ALGEMEEN NSEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VQ9R IEEUW8CH-VLAANDEREN. 6322, Dinsdag 4 Januari 1916. 56e Jaargang. De Oorlog. ABONNEMENT ADVERTENTlfiN REGEERINGSBOONEN en ERWTEN. Telefoon 25. Bit Blad vemhynt Maandag^, Woensdag-' en Vrpagavond, uitgezotderd op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. Regeerings Rundvet BINNEN LAftQ. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. ;Ba| vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouderst Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN, vragen voor den 24 Januari 1916 PRIJSOPGAAF voor het leveret van 600 M. ronde betonrioolbuizen, wijd 0,50 M, 650 M2. cement trottotrtegels, 0,30 X 0,30 M. 400 JMl. beton trottoirbanden. 400000 stuks ]e soort straat- klinkers (waalvorm). 220 M. keermuur van geivapend beton. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeentebouwmeester. JVieuwjaar aan 'I Ilof. H. M. de Koningin heeft Zaterdagna- middag, in tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins der Nederlanden en H. K. H. Prinses Juliana, de gelukwenschen ter ge- legenheid van de jaarswisseling in ontvangst genomen van de voorzitters van de Eerste en van de Tweede Kamer, de Ministers, den opperbevelhebber van land en zeemacht, den vice-president van den Raad van State, den Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, den plaatsvervangenden gouverneur der residentie, den directeur van Hr. Ms. Kabinet, den burgemeester der residentie, zoomede van de in de residentie aanwezige dienstdoende dames en heeren van het civiele en militaire Huis van H. M. Daar deze ontvangst niet het karakter van een officieele receptie droeg, waren de be- zoekers niet in ambtscostuum, H. M. de Koningin en Z. K. fl. de Prins hebben des voormiddags een nieuwjaars- bezoek gebracht aan H. M. de Koningin- Moeder ten paleize in het Voorhout. Engeland en de onz^dige post. De Daily News" schrpft in een entre- filet. Een nieuwsagentschap verspreidt een berieht uit Washington, volgens hetwelk Amerika een protest voorbereidt tegen de aanhouding van de Amerikaansche post naar en uit Nederland door de Engelschen. Wij weten niet hoe het zit met de aan houding van de post naar het Westen, maar FttUlLL&iOM. H. BERTRAND. Mevrouw Geeren was, de weduwe van een luitenant. Zij kon slechts met moeite rond- komen, haar man was reeds kort na de ge- boorte van Albert geslorven en zij was met drie kinderen, een dodder en twee zoons, achtergebleven. De eerste jaren kon zij vrij goed leven van het vermogen, dat haar man haar had nagelaten en het pensioen, dat zij als weduwe kreeg. Ilaar dochter trouwde, nog zeer jong zijnde, met een koopman, Luitjens genaamd. Vier jaren geleden was de zaak van den heer Luitjens, geheel bui ten zijn schuld, tengevolge van een samen- loop van ongelukkige omstandigheden, fail- liet gegaam en daarxnee ging ook het kleine vermogen van mevrouw Geeren verloren. Mijnheer Luitjens morfd blij zijn, dat liij door bemiddeling van een vriend een betrek- king kreeg bij een Britsche cultuuronderne- ming op Nieuw-Pommeren in de Stille Zuid- zee. Slechts noode liet mevrouw Geeren haar dochter Margaretha vertrekken. Hans vond het in dien tijd onbegrijpelijk, dat zijn moe- der zooveel tranen schreide om het vertrek van zijn zuster en zwager. Hij verlangdie niets, liever dan de wereld in te gaan. Het was zijn ideaal om later een betrekking te krijgen bij een groote handelsonderne- de andere