Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen GEMENG0E BERICHTEN. leeken voor wijlen den heer Van Oyen, zijn bennemd de heeren Hanken en De Bakere. Het dagelijksch bestuur werd gemachtigd met de erven van wijlen den heer Van Oyen de financieele zaken der maat&chappij te regelen; de kas geefl een batig saldo van J 1250 a 1300. A an de orde was thans het hoofdpunt, namelijk het schrijven van het hooldbestuui der Z. L. M., lin zalce het aanstellen van een gemeenschappelijk secr.-pennangmeester van de versehillende vereenigingen op het gebied van landbouw en veeteelt. Verdedigd wordt het idee 0111 icdere ver- eeniging het recht te laten zijn eigen secre taris te kiezen, w>ant, als dit niet liel geval is, dan lean men van een minder voldocnd ambtenaar niet afkomen, als andere vet- eenigingen er anders, over denken. Men betwijfelde, of er wel iemand als, den heer Van Oyen te vinden is. De voorzitter wees er op, dat meer be- doeld is de achninistratie in een hand te krijgen. Ken ander lid ze,gt, dat men eersl meet uitmaken, of de leden de keuze aan zich willen houden of nit de handen wil geven nan de Z. L. M. De voorzitter wees er op, dat men thans niet over personen moet spreken, maar al leen over de zaak, of men voor of tegen het algemeen secretariaat is. be heer W. Kakebeeke, hoofdhesluurslid der Z. L. M., herinnerde -aan de vergadering van versehillende personen uit de betrokken vereenigingen, waar het huidige voorstel is uitgelokt; men had gehoopl, dat dil voorstel in goede aarde zou vallen, het is, echter reeds gebleken, dat dat niet het geval is en spr. betreurt dit. Spr. wijst er op, dat men het recht van benoeming uit handen geeft, maar •dat een drietal opgemaakt zal worden in onderlinge samenwerking, waarbij ten slotte het hoofd bestuur der Z. L. M. een keuze zal doen. Spr. vertrouwt, dat er een jonge man te vinden is, met genoeg energie om de ver sehillende secrelariaten waar te nemen. Het idee is voor het stamboek wel dege- Jijk een controleur te hebben voor het tech- msche gedeelte. Spr. acht samenwerking voor Zeeland drin- gend noodig. De vice-voorzitter, de heer Ph. J. van Dixhoorn, zegt te vreezen, dat bij mutalie onder de klerken, er niemand is, die zich voldoende in de belangen van het Stamboek inwerkt. Spr. is tegen een algemeen secre tariaat; tegen een centralisatie in dezeiv De secretaris moet medeleven met de belan gen der vereeniging en het niet alleen als een bezoldigden werkkring beschouwen. Ook wijst spr. er op, dat het bestuur, volgens het reglement, den secretaris be- noeml; spr. wil echter niel tegen den geeai van de vergadering ingaan. De plaatsvervangende secretaris, de heer J. Becu-De Hullu, is, ook tegen centralisatie. De voorzitter is overtuigd, dal een andere toestand moet worden geboren dan to I heden toe; een secretaris der Z. L. M. moet een ambtenaar zijn en niet iemand, die het alleen uit liefhebberij doef. Spr. is, overtuigd, dat het stamboek sleun moet verleenen om de Z. L. M. te brfengen waar zij wezen moet. Spr. is ook voor een eigen secretaris, maar tevens voor het verleenen van finan- cieelen s,teun aan de Z. L. M. Als men die steun verleent moet men ecliter weten, waaruit de kosten gevonden zullen worden; hiervan blijkt niets in de be- grootiug der Z. L. M. Naar aanleiding van een opmerking van een der aanwezigen, dal men geen sleub moet gaan verleenen aan ander en, zoolang men nog schuld heeft ten opziclite van de ambtenaren der