ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6318. Zaterdag 25 December 1915. 55e Jaargang. AANGIFTE De Oorlog. ABONNEMENT ADVERTENTlEN a 40 cent. I Telefoon 33. Dit BM verschljnt Maandag^, Woensdag- en Yrijflagavond, nitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. T-0 BLAD NieuwjaarS'advertentien Inschrijving voor de militie. BINNEN LAND. n Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. i8i| vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij dipecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. voor het Nieuwjaarsnummer dat Zaterdagmorgen, in plaats van Vrijdagavond, zal verschijnen en in de kom dezer gemeente hllis aan huis wordt bezorgd, worden weder geplaatst Voor Nieuwjaarswenschen grooter dan 20 regels, zal 40 cent meer worden gerekend voor elke 20 regels of gedeelten daarvan. De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Vrijdag 31 dezer, des namiddags 2 ure. Ter Neuzen, 24 Dec. 1915. Firma P. J. VAN DE SAN DE. TER De foijzomlere aandaclit wordt er op gevestigd, dat bij de in art. 15 ver- melde aangifte ter inschrijving gelegen- heid bestaat om op te geven de reden van vrijsteiling die de in te schrijven persoon vermoedelijk zal kunnen doen gelden. Door of voor hen, die elders geboren zijn, behoort bij bet doen van de aan gifte ter inschrijving te worden over- gelegd een uittreksel uit het geboorte- reglster, welk uittreksel op aanvrage kosteloos wordt verstrekt. Men wordt dringend verzoclit, zich zoo mogelijk op eeii der aangegeven uren voor het doen der aangifte ter Gemeente- secretarie te vervoegen. Hel fort bij Vlissingen. In een nota naar aanleiding van hel ver sing over het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uit- gaven van het F-oncLs ter verbelering van de kustverdediging dienst 1916, zfgt de Mi nister van Oorlog, dat de redenen, die g-e- leid hebben tot het besluit, een fort bij Vlissingen te bouwen, nog onverzwakt be- vStaan. Waar op de desbetreffende begrooting een vierde termijn o.a. voor den onderwerpe- lijken bo-uw wordt aangevraagd, kan niet worden toegegeven, dat ten opzichte van dit fort een definitieve beslissing nog zou moeten worden genomen. Met den bo-uw van het fori wordt voort- gegaan. Uit den aard der zaak wordt bierbij re- kening gehouden met helgeen omtrent de in den buidigen oorlog verkregen ervaring bekend is geworden. liegeeriixgscommissie in zake het middens tanidscrediet. Men schrijft aim de „H. In de middenstandspers si en tijd hier en daar in ingezonden stukken enz.. voorgekomen omtrent de Crt.": zijn in den laat- den vorm van mededeelingen hulp, die door bemiddeling van de Regeeringsoomm hssie in zake bet middenstandscrediet verleend wordt. De klaeht werd geuit, dat de voor- gespiegelde hulp inderdaad achterwege bleef en op verzoeken om S la a ts gar an tie op hel verlangde voorschot afwijzend werd be- schikl. Het zoo uit ter aard als overbodig kun nen besobouwd worden aan deze klachten vender aandacht te wijden, ware het niet, dat bet gevaar znu ontstaan dat kleine middenstanders, die wel voor de bemidde- Ling der Regeerings-cpmmi§sie in aanmerking komen en daardoc! Ndaande gehouden, op een dwaalspoor v onrecihle vreezende Zull-en worden, tot hun eigen s> la ten. Het is daarc bracht, en ten eholpen te v pin daartoe, tlLchtcrwege vermelden, dat door bemiddeling der Regeerings.com- mi&sie reeds tal van voorschotten, in alle deeien des lands -en In allerlei Tniddenstanidjs- kringen zijn verleend, waaruit blijkt, dat die middenstanders, wier moeilijkheden in derdaad voortvlo-eien uit de tegenwoordige oorlogscri-sis, en waarvan met redelijkheid lean vcrwaclil worden, dat zij door dezen steun voldoende gebaat zijn om zicli, in af- wacliling van betere tijden, staande te hoiu- den, inderdaad ook geholpen worden. Uitteraard heeft de commissie zich bij de beoordeeling van de aanvragen te hou- den aan de bepalingen, die daartoe zijn gemaakt, en zal zij zich moeten onthouden van steun aan ben, die reeds voor den oorlog in moeilijkheden verkeerden, of