De krijgsMrijven. DE- GEZONKEN ENGELSCHE ONDERZEEER. HET GEVECIITSTERREIN OP DEN BALKAN. GRENSGEVECHT? vee. De bevolking zal kunnen leven tot den I js binnen die wateren, dan zou de com- I omstandigheden reeds lang naar Sofia had I in het net van een Engelsche boot werd] volgenden oogst en het land zal spoedig I mandant ongetwijfeld het recht hebben ge- I gezonden, was op dezen avond bij kennissen I gevangen aan de Oostkuist van Engeland op zijn verhaal kornien en dan wellicht tot I bad gastvrijheid te vragen; er is geen reden I uitgenoodigd. Toen hij bij die kennissen „Ik keek door de periscoop, vertelde lui- een voorspoed opbloeien, zooals de Serviers I te meenen, dat hij, nu het schip verloren I wilde binnengaan, weigerden twee Fransche I tenant Wenninger, en kreeg een boei acli- nooit gekend hebben. Langs de landwegen gjng buiten de territorial© wateren, minder I soldaten, de hajonet op het geweer, hem ter mijn bopt in het oog. Toen ik tien xni- rijdt nu de spoortrein over heele Lrajeclcn, aanspraak had op den algemeen aangeno- den loegang en verklaarden ze hem gevan- nuten later nog eens keek, zag ik de boei die ik tijdens onzen opmarsch moest afleg- gen in automobiel of in een wagen of te voet. Nu is deze straatweg de ideaalste autoweg, die ik mij kan denken. Ik wil hier niet de lof zingen van de Oostenrijksc.he en Duitsche pioniers, wien wij dezen straat weg danken, miaar het is en blijft mij on- verklaarbaar hoe uit deze woestenij van zand, modder, water en vuil, een stevige Europeesche weg kon ontstaan. ANTON. In de „Vorwarts" is het volgende schetsje te lezen van het Westelijk front: Van de vroegere bewoners van het dorp is men plicht tot hulpverleening. Wanneer men aanneemt, dat het schip door een mijn is bescliadigd, dan verandert dit het geval niet; ofschoon de Haagsche Conventies op dit punt niet duidelijk zijn, rechtvaardigt de practijk van liet volkenrecht ongetwijfeld de vrijlating van de bemanning. De juiste grond voor een protest, ingeval de Neder landsche regeering zich voorstelt tot inter- neering over te gaan, zijn niet de Haagsche Conventies, maar de beginselen van inter- nationaal reclrt. „Het is waarschijnlijk, zegt de „Morning Post", dat evenals in andere gevallen van gelijken aard, deDuitsche regeering de natuurlijk al lang niets meer te zien. aar neulrale regeering met bedreigingen lastig zouden zij in de puinhoopen ook moeten Valt. Holland en Denemarken, die het on- huizen? Waar zouden zij bescherming vin- geluk hebben aan Duitschland te grenzen, den tegen het vuur, dat dag aan dag op de zjjn bijzonder gevoelig voor Duitsche be- ruines ggricht wordt? dreigingen. Daarom is het natuurlijk, dat Slechts een wezen bleef er nog. En houdt j z;j van {jen machtigsten oorlogvoerende te het er nog steeds uit. Alle gevaren trotsee- rend dwaalt hij bij klaarlichten dag rond op de stuk geschoten en omver gewoelde straten, loopt in de tuinen, kijkt de lioopen puin na en Laat de granaten om zich bar- sten, also fhet erwten waren. Anton of hij altijd Anton geheeten lieeft mag betwijfeld worden maar de Duitsche soldaten, die hier zoo goed mogelijk be- sdiutting zoeken tegen de vijandelijke pro- jectielen, hebben hern zoo gedoopt. En wan neer hij in zijn huineur is, luisterl hij zelfs naar dezen naam. Hij is welwillend ge- stemd jegens de indringers, is niet bang voor hen en volgt hen s nachts zelfs, wan neer zij in een maar Idklf stuk geschoten huis kruipen om er warm eten te koken. Dan krijgt hij meestal wat mee. En hier- voor is Anton zeer gevoelig. Anton, de dorpsezel. land een beroep doen op den machtigsten