Laatste Beriohten. GEMENGDE BERICHTEN. BURGERLiiKEN STAND. SSECHTSZAKEN. Arroadissements-Rechtb. te Middelburg. Positie der Stoomsehepen. ■Dalen n.a elk nummer ten deel. Met liet woord van dank, hem door Dr. Ten Brug- gencate namens de aanwezigen en namens het comite gebracht, stemden zeker alle aanwezigen in. Oplichterij. De laatste dagen van het vorig jaar vestigde zich alhier iu een gezin als comwensaal een zekere A., die voorsaf hier zaken te komen doen. Hi} deed dan eok zaken en was zeer royaal in het koopen. Bij kon van alles gebruiken en had ook at een pakhuis gehuurd otn het gekochte voorloopig te bergen. Uit informaties die men bij ons ook nam bleek ons, dat verschillende leveranciers na nieuwjaar niet gerust waren omtrent het voigen van betaling. In strijd met zijn foelofte, bleef A. Da nieuwjaar afwezig. Heden bleek ons, dat A. ook in de hoofd- stad zaken" doet en leveringen weet binnen te krijgeu. Tevens vernamen we, dat het een oude bekende der justitie is, die reeds eenige jaren op rijkskosten heeft gelogeerd. Oppassen op langvingers! Maandagavond bleek in een cafe alhier een der biljartballen, waarmede nog tot laat in den avond gespeeld was, verdwenen. Geen voordeel voor den eigenaar als je zoo iets wedervaart. Vacatur® onderwijzer en onderwijzeres aan de openhare school te Sluiskil. Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan de openbare school te Sluiskil hebben zich 9 sollicitanten aangemeld. Voor de betrekking van onderwijzer aan die school zijn er 2 sollicitanten. Schuttevaer. In antwoord op haar desbetreffend ver- zoek ontving de afdeeling Ter Neuzen van de schippersvereeniging Schuttevaer alhier bericht lo. dat een wijziging van het seinstel- sel op de bruggen van het kanaal van Ter Neuzen in overweging is en dat daarbij met de gemaakte opmerkingen rekening zal worden gehouden en 2o. dat het gevraagde loopbruggetje langs de remmingswerken aan de zuidzijde van het kanaal door Walcheren'te Vlissingen in den loop van dit jaar zal worden aangebracht, indien daarvoor de noodige fondsen beschik- baar kunnen worden gesteld. Bij Kon besluit is beDoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Margaretha, Kleine Huis- sens en Eendragt, de heer W. Dees te Zaamslag. SAS VAN GENT. Maandagnamiddag kwam onder de ge- meente Sas van Gent eene vliegmachine, volgens de kenteekenen vaD Duitsche natio- naleit boven Nederlandsch grondgebied. Zoodra de machine boven ons gebied kwam, werd deze door de grenswacht fel beschoten. Onmiddellijk daarop daalde zij een weinig en men meende reeds dat zij getroffen was. Spoedig daarop steeg de machine weer hooger, orn boven Belgisch gebied te verdwijnen. Later werd vernomen dat de machine nabij Bouchaute moest dalen. Zaterdag jl. is nabij De Stuiver een kar geladen met 400 brooden, waarvoor een paard gespannen, in het kanaal te water geraakt. Het paard verdronk. WALSOORDEN. Vrijdagnamiddag had even voor het ver- trek van de Provinciale boot van} een uur een vermakelijk geval plaats. Bij het aan boord brengen van varkens, sprong er een over boord. Het zwom weg tot aan een zwarc en rood gekleurde paal. Vlug werd een reddingsboot uitgezet met drie matrozen, deze roeiden het varken achterna dat altijd maar verder de Schelde opzwom. Toen het varken, dat nog krachtig zwom, was ingehaald en met veel moeite in de red dingsboot was geheschen, liepen 2 aDdere varkens van de laagwaterbrug de Schelde in. Een daarvan zwom naar den kant, doch het andere scheen spoedig van het zeewater genoeg te hebben.»Het had nog geen 3 meter ver gezwommen of het draaide een paar keer in het rond en dreigde te verdrinken. Gelukkig kon het vlug door de beman- ning van de sloep worden| opgepikt. Aan boord gebracht werd het gerold en gewre- ven, het kwam weer bij. Zoodat alles nog goed afliep. Wei was er met dat alles een half uur verloopen, doch vele toeschouwers hebben zich dat niet berouwd. 