GEMENG0E BERICHTEN. Laatste Berichten. Ouderzoek door bet Rijks-Proefstation Handelsbe neater*. Wordt gij te spoedig oud? BURGER LIJKEN ST kUB. G. KLOUWERS, ieupsnoteei*ing> ©e fiijk van den polder Aanwas te Piershil is doorgebroken. By Nieuw-Beierland is een schip op een gors geraakt en in de haven aldaar is een schip gezonken. SCHEVENINGEN heeft betrekkelijk weinig van bet stormweer te lyden gehad. Wei stond het water tot 3 meter boven N.A.P. en kwam het tot op een breedte van ongeveer 25 meter op den loswal. Van drie in aanbouw zijnde schepen der Scheepsbouwmaatschappij Scheveningen zijn de stellingen weggeslagen. Een der schepen, dat gedeeltelijk in de spanten stond, is omgewaaid. Van sehade aan de havenwerken is eigen- lijk geen sprake. De storm heeft schade toegebracht aan het Wandelhoofd. De ballustrade aan den kop van deze zeebrug is zoo goed als geheel weggeslagen en een der daar aanwezige booglampen is weggerukt. Aan het verdere strandgedeelte is een loods voor de artillerie uiteengeslagen. De Noordduinen zijn sterk afgekalfd en groote hoeveelheden riet en helm van de hsplantingen zijn weggerukt, welke door den wind Zuidwaarts langs het strand zijn verspreid. De Zuiderzeeilijk doorgebroken. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de Zuiderzeedijk doorgebroken. By Naar- den, en ook tusschen Edam en Monnikendam. Op allerlei wijzen hebben de bewoners zich- zelf en bun have en goed moeten trachten te bergen. Ten einde een denkbeeld te geven van de verdeeling van het overstroomde gebied benoorden het Y diene dat, blijkens het jaarboekje van de provincie Noord- Holland, het hoogheemraadschap Waterland, dat meerendeels is overstroomd, een opper- vlakte heeft van ruim 9890 H.A., waarvau pi. m. 7500 H.A. bouwland. Het hoog heemraadschap is verdeeld in de volgende tien bannenMonikendam, Purmerend. Purmerland, Landsmeer, Ilpendam en Wa- tqrgang, Ransdorp, Broek in Waterland, Nieuwendam, Schellingwoude en de Buik- sloot. Men vindt er zeven drooggemaakte polders, als de Buikslotermeer, de Broeker- meer, de Belmeer, de Monnikenmaer, de Noordmeerpolder, de Burkmeer en de Blijk- meer. A1 die polders zijn nu met zeewater gevuld, en vormen te zamen een binnenzee. Verschillende verslaggevers die een bezoek brachten aan de geteisterde streek, be- schryven de waargenomen ellende. Het was een uittocht, zooals wij die in andere omstandigheden gezien hebben, het was ook een vlucbt voor den vijand, voor onzen erfvijand. Er zyn berichtgevers die in het gebied waren doorgedrongen, dat nu geinundeerd is, die ook voor het aankomende water moesten vluchten, of wel langs een omweg weer zien te Amsterdam te komen, van- waar men naar bet terrein vertrokken was. Op alle mogelijke wijze wordt getracht de overstroomde streken te bereiken, om hen, die nog op hooger gelegen gedeelten of in woningen vertoeven op te zoeken of hen van proviand te voorzien. Te Amsterdam zyn uitgebreide maatrege- len genomen, voor het onderdak brengen van de gevluchte bevolking of van het vee dat men heeft kunnen redden. Er wordt echter gemeld dat er boeren zyn, die hun stal met 30 tot 40 beesten aan hun lot hebben moeten overlaten. De „N. R. Crt." bevat de volgende berich- ten: Van MARKEN. De toestand op het eiland Marken is thans zeer ernstig. Het water wast elk nnr. De bevolking verkeert in nood. Veer- tien huizen zijn stukgeslagen, waarbij eenige personen verdronken zyn. Naar onzen be- richtgever werd medegedeeld, zyn 15 men schen in de golven omgekomen, waarbij zeven kindereu. Het is niet