wier zaak geen levensvatbaarheid blijkt te be- zitten. Voor der gelijke doeleinden toch is, de commissie niet in het leven geroepen. DE INVAL IN GRIEKENLAND AAN STAANDE. Een Rulgaarsch-Amerikaanseh incident. De „Heslia" verneemt naar aan de „Tel." geseind wordt uit Saloniki, dat men daar in Ententekringen verwacht, dat de gevec.hten op Grieksch grondgebied bin nen enkele dagen een aanvang zullen ne- men. De slilstand wordt toegeschreven aan den wensch van de Bulgaren, die meer dan 200.000 man hebben verloren, om hun leger opnieuw te versterken. Men achat, dat er een nieuw Bulgaarseh leger van een kwart millioen is gevormd. Men acht het onwaarschijnlijk te Athene, dat DuitschLand zal loelaten, dat de Bulga ren Grieksch grondgebied betredeu. Volgens de „Times"-oorrespondent te Sa loniki bezetten alieen Bulgaarsche troepen op bet oogenblik Manas,tir. Aan het hoofdi van deze troepen, waarbij zich veel cava- lerie bevindl, staan Duitsche officieren. De Bulgaren handelen in den geest van het Pruisische militarisme, waarvan Dr. Forbes en mevr. FarneLi, belden deel uitmakend van het Amerikaansche Roode Kruis te Monas- tir, ondervinding hebben opgedaan. Het Aine- rikaansehe c.onsulaat te Saloniki heeft van den leider van de Amerika che sanitaire commissie, die kort geledf R Servie was, de volgende feiten vernon.cn: Den 9en December requireerden de Bul gaarsche militaire autoriteiten te Monastir 24 wagonladingen meet, dat door liet Ame- rikaansclie Roode Kruis dagelijks onder de behoeftige inwoners werd verdeeld. De Bul garen baden een hoogen prijs,; loen de Amerikanen weigerden, dreigden zij bun voorraad met geweld in beslag te nemen. Dr. Forbes heesch daarop de Amerikaansche vlag boven den ingang van bet hospitaal. Den voilgenden dag verschenen er eenige sioldaten onder bevel van een officier, die Forbes gelaslle den soldaten loegang te ver- leenen. Forbes weigerde andermaal, waar op de officier, die vloeiend Engelsch sprak, daar hij vroeger in Kansas verblijf had ge houden, de Amerikaansche vlag een vod noemde, alleen goed om Mexican-en bang te maken. De officier beval den soldaten de vlag neer te halen en het huis binnen te drin gen, h-etgeen gedaan werd. De soldaten gre pen Forbes beet, die weer-stand trachtte te bieden, waarna de officier hem met de platte kant van zijn s-abel slo-eg. Mevr. FarneM sto.nd kalm toe te zien en b-ego-n van bet geval miomentopn-amen te maken. De solda ten sloegen ecliter haar camera stuk. Toen deze fonneele tegenstand overwonnen was, verzegelden de soldaten de bergplaats van m-eel. De officier verklaarde, dat het uit mioest zijn met de ronddeelingen en plant- ste schildwachten bij den ingang van het hospitaal. Dr. Forbes en mevr. Farneli vroe- g-en verlof naar Griekenland te mogen gaan, hetgeen geweigerd werd. De Amerikaansche regeering heeft om inlichttngen in zake deze gebeurtenissen verzoclit en de Bulgaren ver- o-ntscbuldiigden het gedrag van de soldaten door te zeggen, dat zij, bij hun aankomsf te Monastir, dringend brood no-odig liaddlen. DE TOESTAND IN DUITSCIILAND. Dezer dagen spraken wij vers-chillende personen, die uit Duitschland terugkeerden, welke er maanden liadden vertoefd. Uit hunne gesprekken viel maar al te goed af te leiden de groote behoeften, welke men daar aan alles begint te krijgen. Wel heeft de regeering de laatste weken maximum- prijzen vastgesteld, do-cb -dit heeft zij niet gedaan, om paal en perk aan de stijging der prijzen te stellen, neen, in hoofdzaak, omdal de bevolking oproerig begint te worden. Geen der Duitsche bladen heeft gewag m-ogen miaken van bet vreeselijke oproer, dat, zoo- wel te Berlijn als te Leipzig, heeft plaats gevonden. Wanneer men een kijkje neemt in de mijnen en de constructie-werkplaatsen, dan eerst ziet men, hoever het gekomen is niet de Duitsche bevolking. Aan het hoofd der bedrijven staat een DuiLscher, ook de bazen zijn nog Duitschers, doch al de overige werklieden zijn krijgsgevangpnen, die onder bewaking arbeiden. Hoogstens vijf Duit schers houden toeziclit