oorlogvoerende ter zee." De „Morning Post" hecft waarlijk niet de minste aanleiding om zich ongerust te ma- ken, schrijft het „Alg. Hbl.". De Nederland sche regeering houdt zich zoo slrikt en zoo billijk mogelijk aan het Internationale recht en weet, dat haar positie alleen dan krach tig is, als zij, zonder op de wenschen en verzoeken van Oostelijke of Westelijke bu- ren te letten, doet wat een strikt onpartij- dig'e opvatting van de wet der volkeren ge- biedt. Wij hebben de bemanningen van de „Hogue", „Auboukir" en „Cressy" vrijgela- ten, bemanningen van schepen, die buiten onze territoriale wateren schipbreuk hadden geleden, doch door handelsvaartuigen waren gered. Wij hebben een Duitschen onder- Hij is wat kreupel. Misschien trof hem zeeer, die in onze territoriale wateren kwain, een steen, misschien zelfs een granaatsplin- me[ bemanning en al geinterneerd. Trots ter. Maar anders hebben de granaten, die krachtige protesten Van de Duitsche regee- gen. De consul protesteerde krachtig. Maar niets liielp. Hij werd omsingeld en wegge- leid. DE „PERSIA"-CRISIS BEZWOREN. De ,,Times"-correspondent te Washington seint aan zijn blad, dat de „Persia"-crisis aLs geeindigd beschouwd kan worden. De Amerikaansche bladen bevatten officieuze mededeelingen, waarin gezegd wovdt, dat de centrale mogendheden eindelijk bereid schij- nen te zijn 0111 de Amerikaansche eischen in zake den onderzeeers-oorlog in te wil- ligen. Men is in de Vereenigde Staten algemeen van meening, dat de omstandigheden, waar- onder de „Persia" ten gronde ging, nooit officieel zullen kunnen vastgesteld worden en dat, zoo dit toch nog het geval zou zijn, de oentrale mogendlieden het optreden van den commandant van den onderzeeer af zul len keuren en verontschuldigingen aanbie- den. Toch verwacht men nog wel, dat zij zich ook voortaan niet stipt zullen houden aan de Amerikaansche eischen en dat er nog „vergissingen" zullen voorkomen. IIOSPITAAL-IIONDEN. Steeds weer koint u»t het veld bericht van het mooie resultant, behaald met de hospitaalhonden. Een reeks van nieuwe officieele mededeelingen wordt door Ber- lijnsche bladen gepubliceerd. Enkele hier- van luiden: In den vroegen niorgen van den 4den Augustus werden tegelijk met de zieken- dragers zes hospitaalhonden gezonden om gewonden te zoeken. Het slagveld was niet gemakkelijk te overzien, gedeeltelijk rnoe- ras, gedeeltelijk bosch, gedeeltelijk heu.vcl- achtige stoppelvelden met korenschoven. Vooral uit deze schoven werden door de honden veel gewonden gered. Zij brachten ter. Maar anaers neDoeu ae giauaicu, uic krachtige protesten van de 1 luuscne regee- p J bij duizenden in het dorp regenden, hem rjng Protesten die zoo krachtig waren, dat 111 mfes helm, pet oi zakdoe \an en niets gedaan. Hij is dik en vet geworden Het is vermakelijk hem te zien rondsprin- gen, wanneer het dorp gebombardeerd wordt. Nu en dan bokt hij van schrik op zij. Maar dan staat hij weer heel kalm, terwijl het om hem steenen en aardkluiten zij aanleiding gaven voor de zooveetste maal tot geruchten, dat de verliouding tusschen ons en Duitschland keer ,,gespannen" zou zijn, te meer daar toen ook tegelijkertijd de protesten over het Betgisch draadloos sta tion in de enclave (paarle-Nassau bij de regent. Soms schreeuwt hij heel kort en Belgische grens tot oAs kwamen. Een drang heel schel. Zijn het protesten? Of teeke- nen van verbazing? Misschien zelfs teeke- nen van bijval? Anton hangt aan zijn dorp. Weg te krijgen is hij niet. Compagnieen, die het dorp verlieten, heb ben het meer dan eens beproefd. Zij wil- den AntOn meenemen, maar hij dachl er niet overa