vereeniging zelf, zegt de voorzitter, dat de controleur in dienst is van de Nederlandsche vereeniging en door deze betaald wordt, lietgeen door vele leden be- streden wordt en waai'over zich eenige dis- cussie ontspinl. De heer J. de Putter, van Axel, meent, dat elke vereeniging zijn eigen zaak maar moet regelen. In dat verband wijst hij er op, dat er op he I gebied van de paardenfokkerij nog heel wat te doen valt en dat o.m. de aanhou- dingspremies veel te laag zijn. Een vraag, om den controleur hooger te salariecren, in verband met zijn drukkerj werk, wil de voorzitter niet in behandeling brengen, als zijnde buiten de orde, doch hij wil het wel op de agenda brengen voor de volgende vergadering. De heer W. Kakebeeke zet tegenover den heer Van Dixhoorn nog uileen, dat de Z. L. M. alleen de belangen van den land bouw met haar voorstellen in het oog heeft. De maatschappij vraaigt, volgens spreker's persoonlijke meening, samenwerking meL het „Trekpaard" niet, maar louler een subsidies Op e^n desbelreffende vraag zegt de voor zitter. dat het „Trekpaard" 1006, de Z. L. M. 3370 leden telt, wat een lid den uilroep ontlokt: „Moet dan de kleine de groole ver eeniging steunen?'' De voorzitter zet uiteen, dat dit niets, vreemds is en dat er meer voorbeelden van bestaan. Voorts dee It de heer Kakebeeke o.m. nog mee, dat de heer Van Oyen niet zoo wei- nig verdiende als men wil doen gelooven. Hij waarschuwt er voor, om voor persoon- kwesties de groote belangen van den land bouw niet te verwaarloozcn. De heer Van Dixhoorn meent, dal de ver eeniging geen genoegen mag nemen met een klerk, doc.h eischen mag een secretaris, die in de zaken ingewerkt is. De heer IJsebaert betwijfelt, of de ver eeniging, als afdeeling van de Nederlandsche vereeniging, niet in strijd komt met de sta- tuten, als zij op het voorstel der Z. L. M. ingaat. De heer De Feijter stelt voor, niet op het voorstel van de Z. L. M, in te gaan, docli zelf een secretaris te benoemen. Het voorstel van dje.Z. L, M. wordt daarop in stemming gebracht en verworpen met algeineene stem men, wat met applaus ont- vangen wordt. (De heer W. Kakebeeke verzocht te mel- den, dat hij miet den trein van 12,35 weg moest en daardoor aan de stemming niet deel kon nemen; was hij aanwezig geweest, dan zou hij voor het voorstel der Z. L. M. gestemd hebben.) Hierop wordt gestemd over de vraag of aan de Z. L. M. subsidie zal worden ver- leend. Met 23 tegen 3 stemmen wordt be- sloten ook geen subsidie te verleenen. Bij de nil gevolgde rondvraag doet de heer Daelnian een voorstel om den heer Lako over 1915 een gratificatie toe te ken- nen. In Januari zal weer een vergadering wor den gehouden, waarin dil voorstel, benevens een nieuwe salarisregeling voor een secre- taris-penningmeester en de benoeming van zoo'n functionaris, aan de orde zullen ko- men. De heer De Putter vraagt om er hij het hoofdbestuur op aan te dringen, dat er spoed zal gemaakt worden met hot afgeven van ele insehrijvingsbiljetlen. i)e voorzitter verklaart, dat er in Den Haag zoo hard ge- werkt wordt als maar kan, schrijven kan dus niet baten. Voorts deelt de voorzitter nice, dat zijn bedoeling is, sollicitanten voor de lie trek king van secretaris op te roepen en dan aan de kringen advies over de sollicitanten te vra- gen. Het bestuur moet volgens het regle- ment benoemen. Op de algeineene vergadering in Januari zal het salaris worden bepaald. daarna zal de oproeping plaats hebben. De heer Lako dankt