De krijgsbedrijven. f ™S°v™d I h- h gelit net under". Vocdsel was er y Hioediger dan in Duitschland, en de ^olking ging veel uit en maakte flink \j6pk in Munchen was de toestand drage- lijk; de brood voorschrif ten war en veel min der streng dan in Pruisen. Hct vermaarde bier-drinken der Muncheners was in vollen gang. In Zwitserland vond de Zweedsche reizi- ger-journalist dat de Duitsche Zwitsers met de Duitschers sympathiseeren, echter onder voorbehoud. Zij sympathiseeren met hen, doch vertrouwen hen niet. Doch zij zijn rechlstreeks onvriendelijk gezind jegens de verbondenen. En at het geld, dat de En- gelschen in de Duitsch-Zwitsersche hotels verteerden, had daarin geen verandering ge- bracht. In Fransch- en Italiaanisch-Zwitserland was de sympathie natuurlijk voor de Fran sch en of de Italianen. Bovenal zijn de Zwitsers echter pro-Zwit- sersch. Zij hehben groote toebereidselen ge- tnoffen voor de verdediging van ban land en daarbij terdege partij getrokken van de lessen van den oorlog. Zij hehben groot vertrouwen in het eigen leger, dat zij in zekeren zin „het besle van Europa oor- deelen. EEN SOCIA AL-DEMO C R A ATDIE DEN MO ED MET OPGEEFT. Philip Snowden, de bekende Engelsche sociaal-democraat en lid van het parlement, geeft in de „Labour Leader" als zijn imee- ning te kennen, dat het uitzicht op vrede thans bemoedigender is dan op eenig ander tijdstip seder I het begin van de vijandelijk- heden. De uitingen der eerste ministers in de verschillende landen en de toon in de pers en in invloedrijke kringen zijn milder geworden en vooral de bonding van de &o- ciaal-democraten in den Duitaflien Rijks- dag heeft een straal van hoop gewekt. Nooit is de tragedie van de houding der Britsche arbeiderspartij ten opzichte van het internationalisme zoo duidelijk geweest als thans, zegt Snowden. Er is geen sterke socialislische fractie in het Britsche parle ment, die het moedige streven naar vrede an de Duitsche, Oostenrijksche en Italiaan- che socialisten ondiersteunt. De verandering ■A de houding van dat deel der Duitsche aciaal-democraten, dat oorspronkelijk den lorlog heeft ondersteund. bewijst, dat de Duitschers dezen oorlog als een aanval op hun land hebben beschouwd en dat thans, nu de macht van Duitschland om den aan val af te slaan is gebleken, het volk in het algemeen vrede wenscht en onlruiming van Vet vei'overde grondgebied. Was het waar, /- dat het Duitsche volk leefde in het geloof, de wereld te moeten overheerschen, dan zou liet Duitsche militarisme het gevoel van het Duitsche volk hebben vergiftigd en het zou den oorlog willen voortzetten, om nog meer te veroveren. Dit is echter niet waar en het internationalisme in Euro- pa is nog niet dood. Nu de Duitsche socia listen zijn begonnen, moeten de Engelschen de toegestoken hand aannemen, hetisdwaas oni den oorlog te willen voortzetten tot Duitschland om vrede smeekt op de voor- '--"Waanlen van Engeland. Het is even dwaas te wjllen wachten tot Duitschland econo- miscli is uitgeput. Wij moeten tracliten, zegt Snowden, tot een wederkeerig begrip van den geest der volkeren te komen. JULIUS WERTHELMEIl OVER de BELGISCIIE REGEERING. Julius Wertheimer, de Brusselsche cor respondent van de „Yossische Zeitung schrijfl over de moeilijkheden, waarin de Belgische regeering zich bevindt. Hij zegt, dat over de omsitandigheden, die te Havre lieerschen, waar Ivoning