De Oorlog. hare mede-ontsLagenen, geengebruik wenscli- te te maken. De heer Schroder is ondanks dit poorer resultaat op zijn plaats gebleven.. De vergadering, gehoord al deze fei- ten. besloot met algemeene stemme.il. dit relaas door een speciaal daarvoor uit de vergadering benoemde conimissie te doen opmaken, te publieeeren en een beroep t e doen op alle Neder l ands die journal lis ten am de plaatsen der ontsla- genen niet in te nemen en aanbiedingen daartoe onverbiddellijk van de hand te wijzen. Naar aanleiding van bovenstaande schrfjft de „Midd. Crt.": I ..In de onthullingen door de Amsterdam- I .1V» oH rin^on nan Hp I I sehe Pers van hetgeen .aan De Telegraaf gebeurde, is de kwestie van het ontslag van vier medewerkers ten slotte niet eens lie! gewiehtigste. Dat de heer H. M. C. Holdert een werkgever is, die raar jmet zijin personeel omspringt, dat de bewierookte heer Schro der heelemaal niet de leidende persoon is waarvoor hij werd gehouden, dat zijn din- gen waarvan het algemeen belang niet groot is, hoe noodlottig ze voor de betrokkenen mogen zijn. Maar wel van algemeene beteekenis en leLterlijk verbijsterend is de rol die de heer G. Simons in deze zaak speelt. Er komen daarover gedachlen op, die men zelf niet gelooven kan. Dezelfde man, die in Berlijn bekend is aLs pro-Duitscher, die, naar we in de N. Crt. lezen, door huwelijk vermaagschapt is aan den Duitschen ondersecretaris van buiten- landsche zaken, den bekenden minister Zim merman; die, vergezeld door twee Duitsche ambtenaren, eerst te vergeefs traclitte van De Telegraaf een pro-Duitsch blad te maken, tegen wien de redactieleden om zijn pro- Duitschheid gewaarscbuwd werden, diezelf- de man wordt Later oppermaehtig aan De Telegraaf, juist in den tijd waarin dit blad door zijn met veel geld gevoerde anti-smok- kelcampagne ons land in de grootste moei lijkheden dreigde te brengen metde Entente! Want dat feit is niet weg te rede- neeren. Hoe lieftig ia.nti-Duits.ch De tele graaf zich ook toonde, het resultaat van - zijn igeschrijf was een dreigend conflict met Engeland en Frankrijli. Ais dat werkelijk de bedoeling was geweest, zou men geen sluwer middel hebben kunnen bedenken. Openlijk is in De Telegraaf aangedrongen op verse.herple maatregelen van Engeland tegen ons Land. Voortdurend werd het En- getsche wantrouwen jegens onze Regeering aangewakkerd. En nu hooren we, dat daar iemand achter zit, met een pro-Duitsch ver- leden. En als we dan trachlen dit te rijmen met de pro-Fransc,he neigingen van den heer H. M. C. Holdert, dan dan kunnen we niet publieeeren wat we zelf ter nauwer- nood als mogelijk kunnen aanneinen. Misschien dat nu dan toch sommige Te legraaf-bewonderaars het gevoel krijgen deerlijk bedot te zijn, of althans hun rots- vast ver iron wen verloren hebben in de waar- lieid van at bet moois dat De I elegraul hen opdischte. De Telegraaf en ook De Courant. want men vergete niet, dat laatstgenoemd blad slechts een beknopte overdruk van De Te legraaf is, en dat De Courant hetzetfde vergift onder het Nederlandsche volk ver- spreidde. Een verweer of antwoord heeft De Tele graaf niet gegeven. Zij plaatste onder het verslag der Amsterdamsche Pers sleehts het ondersclirift: „Amen. H. M. C. Holdert." M. a. w.: ik heb lak aan de opinie van anderen". I I BevraeMing van Nederl. schepen. De Tel. verneenit, dat het gisteren ge- melde bericht alleen beoogt, dat Neder landsche schepen, die in het buitenland zijn, in buiterilandsche havens niet naar andere buitenlandsche havens bevracbtzuilen kunnen worden. Het blijft dus volkomen geoorloofd om de schepen in