belastingwelten van de agenda af te voeren. Hierna wordt de vergadering g-eschorst. Dond-erdagm-orgen zal om half twaalf ver- ga-derd worden ter voo-rtzetting van de de- hatten over het spo-orwegpersoneel. Minister Treub begaf zich na het in de Ivainer gevallen votum, na zich -enkele oogen- blikken in het Ministersvertrek in het Twee de Kamergebouw met zijn ambtgenooien te li-ebben onderhouden, naar zijn departemenl. waarna hij zich in verbinding zou sieilen met het Kabinet -der Koningin. no pens het aanvragen van een audientie bij Hare Ma- j esteit. NEUZENSCHE CO U RANT. In verband met den wensch der regeering worden belanghebbenden dringend veriocht hunne nota's wegens ieveranties, enz., ten behoeve van de verzor- zorging der Belgische vluchtelingen over 1915 ten spoedigste aan ons in te zenden, en wordt hierbij tevens onder hun aandacht gebracht, dat voor het vervolg over elk afgeloopen kwartaal de declaraties moeten worden ingezonden. Ter Neuzen, 28 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. HUIZ1NGA, Voorzitter. L. WABEKE, Secretaris. 3IP5JSS3S^!JS£3?^3BSS5®C1B5!I!3S52S

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1