heltt van de bewering (d. i. de aanhoudng van de post uit Amerika i aar Nederland) wordt zeer treffend toege! cbt in de mededeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken over de rubber, die in postpaketten aan boord van Ford's vrede- schip is gevonden. De moraal van het gebeurde is duideljjk. Indien oorlogscon- trabande met de post via Zweden naar Duitschland geconsigneerd kan worden, kan zij even goed, ja nog beter met de post over Nederland geconsigneerd worden. Van- daar de noodzakeljjkheid om de mail die in oostelijke richting gaat, nauwlettend te doorzoeken, zelfs ten koste van oponthoud bp haar aflevering. Wij gelooven niet, dat aan Amerika, de juistheid van dit argument zal outgaan. Een Icgenspraak. Het Haagsche Gorrespondentiebureau meldt Naar wij vernemen moet het berieht in de »Nieuwe Rotterdamsche Courant" van Vrjjdag 24 December, omtrent weigering van de Engelsche regeering om de lossing toe te staan van ledige koolzuurcylinders, uit Nederlandsch-lndie te Rotterdam aan- gekomen ter vulling in een Nederlandsche fabriek, sterk zjjn overdreven. De juiste toedracht der zaak zou de volgende zijn Toen op 21 October j 1. de //Deli" uit Nederlandsch-lndie te Rotterdam aankwam, werden aan de N. 0. T. zeer nauwkeurige inlichtingen gevraagd omtrent de bestem- ming der zich daarin bevindende cylinders. De correspondentie, welke daarover gevoerd is, had tot resultaat, dat op 20 December deze cylinders konden worden vrijgegeven. Inmiddels zijn op 27 October de „Sin- doro", op 5 November de „Grotius" en op 25 November de „Tambora" binnengeloo- pen met zulke cylinders aan boord. Omtrent deze partpen is nog geen definitief besluit genomen, maar het laat zich aanzien, dat ook deze zaak in orde zal komen. Immers, nadat het onderzoek in zake de cylinders op de „Deli" tot gunstig resultaat had geleid, heeft de Engelsche regeering zich tot dusver niet meer gesteld op het stand- punt dat deze cylinders, althans ten deele, niet zouden bestemd zijn voor Holland, doch er zich toe bepaald de N. O. T. te verzoeken, nauwlettend toe te zien op de bestemming van de cylinders, die met vol gende booten zullen worden aangevoerd. Wat de later aangekomen booten, de //Prinses Juliana" en de //Kawi", betreft, daaruit zijn dan ook de cylinders door de N. 0. T. dadelijk vrpgelaten, omdat zij terstond overtuigd was van de juistheid der daarvoor aangegeven bestemming. De mond-en-klauwzeer-bestrij'ding. Een wetsontwerp is ingediend, strekkende om de begrooting van Landbouw voor 1916 te verhoogen met 2 millioen gulden, wegens de kosten van de maatregelen ter bestrijding van mond- en klauwzeer. De Minister van Landbouw schrjjft in de toelichting Na de aanneming van de motie-Teenstra de Wjjkerslooth heeft de Minister zich af- rning in verre streken en hij legcte zich nu reeds met ijver toe op die vakken, die hem daarin van grooten dienst zouden zijn. Hij was een vroolijke, opgewekle jongen en toch reeds zeer verstandig en ontwikkeld. Zijn inoeder had r-eden, trotsch te zijn op haar oudsten zoon, en dat was zij ook; zij stelde hem menigmaal Albert ten voorbeeld, die het leven heel luclitig opnam en op school zeer vluchtig was, Hans was er in den laat- sten tijd op uit, ook iets voor zijn inoeder te verdienen, die, na het ongeluk, dat haar schioonzoon getroffen had, moest rondko- men van haar pensioen. en hetgeen haar horduurwerk haar opleverde. Vroeg in den inorgen stond Hans op om met