onwaarschiju- lyk, dat er meer levens bij dezen nood te betreuren zyn. Alle verbinding met het eiland Marken is verbroken. Eenige kleine schepen, welke in de haven lagen, werden losgerukt en uiteengeslagen. Verscheidene huizen dreigen in te storten. De vloot is grootendeels vernield. De botters werden op elkaar geworpen, zoodat •anasten en rompen stuk geslagen werden. Een tjalk en een hotter werden door den hoogen vloed op een groep huizen gewor pen. De huizen storten in waarbij 16 per sonen verdronken. Van een gezin verdron ken man, vrouw en 2 kinderen. In een der ingestorte huizen konden 8 personen zich nog een tijd lang aan een balk vast- houden, doch zij moesten, daar geen hulp hen kon bereiken, Ios laten. Dat bij storm en hoogwater in de Zuider zee vooral Marken en (het onbewoonde) Schokland zeer ernstig bedreigd moeten worden, volgt reeds dadeltjk uit de natuur dier eilanden. Het zyn n 1., in tegenstel- ling met Urk en Wieringen, laagveen-eilan- den. Wij veroorloven ons, aan den nieuwen druk van dr. A. A. Beekman'is ,/Nederland als. Polderland" over deze bei4e eilanden de volgende bijzonderheden te ontleenen Marken bestaat uit een stuk laagveen, overblijfsel van meer uitgestrekt veen, dat hier ter plaatse aan het meer Flevo lag, en waarschijnlijk eenmaal samenhing met het vasteland van Noord-Holland. Het is be- waard gebleven doordat het bedekt geraakt is met een laag zeeklei, die het onderliggend veen tegen wegslaan beschermd, zooals dan ook met sommige eilandjes in het 1J het geval was. Maar het eiland, dat vroeger Markerhoofd (Markerhoef) genaamd werd, is toch zeer in omvang afgenomen nog in de 17e en 18e eeuw verloor het veelin 1700 o.a. zijn er aan de zuidzyde %vier van de zestien buurten van het eiland verdwenen. Om- streeks het midden der 18e eeuw waren er in de laatste 60 jaar 16 inlagen gemaakt. Bedijkt is het eiland echter niet. Het was slechts met een kade omringd tot een hoogte van 1 tot -j- 1.55 V.Z. (volzee hier ong. -j- 0.05 A.P.), totdat deze in de laatste jaren verzwaard is en verhoogd tot -j- 1.50 A.P. Deze waterkeering wordt met steen- glooiing en betonspijkerglooiing verdedigd. Marken komt dus bij hooge vloeden onder water en bestaat dus uit grasland, dat door de vrouwen gehooid wordt, als de mannen ter vischvangst zijn. Bijna alle woningen zyn daarom op 10 terpen gebouwd, zooge- naamde werven, die 6 a 8 voet hoog zijn boven het terrein. Dat terrein ligt onge veer A.P. en vormt binnen de bekading een enkelen polder, die door drie uitwate- ringssluisjes op zee loost. Aan de westzijde is een haven, omgeven door dijken, hoog 2.3 a -j- 2 6 V.Z. Deze worden evenals de andere zeeweringen door het rijk onderhouden. Schokland bestaat uit een stuk laagveen, overblijfsel van een oorspronkelijk grooter eilandnog korten tijd voor en na het einde der 18e eeuw ging een gedeelte van het noordelijk uiteinde en een strook langs de westzijde verloren. Het eiland was vroeger met een dijk omringd, die langs de westzyde nog grooten deels over is, maar die niet zwaar was, zoodat hij bij hooge vloeden door de be woners zelven dikwijls werd doorgestoken om doorbraak en daarvoor vernieiing van het land te voorkomen. De bewoning werd echter zoo gevaarlijk, dat het rijk iug. de wet v. 18 Dec. 1858 de woningen van de dorpen Ens en Ernme- loord onteigende en deed slechten. De be woners, in 1850 nog bijna 650 in getal, ver- lieten toen het eiland en vestigden zich groo tendeels te Kampen, Het rijk zorgde nu voor het behoud van het eiland, dat een schuilplaats voor schepen