Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 6327. Zaterdag 15 Januari 1916. 56e Jaargang. De Oorlog. ElIBILHi ilSIAPT TWBBPB BX.A-I3, FETTILLBTO N. DE ALGEMEENE TOESTAND. De waarheid van het spreekwoord, dat spreekt van den vinger en de geheele hand, wordt Griekenland wel aan den Ijjveduide- iyk gemaakt, schrjjft het Alg. Hbl. Ihans is ook het eiland Korfoe, dat in 1863 bp Griekenland werd gevoegd, door de Entente in beslag genomen. Om het Servische leger zoo spoedig mogelijk uit Albanie te kunnen brengen en het gelegenheid te geven, zich opnieuw voor den strjjd toe te rusten, zal het naar Korfoe worden gebracht en daartoe gebruikt de Entente voorloopig het Grieksche eiland, bewerende dat dit geen ffbezetting" is ^waarop het intus- schen veel gelijkt. Het Achilleion, het door keizerin Elisa beth van Oostenrjjk gebouwde paleis, dat thans aan de Duitschen keizer behoort, is door de Franschen bezet. De Fransche oorlogschepen hebben troepen aangevoerd, die aan land werden gebracht, en de Fran sche commandeerenden officier heeft zjjn vlag op het Achilleion doen plaatsen. De Entente, dus beschikkende over een neutraal eiland, spreekt daarbij de hoop uit, dat Griekenland zich tegen het overbrengen van de Servische bondgenooten niet zal verzetten. De gegeven waarborgen voor de toekomst gelden evenzeer voor Korfoe als voor de andere, door de geallieerden bezette gebieden van Griekenland. Terwjjl de centrale mogendheden nog geen vast plan sehjjnen gemaakt te hebben voor den aanval op de geallieerden te Salo- niki, gaat in het noorden de opmarsch der Oostenrjjksche troepen gestadig voort. De bezetting van den onneembaar geachten berg Lowtsjen is gevolgd door die van den 1500 meter hoogen berg Basgak ten zuid- oosten van Cettinje, en het terugdrjjven van de Montenegrjjnen over de rivier de Njesgasi. Cettinje, dat 11 K.M. van deze hoogten gelegen is, werd door de Oosten rjjksche troepen onder vuur genomen. De Lowtsjen werd verdedigd door Fran sche artillerie, die sedert het begin van den oorlog de kanonnen bediende, door de ge allieerden aan Koning Nikita gezonden en over Dulcigno aan land gebracht en op de hoogte geplaatst. Herhaaldeljjk werd die artillerie gebruikt in de gevechten tusschen de forten van Cattaro en de in de golf van Cattaro liggende Oostenrjjksche schepen, met de Montenegrjjnsche bezetting van den Lowtsjen. Door de bezetting van dien berg en het omgelegen gebied is tevens de verbinding van Montenegro met de zee afgesneden en wordt de aanvoer van levensmiddelen en ammunitie zooal niet onmogelijk gemaakt, dan toch zeer bemoeilpat, zoodat men in Oostenrjjk het einde van den Montenegrijn- schen veldtocht nabij acht. Te meer, daar van de oostzjjde, na de inneming van Berarie, de Oostenrijksche troepen vooruit rukken en de terugwijkende Montenegrijnsch-Ser- vische legermacht dus tusschen twee vuren moet komen, terwijl uitwjjken naar de Albaneesche zjjde niet raadzaam is, als gevolg van de vjjandeljjke houding door de Mirdieten tegen de Montenegrjjnen en Ser- viers aangenomen. Aan het Bessarabische grensfront wordt de strjjd met ongelooflijke kracht en vol- harding voortgezet. Slechts is de Russische taktiek in de laatste dagen gewijzigd. Jn plaats van een algemeenen, gelijktijdigen aanval over het geheele front, worden op enkele punten met sterke macht aanvallen H. BERTBAND. Eerst nadat hij verscheidene sigaretlen had gerookt, scheen hij weer tot kalmle te zijn gekomen; hij wicrp zich in een schommel- stoel en zei tot Hans: Nu, besLe aller reismakkers, blijft ons niets anders over of wij zin hebben of niet dan de wereld ten toons telling in Chicago te gaan bezichtigen. Eigenlijk ge- zegd is dat slechts een klein uitstapje, vol- gens Axnerikaansche begrippen, deze reis naar de hooggeroemide handelsstad aan het Michigan-meer, en voor u, Hans, die nog nooit een groote wereldtentoons telling hebt gezien, zal de grootste, die er tot nu toe geweest is, veel aantrekk'elijks hebben. Ivort en goed, mijn