de vergadering voor liaar goede gezindheid ten zijnen opziclite. ALs ech ter het hoofdbestuur benoemt en be- zoldigt, kan dan de afd. Zeeland wel een gratificatie foekennen. Nadat de heer Lako zijn positie uiteen heeft gezel, zegt de voorzitter hem beta- ling van zijn salaris toe. De afdeelings-be- stuurderen zullen dit varkentje dan wel ven der voor hem wasschen. De lieer De Feijter verneeml nog, dat de bedoeling is. voor dea nieuwen secreta ris een inslructie vast te slellen, en dan wordt de vergadering gesloten. Gezonken. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 2 uur is door den storm het tjalk- schip van Hemrieus Arends, te Hoeven, groot 140 ton, geladen met suikerbieten voor de Suikerfabriek St. Antoine, in het Volkerak gezonken. Man, vrouw en zes kinderen zijn met groote moeite gered door den oudsten zoon, die een uitstekende zwem- mer was. De landbouwer J. van Nieuwen- huizen te Ooltgensplaat nam de schippets familie liefdergk op. Aangereden. Zondagmorgen tegen 111/2 uur is te Drie- bergen een droevig ongeluk gebeurd. De militieplichtige S., die Zaterdagavond bij zijne ouders was aangekomen om Sinter- k'laas te vieren, reed Zondag met een ken- nis over den Hoofdweg. Tusschen de bpanen- steeg en de Horst werd zijn rijwiel door een acbterop komende auto gegrepen en een eind medegesleurd. De chauffeur remde uit alle maeht, zoodat de auto nog tegen een boom terecbt kwam, S. werd bewuste- loos in een nabijstaande woniug binnenge- dragen, docb overleed binnen enkele oogen- blikken. Aangehouden. Aan de uiterste wacht Batb (Wester-Sehelde) is M aan dag het motorschip Limburgia met een lading van ongeveer 470 ton lijnolie door de douane, met bulp van de militairen, in beslag genomen. Het schip kwam van Rotterdam en was bestemd voor Antwerpen. Het bad de ongewone route door het Kanaal van Walcheren genomen. Twee mannen, die in verband met de smokkelzaak aan boord waren, zijn aangehouden. Ook Sinterklaas. Door den burgemeester te Coevorden zijn als Sinterklaasverrassing aan versehillende arme oudjes pakjes vet en boter uitgedeeld, die door de grenswacbt waren aaugebouden. (Ned.) Op de vlueh! omgekomen. Yrij'dag'kvond bezochl iemand in een taxi versehillende winkeLiers te Breda. Hij g.af voor Baron van Heekeren van Molenfcale te zijn en deed groole bestellingen, die alle aan hetzelfde adre,s bez,oa"gd moesten wor den. Bovendien n;#n hij overal eenige ge- kiochte voorwerpen mede, zonder te beta- len. Zaterdagmorgen, bij het bestellen van de gekochte artikelen, bleek, dat men met een ophchLer te doen had, daar aan het op- gegeven adres iemand van dien naain onbe- kend was en men niets van die orders wisl. De polilie werd gewaarschuwd en deze kwam tot de ontdekking, dat de dader A'rij- dag.avond met den laatsten trein naar Oos- lerhout was vertrokken, met medeneming van de versehillende gekochte en niet-be- taalde voorwerpen. Zalerdag vertrok daar op een Bredasche politiebeambte naar Oos- terhout lot nader onderzoek, waarbij bleek. dat de gezochle was. een ambtenaar bij de posterijen te Raamsdonkveer. Toen de man den poiitiebeambte z,ag aankomen, wist hij te ontvluchten door met een fiets den weg naar Raamsdonkveer op te rijden. Daar aangekomen reed hij tot aan het water, kleedde zich gedeeltelijk nil en sprong in de rivier. Alle pogingen tol redding mis- lukten en eenigen tijd daarna werd zijn; lijk opgehaald, hetwelk naar Breda werd vervoerd ter gerechtelijke schouwing. Op zijn