ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6330 Zaterdag 22 Januari 1916. 56= Jaargang. HVB1LUK IIS1APT De Oorlog. ADVERTENTIfiN ABONNEMENT: Bit Blad verschijiit Maandag-, Woensdag- en VrUdagayond, uitgezonderd op Feestdaaen, lj] de Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Nenzen. 1 EUILLKTON. GEMENGDE BERICHTEM. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie 1 -40, voor Ned.-Indie en Atnerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de UHgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon 25. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUr op den dag der uitgave. BBBSTB BTiAJD. BIHNENLAHD. „SdhuUevaer". Op 27 en 28 Januari a.s. zal te Bodegra- ven worden gehouden de 53s te jaarvergacle- ring der schippersvereeniging Schuttevaer, waaraan men eenig feestelijk karakter wilde geven, in verband met het zilveren jubile van den beer Mr. H. Smeenge, als voor- zitter der vereeniging. De beschrijvingsbrief voor die algemeene vergadering brengt in die feestelijke voorne- mens wel eenige ontnuchtering, daar deze de mededeeling bevat, dat Mr. Smeenge, de zoo populaire voorzilter, die onder zijn cob Lega's in de Tweede Kaoner Schuttevaer wordt genoemd, zijn mandaat neerlegt, daar- in gevolgd door de tieeren J. A. Iloek, K. H. Koster, en den secretaris G. S. Vlieger, terwijl ook de heer Mr. R. J. H. Patijn, aan de beurt van aftreden, niet voor een herbenoeming in aanmerking wenschl te ko- men, en de beer J. van IJzerlooij in de af- treding van genoemde hoofdbestuursleden aanleiding vindt eveneens te bedanken. Zooals wel te verwacbten was, is dit be danken een gevolg van uitingen in scbip- persbladen en in een openbare vergadering van schippers, alsmede in schriftelijke be- scheiden. Voornamelijk werd uit Rotterdam en omgeving eene minder faire agitatie op touw gezet tegen bet vroeger genomen be- sluit, waarbij maatregelen betreffende toe- zicht op de binnenvaart werd gevraagd, eene agitatie, die zich kemmerkt door voort- durende verdacbtmaking en persoonlijke aan- vallen, voornamelijk tegen den secretaris der vereeniging gericht. TEE NEUZEN, 21 Jan. 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Biidt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 775.0 Zuid- Duitsehland. Laagste barometerstand 734 6 Bodo. Verwachting tot den avond van 22 Jan. storraachtige later tijdelijke afnemende zuidelijke tot westelijke wind, betrokken, tijdelijk opklareud, regenbuien, zelfde tem- peratuur. Rrievengaarder te Sihiiskil. In plaats van den heer A. C. Risseeuw, aan wien met toekenning van pensioen ontslag is verleend, is benoemd tot brieveu- gaarder te Sluiskil de heer A. Brakman, thans brievenbesteller alhier. Sleun-comite. Naar men ons mededeelt, zal de volgende week eene vergadering worden gel io uden van bet plaatselijk steun-coamite, o.m. ter voor- ziening in de vacatures in het bestuur ont- staan door vertrek van Ds. Hulsteijn en de heer en mevr. B uyze-Van der VLiet. Vluchtelingen. Gisterenavond bracht de laatsle trein uit Gent alhier een 70tal vluchtelingen aan, op enkele uilzonderingen na vrouwen en jonge- dochters, afkomstig uit Rousselaere, die hunne in het front gelegen woningen hebben moot en ontruimen en nu op doorreis waren, voor bet meerendeel naar Noord-Amerika waar familie van hen woont. Zij beschikten over voldoende middelen en werden in lo- gementen alhier onderdak gebracht. H. BERTRAND. 