Albert en zijn trouw gebleven raadslieden vertoeven, wei- nig uitlekt naar buiten, doch hij maakt uit het feit, dat het Belgiselie amblenarencorps - 'k en dat van den kring van raadslieden van de Kroon zal verminderd worden, op, dial r geen geld meer in voorraad is. En dat ageland niet meer _wil voorschieten. Wertheimer zegt ook, dat de Belgische ii inistcr van Financien met eenige finan ciers naar Amerika is vertrokken om te pogen, daar een leening te plaatsen van een half milliard francs, Hij wanhoopt ech- ter aan het succes der Belgen, immers. de Amerikaan is te veel zakenman, om zich met de weinige waarborgen, die de Belgische regeering geven kan, te vergenoegen. Het gouil uit de Nationale Bank is weg, over belastinggelden beschikt de regeering niet, zoodat het verpanden van de Congo- koionie het eenige middel zou zijn om aan geld te komen Of op dat onderpand bij den tegenwoordigen stand van den oorlog eenige geldschieter wat zal willen geven, betwijfelt de Duitsche dagbladschrijver Wertheimer zegt ook, dat het plan be- staat het aantal ministers in te 1. rim pen tot vijf. waaronder dan nog een liberaal en een socialist. Tegelijk zouden de diplo- malieke verlegenwoordigers, die niet pro- Engelsch genoeg zijn, worden opgeruimd. Of de Belgische gezant te 's Gravenhage, de heer Fallon, zal worden gehandhaafd, is Wertheimer niet bekend. EEN BESTORMING DOOR WOLVEN. De Berliner Zeitung am Mittag" haalt uit een soldatenbrief uit liet Oosten het vol- gende merkwaardige verhaal Na drukke dagen aan het front was onze afdeeling in good gedekte verblijven terug- getrokken om uit te rusten. Het was nacht, buiten heerschte over de met sneeuw be- dekte velden een krachtige vorst. Wij had- den het echter warm, en sliepen den slaap der rechtvaardigen. Plotseling echter maak- ten de posten alarm en in het donker zag men gedaanten zich afteekenen, die met gehuil naderden, maar nog niet goed te co ders,cheiden waren. Alles raakte In opge- wondenheid en greep naar de wapenen Het gehuil en de gedaanten kwamen naderbij; en eindelijk zagen we, wat daar over de be- sneeuwde vlakte aankwameen groote troep wolven. .jOpgepast, dichterbij laten komen", riep een van ons., die verstand had van de jacliL Nu vuur. De geweren knetterden en spoedig lag de lieele troep in de sneeuw. ALS MEN NIET VOLDOENOE MUNITIE MEEFT Tijifrus zijn ;g'' tote redevoering over het van Loos, Het bevatte een afbeelding van een prikkeldraadversperring, die vemield had moeten worden en daarachler een ma- cliinegeweer, dat intact was gebleven En voor dit prikkeldraad lagen honderden lijken van dappere Engelsche soldaten, slach tof- fers van dat eene machinegeweer! Lloyd George zei woordelijk: Wat wij noo- dig hebben, is ammunitie, om iedere loop- graaf te vernielen, om ieder blokhuis, te verwoeslen, om ieder machinegeweer te ver- brijzelen, om ieder el prikkeldraad te ver- nieligen! Wanneer dan de vijand nog weer- sland biedt, zal het een gevechl worden van aangezichl tot aangjezicht en zullen wij de beteren blijken te zijn. Dat is bet geheim van vbldoende munitie. IN SERVIE. De oorlogscorrespondent van de „Nord. Allgean. Ztg." in Servie sclirijfl: Servie!... Onze mannen hebben het lee- ren kemien. Ieder hunner heeft reeds in hooge male xnoeilijke uren door gemaakt. Na marscben van dagen tang bereikten wij de sleden, xnaar deze waren in zoo'n toe- stand, dat