Landbouwbsrichten. GEMENGDE BERICHTEN. Laatste Bench! De comrflfesaris verzocht naar den concierge van het stadhuis te gaan, en te verzoeken de klok te' luiden. Aan dat verzoek werd voldaan, d. -wfc z. aan het doen van die boodschap. Alarm is echter uitgebleven. We hebben vernomen dat later nog twee dergelijke botedschappen bij den concierge gekomen zijn. Er is echter niet geluid. Naar men ons mededeelite was de opperbrandmeester, van particu-litere zgde gewaarschawd, aan het spuithuisggekomen en had order gegeven om bij ontbreken van het personeel der motorspuit een handspuit uit te halen. Ondertusschen kwam de machinist ter plaatse en werd de motorspuit voor het werken in orde gemaakt. De oppefbrandmeester was naar den brand gaan zien en meende, dat men bet met de motorspuit nu wel alleen zou afkunnen, hij gaf daarom order de alarm- klok niet te luiden. Toch was dat uitblijven van alarm oorzaak, dat de brandmeester der motorspuit, die in de nabgheid van het spuithuis woont, eerst zeer laat van het gebeurde op de hoogte kwam. In het magazijn waren de daar werk- zame blusschers inmiddels met eenigen ver- meerderd en werden er voortdurend emmers water uit den goed voorzienen regenbak gepompt en op deD gevaarlijken zolder ge- worpen. Een geluk is het, dat een flinke muur het pdkhuis in tweeen scheidt. Daar- door werd de brand beperkt tot dat eene gedeelte. Toen ten slotte de straal van de motorspuit op den zolder kon worden ge- richt, was men den brand spoedig meester en werd de geheele bergplaats leeggehaald. Er zal door een en ander meer waterschade dan brandschade zijn. Alles is verzekerd. 't Is weer goed afgeloopen. Maar toch is er weer uitgekomen, dat de organisatie van de brandweer nog niet is zooais die zijn moet, was het alleen maar wat de kwestie van alarmeeren betreft. De gemeen- te bezit nu eene flinke motorspuit. Zij heeft die reeds meer dan een jaar in bezit. Is er nu echter reeds eene regeling getroffen voor de bediening? Hoe krijgt men de bedienden bijeen? Er is destijds eene reorganisatie der brandweer aangekondigd, doch er is later niets meer van gebleken. 't Is gelukkig afgeloopen, zeker, dank zij de inrichting van het gebouw en de spoedige en flinke hulp van enkelen die van het gevaar op de hoogte kwamen. Had de brand groote uitbreidiDg gekregen, dan zou met de spuit tegen die masse licht brandbare stoffen, in het pakhuis opgestapeld, weinig te doen zijn geweest. Bij brand is spoedige hulp meestal af- doend, terwgl later komende hulp dikwijls te laat komt. Het gebeurde kan een waar- schuwing zijn. De betrokken autoriteiten zullen ver- moedelijk nu wel inzien, dat er, minst ge- nomen, maatregelen dienen genomen te worden voor de wijze van alarmeeren en ook, dat de ingezetenen voldoende zullen worden ingelicht omtrent het adres waar zij, in geval van brand, hulp moeten zoeken of kennis geven. Het is voorts ook ge lukkig, dat. in geval van brand, iets waar- uit algemeen gevaar kan voortspuiten, de ingezetenen in het algemeen beter hun plicht begrijpen, dan de hierboven beschreven kijker in de Noordstraat die te(vul zelf maar in lezeressen en lezerswas om eenige voeten te verzetten om den orandweercom- missaris te waarschuwen. De he us die St. Nicoiaas komt morgen zijne gaven aan de brave kinderen brengen Hij gaat in den voor- middag al op pad. Onder meer zal hij eerst een bezoek brengen aan school A, waar de kinderen der openbare scholeu die worden bedacnt, zullen bijeen zijn en daarna gaat hij naar de It. K. school om ook daar ver- scbiilende kinderen te bedenken. Des namiddags komt hij naar de bovenzaal van het Hotel de Commerce" om daar kinderen, niet begrepen onder de eerste categorie'n, te onthalen en een gesehenk te geven. Sint heeft zijn