13) De portier trolc onverschillig de schou- ders op. Ik geloof, dat men dat kleine koffertje van u boven heeft laten staan, zei bij, maar bij gaf Hans nu toch den sleutel, waarop deze naar boven ging. De kamer vertoonde de sporen van een overhaast vertrek van den bewoner. Hans bed was onaangeroerd, dat van Berger ech- ter in wanorde, hij had daarop zeker zijn mididagdutje gedaan. De kleerkast en de laden van de commode waren opengetrok- ken. Hans' koffertje stood er echter nog. Geheel van streek, viel hij in een leu- ningsloel neer en liet zijn hoofd, dat dreig- de te bersten, in beide handen rusten. Hij kon nog niet begrijpen, dat alles gebeurd was, zoioals de portier had verteld. Er ver- liep een geruimie tijd, eer hij zijn gedachten eenigiszins kon verzamelen en oveideggen wal hem nu te doen stond. Wat was er geschied? Wat zou bij nu begimien? Wat moest hij doen om lidht in deze zaak te verkrijgen? De cooperalieve suikerfabriek te Sas van Gent. Het Bestuur van de Cooperatieve Suiker fabriek te Sas van Gent heeft bepaald, dat de leden voor de door hen in 1915 geleverde aeetwortelen zullen betaald worden naar een prijs 20.voor 14 %suiker, wat beteekent, dat zij voor hunne beetwortelen gemiddeld zullen ontvangen ongeveer f 25,85 per 1000 K.G. Bovendien wordt dan een zeer belangrijk bedrag voor extra afsckrijvingen op de waar- de der bezittingen aangewend, terwijl daarna nog Ht 200.000.—gereserveerd blijft voor uitbreidiDgen, die nog voor de volgende campagne zullen worden aangebraeht en die, naar met grond verondersteld mag worden, in de toekomst aan de resultaten der fabriek in groote mate zullen ten goede komen. Verder besioot bet bestuur, alsnog de gelegenheid open te stellen om tot de ver eeniging toe te treden, doch die gelegenheid is zeer beperkt, daar sieehts hoogstens 200 aandeelen zullen nitgegeven worden tegen eene storting van 200.gulden per aandeel. Op een hofstede onder Oolijnsplaat (Z.- Bev.) hebben zich verschijnselen van vergif- tigiDg na het gebruik van oliebollen voor- gedaan. Acbt personen en de kuishond werden onwel, zij kregen brakiDgen en boik- loop. De geneesheer liet alle patienten on- middellijk het bed houden. De toestand is niet verergerd. I Een true. Op de Noordbrabantsch—Duitsche grens ontmoetten een paar belastingambtenaren een joDgetje uit een bekende smokkelaars- familie alleen in de hei. Op hun belarg- stellende vraag, wat het jongetje hier nog zoo laat en zoo heel alleen deed, gaf het ten antwoord, dat het zijn broer wachtte, die met een zak meel moest komen. De kommiezen een goede vangst verwachtend, stelden zich verdekt op, doch ze wachtten en bleven waehten, terwijl de broer eenige honderden meters verder rustig met zijn meel de grens passeerde. Late bestelling. Iemand te Arnhem ontving een briet, blijkens de afstempelingen den 27en Janu ari 1915 uit Utrecht verzonden, denzelfden dag te Arnhem aangekomen en eerst bjjna. een jaar later, n.l. 14 Januari 1916 besteld, Een gedrukt briefje op de enveloppe geplakt, luidt als volgt: wDit stuk werd, met veel andere, door een hulpbesteller achter- gehouden; vandaar de vertraging. Postkan- toor Arnhem". Onwillekeurig zou men bierbij denken aan een zoo vaak bij onze post voorkomend verzuim, dat men er gedrukte briefjes voor gebruiktmaar gelukkig is het zoover met onze post nog niet gekomen. De brief moet naar de A r n b. C t. ver- neemt, afkomstig zijn van een ontrouw hulpbesteller, die eenigen tijd geleden te rechtgestaan