Omvangrijke watersnood in ons land. TER NEUZEN, 17 Jan. 1916. 13. Vastslelllng sehoolgeldkohieren. Overeenkomstig liet vo-orstel van burge meester en wethouders, word en met alge- meene stemmen vastgesteld: a. liet suppletoir kohier van het school- geld vooh het m. u. L a., voor het derde tijdvak 1915, op een bedrag van 9,75; b. het kohier van het schoolgeld voor het m. u). 1. o,, voor het eerste tijdvak 1916, op een bedrag van 1060,50; c. het kohier van het schoolgeld voor het middelbaar onderwijs, voor het eerste tijdvak 1916, op een bedrag van 566,661/2. 14. Vaslstelling voorloopige pensioens- grondslag gemeenle-amhtenaren. Burgemeester en wethouders stellen voor den pensioensgrondslag van P. J. Eijke, met ingang van 16 September benoemd tot on- derwijzer bij het herhalingsonderwijs, met ingang van dien datum voorloopig vast te stellen op 50,—, en dien van Adr. Koene, wegens de haar met ingang van 1 Januari 1916 toegekende verhooging van jaarwedde voor het schoonhouden van het gemeente- huis, met ingang van dien datum, te bepa- len op f 325. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. J 15. Opnieuw vaststelling tier gemeenle- begro>oting voor 1916. De gemeentebegrooting voor 1916 is, met eenige opmerkingen van administratieven aard, van gedeputeerde staten terugontvan- gen. Burgemeester en wethouders stellen thans voor, de begrooting, waarin de noo- dige verbeteringen zijn aangebracht, opnieuw vast te stellen, en, ter voorkoming van spoe- dige wijziging der begrooting, daarin 00k op te nemen, onder de ontvangsten, in hoofd stuk V, buitengewone inkomsten, afd. 3, art. 1, „geidleening ter voorziening in kas- geld J 20.000art. 2, „geldleening van ten hoogste J 10.000, ter voorziening in de kos- ten eener nieuwe begraafplaats". De inkom sten stijgen daardoor tot 156.902,651/2. Onder de uitgaven, in hoofdstuk V, een post op te nemen ad 10.000, voor de kos- ten van een nieuwe begraafplaats, en in hoofdstuk XI op te nemen 2 poslen ad 500, als rente van leeningen ad 10.000 en 20.000, als aflossing der leening voor kasgeld, terwijl onder de betrekkelijke pos- ten op de begrooting f 100 meer wordt nit- getrokken. in verband met de personeele toelage aan den heer J. J. Huijssen, adj.- commies ter seeretarie, en f 200, in ver band met de aan den heer H. L. C. Kok, als onderwijzer bij het 111. u|. 1. o., toege kende verhooging van jaarwedde. Mel inbegrip van een post voor onvoor- ziene uitgaven, ad f 3119,74, is het bedrag der uitgaven dan eveneens f 156.902,651/2. Met algemeene stemmen wordt besloten, de begrooting aldus opnieuw vast te stellen. De lveer Van Hasselt vraagt thans het woord, voor het doen van eene verklaring. Mijnheer de voorzitter! Naar aanleiding van de heden genomen besluiten, tot het loekennen eener gratificatie aan den heer Huijssen, en tot verhooging der jaarwedde van den heer Kok, zou ik gaarne een enkel woord in het midden brengen. Deze posten toch, vormen nieuwe uitgaaf- posten op de begrooting voor 1916, en het wil er bij mij niet in, dat wij daarmede, in administratief opzicht, een juist besluit na- men. Door de welwillendheid van den heer gemeentc-secrelaris, ben ik, op mijn verzoek, in staat gesteld, na te lezen, wat prof. Op- penheim in zijn „Gemeenterecht" zegt over den post voor onvoorziene uiLgaven. Welnu, mijnheer de voorzitter, daar lees ik. dat die post dient voor uitgaven op be- grootingsposlen, ontoereikend aan liun doel, door aan de raming ongeevenredigde eischen, nil onvoorziene omstandigheden geboren. Nemen wij als voorbeeld de salarisverhoo- ging van den heer Kok. Men kan niet zeg- gen, mijnheer de voorzitter, dat die gevraagd werd door eischen, uit onvoorziene omstan digheden geboren. De heer Kok was bij het onderwijs werkzaam, bleef