copieer- werk voor een advoeaat een kleinigheid te verdienen; vol vreugde bracht hij tel- kens de opbrengst aan zijn moeder. In den eerslen tijd waren er goede berich- ten van de familie Luitjens gekomen. Mar garetha schreef opgewekte brieven en voel- de zich ook niet at te eenzaam, als haar man drukke bezigheden had, daar diens jongere zuster Else (met hen was meege- gaan. Sedert een jaar echter waren aile be- richten uitgebleven. De directie van de on- derneming, waaraan Luitjens verbonden was, had ook geen berieht ontvangen; Nieuw- Pommeren werd slechts zelden door sche- pen aangedaan. Wei haid men geruchten vernomen van onlusten onder de inboorlin- gen, maar men wist niets met zekerheid. Tot groote vreugdie van mevrouw Geeren had een neef van haar man, Ernst Geeren, kapitein-luitenant ter zee, commandant van Hr. Ms. Kanonneerboot „Havik", beloofd, gevraagd wat hem bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer nu te doen staat, en daarbij nogmaals ernstig overwogen op welke wijze doeltreffende afsluiting van eventueel besmette boerderijen ware te ver- krijgen. Een poging om in overleg met zijn ambt- genoot van Oorlog de noodige militairen te verkrijgen, om die afsluiting door mili tairen te bewerkstelligen, stuitte af op het bezwaar, dat de bestaande omstandigheden niet toelaten een zoo groot aantal militairen, als noodig zullen zijn voor isoleeren, aan den dienst te onttrekken, ook zelfs indien een reeds met verlof gezonden lichting landweer werd teruggeroepen, waartegen ongetwijfeld hoogst ernstige bedenkingen zouden rpzen. Het nemen van proeven met serum (dat trouwens niet ter beschikking is), of met de toepassing vau middelen als tannine- oplossingen of ammoniak-preparaten heeft het groote gevaar, dat bij mislukking dezer proeven, die van deskundige zijde, als zeker in het uitzicht wordt gesteld, de ziekte een zeer groote uitbreiding zou verkrijgen. Om al deze redenen behoort de Regeering zekerheid te hebben, of haar al dan niet door de Yolksvertegenwoordiging de mid delen zullen worden onthouden om met het afmaken der zieke en verdachte dieren te kunnen voortgaan. Waar het stelsel van deugdelijk isoleeren niet kan worden toe- gepast, en het gevaar dus in hooge mate aanwezig is, dat de ziekte zich in ernstige mate over het geheele land zal verspreiden, meent de Minister dior dit voorstel van wet een ondubbelzinliige besiissing over het toestaan der gevraagde gel den van de Volksvertegenwoordiging te moeten uife- lokken. Mocht onverhoopt de voorgestelde wijzi- ging van den tekst van het artikel niet worden aangeoomen, dan zal toch de voor gestelde verbooging van artikel 45 der be grooting noodig zjjn, daar dan de bestrijding langs anderen weg dan dien van afmaken moet worden beproefd en daarmede zeer belangrijke uitgaven gepaard zullen moeten gaan, uitgaven, welke uit den aard der zaak niet met juistheid kunnen worden geraamd". RUSLANDS UITGANGEN NAAR DE ZEE. De Frankf. General. Anzeiger schrijft Onder de z.g. Duitsche vredesvoorwaarden van de Neue Ziiricher Zeitung bevindt zich de gedachte, dat Rusland een toegang tot de Perzische golf moet verkrijgen. Rusland dat beschikt over 15 °/0 van de bewoonde oppervlakte der aarde en over 10 °/0 van de geheele bevolking, heeft nocbthans geen toegang tot de open wereldzee. Al waren ook werkelrjk de Dardanellen in Russisch bezit gekomen, dan zou Rusland toch geen uitgang naar de open zee hebben gehad, want de