heeft en die, als hij brieven te bestellen kreeg, welke hem tot een heel Eirudehjk richtle hij zich op en onder- zochl nog eens de gebeele kamer. Hij kon niefs bijzonders ontdekken. Plotseling school hem de gedachte door het hoofd: wanncer had men Berger kunnen bestelen? Hij wist, dat Berger zijn legitimatie-pa- pieren en zijn geld altijd bij zich droeg. Vooral hier in Amerika was dit dubbel noodzakelijk, had, hij Hans verteld. En nu herinnerde Hans zich ook, dat Berger aan tafel, toen hij den negerkellner den wijn had betaald, zijn portefeuille te voorschijn gehaald en daarna weer zorgvuldig in den binnenzak van zijn vest gestoken had. Er was dus niets anders mogelijk, dan dat men hem de portefeuille had onlvreemd in de vestibule van het hotel, in de lift of op zijn kamer. In die vestibule of in de lift, dat was bij iemand als Berger, die op alles voorbereid was, niet denkbaar. Dan bleef er niets anders over dan dat de diefstal in de kamer was gebeurd. Berger sliep gewooinlijk zeer vast. Hij had weleens tegen Hans gezegd: Een gezonde, vaste slaap is een teeken van een goed geweten, maar een slechte eigenschap voor iemand die tot de politic behoort. Verondersteld nu, dat de diefstal was uit gevoerd in de kamer, terwijl Berger sliep op welke wijze had hij dan kunnen plaats hebben De deur naar de gang was natuurlijk gesloten geweest de portier had immers verre wandeliDg noopten, dat niet deed I maar ze thuis opborg. Zoo heeft men een leel voorraadje brie«en gevonden, die niet besteld waren, omdat de besteller geen zin nad zoo'n verre wandeling voor een brief! Griezelig. Men schrijft van de N. R. Crt. Bij een burgerlijk armbestuur in een ge- meente in het centrum van ons land kwam dezer dagen een vroaw zieh beklagen over levige en voortdurende maagpijnen. De armmeester, die zijn zeer moeilijke taak met de grootste zorgvuldigheid vervult, wist let menscbje aan den praat te krijgen en lield, om te gelegener tijd den geneesheer te kunnen voorlickten, aanteekening van letgeen zij zooal te zeggen zou hebben. Na de zeer lange inleiding, die de welbe- spraakte vrouw ten beste gaf, ried hij haar aan, liever een geneesheer te raadplegen, dan op eigen boutje een middel tegen de kwaal te vragen aan het armbestuur. Och, meneer, klonk het toen, ik beb al van alles geprobeerd ik heb zelfs, schrik niet, lezer, hersens van een dood mensch gegeten en ook het hoofd. »Ik heb er nog een viel (vijl) van tien stuuvers voor ge- kocht. Je mot maar eens bie me komme kieke." De armmeester wachtte zich wel, teekenen van afgrijzen te geven, notuleerde het ver- dere van het verhaal nog zorgvuldiger en nam zich voor de waarheid van het door de vrouw vertelde zoo nauwkeurig mogelijk to onderzoeken. Voor het oogenblik voldeed hij aan haar verlangen om haa>- -m bonnetje te geven voor een fleschje levertraan. Een paar dagen later ging bij met twee zijner kennissen naar de straat, waarin het vrouwtje woont en stapte bij haar biDnen kwansuis om eens te vragen, of zij baat bad gevonden bij de levertraan. De vrouw zelf, bracbt het griezelige ter sprake met O ja, da's waar ookik heb je verteld van dat hoofd. Wil je 'teens zien Ik heb er nog maar een klein stukje van. Ze rommelde wat in een kasfc en haalde daaruit te voorschijn den schedel en de vijl. „Kijk, zoo doe ik het," verklaarde ze den heeren, en zij raspte het nog overgebleven deel van het cranium en stak het geraspte in den mond. „lk kreeg het