ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6314 Donderdag 16 December 1915. 85e Taarerane. De Burgemeester der gemeente Zaamslag De Oorlog. 1 ABONNEMENT ADVERTENTIEN Telefoon 23. Dit Blad verschijnt Maandag^, Woensdag* en Vrijdagavond, nitgezonflerfl op Feestdagen, bij de Firma BINNENLAND.~ PKItlLLKTOH. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. 81] vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUr op den dag der uitgave. 1) COURANT n brengt, ter kennis van houders van TREK- HONDEN, dat op grond van art. 32 der Inkwartieringswet eene vordering van TREKHONDEN van het MANNELIJK geslacht en met een schofthoogte van minstens 65 c.M. ten behoeve van het LEGER zal plaats hebben dat daartoe eene KEURING zal worden gehouden op Vrijdag den 17 Decem ber a sdes voovmiddags ten Slj2 ure, op het erf van Mej. Wed. A. DE MUL, Polderstraat, alhier beveelt, met verwijzing naar de straf- bepalingen, gesteld op de uiet-nakoming van deze bekendmaking, houders met hunne Honden op bovengemelde plaats en tijdstip tegenwoordig te zijn. Zaamslag, den 9<len Deeember 1915. De Burgemeester voornoemd, JOB® DE FEIJTER Pz. TWEEDE KAMER. Vergadering van 14 December. Voorzitter: Mr. H. Goeman Borgesius. Na opening der vergadering blijkl vol- gens het verslag der „H. Crt. het ver- eisclile aantal leden niet aanwezig, zoodat de vergadening tot half 12 wordt verdaagd. S Laa Isbegroo t Ing. De heer Marehant spreekt in naam van den heer Bos, die ongesteld is. Spreker meent, dat het waarsehijnlijk is, dat de Re- geering mvLoed heeft geoefend op de justi- tieele actie tegen den hoofdredacteur van de „Telegraaf", waardoor in het buitenland een verkeerde ien ongewen&chle drndruk wordt gewekt. Er blijft nu niets over als zic.li toe te verlrouwen aan de onpartijdigheid der rechters. InderdaaKl is zoo juist de lijding gekomen, dat de heer Schroder is vrijgc- sprokeu nopens de zaak, waarin 6 maan den tegen hem was geeiseht. Hieruit volgt, dat er tegen (een |sitraf van iden heer Schroder toch ook nit juriidisch pqgpunl bezwaren zijn aan te voeren. Den Minister van Rinnenlandsche Zaken voegt den heer Marehant toe, dat hij in- canstiLulioneel handclt door zich over dc Stalen-Generaal heen te wenden tot het volk. Als de Regeering meent, dat de Kamer niet meer weerspiegelt, wat er in het volk om- gaat, kan zij slechts een middel gebruiken: de Kamer ontbinden. De heer Heeres verklaart zich tegen een duurtetoeslag en voor loonsverhooging en zal daaroan tegen de motie-Ivetelaar en voor de niotie-Helsdingen steinmen. Hij bepleit voorts verhooging der uitkeering aan de ge zinnen der gemobiliseerden, omdat men deze tijdelijke landsdienaren niet bij de vaste mag ten achter stellen. De tijdelijke voorzitter van den Minister- raad, de bear Gort van der "Linden, ver klaart zich nog eens tegen een loonsver hooging, maar wil de mogelijkheid van een duurtetoeslag onderzoeken, waardoor stem- miing over de motie-Ketelaar overbodig is, De Minister van Landbouw, de heer Post- huma, betuigl zijn leedwezen er over, dat de heer Richon de zaak van den verkoop van grond der maatschappij „Koningskadc in de Kamer ter sprake heeft gebracht. Hij had beter gedaaii de nu tot niets terugge- j brachte beschuldliging tegen den heer Yer- steeg, secretaris-generaal van den landbouw, buiten de Kamer le houden. De heer Kelelaar trekt zijn duurtetoeslag- motie in. Het eerste deel der motie-Helsdingen, in zake loonsverhooging, wordt verworpen met 42 tegen 15 steinmen, waardoor het tweede deel vervalt. ilooidstuk I der Staaisbegrooling woidt aangenonten. Aan de orde is de