op eenige duizenden werklieden, die naast de krijgsgevangenen, meerendeels bestaan uit Nederlanders en Polen, -doch naast deze arbeidens zou men als leek zeggen: „wie zijn dan die honder- den, die daar arbeid verrichten?" Het zijn de Duitsche vro-uwen, die zich in pantaions hebben gesloken en de plaatsen harer man- nen inn-em-en. Nooit is d.e vronwenarbeid zoo algemeen geworden in deze takken van nijverheid als nu, zelfs zijn er reeds zeer velen, die in de groeven afdalen. Groote ontstemming heerscht er ook ten opzichte van het vers-trekken van verloven. Er zijn gezinnen, wier hoofd n-og nooit, zoolang de oorlog duurt, ofwel slechts een- maal verlof heeft kunnen krijgen, terwijl anderen schier om -de drie maanden hunne geliefden kunnen weerzien. De loonen zijn momenteel M. 5,50 daags, doch het kostgel-d bedra-agt M. 20 per week, zoodal ea- van -dat weekgeld te weinig wordt ovrergehouden om hier te lande limine ge zinnen nog een bedrag voor eigen levens- onderhoud over te zenden. Te Dortmund is men druk aan bruggen- bouw b-ezig, steeds worden nog verster- kingen aangeleg-d, de munitiefabrieken wer- ken dag en nacht. Zij, die daarin werk- zaam zijn, kunnen moeilijk verlof beko- men om huiswaarts te keeren, daar men. bang is, -dat de teruggekeerden iets zullen loslaten over de werkzaamheden, die er verricht worden. Het is ti'eurig de vele gebrekkige jo-nge mannen te zien, die de s-traten vullen en nog voortdurend wordt hun aantal «roo- ter. In de hospitalen bevinden zich llians de soldaten, die een jaar geleden de stra- ten vul-d-en en met geesldrift ten sh-ijde trokken. Men is er trotsch op, dat de lich- ting 1917, die wel aanzegging gekregen heeft, zich gereed te houden, nog niet opgeroe- pen is. Men schijnt echter niet te weten, dat in werkelijkheid de meesten, ook die van de lieliting 1918, reeds, al-s vrijwilliger in de gelederen staan,, zoodat, wanneer straks de recruten van 1917 w-orden opgeroepen, hun aantal nauwelijks de helft van de wer- celijke st-erkte d-er lichting zal bedragen. ,IIET ZIET ER VOOR HET DUITSCHE VOLK SOMRER UIT". Aan de Morning Post wordt uit Was hington gerneidIn een bespreking van Helfferich's toespeling op den ondergang van het Britsche Rpk zegt de New-York Times, dat de Entente-mogendheden, die veel rgker zijn dan Duitschland, de twee derden van den geldelpken last van den oorlog, welke voor haar rekening komt, veel gemakkelgker kunnen dragen dan Duitschland zijn een derde deel. Het blad voegt er bij, dat de financieele kwestie niet de hoofdzaak is. De wapenfei'en van Duitsch land zullen het toch niet in staat stellen. de vrijheid op zee te herkiggen. Indien Duitschland wenscht, dat het op nieuw de zee kan bevaren, moet het de toeslemming van Engeiand in de vredesvoorwaarden koopen, hetzij door schadevergoedingen, hetzjj door coneessies. Indien het Duitsche volk zich voor oogen stelt, wat dit beteekent, zal zijn verlangen om te weten, waar Duitschland voor strijdt, sterker worden. Het ziet er voor het Duit sche volk somber uit. DE ONLUSTEN. In verband met de ong^rfgeldheden te Berlijn, is het garnizofn met 2000 man infanterie versterkt, wordt uit Kopenhagen gemeld. Ed de //Daily Express" corr. te Amster dam meldt. Een Zwitseisch burger juist uit Duitschland gekomen, deelde mede dat hij te Keulen getuige was geweest van door vrouwen veroorzaakte o; g reg/ldheden op de oehtendmarfct. Toen de vrouwen op de markt kwamen en bevonden dat de prijven van eieren, boter en vet opnieuw verboogd waren, besloten zij zich zelf te helpen een hevig gevecht ontstond tusschen de vrouweu en de ver- koopers. De politie kwam tusschen beiden en de verschijning van een beree'en macht ver- meerderde slpchts de woede d-r vrouwen die schreeuwden .Wij moeten eten hebben. Ooze man nen vechten voor het land en wij ver- hongeren." De politie chargeerde met de sabel en vele vrouwen werden ernstig gewond. Zeven zijn naar het hospitaal gebracht, en vijf stierven. TER COURANT De Burgemeester der Gemeente TER NEUZEN brengt ter kennis van wie het aangaat. inzonderheid van de in het jaar 1897 geboren mannelijke per- sonen, of van hun vader, moeder, voogd, of curator, dat bij de Militiewet Staatsblad 1012, No. 21) het volgende is bepaald Artikel 12. 