middel van een boer," zoo vervolgde zij. r/De tanden heb ik er uitgebroken en weer begraven." Dus toch nog zekere pieteit. Wel deelde zij mede, den schedel te hebben gekocht van een kerkhof, doch ze wist zieh niet meer te herinneren, op welke begraaf- plaats deze lijkschennis is gepleegd. Een Chinees uit de luchl gevallen. Een arbeider in Berlijn, natuurlijk Schulz geheeten, want half Berlijn beet Schulz, had Zondag een merkwaardig avontuur in het theater, waar hij zijn avond doorbracht. Hij kreeg namelijk midden onder de voor- stelling een Chinees op het hoofd. Het avontuur, hoe buitengewoon het was, was echter minder amusant. Schulz liep er een aantal niet onbeduidende kwetsuren bij op De uit de lucht gevallen onderdaan van Joeansjikai was de Chineesche goochelaar verteld, dat men had moeten aankloppen. Een iwcede deur was er niet, maar liet venster stond open! Kamer no. 583 lag op de vijfde verdieping Hans keek naar buiten op de plaats, die aan alle kanten door hooge muren was ingesloten. Zou er iemand door het ven ster naar binnen hebben kunnen klimmen, terwijl Berger sliep'? Onmogelijk! Hij daeht aan de woorden van Berger: Er ,is eigenlijk niets onmogelijk, niijn jongen! Het eene is alleen maar moeilijker en gevaarlijker dan liet andere. Zou het in dit geval ook zoo geheel on mogelijk geweesl zijn, dat een vermetele dief door het venster in kamer no. 583 had kunnen klimmen? Weer keek Hans uit liet venster; ven- sters, niets dan vensters in de muren in het rond. Daar bemerkte hij, dat er in de muren op gelijlce afstanden van het dak tot op den grond ijzeren ho it ten waren aangebraeht die een, ladder vormden. Men treft zulke primitieve ladders dikwijls aan, van buiten aan de hooge Amerikaansche huizen; zij moeten dienen om den bewoners van de bovenste verdiepingen bij groote branden in den uitersten nood een uitweg te ver sohaffen men moet, om van die ladders gebruik te maken, wel geheel vrij zijn van aanvallen van duizeligheid. Nu was het niet onmogelijk, dat de logeergast van de kamer daarnaast gebruik had gemaakt van Kok-Kam-Tay, die sedert eenigen tijd op- treedt in de stad aan de Spree en wordt bijgestaan door zijn vrouw. Hij gebruikt bij zijn verschillerde toeren ook een touw dat over het midden der zaal naar het tooneel voert. Langs dit touw glijdt de artiest, die blijkbaar nog niet gemoderniseerd is, aan zijn staart hangend, met behulp van een latrol in duizelingwekkende vaart boven de hoofden van het publiek naar beneden. Midden in de zaal brak het touw echter en Kok-Kam-Tay lag pardoes boven op Schulz. De langstaart kreeg een wond aan het oog en inwendige kwetsuren. Schulz moest verbonden worden. Builsch geveclitsvliegtuig type Fokker. De Matin geeft een beschrijving van het Duitsche gevechtsvliegtuig, type Fokker, dat zich den laatsten tijd een geduchten naam in den strijd in de lucht verworven heeft. Wat het vliegtuig kenmerkt, zegt het blad, is vooreerst het gebruik van stalen buizenin de constructie. Wanneer men de vleugels uitzondert, die houten ribben enz, hebben, is het geheele toestel uit stalen buizen gebouwd. Dat stelsel, zegt de Matin, levert voordeelen en nadeelen op. De stalen buizen van de Fokker zijn grootendeels omwikkeld met een stof, die overeenkomt met gewast linnen, teneinde het metaal voor roesten te bewaren. MONTENEGRO. Het Consulaat van Montenegro deeltmede de minister van buitenlandsche Zaken is Woensdagavo^doplast van den minister-pre