Tot aan de grens van het dorp van Oostelijke zijde, waaraan wij eveneens weerstand hebben geboden. daar wij uit- sluitend en alleen wilden doen en nalaten wat het recht ons voorschreef te doen of na te la ten. En thans hebben wij waarlijk niet de minste pressie van een der oorlogvoerenden wix- noodig om tegenover de bemanning van den ging hij mee. Maar dan bleef hij staan. Engelschen onderzeeer te handelen zoo als ^evel een slagveld af te zoeken, dat door Trekken en slaan hielp niets. Hij zette wij tegenover den Duitschen onderzeeer I dc Russ'en onlruimd was. Een hond bracht gewonde mee. Een hond had in zijn bek een stuk van bet vilt van een veldflesch. De hospitaal- soldaat, die 't spoor volgde, door den hond gewezen, vond een soldaat, die bewegen- loos lag. Het bovenlijf was toegedekt met mantel en tentbaan. Blijkbaar hadden de kameraden den man voor dood gehouden. Ook de hospitaalsoldaat merkte bij hem geen teeken van leven meer. Ging dus van de plaats weg. Maar de hond bracht hem er weer lieen. En toen bleek, na een beter onderzoek, dat de man niet dood was, doch bewusteloos lag. Op een anderen dag kregen de honden nog op denzelfden afstand achter ons. Ik hield rechts en links aan, maar de boei bleef ons volgen. Ik dook diep, maar zag de boei nog aan de oppervlakte boven ons. Tenslolte ontdekte ik, dat wij de lijn, waar aan de boei verbonden was, gegrepen had den en dat wij haar meesleepten. Toen zag ik ook door de periscoop een vreemd klein stoomschip, dat op grooten afstand denzelfden koers hield als wij en de boei. Terzelfder tijd meldden de signaal-appara- ten de n,abijheid van een scliroefstoomschip. Onze observaties brachten al spoedig aan het licht, dat vijf vijandelijke torpedohoo- ten uit het Noorden kwamen opzetten. Ik versnelde onze vaart, hopeude er een te kunnen aanvallen. De vijf schepen schaar- den zich in een halve cirkel. Ik ging nog diieper naar beneden, liet versche lucht in- pompen en bereidde me op alle mogelijke gebeurlijkheden voor. Op dit moment begon mijn boot op onbe- grijpelijke rnanier te rollen, we rezen en zonken, en het scheen, of ons stuurtoestel onklaar gei-aakt was. Spoedig bemerkte ik evenwel dat dit niet de kwestie was, maar- dai we ons in nog veel neteliger positie bevonden. Ik bemerkte, dat we in een net geloopen en daarin hopeloos verward ge- raakt waren. Een der onderzeebootjagers had ons gevangen. Gedurende anderhalf uur, vertelde hij vender, sleepten wij liet net met ons mee en lioewel ik mijn uiterste best deed om er uit te komen door eerst te stijgen en dan zoo diep en snel mogelijk te dalen, met het doel onder door het net te ontsnap- pen, het was alles vergeefsch, steeds wer den we teruggetrokken, nu naar de eene, dan naar de andere zijde. Het eenige, wat me nog oVerbleef, was de duikboot zoo zwaar mogelijk te maken, ten einde het net te scheuren. Gelukkig had ik, toen we onzen tocht begonnen, alle tanks vol laten pompen, zoodat we 5 a 6 ton Water in hadden. Ik verzwaarde de boot zooveel mogelijk en plotseling voelden we een schok en waren we vrij. Ik dook toen zoo diep ik kon, de manometer wees 30 M. aan. We bleven 18 uren aan een stuk onder water." Hij zette zich schrap op zijn sterke beenen, sloeg uit, beet dm zich lieen, liep dan een paar pas mee en herhaalde hetzelfde spel. Zelfs lekkere liapjes brachten hem niet van ae wijs. Men moest hem weer loslaten. Mis schien leefl hij nu nog. En wie weet of hij de arme boeren en boerinnen niet begroe- ten zal, die terug keeren om te zoeken naar wat eens hun eigendom, hun trots, hun vreugde was FRANSCHE OORDEIXEN OVER DUITSCI1LANDS