Middellandsche Zee kan niet worden beschouwd als een vrije zee. In werkeljjkheid is zij door de afsluiting onderzoek naar haar kinderen te doen op zijn reis naar Oost-Azie. Hans was nu onigeveer een uur thuis. Hij zat voor het venster met een Engelsche spraakkunst, zijn broertje zat tegenover hem, natuurlijk weer met zijn postzegelal- bum. Hij had dit op zijn Laatsten verjaar- dag van Hans gekregen, maar veel zeldzame postzegels waren er nog niet in. Zoo nu en dan moest Hans, of hij wilde of niet, een bijzonder mooien postzegel bekij- ken, en het ventje stoorde er zich al heel weinig aan, of zijn oudste broer hem her- innerde aan zijn scboolwerk. Morgen vroeg hebt ge om acht uur al Latijnsche les en ge hebt nog niets af van uw werk. Albert lachte: Ik zal wel zorgen, dat ik klaar kom. Hans wees maar gerust! En ik begrijp werkelijk niet, wat ge toch eigenlijk al- tijd tegen mijn postzegels hebt. Ge weet niet, wat ik er al niet door geleerd heb hij besehreef met zijn wijsvinger een grooten kring in de lucht, alsof hij daarmee den geheelen aardbol wilde aanduiden ik zeg u, ik weet van de aardrijkskunde, van de Falklandseilanden tot Canada en van IJs- land tot Australie, meer dan ge denkt. En dat heb ik aan mijn allium te danken! Nu werd er geseheld. Albert sprong op om de deur open te doen en kwam na eenige oogenblikken een weinig verlegen terug met een visitekaarlje: Er is een heer, die u en Hans wil spreken, zei hij tot zijn moeder. Het was mijnheer Berger. aan de straat van Gibraltar en aan het Suezkanaal een groote Engelsche binnen zee. Het naast zou Rusland de vrije weg in het noorden liggen maar om daar toe gang te verkrijgen, zou het gebiedsuitbrei- ding in de richting van Tromso en Narwik moeten krijgen. Sedert de tjjden van Napo leon zijn echter geen pogingen daar toe meer aangewend, daar het in bezit nemen van Narwik niet slechts bij de Scandina- vische staten, maar bjj geheel Europa en niet in de laatste plaats bjj Engeland op tegenstand zou stuiten. lutusschen lezen we nu in Engelsche bladen, dat een geregelde stoomvaartver- binding tot stand is gekomen tusschen de havens Tromso in het noorden van Noor- wegen en Alexandrowsk in het gouverne- ment Archangel, Rusland. De Daily News noemt de verbinding van groot belang voor Engeland's uitvoer naar Rusland. Reeds heeft een Noorsche stoomboot geladen met Amerikaansche en Engelsche machinerieen, de reis, die in alle seizoenen kan plaats hebben, onder gunstige omstandigheden volbracht. Het blad maakt uit de totstand- koraing van de verbinding met de Russische haven in de Golf van Kola op, dat de groote spoorweg van St. Petersburg naar de haven, of gereed is, of zjjn voltooiing nadert. Zooals men weet, werd dezer dagen beweerd, dat de spoorweg nog op verre na niet ge- gereed was. Alexandrowsk ligt bjjna 500 K.M. ten noorden van Archangel, welke "Witte-Zee- haven den heelen winter dichtgevroren is. De haven van Alexandrowsk heet eigenljjk Katharina, daar worden aaDgevoerde koop- waren opgeslagen, als de spoorweg van Petersburg uit nog niet voltooid is. De oorzaak van het open bljjven van deze zeer noordeljjk gelegen haven is, dat de warme Golfstroom er langs loopt. Als de spoor weg voltooid is, zullen goederen van Tromso naar Petersburg maar vjjf dagen noodig hebben. Volgens National Tidende van Kopen- hagen liggen meer dan 100 schepen in de Witte-Zee ingevrorenook het noordeljjk deel van de Oostzee is door jjs versperd bjj