sident Moesjkowits te Brindisi aangekomen. De koning van Montenegro en zpn regeering hebben alle voorwaarden van Oostenrijk- Hongarije afgeslagen de strijd is reeds op het geheele front hervat. De koning en zijn zoon zijn nog in Mon tenegro te midden van hun troepen om de laatste verdediging voor te bereiden. Het Montenegrijnsche leger heeft niet gecapituleerd. De koning bevindt zich te Potgoritsa, te midden zijner troepen, wier tegenstand voortduurt. De koningin van Montenegro, de prin- sessen en de ministerpresident zijn hier, op weg naar Rome, aangekomen. Koning Nicolaas is te Skoetari gebleven om den tegenstand te organiseeren. DE EERSTE BALKANTREIN. Een journalist, die de eerste reis op de nieuw geopende lijnen Berlijn Constan- tinopel heeft meegemaakt, seint daarover het volgende De verbinding tusschen de Noordzee en de Zee van Marmora is tot stand gebracht. Vlaggen van vijf naties hebben gewaaid van de eerste Orient-Express. De trein liep onder het gejuich van een cosmopolitische menigte des avouds de Turksche hoofdstad binnen. Te San Stefano waren vertegen- woordigers van de regeering aanwezig om ons te verwelkomen. De feestvreugde onder de Turken te Constantinopel was grooter dan daar ooit is gezien. Muziekkorpsen speelden en toasten werden uitgebracht op de vereeniging van Oost en West. deze ijzeren bouten om in kamer no. 583 te klimmen. Er behoonde, weliswaar, groote vermetelheid en behendigheid toe. Hans was er nu bijna zeker van, dat de dief op die wijze de kamer was binnen gekomen. - Wie echter kon de dief zijn? Epn gewone dief dat w,as eigenlijk onmogelijk. Een gewone dief zo-u zich tevreden ge- steld hebben met het geld. De diefstal en de gevangenneaning van Berger stonden ech ter zeer zeker met elkaar in verband. En wederom zette Hans zich neer om na te denken. Het raadsel moest opgelosl worden, en eerst als het opgelost was, kon hij, met hoop op wetsLagen, maatregelen ter bevrijding van Berger nemen. Terwijl hij zijn hersens pijnigde om licht in de zaak te brengen, school hem weer een woord van Berger te binnen: Men moet steeds naar de oorzaak zoe- ken, waardoor iets geschied is, naar het plan, waarnaar men gehandeld kan hebben. Wie kon reden hebben om Berger uit den weg te willen ruimen? Slechts een de inbreker, die er ach- tergekomen was, dat hij vervolgd werd! De dief, die Berger's papieren uit kamer no. 583 had ontvueemd, en de inbreker in de Crediet- en Hypotheekbank, moesten dus 6on en dezelfde persoon zijn! Mr. Smith, alias Mr. Pamberton, moest. zonder dat zij het vermoedden, naast hen in het hotel hebben gelogeerd. De reis werd afgelegd in ongeveer 60 uren. De trein verliet Berlijn Zaterdag- morgen te 8 uur met feestelijk bekrauste ocomotief en wagons. Ook binnen was de trein in feesttooi. Met een vaart van 96 LM. per uur passeerden wij de Duitsche statious onder het gejubel van de aldaar opgestelde menigten. Breslau bereidde ons de eerste groote ontvangst Oderberg ver- welkomde ons op dezelfde wijze en te middernacht stoomden wij langzaam het groote station van Boedapest binnen. Hier dezelfde tooneelen. Over de met sneeuw bedekte velden van Zuid-Hongarije ging de trein verder door naar het arme, geteisterde Servie. Te middernacht kwamen wij te Belgrado aan vanwaar de reis verder ging tot Nisj. Slechts enkele boeren waren er te zien, oopende achter hun ossen of vrachten dragende en verder zag men Bulgaarsche en Duitsche soldaten aan