Nederlandsche havens naar het buitenland te bevrachten. DE ALGEMEENE TOESTAND. Of dan nu de Montenegrijnsclie regeering. na vredesvoiorwaarden te hebben gevraagd, de nauwelijks begonnen onderhandelingen afbrak; of dat de geheele gewaande onder De geslrande Uritschc onderzeeboot. Het departemeut van marine deelt ons medeOp 19 Januari jl. strandde de Britsche onderzeeboot H 6, tengevolge van een tout in het bestek, in het Friesche Zeegat (tusschen Schiermonnikoog en Ame- land) op een punt, gelegen op ongeveer 21/, zeemijl binnen de grens der Neder landsche territoriale wateren. Alle pogingen aan onze zijde gedaan, om het vaartuig af te brengen, zijn tot nog toe, ook in ver- band met de jongste stormen, vruckteloos gebleven. Op dezelfde gronden als indertijd door de regeering bepaald werd voor de Duit sche onderzeeboot U. C. 8, heeft ook nu de Nederlandsche regeering de beslissing genomen, dat de op Nederlandsck gebied gcvedde bemanning zal worden ge'interneerd en dat hetzelfde zal geschieden met de onderzeeboot, indien de bergingswerkzaam- heden mochten gelukkeu. Deze beslissing steunt op art. 8, in verband met de artike- len 4 en 5 van de Nederlandsche onzijdig- heidsverklaring. De tekst van artikel 4 luidt,,Oorlogs- scbepen of daarmede gelijkgesteide vaar- tuigen van een oorlogvoerende zullen niet binnen het rechtgebied van den staat worden toegelaten." In artikel 3 laatste ahnea komt voor: 7/Oorlogsschepen of daarmede gelijkgesteide vaartuigen van een oorlogvoerende, welke bandelen in strijd met de voorschriften van art. 4, mogen voor het einde van den oorlog dat gebied niet verlaten". Artikel 5 geeft eenige uitzonderingen, waartoe het geval van de H. 6 evenwel niet kan worden gerekend. Uitvoer van Rubber. Het St'.bl. no. 12 bevat een Kon. besluit van 8 dezer, houdende verbod van uitvoer van rubber, gutta-percha, en daaruit ver- handelingen niaar schijn waren, om tijd te winnen; of dat de Koning, aanvankelijk tot onderhandelen geneigd, later door andere iuvloeden overreed, zijn generaals de vrij- heid liet om den strijd voor I te zetten ten slotte schrijft het „Alg. Hbl. doet het er weinig toe. De onderwerping van Montenegro, vrijwillig of gedwongen, wordt voortgezel. Thans zijn de voornaam- ste plaatsen in het land in handen der t)os- tenrijksche troepen, die gisteren ook Skoe- tari bezetten, na reeds Niksjitsj, Damlow- grad en Podgorilza te hebben genomen. Zoo- dat Montenegro deelt in het lot van Ser- vie, en geheel door de vijandelijke troepen wordt bezet. Wat er van het Montenegrijn- sehe leger nog over was, aan den dood, de gevangenneming of de onlwapening ont- kwam, is naar Albanie gegaan. Daar zal thans de strijd worden voortgezel. Want wij vernamen reeds, dat de Oostenrijksche tioe- jien oprukken naar Durazzo, de Bulgaren naar Valona. In Podgoritza schijnen, volgens de bencli- ten van Oostenrijksche zijde, voor da 1 de Oostenrijksche troepen die plaats bezel had- den, onlusten te zijn voorgekomcn tusschen de Montenegrijnsclie troepen en de Albanee- zen; er ontstond tusschen deze een bloedig gevecht, waarin de bekende Albanische ben- dehoofdman Issa Boletinatsj en zijn zoon omkwamcn. Bij de nadering der Oostenrijk sche troepen zijn de hoofdaanleggers van dezen onderlingen strijd op de vlucht ge gaan. Montenegrijnsclie ambtenaren gingen de Oostenrijkers tegemoet, met het verzoek den opmarsch te verhaaslen, om erger te voorkomen. Doch toen de Oostenrijkers Podgoritza binnentrokken, was de strijd reeds geeindigd. Het „Berliner TageblatE ontvangt van ofiicieele zijde een mededeeling, d o ook een verklaring inhoudt over