daarbij, ep er deed zich geen bijzondere omstandHgheid, betreffende zijn arbeid of positie, voor. Het eenig onvoorziene was, dat belanghebbende zou reques freer eh. Maar dat kunnen wij, in dezen zin, toch geen .niet voorziene om- slandigheid noemen. Nemen wij de toelage aan mej. Lansen verstrekt, dan springt het onvoorziene dade- lijk in het oog. Dat in deze gemeente de roodvonk zou heerschen, dat daardoor de onderwijzer Van der Peijl tijdelijk zijn be- trekking niet zou kunnen waamemen, dat was onvoorzien en daarmede de heden ge- voleerde nieuwe post van uitgaaf. Wat lees ik vender, mijnheer de voorzit ter. Dit, dat de post voor onvoorzien 00k kan dienen voor uitgaven, die hare oimschrij- ving niet in de begrooting vinden. Was dit het geval bij de salarisverhooging van den heer Kok? Om bij dit voorbeeld te blijven. Immers neen. Welnu, mijnheer de voorzitter, ik geloof, dat wij. door het nemen van dergelijke be sluiten, nadat de begrooting is vastgesteld, op den verkeerden weg zijn. Ik weet wei, dat, wat wij nu doen, het zoogenaamd op nieuw vaststellen van de begrooting, ieder formeel bezwaar ondervangt, doordat wij eenvoudig, bij nieuwe vaststelling, het ma ximum van het artikel voor onvoorzien ver- lagen en dat van een ander artikel, waarop wij de hoogere uitgave wenschen te kwijten, verb00gen, maar die praktijk druischt toch zeer zeker in tegen de bedoeling van den wetgever. En bovendien, zij maakt het voor het college van burgemeester en wethouders, dat de uitvoeripg heeft van onze besluiten, naar liet mij voorkomt, lastig, zoo niet on- mogelijk, in zijne handelingen de voor eene groote huishouding, als die der gemeente, noodige stabiliteit te handhaven. Mijnheer de voorzitter, het komt mij ge- wenschl voor, dat, in den vervolge, aan alle verzoekers om hoogere toelagen, salarissen oT subsidien, wanneer van hunne bedoeling blijkt, of ten gemeentehuize, of door het college van burgemeester en wethouders, of door een onzer wordt te kennen gegeven, dat hun verzoek, ingediend tij,dens den loop van een begrootingsjaar, weinig kans van slagen zal hebben, en dat al dergelijke ver- zoeken slechts worden behandeld bij de jaarlijksche revue van onze uitgavenbegroo- ting. Wat mij persoonlijk betreft, ik zal van af heden tegen iedere verhooging eener uitgaafpost van een eenmaal vastgestelde be grooting stemmen, wanneer zij niet een wer- kelijk onvoorzien karakter draagt. De heer Waalkes geeft te kennen, dat hij liet in deze met den heer Van Hasselt ge- heel eens is. De heer D. Scheele merkt op, dat de heer Van Hasselt, als hij hieromtrent zoo. goed op de hoogte was, dan in deze vergadering toch zeer inconsequent heeft gehandeld, daar hij, en voor de toelage aan den heer Huijssen, en voor de verhooging van den heer Kok, gestemd heeft. De heer Van Hasselt ziet dat niet in; het schijnt hier gewoonte te zijn, dat werd ge handeld zooals nu geschied is, en de re- questreerende ambtenaren hebben dus niet beter geweten, of er was ieder oogenblik van het jaar gelegenheid tot het zenden van een dusdanig verzoek. lets anders wordt liet, wanneer het nu eens in het openbaar wordt gezegd, dat zulks niet is, zooals het behoort. Dan weten ze het en kunnen ze er zich aan houden. Met het oog op de on- wetendheid, die hieromtrent bestond, is, naar spreker meent, zijne inconsequentie wel te verklaren. De voorzitter gelooft, dat wel alien het eens zijn met de strekking van het betoog van den heer Van Hasselt, en voegt hieraan toe, dat men 00k zooveel mogelijk steeds gelrouw is gebleven aan het beginsel, om verzoeken, tot verhooging van jaarwedden, uit te stellen tot bij de behandeling der be grooting. Wanneer daarvan is afgeweken, dan is zulks geschied uit overtuiging, dat er werkelijk dringende aanleiding was voor hel toekennen der verhooging. Waar de heer Van Hasselt verklaard heeft, dat hij niet meer aan tusschentijdsche verhoogingen wil meewerken, daar hoopt spreker, dat hij toch nog wel een uitzondering zal maken, voor een ander verzoek, dat aanhangig is. Overigens is spreker het er mede eens, dat zooveel mogelijk afwijkingen van de eenmaal voorgestelde begrooting moeten worden voorkomen. 