het werk en Servische krijgsgevangenen. Wjj klimmen steeds hooger, terwijl de zon weg zinkt achter de Balkanheuvels. Om 10 uur kwamen wij te Sofia aan, waar ons weer een officieele ontvangst werd bereid. Hier kwam een nieuwe machine voor den trein. Wij rijden door bergen in prachtig maan- lieht verder. De rivieren zijn donkere strepen, bivakvuren flikkeren. Wij komen thans in het land der lente, waar herders vredig hun kudden hoeden. Ten slotte bereiken wjj Stamboel. Wij hebben een rit gemaakt, die Bismarck zou hebben ver- rukt. Het Oosten heeft het Westen de hand gereikt. Hamburg, Berlin, Constanti nopel en Bagdad zijn voortaan in staag verkeer met elkaar. EEN DAG IN GATEN. Van het Westelijk front omschrijft eon sol-daat zijn indrukken over een angstigen dag op de volgende bioeiende wijze in de „Vorwarts" Het was een ellendig koude, mistig-voch- tige nacht geweest. Patrouilles hadden ge- meld, dat het bij- den vijand zeer levendi toe ging. Dit maakte een scherp oppass: noodzakelijk. De gaten, die men een dag voren op afstanden van twee pas in steenharden grond gegraven had, kon niet, zooals oorspronkelijk het plan dieper gemaakt en met elkaar tot loopgra- ven verbonden worden. De mannen moes ten uitkijken, klaar om te schieten. Zij had den het gruwelijk koud. Toen de dag aanbrak, kwam de met zoo groote spanning verwachte aflossing niet, De compagnie moest in stelling blijven. De slelling moest verborgen blijven voor de vijanaelijke vliegers, een ieder inoest dus trachten het zich zoo gemakkelijk mogelijk te maken in zijn gal. Daarin moest hij den gelieelen dag blijven, zonder het hoofd of het boventichaam er uit te steken. Waren do vliegers boven de stelling, dan mocht men zelfs geen beweging maken. En de gaten waren ondiep, soms nanwe- lijks een halven meter, smai en ongemak- kelijk. Men kon er niet fatsoenlijk in zilten zelfs, laat staan liggen. De een z.at, de ander lag, met de knieen onder de kin, als een ge- knakle Iucifer, anderen liadden de beenen uitgestrekt, maar moesten het liehaam op zij gebogen houden, opdat het hoofd niet uit den kuil kwam kjjken. En op den bodem was niets dan harde steen. De kapotjas, de eenige bescherming tegen de koude, was Nu ITans liet in zoover met zichzelf eens was, wist hij ook hoe hij verder had te handeien. Hij begaf zich weer naar de ves tibule en ondervroeg nog eens den portier en de kellners. Hoewel onvriendelijk en norsch, gaven zij loch antwoord. Wie heeft er op kamier no. 582 ge- woond Een zekere Mr. Stokes uit Liverpool. Hoelang heeft die heer daar gelogeerd? Ongeveer een week. Hoe zag die heer er uit? De kellners staken de hoofden bij elkaar; men bekomnierl zich in Amerikaansche hotels al bitter weinig om het voorkomen van de reizigers; als zij hun rekening maar betalen, dat is de hoofdzaak. Eindelijk ecli- ter zei een zwarte keliner Een lange, magere heer met een board. Dat kwam uit. En nu voegde de portier er aan toe: Nu ja, dat was immers de buitenland sche politieagent, die met een onzer detec tives kwam om den heer van no. 583 te arresteeren. En die heer heeft die kamer nog? vroeg Hans opgewonden. Dat weet ik niet, bromde de portier. Laat mij nu eindelijk eens met rust, uw gevraag begint mij te vervelen; als u nog iets verlangt te weten, ga dan zelf naar de politie. Missehien waehten zij daar reeds op u. (Wordt vervolgd.) f NEUZENSCHE COURANT. DOOR Yergiflijiiaig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1