Do krijgsbedrijven. GEMENGDE BERICHTEN. PRSDIKBE PRTEH. bechtszakeh, Arroudlssements-Rechtb. te Middelburg. Zendag 5 December 1985. trekkende troepen. Tevens moet men aannemen, dat de getalsterkte ervan bij het begin van den veldtocht is overscbar en niet meer dan ruim 200.000 n3an heeft bedragen. Prizren ligt in de vlakte van de Drin, waarin ook het Montenegrijnsche Dzjakowa ligt. Montenegro wordt nu dus ook van het Oosten uit bedreigd. Nadere berichten bevestigen, dat de Grieksche regeepng het wel is waar niet laat ontbreken aan betuigingen van het welwillend karakter van haar onzijdighUd in het algemeen, maar dat zij desniettemin de eischen der entente niet heeft iugewilligd, in het bijzofidef niet den eisch omtrent het terugtrekken d'er Grieksche troepen uit het operatiegebifed der bondgenooten. DE YERJAARDAG VAN DEN RHKSKANSELIER. De Duitsche rijkskanselier Bethmann Hollweg ontving Maandag ter gelegenheid van zijn verjaardag een menigte gelukwen- schen. De keizer schonk hem een kostbare vaas en zonffhem het volgende telegram Waarde Bethmann! Ik feliciteer u har- telijk met uw verjaardag, den tweeden, dien gij reeds gedurende den oorlog viert. Gij waart mij in dezen moeilijken tjjd een trou- we, beproefde steun en uw successen ver- dienen mijn gelukweuschen in dezelfde mate als zij u door onze vijanden worden benjjd. De Voorzienigheid verleene ze u ook in het komende levensjaar tot heil van keizer en rijk en tot trotsche vreugde der uwen. Dat is de oprechte wensch van uw dankbaren keizer en koning. Wilhelm 1. R." Het telegram van den koning van Beie- ren eindigde met de woorden „Groote din- gen hebben de Duitsche legers en het Duit sche volk in dezen ernstigen tijd tot stand gebracht. Onwrikbaar is ons aller vertrou- wen en onze wil om vol te houden tot aan het zegerijk einde en onze bereidwil- ligheid groote offers te brengen voor een waardigen, eervollen vrede." DE AARDAPPELNOOD. De Antwerpsche correspondent van het «Hbl." schrijft dd. 29 November 11.. De woekerhandel in aardappelen gaat nog steeds voort. Ontzellend hooge prijzen wor den betaald, en bet is geen zeldzaamheid de z.g.n. „pbTderpatatten", zoowat de beste soort, meen ik, tot 17 frank per 100 kilos te zien betalen. Sommige leepe boeren heb ben er wat op gevonden om straffeloos bun woeker bedrijf te kunnen voortzelten. Zij doen den,koopman, met wien ze natuur- lijk t'accoord zijn, een bewijs teekenen, dat hij voor ftli door hem gekochte aardappe len si edits 8 fr. betaalde, terwijl hij nader- band 10,50 fr. of 11 fr. betaalde. Tech vliegen zij er nog in, en onlangs heeft de rechtbank, krachtens de verorde- ning van den Generaal-Gouverneur van 28 September 11. twee zulke slimme boerijes veroordeeld ieder tot 300 M. boete of 8 dagen gevang, dil op aanklacht van een apkooper, dfe over deze handelwijze veronl- waardigd \yas. De vraag is echter, hoeveel opkoopers zijn voorbeeld zullen volgen. Want ook de koop- lui worden rijk door de prijzen op te jagen, met medeplichtigheid der boeren. Ten einde. den woekerhandel in aardap pelen le keer le gaan, lieeft de burgenvees- ter van Medfelen, in overeens lemming met de DuiLsehe overheden, door middel van aangeplakte bekendmakingen, de vroegere verorueningen aangaande de maxim um-prij- zen herinnerd. I evens, doet hij beroep op den goedeii wil en het gezond verstand der landbouwers, om bedoelde verordeningen stipt op le volgen. Immers, de Gouverneur- Generaal kail zoover gaan, de voorraden verbeurd te verklaren. De maximum-prijzen der aardappelen wer- den nogmaals vastgesteld: van 6 tol 8 fr. per 100 kilos, naar gelang de soorten. Ik ben wel erg benieuwd te weten lioever de koppige se.hraapzucht der Belgische boe ren gaan zal, en of