16. Omvraag. De heer Waalkes wijst op den slechlen toestand van den weg in den Pierssenspol- der, leidende naar de begraafplaats te Sluiskil. Deze is tot aan het klooster ver- hard, maar verder niet. Is er niets aan te doen, dat de weg van daar tot aan de be graafplaats 00k in beteren staat wordt ge- bracht? De voorzitter deelt mede, dat burgemees ter en wethouders dezer dagen te Sluiskil komen en dat zij zich dan op de hoogte van den toestand zullen stellen. Er was met den heer Van Breen, opziehter van 'srijks waterstaat, overeengekomen, dat er paaltjes zouden geplaatst worden, voor beveiliging van het voetpad, maar het schijnt, dat deze nog niet goed geplaatst zijn. 17. Ontheffip.g helaslingen. De voorzitter schorst de openbai'e ver gadering, die overgaat in eene zilting met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der ver gadering, worden met algemeene stemmen de volgende besluiten genomen: tot afwijzmg van reclames van P. C. 't Gilde en J. Leek, tegen de hondenbelas- ting tot het verleenen van afschrijving wegens schoolgeld voor het lager onderwijs: over het tweede kwartaal 1915, aan P. Cortvriendt, J 2,40; over het derde kwartaal 1915, aan P. Cort vriendt, 3, en J. Risseeuw, 1,10; over het vierde kwartaal 1915, aan: P. Cortvriendt, 3,60, L. Wiersma, f 2, J. A. Aariaansen, 0,40, C. Clemminck, 0,60, H. Schenkius, 1,10, W. A. Imandt, 0,65, P. J. Klaaijssen, 0,80; afgewezen werd eene reclame, wegens schoolgeld voor het lager onderwijs, van M. van Kerkvoort; wegens vertrek uit de gemeente, werd af schrijving van hoofdelijken omslag, over 1915, toegestaan aan: H. de Regt, f 1,28, P. P. Geers, 7,50 en P. J. Ultee, 2,761/2. Gunstig beschikt werd op eene reclame van A. Kolfer, te Axel, tegen zijn aan slag wegens schoolgeld voor het m. u. 1. o., over het derde tijdvak 1915. De voorzitter sluit hierna de vergadering. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand nabij 770.0 Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand 750.0 Oostzee. Verwachting tot den avond van 18 Jan. raatige, later wellicht krachtige zuirtelijke tot zuidwesteli]ke windtoeoemende be- wolking, later waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Een mijjn die geen mijn was. Naar we nader werden ingelicht, is het voorwerp, dat aan den dijk van den Nieuw Neuzenpolder was aangespoeld, geen mijn geweest, doch was het eene boei van de Ned. marine. De boei is weggehaald en weer gevoerd ter plaatse waar deze behoort. In verband met de orders, dat men op eer- biedigen afstand van eene mijn moet blijven en het aangespoelde voorwerp dus alleen uit de verte met een kijker kon. worden waargenoraen, is het misverstand ontstaan dat het eene mjju was, in verband met het opschrift van de boei. Een nieuwe grensdraad. Men meldt uit Aardenburg aan de „Midd. Crt/' Langs de Belgische grens zal van Duitsche zijde nog een tweede electrische draad wor den gespannen en zulks pi.ml 100 M. bin- nenwaarts. Alle gebouwen, die zich binnen de 100 M. bevinden, moeten ontruimd worden, terwijl die gebouwen, ,waar ze in -den weg staan, opgeruimd zullen worden. Deze maatregel strekt om te voorkomen, dat nog personen over de grens gaan. Allen toch, die binnen de draden iaangetroffen wor den, zullen neergeschoten worden. Deze daad heeft onder de Belgen weer veel verbittering veroorzaakt. Een ballon boven ons gebied. Uit Philippine