ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6315. Zaterdag 18 December 1915. 55e J aargang. ABONNEMENT: ADVERTENTlEN Telefoon 25. Bit Blafl versGhijnt Maandag^, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. IHIIDIEaBTIE] IBXjA.ID. B1NNENLAND. pwa Per 3 maanden binnen de stad I.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 tmr op den dag der uitgave. Lauder in dienst houden van ingelijfden bij de Militie. lngediend is een wetsontwerp betreffende het langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie. Ter toelichting merken de Minister van Oorlog en Marine o.a. op, dat de reden, welke heeft geleid tot de wet van 29 Juli 1915 (//St. bl." no. 342) betreffende het langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie, thans opnieuw verlenging van den dienst van sommige groepen van dienstplichtigen doet noodig achten. De sterkte van de in werkelijken dienst zijnde en nog in werkelijken dienst te stellen landstorm-jaarklassen zal het mogelijk rnaken het naar huis zenden van oudere dienst plichtigen te doen uitstrekken tot lichtingen die thans nog tot de militie behooren, maar in gewone omstandigheden reeds naar de landweer zouden zijn overgegaan. Voordat die lichtingen met verlofkunnen worden gezonden, zal haar orergang moeten zijn tot stand gekomen, omdat de beweeg- reden van de wet van 31 Juli 1915 (//St. bl." no. 345) enkel spreekt van het met verlof laten gaan van landweer- m a n n e n. Wordt het wetsontwerp tot wet verheven, dan zal geen verdere verlenging van militie- dienst worden gevorderd van de dienst plichtigen der lichting 1906, die in 1914, en van die der lichting 1907, die op 1 Augustus 1915 voor overgaDg naar de landweer aan de beurt waren. De thans voorgestelde verlenging zal zich alzoo bepalen tot de ingelijfden bij de on- bereden korpsen der lichting 1908 en tot hen die ingevolge art. 99, tweede lid, der Militiewet niet naar de landweer over gaan, te weten van de bereden korpsen, de lichtingen 1906 en 1907 van de torpedisten en de pantserfort-artillerie, de lichtingen 1906, 1907 en 1908; van de zeemilitie de lichtingen 1909 en 1910. Lander in dienst houden van dienstplichtigen bij de Landweer. lngediend is een wetsontwerp betreffende het langer in dienst houden van dienst plichtigen bij de landweer. Bij dit wetsontwerp wordt voorgesteld om in art. 1 der wet van 31 December 1914 („Stbl." no. 650), gewijzigd bij de wetten van 30 Jan. 1915 en 29 Juli 1915, voor ,31 December 1915" te lezen „31 Juli 1916". Ter toelichting merkt de Minister van Oorlog op, dat de dienstplichtigen van de landweerlichtingen 1907, 1908 en 1909 (militie lichtingen 1899, 1900 en 1901) bij bet eindigen van den termijn gedurende welken zij ingevolge de wet van 29 Juli 1915 nog tot de landweer behooren, op 31 December 1916 uit den dienst bij de landweer zouden moeten worden ontslagen en vervolgens tot den landstorm komen te behooren. Aan de dienstplichtigen der lichting 1907 en 1908 is, voor zoover zij zulks wenschten reeds voorloopig (klein) verlof verleend en het laat zich aanzien, dat op genoemden datum ook de tot de lichting 1909 behoo- rende personen, wenscben, met zoodanig verlof vertrekken en daardoor aan den dienst bij den troep onttrokken zullen zijn. Ecbter is het van groot belang hen voorloopig in het bezit te lat^n van wapenen en van kleeding- en uitrustingstukken. Om dit te kunnen doen, zal het noodig zijn hen nog niet naar den landstorm te doen overgaan doeh voorshands bij de landweer te behouden. Aldus te bandehn, zegt de Minister, is wenschelijk, ook om voor de voor verlof in aanmerking komende dienstplichtigen de ge- legenheid te behouden desgewenscht voor loopig bij den troep aanwez'g te blijven. Grenswacht. Naar men mededeelt, bestaat het voor- nemen om de grenswacht, welke tbans is toevertrouwd aan belastingambtenaren, ma rechausfees en beeedigde landweer en welke groepen afzonderlijk van elkaar hun dienst doen, in het vervolg op te dragen aan patrouilles en wachten, die samengesteld zijn uit belastingambtenaren en miiitairen of marechaussees en miiitairen Promotierccht voor tie II. B. S.ers. Onderteekend door de bestuursieden van de Ver. van Directeuren van H. B S, 5j.