't Was dan ook geen alledaagsch schouwspel en 't geval bracht een heele consternatie teweeg. (Zel.) Voor de rechtbank te Middelburg werden Dinsdagmorgen 54 zaken betreffende ver- boden uitvoer behandeld. Een dezer zaken betiof die tegen M. Ch. v. L., ingenieur te Gent, beklaagd van poging tot uitvoer van 6 kazen. De verbalisant verklaarde, dat bekl. op 8 November jl. een mand visch naar Gent wilde doorzenden. Toen men de mand onderzocht, bleken er echter zes kazen in te zitten. Bekl. bekende de mand te hebben ont- vangen, en te willen doorzenden, hij schreef zelf het uitvoerbewijs in de voile overtuiging dat het visch was. De eerste getuige a decharge, was de koop- man die uit Rotterdam de kazen moest verzenden aan een dame te Gent en die verklaarde dat ze aan bekl., die te Sas van Gent was, moesten worden verzonden. De tweede getuige a decharge, de agent van den Provincialen Stoombootdienst te Ter Neuzen, heeft de mand gezien, en niet anders gedacht, dan dat er visch in was. De twee volgende getuigen a decharge waren bij de aankomst der mand te Sas van Gent en zeiden, dat bekl. niet anders dacht of het was visch. De laatste getuige a decharge, de dame, aan wie de kazen geadresseerd waren, ver klaarde de kazen besteld te hebben en niet bekl. gewaarschuwd te hebben, dat hi; kaas in plaats van visch kreeg. De officier meende, dat ge'oleken is, dat niet bekl. doch de laatste getuige eigenlijk de schuldige is en vroeg vrijspraak voor v. L. De verdediger Mr. H. J. C. Groot, vond, naar aanleiding van dezen eisch geen reden tot een uitvoerig pleidooi. Een tweede zaak was die tegen B. J. E., kapitein van een motorboot te Rotterdam, beklaagd van uitvoer te tlansweert van 180 Liter petroleum. De eisch luidde twee maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. van Sant, te Rotterdam, zeide af te keuren iedere poging tot verboden uitvoer. zoo heeft hij niet willen optreden voor een schipper die petroleum verborg onder kleeden in het ruim van zijn schip. Hier geldt het echter een ander geval. Deze bekl. vaart geregeld naar Antwerpen en heeft dan petroleum in een vat aan dek, welke hij steeds mag medenemen. Verder heeft kjj in een tank altijd petroleum voor de machine en om deze gaat het hier. Bij terugkomst heeft bekl. meermalen petroleum over, wel een bewijs dat het niet de bedoeling is de petroleum in Belgie te verkoopen. Een fout heeft bekl. gedaan hij heeft niet tegen den verbalisant gezegd, dat er ook petroleum in den tank was, maar het volgens pleiter minder goede optreden van den commies was hiervan de oorzaak. De verdediger meende dat deze fout echter geen twee maanden gevangenisstraf recht- vaardigt en hij vroeg vrijspraak, althans eene geldboete of voorwaardelijke gevangenis straf, daar bekl. geregeld kan worden ge- controleerd. In de overige zaken werden geldboetes of gevangenisstraf geeischt. Uitspraak in alle zaken 25 Januari. Mijnen. Er zijn in de laatste dagen aan onze kusten weer een aantal mijnen aangespoeld. Dat men, geleerd door vroegere voorvaillen, in de omgeving waar ze komen niet op die ongenoode bezoekers gesteld is, spreekt van zelf. Te Westkapelle spoelde er jl. Zaterdag een aan, die vermoedelijk bij een volgende vloed is lek gestagen, althans het gevaar- lijke ding bleek verdwenen en is waar- schijnlijk gezonken. Aan den oever nabij Oolijnsplaat kreeg men Zaterdagmorgen 2 zulke gevaarlijke bezoekers, een kleine ronde en een groote peervormige, die geheel met mosselen was begroeid. Omstreeks 1 uur in den na- middag werd men door een ontploffing opgeschrikt. Het bleek dat de groote mijn gesprongen was, gelukkig zonder schade te vcroorzaken. De