meldt men aan de „N. R. Crt.", dat Vrijdagmorgen 10,45 een kabel- ballon dreef over de Belgische grens in de richting Ter Neuzen— IJzendijke. De bal lon hevond zich op een hoogte van pl.m. 2200 M. Er kon worden opgemerkt, dat er een schuitje of iets dergelijks aan hing. Schade door een ontplofte mijn. Op Zondag 6 December 1914 is aan den Boulevard te Vlissingen een Pransche mjjn ontploft, waardoor vrjj ernstige scbade aan omliggende gebouwen werd aangericht. Door de betrokkenen werd aan de Koningin een request gezonden waarin om schade- vergoeding van rjjkswege werd verzocbt, waarop eerst kort geleaen, dus na ruim een jaar antwoord werd ontvangen. De Minister van Oorlog deelt daarin ingevolge machtiging van H M. de Koningin mede, dat gezien de ingewonnen ambtsberichten, waaruit in deze van geen tekortkoming vac militaire zijde gebleken is, het verzoek van de hand wordt gewezen. De brandslichtingen 4e Middelburg en te Goes. De rechtbauk te Middelburg heeft rechts- ingang verleend met bevel tot instructie der zaak en gevangenhouding van den be- klaagde in de zaak tegen L. J. v. d. W., te Middelburg verdacht van brandstichtingen te Middelburg en te Goes. Op het post- en telegraafkantoor te Axel werden in 1915 behandeld Aantal verzonden aangeteekende stukken 2559. Aantal ontvangen aangeteekende stukken 2660. Aantal gestorte postwissels 10250. Aantal uitbetaalde postwissels 5311. Aautal verzonden pakketten 5523. Aantal ontvangen pakketten 12279. Aantal aangenomen quitantien 640. Aantal afgerekende quitantien 7392. Aantal inlagen Rjjkspostspaarbank 656. Aantal uitbetalingen Rjjkspostspaarbank 505. Aantal handelingen inzake Rijksverzeke- ringsbank 654. Aantal verzonden telegrammen 5403. Aantal ontvangen telegrammen 5680. Aantal opgenomen en verder geseinde telegrammen 3. Aantal uitgaande telefonische gesprekken 12315. Aantal inkomende telefonische gesprekken 8049. Aantal uitkeeringen volgens de invalidi- teitswet gedaan 8041. AXEL. 17 Jan. Vrijdag had alhier ten overstaanvan den heer C. van den Broeke de aanbesteding plaats van het bouwen van een woonhuis (cafe) met aanhoorigheden, waarvoor werd ingeschreven als volgt MetselwerkJac. Hough te Axel voor f 2990J. H. Hough te Zaamslag voor 3012 C. van Fraaijenhove te Zaamslag voor 3065 P. Kaas te Sas van Gent voor 3120. Timmerwerk: J Kajjser te Zaamslag voor f 3225 A. Kaijser te Zaamslag voor 3475 A. van't Huff te Axel voor f 3565 A. Butler te Axel Voor 3675. Sehilder- en glaswerk R. de Jonghe te Westdorpe voor 132.50; 0. Kajjser te Zaamslag voor 244fl. Hoebe te Axel voor j 360; CI. Autheunis te Axel voor 369,50 en Lz. Brakman te Axel voor 490. Het werk werd gegund aan de minste inschrjjvers. In massa werd nog inge schreven door Kr. Dieleman van Zaamslag voor 6350. ZAAMSLAG. Vrijdag werd tusscheu eenige leerlingen die de herhalingslessen volgen aan de Chr. school in de buurt Reuzenhoek afgesproken, dat ze den onderwijzer, den heer J. H., eens zouden plagen. Slechts een der leerlingen, D. G., gaf te kennen, daaraan niet te willen meedoen, waarop hem door de andere leer lingen een pak slaag beloofd werd. In deze stemming liep de les te ongeveer 7 uur af. Buiten gekomen, werd den leerling G. plotseling een steek in de dij toegebracht, die hem veel bloedverlies bezorgde, waardoor bij bewusteloos ineenzeeg. Hij werd bij familie in de onmiddeiljjke orageving op genomen en kon pas den volgenden morgen huiswaarts gevoerd worden. De 14jarige jongen weet niet wie bem den verradelijken steek heeft toegebracht en de leerlingen der school ontkennen ieder voor zich met een mes te hebben gestoken. KOEWACHT. Zondagnamiddag had ten huize van A. van Hove de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de leden van den R.