beschikbaarsteliing van leveiLsiniddelen en vcevowler en koslen van tijdelijke Itijksbure,aux en in verband daar- inede verhooging der Landbouw-begrooting. De heer Drion bckritiseert de maatrege- Len en verzoekt den Minister in overweging te nemen of verandering van politick niet mogelijk is. De heer Van Vuuren meent, dat er onvol- doende gegevens verschafl zijn in zakc het at of niet voordcelige der graanvoorzienings- politiek. Spreker wijst er op, dat er in Engeland minder voor liet graan wordt be- taald dan bier, ofschoon de prijs ginds hoo- ger inoet zijn, omdat de assurantieprcmies voor EngeLand hooger zijn. De vestiging van een monopotie voor den aankoop zal on- mogelijk op den duur voor het laaghouden der prijzen bevorderlijk zijn. De heer De Jong verdedigt de graanpo- litiek der Regeering, die liij een gezonde politick lioemt, waarmede is verkregen een zeer aannemelijke wiittebrood- en een zeci billijke bruinbroodprijs, terwijl de Regeering heeft voorkomen, dat millioenen en milli oenen bij de graanvoorziening zijn verloren. Wei vraagt spreker den Minister, of deze een afschaffmg van het monopotie niet mo gelijk acht, doch, als de Minister er ont- kennend op antwowdt, zal hij er zich bij neerleggen. De Minister van Landbouw, de heer Posh huma, deell mede, dat er slechts enkele iinporteurs-commissionnairs zijn, die in ge- wone o,mstandighoden het land van graan lielpen voorzien. Voor spreker staal vast, dat de Regeering, hoe er ook over moge worden gepraat, niet goedkooper had kun- nen koopen, hetgeen de Minister met cijfers nader aantoont. Spreker is, voordat hij Mi nister word, steeds geweest tegen hetgeen hij als bewindsman genoodzaakt was te doen. Hij heeft 20 jaren tang in het vereenigings- leven de stelling t>etoogd, dat wat men zell kan doen, men niet aan het Hijk moest vragen, omdat daardoor banden met de Re geering onlstaan, die men als vrij burger beter doe I met niet te wen sell cn. Hieruit blijkl, dat de Minister, zoodra het weer mo gelijk is, het monopotie zal afsehaffen. Als men onder deze omstandlgheden den import vrij laat, krijgt men een onregelmatige voor- ziening, doordat de aanv.oer zal worden ge- staakt, wannoer dc ]>rijzen in Amerika zoo zijn, dat men daarvoor niet kan koopen en doen vervoeren. Doch op dit oogenblik lean, de Minister minder dan oioit tot een verandering zijner politick overgaan. Het wetson twerp wordt goedgekcurd; evenats hoofdstuk II der Staalsbegrooting; intrekking der wet van 15 April 1881 tot regeling van het pensioen der militaire Leden van het Hoog Militair Gea*echtshofwijziging van art. 50 dier Pensioenwet voor de gemeen- te-ambtenaren 1913; regeling der ontvang- sten en uitgaven van liet pensioenfonds voor de gemeente-ambtenaren voor 1910 en van het weduwen- en weezenfonds voor burger- lijke ambtenaren; vaststelling der begroo'ting van het leeningsfonds 1911 voor 1916. 1 Aan de orde is het wetsontwerp betreffen- de een overeenkomst met de Kon. Paketvaart Maatschappij noipens het onderhouden van stoamvaartvea'bindiingen in Nederland sch- Indie gedurende de jaren 1916 tot en met 1925. De heer Hughenholtz bepleit de instelling van een 3e klasse voor Europeesche reizi- gers en dringt er op aan, dat de Minister deze bepaling in het contract met de maat schappij zal doen opnemen. De heer Pock protestccrl er legen, dat men steeds met centraeten op het laalste oogenblik bij de Kamer kornt. Minister Rarnbonnet, zijn ambtgenoot, den heer Pleyle vervangende, belooft beterschap en merkt op, dat een imperatief voorsehrij- ven der wenschen van den heer Hugenholtz op moeilijkheden stuit, daar het dikwijls kleine tijntjes zijn, waarop weinig Europee sche passagiers worden vervoerd, die voor zulk een 3e klasse in de termen vallen. In verband met een amendement der com- missie van rapporteurs, wordt de discussie over dit onderwerp tot morgenochtend ver daagd. Aan de orde is de. behandeling van een overeenkomst met de Nederlandsche Han- del-Maatschappij voor den verkoop in Ne derland van de voor landsrekening in Ned.