ALGEMEEN N1EUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN, No. 6309. Zaterdag 4 December 1915 55e Jaargang. D© Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENT!EN: Teleloon 33. Bit Blad verschijnt Maandag-, Woensdag- en VrUdagayond, nitgezom^rfl op Feestdagen, hij de Firma P. J. YAM DE 8ANDE te TerSenzen. DEO IE IR £TI 5 BLAD. BINNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij cSirect© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 Ulir op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 3 Dec. 1915. Zielcmis voor wipen gezanl Regout. Een telegram uit Rome, dd. Zaterdag, meldt .aan de „Maasl>odc" Hedenmorgen liad in de kerk van San Gioacchino een plechtige zielemis plaats, die de Neder 1 anidsche kolonie te Rome Liet op- dragen voor den overleden Nederlandseheii gezant bij den H. Stoel, Mr. Regout, bij gelegenlieid van den dertigsten dag van zijn ai'ster ven Bij de plechtigheid waren o. m. tegen- woordig kardi naal Van Rossum, mgr. Ra mi zxi, major glomus van den Pans; mgr. Maggetti, de Nederlandsehe gezant bij bet Quirinaal, de Belgisehe gezant bij den H. Stoel, en de Nederlandsehe zaakgelastigde bij het Vatikaan, mgr. Waes, Het zangkoor voerde onder leiding van maestro Molinari, een mis van Perosi uit. Ook vele N eder landers waren bij de plech tigheid legenwoordig. KLOOSTERZANDE. In de bestuursvergadering der Harmonic St. Cecilia te Hontenis.se, werd benoemd tot kapelmeester, de heer P. C. van Delft, muziekonderwijzer te Hulst. KOEWACHT. Dinsdag werd liier eene openbare verga- dering van den gemeenleraad gehouden, waarop alle leden tegenwoordig waren. Op verzoek van den voorzitter gaf do secretaris lezing van de volgende ingekomen stukken: 1. Brief van den Comissaris der Konin- gin, met verzoek eene nieuwe voordracht op te maken ter benoeming van een zetter bij 'sRijks belastingen, wegens over lijden van den heer G. Poppe. Deze voordracht wordt opgemaakt. 2. Adres van E. de Ceulenaere e.a. te Philippine aan de Provinciale Stalen van Zeeland, tot verkrijging van een betere ver- binding tusschen Ooslelijik en Westelijk Zeouwsch-Vlaanderen, met verzoek daaraan adhaesde te verleenein. Besloten wordt de gevraagde adhaesie te verleenen. 3. Adres van den gemeen te-veldwach ter, om verhooging van zijne jaarwedde. 4. Adres van den telefoonhouder en den telegrambesleller, om verhooging humier jaarwedde, wegens steeds toenemende werk- zaamheden. Beidie adressen worden aangehouden tot de volgende vergadering. Door Burg, en YVeth. wordt aan den Raad overgelegd de door den gemeente-ontvanger opgemaakte rekening over 1914, met de noo- dige bescheiden. Besloten wordt deze rekening te stellen in handen eener oommissie tot nader onder- zoek. Als leden dezer oommissie worden be noemd de heeren E. de Vleeschouwer en Aug. de Blieck. Door Burg, en Weillwordt aangeboden de begrooting van inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1916. Deze begrooling zal in de eerst volgende vergadering behan- dekl worden. De voorzitter deelt mede, dat de tegen- woordige Iantaamopsteker, Th. Versijpt, we gens ongestelidheid, met Langer die functie wenscht waar te nemen. Besloten wordt, hem eervol ontslag te verleenen en over te gaan tot het benoemen van een nieuwen Iantaamopsteker. Voor- Qedragen wordt P. Kant alhier, die reeds eenigen tijd de werkzaamheden verricht. Met algemeene stemmen wordt genoemde Kant als zoodanig benoemd. De heer C. van Doosselaer vraagt, wat met de otnbeining van het schoolpledn aan den Ouden Molen zal gebeuren. Na eenige bespreking wordt besloten eene commissde te benoemen, die zal onderzoeken op welke wijze daarin afdoende verbetering is aan te brengen. Als leden dezer com- missie worden benoemd de