de moeilijkheden welke de Oostenrijksche troepen bij de ont- wapening in Montenegro ondervinden. De moeilijkheden, zegt het blad, hangen samen met de verre afstanden en de stechte verbin- dingen in Montenegi-o, die beletten dat be- velen uit een oentraal punt snel worden overgebrachl. Dientengevolge zijn guerilla- benden in liel ontoegankelijke bergland nog onbekend met de in Cettinje besproken maatregelen. Verder zijn er nioeilijkheden ontstaan door de nationale eigenaardigheden van dil bergvolk, dat bezield is met een sterk ont- wikkeld gevoel van onafliar.kelijkheid, en te veel bnilen het groote staatkundige be- wegen staat, om begrip te hebben van de groote hislorische en potitieke combinaties in Euro pa en van den samen hang der mili- tair6 gebeurtenissen, wat de oorzaak is, dat enkele gedeelten van leger en volk weigeren zich onvoorwaardelijk over te geven, doch onzeker zijn, of zij den strijd tegen een overmuchligen vijand zullen voortzetlen. Dc Oostenrijksche regeering, met deze omstan- digheden rekening houdend, laat de Mon- tenegrijnsche regeering tijd, om de verschil- lende 'elementen met ha.ar bedoelingen be kend te maken. Willen zij den strijd voort- zetten. dan hebben zij daarvoor gelegen- lieid, doch in Albanie, wijl inmiddels de Oostenrijksche troepen de voornaamste plaatsen' en de belangrijkste bergstreken be zetten. Inmiddels zijn de Koning, met de prinsen Danilo en Peter en prinses Militza te Lyon aangekomen, waar zij officieel werden ont- vangen. Prinses Militza is de vrouw ,iau prins Danilo, den troonopvolger van Mon- iene.gro; zij is een Duitsche prinses, en heette voor haar over gang tot de Orthodoxe kerk, prinses Jutta van Mecklenburg. die nu door de Fransche regeering in vrijheid zijn gesteld. Thans bezocht een eskader van 43 Fran sche vLieg'luigen, op Grieksch grondgebied opgestegen, Monastir en wierp bommen uit. Over liet resultaat loopen ook weder de meeningen uiteen. Aan het Oostelijk front wordt de slag bij Topoixiutz nog steeds voortgezet, maar met minder krachl van Russische zijde. De Oos tenrijksche berichten maken den indruk. dat de Russen zeer groote verliezen iiebben gfi led en, en dat zij daarom, voordat nieuwe aanvatlen kunnen worden ondernomen, ver- sterldngen moelen afwachten. De dienstplichtwet in Engeland is door het Lagerhuis bij derde lezing gisteren aan- genomen met 383 tegen 36 stemmen. Voort durend hebben wij de meercLerheid zien toenemen, de tegensteinmende groep kleiner zien worden. De gisteren, in laatste instan ce geliouden redevoeringen hebben doen zien, dat ook de tegenstand in het land, bij de uitvoering der wet, tiiet groot zal zijn. Tenminste, wanneer de leiders, die bij die beraadslagingen het woord voerden, in het land de groepen achter zicli hebben. De werklieden-afgevaaixiigde Thomas verklaai"- de. hoewel hij de wet onnoodig noemde, t°ch de verzekering te kunnen geven, dat hij zijn uiterste best zal doen, om de wet te doen uitvoer en. En Bonar Law, de leider der Unionislen, was overtuigd, dat de eenslem- migheid in het Huis weerklank zou vinden bij" het land, wanneer de wet zal moeten worden toegepast. Reuter seint ons reeds, dat in het jaarver- slag van de Arbeiderspartij wordt verzekerd, dat deze aan de regeering alien steun geven zal, wel ken zij voor het voeren van den oor log noodig heeft. Wanneer dil niet alleen bij woorden "blijft, maar ook in daden wordt oimgezet, en wanneer de mijnwerkers in Ziiid-Wales en de Trades-Unions zich daar- bij aansluiten, is er kans, dat de dienst plichtwet in Engeland wordt ingevoerd, zon- der dat daarover zooals aanvankelijk