- Indie gewonnen voorthrengselen van land- en tuinbouw. De heer Van Ttaalte verdedigt een molie, waarin de Kamer als liaar oordeel uit- spreekt. dat liet wensehelijk is, dat over- eenkomsten als de onderhavige voortaan worden gesloten onder voorbehoud van be- krachliging t>ij de wet. De motie wordt op een nader le bepa- len dag beliandeld. Goedgekeurd worden verschillende wels- ontwerpen, o.a. een renteloos voorschot aan de Eerste Gisal Cultuur-Maatschappij in Curacao. Goedgekeurd wordt de voorgestelde her- ziening der wettelijke bepalingen ointrent de betaling van den accijns op het gediis- tilleerd. Bij het voorstel tot bijdragen aan het Kon. Nat. Sleun-comite geeft de heer Spiekman den Minister in overweging aan de Kamer mee te deelen, hoe het eomite eigenLijk werkt, protesteert hij er tegen, dat in een stad als Arnhem, het Steun-comite is opge- heven, waardoor de ondersteunden bij het armbestuur terechtkomen en dat de controle der werkloosheidskassen door de armbestu- ren geschiedt. Spreker bepleit meer lie trek king der vak- organisatie's in de steun-comite s en komt op tegen de tiuitengewoon ki-enterige wijze, waarop liet Steun-coanite zich het lot aan- trekt der gezinnen van de landweerplichti- gen der lichting 1908. De Minister van Landbouw, de heer Posl- liuma, zegt, geen kans le zien, een locaal comite te doen voortbestaan, als het eomite zelf zich wil opheffen. Als de gezinnen der landweerplichtigen—1908 evenwel uitkeering kregen tijdens het klein veadof, zou liet ge- volg ervan zijn, dat zij cenige maanden thuis hi even en dan weer in dienst terug- keerden. De kieine neringdoenden kunnen daaren boven op andere wijze geholpen worden De heer Van Doorn wijst op het demo- raliseerende van voortdurende nilkeering. Het wetsontwerp wordt zonder hoofde- lijke stemming aangenomen. DE ALGE1V1EENE TOESTAND. Het Duitsche groote hoofdkwartier con- stateerde gisteren, dat geen Fransche of Engelsche soldaat meer op Servischen bodem stond, een feit, wat van de andere zpde niet wordt betwist. De voorloopige afloop van de Fransch- Engelsche expeditie tot bulpverle ning aan Servie schrijft de N. R. C't. is dus, dat er niet alleen van hulpverleening aan de Serviers niets gekomen is, maar dat ook de bondgenooten uit Servie naar Grieksch gebied teruggedreven zijn. Een onaange- i ame omstandigheid uit het oogpunt van piestige voor Engeland en Frankrijk is, dat dit nu juist door de Bulgaren, een Balkanvolk, is geschied. Hun prestige in bet Oosten, dat is juist wat voor Engeland en Frankrijk op het spel staat; niet de beslissing van den oorlog. Als die ooit valt, zal het waar- schijnlijk niet in het Oosten zgn. Maar al gaat het niet om de beslissing van den oorlog, dat prestige is toch veel waard en hangt natuurlijk ook wel met die beslissing samen, en dat prestige van de entente is in denlaatsten tjjdin niet geringe mate gesehokt. De mislukking van de expeditie aan de Dardanelien, de vergeefsche pogingen om Bulgarije aan haar zjjde te krijgen, de tegenslag in Mesopotamia, en het uitblijven eerst en de mislukking darna van de hulp verleening aan Servie en in verband daarmee het neutraal