-cursus, en van de Ver. van leeraren bij het Middelbaar onderwijs, en gesteund door een groot aantal hoogleeraren van de faculteiten voor wis- en natuurkunde en geneeskunde, is een circulaire opgesteld, gericht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, en aandringend z/op wegruiming van de beletselen, die de bezitters van het getuigschrift van een met gunstig gevolg afgelegd eindexamen van de hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursu3 verhinderen, examens af te leggen en te promoveeren in de faculteiten der geneeskunde en der wis- en natuurkunde aan de Universiteiten." Orr/.e neutralileit. De New-York World publiceerde heden ochtend een telegram uit Den Haag, waarin de volmaakte onzijdige houding onzer regee- riDg in dezen oorlcg wordt geschetst. De correspondent van het Amerikaansche blad had gelegenheid zijn telegram voor de ver- zending voor te leggen aan onzen Minister van Buitenlandsche Zaken, die de door hem gegeven voorsteiling als geheel juist karak- teriseerde. Nederland, zoo verzekert de correspondent tegenover de beweringen van het tegendeel in een der buitenlandsche en der Amster- damsche pers verschenen, is geen duimbreed afgeweken van het onzijdige standpunt, waarop het zich in het begin van den oorlog heeft gesteld en zal deze positie ook niet verlaten tenzij de onzijdigheid van het land door derden wordt geschonden. Zoo dik- wijls door eenige daad van de oorlogvoeren- den zijn rechten als onzijdige zijn geschon den heeft de regeering zonder aarzeling geprotesteerd. De correspondent doet dan uitkomen, dat deze volstrekt onzijdige houding het noodig maakt leger en vloot nog immer gemobili- seerd te houden. De bewering, die is gedaan, dat, omdat er goederen naar Duitschland worden ge- smokkeld tegen uitvoer-verboden en andere belemmeringen in, de Nederlandsche politiek een van de oorlogvoerende partijen zou hebben begunstigd is ten eenenmale onjuist. Daarin ligt zoomin een aanwijzing van de buitenlandsche politiek van Nederland als het misdadig werk, dat in andere landen door bepaalde elementen wordt gedaan de buitenlandsche politiek dier landen vertegen- woordigt. De correspondent gewaagt dan van het wetsontwerp, dat is ingediend om een eind aan het smokkelen te maken en geeft van de voornaamste bepalingen een overzicht. Ook de gevangenneming van den heer Schroder wordt in dit telegram vermeld, daar men van dit feit heeft willen maken een bewijs, dat onze regeering een politiek zou voeren ten gunste van een der twee partijen. Die vervolging, zegt de correspondent, werd ingesteld op vermoeden van schending van de Nederlandsche wet, de betrokken journalist had door zijn heftige artikelen in het buitenland den indruk gemaakt, dat onze regeering niet langer onzijdig is, //daar die blijkbaar den clandestienen uitvoer naar Duitschland begunstigde." De gevangenzetting van den heer Schroder was evenwel aldus de correspondent, Joseph W. Grigg een daad van de rech- terlijke macht, niet van de regeering en de bewering in de Britsche pers gedaan, dat deze vervolging een gevolg zou zijn van Duitschen druk is een volstrekte onwaarbeid (N. Ct.) Papier. Men meldt aan d« N. R Crt Doordat de invoer van grondstoffen, noodig voor de papierindustrie, vele moei- lijkheden ondervindt, zijn Nederlandsche papierfabrikanten er toe overgegaan, in de gemeenten Drunen, Baardwijk, Loonop- zand en Waatwijk uitgestrekte mastbosschen aan te koopen. GEMEENTEKAAD VAN TEK NEUZEN. Vergadering van Donderdag 16 Dec. 1915, des voormiddags 10 ure. Voorz.itter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegen woordig de leden: A. Visser, D. J. Dees, J. J. de Jager, R. Scheele, A. C. Len- sen, J. de Bruijne, M. Eijke, E. H. T. van Borssum Waalkes, D. Scheele, H. B. van Nes, R. E. G. Nolson en L. T. van Hasselt. Afwezig de heer A. H. Donze. De voorzilter opent de vergadering en deelI mode, dat de heer Donze heeft bericht wegens ongesteldheid de vergadering niet te kunnen bijwonen. Alsnu komt aan de orde: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 4 en van 19 November 1.1. worden met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Het raadsbesluit van 1 November 1915, betreffende liel aangaan eener leening ter voldoening van de aan het plaatselijk steun- comite toegekende suhsidie, voorzien van het bewijs der goedkeirring door gedepu- teerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van het bestuur der vereenlging „de Vereenigde Handwerkslie- den", waarin dit den raad dank zegt, voor de voor de jaren 1916 tot en met 1920 toe gekende suhsidie ad j 200. Aangenomen voor kennisgeving. c. Eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 19 November 1915, waarbij, van bet bewijs hunner goedkeuring voor zien, wordt teruggezonden het kohier van het schooigeld voor het openbaar lager on derwijs, over het 4e kwartaal 1915. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een kennisgeving van D. van den Ouden, dat hij zijne benoeming tot lid van het burgerlijk armbestuur aAnneemt. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een adres van E. J. Grootaert, werk- man te Sluiskil, waarin deze te kennen geeft, met het oog op zijn inkomen en de stijging van de prijzen der levensmiddelen, niet in staat te zijn de door hem verschuldigde 3 kwartalen schooigeld ad 5.20V2, benevens 2,10 onkosten wegens vervolgingskosten, te betalen. De voorzitter djeelt mede. dat het verschul digde bedrag inmiddjels is betaald' en dus niet op het adres behoeft beschikt te wor den. f. Het raadsbesluit. van 4 November 1915, tot verkoop van 500 M2. bouwgrond aan J. V. H. van Cantfort, voorzien van het be wijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. Het raadsbesluit van 4 November 1915, tot verkoop van 160 M2. bouwgrond aan J. J. Dooranbos, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. h. Het raadsbesluit van 4 November 1915, tot verkoop van 500 M2. bouwgrond aan L. Cli. Wabeke, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. i. Eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 26 November 1915, waarbij, van het bewijs hunner goedkeuring voor zien, wordt teruggezonden het suppletoir kohier van de belasting op de lionden, voor het jaar 1915. Aangenomen voor kennisgeving. j. Verslag der oommissie van loezicht op het middelbaar onderwijs voor de jaren 1913 en 1914. In dit verslag wordt alleen melding ge maakt van de samenstelling en inrichting der hoogere burgerschool, terwij! er geen be- schauwingen of bijzondere mededeelingen worden gedaan of op- of aamnerkingen ge maakt. Dit verslag zal worden gedeponeerd in het archief. k. Verslag van de plaatselijke commissie van loezicht op het lager onderwijs in de gemeenie Ter Neuzen over het jaar 1914. Bijzondere mededeelingen omtrent het on derwijs komen in dit verslag niet voor. Melding wordt gemaakt, dat in de in het verslag voorkomende staat, betreffende de gaoorloofde en ongeoorloofde verzuimen van de leerplichLLge leerlingen, het percentage van de bijzondere scholen niet als juist mag aangemerkt worden, daar alleen het hoofd der R.-K. school eene opgave van het aan tal verzuimen verstrekte. Door de hoofden der bijzondere scholen te Driewegen en Sluiskil werden geen opgaven ingezonden, terwijl het hoofd der school aan de Jozina- straat berichtte, dat geen opgave meer door liam wordt verstrekt. Dit verslag zal worden gedeponeerd in het archief. 1. Een kennisgeving van Ding. Scheele, dat hij de benoeming tot plaatsvervangend lid der commissie voor de paarden- en vee- markt niet aanneeint. Overeenkomstig het voorstel van den voor zitter, wordt besloten, de eventueele aan- vulling der commissie uit te stellen tot het volgend j aar. m. Een adres van Th. van Pienbroek, arts te Tor Neuzen, (die daarin verzoekt, hem te benoemen tot gemeente-geneesheer, nu, door het vertrek van den arts. D. Buyze, deze plaats vacant is. Overeenkomstig het voorstel van den voor zitter, wordt besloten, dit adres in aanmer king te nemen bij de oproeping van sollici- tanten naar deze betrekking. n. Een adres van de afdeeling Ter Neu zen van Breda's Ivruisverbond, die daarin hare ingenomenheid betuigt met de gedeel- telijk gunsLige beSchikking op haar verzoek, om vermindermg van het aantal vergunnin- gen tot verkoop van sterken drank en tot het stellen van strengere eischen voor ver- loven, waaixlooir de raad getoond heeft, een open oog te hebben voor de nooden en be- hoeften van de pLaats zijner inwoning. Zij maakt van deze gelegenheid gebruik den wensch uit te spreken, dat in de te maken verordening op sluitinguur en mu- ziek, de- geest van den nieuwen tijd zich moge weersjnegelen. Overeenkomstig het voorstel van den voor zitter, wordt besloten, met den inhoud van het adres rekening te houden, bij de vast- stelling eener desbetreffende verordening. o. De voorzitter wenscht eene mededee- Ling te