werd gevreesd, oneenigheden of onaange- naamheden ontstaan. HET RESULTAAT. De bladen bevatten volgens het Wolff- bui-eau een opsomming van den beliaal- den buit in de achttien maanden van den oorlog door de cenb'ale mogendheden. Dit resultaat is dan 470.000 vierkanle kilometer vijandelijk gebied in onze handen zijn. en verder bij.ua 3.000.000 krijgsgevangenen, 10.000 kanonnen, 40.000 mitraiUeurs, en reusach- tige lioeveelheden ander oorlogsmaterieel buit gemaakt. STAKING IN DE DUNLOP-B AN DEN-FABRIEK. In de „Manor Milts" van de Dunlop Rub ber Company te Birmingham iiebben naar het „Hbl." meldt duizenden mannen en wouwen het werk geslaakt. omdal zij geloofden, dat de iianden, die zij maakten, iiestemd waren om via Denemarken naar DuiLschland te worden gezonden. Zij ver- lieten de fabriek niet, maar bleven werke- loos bij hunne machines staan. In werkelijkheid eehter staat de fabriek onder regeerings-conlrole en werkt zij bijna uitsluitend voor het leger. He directeur, die zich, toen de slaking uitbrak, te Londen bevond, werd telefonisch teruggeroepen en keerde dan oolf onmiddellijk naar Bii ming- ham terug, waarheen hij begeleid werd door een inspecteur van het ministerie van mu ni tie. In eene vergadering, die de beide heeren met vertegenwoordigers der arbeiders har den, verklaarden de laatsten, dat hunne staking moest beschciiiwd worden als protest tegen den uitvoer. del alleen van handen, maar ook van andere artikelen, die in han den van de vijandeu kunnen komen. Hunne staking moest dan ook ais een daad van vaderlandsliefde worden beschouwd en vol- strekl niet als tegen de Dunlop-maatschappij gerichi. De directeur verzekerde de oepulatie uei werklieden, dat de maatschappij, die leeds 20 jaren in Denemarken zaken doet, pre- cies weet wie van hare afnemers te goeder trouw zijn en dat zij bovendien nauwkeurig kan beurt. Hij m I - werklieden tot hunne handelwijze hadden geleid. te eerbiedigen, maar verzocht hun, niet weder tot zulk een middel om ze te uiten hun toevlucht te nemen. Ook de inspecteur van het ministerie van munitie sprak de depulatie in gelijken geest toe en ried hun, meer vertrouwen te stel- len in het beleid der regeering. Hierop keerde de depulatie naar de sta- - Vtpf WPrk her- DE DUITSCHE KEIZER LIJDT SCHIPBRIiUK IN EEN ZEPPELIN. Een Russische courant bevat, volgens het „R. N.", een interessant verhaal, van een Zeppelinloeht, die lveizer Wilhelm bijna liel leven nioet hebben gekosL, dat we liier ondei alle reserve laten volgen. Officieel wordt ontkend, dat de Keizer aan lioord van den Zeppelin, die bijna schipbreuk leed. zou ge weest zijn, maar de bemanning en officieren onlvingen belooningen voor het redden van 's Keizers leven tijdens een tocht aan het front. De Zeppelin was de no. 18, die van speciaal ingerichte slaap-, werk- en ont- vangkamers voor den Keizer was voorzien. De meeste bijzondei-heden over het geval zijn verzameld nit onderschepte brieven, waai-uit het Russische blad dan het vol- gende verhaal samenstell: De Zeppelin in kwestie was het vlagg schip van het eerste lichte eskader dread- nought-luchtkruisers. Het observatiehuisje was in den bodem aangebracht. en had een vensler, dat bestond uit een lens, die 17 maal vergrootte en een meter in door snee was. Onder de andere nieuwigheden aan bo cud van den Zeppelin, bevonden zich I parachutes, die eventueel den dienst zouden moeten doen, die de reddingsboei op verriclit. Nadat hij verscheidene m.alen was uitge- steld, werd de tocht van den Keizer ten slotte bepaald op een dag, waarop liet mie zerig, regenachtig weer was. De Zeppelin rees