jongen, den koffer gepakt! Naar Chicago! Bij Berger was besluit en uitvoering steeds 66n. Twee uur later zaten onze vrienden in een gemakkelijke Pullmancar en reden dwars door het Oos ten van de Yereenigde Staten naar Chicago, de wereldten toonstel- lingsstad. De express-trein tusschen New-York en de reuzenstad in het Westen reed met een duizelingwekkende snelheid, die in Europa onbekend is. De dorpen en steden vlogen ondernomen, om te trachten de Oostenrijk sche linies te doorbreken. Het jongste be- richt geeft van zulk een aanval een be- schrijving, die toont, dat deze het gewone verloop had. Na veen krachtige en voortgezette artil- leristische voorbereiding werd de aanval door de infanterie ondernomen, tot zes maal toe werd met groote kracht de aanval hervat, maar telkens afgeslagen. Het is duidelijk, dat zulke gevechten buitengewoon bloedig zijn, groote veriiezen opleveren, tot dusver zijn de resultaten met de gebrachte offers niet in overeenstemming. Meer naar het noorden, boven de Pribjet en in het gebied van de Duna, bepalen de gevechten zich tot de dagelijksche.beschie- ting en schermutselingen tusschen verken- ningsafdeelingen. Na de hevige gevechten in Champagne, om den saillant benoorden Massiges, schijnt het gisteren wat rustiger te zijn*:geweest aan het front in Frankrijk. De berichten maken slechts meldiog van artiileriebeschie- ting en mjjnenstrjjd. Bij de tweede lezing van het wetsontwerp tot invoering van gedwongen dienstplicht voor ongehuwden in Engeland, bleek het, dat de tegenstand tegen het wetsontwerp na de verklaringen van de regeering, veel verminderd was. De stemming gaf het ontwerp in deze phase der behandeling een meerderheid van 431 tegen 39 stemmen. Bij de eerste lezing was het aantal tegen- stemmers nog 105 geweest. Merkwaardig was in deze behandeling de strijd tusschen Redmond, den nationalist, en Sir Edward Carson, den Unionist en Ulster- man, over de toepassing van het ontwerp voor Ierland. Redmond achtte het juist, dat de wet slechts voor Engeland gelden zou en niet voor Ierland en daar het hem gebleken was, dat het aantal voorstanders tienmaal grooter is dan het aantal tegen- standers. achtte hij zich niet gerechtigd de totstandkoming van deze zuiver Engelsche wet tegen te werken. Doch alleen voor Engeland. Sir Edward Carson meende echter dat juist nu, onder de ernstige omstandigheden waarin het Vereenigd Koninkrijk verkeert, alle geschiipunten moesten blijven rusten en de wet niet alleen voor Engeland, maar ook voor Ierland moet worden geldig ver- klaard. Want voor Ierland staan geen min- dere belangen op het spel dan voor Schot- land, Engeland of Wales. En Sir Edward Carson maakte op drastische wijze duidelijk, dat de leren het land een slechten dienst bewjjzen, zoo zjj zich tegen de invoering van den dienstplicht ook voor Ierland zullen verzetten. Of dit beroep van Sir Edward eenige kans heefc op verandering in de meening der nationalisten is wel zeer onzeker. Red mond's geheele houding toont, dat hij en zijn medestanders besiist tegen het ontwerp zouden zijn, zoo gepoogd werd het ook voor Ierland van kracht te verklaren. De tegenstand der arbeiders tegen het ontwerp schijnt niet veel verminderd. Wel hebben de arbeiders-ministers, Henderson, Brace en Roberts, hunne ontslag-aanvrage teruggenomen, in afwachting van de be- sluiten der arbeiderconferentie, die tegen het einde der maand in Bristol zal plaats heb ben, en waarin nogmaals de houding der arbeiders zal worden vastgesteld. Maar in- middels heeft de mijnwerkersbond van Zuid- Wales te Cardiff vergaderd, en met groote meerderheid besloten, de nationale staking af te kondigen, zoodra de dienstplichtwet wordt ingevoerd. En al hecht men nu in Engeland niet al te groote waarde aan dit besluit voor den aan liet oog van de rezigers voorbij, de Irein hield slechts stil aan de h oofd stations. Maar zoo geinakkelijk als in Amerika reist men nergens. Toen het avond werd, veran- derden de negerbediendien fie hanken |in rust- plaalsen, die hi gamakkelijkheid niets onder deden voor de bedden in een hotel eerste klasse. Hans sliep heerlijk. Maar toen de eerste zonnestraal in de coupe scheen, wa- ren hij |en Berger reeds weer op, pntbeten fop hun geinak in den restauratiewagen en ge- no ten op het balkoe van den laatsten wa gon van het vergeziclit. Zoo kwanien onze reizigers dan in Chi cago, de grao.tsLe stad in Illinois. Vijftig jaar geleden stonden op de plaats waar nu Chicago staat, slechts enkele liuizen, nu is het de tweede stad van Amerika. De stad zou nog niet eens plaats genoeg vinderi in het geheele vorstendom Schaum- burg-Lippe, dat 340 vierlcante mijlen groot is. Chicago wordt de „Zwijgende stad" ge- noeind „Poroopolis" het is de grootste vocmarkt, en een van de grootste veemark- ten ter wereld. Chicago is echter, ondanks zijn ander- half millioen inwoners en nieltegensLaande het de grootste oppervlakte van alle be- staande steden beslaat, nog lang geen stad in de Europeasche beteekenis. Er verliepen eenige dagen eer Hans zicli rekenschap wist te geven van het onder- scbeid tusschen een groote Europeesche stad en Chicago. Het hotel, waar zij hun intrek genomen hadiden het wereldberoemde Pal mer House lag in het centrum van de stad, dat tamelijk modern is. Weldra echter „nationalen" arbeid het stauen van het werk alleen in de mijnen van Zuid-Wales zou op zichzelf reeds van het allergrootste belang zijn onder degegeven omstandigheden. DE DUITSCHE RIJKSDAG. In de zitting van den Rijksdag stelde de socialistische afgevaardigde Liebknecht weer enkele vragen, o.a. over de Armeniers. Namens den rykskanselier werd geant- woord, dat het dezen bekend was dat de Porte eenigen tijd geleden, tengevolge van tot oproer aanzettende kuiperijen van de vijanden, besloot, dat de Armenische be- volking van een bepaald gebied van bet Turksche rijk haar woonplaatsen zou ver- laten en dat haar nieuwe zouden wordeu aangewezen. Wegens zekere gevolgen van dezen maat- regel heeft tusschen de Duitsche en Turk sche regeeringen een gedachtenwisseling plaats. Nadere bijzonderheden kunnen niet worden verstrekt. Liebknecht verlaDgde mededeeliugen over den toestand van de bevolking in de be zette gebieden. De ministerialdirector Le- wald antwoordde, dat de rijkskanselier daartoe niet bereid was, maar, indien dit wordt gewenscht, in de Rijksdagcommissie inlichtingen zal doen verstrekken. Yerder verlangde Liebknecht materiaal over de maatregelen, krachtens den staat van beleg genomen. Lewald verklaarde, dat de rijkskanselier daartoe niet bereid was. Bij elke vraag trachtte Liebknecht aan- vullingsvragen te stellen, maar onder groote beweging in het Huis werd hij door den voorzitter herhaaldelijk in de rede gevallen, wijl het hier steeds nieuwe vragen betrof en Liebknecht's optreden dus in strijd was met het reglement van orde. Liebknecht verliet, onder protest tegen de wijze waarop de voorzitter de vergade- ring leidde, de tribune. Hij werd onder toejuichingen van het Huis door den voor zitter tot de orde geroepen. De voedingskwestie. De conservatief, graaf Westarp, rappor- teerde over de besprekingen in de com- missie, die tot de slotsom kwam, dat er volkomen voldoende voorraden aanicezig zijn, hoe lang de oorlog ook mag duren. Weliswaar echter heeft de bevolking niet te beschikben over vredesvoorraden en even- min kan op vredespriizen worden gerekend, daar Engeland, in strijd met het volken- recht, ons door uithongering van vrouwen en kinderen tracht te bedwingen. De hoogte der prijzen echter en de moeilpkheden zijn in de vjjandelijke landen belangrijk grooter dan bij ons. Ook in vele neutrale landen zijn de toestanden niet beter dan de onze. Duitschland laat zich in dezen oorlog niet uithongeren. (Levendige toejuichingen). Zijn economische kracht is nog volstrekt niet gebroken, zoo min als de wil om den oorlog tot het zegevierend e.nde door te zetten. Om de voedingskwestie behoeft de oorlog geen dag eerder beeindigd te worden dan tot we