ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aanbesteding. Aanbesteding. No. 6329. Donderdag 20 Januari 1916 56s Jaargang. Beken dmaking. BBSS APT De Oorlog. ABONNEMENT ADVERTENTIEN Telefoon 25. Dit Blad verschijnt Maandag^, Woensdag- en Vrydagavond, uitgezondenl op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. FKtflLLKTON. Het uitvoeren van buitengewone bestratingswerken op den weg van WAL800RDEN naar HDL8T. het herstellen van de steenglooiiog op het buiteobeloop van den Noordeljjken Yestingwal. 8INNENLANP. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-lndie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. r De Commandant der Kustbatterij bij NEUZEN, het militair gezag uitoefenende in de gemeenten Neuzen, Hoek en Zaamslag, Overwegende, dat het wenschelijk is de wettelijke bepalingen op het dragen van wapenen te wijzigen, alsmede de inlevering door de inwoners van wapenen en ammunitie te bevelen Gezien de Wet van 23 Mei 1899 (Staats- blad No. 128), bepaalt Artikel 1. Het is verboden, mede in de gevallen waarin de Wapenwet stilzwjjgend of uit- drukkelijk het tegendeel bepaalt, een wapen bij zich te hebben. Onder wapenen verstaat deze Bekend- makingGeweren, karabijnen, revolvers, pistolen en andere vuurwapenen, windroeren, dolken, dolkmessen, sabels, degens, degen- stokken, priemstokken, wapenstokken en diergeiijke voorwerpen, alsmede ammunitie. Artikel 2. Overtreding van het verbod in het vorige artikel gesteid wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zeven dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Het wapen waarmede de overtreding plaats heeft, kan worden verbeurd verklaard. Indien tijdens het plegen van de over treding nog geen jaar is verloopen, sedert eene vroegere veroordeeling van den sehul- dige wegens gelijke overtreding onherroepe- lijk is geworden, kan hechtenis van ten hoogste vier weken of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden worden opgelegd. Artikel 3. De bepaling van artikel 1 is niet van toepassing op openbare ambtenaren of be- ambten, die krachtens voorschrift, gegeven door of van wege het boofd van het depar- tement van algemeen bestuur waaronder hun werkkring behoort, het wapen bp zich mogen hebben, en voorts op hen die le. een wapen bij zich hebben dat be hoort bij hunne ambtskleeding of bp de door hen met vergunning van het boven hen gesteid openbaar gezag gedragen kleeding 2e. deel uitmaken van de gewapende macht, van den Vrijwilligen Landstorm, van de rijks- of van de gemeentepolitie, voor zoover het wapen dat zp bij zich hebben tot hunne uitrusting behoort 3e. krachtens de bepalingen van de Jacht- wet of de Vogelwet, en zoo noodig, uit krachte van een daarenboven vereischte bijzondere vergunning om te schieten, af- gegeven door den Commandant der Kust batterij bij Neuzen, bevoegd om betzij in open, hetzij in gesloten jacbttijd buiten openbare wegen en voetpaden zich met schietgeweren in het veld te bevinden, van die bevoegdheid gebruik maken, zich daartoe op weg bevinden of zich, na van die be voegdheid gebruik te hebben gemaakt, naar huis begeven 4e. in dienst van personen in het vorige nummer bedoeld, deze vergezellen of door hen belast zijn met het overbrengen van het wapen van of naar het jachtveld 5e. voorzien zijn van eene machtiging tot het bij zich hebben van een wapen, H. BERTRAND. Ook de varkensslachterijen werden door Berger en Hans bezichtigd. Toen zij dien avond in het Palmer House dineerden, ;aan een afzonderlijk tafeltje, zoo- als daar gebruikelijk was, had er, zonder dat zij het bemerkten, een heer aan het tafeltje naast hen plaats genomen, met zijn rug naar Hans toe. Het was een lange, magere man en hij sell een weldra met be- langstelling te luisteren naar het onderhoud van ide beide vrienden. Zij spraken ook over de vervotging van den dief en toen de heer dat hoorde, haalde hij een groote oou- rant te voorschijn, verborg zich