biedt hij weste- lijke stormen, en van eenige werben aldaar de haven van Emmeloord in het noorden, de lichtopstanden op de noord- en den lichttoren op de zuidpunt. Ui|t MONNIKENDAM: De firma Blankenvoort heeft arbeiders aan het werk gezet om onder leiding van een ingenieur van den Waterstaat de gaten in den Zuidwouderdyk te peilen. Deze blekeu meer dan 30 meter diep. Te Zuid- woude werden hedenmorgen weer nood- vlaggen geheschen. De menschen zaten op de daken, verkleumd, zonder voedsei en doornat. Yan Monnikendam uit zijn booten met levensmiddelen gezonden om hulp te bieden. Om 8 uur seinde men ons uit Monnikendam Het binnenwater stroomt thans het dorp binnen. Het weer is nu stormachtig. Met angst gaan de bewoners den nacht in. Een 20tal militairen die behulpzaam waren bij het reddingswerk blijven hier ingekwartierd. Bewoners van omliggende plaatsen worden hier niet opgenomen. In de Belmermeer by Monnikendam zijn van de 300 koeien slechts 20 gered. Zaterdagmiddag bracbten de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr., Roell, en verschillende leden van Ged. Staten als- mede de griffier en de procureor-generaal een bezoek aan Edam en Volendam en aan de dijken in den omtrek. Uit Edam worden brood en andere levensmiddelen naar Volen dam gebracht. Men meldt ons uit Edam Ofschoon tengevolge van het draaien van den wind van Noordwest naar Zuidwest het water door de sluizen bij Edam uit de polders naar zee terugstroomt, waardoor de stand aanmerkelijk is verbeterd, blijft voortdurend het gevaar bestaan, dat, wanneer de wind weer Noordwest mocht worden, het zeewater opnieuw het land zal binnendringen. De gaten, die in den zeedijk zijn geslagen, zijn dieper dan de zeebodem daar ter plaatse, en zoolang deze gaten niet gestopt zijn, kan op geen blijvende verbetering worden gehoopt. Eerst als het water zooveel is gevallen, dat de zeedijk kan worden gedicht, kan aan droogmaken worden gedacht, doch er kan nog niet worden gezegd, wanneer hiermede een aanvang kan worden gemaakt. Dank zij de hulp van militairen heeft men den binneudijk kunnen behouden. Door het doorbreken van den spoordijk is slechts een klein hoekje van den zeevang overstroomd. De binnendijk wordt door kistdammen opgehoogd en verzwaard. Men hoopt daardoor het land voorloopig tegen nieuwen was te vrij waren. Ook het behoud van den zuidpolderdijk is aan de hulp van militairen te danken, Terwijl zij aan de versterkingen werkten, spoelde de grond voor hun voeten weg. Drie soldaten vielen zoo in een gat, doch konden gelukkig nog worden gered. Men meldt ons uit Enkhuizen van Zaterdag Te Oosterdijk-Andijk was hedenavond 7 uur de toestand zeer kritiek. Men vreest voor doorbraak van den dijk door den aan- houdenden storm. Te Volendam staat het water in vele huizen nog tot aan den zolder. Te Katwoude konden de meeste bewoners niet meer wegkomen en moesten op de zolder vluchten, terwijl het vee in de stallen aan de touwen verdronk. Men meldt ons uit Edam van Zondagmor- (gen 9 uur: Ondanks het kalme weer is de zee hoog. Dientengevolge stroomt het water door de gaten weer binnen en het is 33/4 meter hoo ger dan gisteravond. De toestand voor Zee- zang is uilerst precair. Met alle imacht wordt aan de binnendijken gewerkt. Elk oogen- blik wordt een doorbraak gevreesd. De boe ren gaan de polders ontruimen. Veel vee wordl naar de Purmer en Beemster ge bracht. In de Groote Kerk stonden heden morgen nog 611 koeien. De Evang. Luth. en Kalh. kerk werden ook ontruimd om vee te bergen. De spoorbaan bij Oostzaan is doorgebroken. De