voorraad al voorop gestuurd we hadden gelegenheid in zijn tijdelijke bergplaats een kijkje te nemen en kunnen ter nu van zeggen, dat hij een fliDken voorraad heeft gezonden. Trouwens, hg wil ook ig een 150tai gezinnen zijne bijzondere gaven zenden. Voor de in die gezinnen begrepen kinderen, is er heel wat noodig 31 en kan zich In elkaar vergissen. Gisteren avond hield de liberate kies- vereenigiag „De Vrijheid" alhier eene ver- gadering, die als naar gewoonte bezocht was, en belegd was naar aanleiding der houding van den lieer Van Hasselt in den gemeente- raad, meer bepaaldelijk door het doen van een voorstel, om Burg, en Wetb. uit te noodigen eene verordening te ontwerpen waarbij het sluitingsuur der cafe's wordt beperkt en waarbij aan den burgemeester de macht wordt ontnomen om naar eigen goedvinden vergunningen te geven voor het houden van vermakelijkheden en het maken van muziek in de herbergen, welke ver gunningen naar de meening van datraadslid wel wat te rijkelijk worden verleend. Van wege het bestuur werd in 't licht gesteld de groote verbazing die dit voorstel van een liberaal lid verwekte. Sedert het ontstaan van politieke partjjen in den ge- meenteraad is, waar men van rechtsche zijde op dit gebied beperkingen wilde maken, door de liberate leden daartegen steeds opgekomen. Bij den strijd voor de ge- meenteraadsverkiezingen ter plaatse wordt dat denkbeeld door de vrijzinnigen alhier steeds gepropageerd. Nu door een als candidaat der vereeniging gekozen raadslid een zoo in het maatschappelijk leven in- grijpend voorstel, geheel in strijd met de tot nu toe geldende beginselen, was gedaan, bad het bestuur het noodig geacht, hierover met het betrokken lid te confereeren. Van de gevoerde correspondentie en een onder' houd werd mededeeling gedaan. Er bleek uit, dat er op dit punt tusschen den heer Van Hasselt en de liberale kiesvereeniging een diepgaand verschil bestaat. Het bestuur stelde in verband hiermede eene motie voor, waarin verklaard werd, dat de vereeniging, de houding van den heer Van Hasselt betreurende, alle mede- verantwoordelijkheid, voor de wjjze waarop hg het lidmaatschap van den raad vervult, afwijst. Bij de nu volgende besprekingen waarbij de motie van het bestuur te zwak werd geDoemd, werd uit den boezem der ver- gadering eene motie voorgesteld, die later door het bestuur werd overgenomen, en met algemeene stemmen werd aangenomen. Deze motie luidt als volgt „De liberale kiesvereeniging „De Vrijheid" in vergadering bijeen op 5 December 1915, gezien de houding van den heer L. T. van Hasselt in den gemeenteraad, keurt ten sterkste af de manier waarop deze daar de vrijzinnige beginselen in den gemeenteraad voorstaat. Gehoord hebbende de uiteenzetting van het Bestuur der kiesvereeniging, waaruit bljjkt dat alle pogingen zijn aangewend, tot behoud van het juiste standpunt der vereeniging en der partij, verklaart zij, dat de heer Van Hasselt voornoemd het vertrouweu der vrijzinnige kiezers heeft verloren en noodigt hem mits- dien uit, zijn zetel als raadslid ter beschik- king der kiezers te stellen." In den aanvang der vergadering werd ook betreurd, dat de heer Dr. Van Nes gemeend had, in den raad te moeten voor- stellen, alhier alle vergunniDgen te doen verdwijnen. De meening werd uitgesproken, dat een dergelijke maatregel, die verworpen is, zou zijn in strijd met de algemeene be- langen onzer plaats met internationale be- teekenis. Door in eene gemeente het verkoopen van sterken drank niet toe te staan, wordt het drankvraagstuk niet opgelost. Dit be- hoort alleen te geschieden bij algemeene maatregelen. Beboorlijk zou bet zijn als de drankbestrijders van de regeering een radicaal middel konden verkrijgende sluiting van Schiedam, wat dan over het