diaarachter, maar bleef met aandacht het gesprek vol- gen. Even voor het dessert stond hij op en verliel de zaal. voor een bepaalden tijd afgegeven door den Commandant der Kustbatterij bij Neuzen, welke machtiging te alien tijde kan worden ingetrokken. Artikel 4. Alle inwoners zijn gehoudan de op den dag der afkondiging dezer Bekendmaking in hun bezit zijnde wapenen binnen twee dagen na dien, en de op later datum in hun bezit gekomene wapenen binnen twee dagen te rekenen van den dag waarop deze in hun bezit gekomen zijn, in te leveren bij den Commandant der Kustbatterij bij Neuzen. Artikel 5. Overtreding van de bepaling van het vorige artikel wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden. Artikel 6. De bepaling van artikel 4 is niet van toepassing op hen, die le. een wapen bij zich mogen hebben krachtens de bepaling van artikel 3 tot en met sub 2e, doch alleen voor zooverre het betreft het wapen dat zij bij zich mogen hebben 2e. krachtens de bepaling van artikel 3 sub 5e in het bezit zijn van de daarin be- doelde machtiging, doch alleen voor den tijd in die machtiging uitgedrukt en voor zooverre het betreft het wapen dat zij bij zich mogen hebben. Artikel 7. Deze Bekendmaking treedt in werking onmiddellijk na derzelver afkondiging. Artikel 8. Door deze Bekendmaking vervalt die van 9 September 1914. Uitgevaardigd te Neuzen, 19 Januari 1916. De Commandant der Kustbatterij, A. D. PUTMAN CRAMER. Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland zal op Woensdlag 9 Februarys 1916, des voormiddags te 11 uren in de Abdij te Middelburg worden aanbesteed De aanbesteding zal bij enkele inschrjjving geschieden overeenkomstig het bestek. Het bestek ligt ter lezing ter Provinciale griffie van Zeeland te Middelburg, bij den Hoofdingenieur van den Provincialen water- staat te Middelburg en bij den lngenieur van den Provincialen waterstaat te Neuzen. Het is ter Provinciale griffie verkrijgbaar voor 0,40, zoolang de voorraad strekt. De inschryvingsbiljetten kunnen tot 11 uren des voormiddags van den dag der be- steding ingeleverd worden. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bjj den Hoofdingenieur en den lngenieur voor- noemd. Middelburg, 14 Januari 1916. Gedeputeerde Staten voornoemd, DUCKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. Berger, die 'savonds met een Amerikaan- schen collegia op ontdekking uit moest, ging op zijn kamer een mididagdutje doen. Hans Liet zich door de cable-car naar de tentoonstelling rijden en bracht eenige uren in de Hollandsche afdeeling door. Toen hij op zijn hortoge keek; schrikte hij, hij had zich verlaat. Zoo spoedig mogelijk keerde hij naar het hotel terug. Toen hij de vestibule doorging, trok het zijn opmerkzaamheid, dat de portier hem zeer wantrouwend aankeek. Hij vroeg hem of Berger reeds uit was gegaan en of deze geen hoods chap voor hem had ,achtergelaten. De portier stak beide handen in zijn zak- ken, bekeek den jongeman nog ©ens van het hoofd tot de voeten met een verachte- lijken blik en antwoord.de kortaf en on- vriendelijk: Wij zijn hier in een fatsoenlijk huis. Hans stoof woedend op Wat wilt ge daarmee zeggen? Uw medereiziger van no. 583 is een uur geleden gevangengenomen. Dit zeggende, ispuwde de portier iop Ameri- kaansche wijze en keerde Hans den rug toe. Burgeraeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen den 24 Januari 1916, des namiddags 3 uur, aanbesteden Inlichtingen en vooiwaarden zijn te be komen bij den Gemeente-bouwmeester. Aardappelen. Het Centraal admiuistratiekantoor voor de distributie van leveDsmiddelen heeft, naar de N. R. Crt. meldt., een cirulaire gezonden aan de burgemeesters,' waarin betreffende aardappelen het volgende voorkomt: Daar de prijzen der aardappelen zich in vergelijking met die voor andere voeder- artikelen op een laag pei! bewegen, is de vrees gewettigd, dat meer en meer zal worden overgegaan tot het voederen van aardappelen aan