IINANCIEELEN TOESTAND. De daling van den Duitschen wisselkoers besprekend, merkt het „Journal des De- bats", naar Havas seint, op, dat het naief zou zijn te meenen, dat de val van de mark alleen Duitschland tot capitulalie zou dwin- gen. Intusschen echter mag men zich over de verlaging van den koers verheugen, want zij is eeii teeken van de algemeene uitput- ting, die men met zekerheid bij onze vij- anden begint te constateeren. Het blad voegt hieraan toe: „Wat vo<or Duitschland ernstig is, is dat de ontzaglijke depressie van zijn wisselkoers in alle neutrale landen voortlvomt vooral uit gebrek aan vertrouwen deden. Maar wij herinneren eraan, dat onze regeering zich in dezen beroept op art. 13 van het verdrag voor de toepassing op den zeeoorloig der beginselen van het verdrag van Geneve (2de Vredesconferentie 18 Oct. 1907X), dat luidt: ,,Indien gewonden, zieken of schipbreu- kelingen aan boord van een onzijdig oor- logsschip worden opgenomen, moeten, bin nen de grenzen van het mogelijke, maat- regelen genomen worden, opdat zij niet meer aan de krijgsverrichtingen kunnen deel- nemen.' Dal is naar onze meening in dezen vol- komen toepasselijk en afdoende. VROUWELIJKE IvOKS VOOR IIET LEGER. In Engeland lieeft zich eene commissie, uit vrouwen bestaande, gevormd, die ervoor ijveren wil, om in het leger vrouwelijke koks te laten in dienst stellen. De commissie wijst er op, dat er in elk der 2000 hospitalen in Engeland minstens 10 mannen kokswerk doen en wel zeer slecht. In de kampen achter het front is de toestand dezelfde. Indien dit werk aan vrouwen werd opgedragen, zou het beter gedaan worden niet alleen, maar een leger van de zijde dier landen, die nog niel lang van vele tienduizenden zou vrijkomen voor geleden het zoo welgezind waren, en thans den actieven dienst. blijkbaar hun kapitalen uit Duitschland terugtrekken. Duitschland echter, dat vooral op krediet lieeft geleefd, heeft thans nicer dan ooit krediet noodig en zal er na den oorlog nog meer behoefte aan hebben. De vooruilzichten zijn voor Duitschland dus niet schitterend en het schijnt, dat de Duit- scliers zich hier over ernstig ongerust begin- nen te maken. Indien men enkele Duitsche bladen mag gelooven, zou een der oorzaken van de daling van den Duitschen wisselkoers zijn de zending van belangrijke bedragen naar Nederland en Zwitserland door kapi- talisten. die linn fortuin in den vreemde wenscheii Le plaatsen. Die verklaring is een bekentenis, die met voldoening kan worden begroet," De „Temps", sprekende over hetzelfde onderwerp, schrijft: „De daling van den Duilschen wisselkoers op de neutrale mark- ten bewijst, dat liet consortium der Duitsche banken. dat voor den oorlog een centraal wisselbureau te Berlijn had gesticht, om in het buitenland de stabiliteit van de markt te handhaven, thans de control© over den Duitschen wisselkoers heeft verloren. De oorzaak is, dat het consortium thans niet meer beschikt over schuldvorderingen op het buitenland, om daar betalingen te kun nen doen, en vooral, dat het zijn reserven aan Amerikaansche waarden uitputte. Ein delijk zijn ook de schuldvorderingen, die de Duitscbers op Zuid-Amerika hadden en die de stijging van den piaster mogelijk maakte te realiseeren, bijna uitgeput." De „Temps" besluit, dat men hieruit mag opmaken, dat de daling van den marken- koers definitief is en nog niet tot staan is gekomen. De Londensche correspondent van het „Alg. Hbl." seint: „De „Morning Post" zegt in een hoofdr artikel, dat het geval van den bij Texel Het denkbeeld vindt overal in Engeland bijval, zoodat spoedig eene nationale be- weging om liet te