learner werden alle ontvreemde voor werpen onbeschadigd teruggevonden. Vergil'tiging door kolendamp. Ondanles de goede zorgen, door de doclo- ren Degenaar en Wicherink besteed aan de gebr. Bijwaard, die eenigen tijd geleden in hun woonkamer te Alkmaar door het inade- men van kolendamp bewusteloos werden gevonden, is het niet mogen gelukken de oudjes in het leven te houden. Maandag- luorgen overleed in het stadsziekenhuis al- daar de oudste; enkele dagen geleden blies de jongste daar den laatsten adem uit. Vermoord? Men meldt uit Roermond aan het „Hbl.": Maandagnacht is in de Kapellerlaan het lijk gevonden van den 27jarigen arbeidcr J. Houben uit Melik. Het lijk vertoonde eenige messteken, zoodat hij waarschijnlijk vermoord is. In verband hiermede zijn als vermoedelijke daders aangehouden een va- der, zijn twee zoons en een Belg. Slrooper doodgescholen. Een jaclxtopziener uit Mierlo school Za terdag in het jachtveld aldaar den stroo- per C. Vermulst uit Stratum, toen de/.e het hazenpad wilde kiezen, een kogel in den buik. Na in het gasthuis te Stratum te zijn opgenomen. werd hij Zondagavond per auto- brancard naar het gasthuis te Eindhoven ter behandelmg pvergehrachl. Maandagnacht is de gewonde overleden. Fen goede vangst. Het liuis grenzende aan de woniag van den lieer E. Blom, goud- en zilversmid in de Utrechtscheslraat 107, te Amsterdam, staat at geruimen tijd ledig. Ongeveer drie weken geleden boden zich een drietal per sonen aan om het huis te huren. De make- laar gaf hun zijn loopjongen mede om het hun te laten zien. Toen bet drietal binnen was, gingen twee liunner naar hel achter- liuis, zoodat de derde met den jongen alleen in het winkelhuis acliterbleef. Hij vroeg aan den knaap hem te willen wijzen hoe de deur gesloten werd, want die sluiting kwam hem niet verh-oi^wd genoeg voor. Juist zou de man zelf eens probeeren en kreeg daardoor den sleutel in handen, toen de jongen door de twee andaren naar ach- ter werd geroepen. Van dat oogenblik maakte de derde man gebruik om een sigarettendoosje te voor- schijn te halen, waarin zich vermoedelijk gips of slopverf be vend, om van den sleu tel een afdruk te maken. Het geval was echter gezlcn door een dame, bewoonster van den overkant, die blijkbaar haar oogen niet in den zak had. en op het denkbeeld kwam, dal er wel eens meer achler de begeerte om het huis ie huren slak, dan zoo oppervlakkig seheen. Zij bracht de tigging van liet huis naast den goudsmidswiinkel met liaar veirmoeden in verband en vond 't geraden den heer Blom te waarseliuwen. Deze stelde natuurlijk dc politie met de ontdekking in kennis en daar inderdaad van het huren van het huis niels kwam de drie mannen hadden na de bezichliging niets meer van zich laten hooren besloot de oommissaris van de vijfde sectie, de heer Tjassens Iveiser, een goed oogje in 't zeil te doen houden. 't Was toch nog niet lang geleden gebeurd, dat bij een winkelier in de Dapperstraat inhraak was gepleegd, door- dat de inbrekers van uit een aangrenzend perceel. door den vloer te ondergraven, zich loegang verschaft hadden en daarna den geheelen winkel hadden leeggeplunderd. De inspecteur Kater en twee rechercheurs werd opgedragen het huis goed te bewaken en daar de attente bewoonster van de over- zijde haar medewerking verleende, viel hun dit gemakkelijk genoeg. Wekenlang hebben de politiem.aimen des nachts uit hare wo- ning den overkant bespied en met het beste gevolg. Na eenigen tijd verschenen