waterwegen van de stad naar Zeezang zijn door een kislendam afge- zet. De stad blijft daardoor aan Noord- en Westzijde vrij. De toestand te Volendam is nog treurig. Sommige kleine huisjes tel- len 20 vluchtelingen. Alle regenbakken zijn door het zeewater bedorven. Daardoor is er gebrek aan drinkwater. Bij Monnikendam zijn twaalf lijken van Markers aangespoeld: onder hen een man met een kind in de armen. Om: 3 uur meldde men ons, dat bet water iets dalende is, doch het staat nog wel drie d.M. boven A.P. Bevoegde autoriteiten ver- zekeren, dat er geen gevaar bestaat voor de Purmer. De dijken zijn stevig, doch op een plaats lekte iets door. Een later bericht uit Edam meldt ons: De Nekkerpolder is ondergeloopen, de be volking is' in de kerk te Monnikendam on- dergebracht. Om; 7 uur kwam de vloed opzetten, maar het weer is gunstig en bladstil. Men hoopt, dat de toestand niet verergert. Indien de gaten te Katwoude en Waterland gestopt worden, is al veel gewonnen. Uit Zaandam: Zooals te vreezen was, is thans ook de Oostzaner polder ondergeloopen, zoodat, be- lialve dit groote dorp, ook een zeer groot deel van de stad Zaandam door den water- snood is getroffen. In den loop van den dag is het waterpeil in den polder met 45 centimeter verhoogd. De transpoi-tkolonne van het Roode Kruis maakt zich verdien- steiijk door de zieken te vervoeren, die, voor zoover zij niet bij familieleden konden worden ondergebracht, in de oude barak werden opgenomen. Voor hen, die onder dak noodig hebben, werden de scholen, wees- liuizen en andere openbare gebouwen be- schikbaar gesteld. Uit Purmerend: Twee veerbooten laden in het Noord-Ilol- landsch Kanaal 10.000 koeien, uit den Pur mer en Purmerend en bestemd voor Am sterdam. De Luyendijk, een dijk om den Purmer, staat slecht. In Purmerend is geen brood meer verkrijgbaar. Nader meldt men uit Purmerend: Het Zuidelijk deel van Purmerend loopt onder, de benedenhuizen worden ontruimd. De Minister van Waterstaat heeft met in- genieurs per regeeringsvaartuig de stad be- zochl en is per auto door den Beemster te- ruggekeerd. De burgemeester heeft last ge- geven, dat de vreemdelingen de stad moeten verlaten. In Purmer moet het vee gemerkt worden. De toegang tot de stad is door mi litairen afgezet. De melkfabriek Holland is stopgezel: in de fabriek en op de terreinen staat. een halve meter water, de melkleve- rantie is afgezegd. Uit Eeniland van Zondagavond: Te Eenxnes is thans het grootste gevaar geweken. Het groote gat in den waterdijk aan de Gooische Meent van 25 meter is bijna geheel dichtgemaakt. Het tweede gat in den dijk van 4 meter is geheel dicht. De werkzaamheden zijn door militairen en burgefs verricht onder leiding van den heer Kamslra, ingenieur van den Waterstaat. ..j. ,j I -r- 1 - i i: EJit Baarn: 60 militairen hebben den dijk hersteld, waardoor het mogelijk was een groot aan- tal koeien uit een boerderij te halen. Heden werden nog 50 menschen van den Eemdijk naar Baarn gebracht, waur zij een onderdak hebben gekregen in de gymnastieklokalen der openbare scholen. De menschen, woon- achtig over den Eemdijk, zijn uit Baarn van levensmiddelen voorzien. Men meldt ons uit Amersfoorl: In de gemeente Hoogland is de oude pol- derwachler, B. v. d. H., door schrik bevan- gen, te water gevallen en verdronken. De zoon van den landbouwer De Ridder werd bii een poging tot redding meegesleurd en is ook verdronken. De overwegwachter van het spoor te Amersfoort is krankzinnig ge- worden. Hij had nachtdienst bij de rivier de Eem, zag het water