verwezenlijken verwacht kan worden. HOE DE CONSULS TE SALONIKI WERDEN GEVANGEN GENOMEN. De „Neue Freie Presse" geeft het verhaal van een ooggetuige over de gevangenneming der consuls te Saloniki Op 30 December," te 6 uur 's morgens, bombardeerden vijf vliegtuigen met suc- ces het Engelsche karnp. Te 12 uur 10 mi- nuten werd het bombardement van het En gelsche kamp door vier vliegtuigen hervat. Te half vijf had de arrestatie plaats van de consuls en het oonsulaire personeel. De OO'Stenrijkseh-Hongaarsche consul, Kwiat- kowski, verzette zich tegen de gevangenne ming. Zijn kawassen trokken de revolver, toen de Fransche soldaten binnendrongen. Deze bedreigden hen echter met den dood als ze zouden schieten. De commandant, een kapilein, trad het bureau van den con sul binnen en verklaarde: In opdracht van den opperbevelhebber, generaal Sarrail, ver- klaar ik u gevangen. De consul antwoord- de: Gij schendt de souvereine rechten van een neutralen staat, waarbij ik geaccredi- teerd ben. De kapitein zeide toen: Gij hebt de neutralileit nog meer geschonden, door bommen te werpen op neutraal gebied. Nog- maals protesteerde de consul en verklaar de, dat hij zich niet gevangen wilde laten nemen. "Hij werd daarop omringd en naar buiten gesleept. Tegelijikertijd werd het ge- heele personeel, ook de tuinman en de keu- kenmeid, die Grieken zijn, weggeleid. Bui ten wachtte een vrachtautomobiel met het teeken van het Roode Kruis. Den consul werd gelast in te stappen. Hij vroeg in het Fransch: Is dit een wagen voor een consul- genera Toen werd hij letterlijk er op ge- worpen, waarop de Fransche kapitein tot den chauffeur zeide: Voorwaarts, laat dit prachtige troepje maar flink heen en weer gezonken onderzeeer nog niet voldoende schudden. Rijd in elk gat, dat ge maar van duidelijk is om buitenstaanders in staat te verre ziet. Rijd naar de haven. De chauf- stellen tot een eindoonclusie te komen. feur antwoordde: Laat het maar aan mij Maar men kan veilig zeggen, dat volgens over, kapilein. Ik zal rijden, dat er geen rib algemeene beginselen de mannen, die daar meer op zijn plaats blijft. schipbreuk leden niet geinterneerd behoe- ven te worden. Het blad zegt, dat de on derzeeer zich blijkbaar buiten de territo riale wateren bevond. Y/anneer hij gezon- Hoe de arrestatie van den Duitschen consul, Walter, plaats had, is onbekend. De Bulgaarsche consul, Nedkof, die zijn gezin met het oog op mogelijke komende een stuk van een Russische jas. De hospi taalsoldaat, die met den hond mee ging, werd door het dier gebracht naar een Rus sische loopgraaf, waar uit gen stuk uniform en de voet van een man slaken. De sol daat hield den man, die volkomen bedol- ven lag en niet op schreeuwen reageerde, voor dood en wilde verder gaan. Maar de hond verliet de plaats niet, blafte steeds door. En Loen de soldaat '1 puin wegruim- de. vond hij een niet dooden, maar wel be- wusleloozen Rus. De Russen hebben geen hospitaalhonden, weten dus niet hoe odet en nuttig werk deze dieren verrichten. En het is opge- mcrkt, dat Russen deze dieren gooien met petlen, veldflesschen en andere voorwerpen, dat zij de dieren zelfs met den voet trap- pen. Dit ging zoo ver, dat op een goeden dag drie honden weigerden Russische ge wonden te naderen. En toch werden dien dag door de honden 21 gewonde Russen ge- vonden. SPAARZAAMHEID GEBODEN De „Koln. Ztg." schrijft, na gewezen le hebben op de onzekerheid, die men in Duitschland heeft over wat de voeding be treft, wel te kunnen volhouden, „i n d i e n we zuinig zijn le beginnen met brood, met alle levensmiddelen. Het schijnt echter haast of men in vele