militair en politiek de zege hebben behaald. (Levendige toejuichingen.) De sociaal-demokraat Schmidt merkt op Ook wij zijn van meening, dat de voorraad levensmiddelen voldoende is. De fouten liggen in hoofdzaak bij de organisatie der verdeeling. Indien men in het buitenland door de bespreking van deze fouten, den indruk mocht krijgen, dat het uithonge- r-.ngsplan misschien toch nog wel verwezen- lijkt kan worden, dan zij er alleen gewezen op de verloopen zeventien maanden, waarin we reeds volhouden. De staatssecretaris Delbrvick verklaarde, dat alle partijen het eens zijn met de re geering. Wij zijn het er over eens, dat on- bemerkte hij, dat Chicago buiten dit cen trum nog een groote, uitgeslrekte prairie is, waar de straten slechts aangeduid zijn en waar geheel willekeurig liter een wijk, daar een paar liuizen of straten zijn neer- gegoioid. Chicago is ontstaan als een stad op het papier. Al,s met de llneaal gelrok- ken, sluit de eene straat aan de andere. Daartusschen vindt men zoogenaamde planl- soienen, die meer op woeste landerijen ge- lijken dan op Europeesche parken. En hoe zag het er nog uit in de straten! Alle straten, met uitzondering van die in het centrum, zijn ongeplaveid aan beide kanten vindt men, bij wijze van trottoirs, liouten steigers. Waar deze ontbreken, of waar men de straat dwars moet oversteken, is de weg bijna onbegaanbaar en de over- gang niet anders mogelijk dan door van den eenen steen op den anderen te sprin- gen, die daarvoor expresselijk zijn neerge- legd. I11 deze straten staan, naast de prach- tigste paleizen en villa's, talrijke blokliui- zen, zooals men alleen meent te zullen vin- den in een oerwoud; daartusschen liggen groote woeste vlakken en ook wel omhein- de weiden, waar koeien en paai-den grazen. Alles wat buiten het centrum woont, siroomt er iederen dag heen om het dage- lijksch brood te verdienen. Daardoor is het in Chicago bijna nog drukker dan in New- York en Louden. Zoodra Berger tijd had, reed hij met zijn jongen vriend naar de oevers van het Michigan-meer, waar de tentoonstelling zich bevond, de grootste, die men ooit op aarde gezien heeft. der de bijzondere toestanden, door den oor log ontstaan, bij de voorziening van de inaikt en de prijsvorming, met krachtige hand moet worden irgegrepen. Ooze pro- ducten zijn bjj spaarzaam omgaan er mede toereikend tot den volgenden oogst. De scbaarschte van levensmiddelen en de on- gelijkmatige verdeeling zijn algemeene ver- schijnselen, die van den oorlog een gevolg zijn. Het vijandelijke en het neutraie bui tenland hebben met geiijke moeilijkheden te kampen. De prijzen zijn daar kooger dan bij ons, niettegenstaande het buitenland over vrije markten en open zee beschikt. Bij de voeding van onze bevolking is alleen gerekend op de producten van ons land en wij staan sterker dan het buitenland, dat schijnbaar onder gunst.iger omstandigheden kon te werk gaan. In Frankrijk, Enge land, Italie zijn de moeilijkheden, tenge volge van onvoldoeDde organisatie van het verkeerswezen, grooter dan bij ods. Dat wij meester worden over de moeilijkheden, is in de eerste plaats te danken aan ons spoorwegwezen. De staatssecretaris gaf daarop een uit- voerige uiteenzetting van de tot stand ge brachte organisaties en eiudigde De ge heele bevolking moet zich bij deze organisa ties aansluiten met den vasten'wil daarvan te maken wat er van te maken is, bezield door den wil tot de overwinning, die niet alleen buiten, maar ook in het binnenland moet worden behaald. (Toejuichingen.) DE OORLOG, EEN KEERPUNT IN DE WERELDGESCHIEDENIS. Men schrijft aan de N. R. Crt. Zondag j.l. is te Munster een groote vergadering van den Duitschen R.