do-en, namens burgemeester en wet- houders, omtrent het in de vorige vergade ring aangenomen voorstel van den heer Van Hasselt, om burgemeester en wethou- ders uit te noodigen tot het indienen eener verordening, houdende bepalingen omtrent het sluilingsuur der herbergen en beperking der vrijheid van den burgemeester tot het geven van verlof voor het spelen van mu- ziekinstrumenten e.d. Bij de bespreking van deze uitnoodiging in bet college van burgemeester 'en wethou- ders, is gebleken, dat omh-ent deze zaak geen eenstemmigheid te verkrijgen was. Een van de leden voelt er in het geheel niets voor, om er wat aan te doen, een ander lid was wel genegen, oan in den aangegeven geest eenige bepalingen voor te stellen, en het der de lid wensch te l iever die n adere hiom- ding van den raad in dieze af te wachten. In verband daarmede verzoekt spreker den raad, de opdrach t aan burgemeester en wethouders te willen terug nemen en eene commissie uit zijn midden te benoemen, om deze zaak ter hand te nemen. De heer Eijke meent, dat het, zooals het tegenwoordig gaat, good is. Er wordt niet te veel en niet te weinig verlof voor amu- sementen gegeven, hij zou de bevoegdheid voor die vergunningen maar willen laten bij den burgemeester. De voorzitter meent, dat er toch geen be- zwaar tegen is, dat in den door den heer Van Hasselt aangegeven zin een voorstel wordt gedaan; blijkt dan, dat de raad met een ingediend concept geen genoegen neemt. dan kan dat nog al tijd worden verworpen en blijft de zaak zooals die is. De heer D. Scheele ziet er geen bezwaar in, dat burgemeester en wethouders voort- gaan met het uilvoeren der hen gegeven op- dracht. Laat zij een voorstel aan het oor- dieel van den raad onderwerpen, deze kan dat dan afstemmen, maar dan hebben bur gemeester en wethoucLers toch de hen ge geven opdracht vervuld, en het gaat volgens spreker niet aan, dat zij er zich met een Jantje van Leiden afmaken. De voorzitter weerspreekt, dat burgemees ter en wethouders zich er met een Jantje van Leiden zouden willen afmaken, maar wijst er op, dat er in het college geen meer- derheid, noch eene minderheid was te ver krijgen, zoodat er geen voorstel kan gedaan worden, een drieledig voorstel te doen gaat toch niet aan. De besle op'.dssing is daarom, d(at de raad de taak overneemt, en, met me- dewerking van het secretariepersoneel, eene verordening s amens tel t De heer Van Nes wil mededeelen, dat hij voor de motie-Van Hasselt heeft gestemd, omdat hij er geen bezwaar in had dat enkele punlen, betreffende de bepalingen op de herbergen, werden gewijzigd, maar dat hij er overigens geen voorslander van is, om in de bastaande gebruiken en regelingen in te grijpen, voor wat betr-eft liet een uur vroeger of Later openstellen der cafe's. Op bet alcoholgebruik in het algemeen zou eenige beperking van weinig beteekenis zijn. Hij kan zich aansluiten bij de woorden van den heer Eijke. De voorzitter merkt nog op, dat er toch eenige nadere bepalingen zouden kunnen voorgesteld worden, niet rakende aan de uren van openstelling. Evenwel: de raad moet beslissen. Hij vraagt, of de heer Eijke zijn voorstel, om het genomen besluit in le trekken, handhaaf t. De heer Eijke antwoordt bevestigend. Het voorstel wordt voldoende gesteund. De heer Lensen geeft te kennen. dat, wan- neer hij stemt voor het voorstel van den heer Eijke, dit is, omdat hij niet wil tornen aan de macht, die gegeven is aan den bur gemeester, of die hem vervangt; hij is van meening, dal het beter blijven kan, zooals bet nu is. De heer De Jager wil opmerken, dat zeker de poging van den heer Van Hasselt, om een einde te maken aan zekere toes.tan- de.iimoet worden gewaardeerd, dat hij eenige beperking wensch te, valt zeker goed te keuren, maar daar tegenover staat, dat ook rekening moel worden gehouden met de practijk van het leven en dat het niet mogelijk is, den raad te laten beslissen over aLle vcrzoeken om vergunning voor een of ander, die nu bij den burgemeester worden gedaan. Hij is van meening, dat de be voegdheid, voor het geven van vergunnin gen voor vermakelijkheden e.d., bij den bur gemeester zal moeten blijven. De voorzitter geeft als zijn persoonlijke meening te kennen, dat er wel bepalingen kunnen worden gemaakt, die op een of ander gebied beperking tengevolge hebben, zonder dat de raad behoeft te treden in de bevo'egdheden, die