ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6324. Zaterdag 8 Januari 1916. 56e Jaargang. ABONNEMENT: ADVERTENTIfiN B i N N E N L Telefoon 25. Bit Blad verschtjnt Maandag", Woensdag- en Vnjdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. BEBSTB SXj A.13 Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. 8i| vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bi] dlrecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UU1* op den dag der uitgave. De Kamerverkiezipg voor Nijinegen. Bij de Dinsdag gehouden stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer voor bet district Nijtnegen (vacature- Van Nispen tot Sevenaer) zijn van de 9893 kiezers er 4264 opgekomen. Het aantal geldige stemmen was 4213. Op Mr. M. J. C. M. Kolkman (R.-K.) zijn uitgebracht 3224 en op den beer L. M. Hermans (S. D. A. P.) 989 stemmen, zoodat ge- kozen is de beer Kolkman, oud-minister van Finaneien. De N. O. T. Men sebrjjft aan de N. R. Crt. Heden is het een jaar geleden, sedert de Nederlandsche Overzee-Trust-Maatschappij voor bet eerst naar buiten is opgetreden en zich tot het publiek heeft gewend. De maatschappij was reeds 23 November 1914 opgericht, maar had tot dien tijd zich met voorbereidende werkzaamheden bezig ge houden. 6 Januari 1915 betrok zij het eerste kantoor, een groote en een kieine kamer bij Marx Oo.'s Bank, op den Koeuterdijk in den Haag. Sedert is de maatscbappij uitgegroeid, tot het licbaam, dat in den loop van zijn bestaan aan den Nederlandschcn bandel en middellijk ook aan onze nijverheid en onzen landbouw onschatbare diensten heeft be- wezen, terwijl bet reeds drie ton gouds in de kas van het Kon. Nationaal Steuncomite heeft gestort. Yele en velerlei waren de bezwaren, welke de N. O. T. heeft te overwinnen gebad. En op het oogenblik staat zij opnieuw voor zeer ernstige moeilijkheden. Maar de hoop is gewettigd, dat het aan de energie en bekwaambeid van hare leiders zal gelukken, ook deze weder glansrijk te boven te komen, in het belang van den ongestoorden aan- voer van de benoodigdheden, waaraan ons land behoefte heeft. Bet zou dan ook zeer te bejammeren zijn, indien de omstandigbeden er toe mochten leiden, dat de N. O. T. niet meer in staat zou zijn, baar nuttigeu arbeid voort te zetten. Zoolang de vrede niet zal zijn hersteld, is de werkzaambeid van de N. 0. T. onmis- baar, om ons den toevoei te verzekeren van de goederen van overzee. Eerst na den oorlog zal in vollen om vang kunnen blijken, van welk een buitengewone beteekenis de N. 0. T. voor onzen bandel is geweest. En,gelsehe duikboolbemanning door een Nedierlandsche kruiser gcrwl. flet departement van Marine deelt mede, dat Donderdag door de ,/Noord-Brabant" ter boogte van het zeegat van Tessel buiten de territorial wateren een Engelsche onder- zeeboot werd aangetroffeu, die noodseinen gaf. De geheele bemanning, ten getale van 32 koppen, werd door den Nederlandschen kruiser gered, en in den Helder aange- bracht. De onderzeeboot is in zee gezonken. Bit Nieuwediep meldt men nader De gezonken Engelsche duikboot, welker bemanning bet pantserdekschip Noord- Brabant heeft gered en albier aangebracht, is de E 17. Tot de bemanning behooren drie ofihcieren. De duikboot is bij de Noorderhaaks ge zonken. Ze werd hedenmorgen, toen ze noodseinen gaf, opgemerkt door de Noord- Brabant, die twee sloepen liet strijken, welke de opvarenden redden. De duikboot was gisteren den koers kwijtgeraakt. Ze was toen nabij de Noordhinder om vijande- lijke pacrouillevaartuigen te vervolgen. Daarop is ze in de Haaksgronden terecht gekomen en lek gestooten. De bemanning is ondergebracht in de marinekazerne