geheele land gelijkelijk zou werken. Niet- temin in het voorstel van den heer Van Nes zat een beginsel. Nutsavond. Uit eene advertentie in dit nummer blijkt, dat de Nutsleden wederom van een' voor- drachtavond kunnen genieten. Ook niet-leden zijn daartoe, onder zekere voorwaarden in de gelegenheid. Op Donderdag 9 December treedt als spreker op onze stadgenoot, de beer Frits Hopman, met wiens waardevollen letterkundigen arbeid zeker velen reeds kennis gemaakt zullen hebben. Wij wekken onze lezers tea zeerste op nu ook eens te gaan hooren, hoe de mooie schetsen door den schrijver worden voorgedragen. Kolenbureau. Men schrijft aan de N. R. Crt. De voornaamste kolenhandelaren uit Zeeuwscb-Vlaanderen hebben zich telegra- fisch gewend tot den afgevaardigde voor het district Oostburg, Jhr. DeMuraltte's-Graven- hage, teneinde door diens bemiddeling eene billijke regeling te trachten te krijgen bij de distributie der (<imburgsche koleu door het kolenbureau. De oorzaak hunner ontevredenheid tegen- over het kolenbureau moet gezocht worden in de omstandigheid, dat bet kolenburean de levering van Oraoje-Nassauproducten naar genoemde handelaren sedert een paar weken vrij wel gestaakt heeft, onder voor- wendsel dat niet alien afnemers dezer mijnen waren in het contractjaar 1913 1914. Het kolenbureau maakt echter eene uit- zondering voor twee handelaren agenten der Steeukolenhandelsvereeniging. Deze handelaren-agenten van de Steen- kolenhandelsvereenigingontvingennatuurlijk in 19131914 in 't geheel geen Limburg- sche steenkoolprodncten, daar ze dezen toen niet mochten verkoopen, maar toch ont- vangen deze thane Limburgsche steenkolen bij de vleet, terwijl aan de adressanten de duurste Engelsche koien worden opge- drongen. Volgens de Belastingambtenaar zijn bij den dienst der directe belastingen met ingang van 1 dezer benoemd tot kommies 3e klasse L. Struijk, J. Hormes, J. Seigers en A. F. IJsenbrandt, alien te Sas van Gent (tijd.) Met ingang van 30 November 1.1. ver- plaatst van Sas van Gent naar Helder, de kommies R. de Smid. Met ingang van 1 dezer verplaatst van het kantoor te Hulst naar de inspectie te Ter Neuzen de (tijd.) rijksklerkJ. D. A. Notebaertvan Oudenbosch naar Breskens de kommies M. J. Hartvelt. AXEL. Vrijdagmiddag werden de kinderen der bijz. school, Nieuwstraat alhier, nog onthaald door hun oud-meester Van Vliet op chocolade- melk en koeken, terwijl zg afscheids- en andere liederen zongen, en zij verder op aangename wijze werden beziggehouden en elke klas de cadeaux voor den „meester" kwamen bekgken. Daarna bleven de bedienende dames en de onderwijzers en onderwijzeres nog een tijdlang samen en boodt het onderwijzend personeel aan juffrouw Van Vliet een fijne koffiekan met kopje aan, in dank voor de kopjes koffie, bun zoo dikwgls in school aaogeboden. CLINGE. Doordat er verleden jaar zoo weinig is gejaagd, wemelt het er in de zeepolders onder deze gemeento letterlijk van de hazen. Bij den landbouwer B. in den Emmapolder zouden de knechts, die beetenbladeren van een akker haalden, de hazen eens tellen, die zij uit dien akker opjoegen zij kwamen tot het enorme getal van 67. Als dezer dagen de klopjachten daar beginnen, zal men niet al te verwonderd zijn, wanneer men hoort, dat er honderden langooren zgn geschoten. KOEWACHT. Zondag n.m. werd ten huize van den heer E. de Vleescbouwer eene algemeene ver gadering gehouden van de onderlingepaarden- verzekering „Steunt Elkander". Bgnaalle leden waren tegenwoordig. De voorzitter, de heer E. L. Plasschaert, gaf een kort verslag over den toestand der maatschappij. Daaruit bleek, dat het jaar 1915 niet al te gunstig geweest is voor de vereeniging, niettegenstaande er 2 perc. premie is be- taald tegen H/s perc. op andere