Sundsvall liggen 16 schepen vast. GEVECHTEN AAN DE GRENS VAN BESSARABIE. Aan de ffLokal Anz." wordt uit Czer- nowitz gemeld, dat de uitwerking der laatste mislukte Russische aanvallen op het Bessa- rabische grensfront thans te overzien is. Voor de Oostenrjjksche draadversperringen liggen de ljjken der Russen opgehoopt tot een hoogte als de draadversperringen. Een aantal lijken is aan den draad bljjven hangen. Op enkele plaatsen werden de aanvallen in rjjen van 20 gemaakt. De Russische manschappen werden letterljjk weggemaaid. De Oostenrjjksche mitrailleur- afdeelingen hadden in het bijzonder tot het succes meegewerkt. Bjj de voorbereiding van den aanval had de Russische artillerie zulk een heftig trommelvuur afgegeven, dat op een plaats 400 schoten vielen. De Russen deden 22 stormaanvallen en onderhielden een trommelvuur langer dan 16 uren. Zjj Mevrouw Geeren voelde zich niet zeer op liaar gem.ak, toen Berger tegenover haar stond. Zij vond het vreemd, dat hij Hans opzoc.ht en ook haar wenschte te spreken, tcrwijl het toch veel meer in de rede had gelegen, dat hij Hans bij zich had laten komen. Zij noodigde hem echler uit, plaats te nemen en zond Albert, tot zijn groote teleurs telling, de kamer uit. U zull u zeker zeer verwonderein, me vrouw Geeren, begon Berger, over het ver- zoek, dal ik u heb te doen. U kunt er ech ter van verzekerd zijn, dat ik 't niet dan na rijp beraad waag, met dit verzoek tot u te komen. Van uw inwilliging hangt veel af. Uw zoon heeft a natuurlijk alles verteld wal de oorzaak van onze kennismaking was. Hij lieeft mij reeds een grooten dienst be- wezen en ik twijfel er niet aan, of hij kan mij noig verder van dienst zijn. J a, me vrouw, hij is zelfs de eenige, die ons hel- pen kan, den inbreker, die de Hypotheek- en Credietbank dezen nacht voor een mil lioen bestal, op te sporen, want hij is de eenige, die den dief kan herkennen. En nu, mevrouw, kom ik met mijn verzoek. U zult me zeer verplichten mij uw zoon voor een paar weken af te staan, het is noo«ig dat hij mij vergezelt op mijn reis naar Londen Mevrouw Geeren onlstelde hevig, ondanks de beleefde wijze, waarop bet verzoek werd gedaan. Haar moederhart zag allerlei be- zwaren voor haar zoon in die reis. naar Londen. Het scheen echter of mijnheer Berger al deze bezwaren had voorzien en hij wachtte niet langer met ze te weerleg- verloren meer dan 1000 man aan dooden en gewonden, waaronder tal van officieren en een kolonel. De correspondent van de //Frankf. Ztg." te Czernowitz seinde d.d. 29 dezer, dat aan het Bessarabisrho front slechts een zwak artillerie-gevecht werd gevoerd. In de laatste aanvallen hebben de Russen, zegt hjj verder, misschien wel 15.000 man verloren. De Russische soldaten, die storm liepen, be- stonden uit verscheiden regimenten rjjksweer en Tsjerkessen. Er waren knapen en ook grjjsaards onder. ACHT MILLIOEN KQNIJNEN IN BESLAG GENOMEN. Volgens de Zuricher Ztg. hebben de Duitsche en Oostenrjjksche regeering beslag gelegd op 8 millioen konjjnen, met het doel de velletjes te gebruiken in 's lands belang. Een Engelsch blad merkt op, dat een ernstige crisis in den Duitschen handel in hoeden het onmiddelljjk gevolg van deze daad is geweest. DE ARBEID IN ENGELAND. De oorlog heeft aan de arbeiders in al de voorname bedrjjven in Engeland een tijd van grooten voorspoed bezorgd, schrjjft de Daily Tel.". Het loon is nu algemeen gemiddeld hooger en de werkeloosheid minder dan ooit tevoren. Daar