-K. Boeren- bond alhier. Een grout aantal leden waren opgekomen. De voorzitter, de heer E. L. Plasschaert, heette alien welkom en gaf het woord aan den isecrefaris, tot uilbrengen van het jaarverslag. Daaruit Week, dal in den loop van 1913 een 6tal nieuwe leden zijn bijgekomen, terwijl er geen door overlijden of vertrek naar elders werden afgeschreven. De afdeeling heeft deelgenonnen aan de aan- bestedingen van rnals en lijnmeel van de Aankoiopscommissie en flink ingeschreven voor levering van kunstmeststoffen door de Regeeringscommissie. De inkomsten l>edrue- gen f 36, de uitgaven 38,70, zoodat er een nadeelig saldo was van 2,70. De voorzitter gaf eenige mededeelingen over de lezingen van den heer C. Zwager- man, Rijks-zuivelconsulent voor Zeeland, over de verbetering van het Vlaamsche var- ken. Besloten wordt, den heer Zwagerman be- leefd uit te noodigen hier te willen komen voor het houden van bedoelde lezing en alle varkenshouders in de gemeente schrif- tehjk uit te noodigen, die lezing bij te wonen. Daarna werd overgegaan tot bespreking van de oprichting der oooperatieve kunst- meslfabriek in Zeeland; staande de ver gadering werden eenige aandeelen genomen. Daarna werd eene vergadering gehouden van de Boerenleenbank, waarin, 'op voorstel van het bestuur, met algemeene stemmen besloten wordt, voor het jaar 1916 de rente tier spaargelden te stellen op 31/4 percent en die der voorschotten op 41/2 percent. ST. JANSTEEN. De loop der bevolking in deze gemeente over 1915 was als volgt: Geboren 57 m., 49 vr tofaal 106. Gevestigd 43 m. 64 vr., totaal 107. Overleden 41 m., 28 vr., totaal 69. Vertrokken 33 m., 37 vr., totaal 70. m. vr. totaal. Bevolk. op 31 Dec. 1914 1666 1559 3225 31 1915 1692 1607 3299 alzoo vermeerderd met 74 personen. Voltrokken buweljjken 18. Levenloos aangegeven 5. Geboren niet behoorende tot de werkeljjke bevolking 7 m., 11 vr., totaal 18. Overleden niet behoorende tot de werkeljjke bevolking 2 vr. BORSELE. 15 Jan. Het was niet ver van zeven uur in den avond, toen klokgelui en brandalarm de kombewoners deed opschrikken. Er was brand uitgebroken aan den Oost- Singel, in de sell uur van en verbonden aan het huis van den commissionnair \V. v. L. In die schuur bevond zich eenig hood. De brandweer was spoedig op de plaats des onheils aanwezig en kweet zich op voor- beeldige wijze van hare taak. Ze wist den brand te beperken tot de schuur, die ge- heel in asch werd gelegd. Het woonhuis bleef gespaard. Burgers en militairen beijverden zich als om strijd in het verleenen van hulp, zoowel hij hel blusschingswerk als bij liet in vei- ligheid brengen van het huisraad. Hel ligt voor de hand, dat eene groote massa menschen zich bij het terrein van den brand bevond. Gelukkig woei de vrij hevige wind uit hel Weslen, zoodat de vuurvonken niet in de richting van naburige schuren en geliouwen vlogen en daardoor erger voorkomen werd. De bewoners waren afwezig en de oor- zaak van den brand is tot hiertoe onbe- kend. De schuur was tegen brandschade verzekerd. Van de twee bij Van L. inge- kwartierde manschappen werden de gewe- ren, welke in de schuur stonden, door het vuur yernield. 'tWas ons ten tijde van het samenstellen van ons vorig nummer nog niet bekend, dat uitgebreide streken van ons vaderland tengevolge van den storm van Donderdag- avond, met het daarmede gepaard gaand hoogtij water door ernstige rarupen wegens overstrooming getroffen waren, dat zelfs dooden te betreuren zijn, alieen op 'talier- laatste oogenblik kwamen pas, door de storing in de telegrafische gemeenscbap. aanzienlijk vertraagde berichten tot ons, die eenigermate deden denken aan een ramp van eenigen omvang. Toen kon men nog niet beseflen hoe erg 't wel was. Zeker, de Noordwesten wind gierde hevig, dreef het water naar onze kusten en deed