telkens na t'waalven, als het electrische licht in die straat was uitgedraaid, twee mannen, dio voor het ledige huis quasi bleven staan praten. Als men echter goed loezag, dan kon worden opgennerkt, dat een hunner bezig was een sleutel op het slol te pro beeren. Natuurlijk werden daarna de gan- gen van hel tweetal nagegaan. Zij bleken geen bekenden van de politie te zijn; dus waren 'i vermoedelijk inbrekers van elders. Vrijdag evenwel zag een van de recher cheurs hen in gezelschap van een bekend opkooper. Deze man werd, nadat hij het tweetal verlaten had, aangehouden en in het bezit gevonden van vier pakjes gouden rin- gen, welke hij beweerde van een „onbe- kende" te hebben gekocht. Nu achtte de politie den tijd gekomen om ook de twee mannen, die zij al lang had den nagegaan en wier verblijfplaatsen zij daardoor waren te weten gekomen, ook in hechtenis te nemen. Bij de woning van een hunner, in de Van Osladestraat aangekomen, zagen de inspec teur Ivaler en de rechercheurs hem juist de deur uilkomen. Zij gingen hem na en arresteerden hem in de Van Woustraat, Hij bleek in het bezit te zijn van versehillende inbrekerswerktuigen, een dolkmes en een bedrag van J 1500. Nadat een van de vogels geknipl was, begaven de politiemannen zich naar de Kuipersh-aat 18, in welk huis, naar huh be kend was, het tweetal dikwijls te zameii kwam. Hier trof men een zolderkamertje aan, dat de bergplaats, bleek van een zeer, groot aantai voorwerpen van waarde. Men vond hier: ongeveer 800 gouden ringen, een 50tal gouden ketlingen, ruirn 30 gouden hor- loges en een aantai gouden en zilveren da- mestaschjes, alles tot een gezamenlijke waarde van 8000 a 10.000. Ook hier werden versehillende loopers en andere inbrekerswerktuigen in beslag geno-i men. In een perceel aan het Oosterpark werd vervolgens de tweede verdachte geai'resleerd. Hij werd in 't bezit van f 1500 gevonden. Beiden hadden een „vriendin", welke vrou- wen, op vermoeden dal zij wel meer van de geheimzinnige bewaarplaats van zooveel kostbaars zouden weten, ook in hechtenis werden genomen. 'I Spreekl vanzelf, dat de opkooper, die op zulk een verdachte wijze ringen in zijn bezit had, hun lot deelde, zoodat op "t oogenblik vijf personen in bewaring zijn. Daar geen van de wuikeliers, bij wie in den laatsten tijd is ingebroken men her- innert zich gevallen van inbraak uit de Po.n- tanusstraat, de Dapperstraat, en de Van Swindenstraal de in beslag genomen voorwerpen als hun eigendom herkenden, bracht de politie de ontdekking in verband met een builen de stad gepleegde misdaad. Zoo werd o.a. de politie te Utrecht met het gebeurde in kennis geslekl. Men weet, dat aldaar hij de firm#. Mandersloot, aan de Ou'dpgracht, js ingebroken. Het gevolg was, dat Zalerdagmiddag een rechercheur uit die plaats met een der firmanten alhier aankwam. Deze lierkende oumiddellijk alle voorwerpen als uit zijn winkel gestolen, doordal de labels met de prijzen nog aan de voorwerpen bevestigd waren. De Amsterdamsche politie heeft hier dus inderdaad een goede vangst gedaan. Een smokkelaarsavonluur. De volgende gesohiedenis vcrtelt ,,Tuban- tia": Zaterdagavond trok een bende van onge veer 10 smoikkelaars uit, om hun slag te slaan. Ieder lid droeg op zijn rug een vrachtje smokkelwaar, dal bij een eventueel gelukken van den „tocht" een zoet winstje zou afwerpen. Handig wercl gemanoeuvreerd en de spanning deed de barre koude ver- gelen. Voetje voor voetje ging de sloet, die reeds op verreA