zjjn voor- namelijk twee redenen voorten eerste het groote aantal arbeiders, die vrjjwillig dienst hebben genomenten tweede de enorme vraag naar munitie, kanonnen, geweren, granaten enz. Naar schatting zjjn de loonen toegenomen met 12 millioen gulden. DE OORLOGSWINSTEN DER BOEREN. Een predikant uit een klein Duitsch plaatsje schrpft in een „Nieuwjaarsgroet aan onze soldaten" o. a.Maakt u niet bezorgd over ons thuis. Wel zjjn vele levensmiddelen en kleeding en schoenen duurder geworden, maar we hebben nog al het noodige steeds gehad. Daarbjj worden bjj den inkoop van vruchten en vee zulke prjjzen betaald, dat de boer midden in den oorlog groote inkomsten heeft." Hoe troostrjjk deze openhartigheid voor de boeren onder dienst ook moge klinken vele vertegenwoordigers van den landbouw zullen den dominee voor zulk een Nieuw- jaarsgroet weinig dankbaar zjjn, meent de „Vorwarts". WAT DE FRANSCHE SOCIALISTEN WILLEN. Na vjjf dagen te Parjjs bjjeen te zjjn geweest is het congres der Fransche socia- listen gesloten. Met 2736 tegen 76 stemmen werd een lange motie aangenomen, waarbjj de wil wordt uitgesproken den oorlog voort te zetten, totdat Frankrjjk geheel en al zal zjjn bevrjjd, totdat Belgie en Servie politiek en economisch zullen zjjn hersteld en tusschen Frankrijk en Elzas-Lotharingen in naam van het recht, dat de tjjd Diet heeft vernietigd, de banden zjjn hersteld, welke slechts door ruw geweld in 1871 zjjn verbroken, niettegenstaande het protest van de socialisten Bebel en Liebknecht in den boezem van het Duitsche volk zelf. gen, dan de beleefdheid eischte. Hij decide mevrouw Geeren mee, alsof dit de natuur- lijkiSfce zaak van de wereld was, dat hij reeds bij len rector van het gymnasium was ge- wejst en verlof voor Hans had verkregen. Uw zoon staat zoo goed aangeschre- ven, mevrouw, dat het hem niets zou hin- deren, al bleef hij ook eenige maanden weg, heeft de rector mij verzekerd. En vergeel niet, welk een mooie gelegenheid, hij heeft, zich in Londen in het Engelsch te oefenen; en dan, mevrouw, moet u toch ook niet te gering denken over de beloo- ning van twintigduizend gulden, die de Bank op de ontdekking van den inbreker he.e.ft ge- zet. Het spreekt vanzelf, dat, als mijn plan gelukt, Hans een aanzienlijk deel van de belooning ontvangt. Het was den heer Berger zeker niet ont- gaan, dat de weduwe niet in schiltercnde fi- nancieele omstandigheden verkeerde. Zijn laatste mededeeling had echter niet den minslen invloed op haar besluit en zij wilde reeds liaar loestemming weigeren, toen liaar blik op Hans viel. Op zijn van opge- wondenheid gloeiend gelaat was zoo duide lijk te lezen, dat hij maar al te gaarne wilde gaan, dat zij in haar eerste voornemen be gon te wankelen. Een reis naar Londen, mevrouw, is tegenwoordig niets meer, en dat ik goed voor uw zoon zal zorgen, daarvan kunt u verzekerd zijn. (Wordt vervolgd). De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat Regeeringsboonen en Erwten verkrijgbaar zijn bij de navolgende winkeliers Firma A. H. DONZE Noordstr. 46 J. D. THIELMAN Korte Kerkstr. 16 ROTTERD. KOL. HANDEL Noordstr. 28 J. PLADDET Tholensstr. 120 M. VROEGOP Donze-Visserstr. 41 De priizen der BRUINE BOONEN zijn 10Jet. per5ons. GROENEERWTEN lljct. 5 in de ROTTERDAMSCHE KOLON. HANDEL a 37 ct. per 5 ons. Ter Neuzen, 31 December 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. DOOR xe "9.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1