kleinste, die met het avondtij nog meer oostelijk dreef is Maandagmiddag tot ontploffing gebracht. Schade aan den oever was natuurlijk hiervan het gevolg. Een voor den waterweg drijvende mijn werd door de stoomloodsboot no. 9 vernield. Verder dreef een mijn aan op het noorder- strand aan den Hoek van Holland en op Vlieland spoelde een nog nieuwe Engelsche mijn aan. Smokkelen. Verleden jaar werd te Leeuwen uit de Waal opgevischt een bus met 20 Kg. saccharine-tabletten, waarschijnlijkafkomstig van smokkelhandel. Er meldde zich ten minste geen eigenaar aan, zoodat de bus dezer dagen aan de vinders teruggegeven is. Door de grenswacht onder Nispen zijn Zondagnacht 17 Belgische smokkelaars aan- gehouden, vervoerende 840 K.G. Buk-vet. Men heeft thans een andere wijze er op gevonden om den smokkelhandel zooveel mogelijk te bestrijden. Alle Belgische smokkelaars, die worden aangehouden, wor den na opgemaakt proses-verbaal de grenzen overgezet. Dit nu brengt een heilzamen schnk bij hun teweeg, daar direct door de Duitsche grenswacht hun passen worden nagezien. De meesten hunner bezitten deze niet en worden dan direct per trein voor eenige dagen naar de gevangenis te Ant werpen overgebracht. Als een dergelijke maatregel ook in Nederland kon genomen worden, zou den smokkelhandel spoedig de kop zijn ingedrukt. (Tel.) Tegen de smokkelaars. Men schrijft uit Winterswijk: Een groot aantal smokkelaars uit de buurt van Enschede, inziende, dat door de militaire maatregelen hun smokkelpraktijken bemoeilijkt werden, hadden besloten hun tenten hier op te slaan, om zoodoende een beter operatie-terrein te hebben. Militairen en politie waren echter spoedig op de hoogte van hun snoode voornemens, zoodat ze zoo veel mogelijk overal gevolgd werden. Het werd hen ten slotte zoo beDauwd, dat ze eieren voor hun geld kozen en met hun dertienen, onder een hoeratje der bevolking, naar elders zijn vertrokken, hopende daar beter te zullen slagen. Yrouw te Heiloo voor de oogen van haar man verbrand. Aan den Stations weg te Heiloo woont het echtpaar Maasende man is door rheumatiek aan zijn stoel gekluisterd en kan zonder hulp zich niet bewegen. Ziju 59 jarige vrouw heeft Zondag-middag ver moedelijk met haar rok het deurtje van de kachel willen openen haar kleeren vatten daarbij vlam. Zij kon het vuur niet blus- schen en de man kon geen hulp verleenen. Met moeite kroop de vrouw naar de eang, terwijl hjj om hulp riep, zoo hard hij schreeu- wen kon. Het duurde echter eenigen tijd voor de buren verschenen. Zij hadden rook door de deur naar buiten zien komen. Groot was natuurlijk hun schrik toen ze de woning binnentredend iu de gang een vormlooze ver- koolde massa zagen liggen. Grove oavoorzichtigheid. Toen Zondagmorgen vrouw Lens te Breda even van huis was, om boodschappen te doen, had zij de zorg over haar Ijarig doch ter tje aan een ander broertje ovcrge- laten. Deze deed de kleine uit speelzucht een courant om het hoofd en stak die in brand, waardoor het kind zelf ook iu brand geraakle. Op het liulpgeroep kwamen buren tocsnellen, die de vlammen doofden en daar- na het kind naar het gasthuis brachten. De geneeskundige hulp mochl niet meer balen; de kleine overleed na een paar uur. De vader is onder de wapenen. Iloogwater en overstroomingeii. Door den hevigen wind, dagen aaneen, is een deel van den Reekerpolder bij Am sterdam, overstroomd. Het water drong daarbij tot in de stallen door. Door het hooge peil der Zuiderzee kan het overtolLige water der Vecht niet door de sluizen te Muiden geloosd worden, wat ten gevolge heeft, dat de Vecht en andere binnenwateren zoo hoog zijn, dat de tuinen blank staan en sommige huizen langs den Amslerdamsclien straatweg midden in het waler staan. Uit Baarn wordt gemeld: De polders langs de rivier de Eem zijn