blijven van Griekenland, en daarbij de wel wat meer dan gewone afstand tnsschen woorden en daden, dat is alles niet geschikt om het gezag van de mogend- heden der Entente in het Naburige Oosten te doen toenemen, met welk gezag ook weer dat van den Europeaan in het algemeen wordt gezegd samen te hangen. Het officieele bericht der Franschen meldde Maandagavond, dat z^ Zondag zich op de linie GewgeliKilindir hadden terug- getrokken, dat is geheel op Grieksch gebied. Kilindir ligt ruim 6 K.M. achter de grens in Grieksch-Maeedonie, ten zniden van Doirau. Uit een nagekomen bericht van den Bulgaar9chen staf wordt de uitdrukking van het Engelsche ministerie van oorlog onze troepen zijn er met behulp van ver- sterkingen in geslaagd terug te trekken", duidelijk. Blijkbaar was dat nog moeilijk te bereiken, aangezieD op den terugtocht Franschen en Engelschen, althans een tijd- lang, door de Bulgaren van elkaar «waren gescheiden. Volgens een Reuter-bericht uit Saloniki laten de Grieken nu een strook vrij voor de operatie der verbonden landingstroepen, en waarschijnlijk volgt daaruit, dat zij zich er ook niet tegen zullen verzetten, zoo de centralen hen uit die strook mochten willen gaan verdrijven. Wij zeiden zooeven, dat de beslissing in den oorlog. zoo zij ooit valt, waarschijnlijk niet op den Balkan, noch in Rusland, maar in het Westen za vallen. DOOR H. BERT RAND. De inbraak. Het was 's avotnids elf uur. De sneltrein van Keulen was juist aangekomen. In de vestibule van het hotel Conlinen- taal stond de portier en wachtlc nog op logcergasteneonige kellners en de huis- knecht leunden slaperig tegen den muur. Daar hield een vigilante voor het hotel stil, de portier snelde toe. Een magere, lange man staple uit het rijtuig. Hij had; een lichte stofjas aan en een grijsgeruite pantalon en droeg in zijn hand een geel koffertje. Naar zijn uilerlijk te oordeelen, zou men hem voor een Engelschman hou den, en ook de uitspraak bewees, dat men. met een Brit te doen had. Kan ik hebben een kamer op de eerste verdieping? vroeg hij, de woorden letterlijk in zijn mond kauwend. De portier hoog en an twoordde. Zeker, mijnheer! Hij wilde meteen het handkoffertje van den vreemdeling aannemen, maar deze maakte een afwerende beweging. Met de zekerheid van iem,and, die veel gereisd heeft, hij regelrecht op de trap af. Een zeer rustige kamer, portier, zei hij nog. Ik hen zeer vermoeid. En ik reis morgen af met den eerslen trein en wil vroegtijdig gewekt worden. Ober! K.arner no. 3! riep de portier den kellner toe, die reeds bij de trap stond om den logcergast naar boven te geleiden. En zachtjes: Kamer no. 3. Ge weet wel, ober, kainer no. 4 blijft gereserveerd voor den heer, die telegrafiseh op den naam Smith kamer no. 3 of 4 bestelde. In zijn kamer gekomen, beval de vreem deling den kellner hem tersilond frisch wa ter te bezorgen. Ik wensch niet te worden gestoord. Ik ben zeer, zeer moede. De ober hoog zoo diep, als kellners enkel voor reizende Engelschen doen en wilde reeds dienstvaardig heensnellen, toen de vreemdeling hem nog eens terugriep:. Ik wil reeds hedenavond de rekening betalen, omdat ik morgen zeer vroeg ver- trek. Intusschen hield er weer een vigilante voor het hotel stil. Ook nu snelde de por tier naar de deur en weer staple er een lange, magere man uit het rijtuig. Hij was even als de eerste, gekleed in een lich te stofjas en droeg eveneens een gee! koffer tje in de hand. Buitendien had hij nog een parapluie bij zich. Die twee heeren geleken op elkaar als twee druppels water, maar de portier merkte dit niet eens op, in de eerste