jaren, zoodat er slechts een batig saldo is van 85,84. Gedeeltelijk spruit dit voort uit het feit, dat het dienstjaar met een nadeelig saldo van f 379 is begonnen. De voortzitter spoort de leden aan om zoo spoedig moge lijk kennis te geven, als aan hunne verze- kerde paarden iets scbeelt, opdat het bestuur onmiddellijk maatregelen kan nemen. Aan de beurt van aftreding zijn de leden van het bestuur de heeren H. Bonte, A. Dierick en J. Kips. Allen worden met groote meerderbeid van stemmen herkozen. Besloten wordt de volgende algemeene vergadering te houden op 26 December a.s. Daarna wordt overgegaan tot inleve- ring der polissen voor het volgende dienst jaar, waarna de vergadering door den voor zitter wordt gesloten De aardappeluitvoer. Men sclirijft ons van particuliere zijde: In een door de afdeeling Axel van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij gehou den vergadering kwam o.m. ter sprake de kwestie betreffende den uitvoer van aard appelen. Geklaagd werd, dat de aardappelen hier zullen liggen rotten, terwijL elders gebrek is en maar geen uitvoer wordt toegestaan. Een m.i. practisch middel werd aan de hand gedaan om uitvoer te krijgen. En teneinde hiervoor de samenwerking alge meen te doen zijn, zag ik dit ook om het groot belang dat erin schuilt gaarne meer ter algemeene kennis. gebracht, daar tijdens. de bespreking van dit punt slechts weinig en meer aanwezig waren en in de pers hiervan weinig of geen melding werd gemaakt. Ik geioof dan de zaak het best te zullen dienen, door zoo nauwkeurig moge- lijk weer te geven, wat hierover door den heer F. Dekker Pz. werd gezegd. Deze herinnerde eraan reeds, een paar niaanden geleden uitvoerig over den aard- appeluitvoer te hebben gesproken. De ver gadering bleek toen liclaas nog niet het nut in te zien om een verzoek tot uitvoer aan den Minister te doen vergezeld gaan. van een juiste opgave van de hoeveelheid aardappelen hier aanwezig, opdat Z.Exc. dan zou zien, lioe groot die voorraad is. Thans. echter deed het spreker groot genoe- gen, te hooren, dat zijn meening dienaan- gaande door anderen wordt gedeeld en men inziet, dat een nauwkeurige opgave, in ware cijfers uitgedrukt, wel indruk moet maken op de gedachten van den Minister: De uitvoer van aardappelen moet bij Z.Exc. overwegende bezwaren opleveren, misschien ook om de niet-verbouwers en de hurger- bevolking in de gelegenheid te stellen om op goedkodpe wijze dit volksvoedsel in te si aan. Spr. vindt dit zeer goed en aclit het dan ook noodig, dat de niet-verhouwers zoo- veel duurderen prijs nxoeten belalen, of- schoon men voor 7 cent aardappelen, die een K G. host, al heel wat buikvulling heeft. Maar juist omdat er bezwaren legen uit voer bestaan, diene men de zaak ernstig te beschouwen en denkt spr., dat men zich moet bepalen lot Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren alleen, omdat juist in deze streek veel meer aardappelen aanwezig zijn, dan voor de consumptie noodig iis. Naar Holland gaan van Meruit geen aardappelen; immers, nog nooit heeft men meL de aardappel-fabrikan- ten in relatie gestaan, maar wel met de Belgische handelaren; daar moeten onze aardappelen naar toe. Wat hier voor de consumptie niet noodig is, gaat reeds jaren achtereenvolgens naag Gent, Brussel, Antwerpen en Luik en wer den deze sleden aldus door de handelaars en verbouwers uit het land van Axel voor wat aardappelen betreft, gevoed. 