ze er alles behalve uitlokkend uitzagen. Geplxmderde winkels, ledige lxui- zen, waarin het gepeupel reeds alles door elkaar gewoeld had, dat alleen zagen we. Tot ver in het Morawadal was het zoo. We marcheerden langs wegen, waarover het geweldige leger vaix verdreven vluchlelingeax afgetrokken was, gevolgd door lxet terug- trekkende Servisclxe leger. Prijs gegeven stc- den Erger zagen er de in brand gestoken plaatsen in Polen en Rusland niet uit. Neer- gedrukle nxensehen zalen daar op de puin- lioopen van hun huis, Hier slopen ze ge- drukt lusschen de doode huizen langs de straat, waar voor de leeggestolen winkels soldaten op wacht stonden. Rijkdommen zijn lxier niet verloren gegaan. In do like re halen stonden de primilieve kasten uit ruwe planken en daarop de goedkoope artike- len. Alles te zamen een afschuwelijke in- druk van armoede. Te Kragoejewatsj kre- gen we 't eerst dezen indruk. Jagodina frischte hem op, Kraljewo tiernieuwde hem Tussehen het vlucliten van de burgerlijke bevolking en den doortocht van de Servi- rgksche gevaDgenen, die in de handen der Serviers gevallen waren in December van het vorige jaar, met nog honderdduizend, die van Elbassan naar Durazzo door Albanie trokken. Verscheidenen waren gedurende de reis gestorven. De officier had gezien, dat eenige gevangenen zich op het cadaver van paarden wierpen en er stukken vleesch afrukten om hun razenden honger te stillen. De .echtgenooten van eenige ministers, die van den heer Draskowitch, minister van Buitenlandsche Zaken, die van Giurivisch, minister van Justitie, de echtgenoote van Jovano, minister van Onderwijs, deden de reis van Sjoeroa naar Ditxra gedeeltelpk te voet en gedeeltelyk te paard. Ik hoorde ook dat de woiwode Tankossich, het bekende hoofd der komitadji's, gedood werd in het gevecht bg Kragoejevatz. Zoo- als men zich berinDeren zal kwam de naam van Tankossich ook voor bij gelegenheid van het bekende ultimatum der Oostenrijkers aan Servie. Oostenrijk schreef aan Tan kossich het smeden van het komplot van Serajewo toe en eischte zijn verbanning. Later, bij het begin van den oorlog, ver- dedigde Tankossich met 200 komitadji's den omtrek van Belgrado. Het waren deze komitadji's, die in Octo ber van dit jaar, toen de Duitschers Belgrado binnenrukten, het verwoede bloedige gevecht in de straten der stad organiseerden. Tan kossich slaagde er in terug te trekken op Palanka en vervolgens op Kragujevatz. De notabelen der Serviers, die zich te Saloniki bevonden, achten het waarschijn- lijk, dat de koning zich naar Italie zal be- geven, waar hem gastvrijheid was aange- boden. Talrijke Servische families begaven zich eerst naar Saloniki, maar wilden zich nu terugtrekken naar Frankrijk of Engeland, waar zjj verwachten vriendelijk ontvangen te worden. Te Saloniki vertoeft ook de president der Skoepsjina met den secretaris en 50 dacliten er 't oude jaar, dat wegstierf. De Duitschers zijn er streng voor gestraft geworden. Drie dagen extra dienst in de eerste linie. 