zij zich door dwang- maatregelen zullen lalen afschrikken. OPZfENRARENDE ARRESTATIE. Naar verzekerd wordt, is., volgens de Tel. door de Duitschers dezer dagen in hetkloo- ster der eerw. zusters Ursulinen te Hamont gearresteerd de eerw. overste van ditkloo- ster. Zij is onidea- geleide en in gezelschap van een barer medezuslers opgebracht naar St. Iruiden. Men Ikent de oorzaak dezer arrestalie niet. HET KANAAL VAN SUEZ. 1 il Athene wordt aan de „BerL Ztg. am .Mitt.' gessind, dat de Engelschen metkoorts- achtigen ijver werken aan de versterking van het Suez-kanaal. Engelsche en Fran sche ingenieurs passen in de woestijn van Sinai de methode toe, die ook in Vlaande- ren gevolgd werd, n.l. om enkeie deelen onder water le zetten. Vooris worden kunst- matige lieu vols opgeworpen met verdedi- .gingswerken, om een bestorming afteweren. DE BESCIIAAFDE OORLOG. Het „Petil Journal" verteii de volgende episode uit deii oorlog in de lucht. (Ver- taling van de ^N. R. Crt."): „De Fransche tweedekker is op 1500 meter hoogte. De luepschen in den trein zien hem niet. Hij is jiiikt boven hen. Plotseling, als een arend, die op zijn prooi afschiet, daalt hij boven het £onvooii in een bijna reclit- standiigen vai. Het toeval dient de twee Fransche vliegers: rechts en links velden, in het middem, op een kleinen spoordam, loopt de treini *9een hindemissen van voren, geen boomehA g<sn bosch. De tweedekker daalt steeds meer. Hoofden wordien uit de portieren gestttken en dan verschrikt terug- getrokken; bij liet herkennen van het Fran sche vliegtuig verstoppen de Duilschers zich onder de lianken. Langzaam en r us tig heeft G., de bestuurder van het vliegtuig, zijn ma chine evenwijdig aan den trein gepiaatst en De B., die zijn machinegeweer een kwart draai heeft laten maken, begint te schieten. Tik, tik, tik, die Fransche kogels dringen door de beschoften van de waggons heen en richten een ware slachting aan. Het ge- schreeuw van angst en pijn, doodskreten zijn hoorbaar. De Fransche viiegers vliegen zoo dicht t)ij den trein en zoo laag dat^ze a*. zien door de raampjes aan de linkerzijde. Na een hevige beschieting van den trein ko- men ze bij de iocomolief. Een nieuwe regen kogels doodt den machinist en den stoker en kwetst de levensorganen van de tocomo- tief doodelijk. De machine blijft plotseling staan, snuivende en woiken stoom uitspui- tende. De trein staat onl>eweeglijk. Uit alle waggons komen nu de Duilschers naar bui- ten en renncn weg in een onbeschrijfelijke verwarring, struikelend en sclireeuwend. Het Fransche vliegtuig is een beetje gestegen en geen enkeie Duitscher schijnt er aan te denken het naar beneden te schieten. Het lceert dan naar de Fransche linie terug en wanneer er aan den vlieger en den mitrail- leur gevraagd wordt wat ze gedaan hebben antwoorden ze: „loi gehad!"" Kan het cynischer? Wij oriUeenen aan de „N. R. Crt." de vol gende telegrammen: SERVISCH GEVECHTSTERREIN. WEENEN, 2 December. (Wolff.) Officieel bericht uit het hoofdkwartier anochlend zijn onze troepen Plewlje bin- nengetrokken. De itineming dezer stad was het resultaat van hardnekkige gevechteu. Een ovei- den Metalka-zadel oprukkende ko- lonne had gisteren den vij.and bij Boljanio ternggeslagen, de op Priboj aanrukkende groep de hoogten ten Noorden van Plewlje liestormd, terwijl een derde groep de Mon- tenegrijnen bij Jaboeka had verdreven. Onze troepen zijn door de Mohammedaan- sclie bevoIking met gejnich begroet. De terugtocht der Montenegrijnen geleek bier en daar op een vlucht. Ten Z.-W. van Mitrowitsa heeft eexi Iialf O.