70 proeent van het pootgoed werd en wordt nog uit Friesland ingevo-erd. Van waar dus, vroeg spr., zou aardappelnood dreigen, waar hij meent te weten, dat an dere gewesten wel aardappels uitvoerden, loen het hier onmogelijk bleek"? Het is dus dringend noodig er Z.Exc. opmerkzaam op te maken, dat we nog voor raad te over hebben. Spreker zou nu den volgenden weg weuschen in te slaan: Men trachte in samenwerking te komen met den bond van aardappelhandelaren en neme ter studie op welke wijze men de hoeveelheid aardappels kan te weten komen voor de winterprovisiie voor de geheele stree.k; b.v. van 1 Januari tot den nieuwen oogst. Men bepale een vasten prijs. Hel alzoo verkregen kwantum kon dan gereser- veerd blijven en de betrokkenen konden in de gelegenheid gesteld worden om het be- noodigde tegen den algemeen geldenden prijs in te slaan. Was dit eenmaal geregeld, dan meende spr. met gerustheid bij den Minister te dur- ven aankloppen om voor de overblijvende aardappelen in dit gewest uitvoer te ver zoeken, te meer, daar, zooais gezegd, Wij nimmer hi relatie stouden met fabrikanten, die aardappelen opkochten, en ook nooit aan hen onze in 't buitenland zoozeer ge- zochte eetaardappelen te koop boden. Spr. vindt het zeer treurig te moeten ver- nemen, dat Gent, Brussel, Antwerpen en Luik, waarvan wij voor het grootste deel de aardappelleveranciers waren en nog zijn zouden, thans van dat product werden) voorzien door handelaars buiten ons gewest. Te meer vindt spr. zulks jammer, daar hel van hier uit zoo lastig is om onze waar in het Noorden te krijgen niet alleen, maar ook om er te komen en onze waar aan te bieden. We zijn thans meer dan ooit ge- isoleerd. In het Zuiden de geelectriseerde draad, in het Noorden de Schelde met be- perkten overzetdienst. Daarbij zijn we in Holland als aarduppel- handelaars vreemdelingen, een gevolg van den eerlijds goeden handel met Belgie; we moeten dus in ons eigen land inbreken en dan nog krijgen we minder geld voor onze even goede consumptie-aardappeleii dan de leveranciers in het Noorden, omdat ze er bekend zijn. Het is niet te ontkemien, dat handelaars en boercn dit in de beurs moeten voelen, hetgeen, omdat bet slechts tijdelijk is, nog niet het ergst is, maar veel erger zou hel zijn, dal, tengevolge van dezen toestand, de energie in onze verbouwers zou verflauwen; indien de lust tot ,aardappelteelt en daardoor de handelsgeest zou kwijnen, zoodat de wel- varende aardappelhandel zich van hier zou verplaatsen. Dit ware een ramp voor het land van Axel. Het is geen overdrijving; de reeds gedane oudervinding geeft er reden toe. Daarom meent spr. terecht, dat niet mag worden gedraald, maar boeren en handelaars moe ten samenwerken en men moet in den kortst mogelijken tijd juiste gegevens verzamelen, en daarmede, zoo noodig in overleg met den rijkslandbouwleeraar, bij den Minister van Landbouw op audientie gaan. Men kan dan Z.Exc. een kijk geven op de nare po- sitie. waarin men hier zit en Z.Exc. wijzen op de noodzakelijkheid van verandering, te- veiis vcrzoekende zijn gunst te willen ver- Ieenen en toe te willen staan, dat het kwan tum aardappelen, na aftrek van de tegen billijken prijs gereserveerde consumptie, inoge worden uitgevoerd, opdat zoo spoe dig mogelijk het kapitaal, dat thans onbruik- baar aan aardappelen ligt ingekuild en dus aan veel risioo onderhevig is, vrij komt en worde geexploiteerd tot nut van 't algemeen. Het bovenstaande vond onder de aanwe- zigen algemeene instemming en hoopvol be- sloot men dan ook een coirtmissie te benoe- men, die deze zaak zal aanpakken en zic.h voorstelt te handelen in den geest van het gesprokene. Moge ze op de algemeene mede- werking rekenen! Nicl lijdig aangegeven. Voor het kantongerecht te Middelburg is Zaterdag behandeld de zaak tegen een landbouwer uit Serooskerke, die vervolgd werd wegens het niet direct kennis geven aan den burgemeester, dat onder zijn vee het mond- en klauwzeer heerschte. Hij deed dit eerst ongeveer vier dagen, nadat hij de ziekte ontdekt had en dit had, volgens de verklaringen van den