snel tot boveo de wollten in schitte- rende herfstzon en landde zonder ongeval te Warschau, waar een aartshertog met een eerewacht het luchtschip verwelkomde. De Keizer stapte aan boord en vestigde met het liorloige in de hand de aandaclit der aan- wezigen op de punctualiteit van liet luclit- schip. Een half uur Later werd de tocht weer aangevangen, naar liet gevechlsterrein der Duitsche legers. Nu eehter begonnen die dingen mis te loopen. De machines stopten op een gege ven oogenblik en de werktuigkundigen lie- pen door de gangen en klommen op ladders langszij Aan den Keizer werd verteld, dat een ongeluk, dat bij Zeppelins meermalen voorkwam, gebeurd was, nl. dat een schroef gebroken was, wat veel gasverspilling ten gevolge had. Deze schroef zou vernieuwd worden, terwijl het luchtschip in beweging was en nadat de reparatie geschied was, vingen de maciiines hun werk weer aan. Reserveschroeven neemt men allijd mee. Niettegenistaande alios eehter schijnt de re paratie niet voldoende geweest te zijn en verloor het luchtschip zijn normale sta- bilileit. Het begon geweldig slagzij te lig- gen en een parachute werd voor den Kei zer in gereedheid geliracht. De commandant van liel luchtschip telegrafeerde naar de aarde en de heele streek was in een oogen blik gewaarscbuwd door eavalcrie en auto s, die in alle richtingen heen en weer vlogen om alles voor een dialing, waar die dan ook mocliI plaats hebben, in gereedheid te bren- De machines werden stopgezet en alles, wal maar eenig gewicht had, werd over boord geworpen, tot zelfs de sabels dei officieren. Maar de groote ballon bleef da len, tot, zeer gelukkig, liet anker in een paar boomen greep en het luchtschip zon- sland hadden uiLsluitend ten doel den le- rugtoeht te verzekeren en den opmarsch van het Oostenrijksche leger te verlragen. Het Montenegrijnsclie leger zet den strijd tegen den vijand voort." De Oostenrijkers beweren, dal de capitu- latie heeft plaats gehad en dal nu de Mon- tenegrijnen hun wapens moelen inleveien. De Montenegrijnen geven te kenuen, dat zij, wat er ook gebeurd is, zullen doorvechlen. De capituLatie was alleen besproken om tijd te winnen" Voor de curiositeit vermelden wij de Duitsche en Oostenrijksche lezing van het Uit Weenen wordt aan het „Berl. Mil. gemeld: Tegenover de versehillendc ont hullingen", over de capituLatie vail Monte negro, wordt liier verklaard, dat de vi*edes- onderhandelinigeii nog niet begonnen zijn. Dit zal eerst dan geschieden, wanneer de wapens overgeleverd zullen zijn. Het* bericht, als zou Oostenrijk-Hongarije den wapenstilstand aangeboden hebben, is een verzinsel. Het was Montenegro, die den apenslilsLand verzocht, hetgeen eehter ge- weigerd werd, teneinde de Montenegrijnen geen gelegenlieid te geven, nieuwe strijd- machten aan te voeren. Toen volgde het verzoek van Montenegro, om opening van vredesonderhandelingen, waarop liet reeds bekende antwoord gegeven werd, nl. dat het eerst de wapens nnoest nederleggen, het geen door Koning Nikita aangenomen weid. Uit Berlijn word! aan de „K61nische Ztg. gemeld, dat de Oostenrijk-Ilongaarsche ge- zant Otto, aan wien de l0iding der vredes- onderhandelingen is opgedragen, nog niet te Geltinje is aangekomen. Eeitelijke vredes- o nderh and e 1 i ngen hebben dus nog niet plaats gehad. Finite Vitta, voorziitek van de Fransche vereeniging te Rome voor steun aan Sei - visclie kinderen, verlelt een eigenaardig voorval. Hij kwam op 6 dezer aan boord van de „Rarricity" te San Giovanni di Me- dua aan, tweehonderd meters achter liet stoomschip ,,Brindisi aan, dat, zegt hij, op een mijn is geloopen