onder water geloopen. D e toestand in Fr i es 1 a n d. Omlrent den toestand iu Friesland schrijft men aan de „H. Crt.": Het Zuiden van Friesland, het gebied van die Linde en de Tjonger, is weer een wa- tervlakte. Sommige menschen hebben hun woningen moeten verlaten en de polders hebben een harden strijd tegen het opge- stuwde boezemwater te voeren, vooral die onder de dorpen Nylamer en Oldelamer. Ten Westen van het laatste dorp sloeg Zaterdag een groot gat in den polderdijk, waardoor een aantal boerderijen geheel door bet water werden ingesloten. Een boer moest zijn vee door het waler naar den dijk leiden, om het elders op een veilige plaats te stallen. Den ganschen Zondag heeft men gewerkt, om van palen en planken een beschoeimg voor de dijkbres le slaan en daarna hel gal te dicliten. Mooi slil weer begunstigde het herstellingswerk, zoodat men alle hoop heeft het verdere gedeelte van Oldelamer watervrij te houden. De sland van het boezemwater in Fries land is thans zoo hoog, dat aan de Scholer- landscbe Compagnonsvaart voetpaden onder- geloopen zijn. De Korflaan, die van Hee- renveen naar Oranjewoud leidl, staat blank. De toestand in Zuid-D rente. Men meldt uit Zuid-Drente aan de ,,Tel." Wij hebben hier en in het aangrenzende deel van Overijssel een w.alersnood in op tima forma. Hachelijk staat het er bij, te erger nu de wind naar het Noord-Westen draait en het weer hog in het teeken van paraplu en bagger!aarzen staat. Aan alle kanten is het stadje Meppel door een Imo gen water vloed niet alleen omringd, maar 't water dringt zelfs reeds de straten binnen. De straat naast het ziekenhuis is in een bruisende beek herschapen, welker wateren de huizen zijn binnengedrongen. De men schen daar vluchlen, have en goed zooveel mogelijk meenemend. Ook de straat er voor is gelijk een binnenhaven geworden. Een bewoner daar in die buurt moest zijn kin- deren in de bedstede opsluiten, wijl de huiskamer blank stond. Toen wij Zaterdag-namiddag een bezoek aan Zwartsluis brachten, j^leek ons onder- weg, dat in die streken de toestand ook zeer bedenkelijk is, en de meesten der be- woners in benarde omstandiglieden verkee- ren door het hooge water. Bij ,,Doosjes" was men den gepasseerden nacht drnk bezig geweest met het plaatsen van planken op den dijk, om iiet Meppelerdiepwater van den straatweg te houden, daar anders de gemeenschap tusschen Meppel en Zwartsluis verbroken zou geraken, althans zeer be moeilijkt worden. Te Hamingen staat het water langs een groote lengte over den dijk; ook te Dingstede, een enclave van Meppel bij Zwartsluis, staat het er kri- tiek bij. Te Zwartsluis kan niet gestroomd worden: 't Buitenwater is daarvoor te hoog, hooger dan 't binnenwater, zoodat thans niels liiervan naar zee wordt afgevoerd. Een onhoudbare toestand. Het meeningsverschil van de beide be- trokken provincies in dezen houdt de af- doende maatregelen reeds jaren lang tegen en daarvan worden de bewoners dier stre ken de dupe. De toestand wordt met elk jaar Lreuriger, want de hoogte van den wa ters land neeint onverpoosd toe. Aan den Minister van Waterslaat en den Commissaris der Koningin in Overijssel en Drente is het volgende draadbericht verzon den: „Namens bewoners van Meppel en omstre- ken geven ondergeteekenden met verschul- digden eerhied kennis, dat zij het op Imo gen prijs zouden stellen, indien u zich per- soonlijk van den onhoudbaren toestand al- hier, tengevolge Imogen waterstand, komt overtuigen." (Voigen de onder Leekeningen van twee notabelen uit Meppel.) Ook hebben eenige ingezetenen van Mep pel den Minister van Waterstaat, de Com- missarissen der Koningin in Drente en Overijssel en de heeren Smeenge en Duy- maer van Twist, Kamerleden, telegraifsch uilgenoodigd, zich persoonlijk te overtui gen van den