't Was toen jstil aan 't front. En nu Nog altijd but del" t lujd't geschut en iheerscht de spanning van gewichtige komende ge- beurtenissen. Zal waarlijk 't einde van 't jaar met een geweldige worsteling samenvallen? Och, we zijn moe van vragen. Men wacht af. Men wit niet liopen en toch hoopt men. En ons volk zal weer die kractil vinden, om elkaar een „Zaligen Hoogdag" en een „Zalig Nieuwjaar" te wenschen wens eh' lhans van zoo diepe beteekenis. Want, zalig Nieuwjaar, kan niet anders zijn dan ver- wijdering van hen, die de zee van bloed en tranen over ons land brachten, die eeri nieuw jaar Belgie uitgeput hebben. Ja, dan zal 't nieuwe jaar zalig zijn. En die hoop begeeft ons, niet, die moed blijft krachlig. Wij ontleenen aan de „N. R. Crt." de vol- gende telegraminen IIET GEVECIITSTERREIN OP DEN t BALKAN. i BERLIJN, 26 Dec. (Wolff) Ambtelijke mededeeling uit het groote hoofdkwartier De toestand is over 't algemeen onver- anderd. WEENEN, 26 Dec. (Wolff) Ambtelijke mededeelingToestand onveranderd. PARIJS, 26 Dec. (Reuter). Het Monte- negrijnsche communique vari 24 dezer luidt Over het geheele frout van het leger in het Sandzjak zijn gevechten geleverd met geen resultaten voor den vijand. Deze viel onze troepen aan, doch is overal terug- bouw, waar toen 't oude Kersllied klonk. geworpen. Na een levendig gevecht slaagden liggen verminkle, gewonde mannen te ker- Onstenriikera er in. zich van onze stelline Zijn broeder was recht gekropen, zat in de weide op de knieen en door den stillen nacht klonk zijn laatste bede, I gebed van den stervende. Weenend zwoegde de broeder den gewonde op 't karretje. En nog herhaalde de arme jongen zijn gestamel. De onders waren reeds te bed. Ze werden gewekt om bij t doods- leger van hun zoon te staan. En k herhaal het, dat drama schokte t Vlaamsclie volk. En men gevoelde zoo scherp t geweldig onrecht, dat om een ko- nijn een jomg leven geliroken, vernietigd moesl woixien. En nu vieren we de tweede maal Kerst- 111 is onder 't gevoel van t geweldig onrecht, dat duizenden onzer jonge mannen L leven brak, dat rouw en ellende bracht in zoo- veel, zooveel gezinnen, dat van BeLgie een kerker maakte. Kerstmis Hoeveel herinneringen komen ons in den geest, maar alien verbonden met 't leed van 't lieden...! Menigen Kerstnacht slond ik in INonne- sli-aalje van Rousselaere te Iuisteren naar 't rein gezang der zusters: Adeste Fideles, Komt alien te zamen, Konit, verheugd van harte, Betleems stal in den geest bezocht, Zien wij er't Kindje Lot ons heil geboren. En met sterker orgelgebazuin dreunde liet dan O, laten wij aanbiddeu dien Koning! En tegelijk begonnen wel twaalf zware en een twinlig lichte klokken en klokjes te lui- den, te beieren, te tiiiigelen en t was een machtig Hallelujah, dat boven de sLede galmde. En in datzelfde Nonneslraatje liouden nu ambulanoewagcns en auto's stil en in t ge sclie soldialen is alle orde verdwenen. En afgevaardigden, die zitting houdan in het Olympos Palace Hotel, dat bgna een tgde- Igk geimproviseerd staatsgebouw geworden m tot de komst van onze troepen was het ver- laten eigendom vogelvrij. Eerst achter de linie van de Westelijke Morawa werd het wat beter. En daar hoop- ten zich de scharen van vluchtelingen op, die van het Noorden naar het Zuiden, van het Oosten naar het Westen gingen. In Kra- lewo en Ivroesewatsj steeg het Lnwonertal tot het vijf-zes-vouidige. In een vertrek woon- den vTOuwcn, meisjes, kimleren, grijsaards en zieken. Zij geloofden, dat ze zich in vei- ligheid moesten brengen voor de Duitschers en Bulgaren, van wie verschrikkelijke din- gen verteld waren. Men had hen bang ge maakt. hun hart door haat vergiftigd, zoo dat zij niet aan de werkelijkheid konden ge- looven. De Duitsche troepen, die naar het Zuiden