kringen dat „indien" heeft vergeten. Wie het vorige jaar meende, dat het gebrek nil de Duitsche huizen verdwij- nen zou, wie verwacht had, dat met de vleeschlooze dagen ook het vleeschverbruik belangrijk zou verminderen, schijnt gedwaald te hebben. Wij hebben gezien, dat verbrui- kers aan den avond voor de vleeschlooze dagen zich in grooten getale van vleesch voorzien en er is geen „Rondilorei", geen bakkerij in de groote steden, waar niet ge- bak en zoetigheden in groote hoeveelheden te koop slaan. De verantwoordelijkheid schijnt oj) „staat" en „politie" le zijn afge- wenteld en de verbruiker vergeet, dat alle regeling vran staatswege ten slotte tever- geefs is, indien hij niet zelf met ijzeren wil en groote offervaardigheid het zijne er toe bijdraagt. Yaak hebben de verbruikers vergeten, dat het broodrantsoen, dat toch alleen als maximumgrens bedoeld is, vol- strekl niet voor het individu het moreele verlof beteekent om nu ook zooveel brood te eten, als hij krachtens zijn broodkaart kan koopen. Juist omdat op dit gebied den enkeling de hem toekomende hoeveel- heid voedsel door den staat wordt gewaar- borgd, mag niet worden vergeten, dat het gebod van vrijwillige spaarzaamheid en vrij- willige beperking hierdoor volstrekt niet is opgelieven, maar daL het steeds vader- landsche plicht van ieder is, slechts zoo wei- nig brood te gebruiken, als maar mogelijk is en met streng zelfbedwang besparingen op zijn broodkaart toe le passen. Op dezen plicht moet heden opnieuw gewezen wor den, als wij op den drempel van dit nieuwe jaar nagaan, wat wij zelf hebben gedaan am het uithongeringsplan van onze vijanden te niel te doen, dan moeten we. zeggen: „Er moet veel anders worden dan in den laat- sten tijd!" Dit besef hebben we dringend noodig, want hiermede staat veel, zeer veel op het spel. ONDERZEEBOOT IN EEN NET. Volgens de Boeda-Pester correspondent van de „Morning Poist" heeft luitenant ter zee Wenninger, commandant van de Duit sche duikboot „U 17", in een interview met Landauer, een Hongaarsc.h oorlogsoorrespon- dent bij de Duitsche legers op het Westelijk front, een merkwaarddge beschrijving gege- ven van de wijze, waarop zijn onderzeeer Wij ontleenen aan de „N. R. Crt." de vol gende telegrammen WEENEN, 11 Januari. (Wolff.) Officieel: De Lowtsen is genomen. In zware gevechten, die drie dagen heh- ben geduurd, heeft onze dappere infanterie in prachtige samenwerking met onze zware artillerie en oorlogsmai'ine den verbittei-den tegensland van den Vijand en de ongehoorde moeilijkheden van het wintersche Karstge- bergte, dat, als een muur uit zee oprijzend, sedert jaren in staat van verdediging is ge bracht, overwonnen. 26 kanoimen, w.o. 2 van 12 cM., 2 moderne mortieren van 15 cM„, 2 mortieren van 21 cM., en verder mu ni lie, geweren en verplegingsmateriaal, vor- men de buit. Een deel der kanonnen is onbeschadigd en wordt tegen den vijand ge- bruikt. In liet N.O. van Montenegro is de vijand, die gisteren vlak voor Berane nogmaals weerstand bood, teruggeslagen. Berane en de beheerschende hoogten ten Z.W. daar- van zijn in ons bezit. Door snel ingrijpen is het gelukt de bran- dende brug over de Lim in Berane voor geheele vernieling te bewaren. Bij Ipek zijn weer 13 Servische kanonnen meL veel muni tie opgegraven. BOMMEN OP SALONIKI. SOFIA, 11 Januari. (Wolff.) De „Woini Iswestia" meldt: Een Duitsch vliegeskadei- van 12 vliegtuigen heeft den 7den dezer 78 bommen op Saloniki geworpen, de meeste op de kampen der Enigelschen en Franschen. Er zijn 20 treffers en branden in de kam pen waargenomen. Voorts zijn 2 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Het