-K. Volksbond gehouden, die meer dan 800.000 leden telt. De bijeenkomst werd door meer dan 1000 mannen en vrouwen uit alle strekeu van het rijk bijgewoond. Als spreker trad op dr. Brauns te Mtinchen Gladbach, directeur van den bond, die een herhaaldelijk en uitbundig toe- gejuichte rede hield over den tegenwoor- digen oorlog, als een keerpunt in de wereldgeschiedenis. De hoofdzakeu dier rede laten we hier volgen. Anderhaif jaar, aldus de spreker, staan we reeds temidden van den vreeselijksten aller oorlogen, welke de menschheid ooit beleefd heeft. Wij alien hebben meer oor voor den vrede dan voor den oorlog en ik geloof vast, dat de stemming, welke ons dry ft in de ricktiDg van den vrede, ook evengoed bij onze vijanden aanwezig is. Maar, zal men vragen, als de behoefte aan vrede dan allerwegen gevoeld, en diep ge- voeld, wordt, waarom komt er dan geen einde aan het vreeselijke bloedvergieten Wanneer men overal zoo innig overtuigd is, dat er spoedig vrede moet komen, dan kan de vrede niet verre meer zijn, zal men misschien beweren. En toch de vrede is nog verre Want bjj dezen oorlog staat zoo veel op het spel, dat beide par tijen hun laatste krachten zullen gebruiken, om de zege te behalen. lmmers bij dezen oorlog zal besiist worden over de lot- gevallen der wereld, niet slechts over het toekomstig lot der oorlogvoerende natien, maar in verregaande mate ook over het lot van hen, die niet onmiddellijk bij dezen oorlog betrokken zijn. Eu omdat er dus zoo veel vau dezen oorlog afbaDgt, wil men ook een beslissing zien te verkrijgen en niet bljjven staan op de plaats, waar men begonnen is. De groote vraagstukken der wereldgeschiedenis, waardoor deze oorlog is ontstaan, zullen worden opgelost. Van- daar bet //volhouden tot het biitere einde". Wij staan inderdaad aan een keerpunt in de wereldhistorie en slechts aldus beschouwd, Zij kozeu voor den tocht een van de merkwaardig# cable-cars, die het verkeer van het centrum van de stad naar de voor- steden geinakkelijk maken. Dit zijn wagens, die zonder paarden of machines over rails worden voortbewogen. In het midden van de straat loopt echter 111 'n gleuf een sLaal- draad, die van liet station uit in een voort- durende beweging word t gehouden, en aan dezen staaldraad zijn de wagens afzonder- lijk vastgehecht, waardopr zij gedwongen worden, de richting, waarin de kabel zich beweegt, te volgen. Mij dunkt, dat het tentoonstellingster- rein een gedueht eind buiten Chicago ligt, zei Hans, toen zij reeds een tijdlang had- den gereden. Berger laclite. Volgens Europeesche begrippen zeer zeker. In Amerika echter telt men den af- stand van anderhalve mijl van het cen trum van Chicago naar de tentoonstelling nauwelijks. Behalve de tentoonstelling, was er voor Hans nog zeer veel te zien in Chicago. Van Mr. Smith, alias Pamherton, bemerkte men niets, hij was spoorloos van de aarde ver- dwenen. Hans was den vierden dag van hum verblijf alleen uitgegaan om eenige van de torenlioioge huizen te hekijken, die door de Amerikanen „liemelhestormers" genoemd worden. I11 het centrum van de stad is de waarde van den grond zoo gestegen, dat de bouwomdernemers genoodzaakt zijn hun liuizen ongeloofelijk hoog op te trekken. Berger en Hans logeerden in het Palmer House op de vijfde verdieping, maar wat zal deze geweldige oorlog in zjjn oorzaken en gevolgen kunnen gegrepen worden. Spr. kwum daarna tot een ontleding der vragen Waardoor kenmerkt zich dat, wat wij een keerpunt in de geschiedenis noemen Wie influenceert op of bewerkt de volkeren tot zulk een keerpunt in bun historie Een eerste oorzaak zoekc fspreker in de ontwikkeling van het verkeer. Zij heeft de menschheid op geheel nieuwe wegen geleid en veel wat^ivoor haar verborgen was, openbaar gemaakt. Daardoor is Europa geworden'de cultuurdrager voor geheel het overige menschdom. In de middeleeuwen was Duitschland het middelpunt van het wereldverkeerde verkeerswegen uit het Aziatische wonderland leidden naar Zuid- Duitschland, naar Neurenburg, Augsburg, enz. Na de ontdekking van Amerika werden de westelijke staten de dragers van Europa's geschiedenis en Duitschland daalde van zpu hoog standpunt als cultuurstaat af. Eu hoe is de toestand op het oogenblik Niet naar het Westen, inair naar het Oosten, naar Azie richt zich het oog der wereld- monarchen, naar