stijgen, verliet zijn post niet en heden bleek zijn verstand ver- bijslerd. Van gisteren uit Wijk bij Duurstede: De Rijn is de laatste 24 uur weer 12 c.M. gewassen; de peilschaal noteerde liedenmor- jgen 7 uur een stand van 6,17 M. -j- N.A.P. Het water komt tot de zomerkaden. Van de veerdammen staat er een blank. Het verkeer met de Betuwe is voor voerluigen gestremd. Drocvig ongeluk. Te Kielwindeweer bij Hoogezand is vrij- dagmorgen in de vroegte de echtgenoote van J. M. in de Wijk verdronken. Het echtpaar geraakte door de duisternis te wa ter. De ontboden geneeskundige hulp mocht voor de vrouw niet meer baten. Rotterdam's scheepvaart in 1915. In buiten- en binnenl. is een groot ver- schil. Uit zee werden in 1915 ingeklaard 3760 schepen met eeD inhoud van ruim 4 millioen netto registers, zijnde 1/s van de inklaring voor den oorlog. In binneDlandsch verkeer steeg het aautal schepen van 153088 tot 161004. De tonnenmaat was evenwel minder dan in 1914. Een groote stad. Uit de Nieuwjaarsrede van den burge meester van Rotterdam in den Raad ge- houden, blijkt dat de bevolking telde op 1 Januari 1916 480230 zielen of 7716 meer dan in 1915. Er werden 12600 kin deren geboren en in de stad vestigden zich 16729 personen. Het aantal huwelijken was 3498 en er overleden 5091 personen. De werkioosbeid i hoofdzakelijk in het transito-verkeer. In de bouwbedrijven is de toestand gunstiger dan het vorig jaar. Groote kade-terreinen werden in huur gegeven voor opslag van goederen. VERRAAD DOOR ZWITSERSCHE OFFICIEREN. De Petit Parisien" bevat een verhaal over verraad, gepleegd door Zwitsersche of- ficieren, kolonels van den staf van den ge- neraal-kommandant te Bern die iederen avond mededeelingen over ontvangen be- richten gedaan zouden hebben aan de miii- taire attaches der centrale mogeudheden Van welken aard die mededeelingen waren blijkt uit bet verhaal niet. Wel weet bet Parijsche blad te vertelien, dat de Bonds- raad zich breedvoerig met de zaak dezer Zwitsersche officieren heeft bezig gehouden. BEGIN VAN DEN VREDE? LONDEN. Berichten uit Athene melden, dat Montenegro, een wapenstilstand met Oos- tenrijk heeft geteekend. Eene veroordeeling. De Haagsche rech thank veroordeelde he den C. S., wonende te Utrecht, voorheen dienstbode te 's Gravenhage, wegens diefstal van f 85.000 ten nadeele van de erven van haar overleden patroon, tot 21/2 jaar gevan- genisstraf. De werkvrouw A. B., weduwe van A. W., en dier zoon A. W., werden wegens heling veroordeeld to I 2 jaar gevangenisstraf, on der aftrek der preventieve hechtenis. De opgepikle Duitsche vliegeniers. Twee Duilsche vliegeniers, luitenant Prod- heck en Piedell, die 22 dezer gered werden van een watervliegtuig in de Noordzee, door de bemanning van het lichtschip Noord- Hinder, zijn van af het lichtschip overge- brachl naar Vlissingen. Thans heeft de Regeering beslist, dat zij naar Duitschland kunnen terugkeeren. Water snood. Naar we vernemen, heeft H. M. de Konin- gin-Moeder zooveel miogelijk inlichtingen om- Irent den walersnood doen inwinnen. Huizen iiige-storl. Uit Arnhem wordt ons gemeld, dat daar hedenmorgen in de Westerpoortdijk een in aanbouw zijnd huis van de coop, werkin- richting „Vooruitgang" is ingestort. Er zijn minstens 4 dooden, terwijjl 2 werklieden met ernstige hersenschudding zijn opgenomen in hel ziekenhuis. De justitie heeft hulp der genie gevraagd voor het opruimingswerk. De oversirooming. Uit Broek in Waterland wordt gemeld, dat H. M. de Koningin daar heden een be zoek bracht en een aantal geteisterde wo ningen bezocht. Te kwart voor 11 arriveerde H. M. de Ko ningin te Monnikendam, waar Zij ook eeni ge geteisterde woningen 'bezocht, benevens de kerk, waar het vee is gestald, doch die waarschijnlijk zullen worden ingerichl voor dakloozen uit den omtrek. Te Edam is de toestand iets verbeterd. TER NEUZEN Huwelijks-aangiften. 