Duit sche eskader had geen verliezen. RULGAARSCH-GRIEKSCH PARIJS, 11 Januari. (Reuter.) De „Temps" verneemt uit Saloniki, dat aan de grens bij Yestrina een gevecht van zes uren is gele- verd tusschen Grieksche en Bulgaarsche troepen. Twee Grieken zijn gedood, ver- scheidene gewond. De verliezen der Bul- garen zijn ernstiger. De Bulgaren waren dc aanvallers. WESTELIJK GEVECIITSTERREIN. PARIJS, 11 Januari. (Havas.) Officieel: Tusschen Somme en Oise heeft onze ar tillerie bedrijvigheid aan den dag gelegd. Een vijandelijke afdeeling heeft een poging gedaan 0111 een onzer posten in den sector van Armancourt (in het gebied van Rove) te vermeesleren, doch is teruggedreven door ons vuur. Ten Westen van Soissons hebben onze schansmortieren een vuurpijldepot vernield in den omtrek van Autreches. Nieuwe berichten uit Champagne beves- tigen dat ons geschutvuur ter verdediging van onze loopgraven en een tegenaanval den belangrijken vijandelijken aanval, waar aan ten minste 3 divisies hebben deelgeno- men, ten eenemale hebben doen mislukken. In den afgeloopen nacht hebben wij door een tegenaanval en bomgevechten den vij and verjaagd uit de door hem bezette luis- lerposlen, behalve uit een kleinen vierhoek ten Westen van de hoeve Maison de Cham pagne, waar het troepje zich met moeite handhaaft. Ons vuur, vooral dat van onze artillerie, heeft den Duitschers uiterst zware verlie zen toegebracht. Onze troepen hebben den indruk, dat zij een belangrijk voordeel hebben behaald. Gisteren hebben drie van kanonnen voor- ziene vliegtuigen boven de Duitsche linies bij Dixmuiden een reeks gevechten geleverd met vijandelijke vliegtuigjagers van het type Focker. Een onzer vliegtuigen, dat door een Focker werd aangevallen, heeft moeten lan den, doch het vijandelijk vliegtuig werd op zijn beurt door een der onzen aangevallen, die op 25 meter afstands mitrailleursgrana- ten op hem afschoot. Het toestel werd neergeschoten. Een derde toestel der Fran schen heeft eveneens een anderen Focker aangevallen, die in het bosch van Hout- hulst, ten Zuid-Oosten van Dixmuiden, neer- s tor Lie. PARIJS, 11 Januari. (Reuter.; Avondcom- munique: Een sterke Duitsche verkenningsaldeeling is in de streek van Ribecourt gedecimeerd. De Fransche artillerie heeft de vijandelijke verdedigingswerken ten Z.O. van Reims ann ul erkelijk besichadigd. Ar ti llcriegevecli ten in Champagne en Ar- gqime. "PARIJS, 11 Januari. (Havas.) De Duit schers zijn op 10 dezer overgegaan tot een grooten aanval op de twee vleugels van den scherpen hoek, dien de Fransche linie maakt tusschen het gebied ten Noorden van Mesnil-tes-Hurlus en het gebied van Ville- sur-Tourbe. De beteekenis van dezen aan val blijkt hieruit, dat het front ervan zich uilslrekte over onistreeks 8 kilometer en ei- een groote bedrijvigheid van de artillerie, met gebruikmaking van stukken van zwaar kaliber en van stikgas, mee gepaard ging. Ondanks de aanwending van deze middelen, is de aanval gestuit door het Fransche ge schutvuur. De Duitschers konden slechts op twee punten de voorste loopgraven bin- nendringen over een breedte van enkele honderden meters. Een Fransche tegenaan val lieeft er hen trouwens bijna onmiddellijk uit vei'jaagd. Zij konden zich slechts hand- haven in een als luisterpost ingerichte voor- uitgeschoven loopgraaf van enkele meters, die van weinig beteekenis is. LONDEN, 11 Januari. (Reuter.) Officieel uit het hoofdkwartier in Frankrijk: De nacht is rus tig geweest. Vandaag groote bedrijvigheid aan weers- zijden bij Hulluch en Yperen. Onze artillerie is in samenwerking met onze schansmortieren en granaatwerpers bi- zonder doeltreffend opgetreden bij Armen- lieres en Saint Eloi. OOSTELIJK GEVECIITSTERREIN. WEENEN, 11 Januari. (Wolff.) Officieel: Gisteren is het, afgezien van de gewone ge- schutgevechlen, ook op het Bessarabische front en in Oost-Galicie ruslig gebleven. Sedert vanochtend vroeg richt de vijand, na voorbereiding door uiterst hevig geschut vuur, opnieuw vruchtelooze aanvallen tegen de sectoren van Toporoutz en Rarancze. TEK NEUZEN, 12 Jan. 