de rivier ongewoon zwellen. Toch voelden we ons veilig, veilig achter de beschermende, in de laatste jaren verhoogde en verzwaarde dijken, hier in Ter Neuzen achter den nieuwen muur en djjk om de verkleinde haven. Toch waren we misschien te gerust. Steeds moet men op zijn hoede zjjn tegen de kracht van het door den wind onstuimige water. Zjj die nabij de djjken woonden hebben wellicht onrustiger nacht doorgemaakt, zij, die in de polders wonen, welke bjj een ongeval, bjj een doorbraak van den djjk terstond zouden getroffen worden, die dan misschien alleen nog met moeite hun ljjf zouden kunnen bergen, met achterlating van bun hebben en houden. Het is gebleken dat er 00k reden van onrust was. Groote streken, een aantal polders is door dat lot getroffen. De Hollanders hebben reeds sinds eeuwen strijd moeten voeren met de zee. Kloek en onversaagd is het gevecht voortgezet. Waar de zee nam, hebben de Nederlanders steeds weer getracht nieuwen grond aan de baren te ontwoekeren. De strijd op leven en dood wordt volgehouden, voorai sedert de men schen in staat waren om stevige dijken, met beschermende steengloofingen te maken. Evenwel bljjft voortdurende waakzaam- heid geboden. De bodem van Nederland daalde sinds eeuwen, en blijkens de bestaande gegevens duurt die daliug nog voort. Werden de beschermende djjken en duinen weggevaagd, slechts een klein deel van Nederland zou boven water blijven. Bjj een vloed als er thans was, zou er zonder die dijken van Zeeland, Zuid-Holland Noord-Holland niet veel overbljjven, en een groot deel van Utrecht, Friesland, Groningen en Overijssel overstroomen. Echter, bjj zulke aanvallen denken we in de eerste plaats om onzen zoo dikwijls geteisterden Zeeuwschen bodem en waar we van geen rampen in onze naaste omgeving hoorden, waar geen aoorbraken vermeld werden, meenden we dat alles gelukkig afgeloopen was. 't Was ditmaal echter niet Zeeland, dat getroffen werd, maar uitgebreide streken Noord-Holland en GelderlaDd en 00k het eiiand IJselmonde, in Zuid-Holland. Van dit laatste konden we in ons vorig nummer nog melding maken, in verband met de storing in den spoordienst Rotterdam Dordrecht, welke storing inmiddels is hersteld. MIDDELBURG. Tengevolge van den storm heerschte Zaterdag te Middelburg broodgebrek, aan- gezien de gewone voorraad gist niet tjjdig arriveerde. Het gebrek was echter spoedig verholpen. NOORB-BEVELAND. Groote schade is toegebracht aan de oever van den Oud-N.-Bevelandpolder, gemeente Colijnsplaat. Niet alleen werd de basalt- glooiing van den oosteljjken nol wegge- slagen, maar langs de geheele kust werd groote schade toegebracht aan de steen- glooiing. Ook den oever van den Nieuw- Noord-Bevelandpolder heeft groote schade beloopen. WESTKAPELJLE. Aan den zeedjjk van Westkapelle is veel schade toegebracht, de ongeveer 250 djjk- werkers werden Vrjjdag alle opgeroepen om te helpen aan het herstellen der schade aan den djjk. flpt is geruimen tijd geleden, dat zoovele handen daarvoor noodig waren. PHILIPPINE. Ook aan deze haven kwam het water zeer hoog en was voorziening noodig. Aan den Groote Isabellapolder dreigde een oogenblik groot gevaar, daar de kruin van den djjk dreigde te bezwijken. Een oogenblik heeft het er daar bepaald gespannen. ROTTERDAM. Onze correspondent meldt ons Opgezweept door den Noord-Wester- stormwind 1.1. Donderdag werd andermaalde Maasstad bedreigd door hoogen vloed, zoodat de bmnenstad onder water stond en het Maas-emplacement van het Station blank stond. L)e treinen stopten aan den Rust- Wat; Hor.ingerdjjk. Zoo snel wies het water, dat de bezoekers van cafe's, kantoorbedienden, die nog aan den arbeid waren, winkelbedienden en®, werden verrast, en of in hun localiteit moesten verbljjven of per roeiboot naar drogere plaatsen