districtsveearts, tengevolge dat de ziekte zich niet alleen op het hof van beklaagde van het volwassen vee voortplantte op de kalvers, die melk van de zieke koeien kregen en ook op schapen, maar tevens dat ook het vee van twee buurlieden werd aangetast. Bekl. beweerde gemoedsbezwaren gehad te hebben tegen de aangifte, omdat hij er zonde van maakte dat zgn vee zou worden afgemaakt. Hij kon het niet aangeveu. Op een vraag waarom hij het dan vier dagen later wel kon, antwoordde hij, dat dit zoo gemoeten heeft, er is een macht die alles bestiert en nu moest de districts veearts in de gelegenheid worden gesteld proces-verbaal tegen hem op te maken, De ambtenaar van het 0. M. kon desnoods begrijpen dat bekl. tegen het afmaken be zwaren heeft, maar waarom vroeg spr. heeft hij alle voorzorgsmaatregelen daar- gelaten. Bekl. zeide niets anders als dat noch hij, noch zijne vrouw anders heeft kunnen handelen. Op een vraag zeide hij nog dat als hij of zijne huisgenooten ziek zijn, hg eerst den dokter roept, als de middelen die hij zelf heeft, niet gezegend blijken te zijn. De ambtenaar eischte tegen bekl. 50 boete, 3ubs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak 11 December. Voor de Rotterd. Rechtbank is behandeld de zaak van de keukenmeid in het Zieken- huis aan den Berg weg. Tusschen 1 Aug. en 1 Oct. had zij zich schuldig gemaakt aan diefstal van vleesch, dat zij meerendeels ten geschenke gaf aan behoeftigen. Gevor- derd werd zes maanden en voor twee per- sonen, die het vleesch hadden aangenomen, 14 dagen. De werkinan die een stuk komijne kaas had gekocht, kreeg een maand. Doodelijfee ongelukkcn. Te Rotterdam kreeg een 50jarige boot- werker bij zijn werk op het stoomsehip Madiven een klap van een leng, waardoor de man nver boord sloeg en tereeht kwam in een lichter. Bij het vervoer naar het ziekenhuis overleed de man. Aan boord van de Noorddam is een bootwerker in het ruim dood gevallen. Een mooie soin. De entree's van de flaagsche loopgraven op Zorgvliet bedragen f 2500. Dit geld is gezonden aan de Nationale V. tot steun aan miliciens. Een inerkwaardige verzameling! Te Gouda heeft, naar het „Dbl. v, Gou- da" meldt, de gemeentereiniging, onder toezicht van de politie, uit een woning van A. v. D., bggenaamd gekke Ari, een wa- genvracht beschimmelde en bedorven bo- terhammen, belegd met vleesch enz., van den zolder weggehaald. Deze verzameling verwekte zoodanigen stank, dat dit voor ee openbare gezondheid gevaar opleverde. Ook zijn in die woning 30 beschimmelde kleedingstukken aangetroffen, Smokkelaarster aangescholeu. Te Millingen is Vrijdagnacht de 40-jarige vrouw H., die wilde smokkelen, door de grenswacht aangeschoten. Zij werd ernstig gewond en is naar een ziekenhuis overge- bracht. Aangespoeld. Op het strand onder Haamstede is uit zee aangespoeld een ijzeren cylinder, lang 6 M. en wijd 11/2 M., omgeven door een zwaren ring, twee kettingen en een staal- draad. Op de beide eindvlakken staat een groote 3. Het gevaarte, dat naar Burgh- sluis zal vervoerd worden, rust op vier ijzeren pooten. Uit een kleine opening komt een stikkend gas. Geveehl met smukkelaars. Donderdag-avond heeft tusschen Beek en 's-Heerenberg (Gr.) een gevecht plaats ge had tusschen militaire grensbewakers en een 17-tal smokkelaars, die elk een zakje graan over de grens trachtten te brengen. Een der smokkelaars werd in het rechterbeen ge schoten en daarna door militairen naar Arn- hem vervoerd. Later trachtten weer acdere smokkelaars, die dachten dat het terrein vrij was, bussen met olie over de grens te brengen. Zij zagen zich ook ontdekt en kozen het hazenpad. Van alle smokkelaars is de waar in beslag genomen. Door een patrouille op een auto geschoten. Men meldt uit PriDsenhage: Wegens het niet voldoen