of getorpedeei-d en in 7 minuten gezonken, met alle Ameri- kanen en 300 Montenegrijnen aan boord. die, op 60 ua, zijn ten onder gegaan. \itta zegt, dat dil schip de laatste hoop was van de Montenegrijnen, daar liet een half mil- lioen gulden aan goud vo-erde en een groote hoeveelheid levensmiddelen en munitie. Ware het schip aan den wal gekomen, dan zou de Lowtsen nooit zijn overgegeven. Het bericht van het gebeurde werd in het bin- nenland verspreid en op 13 Januari viel de Lowtsen. Volgens den Oostenrijkschen oorlogscor- respondent Roda Roda, ondervinden de Oos- tenrijk-Hongaarsche troepen in Montenegro moeilijkheden bij liet doen nederleggen van de wapenen. De Montenegrijnsche regeering heeft ten- gevoLge van den sneeuwval, de groote af standen en sleehte verbindingen nog niet alien op de hoogte kunnen stellen van de capituLatie, sommigen nog niet van de nood- zakelijkheid van den maatregel kunnen over- tuigen. Kortom, het kan nog gedurende ge- ruiimen tijd tot geveehten komen. De strijd aan het Westelijk front bepaail zich hoofdzakelijk tot luehtgevechten. Het Duitsche legerberieht meldt, dat I-r.ansche vliegers bommen wierpen op Metz, liel Fransche legerberieht, flat Duitsche licgu s bommen wierpen op Nancy. In liet Engel- sche Lagerhuis deelde de onder-Minister Tennant eenige bijzonderheden mede over de luehtgevechten van de laatste weken waaruit bleek, dat 1227 Engelsche vlleg- tuigen vliegtochten hadden gedaan over de Duitsche linies, 310 Duitsche over de En gelsche linies. De Engelschen deden zes bommenaanvallen, met 138 vliegluigen. de Duitsche 13 met 20 vliegtuigen. De Engel schen verloren 13 vliegtuigen, de Duitschers all. Over de resultaten van al dit gevlieg feinig te melden. De vliegers kunnen het moeilijk waarnemen, de lijdende partij zwijgt er over, .of stelt het onbelangrijk voor. Duitsche vliegluigen hebben een bezoek gebrachl aan Dover en de Oostkust van Tvenl. Hel merkwaardige van dil geval is, dat de berichten uit Berlijn daarovei be kend werden, maar dat in Engeland een gc- heimhouding over den vliegtoehl en de re sultaten werd betrachl, die den onwil van de „Times" opwekt. Het blad wijsl erop, dat het, wanneer de censor hel wil, de Duit sche berichten over die vluclit kan mede- vaardigde artikelen/ van den dag der afkon- I deelen, maar dat de EJ^el^e Adil besluit worden vastgehouden. En het blad \ia g diging_van dit besluit. I Waar nu zulk een geheimzinnigheid voor dient? Uit Latere berichten blijkt, dat negen bom- men werden geworpen, waardoor een man werd gedood, twee mannen, een vrouw en drie kinderen werden gewond. De maclu- beschoten. Mateneele De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk dp te heffen of in bpzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Uitvoer van automobielen. Het St.bl. no. 13 bevat een Kon. besluit van 8 dezer, houdende wpziging van het vevbod van uitvoer van automobielen en onderdeelen, waaronder banden, van den dag der afkondiging van dit besluit. Kroon behoudt zich voor, dit verbod trdelijk op te heffen of in bijzondere ge vallen daarvan ontheffing te doen verleenen. nes werden hevig schade werd niet veroorzaakt Ook aan het Balkanfront wordt door vliegtuigen hard gewerkt. De Duitsche vlie «ers bezoehten Satoniki en \Herpen bommen Fn het kamp der geallieerden wal aan lei ding gaf aan generaal Sarrail, om de con suls van Oostenrijk, Duitsehland. Turkije en Bulgarije in Saloniki gevangen te nemen kers terug, die onmiddellijk het werl vatten. DE DARDANELLEN-EXPEDITIE. The Lancet" bevat een brief van een of- fic'ier van gezondheid in GaLlipoli, dien