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 771.4 Vlissingen ongeveer. Laagste barometerstand 750.0 in het oosten. Verwachting tot den avond van 13 Jan. aanvankelijk zwakke tot matige, later waar schijnlijk toenemende zuidelijke tot westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk opklarendwaarschijnlijk regenbuien, iets zachter. Verplaalst en bevorderd. Met ingang van 16 Februari a.s. is de Merk der posterijen en telegrafie J. A. van Dale overgeplaatst van Ter Neuzen naar Goes (postkantoor). Tevens is genoetnde heer bevorderd tot commies-titulair. Een verdenking van spionnagc. Nader vernemen wij, omtrent het van spionnage verdachte gezin alhier, dat de heer S. en zijne echtgenoote niet naar Belgie wilden uitwijken, doch dat de heer S. jl. Zondag terugkeerende van eene reis uit Belgie, waar hij voor zich en anderen steeds handel drijft, reeds te Selzaete vernam, dat hij door de Nederlandsche autoriteiten gezocht werd, als verdacht van spionnage. Zich van geen schuld bewust, zette hij zijne reis voort naar Sas van Gent en meldde zich daar aanstonds bij de militaire auto- riteit. Na onderzoek bleek, dat hij werke- lijk gezocht werd en werd hij daarop met zijne echtgenoote door de marechaussee in bewarfng genomen, per rijtuig naar Ter Neuzen vervoerd en jl. Maandag voor den officier van justitie te Middeiburg geleid. Na een kort onderzoek werden de heer S. en zijne echtgenoote weer in vrijheid gesteld, onder aanzegging zich ter beschikking van den officier te houden voor eventueel nader onderzoek. Een onderscheiding. De heer J. Ch, Groote, sergeant bij de hospitaal-comp., alhier in garnizoen, ont- ving heden de medaille in brons van de Turksche Roode Halve Maan, met brevet in het Turksch en afschrift van een schrij- ven van het Hoofdbestuur van de Turksche Roode Halve Maan. Hem werd deze onderscheiding verleend in verband met de diensten door hem ver- richt als lid van de Nederlandsche ambu lance onder leiding van Dr. G. W. S. Ling- beek, die tijdens den Balkan-oorlog in 1912'13 in KonsLantinopel werkzaam was. Een klavier-avond voor de mililairen. Op uitnoodiging van het Comitd voor ont- wikkeling en ontspanning der inilitairen, werd alhier Maandagavond door den heer Hugo van Dalen, professor aan het Kind- worth-Scharwenka-Konservatorium te Ber lijn, thans in garnizoen te Axel, een voor de militairen van het garnizoen alhier toe- gankelijke klavieravond gegeven. We hadden werkelijk de opkomst drukker verwacht, doch het aantal dergenen, die waren opgcgaan naar de bovenzaal van het „Hotel des Pays-Bas", was gering te noemen. Toch gaf de heer Van Dalen weer zijn programma met voile toewijding en verba- zingwekkende virtuositeit. Het was eene goede gedachte, dat de heer Dr. Ten Brug- gencate voor de uitvoering omtrent enkele nummers eene verklaring gaf. Daardoor werd het aanhooren van deze voor het audi torium vreemde muziek van stukken als „Apres une Lecture du Dante" (Fantasia quasi sonata) en „Funerailles", beide van Liszt, zeer veraangenaamd en vergemakke- lijkt. Een warm applaus viel den heer Van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2