afstand duidelijk afslak tegen lxet gLinsterend wit der sneeuw. voorwaarts, en iedere man deed zijn best het verraderlijke gekraak, dal zich bij iederen pas onvoor- waardelijk liel hooren, zooveel mogelijk te dempen. Toch school men op, de ruimVc, die nog tusschen hier en 'net land van be- lofte lag, werd steeds kleiner en I ging er iru tamelijk secuur op gelijken, dal de slag gelukken zou. Nog eenige honderden meters werden af- gelegd onder stll gegn.uit van kans op een go.eden nacht. Dan komt er plolseling stoor- iiis en op het halt-geroep van eenige sol- daten staat plots de gansche bende als ge- electriseerd. Gesnapt, met de overzij in t zicht, schokte het thans door de rijen en niemand trachtte, uit vrees voor een kogel, te vluchten. Even werd door de niieuwe grensbewakers raad gehouden, waarvan het slot was, dat ze be heele sliert van smoikkelaars mede zouden nemen naar de Wacht. Alras. bleek echter, dat de soldaten met liet terrein en de versehillende wegen nog niet bijsler goed bekend waren, zoodat een der smokkelaurs, goeie knul als-ie was, den soldaten aanbood hun den weg te wijzen. En zoo ge&chiedde. De soldaten, verge- noegd over linn vangst, merkten niet het geglunder en gegniffel onder de smokke- laars. Stevig werd voortgeslapt, totdat op zeker oogenblik de vriendelijke geleider der soklaatjes voorstelde, maar rechtsomkeer te maken, wilden ze niet ge'interneerd worden. Wat was liet geval? De smokkelaars, mis- bruik makende van de onbekendheid met liet terrein der soldaten, hadden onder mili- tair gel aide langs een omweg koers gezet naar de Duitsche grens, welke zij, met een genoegen, dat zich voldoende laat begrij- pen, overstaken. Wat voor gezidilen onze soldaten zetten, werd ons niet medegedeeld, maar wel, dat zij met grooten spoed het Nederlandsch grondgebied weder opzochten. Leer om leer! 't Gebeurde te Zwaagwesteinde, dat een arbeidcr aan "t werk was voor een venter. Toen liet werk halverwege gedaan was, liet de workman het karwei echter in den sleek en de venter moest maar zien, dal hij er een ander voor vond. Onze venter beoefent echter ook het vak van barbier en in deze hoedanigheid krijgt liij ook bedoel- den arbeidcr onder t roes. Ook na het gebeurde kwam de werkman weer bij z n ouden scheerbaas en deze nam weer de ge- wone voorbereidende maatregelen. Hij werd ingezeept. maar toen de barbier hem half gesichoren had, lie! deze de andere helft zil- ten, den arl>eidcr te kennen gevende, dat hij hiermee precies behandeld werd, als de ar- beider den barbier had gedaan. Of onze werkman ook van scheerbaas is veranderd, is niet bekend. (Berg. Crt.) Sinlerklaas oproerig. Men schrijft aan ;,Het Volk 't Was in een melksaion. Een groote scliare kinderen met huhne begeleiders scharen zich om Sinterklaas met „Pie ter-me -knecM" Een der begeleidsters stopt den iaatste een fooitje toe om haar dankbaarheid uit te drukken voor de souvenirtjes. Dit wekt de wangunst op van Sinterklaas, die wraak- plannen koestert. Even later merkl deze op, dat Pieter-me- knecht cadeautj-es ruilt. Hij bij I dezen toe: „Niet ruilen, hoor'. Even later doet Pieter het weer. „Wel, hier en daarik heb je oihmers gezcid niet ruilen!'" en meteen geeft hij Pie ter een trap tegen het onderste deel vanj z'n rug. Deze rolt tusschen de kinderen, die liet uitgieren. Pieter-me-knecht, ook niel malsch. komt weer op z'n beenen te staan en geeft Sin terklaas eeu puijn met een fermen bloed- neus als gevolg. Het