14 Jan. Geert Maree, oud 32 j., jm. en Suzanna Johanna Hamelink. oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Jan. Gilles Schippers, oud 20 j., jm. en Maria Elisabeth Veerman, oud 20 j., jd. Geboorten. 9 Jan. Francois en Abraham, zonen van Jacobus van der Welle en van Lidewij van Es. 10 Jan. Maria Adriana, d. van Petrus Francois Lantsheer en van Magdalena van Alten. Janna Maria, d. van Pieter Jozias Risseeuw en van Jacoba Jozina Anna de Bruijne. 41 Jan. Cornelia Aaltje, d. van Cornelis Leunis en van Johanna Cornelia Wieland. 14 Jan. Wilhelmina, d. van Cornelis van der Have en van Jacomina Verschelling. Johanna en Bertha, dochters van Elizabeth Simons. 15 Jan. Willem Frederik, z. van Daniel Bofman en van Jozina Kaijser. Overlijden. 10 Jan. Victor Ernest Galle, oud 84 j., echtg. van Anthonetta Maria Heijens. 13 Jan. Francois van der Welle, oud 4 d., z. van Jacobus en van Lidewij van Es. betreffende L (J A D. Zuiverheid 99,4 °/0, schadelijk onzuiver O.l °/0, kiemkracbt in 3 dagen 94 °/0 Zaadhandel, Ter Neuzen. Hulst, 17 Jan. 1916. Middenprijs per 100 KG. Tarwe 12,a/12,50, Rogge /ll,a 12Wintergerst 14,50 a f 15,Zomergerst 14,a 14,50, Haver 12, a 12,50, Erwten 27,a 28,Witteboonen 27,a 28,—, Bruine boonen f 28,a J 29,—, Duivenboonen 21,a 22,Paardenboonen 22,— a 23,Boekweit a Lijnzaad 48,a 50,Aardappels 2,a /'2,50. Koolzaad per zak van 106 liters f a Boter per kilo 1,50. Eieren per 26 stuks 1,40. Ter weekinarkt waren aangevoerd 12 stubs rund- vee, 37 varkens en 0 schapen, waarvan verkocht 8 stuks rundvee, 28 varkens. Rotterdam, 17 Januari. Graanmarkt. Granen blijven voor het geheel vast in prijs. Vooral Tarwe is alleen tot hoogere prijzen te koopen. Rogge is geheel verlaten. Gerst vast en hooger. Ook binnenlandsche soorten williger. Haver lusteloos maar niet lager. Rijst en Grutten zeer vast in prijs. Ook Oliezaden prijs- houdend. Ma'is kalm, doch voor directe levering, hoog in prijs. Door den hoogen vloed van 1.1. Donderdag heden stille markt. Voor de maand Februari zal de Regeering een zekere hoeveelheid Mais beschikbaar stellen, ten beboeve van fabrikanten, land- bouwers en veehouders. Aanvragen moeten geschieden voor den 20sten dezer, 0. a. bij het Graancomite te Rotterdam als men den Mais aldaar wil ontvangen. Voor- waarden en biljetten zijn verkrijgbaar. Buitenl. Granen. Tarwe per 2400 kilo 320 a 350 Rogge per 2100 kilo La Plata 350 Gersf 285 a 290 Voeder- soorten f 265Mais Araerik. 240 a 250Witte Natal f 255 per 2000 kilo. -a f 30,— 1 Paarden- 86 a 104; Kalveren Boekweit prima State Canada f 325 per 2100 kilo; Haver 12,75 a 13,25 per 100 kilo. Meelprijzen. De 95000 balen Amerik. Tarwebloem patent werden verkocht voor 20,1272 a 20,25 p<>r 100 kilo. Binneni. Granen. Tarwe f 12,75 a 13.50 Rogge geeri bandel Gerst f 14,50 a /15,Chevalier 16,Haver /12,75 a 13,25Bruine Boonen 24,a 29,Witte Boonen 28,- Kookerwten 28,a 30,- boonen f 17,50 per 100 kilo. Veemarkt. Runderpryzen Ossen 82 a 102; Stieren 80 a I 110 a 150; Schapen 60 a 64Varkens 84 a 88; licht soort 72 a 80 cent per kilo. Melkkoeien 240 a 340 Kalfkoeien 270 a 360; Stieren 130 a /310; Vaarzen 120 a 185; Pinken 90 a 130 Vette kalveren 70 a 100 Fokkalveren 20 a 28 Nuchtere 12 a 16 Biggen 13,a 