het vee. Om een eventueel tekort aan consump ieaardappelen te ver- mjjden, verdient het aan beveling, dat ge meenten, besturen van sticbtingen en par- ticulieren zich door inkoop of voorkoop van een voldoenden voorraad aardappelen voor de komende maanden voorzien. De Nederlantlsehe centen. De 1-cents stukken komen steeds minder in circulatie. In de g-ensplaatsen worden ze opgekocht 33 stuks voor 1 Mark, terwijl voor 2300 centen ineens mede f 25 (Neder- landsch geld) wordt betaald. (N. R. Crt.) Suikerfabriek le Middelburg. In de gehouden vergadering van aan- deelhouders der suikerfabriek te Sluis zijn ruim 300 aandeelen van /500 overgegaan naar de te stichten suikerfabriek te Middel burg. Hierdoor is deze stichting verzekerd. (VI. Crt.) De Rijndam. Reuter seint ons uit Londen aan de N. R. Crt. De Nederlandsche mailboot Rijndam, van de Holland-Amerika-lijn, (op reis van New- Yorknaar Rotterdam) stoomde Dinsdagavond naar Gravesend op met lichte slagzij aan stuurboord. Alle passagiers zijn ongedeerd, er zijn drie stokers gedood, vier gewond. Het schip loopt niet het minste gevaar. Het vaart onder eigen stoom, er zijn sleepbooten in de nabijheid van het schip. DE ALGEMEENE TOESTAND. Montenegro is de eerste, die den strijd moede geworden is. Heeds eenige dagen ge leden had de Montenegrijnsche regeering ischrijft het „Alg. Hhl." verzocht, nadat de Lowtsjen bezel en Celtinje in handen der Oostenrijkers gevallen was, om de vij- andelijkheden te staken en vredesonderlian- delingen aan te knoopen: De Oostenrijksche regeering wilde daartoe slechts overgaan, wanneer de Montenegrijnsclie legers onvoor- waardelijk de wapens zouden hebben neerge- le.gd. Thans heeft de regeering van Montenegro aan dien eisch voldaan, en kunnen de be- sprekingen tusschen Oostenrijk en Montene- grp beginnen. De wijze, waarop graaf Tisza dit in liet Op zijn gezicht stond te tezen: Gij, mijn jongen, zult ook wet spoedig door de hei- lige Hermandad gehaald worden, daaraan twijfel ik geen oogenblik! IV. Beroerde gevangenneming. Wat was er gebeurd? Hans bleef eenige oogenblikken onbe- weeglijk staan. Hij wist niet recht, of hij zou lachen of boos worden. Het was te gek om ook maar een oogenblik aan de bewerirrg van den portier te gelooven. Er had natuurlijk een misverstand plaats ge- had, een vergissing in den persoon, met een paar woorden zou alles opgeheldei-d zijn. Berger gevangengenomen! Welk een onzin, van welke misdaad had men dan Berger, die zelf op reis was om een mis- dadiger te vervolgen, kunnen beschuldigen En bovendien had Berger iminers de beste legitimatie-papieren van de weretd hij zich. Eapieren, die, als hij ze slechts vertoonde, hem de hulp van de politie in alle landen verzekerde. Het duurde dan ook niet Iang of Hans Hongaarsche Huis mededeelde, is meer in overeenstemming met de werkelijkheid, dan de eenigiszins sarcastische mededeeling in het Pruisische Lagerhuis. Graaf Tisza zeide, de beteekenis van deze gebeurtenis niet te wiilen overscliattcn, hoewet hij haar verblijdend achtte voor de monarchic. De president van het Pruisische Huis van Afgevaardigden echter meende aan de mede deeling van dit vredesverzoek te moeten loevoegen„Wij liopen, dat weldra een tweede volgt, en de laatste zal dan het ge- lag moeten betalen." Deze opmerking verwekte onder de Prui sische afgevaardigden groote vroolijkheid maar is nog wet wat voorbarig. En een der heeren had kunnen zeggen: „Zoover is het nog niet, mijnheer de president. There is a long way still to Tipperary". Het verhaal over de bezetting van Korfoe door de Entente wordt met het verder ont- wikkelen der gebeurtenissen niet duidelijker. Het eiland Korfoe zou niet worden bezet, maar tijdelijk ingericht voor herstellings- oord van de Servische troepen, die na den tocht door Albanie getegenheid moesten hebben, om uit te rusten en zich te her stellen, voordat zij, opnieuw gewapend en van het noodige voorzien, aan den strijd