marcheerden, liepen door de met vluchtelingen volgepropte sleden, wielen knarsten van den vroegen morgen tot den laten nacht. De kleine, licht gebouwde Ser vische huizen trilden, zoodra de zware ka- nonnen, batterij op batterij, er langs kwa men. In Kragoejewatsj en Kraljewo heb ik ge zien, waartoe de „etappe" in een week in sitaat is. Uit plaatsen, waarvan de straten en markten diik onder het vuil lagen. zijn sclioone sleden geworden. Zonder afschuw liep men over straat en de in de stad ge bleven bevolking heropende de winkels. Servische vluchtelingenHet is een merkwaardig mengelmoes van menschen Met witte doeken als vlaggen aan hun wa- gens, met witte lappen om den arm, om te loonen, dat zij zich onderworpen Iiebtien,, trekken de menschen in troepen van dui zenden door het land. Mannen, vrouwen en kinderen. Zij versperren de wegen, zoo dat het voor onze colonnes nog moeilijker wordt vooruit te komen. Waar vandaan? WaarheenV Zij komen over de bergen udt het Noorden en vluchten naar het Zuiden En nu komen zij uit het Zuiden en vluch ten naar het Noorden, waar het weer rus- tig is,. Ze willen naar huis. Verschrikkelijk is de ellende, treurig de toestand der kin deren. Ik heb gezien, dat kinderen van drie jaar, te midden van een sneeuwistoon, ge- sleept werden over den kam van hooge bergen. Langs de wegen overal vluchte lingen. Men wit helpen, maar kan niet. Arme menschen. Grooter oorlogsellende zag ik nooit. KINDERMELK NAAR DUITSCHLAND. Een Duitsch-Amerikaan, Dr. Edmund von Mach, heeft ,aan president Wilson, die nu op zijn huwelijksreis in Virginia vertoeft en wiens gemoed Dr. Von Mach onder deze omstandigheden zeker ontvankelijker denkt voor kinderleed, zijn medewerking verzocht om te verkrijgen, dat kindermelk, per post- pakket naar Duitschland verzonden, zal worden doorgelaten. Votgensi Von Mach heb ben de volwassenen in Duitschland geen hinder van de Britsche blokkade, maar heerscht er een schaarsclite aan melk, die het leven van 2.000.000 kinderen in gevaar brengt. Hoe schaarsch de melk wordt, blijkt wel hieruit, dat thans in Pruisen de geconden- seerde melk verkocht wordt voor 2,25 mark per pond, TRAGISCHE AFTOCIIT DER SERVIERS. Zij kwamen uitgeput, vermagerd en met slijk bedekt te Saloniki aan, als de eenig overlevenden uit een ontzettende schipbreuk, die laatste Servische vluchtelingen, die van Prizrend langs de wegen van Dibra, Struga, Prograde, Coritza en Fiorina ons hadden weten te bereiken, aldus schrjjft Magrini, de correspondent van de //Secolo". Voort- durend spraken zij over de groote moeilijk heden en de ontberingen der reis en over het ontzetteDd tragisch schouwspel dat zich voor hun oogen ontrold had. Tussehen Sjoema en Dibra waren de lijken der vluch telingen geheel naakt uitgekleed en ge- plunderd door de Albaneezen en werden zjj verder verscheurd en verslonden door groote vluchten arenden, gieren, kraaien en door troepen uitgehongerde wolven. Ook lagen er tallooze doode paarden, ossen en muilezels, die de prooi werden der roof- zuchtige vogels. Een officier vertelde mij tragische too ls. DE ITALIA AN SCIIE EXPEDITIE NAAR ALBAME. De ,/Nouvelliste" te Lyon rneldt, dat de te Valona gelande Italiaansche troepen macht, ongeveer 80.000 man sterk, naar het binnenland van Albanie is gezonden. In afwachting van versterkingen zullen deze troepen dienen om een operatie-basis te vormen voor de