alhier. Ondersteuning van Belgische vluchlelingen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is het volgende bepaald met be trekking tot den onderstand aan Belgische vlucbteiingen. Gezinnen, die gezamenlijke inkomsten (waarmede worden bedoeld die van den I Belgischen staat en van particuliere, Bel gische zoowel als Nederlandsche instellingen, als anderszins) genieten van 13 per week en welke gezinnen uit niet meer dan vier personen bestaaD, mogen niet meer voor ondersteuning in geld of kleeren van Rijkswege in aanmerking komen. Gezinnen uit meer dan vier personen bestaande, kunnen in aanmerking komen, voor rijksonderhoud. indien het bedrag hunner bovenbedoelde inkomsten de som van 15 per week niet te boven gaat. Ongebuwden (niet tot een geziu behoo- rende) kunnen alleen geld of kleeren van rijkswege bekomen, wanneer hun boven bedoelde inkomsten minder bedragen dan 7 per week. Hierbij zij er aan berinnerd, dat het maximum van den rijksonderstand blijfc bepaald op f 0,35 per dag en per hoofd, voor een volwassene, en 0,20 per dag en per hoofd voor een kind beneden 12 jaar. Het bovenstaande heeft dus niet betrekking op de ,/pauvres honteux." De ministerieele beslissing treedt in wer- king op 15 Januari 1916. Een nieuwe brug over hel Ilollandsche Diep. Men meldt aan de N. R. Crt. Bij de Maatscbappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zijn planneu en teeke- ningen in bewerking, tot het leggen van een nieuwe spoorbrug met dubbel spoor over het Hollandsche Diep nabij Moerdijk. De nieuwe brug zou dichter bij Lage Zwaluwe komen te liggen dan de bestaande, en het aantal spannmgen zou van 14 tot 7 worden teruggebracht. TER NEUZEN, 7 Jan. 1916. P. J. KIELMAN. f Gisteren vernamen wij, dat de oudste in- woner onzer gemeente, de heer P. J. Kielman, rustend landbouwer te Sluiskil, in den ouaerdom van 102 jaren is overleden. Hij was juist 102 jaren en 11 maanden oud, den 6den Februari zou hij zijn 103denjaar- dag berdacht hebben. J. V. OOLE. f In den ouderdom van 74 jaren is te Gent overleden de heer J. V. Oole, gedurende veie jaren lid van den raad en wet- houder der gemeente Sas van Gent, waar hij het expediteursbedrijf uitoefende. Hij was deze week voor zaken naar Gent ver- trokkendoor toevallige omstandigbeden werd hij daar een nacht opgehoudende overledene, die aan eene hartziekte leed, begon zich ongesteld te gevoelen en de in- geroepen geneeskundige bulp kon niet voor- komen, dat bij in het hotel waar hij een onderkomen had gezocht des nacbts overleed. Weerbericht. Het weerbericht van het meteorolo- giscb instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 765.0 Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand 735.6 Christian- sund. Verwachting tot den avond van 8 Jan. Matige tot krachtige tijdeiijk wellicht storm- achtige Westelijke tot Zuidwestelijke wind, betrokken of zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Vergadering gemeenleraad. In de op Donderdag aanslaande, des voor middags ten 10 ure, te Louden openbare vergadering van den gemeenleraad, alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot oproeping van sollicitan- ten voor de vacante betrekking van ge nt eon legeneesheer 4. Voorstel tot machtiging om af te wij- ken van de verordening waarbij eischen zijn gesteld voor verlofslokalen. 5. Idem. 6. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan mej. Jansen als onderwij- zeres aan school D. 7. Voorstel tot toekenning van een per- soneele toelage aan J. J. Huijssen. 8. Voorstel tot toekenning eener graliff- catie aan mej. Lansen. 9. Besluit tot voorziening in kasgeld. 10. Opnieuw vaslstelling van de begrooling voor 1916. 