heeren E. L. Plasschaert, Th. Persijn en C. van Doos selaer. De voorzitter geeft de wenschelijkheid te kennen, om een gedeelte van den weg naar Zuiddorpe, de zoogenaamde Noordelijke benm, te verliarden, daar het vaak onmoge- lijik is te voet of per rijwiel over dien weg te komen. Wordt aangehouden tot de volgende ver gadering. Wijl mem and der leden nog iets voor te stellen heeft, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. IJZENDIJKE. Nader verneemt de „M. Crt." uit zeer ver tro.uwbare bron, dat bet bericht, dat Dr. Van Delden zich met 1 Januari as. in Den Haag zou vestigen, geheel uil de lucht gegrepen is. Genoemde geneesheer zal te IJzendijke gevestigd blijven. OP DEN LTTK14K. Men schrijtt van Vlaamsche zijde ami de Tel.": 't Sneeuwt... Maar Noord-Vlaanderen krijgt geen blanken mantelNauwelijks raken de witte wolkjes den grond of ze schijnen verdwenen, zijn opgelost in '1 zwarte slijk. 't Wintert, roept me een vrouw van den overkant der draadversperring toe. En liet wintert vroeg, te vroegDat we 't sto- velje konden s,token, gelijk andere jaren, den pot rood 'L zou mogen winteren zoo- vele 't wiltMaar bij elke brokke kolen peinzen we aan 't spaarpotje, dat ijdel (leeg) wordt en vragen we: „Hoe lange nog?" Angstig kijkt ze rond Ze mag niet pra- ten met menschen „van over den draad". Voor dat mdsdrijf werden reeds velen zwaar beboet... Op andere tijden laten de grens- wachters 't wel toeGe weet nooit hoe ver ge met die Duitschers staat. 't Sneeuwt meer en meer. Een lielder kinders.temmetje weerklinkt: „Jesuke slaat zijn beddeke uit. En laat de pluimkens vliegen". Een meisje huppell vroolijk in de sneeuw- vlokken rond. „De kinderen zijn 1 gelukkigs.1, herneeml de vrouw Haar, men meiske is blijde, omdat 't sneeuwt". En gisteren vroegen de jongens, of 't waar is, dat ze rap gaan mogen schaverdijnen (schaatsenrijden). Ze zoun '1 willenEn och ja, wat weten ze van den harden tijd? Een inoeder spaart voor hen T brood uit den imond en 's avonds dekt ze ze met lieur rokken en met alles wat ze maar vindt, opdat ze warrne zoun liggen. De vrouw verwijdert zich. Ginds nadert een pati-ouiUeerende schildwacht. Deze is in een dikken mantel gelmld. De kraag slaat recht op. De handen zijn in de diepe zakken weggedoken. Tusschen de lippen hangt een lange Duitsche pijp. „Frisch!" roept hij mij toe. 'L Woord schijnt hem te zwak. „Haltl", laat hij cr op volgen. Even kijkt hij wanlrouwend naar de wo- ning, waarbiimen de vrouw verdwenen is, en vervolgt dan zijn weg. Hij waaktDe Belgen moeten gedwee de verorden ingen gelioorzamen. Ze zijn als iknderen, die van de gelegenlieid gebruik maken om iets ongeoorloofds le doen. 'k Denk aan die geliefkoosde uitdrukking van Von Bissing. En geloof het vrij, de Duitschers behande- len de Belgen menigmaal als kinderen. Dal blijkt om. uit hun straffen. Een voorbeeld: Te Ronsse, een stadje ten Zuiden van Oudenaarde,. wilden de arbeitlcrs geen zakjes maken, de bekende zakjes voor de loopgra- ven. En nu moest Ronsse gestraft worden En alleen een Duitscher kan zoo'u straf be- denken, als. Bonsse kreeg. De bakkers mocli- ten hun karren voor "t broodvervoer niet gebruiken, maar moeslen de manden zelf sleuren. Brouwers, die bier wegbrachten, waren verplieht de tionnen te rollen. De boe- ren mochten alleen met 't eenvoudigst voer- luig, den kruiwagen, hun waren verplaalsen. Zoo wilde men de bevolking 't leven lasLig maken. Ronsse bood natuurlijk een cigen- aardig schouwspel, maar de burgers namen alles van den vroolijken kant op en liadden in al dat kluehtig sjouwen en sleuren, dragen en torsen, rollen en steepen, stooten en d.u wen 't miees.te pleizier. De echte guile Vlaamsche lach weerklonk. En ge kunt er van o-v-ertuigd zijin, dat