1. Behoudens het bepaalde in art. 13 wordt voor de militie ingeschreven lo. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die op 1 Januari van het jaar volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaur heeft volbracht, binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie woonplaats heeft, of wiens vader, moeder of voogd op genoemd tijdstip in een dier Rijken woonplaats heeft 2o. icder meerderjarig mannelijk Nederlander, die op genoemd tijdstip in een der genoemde Rijken woonplaats heeft 3o. ieder mannelijk niet-Nederlarider, die op ge noemd tijdstip ingezetene van het Rijk is. 2. Voor ingezetene in den zin dezer wet wordt gehouden A. de minderjarige niet-Nederlander, die binnen het Rijk woonplaats heeft; lo. indien zijn vader, moeder of voogd binnen het Rijk woonplaats heeft en gedurende de vooraf- gaande achttien maanden in het Rijk of in de kolonien of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen woonplaats gehad heeft 2o. indien hij zelf gedurende de voorafgaande achttien maanden in het Rijk of in de kolonien of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen woon plaats gehad heeft, tenzij hij in den zin dezer wet een vader of moeder heeft en deze elders dan binnen het Rijk woonplaats heeft; B. de meerderjarige niet-Nederlander, die binnen het Rijk woonplaats heeft en gedurende de vooraf gaande achttien maanden in het Rijk of in de kolonien of bezittingen des Rijks in andere wereld deelen woonplaats gehad heeft. 3. Voor de toepassing van het bepaalde in het vorig lid wordt gehouden voor minderjarig hij, die minderjarig is in den zin der Nederlandsche wet voor meerderjarig hij, die meerderjarig is in den zin der Nederlandsche wet. Artikel 13. Voor de militie wordt met ingeschreven lo. de ingezetene niet-Nederlander, die blijkt te behooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan een verplichten krijgsdienst zijn onderworpen of waar ten aanzien van den dienstplicht het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. 2o. hij, die blijkt in de kolonien of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen woonplaats te hebben, mits dit niet zij ter zake van krijgsdienst. Artikel 14. 1. De inschrijving geschiedt: lo. van hem, bedoeld in art. 12 eerste lid, onder lo. a. zoo zijn vader, moeder of voogd binnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd b. zoo hij binnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente zijner woonplaats, tenzij hij in den zin dezer wet een vader, moeder of voogd heeft en deze in eene andere gemeente binnen het Rijk woon plaats heeft c. zoo zijn vader, moeder of voogd in het Duitsche Rijk en hij niet binnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente Amsterdam d. zoo zijn vader, moeder of voogd in het Koninkiijk Belgie en hij niet binnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente Rotterdam e. zoo hij in het Duitsche Rijk en zijn vader, moeder of voogd met binnen het Rijk ,of in het Koninkrijk Belgie woonplaats heeft, in de gemeente Amsterdam f. zoo hij in het Koninkrijk Belgie en zijn vader, moeder of voogd niet binnen het Rijk of in het Duitsche Rijk woonplaats heeft, in de gemeente Rotterdam 2o. van hem bedoeld in art. 12, eerste lid onder 2o. a- zoo hij woonplaats heeft binnen het Rijk, in de gemeente zijner woonplaats b. zoo hij woonplaats heeft in het Duttsche Rijk, in de gemeente Amsterdam c. zoo hij woonplaats heeft in het Koninkrijk Belgie, in de gemeente Rotterdam 3o. A. van hem, bedoeld in art. 12, eerste lid onder 3o., indien hij minderjarig is a. zoo zijn vader, moeder of voogd binnen het Rijk --woonplaats heeft, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd b. zoo hij in den zin dezer wet geen vader, moeder of voogd heeft of zoo zijn voogd niet binnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente waar hij zelf woonplaats heeft H, van hem bedoeld in art. 12, eerste lid, onder 3o., indien hij meerderjarig is in de gemeente, waar hij woonplaats heeft. 