naar Montenegro en Albanie gevluchte Serviers, de proviandeering van deze troepen en van de Servische bevolking te verzekeren en de wegen in orde brengen voor een lateren opmarsch. Tevens zullen de Italianen de oproerige Albaneezen onder den duim moeten houden. Italiaansche bladen zijn verheugd over de troepenzending naar Albanie. V olgens de //Tribuna" is Albevie reeds vast in Ita liaansche banden. Albanie staat nu onder bescherming van de Italiaansche bajonetten. Dat is de afdoende methode om bet Alba- neesche vraagstuk op te lossem Aan de Albaneezen is nu de weg gewezen vcor de toekomst van hun vaderland, nl. om zich onder de Italiaansche vlag te scharen. Evenzoo zullen de Serviers zich kunnen overtuigen dat de Italianen hun oprechte vrienden en niet hun Dijdige concurrenten zijn. Laten wij hopen, zoo besluit bet blad, dat onze hulp aan Servie niet te laat komt. ENGELAND EN DE OORLOG. Aan bet slot van een artikel, de mede werking van Engeland geheeten, schrijft de Temps Engeland heeft al zijn levende krachten in den strijd geworpen. Liever daD toe- geven zal het zijn laatsten man en laatste shilling olferen. Deze bewuste en over- wogen hardnekkigheid, die, evenals bij de audere bondgenooten, steunt op het gevoel kracht en energie genoeg te hebben om vol te houden, is niet een van de minste eigen- scbappen van onze vrienden over het KaDaal. Hun vaste wil om het Doodige te doen om den vijand te verslaan, blijkt uit het succes, dat lord Derby voor de vrijwillige dien9tnemiog betaald heeft en uit bet steeds machtiger leger, dat Engeland overzendt I veel graven, om aan onze zijde te strijden. Deze soli- u"" rl,,rfl dariteit, die zich zoowel te land als ter zee doet gelden, is de waarborg van het nauwe verbond, dat Engeland en zijn bond genooten vereenigt en draagt er toe bij, dat hun samenwerking iederen dag nauwer wordt. Dit besef van den plicbt, deze hooge schatting van de wederzijdsche opofferingen maken, dat de beslissingen, die er genomen worden bjj de uitwisseling van inzicht,, waar ieder der bondgenooten steeds vrijelijk zijn geheele gedachten zal uitspreken, slecbts een overweging kennen, het belang van de gemeenschappelij ke. KERSTMIS EN- NIEUWJAAR IN VLAANDEREN. (Van Vlaamsclie z i j d e. Korslinis in Vlaandcrcn. Een Nieuwjaars- nacht in een lnopgraaf. Zalig Nieuwjaar. 'k Herinner me nog levendig schrijft A. Hans aan de „Tel." hoc eenige janan geleden de kerstslemining in Vlaanderen be ll orv en weed door een drama. Twee jonge- lingen waren a vends uitgegaan om een konijnlje le scliieten. Stillekens gingen ze door een weide, langs de spoorlijn Brugge Gent. Eensklaps klixnk eeu sctiot. Een der j ongelingen viel neer. - Broere, 'k ben geschoten! riep hij. En wat later, na gekerm en gekreun: „Preng me naar huis, naar vacjer ed moeder, want ik ga sterven De ander kon liet zwai-e lichaam niet dragen. Hij snelde weg om een voertuig te halen. Doilclijk keerd.j "hij met een sloot- liggen alien; en de klokken mogen den Kerstnacht niet injubelen, ze moeten zwijgen in lioo- ger belang, dat van den krijg. Ze worden verdaclit van spionnageen allcen I ge- lnid van kanonnen mag vrij klinken. Menigen Kersthooan liaalde ik uit 't bosch van Bmnbeke, bij 't oud kasteel, waaruit de vriendelijke graaf verdreven werd en een Duitsch generaal meester is door '1 recht van den sterkste. En menig dorpskerkje, dat in den Kerst nacht met zijn van licht flonkerende ramen de parochianen noodde naar 't naieve krib- belje, waar op schamel stroo het Kindeke lag, is in puin gestorten de boeren. die op hun hoeve Kerstavond vierden met wafels en bier en spel en gezang, zijn ver dreven. Dikwijls votgde ik Melchior en zijn mede-koningen, als ze met hun sterre de ronde deden en zongen Maria soude naar Betleem gaen, Kerstavond, at voor den noene, En Joseph soude met hem- gaen, Om heur den weg te toene. 