moesten worden vervoerd. Ook de bewoners van het ondergeloopen gedeelte konden slechts met roeibootjes naar hun haardsteden terugkeeren. Tot des nachts halftwaaif bleef het water onrustbarend stijgen en bereikte een hoogte van 3.94 M. boven R. P., een hoogte, die den springvloed van 1894 nog met 19 c.M. overtreft. Kantoren, pakhuizen, woonhuizen en kelders zijn ondergeloopen. De aange- richte schade is uatuurijjk zeer aanzienljjk, al is deze dan ook zooveel mogelijk beperkt kunnen worden door de omstandigbeid, dat men zeer hoog water kon verwachten. Het verkeer in die gedeelteu van de stad, welke anders des avonds het drukst bezocht zijn, was geheel gestremd. Het beurspleinl het centrum van alle verkeer, stond gehee, blank, zoodat ook de tram haar dienst zoo moest regelen, dat het Beursplein vermeden werd. Ook de communicatie met Feijenoord was verbroken, doordat het water op Geldersche- kade en Boompjes tot ongeveer s/4 meter was gestegen. De bewoners van deze stadswjjk werden met eenige postwagens overgezet. De pas- sagiers van deze wagens zaten niet alleen in het rijtuig, doch velen hadden een plaats er boven op bemacbtigd. Tot overmaat van smart is te Fejjenoord de dam langs het Mallegat doorgebroken, zoodat de West-Varkenoordsche polder werd overstroomd en alle lage huiejes vol water stonden. Een honderdtal gezinnen moesten vluchten en het huisraad achterlaten. De hooge vloed maakte 4 slaehtoffers, doordat vier kinderen verdronken. Vrjjdag en Zaterdag werd overal druk gepomt om het water te loozen. De schade is enorm, voorai van de gezinnen op Hollesluis. ELBURG. Van bevriende zjjde schrjjft men ons lk was Vrjjdagmorgen, toen ik mjjn telegram afzond, van meening, dat de over- stroomiDg van dit deel plaatselijk was, doch uit de tot ons komende berichten blijkt rnjj, dat een groote streek van ons land door den watervloed wordt geteisterd. Voor zoover ik van hier kan nagaan, is de geheele kust, van Zwolle tot Putten overstroomd, op verschillende plaatsen meer dan 5 K.M. landwaarts. j Er schjjnt een doorbraak te zjjn in de buurt van Putten, doch het water stroomde ook over de djjken heen, zoowel hier als eldershet water rees zoo snel, dat ver schillende polderbewoners werden overvalien en de vlag uitstaken, ten teeken, dat zjj dringend hulp noodig hadden. Rappe handen waren dan vlug met een boot bij de hand, om hulp te verleenen. Vermoedeiijk zal er veel klein vee ver dronken zjjn. Eenige doode schapen zjjn reeds aangespoeld. Het water is vallende, en de wind is niet meer zoo hevig, dus is direct gevaar ge- weken. Door defect aan de duikers, staan ook binnen Elburg verscheidene straten onder water, wat nog steeds erger wordt, daar het water buiten nog steeds erg hoog staat. Veel stormscbade werd ook toegebracht aan verschillende gebouwen. Een huis vlak bjj de legerplaats staande, is ingestort. DORDRECHT. Uit Dordrecht en omgeving wordt melding gemaakt van overstrooming der aan de rivier gelegen straten, waardoor natuurljjk veel schade is teweeggebracht. Van ver schillende aan de rivier gelegen plaatsen kwamen dergelijke berichten. In het West- land heeft de storm veel schade toegebracht aan de kweekkassen, waarvan tal van ruiten werden verbrjjzeld. Te Krimpen a/d IJsel is de djjk om den Stroompolder op 3 plaatsen doorgebroken. Uit Ridderkerk wordt het onderloopen van 2 polders gemeld. Ongeveer honderd huizen staan tot den zolder in het water. Overal drjjven doode varkens, kippen, enz. in het rondzelfs geheele scharen komen er aanspoelen. De dijk is bezweken, er zjjn twee gaten van ongeveer 10 meter breedte in geslagen aan de z g. Muizenkade. Het water stond zoo hoog, dat het bjj het Huis ten Donk over den zeedjjk heen ging-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2