einde van liet lied was, dal beiden naar 't bureau van politie geleid werden onder uitbundig gejuich van jong en oud. HleeJkpOieder en soda. Zooals onze huisvrouwen weten, is er in den laatsten tijd gebrek aan zeeppoeder. Voor de wasch is dikwijls bleekpoeder en soda nootlig en nu kan men deze- artikelen, die vroeger goedkoop waren, met moeite en lot hooge prijzen boko men. Elke handelaar weet, dat deze artikelen moeilijk zijn te be- waren. alieen in glazed inmaakpotten en goed gesloten, dat de lucht er niet bij kan komen. Soda koslle voor dezen toestand pi.ill. 3,75 per 50 K G., is 7,50 per baal en thans. word I in doors nee 30 per baal ge- vraagd. Voor chloor, die voor den oorlog f 4,50 per 50 K.G. kostle, vraagt men thans 30 tot 45 per 50 K.G. Nu is deze prijs lang niet altijd een zoet winstje. Versehillende handetaren. die be- grepen, dat hel hun belong en dal liunner clienlen was, om zoo eenigszins mogelijk te zorgen, dal zij konden blijven leveren, hebben zooveel zij konden, wat niet reeht- streeks verkrijgbaar was, uit de tweede hand weer opgekocht en dil rouleeren van de ar- tikelen was natuurlijk oorzaak, dat de prij zen hooger werden, want elk moet er ten minsle iels aan verdienen. Een bepaald uitvoerverbod van soda of ehloorkalk uit Engeland bestaat niet (wel uit Duitschland) en de oorzaak van de schaarschte is dan ook in andere omsLan- diglieden le zoeken. In de eerste plaats werken de chemische fabrieken, die anders deze artikelen pro- duceeren, nu grootendeels voor oorlogs- doeleinden; ook heeft onze Regeering veel te lang gewachl met een uitvoerverbod voor zeep. Een moedige proefneming. Er moest te London voor zeker doel een proef worden genomen of een luchtschipper op een hoogte van 10.000 voet veilig met een valscherm zou kuiinen neerdalen. Dat waagstuk werd, naar de „Tel." meldt, on- dernomen door luit.-kolonel E. M. Maitland, die het bevel voert over de luchtvaail-afdee- ling der marine. De kolonel zeide: „Iemand moest de proef nemen. Ik moest weten wat er bij een val van zoo'n hoogte gebeuren zou. En er was slechts een persoon, van wien ik dat waagstuk kon vergen, en deed het dus zelf. Zalerdagmiddag, bij een hevige koude, steeg kolonel Maitland nabij Londen op met een luchtballan, voorzien van een paracliute, die van te voren geprobeerd en in orde be- vonden was. Ter hoogte van 10.000 voet, sprong de koene luchtschipper met zijn val scherm uit den korf van den ballon. De parachute ging evenwel niel terstond open, zoodat' de kolonel een angstig moment mee- maakte. Maar na eenige honderden voeten snel te zijn gevallen, ging het scherm open en daalde de luchtschipper regelmatig. In een kwartier had hij den grond bereikt. Doch onder het vallen werden zijn handen builengewoon koud. Hij hield zich des- niettemin vast, en de proefneming slaagde naar wensch. De vergiftige gassen. In de „Medical Society" te Londen heeft Dr. Leonard Hill eenige belangwekkende mededeelingen gedaan omtrent de vergif tige gassen. Hij begon met erop te wijzen, dat alle moderne ontploffingsmiddelen groote hoeveelheden giftig gas ontwikkelen. De lading van -een 15-inch kanon, die uit 100 lb. oordiet bestaat, ontwikkelt bij de ontploffing 2500 kubieke voet kool-monoxy- de. In iederen slag moeten er honderddui- zenden kubieke voet van dit gas ontwikkeld worden, maar het diffusievermogen van de ahnosfeer is zoo groot, dat nog nooil echte vergiftiging is waargenomen. Wat de beliandeling der lijders, die