't Sneeuwde, 'thagelde, 'Imeek er soo koud, De rijm lag op de doeken. En Maria sprak: maer Joseph toch. Hoe en wat zullen wij 't maeken. Ze zijn er toen zoo verre gegaen, Al tot een oude scheure (schuur), 't Is daar dat Ons Heere geboren werd, En 't en stolen vensters noch deuren. Maar als de Iverstzangers het thans waag- den van dorp tot dorp te gaan in hun ver momming en met zwart gelaat, zoudeu ze als spkmnen opgepakit en hun kunstige sterre mel liaar beeldekens en franjes als signalen gevend verdaclit tuig beschouwd worden 'k Zag Blankenbei-ge's visschers in den Kerstnacht ter beevaart komen naar 'I grijze de Gostenrgkers er in, zich van onze stelling van Raskgovagara meester te maken, die wi] met een krachtigen tegenaanval hebben heroverd. Wjj maakten daarbij een zeker aantal gevangenen en vermeesterden veel materiaal. WESTELIJK GEVECIITSTERREIN. PARIJS, 26 Dec. (Havas). Het officieele bericht luidt De nacht is over het geheele front kalm voorbi] gegaan. PARIJS, 26 Dec. (Reuter). Officieel communique van gisterroiddag Het artillerie-duel is het levendigst bg Lombaertzijde, in het Belgische gebied en in de Vogezen, waar de artillerie van den vijand zonder succes onze posities aan de noordzjjde van den Hartmannsweilerkop onder vuur nam. In Artois en Champagne hadden onze kanonnen veel uitwerking. PARIJS, 26 Dec. (Reuter.) Officieel communique De Fransche artillerie heeft de grootste bedrijvigbeid tentoongespreid in Artois, ten Zuiden van Bailleul, en ten Zuiden van Atrecht. In Champagne had de artillerie het meeste succes, doordien de werkzaamheid van vg- andelijke groepen werd gestoord, terwijl een welgericht schot een munitie-depot in de lucht deed vliegen. Een Fransche batter jj beschoot een munitie- trein, die stilstond aan het station Hachi- mette, in de Vogezen. Waarnemers zagen een ontzaglijke ontploffing. LONDEN, 26 December. (Reuter). Amb- telijk communique Ten Zuiden van het kanaal van La Bassee Brugge, dat dan van rnvstisme trilde is eenige mijnarbeid verricht. Een mgn des En de vrouwen in liaar zwarte kapmantels en met die net geplooide pijpmuts, de boe ren met de van oorlappen voorziene klok pp 't hoofd en de wollen sjerp om den hals, de visschers in trui en blauw pak. alien knielden ze vroom neer op Brume's forum den burg, ter aanbidding van 't Kindeke Nu is Blankenberge streng afgesloten en moet Brugge ill '1 duister gelaten worden en mogen de burgers na achl uur hun woning niel meer verlaten. Geen klokje klinigt en, als spottend met den Engel des vredes. verschijnt een oorfogsvogel. die zijn prooi beloert. Men herdenkl den Kerstdag bij carbidlicht of een glas mel gcsniol ten vet en een wiekje. Men hioort Duitsohers hun Kerstliederen zin- gen, welke zoo vloeken tegen Leuven's, Den dermonde's, Roussetaere's puinen en zoo- Men durfl nog zin.geiiin koor en na een preek van den veldprediker als deel der legerorganisatie aan vrede op aar de, terwijl Vlaanderen's. Westliock zwelt van lijken. En 't-> volk zelf lijdt ellende. 