2. De in het vorig zid als plaats van inschrijving aangewezen gemeente is die, waar de woonplaats gevestigd is of was op 1 Januari van het jaar, vol gende op dat, waarin de in te schrijven persoon het I8e levensjaar volbracht. Ten aanzien van hem, wiens inschrijving te Amsterdam of te Rotterdam moet ge schieden wegens woonplaats onderscheidenlijk in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie, wordt de gemeente, waar de inschrijving moet plaats hebben, bepaald naar het Rijk, waar de woonplaats gevestigd is of was op 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin de in te schrijven persoon het 18e levens jaar volbracht. Artikel 15. I. Hij, die volgens art. 12 moet worden inge schreven, is verplicht zich daartoe aan te geven bij den burgemeester der gemeente, waar de inschrijving moet geschieden. 2. Indien hij ongesteld of afwezig is, rust de verplichting tot het doen van de aangifte: a. indien het een minderjarige betreft, op zijn vader, moeder of voogd, mits de vader, moeder of voogd binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of jn het Koninkrijk Belgie woonplaats heeft, of indien de voogdij is opgedragen aan een reehtsper- soonlijkheid bezittende vereeniging, aan eene stichting of aan eene instelling van weldadigheid op de bestuurders b. indien het een meerderjarige betreft, die onder curateele staat, op zijn curator. 3. De minderjarige, die in den zin dezer wet geen vader, moeder of voogd heeft, of wiens vader, moeder of voogd niet hinnen hel Rijk, in het Duitsche Kijk of in het Koninkrijk Belgie woonplaats heeft, is, behoudens het bepaalde in het volgend lid. steeds zelf tot het doen van de aangifte verplicht. 4. Hij, die is opgenomen in een der art. 16 ver- melde gestichten en inriohtingen of behoort, tot de in het tweede lid van genoemd artikel bedoelde per- sonen dan wel in dienst is bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij de koloniale troepen, be- hoeft niet ter inschrijving te worden aangegeven. 5. De aangifte geschiedt in de maand Januari van het jaar, volgende op dat. waarin de in te schrijven persoon het 18e levensjaar volbracht. 6. Voor hem of haar, die tot het doen van de aangifte verplicht is, kan de aangifte geschieden door een ander, daartoe schriftelijk gemachtigd. Artikel 16. 1. De bestuurder van krankzinnigen-, idioten-, doofstommen- en blindengestichten, vangevangenissen van rijkswerkinrichtingen, van rijksopvoedings-ge- stichten en van tuchtscholen zenden jaarlijks voor 10 Januari eene opgave, ingericht in den door Ons te bepalen vorm, van de daarin opgenomen mannelijke personen, die alsdan voor de militie moeten worden ingeschreven, aan Onzen commissaris in de provincie, binnen welke de inschrijving moet plaats hebben. 2. Ten aanzien van de mannelijke personen. die ingevolge art. 39 van het Wetboek van Strafreeht ter beschikking van de Regeering zijn gesteld en niet in een Rijksopvoedingsgesticht zijn opgenomen, ge schiedt gelijke opgave vanwege Onzen Minister van Justitie. 3. De inschrijving van de in het eerste en het tweede lid bedoelde personen, zoomede van die, welke in dienst zijn bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij de koloniale troepen, geschiedt overeen- komstig door Ons te geven voorschriften. Artikel 17. 1. Voor de militie wordt ook ingeschreven of wordt opnieuw ingeschreven lo. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die na 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en voor het intreden van het 21ste levensjaar zijne woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie gevestigd heeft en wiens vader, moeder of voogd niet reeds in een dier Rijken woonplaats had 2o. Ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die niet in een der genoemde Rijken woonplaats heeft, doch wiens vader, moeder of voogd na 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin de minderjarige het 18de levensjaar volbracht, en voor het intreden diens 21ste levensjaar zijne of hare woonplaats binnen een dier Rijken gevestigd heeft 3o. ieder mannelijk ninderjarige, die na 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht en voor het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden, zoo hij of zijn vader, moeder of voogd binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie woonplaats heeft; 4o. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die na 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en voor het intreden van het 21ste levensjaar zijn woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie gevestigd heeft 5o. ieder mannelijk meerderjarige, die na 1 Januari van het jaar, volgende op dat waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en voor het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden, zoo ijij binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie woonplaats heeft; 6o. ieder mannelijk niet-Nederlander, die na 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en voor het intreden van het 21ste levensjaar iugezetene of opnieuw ingezetene is geworden in den zin van art. 12, tweede lid 7o. hij, die voor het intreden van het 21ste levens jaar ophoudt te verkeeren in een der gevallen, be doeld in art. 13, indien hij overigens, hetzij volgens art. 12, hetzij volgens het hiervoren onder lo.6o. bepaalde ingeschreven zou moeten worden. 2. Met betrekking tot het bepaalde onder lo.6o. gelden art. 12, laatste lid, en art. 13. 3. Ten aanzien van de gemeente, waar de in schrijving of de inschrijving opnieuw moet geschieden, geldt art. 14, eerste lid, met dien verstande, dat de maimziroxtfffiisiszsr plaats van inschrijving wordt bepaald naar de ge meente of het Rijk, wif„r de woonplaats gevestigd is of was op den dag, wad.ro p de in te schrijven persoon of zijn vader, moeder <T voogd is geraakt in een der het eerste lid van dit artikel omschreven gevallen. 4. Ten aanzien van de aangifte of opgave ter in schrijving of ter inschrijving opnieuw gelden de artt. 15 en 16, met dien verstande, dat de aangifte ge schiedt binnen dertig en de opgave binnen tien dagen na den dag. waarop de in te schrijven persoon of zijn vader, moeder of !voogd is geraakt in een der in het eerste lid van dit artikel emschreven gevallen. Artikel 102. 1. Met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden wordt gestraft de in art. '15, eerste of tweede lid, bedoelde persoon of diegene der in laatstgenoemd lid bedoelde bestuurders, die niet voldoet aan eene hem bij dat artikel of bij art. 17, vierde lid, opge- legde verplichting. 2. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste honderd gulden wordt gestraft hij, die opzettelijk een der in het eerste lid bedoelde feiten pleegt. Waar in het bovenslaande sprake is van vadermoeder of voogd, heeft zulks betrekking op miriderjarigen en strekt de uitdrukking ,.-vader voor het geval dat de vader de ouderlijkemaclit of de voogdij uitoefendde uitdrukking moeder" voor het geval dat de moeder de ouderlijke macht of de voogdij uitoefenten de uitdrukking „voogd" voor het gevcft, dat over den minderjarige voogdij wordt uitgeoefend door een ander dan den vader of de moeder. De uitdrukking „curator" heeft betrekking op meerderjarig en en strekt voor het geval, dat dezen onder curateele staan. Waar in het bovenstaande sprake is vanwoonplaats wordt, ten aanzien van hen. die geen vrijwillige woonplaats hebben dat zijn o. a. de minder - jot-rig en daaronder s,rstaan de plaats, waar zij werkelijk wonen, en, zoo deze ontbreektde plaats van verblijf. Voor het doen van de aangifte ter inschrijving, die moet plaats hebben tusschen 1 en 31 Januari a s., zal gelegenheid worden gegeven ter Gemeente-secretarie op alle werkdagen,'des voormiddags van 9 tot 4 uur. Des Zaterdags slechts tot 2 uur. Ter Neuzen, 22 December 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. F A. 1 K rvrv T-. 4

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1