aan het bevel van een militaire patrouille om halt te hou den, werd Donderdag aan de Biesbosch al hier op een auto geschoten. De inzittenden de heer v. Dijk en kapelaan Meelis uit Teteringen, werden aan het hoofd ten aan den sehouder getroffen en zijn ter verple- ging opgenomen in het gesticht Lucia. De derde de heer Simonis, uit Raamsdonksveer, bleef ongedeerd. Itoodvonk in het kamp te Gouda. Het vluchtelingenkamp te Gouda, her- bergende ruim 2000 Belgen is gesloten, wegens het heerschen van roodvonk in het kamp. Een 15-taI gevallen hebben zich voorgelaan. Geen der Belgen mag het kamp uit. In de machine dootigedriikl. Te Tilburg is in de fabriek der firma Aalen de| 14-jarige draadmaker Jaussen met het hoofd tusschen de spinmachine ge- raakt en doodgedrukt. Verkeerd bezorgde St. Nicolaas-surprise. Een landweerman uit Waddingsveen heeft korte vreugd beleefd van een hem verleend verlof floewel niet tot een der oudste lichtin- gen behoorende en hoewel hij ook niet om verlof gevraagd had, kon hij met 3 maan den verlof naar huis gaan. De biijdschap thuis was groot, maar van korten duur, want Vrijdag moest hij naar zijn garnizoen terug. Er had een vergissing plaats gehad Degene, voor wien het verlof bestemd was, droeg denzelfden naam, alleen de voornamen verschilden. Juweelendiefslal in Kopenhagen. De Deensche politie heeft de handeii vol aan het onderzoek naar de j u weeiendiefs laI- len, die in de laatste weken in Kopenha gen zijn voorgelcomen. De vijf grootste ju- welierswinkel-s uit de Deensche hoofdstad zijn na elkaar tot op het laatste siepaad leeggestolen. De dieven, die ongetwijfeld al ien tot dezelfde bende behooren, hebben voor een waarde van verscheidene honderd- duizenden buitgemaakt. Waarschijnlijk heeft men te doen met een goed-georganiseerde internationale bende. Dagelijks doet de po litic verschillende arrestaties doch, dat ze de dieven te pakken heeft, bericht ze nog niet. IIU L S T. Heden heeft alhier een Ireurig feit plaats gehad waarvan de dader zijn gerechten straf wel niet zal ontgaan. Een schildwacht is door een anderen soldaat met een mes in den rug en sehouder gestoken. De aange- vallene loste daarop 5 schoten over het Marktplein. Een der kogels kwam terecht in de winkelruit van den heer Van den Berge, terwijl een tweede in het Landhuis binnendrong. De Landweerlichiing 1909. Van bevoegde zijde werd ons medegedeeld, dat op 17 Dec. a.s. de dienstplichtigen vande landweerlichting 1909, met kader inbegrepen, in het genot van voorloopig klein verlof zullen worden gesteld, Aan landweerplich- tigen, in vasten dienst van den staat, pro- vincie of gemeente, mag niet worden toe gestaan onder de wapenen te blijven. Voor dienstplichtigen die voorloopig niet met ver lof wenschen te vertrekken, geldt hetzelfde als voor de lichting 190S. Ook van 1909 kan het kader in aanmerking worden ge bracht voor de instructiediensten bij den vrgwilligen landstorm. Aan verlofgangers, die op eigen kosten wenschen te reizen, kan vergund worden om op den avond van den 16en December te vertrekken. Het landstormkader dat indertijd blijvend onder de wapenen bleef, kan desverkiezend met verlof vertrekken, met uitzondering van de onderofficieren die den bepaalden dienst- tijd van twee maanden nog moeten door- loopen. Mijnen. In de maand November zijn op onze kust 47 mijnen aangespoeld, waarvan 28 van Engelschen en 15 van Duitschen oor- sprong waren. Van de overige kon de oorsprong niet worden vastgesteld. In het geheel zijn op onze kusten thans 727 mgnen aangespoeld. De van Kohmien. Kolonien werkt nog 3Iinister De Minister van niet geregeld aan zijn departement, doch ver- richt zijn ambtsbezigheden zooveel mogelijk aan huis. -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2