plaats, omdat het hem niet aanging, maar ook omdat alle reizende En gelschen op elkaar gelijken. Ik heb een kamer besteld op den naam Smith, zei de Brit, terwijl ook hij zich ter- stond naar de trap begaf. Ook hij verkoois zijn koffertje zelf le dragen. Zeer goed, Mr. Smith. Jan! De ober geleidde ook den tweeden logeer- gast zelf naar boven. Ik wil morgen vroeg gewekt worden. Ik moel heel vroeg met den eersten trein mede, zei de vreemdeling, terwijl hij de trap Langzaam opliep. Het koffertje scheen zwaar te zijn; het koistte hem moeite het te dragen. Zeer goed, Mr. Smith. Hebt u nog iels landers le bevelen? Alleen een kop thee! En dan wil ik slapen. Ik ben zeer moe, want ik heb den geheelen dag gereisd. Maar ik moel nu nog de rekening hebben, omdat de trein al zoo vroeg vertrekt. Zeer goed, Mr. Smith. Jan, de kellner, bracht den eenen heer waschwater en den anderen een kop thee, vervolgens aan beiden de rekening. Hij ver- liet de kamers zeer tevreden. De reizigers hadden zich gedragen als Engelsche lords wat de fooiien betreft, ten minste. De nachlportier deed nu de ronde door de gangen en draaide de overbodige gas- vlammen uit. In het geheele hotel heerseh- te diepe rust. De beide Engelschen konden naar hartelust slapen. De vreemdeling op no. 3 was ook ter- stond, nadat hij zich had opgefrischt, naar bed gegaan. Dat was niet het geval met den vreem deling, die op den naam Smith kamer no. 3 De post uit de RLjnst.reek en Zuid" Duitschland komt nog steeds niet aan, een omstandigheid, waaraan we gewoon zijn geworden, de veronderstelling van troepen- )ewegingen ter voorbereiding van operaties op het Westelijk oorlogsterrein te verbinden. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat let ditmaal bijzonder lang duurt. DE RECRUTEERING. De recrutecringsl)ureelen in Engeland wor den zoo mieldt de „Tel.". bestormd. Dit blijkt uit de verslagen van allerlei dis- tricten. Te Birmingham werd bevolen de kantoren zoo noodig den ganschen nacht open te laten. 't Geneeskundig onderzoek werd uit- jesleld. Tweehonderd politieagenten meld- den zich voor dienshieming aan. Te Bristol was men met werk overstelpt, ondanks de hulp van 300 vrijwillige kler- ken. Ook te Cardiff moesten in de laatste dagen de bureaux nacht en dag open blij ven. Te Derby opende men een hulpkantoor. Te Glasgow moest de politic de orde hand- haven; aan de onderwijzers zal men een lialven dag verlof geven om bij de inschrij- vingen te helpen. Ook hier werden bij- lokalen geopend. Te Leeds vreest men Za- terdagavond nog niet gereed tc zijn. le Liverpool stonden Zaterdag lange rijenman- nen geduldig te wachten tot het hun beurt was om het recruteerings-bureau binnen te gaan. Te Manchester was de vroegere rc- cruteering gering bij de beweging, welke er nu heerscht. En dergelijke berichten komen ook uit Hull, Neweastle-on-Tyne, Portsmouth en Sheffield. Te Louden zag men, volgens de „Times'", eigenaardige tooneelen. Duizenden mamien boden zich voor dienstneming aan en de regen, die bijna den ganschen dag neer- viel, kon de mas&a recruten niet verdrijven. In sommige bureaux der voorsteden was 't personeel niet talrijk genoeg. Te Eastliain kwam men op 'n ge-1 ukkige gedachte. Om de verveling der wachtenden te verdrijven, werden dezen op een militair concert in de groote zaal van 't stadhuis vergast. On- dertusschen nam men de namen en adressen der recruten op. Te Harslesden echter bcle.gden de onge- duldigen een meeting om te protesteeren tegen de onvoldoende maatregelen. In een motie eisehte men meer eerbied voor de re cruten, waarvan er velen vijf uren in denj regen