11. Onth,effing belastingen. 12. Vaslslelling sclioolgeldkohier. Loop der bevolking over 1915. De loop der bevolking in de gemeente Ter Neuzen over 1915 was als volgt 126 107 233 218 221 439 344 328 672 Overleden 54 57 111 Vertrokken 258 256 514 312 313 625 Bevolk. op 31 Dec. 1914 4687 4844 9531 31 1915 4719 4859 9578 AIzoo vermeerderd met 32 15 47 Er werden voltrokken 63 huwelijken. Levenloos aangegeven 7 kinderen. Overgcplaatsl. Ingevolge Ministerieele beschikking is de bureelambtenaar le klasse van den Rijks- Waterstaat de heer J. C. Heijblom, met ingang van 1 April 1916 overgeplaatst van Ter Neuzen naar Haarlem. Ilet geveeht aan den zeedijk bij den Margarelhapolder waarvan wij dezer dagen melding maakten, had, naar een der betrokken partijen bij ons reclameert, niet des nachts plaats, maar des namiddags tusschen 3 en 4 uur. Hij kwam per rjjwiel daar langs en werd door den ander van zijn fiets getrukken en aange- vallen. Hij verklaarde voor een en ander goede bewijzen te hebben. Wat de zaak zelve betreft, daarvar. zal de rechter kennis kunnen nemen. Wat de tijdsvermelding aangaat, wilden wij gaarne een verbetering plaatsen. Be verdwenem fiets is terecht. Ietnand die ook in het cafe aan de Axelscbe brug zijn rijwiel had neergezet bad de fiets var. een ander mee- genomen en thuiskomende deze eenvoudig op stal gezet.Het lezen van bet bericht in ons blad bracbt hem op het denkbeeld, dat de zaak tocb niet gebeel in den haak was. Boor een toevallig sehot gedood. Woensdagavond waren onder de gemeente St. Jansteen een kommies en een soldaat der grenswacht op surveillance, toen zij in de Ellestraat 2 personen ontdekten, die een rijwiel aan de hand leidden, waarop blijk- baar een vracht vervoerd werd. Zij riepen de vermoedelijke smokkelaars aan, doch in plaats van te blijven staan, zetten deze het op een loopen. Alsnu begon eene achter- volging, waarbij deaehtervolgers bet wonnen. Ziende dat hij het niet meer kon ontloopen, wierp een der vluchtenden zijn rijwiel voor de voeten van den kommies, die daardoor struikelde. In zijn val ging de revolver, die hij in de hand genomen had, af, met het noodlottig gevolg dat de persoon die het rijwiel bad neergeworpen door het scbot doodelijk werd getroffen. De kogel was langs de dij in bet lichaam gedrongen en bad dit ter hoogte van den buik verlaten. De getroffene bleek te zijn de 17jarige C. Aerts. Nader bleek, dat op de fiets een zakje meel vervoerd werd. Venlronkeji. Woensdagavond laat is bij het binnen- loopen van de Deurloo, aan de monding van de Wester-Sc.helde, de torpedoboot G V door een grondzee beloopen, waarbij 3 mannen overboord sloegen. Twee werden gered, maar de zeemilicien- stoker J. van Oelfelen is verdronken. Ilet 3e Bes. Bat. A, altbans eene daaruit gevormde vereeniging, was gisteravond in actie in het gebouw der R.K. militairen vereeniging alhier, dat goed bezet was, voor bet geven van eene uitvoering. In een openmgswoord gaf de voorzitter, de beer Slingerland te kennen, dat de ver eeniging, bestaande uit manscbappen van bet 9de, in verband met de gastvrijheid die zij voor het geven eener uitvoering voor de militairen badden genoten in het gebouw der R. K. Militaire vereeniging, waarvoor hij dank bracbt aan den Z.Eerw. beer Pastoor, aanleiding gaf om deze uit voering ook te geven voor de leden der R. K. Mil. vereeniging, Patronage enz. Hij bracht voorts dank aan den commandant der kustbatterij voor de ondervonden wel- willendheid en aan den commandant der compagnie, den lsten luit. Bos, aan wier krachtige medewerkiDg de oprichting der vereeniging van Millitairen te danken is. Ook werd