onhoudbaren toestand, door den hoogen waterstand te Meppel en om- slreken veroorzaakt. Ongepaste grap. Men schrijft uit Delft aan de „H. Crt.": Naar aanleiding van een hier ter stede loopend gerucht, als zou zijn getracht een werkman van de Ned. Gist- en Spiritus- fabriek te vergiftigen, kunnen we mee- deelen, dat van vergiftiging gelukkig geen sprake is, hoogstens van een ongepaste grap. De juiste toedraciit is deze: een werkman nam uit een flesch water een teug, waarin zijn maat een zeer geringe hoeveelheid zout- zuur had gedaan. Meer van den schrik dan van 't ingeslikle vocht werd de man onpas- selijk. Het deskundig onderzoek wees ten minste uit, dat hij daarvan niet het minste nadeel zou hebben kunnen ondervinden. Deze ongepaste aardigbeid kostte echter aan twee werklieden hun betrekking. Oplidhting. In den laatsten tijd gebeuj-t het herhaal- delijk, dat te Delft geprobeerd wordt bij het vallen van den avond, bij de winkeliers plombeersel van sneeuwwitchloor voor kwarljes uit te geven. Enkele malen moet dit reeds gelukt zijn. FanEiasie? Maandagavond is door de politie te Delft een 12jarige knaap aangehouden, die een heel onwaarschijnlijk veriiaal opdischte. Zijn vadea- zou nl. in het Fransche leger die- nen en zijn moeder in Duitschland wonen, terwijl hij zelf eerst sedert korten tijd bij een kennis te Rotterdam onderdak had ge vonden. De politie bracht het ventje voor nader onderzoek naar Rotterdam. Tt. Crt.) Van Fransehen adel lot Vlaamsch Meeije. A. Hans schrijft aan de „Tel.": Rouget de 1 Isle, de schepper van de Mar seillaise, was haar oom. Haar vader, een Fransch edelman, heette Rouget de Rou- ville. En zij zelve, dochter van een voorname, adeLlijke, Fransche familie, is nu een Vlaamsch oudje, dat gansch haar leven te Gent doorbracht. Elken dag ziel men haar in den grooten zetel. Zij, zelve slaehtoffer van een oorlog, be- seft niet meer dat het nu oorlog is dat haar geschiedenis nu wellicht ook die van anderen worden zal. Haar vader, Rouget de Rouville, was een vriend van Koning Willem I en bij de Belgi sche omwenleling in 1830 vertoefde hij in '1 Orangistische Gent. Hier in de „Clul> des Nobles" schonk zijn teer, rank vrouwtj^ 't leven aan een dochter... ten koste vhii 't hare... Die dochter werd in St. Baafs Camille gedoopt. Maar de Orangistische partij verloor Gent, dat Belgie in zijn nieiiwe politieke rich- ting volgde En Rouget de Rouville moest vluchlen. Hij besteedde het kind bij eenvoudige, maar zeer rechtschapen Ganjsche familie uit. Drie jaar later keerde de baimeling terug. Hij wilde zijn kind lialen. De kleine Camille zag den vreemden lieer verschrikt aan. Camille, voulez-vous venir avec moi Die taal verstond het meisje nietMaar toen de vader zijn kind wilde opnemen, be- gon dit te schreien en riep naar de pleeg- moeder O, moeder, moederhij wit mij mee- nemen!Ik blijf hier En Rouget de Rouville begreep, dat Ca mille van hem vervreemd was. Hij dacht aan de jong gestorven moeder, die hier te Gent rustleEn zijn kind had een andere moeder gekregen. Mocht hij het deze onl- rooven, het 'L slaehtoffer maken van zijn onzeker leven, zooals de jonge, teere gade het was geweest? En de edelman verti'ok zonder kind. Camille groeide als een Gentscli meisje op De taal barer vaderen kende ze zelfs niet. Maar haar pleegouders werden ar- merOm hen te helpen, ging Camille naar de fabriek. En tocli behield ze haar adel. Dien adel las men op het fijn, regelmatig gezichtje, z,ag men in de houding en manieren De zoon van den fabrikant schonk 't meisje, om haar gunsten te winnen, een ringetjeEn dadelijk begaf Camille zich naar zijn vader, om verontwaardigd te pro- tesleeren tegen die handelwijze Om haar heen spatte vee! goor slijk op, maar zij zelve werd er niet door besmeerd. Een eerlijk Gentsch werkman