hadden gestaan. Dadelijk verscheen de polibie om naar de oorzaak van de ontevre- denheid te informeeren en, toen de agenten de grieven der recruten vernamen, boden ze dezen een schuilplaats aan in een der zalen van hun bureau. Men telefoneerde oimiiddellijk om dokters, officieren en kler- ken, en toen deze ter plaatse kwamen, kon men in dit spoedig ingericht kantoor ter- stond de werkzaamheden aanvangen. Zondag zal men overal den kaliki-arm- liand zien. Lord Derby's rapport zal Zon dag in 't bezit van den premier zijn. TROEPEN VERPL A ATSING. Een der correspondenten in Belgie van „De Tijd" bericht: Reeds drie weken geleden zijn er door Luxemburg en over Luik, vooral bij naclit, onlzaglijke Duitsche troepenbewegingen van bet Oosten naar het Westen begonnen. Nog grooter massa's schijnen van Melz uit in of 4 besteld, en n(\ 4 gekregen had. Nauwelijks had hij zijn kop tiiee leegge- dronken en zijn rekening betaald, of hij be gon aan een bijzonder eigenaardig karwei. Hij opende allereerst het gele koffertje en haalde er een paar dikke, wollen sokken uit, die hij in plaats van zijn laarzen aan- irok. Toen stoop hij naar de deur van de kamer daarnaast en luisterde. Zijn buurman snorkle reeds. Yervolgens opende Mr. Smith wij wil len hem voorloopig in het bezit laten van dien naam een oogenblik de deur, die naar de gang leidde. Alles was rustig; de logeergasten van het hotel Gontinentaal slie- pen; ook bet dienstpersoneel scheen zich ter ruste te hebben begeven. Mr. Smith glimlachte tevreden, hij deed de deur weer dicht en draaide den sleu- lel om. Het was vijf minuten voor twaal- ven. Nu begon hij zijn koffer uit le pakken. Hij legde den edgenaardigen inhoiud niet op tafel en stoelen, zooals reizigers gewoonlijk doen, maar hij sloeg het dikke Smyrnasche tapijt, dat den vloer bedekte, op en legde daar ieder stuk, dat hij uit het koffertje nam, op neer. Allereerst kwam er uit te voorschijn een opgerold touw, niet zeer dik, maar stevig. Yervolgenis een bijzondere, dubbel gebogen metal en slang, aan bet eene eind afgevijld, oogenschijnlijk van gehard staal. die, als ze tot haar voile lengte gebracht werd, zeer lang was. Een gutta-percha slang werd daama door den wonderlijken logeergast uit het koffertje genomen. Ook nog eenige ge- reedschappen, zooals beitels en vijlen, een boor en een aantal sleulels. Eindelijk nog twee kleine cylinders, die er ongeveer uit- zagen als gi'imalen. Nu was Mr. Smith ge reed. Als laatsLe stuk nam hij er nog een die- venlantaarn uit, schoof de gordijnen voor de vensters dicht en blies de beide kaar- sen uit, die de kellner op de tafel in het midden van de learner had gezet. In plaats daarvan stak hij de lantaarn aan en plaat- ste deze op den vloer; hij hurkle neer en begon nauwkeurig den parketvloer te onder zoeken, ieder vakje afzonderlijk. Eindelijk richlte Mr. Smith zich op. Hij nam de hovengenoemde stalen slang ter hand en begon de s pit ten van den parket vloer, ongeveer in het midden van de ka mer, las te werken. Het duurde niet lang, of hij kon er een van de vakjes en daar- na nog een tweede uilnemen. Tien minu ten later had hij in den vloer, die de eerste verdieping van de benedenverdieping sclieid- de, een gat- gemaakt. Duidelijk hoorde hij hoe op den vloer van het benedenvertrek een stukje kalk in gruis viel. Eenige oogenblikken staakte hij zijn ge- hehnzinnigen arbeid. Hij luisterde; hij sloop nog eens naar de deuren van de aangren- zende kamer en van de gang. Alles bleef rustig en stil. Mr. Smith begaf zich opnieuw aan zijn werk. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1