aan den burgemeester zijn toegekend. Het doet er ten slotte ook min der af of toe, of thans. al of niet een spe- ciale verordening wordt voorgesteld, daar, als eenmaal de algeheele herziening der po- iitieverordening aan de orde komt, ieder lid afwijkende voorstellen, die liij noodig achl, kan indienen. De heer D. Scheele betuigt zijn spijt, dat er een voorstel gedaan wordt, om het ge- nomen besluit weer in te trekken. Men was mi in een goed stadium om tot verbete- ring te komen; kon het niet gevonden wor den door verkorting van de uren der open stelling van de herbergen, dan kon er toch wel wat gedaan worden tegen het laten spelen van die onmatig groote inslrumanten, die de burgerij in beroering brengen en op- schudding verwekken in de omgeving, die de jongelui in verleiding brengen de gele- genheden te bezoeken, wat van zooveel na- dieel kan worden voor hun volgend leven. Hij betreurt het voorstel tot intrekking van het eenmaal genomen besluit. De heer De Bruijne drukt ook zijn spijt uit, dat men op het besluit wil terugkomen; hij meent ook, dat het een goed werk zou zijn, het spelen van die orgels wat te be- perken, om hetgeen daarvan het gevolg is. Hij wijst op Hulst, men heeft gezien, wat er daar weer het gevolg van was en de bur gemeester van Hulst heeft zelf blijk gegeven van het zoo in te zien, door wijziging der verordening voor te stellen. De voorzitter wijst er op, dat in deze uit- stel geen afstel is, zoowel de heer Van Has selt, als de heer D. Scheele, zullen later ge legenheid krijgen, als de politieverordening aan de orde komt, maatregelen voor te stel len en van hun inzicht te doen blijken. Die herziening zou misschien al aanhangig zijn gemaakt, ware het niet, dat de raad op het oogenblik toch alleen maar secondair de macht heeft tot het vaststellen van straf- verardeningen, daar deze toch de goedkeu ring moeten verwerven van den comman dant der ku.stbatte.rij. Dat zou nu vermoe- delijk wel geen bezwaar opleveren, maar het is toch ook een der redenen, dat er thans niet dieper op ingegaan is. Spreker meent dit te moeten onder het oog brengen, om aan te toonen, dat a lies nog niet reddeloos verloren is, als het voor stel van den heer Eijke wordI aangenomen. Het voorstel van den heer Van Hasselt is aangenomen, maar, nu het op de uitvoering aankomt, bleek dit niet mogelijk, waarom spreker aan den raad mededeeling deed van het resullaal. De heer Van Hasselt merkt op, dal buiten den raad, zoowel, als. nu blijkt, ook in den. raad, bet door hem gedane voorstel wordt beschouwd als een ingrijpen in het open baar verkeer en een treden in de bevoegd- heden van den burgemeestea*. Dit lag geens- zins in zijne bedoeling, hij wil alleen het drankgehruik beperken. Het besluit is ge nomen naar aanleiding van het ingekomen adres van Breda's Kruisverbond en nu gaat het volgens hem niet aan, om nu maar net te doen alsof er niets gebeurd is, dan schie- len we daarmee niets op. Dat de voorzitter in het vooruitzicht stelt, dat er later nog op kan worden feruggekoimen, daaraan (hecht hij niet veel, want, als, de heeren er nu niet aan willen, dan zal dit later ook het geval zijn. Wil men nu op het genomen besluit terugkomen, dan kan hij niels anders doen, dan er de schouders voor ophalen en dat jammer vinden, dat in deze niets kan wor den tot stand gebracht. Hij vindt het ook geen hoogstaande houding voor den raad, om in eene volgende vergadering reeds terug te komen op een besluit, dat in stemming is gebracht, nadat daarover uilvoerig van gedachlen is gewisseld en ieder zijne mee ning duidelijk heeft kunnen kenbaar maken. Het voorstel van den heer Eijke, om de in de vorige vergadering aangenomen motie- Van Hasselt we,der in te trekken, wordt aan genomen met 9 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren De Jager, R. Scheele, Lensen, Eijke, Waalkes, Van Nes, Nolson, VLsser en Dees; tegen stemmen de heeren De Bruijne, D. Scheele en Van Has selt. 3. Benoeming van eene onilerwijzerss aan school B. De voorzitter noodigt de leden uit, over te gaan tot het benoemen eener onderwij- zeres aan school B, ter voorziening in de vacature, ontistaan door het verleend eervol ontslag aan mej. J. van Borssum Waalkes. Hij noodigt de heeren Waalkes en D. Scheele uit, met hem het s,tembureau te vormen. TER COURANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1