20,Slacht- paarden 90 a 160 per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche en Geldersche blauwe 3,20 a f 3,50 Bravo's f 3, a 3,25 Zeeuwsche eigenheimers 2,80 a 3,Brielsche kralen 3,— a 3,20 Red Stars 2,60 a 2,80; Poters 2,25 a 2,40 per mud. Boterprijzen in vaten 66 a 70 Stukken van Y2 kilo 80 a 85 cents. Zoetemelksche of Goudsche Kaas 54 a f 63,per 50 kilo. Leidsche Kaas 45 a 47,2e 43 a 44 per 50 kilo. Eieren 6,50 a 7,25 Amersfoort 6,50 a f 7,— Zwolle 6,— a 7,— per 100 stuks. Ajuin 5,a f 6,per baal. Vlas. Blauw Holl. schoou 5,a 7,Groningsch 5,a 7,25 Holl. geel, idem wit 4,50 a 6, per steen. Lijnzaad 52,per 100 kilo, Kanariezaad 30,50 a 31,50 per 100 kilo. Karwijzaad 24,75 a f 25,50 per 50 kilo. Amerik. Petroleum loco per 100 kilo f 14.95 en per kan 11 cents. Java-koffie in balen gewone soorten 54, beste Santos 53 en Santos N. O. T. 44 cents per halve kilo. Beetwortel-suiker Jan. 233/4Mei 241/8 Najaar 20. Te Amsterdam was de Beurs, vorige week voor Amerikaansche industrieele fondsen in flauwe stemming. Binnenl. Scheepvaart, Rubbers, Tabakken lusteloos. In Nationals Staatsfondsen en Russen werden niet veel zaken gedaan. Oostenryk- Hongaren 4 °/0 noteeren 431/* Wisselkoers. Lonaen 10,82Berlijn /42,35 Parijs 38,90 Zwitserland /43,50 Weenen 28,75 Oostenryk zilver coupons 28,85. Disconto 41/, a 5 Beleeningen 41/s a 5 °/0. Hulst, 17 Jan. Veilingseiereu V. P. N. 6,17J per 100 stuks. Aanvoer 5000 stuks. POLITIE. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd6 bosschen doornplanten. Rechthebbenden vervoegeu zich aldaar. Waakzaamheid kan jaren aan ons leven toevoegen. Sommigen zijn oud op zestig- jarigen leeftijd, anderen jong als zy tach- tig zijn. Uw leefwijze maakt dat gij gezonde of zwakke nieren hebt goed of slecht bloed want zwakke nieren zijn oorzaak, dat urinezuur zich in uw bloed ophoopt en uw gezondheid verwoest. Zorgt dat uw nieren altyd goed werken en vooral na den middelbareu leeftijd. Dit voorkomt rheumatische, zenuw- en waterstoornissen, stijve en verlamde ge- wrichten, verzwakking van het gehoor en gezicht en verharding der bloedvaten. Houdt uw nieren in rust door overwer- king, zorgen en het gebruik van sterken drank te vermijden, door regelmatige ge- woonten, dagelyksche wandeling, door niet te zware voeding en voldoenden slaap. En gebruikt by het eerste teeken van rug- pijn, rheumatische pijnen en waterstoor nissen Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zyn een speciaal niergeneesmiddel, dat de nieren helpt om uit het bloed het over- tollige urinezuur te filtreeren, hetwelk rugpijn, spit, waterkwalen, waterzueht, rheumatiek en niergruis of -steen veroor- zaakt. Gij zoudt weten hoe goed zij wer ken, als gij spraakt met menschen, die Foster's Pillen gebruikt hebben. Te Ter Neuzen verkrijgbaar bij de Wed. A. v. OverbeekeLeunis, Westkolkstraat. Toe- zending geschiedt franco na ontv. v. post- wissel a 1,75 voor een of 10,voor zes doozen. Eischt de eehte Foster's Rugpijn Niereu Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand han- delsmerk. SCHEEPVAARTBEWEGING. Van 12 tot en met 16 Januari werden de Oostsluizen alhier 43 binnen- T2AS, Wiste vaartuigen op- en 86 afgeschutlangs de Middensluizen 45 op- en 45 afgeschut en langs de Westsluizen 20 op- en 3 afgeschut. JfosiMe der Stoomschepen. s.s. ELISABETH iu lossing te Amsterdam, s.s. HELENA in lossing te Amsterdam. s.s. MAGDALENA in lading te Rosario voor Rotterdam, s.s. CORNELIS vertrekt heden van Rotterdam naar Barry.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 3