-H. bataljon 4000 Servische gevangenen, twee kanomien en 100 buitgemaakle paar- d-en ingeleverd. De Bulgai-en zetten de vervolging in de richling van Dzjakowa voort. SOFIA, 2 December. (Wolff.) Officieel Bulgaarseh bericht van 30 November: Onze troepen zetten hu,n offensief voorbij Prizrend voort. Sedert het begin van den oorlog op 14 Oct. tot de inrieming van Prizrend op 29 Nov., hebben wij den Serviers de volgende buit afgenomen: 50.000 Afcvangenen, 265 ka- nonnen, 136 wagens voor geschutmunitie, ongeveer 100.000 geweren, 36.000 granaten, 3 millioen geweerpatronen, 2350 spoorwagens en 63 locomotieven. Na de inneming van Kitsjewo en Kroes- jewo hebben wij Brodi, aan den weg Kits jewo— Prilep, bezet. Op het front der Fransch-Engelsche Iroe- pen geen verandering. SALONIKA, 1 December. (Reuter.) Volgens een bericht van kolonel Wassits hielden de Serviers vanochtend am half drie op liet front van Monastir nog stand. SALONiKI, 2 December. (Reuter, pari.) Volgens de laatste berichLen rukken Ser- VLScbe versterldngen van het Noorden op Monastir aan en zijn de stad reeds vrij dicht genaderd. Als. zij op tijd komen, ver- trouwen de Serviers. in staat te zijn zi'ch in het bezit der slad le handliaven. WESTELIJK GEVECHTSTERREIN. PARIJS, 2 December. (Havas.) Officieel beriiht van vanmiddag: \annacht zijn de a rlilleriegevechten in yerscliillende sectoren voortgezet, met name in Arlois (in de streek van Brelencourt), in de streken van Frise en Fey Somme) vijand onder vuur genomen. De munitie- wagens werden vernield. Bij Ari Boesrnoe duurt de strijd tussclien de artillerie-, bomwerpers- en machinege- weer-afdeelingen voort. De vijand beproef de zijn loopgraven bij Kaulisert, die in den laatsten lijd door ons vernield waren, weer te herstellen, doch dit is door ons vuur ver- hinderd. Des namiddags oj>ende een vijan- delijke kruiser het vuur op onzen linker- vleugel, diocli is door het vuur onzer tor- pedobooten gedwongen geworden zicli te verwijdei-en. Bij Sedd-ul-Bahr lieeft eveneens een we- derzijdsche beschieting plaats gevonden, die van tijd tot lijd ophield. Onze artillerie heeft de vijandelijke hatle- rijen, die den Klein-Aziatischen oever der zee-engte haclitten te beschieten, tot zwii- gen gebracht. Des middags vielen granaten, die door een vijandelijk slagschip van de Agamemmo.n- kiasse in de richting van Kilid-Bahr wer- D© Belgische IIerd©nkingsl»ond. Te Vlissingen werd Dor.derdag eene ver- gadering gehouden van den kort geleden opgerichten Herdenkingsbond, die zich (en doel stelt hulde te brengen aan de nage- dachtenis van de Belgen die voor hun vaderland stierven en wel voorai door het slichten en onderhouden van gedenkteekenen op hun graven. Door den voorzitter werd het doel nog eens nader uiteengezet, terwijl de heer Mr. P. Dieleman uit Middelburg een rede hield, waarin hij er o.a. op wees dat Belgie steeds als slagveld heeft dienst gedaan, maar dat het steeds getoond heeft niet te kunnen sterven, hetgeen het ook zeker nu weder zal toonen, maar dan rnoeten alien mede- werken om den ouden toestand van landbouw. handel, nijverheid, kunsten en wetenschappen te doen doen herrjjzen, dit werk neemt de pitaal, waardioor 4 soldaten werden gedood en 20 gewond. Een onzer ge,vccii ts-vLiegmaclvines heeft een vijandelijk vlieger, die boven Kaba Tepe vloog, tot den terugtocht gedwongen. d,en afgeschoten, op het aldaar gelegen hos- bond °P zicb» naast het brengen van hulde aan de nagedachtenis van hen die voor het vaderland stierven. Medegedeeld werd nog dat afdeelingen zijn opgericht te Scheveningen, Den Uaag, Rotterdam, Bergen op Zoom, Tilburg, Vlissingen, Middelburg en in de kampen te Zeist en te Harderwjjk. Muziek en zang in casu de volksliederen wisselden een en aoder af. De bedoeling is dat l:d kunnen worden alle mannen en vrouwen niet hehoorende tot de bevolking van een der landeD waar in ede