vroeg Camille de Rouville ten huwelijk. Zij stemde toe. De trouwplechtigheid werd niet op'tstad- huis, maar op 't gerechtshof voltrokken. Adellijke heeren van Gent traden als ge tuigen op. De overbeilt bood Camille de Rouville de gelegenheid aan, den familie- naam te behouden. En toen weer bleek de ware adel dezer vrouw. Ik dank u, heeren, voor dit aanbod, sprak die bruid. Maar die man, dien ik koos, iieeft mijn liefde en eerbied en zijn eerlijke naam is waardig genoeg, door mij gedragen te worden. Ik zou het als gebrek aan eer hied jegens hem beschouwen, moest ik zijn naam door den mijne willen vervangen. Wat later kwam er nieuws uit Frank- rijkEen belangrijke erfenis in 't zicht: verselieidene millioenen. Maar de menschen waren ongeletterd iif dien tijden zoo ook Camille, die teekende een erfenis ont- vangen te hebben, welke nu in andere han- den overging. En haar man, een dier goe- dige, rechtschapen, maar al ,te naieve zie- len, zei, toen het bedrog bekend werd: „God zal oordeelenEn onrechtvaardig ver- kregen goed gedijt niet". Maar van procedeeren wilde hij niet hoo- ren. Zoo leidde Camille 't bestaan van een brave, zuinige huisvrouw. 't Gezin ging voor uit, zooals in Vlaanderen veel geslacli- ten door noeste v'ijt in rang klommen. Meetje gelijk Camille de Rouville nu door haar kleinkinderen genoemd wordt is thans diep in de negentig. Ze is goed ge- zond, maar haar geest wordt zwakker. Wel weet ze ons te vertellen van haar jeugd. Maar 't heden laat haar onverschillig. Toen de oorlog uilbrak en men 't haar vertelde, zei ze, 't grijze hoofdje schuddend: Neen, dat mag nietZe moeten die menschen wegjagen. Oorlog is slecht De man van haar kleindochter werd op- geroepen. Meetje zag haar kleindochter schreien. O, die slechte man, riep ze veront waardigd. Om u zoo te verlaten en weg te loopen. Die man was in vredestijd spoorweg-amb- tenaar. Na den slag bij Haelen kwam hij gewond thuis. Meetje zag zijn verband... De geschiedenis van ,,'t wegloopen" was ze verge ten. Gekwetst! riep ze nu 'k Heb bet u altijd zoo gezegd, loch met die treinen op te passen. En nu hebt ge er toch tusschen gezeten. Achterkleinkinderen, die wegens den oor log ook in 't zelfde huis vertoefden, waren lang uitgebleven en Meetje beknorde hen, toen ze thuis kwamen. „Meetje, we zijn aan de statie geweest... Er kwamen Schotsche soldaten toe. Ze had den rokjes aan." O, gij stoute jongens! berispte 't oudje. Eerst blijft ge zoo tang uit en maakt ge uw lante ongerust. En nu komt ge mij voor den gek houden. Soldaten met rokjes aan!" Ja, Meetje, zei tante dan, de jongens vertellen toch de waarheid. De Schotsche soldaten zijn zoo gekleed. Ze komen ons in den oorlog helpen. Oorlog, oorlog. Dat mag niet. Oorlog is slecht. De Duitschers bezetten Cent. De gewonde soldaat had de stad moeten verlaten. Meer dan een jaar is hij weg. Zijn vrouw deelt zijn ballingschap. En Meetje vraagt naar die kleindochter. '■I Groote dramia van Europa beseft ze niet. Gent heeft Belgische, Schotsche, Duit sche soldaten gezien. In Vlaanderen zelf woedt de strijd. Maar dat alles gaat de dochter van Rou get de Rouville over 't hoofd. Zij, zelve eeuwige bannelinge te Gent, zelve slaeht offer van oorlogsgeweldze vraagt niet anders dan: ,,'Waar blijft Marie?" En Marie is haar kleindochter De St. Paul's kalhedraal te Londen wordt met ouderdoms-verval be- dreigd. Naar wij in de Engelsche bladen lezen, is er een hernieuwd beroep gedaan op de offervaardigheid van het publiek om het geld voor het hoog noodige herstel van het eerwaardige bouwwerk bijeen te bren gen. Twee jaar geleden is daarvoor reeds een som van 70.000 pond aangevraagd; het halve bedrag was bijeen toen de oorlog de slroom van inschrijvingen deed ophouden. Uitvoer van vlas. Naar men ons meldt, waren de