dank gebracbt aan den heer Van Eijsden, coiffeur, die belangeloos in het grimeeren voorziet. Het programma was rijk voorzien, het bevatte niet minder dan 22 nummers. Allereerst werden onder leiding van den heer Landzaat vrije- en ordeoefeningen ver- toond. ZooweLhieraan, als aandedaarop- volgende oefeningen van rek-acrobaten bleek, dat er niet alleen een goede leiding was, maar ook, dat de leider op athletiek gebied iets goeds presteeren kan. Zijne werk zaamheden wekten algemeen bewondering. De clowns waren, zooals clowns zijn moeten. Een zeer seboon fantastisch effect maakten de met gekleurd licht beschenen allegorische groepen en ook de marmergroepen. De opvoering van bet blijspel ,/Mijn luitenant" bracht er de humor in, niet bet minst door bet spel van den recruut Joustra. Aardig was ook de pantomime //Bij den dorpsbarbier", de behandeling die de klanten daar ondervonden, zal echter niet tot een druk bezoek aan dat salon uitlokken. Verder werd de avond gevuld met het zingen van een aantal duetten, waarbij bleek, dat de vereeniging over leden met goede stemmen beschikt. Veel sueces had de heer Dorelleijers met zijn Tiroler-jodelen. Dit was ook het geval met het nabootsen van de wijze van handelen van verschillende personen, door den heer Landzaat aan bet eind als toegift vertoond. Een voor een deel uit militairen gevormd orkest luisterde de uitvoering op. Alsnu betrad de commandant der kust batterij, de heer Puttman Cramer het podium. Hij wees er op, dat het een der eerste plicbten is van een garnizoenscommandant, te zorgen voor eene goede verstandhouding tusschen bet garnizoen en de burgerij. Ruim een jaar sedert de mobilisatie liet de ver- houding niets te wenschen over bet garni zoen bestond toen uit personen uit de stad en omgeving. Deze vertrokken en er kwamen andere in de plaats, mannen uit verschil lende streken. Hij dacht toen, dat hij zijne taak voor bet onderhouden van de goede betrekking zou moeten aanvangen. Temeer rees die vrees, toen een der eerste dagen een feit voorviel, dat later bleek veel te zjjn opge- blazen bij heeft de handelingen der nieuwe manschappen gadegeslagen en moet ver- klaren, dat hij ook spoedig geruster ge- worden is, omtrent het voortbestaan eener goede verstandhouding. Tbans, nu men heeft kunnen zien, welke mannen zich onder de nieuwe afdeeling bevinden, wat deze kunnen pres teeren, zal dit zeker krachtig medewerken tot het verbeteren der verstandhouding hij is overtuigd, dat deze manschappen ten zeerste in de achting der aanwezigen ge- rezen zijn. Hij spoorde hen aan op den ingeslagen weg voort te gaan, en verzekerde met een handslag den voorzitter van zijn steun en medewerking. Getroffen door dit blijk van waardeering dankte de voorzitter der vereeniging, ver- klarende dat bet der vereeniging aangenaam was, waardeering van haar werk te onder- vinden, en bet haar aanleiding zou geven in het aangevangen werk te volbarden. In het vaclerland begravcn. Men scbrijft uit lJzendijke aan de M. Crt. De heer L. de Vleeschhouwer, die den Nieuwjaarsdag zoo jammerlijk om het leven kwam, bad zich steeds voorgesteld in zijn woonplaats Caprijcke begraven te worden Daar hij zich oud wist (81 jaar), waren de noodige papieren aangevraagd om naar Be'gie terug te keeren. Die stukken waren hem kort voor zijn dood toegekomen. Inmiddels ziju er bij. het Duitsche leger- bestuur stappen gedaan om het lijk van den heer De V. te mogen overbrengen naar zjjn vroegere woonplaats. Kort na de teraarde- bestelling op Dinsdag kwam er bericht in lJzendijke van goedgunstige beschikking. De lijkkist is toen dadelijk weer opge- graven en naar de grens vervoerd, waar