Belgie iD oorlog is. De heer De Broqueville en de overige ministers worden alien eerelid van den bond. Het was een geestdriftvolle vergadering. TER NEUZEN, 3 Dec. 1915. Het weer bericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 757.3 Munchen. Laagste barometerstand 746 9 Wisby. Verwachting tot den avond van 4 Dec. Zwakke tot matige later wellicht toe- nemende zuidoostelijke tot zuidwest.elijke wind betrokken tot zwaar bewolkt met tjjdelijk" opklaring, aanvankelijk veel zach- ter in het noorden. de (dal van en in Champagne bij Tahure. LONDEN, 2 December. (Reuter.) Bericht uit liet Engelsche hoofdkwartier in Frank- rijk: M ij hebben de laatste 4 dagen met goed gevolg de vijandelijke loopgraven op sterke vijandelijke geschutstelLingen aanzieniijke schade aange- de en pun ten en beschio ten richt. De vijandelijke artillerie heeft slechts zwak geantwoord. OOSTELIJK GEVECIjTSTI-RREIN. WEENEN, 2 December. (Wolff.) Officieel bericht uit het hoofdkwartier: Niels nieuws. SI. PEiERSBURG, 2 December. (P. T. A. Officieel bericht van den generalen staf: Onze artillerie heefl het vijandelijk bivak op den linkeroever van de Duna, bij de liof- stedje Sonnenhof, tusschen Friedrichstadt en Jacobstadt, plotseling iieyig onder vuur ge- nameii. De Duitschers viuchtten, met ach- terlating van 100 dooden en gewonddien, Oj) den linkeroever van de Styr is de ij.and naar liet Z.-W bij Kriask terugge- dreven. Op de an der verandering. ZUIDELIJK GEVECHTSTERREIN. WEENEN, 2 December. (Wolff.) Officieel. bericht uil bet hoofdkwartier: De Italianen hebben hun aanvallen op het bi uggehoofd van rolmein en op onze berg- stellingen ten Noorden daarvan herhaald. oor den Mrzli \rh zijn drie, voor den bergrug ten Noorden van Dolje twee aan vallen gestuit. In liet bekken van Toimein heeft de vijandelijke artillerie achter ons fronl gelegen plaatsen vernield. Het bruggehoofd van Toimein heeft liier en daar weder onder roffelvuur gestaan en door zeer sterke strijdkrachten herhaal- deelen van liet front geen kijkende door de raampjes aan den rechter- kant, waar ze vliegen, het landschap kunnen is. delijk tevergeefs aangevailen. Bij Oslavia heeft vijandelijke infanterie, onder dekking van mist, een doorbraak be- proefd, doch afdeelingen van ons 57ste reg. inf. hebben drie stonnloopen afgeslagen. Overigens zijn geen gevechlen van groo- ten omvang geleverd. DE DARDANELLEN. KONSTANTINOPEL, 2 Dec. (Wolff.) Het hoofdkwartier meldt: Aan liet Dardanellenfront hebben onze pati ouilies bij Anafarta een deel der vijan delijke draadversperringen en loopgraven ge nomen en eenige gevangenen gemaakt. Den 30sten November besclioot de vijand met zijn batterijen te water en te land van ver- scliillende richtingen uit een tijdlang onze stellingen, doch tevergeefs. Onze artillerie is eveneens in actie geko- men en heeft de vijandelijke soldaten, die zander dekking in het kamp werden opge- merkt, alsmede de munitiewageniS van den In de op Donderdag 16 December a.s., des voormiddags 10 ure, te houden open- bare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in be- handeling 1. Notulen. 2. lngekomen stukken. 3. Benoeming van een onderwijzeres aan school B. Op de voordracht staan: 1. J. Jansen, 2. J. van Splunder, 3. P. M. L. Willemse. 4. Benoeming van leden van de Com- missie van bijstand. 5. Benoeming van leden van de Com- missie tot wering van schoolverzuim. 6. Aanvraag om dispensatie van art. 16 der bouwverordening. 7. Huur van grond aan de Ned. Herv. Kerk. 8. Verhuring van enkeie niet in erfpacht uitgegeven perceelen. 9. Wijziging van de voorwaarden tot aangaan eener leening voor den aanleg eener begraafplaats. 