voorzit- ter en de secretaris der vereeniging van vlashandelaren in Oostelijk Zee uw s ch- VI aan- deren, de heeren F. Dekker Pz. en F. C. Zonnevylle te Axel, jl. Vrijdag uitgenoodigd, te 's Gravenhage eene vergadering hij te wo nen van de voorzieningscammissie, teneinde, naar aanleiding van een door hen gezom- den adres, de belangen van den vlashandel in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te beplei- ten. Naar aanleiding van die bijeenkomst ont ving de secretaris der vereeniging heden een schrijven van den Minister van Landbopw, waarin deze te kennen gaf, dat, naar aan leiding van de gehouden besprekingen, de nijverheidscommissie en de voorz.ieningscom- missie zijn overeengekomen, dat deze, bij hel geven van advies omtrent uitvoer-con- senten, niet zal voortzetten de practijk, dat consenten alleen verieend worden aan ex- porteurs, die reeds in 1913 vlas exporteer- den, anaar dat voortaan guns tig zal gead- viseerd worden, wanneer daartoe overigens aanleiding bestaat, op aanvragen van Neder- Landers of Nederlandsche firma's, die in het bezit zijn van het uit te voeren vlas en die voor den oorlog bona fide handelaren in dit artikel waren en het nog zijn, of die verbouwers van het uit te voeren ar tikel zijn. Mais. Naar we vernemen is thans de tnais- kwestie in dier voege opgelost, dat van het kwantum van 225.000 ton per kwartaal of gemiddeld 75.000 ton per maand, hetwelk tengevolge van de legimiteering door de Engelsche Regeering van den tnais- en rogge-aanvoer in ons land mag worden gei'mporteerd, onze Regeering 30.000 ton per maand zal aankoopen, door hare agenten, terwijl de overige 45.000 ton per maand door de importeurs zal worden aangevoerd, met dien verstande evenwel, dat zij de door hen te importeeren hoeveelheid aan de regeering zullen moeten verkoopen, al vorens van de N. 0. T. consent te kunnen krijgen voor verlading. Soda. De cotnmissie in zake de distribute van soda is thans ingesteld zij heeft opdracht al het mogelijke te doen ter bevordering van den aanvoer van soda en tot regeling der verdeeling. AXEL. Huwelijks-aangiften. 16 Dec. Emilius Pieters, oud 27 j., jm. en Maria Louisa Cornelia van Dorsselaer, oud 21 j., jd. Geboorten. 16 Dec. Pieter Adriaan, z van Pieter Maljaars en van Adriana Janna Elisabeth Versluis. 17 Dec. Maatje, d. van Marinus Bakker en van Francoise Goossm. 18 Dec. Jan Pieter, z. van Cornelis Pieter Provoost en van Johanna Cornelia Versprille. 19 Dec. Leuntje Pieternella, d. van Jan Jacobus Dieleman en van Janna Maria Scheele. 21 Dec. Mathilda Maria, d. van Jacobus van Riisbergen en van "Victoria Seraphina Groothaert. 23 Dec. Cornelia Janna, d. van Adriaan Hendrik Johannes Sorber en van Debora Cornelia Witte. 25 Dec. Christina Debora, d. van Pieter Marinus Willem Oppeneer en van Debora Hamelink. 26 Dec. Jacob, z. van Marinus Roose en van Maria Wolfert. 28 Dec. Pieter, z. van Gilles Koekkoek en van Cornelia de Bruijne. 29 Dec. Elzia, d. van Theophilius van Battingen en van Isabella Seraphina van Goethem. Overlijden. 18 Dec. Suzanna Geertrui de Pooter, oud 61 j., echtg. van Marinus Pieter Zegers. Maria Josephina van den Brande, oud 62 j., ochtg. van Bernardus de Coninck. Sara Maria Jansen Verplanke, oud 54 j., wed. van Levinus Cornelis Adriaansen. 26 Dec. Janna Dieleman, oud 81 j., wed. van Marcus Dieleman. SCHEEPVAARTBEWEGING. Van 10 tot en met 11 Januari werden langs de Oostsluizen alhier 11 binnen- vaartuigen op- en 16 afgeschutlangs de Middensluizen 5 op- en 11 afgeschut en langs de Westsluizen 6 opgeschut. s.s. ELISABETH in tossing te Amsterdam, s.s. HELENA in tossing te Amsterdam, s.s. MAGDALENA in lading te Rosario voor Rotteidam. s.s. CORNELIS vertrok 12 dezer van Rotterdam naar Barry.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 3