't Is Kerstdag Neen 't, '1 en kraakt geen snee, 't en rijmit, t en vriesit, 't en ijzelt, toch lijden de arme menschen wee en wordt hun hart verbrijzeld! Ze willen werken, maar 't en valt geen werk, geen loon, geen eten: wiens hert, van ijs of ijzer, zal '1, nu 't Kerstdag is, vergeten? Geeft niilde, geeft, die hebt en houdt, van God zoo niilde gaven, 't wordt anders al uw geld en goud, naasl u in 't graf gehouden. Geeft milde, gij die kerslen zijt, en Kerstdag komt te vieren, geeft milde, alzoo me in vroeger tijd gaf milde aan mensche en dieren. karvetje terug. V Welke schrikbare profelie lijkt ons nu deze aanmaning van Gezelle Kerstmis met verbrijzelde, vers lagen har- ten, dag, die zooveel herinneringen opwekt aan hen, die hegraven liggen, ontijdig ge storven, dag van rouwe, van treurig bidden in kerke en kapel, vart. zuchten en wecnen. En dan volgt Nieuwjaar Verleden jaar was het hij Poelcapelle. In een Duitsche loopgraaf viel een flesch met een briefje. Fransche soldaten vroe gen om wijn in ruil voor tabak en siga- rencn om een uurtje wapenstilstand ter eere van Sint Sylvester. De Duitschers slo- ten '1 verbond en de vijanden kwamen zelfs samen in een Fransche loopgraaf en her- vgands slaagde er niet in, schade toe te brengen aan onze loopgraven. Ten Noorden van de Somine beschoot onze artillerie met succes de posities van den vijaDd ten Oosten van Albert. Elders hadden enkel af en toe artillerie- gevechten van minder beteekenis plaats. BFRL1JN, 26 Dec. (Wolff). Ambtelgke mededeeling uit het groote hoofdkwartier Door den voortdurenden regen is er op het grootste gedeelte front slechts weinig gevochten. Het levendigst was de strijd in de streek ten noorden van Albert, op enkele plaatsen in Champagne en in de Vogezen, ten noorden van Sennheim. OOSTELIJK GEVECHTSTERREIN. ST. PETERSBURG, 25 Dec. (Pet. T. A.) Ambtelgke mededeeling van den generalen staf Zes wersten ten Noordoosten van Boets- jatse hebben wij een poging van den vijand, om zich van onze vooruitgeschoven loop- graven meester te maken, afgeslagen. In de buurt van Rarantsje hebben onze verkenners door een overval een ver- dedigiDgswerk van den vijand genomen en daarbij 21 gevangenen gemaakt. De verwoede pogingen van den vijand, om het werk terug te veroveren, bleven zonder resultaat. BERLIJN, 26 Dec. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling uit het groote hoofdkwartier Duitsche patrouilles hadden bij hun op- treden in de streek van Dunaburg succes. Sterke Russische verkenningsafdeelingen zijn ten noord westen van Tsartorisk en bg Bere- stiany (t. Z.O. v. Kolki) teruggeworpen. WEENEN, 26 Dec. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling In het Polesische moerasgebied zjjn op verscheidene plaatsen sterke vijandelijke verkenningsafdeelingen teruggeworpen. Ove- rigens geen nieuws. ST. PETERSBURG, 26 Dec. (Pet. T. A.) Mededeeling van den generalen staf Ten Zuidoosten van het station Tsartorisk hebben wij met succes een Duitsche voor uitgeschoven post verdreven. Een vijande lijke kolonne, die hulp kwam brengen, werd door de onzen met succes in de flank aangevallen. In de streek van Poegatsjefka hebben wi) ten Noorden van het dorp Moerawitza t ie a.s.l vac! cent ceitt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2