10. Verordening, houdende radere eischen voor lokalen, waarvoor ingevolge de Drank- wet verlof is verleend voor den verkoop van alcoholhoudenddranken. 11. Adres van H. L. C. Kok, om ver- hooging van jaarwedde. 12. Vaststelling der lijst van ambtenaren, die voor een toeslag in aanmerking komen. 13. Suppletoir kohier hoofdelijken omslag. 14. Reclames hoofdplijken omslag. 15. Behandeling van het adres der leeraren van de H. B. S. Kunstavond«n. Blijkens achterstaande advertentie zijn de ingezetenen van Ter Neuzen en omgeving op Woensdag 15 dezer in de gelegenheid te genieten van een cello- en zangersconcert De buitengewone tijdsomstandigheden zijn oorzaak van verschillende buitengewone zaken en daaronder beboort ook dat kunste- naars, die anders ons Zeeuwsch- Vlaanderen, afgelegen als bet is van de groote centra, niet bezoeken, ons van kurme talenten willen doen genieten. Tbans vertoeven zij er en willen ons ook doen genieten van hunne gaven. Wij vertrouwen dan ook, dat de liefkebbers van kunst op gebied van muziek en zang niet zullen nalaten de po- gingen op dit gebied te steunen. Er wordt zoo dikwijls gezegd hier is nooit iets. Laat men dan, nu er iets is, dit steunen door zijn belangstelling, door zijn bezoek, voorai nu het avonden betreft, waarbij zeker niet winstbejag beoogd wordt, en alieen het verlaogen voorzit. om anderen kunstgenot te verschaffen. Wij vertrouwen, naar het geen wij van hen hoovden, dat een cello- concert van Maresco Marisini, de zaDg- nummers van den Vlaamschen tenor Van Schoon en den bekenden pianist den heer Aug. Eeckhout, aantrekkingskracht geuoeg zuilen bezitten om de kunstliefhebbers te doen opgaan naar dit concert. ZAAMSLAG. L.l. Dinsdag hield de vereeniging „[n t belang der iandbouwers" hare jaarlijkscbe algemeene vergadering. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat was ontvangen 81.449,856, met inbegrip van het goed slot van het voorgaande jaar ad 434,855 en 0,50 interest van het spaar- bankboekje, en dat der uitgaven /81.366,146, goed slot 83,71. Het aantal leden be- draagt 95. Aangekocht is 818.900 KG. kunstmeststoffen, 78.760 KG. mais, 395 H.L. pootaardappelen, 402 K G. rood Brab. klaverzaad en 136 K G. Lucerne klaverzaad Tot leden van het bestuur werden her- kozen de beeren D. Dekker en J. Ver- poorte. AXEL. Delaatste'dagen zpn de werkzaamhedenvoor de aan te leggen trambaan binnen de kom der gemeente weer in vollen gang, waaruit kan worden afgeleid, dat partijen het over de lang hangende kwesties zjjn eens ge worden. Nog enkeie dagen en de verbinding van uit de richting Zaamslag met het ge- deelte dat reeds zuidwaarts tot aaD de hoofdkom van Axel was aangelegd ge worden, zal worden voltooid. De rechtbank heeft in hare zitting van 3 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken L. J., oud 41 j., vrouw van P. F. d. B., te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen bechtenis. H. A. M., oud 33 j., schippersknecht te ler Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot f 15 boete of 12 dagen hecht. V. L. G., oud 22 j., veldarbeider te Sluis, is wegens mishandeling veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. E. M. 0., oud 33 j., vrouw van C. C., M. F. S., oud 24 j., vrouw van A. v. P., M. 8. C., oud 18 j., veldarbeidsters, alien wonende te IJzendijke, zijn wegens strooperij ieder veroord. tot 7 boete of 7 dagen hecht. Heden werden de navoigende zaken behandeld C. v. B., oud 23 j., polderwerker te Stoppeldijk (gedetineerd), werd ten laste gelegd dat hij op 26 September 1915 te St. Jansteen, opzettelijk Etnile de Vos met een mes in de borst heeft gestoken, zoodat dit mes doorarong door het borst been in de borstholte. Beklaagde bekende dronken geweest te zijn en daardoor driftig geworden. Wegens het niet verschijnen van een getuige-deskundige is de zaak uitgesteld. A. F. v. C., oud 18 j., veldarbeider te Clinge, werd beklaagd dat hij op 16 October 1915 te Hulst, nabij de Belgische grens, gepcogd heeft 8 Kg. rijst naar Belgie te smokkelen, terwijl hij tevens daarbij aan 2 kommiezen bij's rijksbelastingen, die hem wegens bovenstaand feit bekeurden, eerst drie francs, daarna een rijksdaalder en einde - lijk 5 gulden beioofd heeft te geven, als zij het opmaken van procesverbaal en het in beslag Demen der rijst wilden nalaten. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. St. M. d. V., oud 37 j. geboren te Bres- kens, herbergier aldaar, stond terecht ter zake dat hij op 18 October 1915, Johannes Petrus Offerman, die bij hem was inge- kwartierd, eenige vuistslagen in het gezicht en op het hoofd heeft toegebracht. Eisch f 10 boele of 10 dagen hecht. J. P. F. L., oud 28 j., pulphande- iaar, te Oostburg, werd beklaagd dat hij op 20 October 1915 te Westdorpe, toen hij op den openbaren kunst- en rijweg den Kanaaldijk, op een door hem bestuurd motorrijwiel reed, zonder dat dat rijwiel voorzien was van een belder licht, de mare- schaussee's C. A. de Graaf en C. J. de Baekere, die bovengenoemd feit constateer- den en wier plicht het was procesverbaal op te maken, ieder een gulden beioofd heeft te geven, met het oogmerk om hen te be- wegen in hunne bediening, in strijd met hun plicht na te laten, gemeld procesver baal op te maken. Deze zaak is gescborst tot 10 December. G. N., oud 37 j., klompenmaker, ver- blijvende te Hulst. Beklaagde werd ten laste gelegd dat hij op 18 October 1915 te Hulst getracht heeft 8Kg. waren over de grens te smokkelen en den 16 November 1915 te Hulst, toen de kommiezen bij 's rijksbelastingen P. H. Bother en W. H. ter Horst hem aauhielden, daar zij hem op heeterdaad betrapten, ter wijl hij bezig was petroleum te smokkelen, zich met geweld tegen die ambtenaren heeft verzet, door aan hun te rukken, te trekken en tegen hen te duwen en Ter Horst te scboppen. Eisch 10 dagen gevang., benevens eene vergoeding van 15 voor den kommies wiens jas stuk werd getrokken. A. V. v. D,, oud 24 j., klompen maker te St. Jansteen, gedetineerd, werd beklaagd dat hij op 15 November 1915 in de provincie Zeeland is teruggekeerd, nadat hi] daaruit door den Territorialen Bevel- hebber op 1 September was uifgewezen. Het O M. eischte 10 dagen gevangenis straf en invrijheidstelling van den bekl. De verdedigster, Mr. A. Bolle, sloot zich bierbij aan, wees er nog op, dat bekl. uit Belgie naar Nederland wilde gaan om voor zijn ouders geld te verdienen. Daarvoor moest hij naar Zeeland terugkomen. De rechtbank deed terstond uitspraak, veroordeelde bekl. overeenkorastig den eisch en gelastte zijne invrijheidstelling. Door de arrondissements-rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting tegen V. A. d. L., oud 24 j., werkman te Koewacht, tbans gedetineerd, ter zake van terugkeer na uit- wijzing uit bet bezette gebied van Zeeland. Inbraken. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank vorderde 5 jaar gevangenisstraf tegen den 34javigen koopman H. J. F. d. Br., te 's Gravenhage, bescbuldigd van heling in verschillende diefstallen met inbraak te 's Gravenhage en elders gepleegd, o.a. in de villa van Minister Treub. KANTONGERECHT te TER NEUZEN. De Polderkreek-zaken onder tic gemeente Zaamslag. In de heden gehouden zitting van het kantongerecht alhier, werd H. A. v. D., notaris te Hulst, vrijgesproken van de hem ten laste gelegde 3 overtredingen van het polder-reglement. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9J u. en 2 u„ Ds. A. Timmerman. Sli.'skil. 94 u. en 2 u., dhr. L. Dek. Roek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Axel. 9 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz en 2 u., Ds. J B. T. Hugenholtz, Bediening van den H. Doop. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis, Zen- dingszondag. Sas van Gent. 94 u„ Ds. Akersloot vaD Houten Roos. Philippine. 4 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Hontenisse. 94 u., Ds. W, J. van Lindonk. Hoek. Axel, Kerkdreef. Gereformeerde Kerken. Per Neuzen. 9 u., Ds. Doornbos van Doe- tinchem, H. Avondmaal en 2 u., Ds. Doornbos, Nabetrachting. 9 u. en 2 u., Ds. v. d. Wall. 9 u., leesdienst en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma, Voorbereiding H. Avondmaal. Axel, Stationstraat. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma, Voorbereiding H. Avondmaal en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. L. de Bruijne. 's Woensdagsavonds 6 u., Ds. L. de Bruijne, Bijbellezing. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. eD 54 u., leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., leesdienst. Lokaal f.llethcl" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 54 u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 54 u., Evangelisatie. It. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 84 en 10 nut 's Namiddags om half drie Lof. Een onbelrouwbare grenswaehL Sedert eenige dagen zit te Bergh gevangen een soldaat, die daarheen van Zevenaar was overgeplaalst. Terwijl hij dienst deed, aan de grens, nnoel er een paard met wagen zijn overgesmokkeid, bij welke smokkelarij de soldaat zijn plicht moet hebben verzaakt. Dal men hem ook daarvoor van dergelijke praktijken verdacht, bewijst het feil, dat zijn kameraden hem den bijnaam van „ba- rometar" hadiden gegeven, omdat zijn ge zicht reeds een tijdj-e te voren de sporen d,roe;g van een op handen zijnde smokkelarij met zijn tusschemkomst; dan deed hij ni. erg zenuwachtig! Pseudo ontvluchte gevangenen. Omtrent de aanhouding van twee bedrie- gers, die zicli te Uift dezer dagen hebben voorgedaan als uit Duitschland ontvluchte krijgsgevangenen, deelt „De Post" nog de volgende bijzonderheden mede: Het lste. bedrijf speell in Etlen. De die- naar van de H. Hermandad vrndt een paar zwervers;, naar voorgeven een gedeserleerden Duitscher en een gevluchten Rus. De bur- gemeester wordt opgebeld. Opbrengen naar Gendringen. 2e bedrijf. Het tooneel stelt voor de se cretaire van het raadjhuisi te Gendringen. Drie ambtenaren zijn aanwezig". Burgemeav ter en secretaris niet. Zwervers worden zeer minzaam ontvangen, ruim van sigaren voorzien, terwijl geimeubileerdie boterham- men wordien besleld en de uitgever eener eourant moet verschijnen voor het nieuws. Een gesprek wordt aangeknoopt: de Duit scher antwoordt met rappe tong, van den Rus meenl men niets anders te verstaan dan: tjip, tjap, tjoep. Grenswacht-comman- danl le Uift wordt opgebeld. Opbrengen naar Uift. 3e bedrijf. De handeling heeft plaats in de kazerne, alias St. Jozefsgebouw. Luite- nant ondervraagt den Duitscher. Rus laat niets hooren dan een geluid gelijkende op... tjip, tjap, tjoep, nu gemengd met een soort bobbel, bobbel, want de Rus is eigenlij,k een Pool, zegt de Duitscher. Een uitkomst! In Uift, waar zoo zoetjes aan, alle nationa- liteiten vertegenwoordigd zijn, woont een Poolsche. Luiienant geeft twee soldaten be vel, den Pool daarheen te voeren, hem door de vrouw te lalen ondervragen en antwoord mee te brengen. Vrouw ka.n uit tjip, tjap, tjoep en bobbel, bobbel, niet wijis, worden. ,,Is geen Pool, misschien een Rus", zegt ze Terug. Rapport wordt uitgebracht. Dan naar Terborg, waar twee Russinnen wonen, per rijtuig. Paard schrikt voor tram, ordon- nans van den luitenant springt uit het rij-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 6