de redactie al lang geleden ontving, maar toen niet kon publieeeren. Nu kon dal geschie den en kan men er de noodige leering uit trekken, waarom de onderneming inislukte. Hel rapport toont aan, zooals „The Lancet zegt, dat er niet genoeg aandaclit is gewijd aan allerlei kleine details, en dat daarvan aanstonds de meest noodLottige gevolgen werden ondervonden voor ide weerkracht van de manschappen. Een van de groote belun- gen, die niet voldoende verzorgd waren, betrof de drinkwatervoorziening. Er was wel op gerekend, dal er groote beboefteaan drinkwater zou zijn, Want men had van ver wen uil Egypte en zelfs uit Indie, allerlei materiaal laten komen om 100.000 gallons of ruim 450.000 liter in op te slaan, maar de verdeeling was niet in orde geweesl. Toen de eerste h-ansporten aankwamen, meest jonge, flinke mannen, die voor het eerst uitkwamen, n.a een moeielijke reis op mile schepen, en die in een gloeiende hitte, over uiterst sleclite wegen en zonder eenige bedekking dadelijk in t vuur moesten gaan. deed het watergebrek zich al dadelijk zeer pijnlijk gevoelen. Er was voor de Iroepen, die tegen de hitte en de ins panning nog vol- strekt niet bestand waren, niet meer dan ecu pint, of ruim een halve liter, per hoofd en per dag bescliikbaar en zelfs dit wei- nige konden zij nog niet altijd krijgen om dal de muildieren, die het water moesten aan voeren, zeer. van het granaatvuur te lij- den hadden. De dieren, die behouden aan kwamen, werden veelal bestormd door de sol da ten, om liet water, dat uit de zakkeii sijpelde, af te likken. De invloed van dit ailes op de gezondheid was zoo ongunstig mogelijk en van de 12 officieren van ge zondheid zelf waren er in de eerste dagen reeds 4 bezweken. Later, toen ide loopgraven gereed waren, werd het iets beter en hel directe gevaar minder groot, maar de hy- gi en is che verzorging bleef hoogst gebrekkig. Iedere sanilaire arbeid was nagenoeg onmo- gelijk en tot voorkoming van ziekten kon niets gedaan worden. an controleeren, wat met iederen band ge- 1 groote ongelukken den grond bereikte. eurt Hij verklaardE de gevoelens, die de Behalve 0fficieelen dank in legerorders en door medailles, heeft elke officier en mm- dere, bij liet geval betrokken, een speciale beloo'ning van den Duitschen Keizer ont- vangen en uit de onderschepte brieven der luchtvaarders over hun belooningen, haalde men bovenstaande bijzonderheden. BE MONTENEGRIJNEN VECHTEN DOOR. Uit Weenen wordt, dd. 22 dezer, de vol- gende officieele uitlegging gegeven van den ioestand in Montenegro: Het uederleggen der wapens door heL Montenegrijnsche leger, dat de voorwaarde was voor verdere vrediesonderliandelingen, is begonnen. De Oostenoijk-Hongaarsche troepen zijn met dat doel den opmai sch naar het binnenland begonnen, doch ont- liouden zich daarbij van vijandelijke dadtn. De Montenegrijnsche soldalen moelen, wanneer zij onze afdeelingen ontinoeten, hun wapens afgeven en kunnen, wanneer dit zonder tegenstand geschied is, in hun woon- plaatisen onder beboorlijk toezicht zich aan hun arbeid gaan wijden. Wie tegenstand bicdt, wordt met geweld ontwapend en als krijgsgevangene weggebracht. Door deze wijze van doen, noodzakeli]k door de eigenaardighcid van het land en van zijn bevolking, zal aan liel sederl jaien door oorlog geteisterde land het spoedigst weder de vrede worden verzekerd. Aan den Montenegrijnschen opperbevel- hebber zijn mededeelingen in 'dien geest ge- In legenspraak daarmee zijn de volgende officieele verklaringen van Montenegrijnsche zijde gedaan: HeL Montenegrijnsche cornsulaat-generaal te Rome deelde op 21 Januari