zij door de familie in ontvangst werd genomen Be aardappeten-voorraad. Naar men ons mededeelt, is door de te Axel gevestigde vereeniging van aardappel- handelaren in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen z/Eendracht maakt Macht" in de gisteren gehouden vergadering besloten, een verzoek te ricbten tot den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, waarin gevraagd wordt, ten spoedigste te doen overgaan tot het inventariseeren der in deze streek voor- banden aardappelen, teneinde een overzicbt te krijgen van den aanwezigen voorraad. Voorts wordt in bet adres te kennen ge- geven, dat in ons gewest eene reusachtige hoeveelheid Industries, die minder voor binnenlandsch verbruik gescbikt zijn, over- compleet is en dat biervoor niet anders dan door uitvoer naar bet buitenland een weg is te vinden. Er wordt daarom aange- drongen op maatregelen voor het toestaan van uitvoer, daar het geenszins denkbeeldig is, dat evenals verleden voorjaar, zonder tijdige vergunning tot uitvoer, groote ver- liezen zullen worden geleden. KOEWACHT. De beer A. IJsebaert sinds meer dan 55 jaren ontvanger dezer gemeente is voor- nemens wegens hoogen leeftijd eervol ontslag aan te vragen. In de laatste dagen is er van Holland sche zijde weer veel vraag gekomen naar allerlei soorten van vlas. In de afgelcopen week werd er een levendige handel in gedre- ven, en werden groote partijen aan stijgende prijzen opgekocht. Het opgekochte vlas werd grootendeels naar Rotterdam verzonden. ST. JANSTEEN. Met ingang van 1 Maart a.s. is benoemd tot onderwjjzeres aan de R. K. jongensschool alhier mej. Louisa Kint, van Graauw. WALSOORDEN. Naar wjj vernemen bestaan er ernstige plannen om de haven alhier belangrijk uit te breiden, aangezien verwacht wordt, dat de nieuwe tram WalsoordenSas van Gent er het laden en lossen zeer zal doen toe- nefben. HENGSTDIJK. De loop der bevolkiDg in deze gemeente over 1915 was als volgt Geboren 11 m., 6 vr., totaal 17. Gevestigd 13 m., 18 vr., totaal 31. Overleden 2 m., 6 vr., totaal 8. Vertrokken 17 m., 11 vr., totaal 28. Bevolk. op 31 Dec. 1914 319 355 654 31 1915 324 342 666 alzoo vermeerderd met 12 personen. Voltrokken huwelijken 2. WESTDORPE. De loop der bevolking in deze gemeente over 1915 was als volgt: Geboren 18 m., 22 vr., totaal 40. Gevestigd 27 m., 37 vr., totaal 64. Overleden 19 m., 18 vr., totaal 37. Vertrokken 33 m., 32 vr., totaal 65. Bevolk. op 31 Dec. 1914 935 927 1862 n 31 1915 928 936 1864 alzoo vermeerderd met 2 personen. Geboren niet behoorende tot de werkelijke bevolking 3 m., 3 vr., totaal 6. Overleden niet behoorende tot de werke lijke bevolking2 tn. Levenloos aangegeven 2 m., 1 vr., totaal 3. Voltrokken huwelijken 14. RECHTSZAKEH. Arrondissements-Rechtb. te Middelburg. De rechtbank heeft in bare zitting van 7 Januari 1916 de volgende vonnissen uitgesproken P. d. V., oud 32 j., veldarbeider te St. Jansteen (Heikant), werd ten laste gelegd dat hij op 14 November 1915 te St. Jan steen ongeveer 10 dennenboomen, toebe- hoorende aan P. Plieraert, althans aan een ander dan hem, beklaagde, uit een dennen- bosch heelt weggehakt en weggenomen om zich die dennenboomen weden-echtelijk toe te eigenen. Eisch 25 boete of 12 dagen hecfit. I HIIHII IIIW1MI IHI llll ■■■■■IIWMMBI IMBIIBMiMMMBBiMBBMMIBMBMBliLBllflMLiJIUJ-MMLIJJIAMWM—JMUMM— De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Doitderdai; den IS Januari 1916, dea voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 8 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. mann. vr. totaal. II H m. vr. totaal, m. vr. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1