die moderne vergiftige gassen hebben inge- ademd, betreft, zeide Dr. Hill, dat er zeer goede resultaten zijn verkregen met braak- middelen. De lijders, die ge.nezen, hebben even groote leans, op volkomen herstel van de longen, als zij die een aanval van gewone longontsteking hebben doorstaan. TWEEDE KAMER. De heer Teenstra krijgt verlof op nader te bepalen dag den Minister van Landbouw te interpelleeren over de bestrijding van mond- en klauwzeer. Bij de voortzetting van de algemeene beschouwiDgen over de Siaatsbegrooting vraagt de heer Rutgers of de regeeriDg wil overwegen bijeenroeping van een confe rence van neutralen. Hij critiseert daarna de bouding van den Minister van Landbouw, inzake de kolen- voorziening. Spreker betoogt, dat de Minister van Financien inzake de ouderdomsvoor- ziening, het bestand met de rechterzijde verbrak en provoceerend en degenereerend handelde, waardoor hij een struikelblok legde op den weg naar het totstandkomen zijner financieele hervormingen. De heer De Yisser wijst op de weigering der regeering om over te gaan tot gedeel- telijke demobilisatie en op den aandrang van de regeering tot het behoud van de eenbeid, tegenover het buitenlandsch ge- vaar en daartegenover bet wagenwijd open- zetten van de deur voor den politieken strijd, door in de grondwetsberziening het passief vrouwenkiesrecbt op te nemen en het alles op losse schroeven zetten ten aanzien van de arbeidsverzekering. Hij hoopt dat de ontketende partjjstrijd niet van na- deeligen invloed mag zijn, als ons land in den oorlog werd gewikkeld, ter handhaving van ODze neutraliteit. De heer Van Vuuren bespreekt de econo- mische maatregelen der regeering, waarvan hij de nadeelen in bet licht stelt, als be- vordering van bet smokkelen en den con- sentenhandel. De beer Beumer vraagt het oordeel der regeering over de motie-Helsdingen, be- treffende de bezoldiging van ambtenaren enz_ Valsehhekl in gesehrifle. Het gereehtshof te 's Gravenhage heeft nedeil ket vonnis der recbtbank te Rotterdam, waarbij tot 2 en 3 jaar gevangenisstraf werden veroordeeld twee ambtenaren der secretarie aldaar, zekere R. V. en D. A. A., wegens valsebbeid in geschrifte en gebruik- making daarvan en bet zich laten otiikoopeh vernietigd en de straf veranderd in 6 maan- den en l1/2 jaar gevangenisstraf, terwpl als qualificatie van bet feit werd aange- nomen bet als ambtenaar aannemen van een gift. T00R BELANGHEBBENDEN. D Eerste Kwartier Maandag 13 Decem ber voormiddag 11,57 uur. 9 Dec. Zon op 7,59 onder 3,45 uur. 10 i/ 8,n 3,45 f 11 n n r 8,1 a 3,45 n De lantaarn voor wielrijders moet een half uur, die voor voerlieden een uur na zonsondergang branden. D A G E N. Voorm. Nam. Dpnderdag 9 December 3.— 3.25 Vrijdag 10 3.49 4.16 Zaterdag 11 4.41 5.8 Zondag 12 n 5.35 6.4 Maandag 13 n 6.33 7.5 Dinsdag 14 n 7.36 8.10 Woensdag 15 u 8.45 9.17 SCHEEPVAARTBEWEGING. Van 6 Dec. tot en met 7 Dec. werden langs de Oostsluizen alhier 17 binnen- vaartuigen op- en 30 afgeschutlangs de Middensluizen 4 op- en 16 afgeschut en langs de Westsluizen 2 afgeschut. Positie der Stoomschepen. s.s. ELISABETH in lading te Sundsvall voor Amster dam. s.s. HELENA van Rosario de Santa FA naar Amster dam, vertrok 22 Nov. van Montevideo, s.s. MAGDALENA van Barry Dock naar Buenos Ayres voor orders, passeerde 1 dezer Madeira, s.s. CORNELIS van Rosario de Santa FA naar Rot terdam vertrok 20 Nov. van Montevideo. i/ V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 3