kunnen deelnemen. Daartoe werd het Achilleion, het paleis van den Duitschen Keizer, bezet door Fran- sche troepen, en een aantal maatregelen ge nomen, waaronder zelfs het yerbod van uitvaren en hinnenkorner van schepen op de reede van Korfoe zonder vergunning der Fransche militaire autoriteiten. Doch de Servische troepen, die uit Alba nie aankwamen, werden in overleg met de Psychia gezonden, niet op Korfoe onderge- bracht. Het een en ander geeft den bladen der oentrale mogendheden aanledding tot de be- schouwing, dat Korfoe .absoluut niet tijde lijk bezet is en geheel niet voor reconvales- centie-gebied der Servische troepen, maar ats Fransche operatiebasis meet dienen vroor een landing vail Fransche troepen in Alba nie. Aan de overzijde, aan de kust van Al banie, Ligt de haven Santi Quaranti, van waar een weg naar Monastir toopt. Men vermoedt, dat daar dus maatregelen worden voorbereid voor ©en aanval op Ser- vie, door Albanie heen, waarsehijnlijk door een uit Fransche, Italiaansche en Servische troepen samengestetde strijdmacht. In dat geval zou dus worden gepoogd van twee zijden het door de troepen der cen- Irale mogendheden bezette Servische gebied binnen te dringen, uit het Zuiden en uit het Weslen. Het blijkt steeds, dat de Balkan en het daarmede samenhangende gebied voorloopig liet belangrijkste deel van het oorlogsterrein vormen. Want hoe ernstig ook de strijd moge zijn, die aan de Strypa en aan de grenzen van Bessarahie wordt gevoerd, en hoe groot de verliezen ook zijn, die de Oostenrijkers daar hebben geleden volgens de Bussische be- richten er is sinds een paar dagen reeds een vrerslapping van de offensieve beweging merkliaar. die de berichten van het Zuide- lijke Russische front weer terugvoert tot de geregelde mededeeling, dat er niets nieuws is. Er wordt slechts melding gemaakt van enkele kleine gevechlen, die van plaatselijke en geringe beteekenis waren. Ook in het Noordelijk deel van het Rus sische front hebben eenige gevechten plaats gehad aan het front voor Riga. Maar de Duitsehe aanvalten daar hebben evenmin een groot resultant opgeleverd, als de Rus sische aan het Zuid-Oostelijk front. En de Ruissische generaal Dimitrief, commandant was van den schrik bekomen en begon zoo hartelijk te lachen, dat de mensclien, die in de vestibule aanwezig waren, verbinasd opkeken. Zonder zich een oogenblik te be- denken, volgde Hans den portier in zijn loge en \rroeg hem kort en goed om ophel- dering van zijn vreemde woorden. De portier weigerde die ook niet. Een paar uur nadat Hans het hotel had verlaten, was 'n heer, die eveneens in 't ho tel had gelogeerd juist naast kamer no. 583 in gezelschap van een inspecteur van politic in het Palmer House versche- nen: de twee heeren hadden een onderhoud met den chef gehad en zich toen naar de vijfde verdieping begeven. De inspecteur van politie klopte onmid dellijk aan de deur van no. 583; na eenige oogenblikken werd deze geopend en de lo- geergast Hans' reisgefel en vriend had op slaperigen toon gevraagd: Wat is er van uw dienst? Met wien heb ik de eer? In naam der wet, zijt gij mijn ge- vangene! klonk bet antwoord. Evenats Hans had ook Berger hartelijk gelachen. En evenats de eerste, bcgccrde ook hij opheldering. van den niters ten rechtervleugel der Russi sche linie, verkLaarde aan een correspondent van den „Petit Parisian", dat de Duitschers niet in staat zijn Riga te nemen, daar de stellingen om die stad best kunnen worden verdedigd. En aan het front in Frankrijk is niets 1 j ij zo nders voor ge v at ten Van Oostenrijksche zijde wordt het be- richt tegengesproken, dat door een Fransche duikboot in de Adriatische Zee een schip van het „Novara"-type in den grond zou zijn geboord. De Oostenrijksche regeering maakt bekend, dat er geen schip vermist wordt, en neemt aan, dat de „Foucouli" zich vergist heeft en per ongeluk een schip van de vloot der geallieerden in den grond heeft geboord. De