de streek, waar de wereld geschiedenis haren oorsprong nam. Het is echter geen veroveringszucht, die hen der- waarts voertDuitschland moet aan- knoopingspunten in het Oosten zoeken ten behoeve van zijn, zich voortdurend met groote snelheid uitbrei lende industrie, waar- voor het de groudstoffen en afzetgebieden vau het Oosten behoeft. Eh zoo gaat het ook andere rijken. De reusachtigej uit- breiding van .het spo'orwegnet naar alle zjjden is daarvan wel het beste bewjjs, ge- lijk de onderzeesche zoo wel als draadlooze teiegrafische verbindingen naar alle hemel- 9treken. Maar de onderlinge concurrentie is daar door ook zooveel te grooter geworden. Wat staat dan in dezen oorlog voor Duitschland op het spel, vroeg spreker. Uit den ko- keuden ketel van het wereldverkeer ontstaat een mengsel van]moeilijkheden, strpd, con currentie en wrijving tusschen de volkeren. ■lapan dingt naar de heerschappjj op de Oostersche wateren. Amerika zal dit niet licht dulden en zoo krijgen we een strjjd tusschen het gele en blanke ras. En daarbij zal het ook gaan om de Engelsche bezit- t.ingen. Valt met dezen "wereldoorlog de Engelsche wereldheerschappij niet, dan is het slechts een kwestie van tijd, dat er een oorlog tusschen Engeland en Japan los- breekt. Wanneer het vraagstuk der Engel sche, Fransche, Russische politiek tot een oplossing in den geest dier verbondenen komt, dan wordt Duitschlaud de keel dicht- gesnoerd Indien de Entente mocht zege- vieren, dan zullen Duitschland en Oostenrijk- Hongarijegeheel worden omsingeld. Duitsch land zou dan slechts blijren een soort bond- staat tusschen de machtige wereldbeheer- sciiersEngeland en Rusland, zoolang het tot een geweldigen krjjg tusschen het blanke en gele ras uitbreekc. Het doel echter, om Duitschland geheel van 't Oosten af te snjjden, is reeds mislukt en zoo hebben wjj het gewichtigste resultaat van dezen oorlog al bereiktthans ruoeten wjj onze tegenstanders dus nog met de wspenen dwingen, dit bjj een voor ons eervolleD vrede te erkennen. Exoriente lux, uit het Oosten komt het licht, riep spr. in vervoering uit. Uit het Oosten kwamen godsdienst en cultuur tot ons. Maar thans, nu het in Y Oosten weer donkere nacht geworden is,stroomt het licht uit het Westen naar het Oosten terug. De godsdienst zal in 't Oosten worden uitgebreid en de cultuur zal deel van alle volkeren worden. Daarom dragen wjj met kracht het ljjden van dezen strjjd, met de kracht, welke uit den godsdienst ontspruit. Niet een volk heteekende dit, vergeleken bij de dozijnen „hemelbestormers", die lien, ja Hvintig ver- diepmgen hoog zijn, op monsterachtige to- rens gelijkend, die aan de straten liet licht benemen en slechts een smalle slreep van den hemel laten zien? Daai- tieeft men al- lereersl net gebouw van de Chicagosche opera, dat, behalve het theater, plaats heeft voor vijfhonderd kautoren; vervolgens „The Rookery een geweldig labyrinth, van twaalf verdiepingen met twaalf duizend lcantoren en elf lif leuden Masonic Temple met twaalf verdiepingen en den nieuwen Schiller- Schouwburg, die aan de zijde van de Ran- dolplisiraat tot aan de zestiende verdieping ais hotel is ingericht. Hans had zoo nu en dan het gevoel alsof hij in de verkeerde wereld was. In den Ma sonic Temple bijvoorbeeld zag hij op de twintigste verdieping een groote exercitie- zaal, terwijl de verdiepingen elf tot negen- tien voor kantoren zijn ingericht en men op de lagere verdiepingen tallooze winkels vindt. Dat was echter nog niet genoeg; op het dak van het reusachtige gebouw was nog een groote overdekte tuin. Praktisch was liet, dat moest men toegeven, maar niet gezellig, zooals zooveel in Amerika. In Ame rika zelf komen vele verslandige architecten dan ook reeds op tegen deze onzinnige ma- nier van bouwen, en zeer solide zijn deze gcbouwen ook niet; vele storten in, eer zij vol t oo id zijn. (Wordt vervolgd). TER SEIZE5SCHE (01 RilST. DOOR 1 1 waMJEA mrm 111 mi minim

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 5