mee: ..Met hel oog op de voortdurend ver- SKOETVIH DOOR DE OOSTENRIJKERS BEZET. Volgens een officieel bericht hebben de Oostenrijk-HongaarschetroepenZondagavond Skoetari bezet. De Servische bezetting der stad heeft zich zonder strijd teruggetrokken De Oostenrijk-Hongaarscbe troepen rukten gister eveneens Nikzik, Danilowgrad en Podgoridza binnen. De ontwapening van het °land is tot dusver zonder wrijving voortgegaan. EEN MILLIOEN FRANSCHE VERMINKTEN De Figaro betreurt het, dat de k rausche regeering nog steeds geen lijsten heeft open- baar gemaakt van de op bet veld van eer gesneuvelden. De regeering eehter heeft, om de toekenningen van pensioen aan we- duwen en weezen mogelijk te maken, de begrootingscommissie der Kamer over de verliezen moeten inlichten. Deze coinmis- sies hebben de cijfers weliswaar niet in haar berichten opgenomen, doch andere getalleh gegeven, die voor zichzelf reeds sprekend zijn. Zoo bestaat in het ministerie van oorlog een afdeeling, welke a:te vragen behandelt betreffende de overdracht van militaire pensioenen. Het personeel dezer afdeeling is alleen in 1915 van 70 tot 944 ambtenaren aangegroeid. Het bureau van inliehtingen voor familieledeu der soldaten telt 1136 ambtenaren. In vredestijd was het aantal pensioenen, toegekend aan in den dienst verongelukte soldaten ongeveer 7000. Thans is dit getal 120- tot 150 maal hooger. De Frankf. Ztg. maakt hieruit op dat het aantal oorlogsinvalieden ongeveer 1 millioen bedraagt. Het blad wijst er voorts op, dat de°acten betreffende weduwen- en wee- zenpensioenen, behandeld door het ministeiie van oorlog, meer dan 1.800.000 zijn. DIEN STPLICHT TOT 55JARIGEN LEEFTIJD. In beide landen der Donau-monarchie zpn besluiten uitgevaardigd, waarbij de dienstplicht, die tot dusver tot bet 50ste levensjaar was beperkt, nu wordt uitge- breid tot het 55ste. Dit uitzetten der leef- sehijuende tegenspraak in de pers, verklaart tijdsgrenzen is noodig geworden, omdat van de officieele ver tegen woordiger van Mon- j de jaatst-opgeroepen landstormcategorieen tenegro dal Montenegro nooit heeft geca- pitnleerd en dat er ook geen vredesonder liandelingen met Oostenrijk zijn gevoeivl. De consul van Montenegro te Parijs ver klaart, dd. 23 dezer: Prins Mirko is met drie leden van de regeering in Montenegro gebleven, om de lijke belangen der opgeroepenen rekening zorg op zich te nemen voor de verdediging gebouden. en eventueel voor de terugtrekking van liel leger. Onder bevel van generaal Woeko- witsj zet het leger den strijd voort met het doel de vereeniging tot stand te liren- <>en met de Servische contingenten in Al banie. Met de hulp der geallieerden hoop liet Montenegrijnsche leger met kracht dcel te kunnen nemen aan den strijd in Albanie, zich daarbij steunende op Skoetari. De minister-president van Montenegro, die te Brindisi is, deelt mee: „De onderhande lingen met Oostenrijk over een wapenstd- die andere diensten verrichten, er telkens meer tot den werkelgken dienst onder de wapenen worden geroepen, wier plaatsen door andere moeten worden ingenomen. Er ordt zooveel mogelijk met de maatschappe- ^en der opgeroepenen rekening Bepaald is, dat de opgeroepenen van boven de 50 jaar slechts in het gebied buiten het eigenlijke oorlogsterrein gelegen en dan hoogstens voor 6 weken mogen worden werkzaam gesteld. Opnieuw oproepen derzelfde mensehen kan eerst na een onderbreking van hun militairen dienst met een verlof van twee maanden, weer plaats hebben. De bepaling zal slechts voor den duur van den oorlog gelden. geval. is WE daan. j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2