opmerking is waarlijk kostelijk, wan neer de zaak niet zoo droevig-ernstig zou zijn! VERSCHERPTE RLOKKADE VAN DUITSCHLAND? Engeland wil Duitschland sjterker nog isoleeren, dan het reeds deed, schrijft liet „R. N.". In de bladen staan alierlei be richten over Engeland's plannen, om bin- nenkort de bepalingen, die den neutralen handel nog regelen, te vervangen door de afkondiging van een geregelde btokkade. Of- ficieel zijn die plannen nog niet, maar bij voorhaat hebben ze reeds de instemming der Engelsche pers. De „Westminster Gazette" schrijft b.v., dat er geen twijfel bestaat, of de thans geldeu- de maatregelen hebben hun uitwerking, doch steeds nog sijpelt er van alierlei door de neu'trale landen naar Duitschland. De En gelsche regeering erkent ook, dat ze in ze!- rc opTiictrtCll vie ie:L.... heeft te ontzien, maar de „Westm. Gaz." vestigt er tevens de aandacht op, dat een btokkade den oorlog kan bespoedigen en dat van Duitsehe zijde meermalen verklaard werd, dat, als liet de zee beheerschte, het gelijke methoden zou toepassen. De „Daily Mail" wil de btokkade heele- maal aan de admiraliteit in handen geven en aan buitenlandsehe zaken overlaten, de neutralen te kalmeeren. Nu wijst Amerika er ons telkenanale op, zegt het blad, dat onze btokkade niet effectief is: laten we dan ook de lijst van contraband© maar uitbrei- den, de heele Duitsehe kust blokkeeren; moeitijkheden met de neutralen, of men half of heel blokkeert, krijgt men toeh. Het Engelsche volk kan niet toegeven, zijn be- staan staat op het spel. De meeste van dergelijke beschouwingen zijn natuurlijk bestemd voor den grooten „neutrale", daar aan de overzijde van den Atlanlischen Oceaan. De Scandinavdsche lan den, Holland en een paar nog neutrale sta ten in het Zuiden, dienen zich, hij wat En geland ter zee besluit, toch wet neer le leggen. Hoe Amerika een verscherping der btok kade op zal vatten, daar gaat het natuurlijk om. Reuter seint ons, dat het Amerikaan- sclie departeinent van buitenlandsehe zaken nog van niets weet, maar in kringen van regeeringspersonen meent men, dat de blok- kade heel wat misverstand uit den weg zal ruinien en liet vraagstuk van de eindbe- stemming van de voor Duilschland bestem- de goederen, die in neutrale staten worden ingevoerd, zal oplossen. Wolff heeft minder gunstige opinio over de gezindheid van de Vereenigde Staten dan Reuter. Het Duilsche liieuwsagentscliap seint draadloos uit New-York, dat men een Jbij- legging van het Lusitaniaincident met Duitschland van harte wenscht, aangezien, zooals men leesl in de New-York Tribune", Washington op het punt staat een gevaar- lijke kritieke besprekmg met Engeland aan te vangen o\'er de btokkade, waarbij de Ame- Deze werd hem kortaf geweigerd. Op het politiebureau zou hij alles hooren wat liij weten wilde. Hij had vooreerst niets an- ders te doen dan den inspecteur daarheen te volgen. Daaro-p had de heer van no. 583, zoo berichtte de portier op spoltenden toon verder, zijn jas aangelrokken en plotseling ontsteld uitgeroepen, dat hij op schandelijke wijze bestolen was; men had hem niet al leen zijn portefeuille met geld, maar ook zijn legitimatie-papieren ontvreemd, terwijl hij had geslapen. De portier trok daarhij verachtelijk zijn schouders op en vervolgde: Nu, dat zeggen natuurlijk alle inbre- kers als men hen op het spoor is. Wij zijn hier in een fatsoenlijk hotel, hier kan zooiets niet voorkomen Wederom keek hij Hans verachtelijk aan, die van opgewondenheid en ingeho-uden woede beefde en zich met moeite bedwong om niet tegen den portier uit te varen. Hans vroeg den sleutel van no. 583. De koffer en het valies van dien heer zijn reeds overgebracht naar het bureau yan politie, antwoordde de portier. En mijn koffer? Ik wil niet hopen, dat men gewaagd heeft dien aan te raken. (Wordt vervolgd). EUZENS URANT. DOOR otfiri^cn der 'geUlIICCrUen, tmiot hri t-Unrrd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1