later al die gebeur- tenissen vereeuwigd worden in blijspel cn spotlied, in vroolijke hislorie en „spotter- nije", len koste der Duitschers, die oimio- gelijk begrijpen kunnen, dat de Belgen zich niet gewillig onder hun juk kroanmen. ,,'t Is toch zoo- goed onder Duitsch be- stuur, onder Duitsche organisatie", zei een h-oog off icier, die tot een Belg zijn verba- zing over dien tegenzin en positieven tegen- stand uitdrukte. Weer een bewijs, dat de Duitschers vader- landsliefde als een speciaal eigen deugd be schouwen, die een ander votk niet bez.it of niet bezitten mag. Kinderen 't Volgende gebeurde, ook te Ronsse, dat op de taalgrens ligt, zoodat er Vlamingen en Walen wonen. Maar de Duit schers liebben de stad tot Vlaamsch gebied verkla.ard. en dus moeten bij de „controle" de weer bare mannen jop't appel „tegenwoor dig" en niet „present" roepen. Dit beviel een Waal niet en hij sprak het „tegenwoor- dig" bijna onhoorbaar uit. Dat zouwen de Duitschers hem eens anders leeren. De on- willige moest op twintig passen afstand der gelederen gaan staan en het „tegenwioordig" eenige malen uitbulderen. Zoo handelt een pedanle schoolmeester ook. Als ik zulke staaltjes verneem, roep ik te Under: „Duitschers, handen van onze taal beweging, onze taalgeschillen at." Van u, die in Belgie bloedbaden aangericht en ste den en dorpen verwoest hebt, die rouw bracht in dnizenden gezinnen en nog altijd Belgie uitzuigt, van u, den overheerschcr, willen we geen enlcel taalvoordeel. En zijn er Vlamingen en Walen, die daartoe wel uw liulp inroepen, welnu, de natie zal hen ver- oordeelen en verloochenen. Wij blijven onze regeering getrouw. Ja, de regeering, die ons, Vlamingen, dikwijls stiefmoederlijk behan- delde. En zijn er in Frankrijk Belgen, die tegen onze beweging stoken, en belaclielijke personnages, welke meenen een toekomst te kunnen voorbereiden zonder rekening te houden met dnizenden en iduizenden bewuste Vlaamsche soldaten, die van Yser en Ieperlee lerugkeeren naar een door lijden gelouterd, en tievreesd geworden Vlaamsch volk, ook die zullen door de natie veroordeeld en ver- loochend worden. \'an waar ook krakeelende stemmen klin- ken, wij blijven getrouw aan den godsvrede en aan de regeering. GRAAF DE UEMPTINNE. Graaf Jozef de Hemptinne, te Genl, die, zooals men weet, ter dood veroordeeld was, is, volgens de „N. R. Crt.", thans op vrije voeten gesield, nadat zijn familieleden een waarborgsom van niet minder dan een mil- lioen francs bijeengehracht hadden. IS VAN RUSLAND HELP TE YERWACHTEN? De „Kreuzzlg." behandelt de builengewone strategische mooilijkhedien, die een offen- sief van de Russen tegen Bulgarije mee- brengt. De Russische Iroepemnacht, die in Bessarabie is gcconccntreerd, moel volgens dit blad, op zijn hoogst op 100.000 man wor den geschat. Er siaan drie wegen voor Rus- land open. Ten eerste over den benedeii- Donau. Ilier is de aanval het gemakkelijkst, daar de hoofdmachl der Russen in de on- niideUijike nabijheid gecoucentreerd is. na- melijk te Beni en te Ismail. Deze troepen moeten in dat geval op transportschepen, ondei- bescherming van oorlogsschepen, naar Roestsjoek worden gebracht. Doch dit is in strijd met de Donauconventie, die op dil gedeelte van de rivier slechts het varen van koopvaardijschepen toestaat. Een twee- de mogelijikheid zou voor de Russen he- staan om dwars door Roemenie te marchee- ren, maar dit zou natuurlijk een grove schending van de neutraliteit van dit land zijn. Van anderen aard zijn de moeilijkhe- den, die zich bij de derde mogelijkheidj voordoen, namelijk om in Boergas en Warn a de Buligaarsche kuststrook te forceeren. De Russische vloot, zegt de „Kreuzztg.", is daartoe niet sterk genoeg, want zij be- scliikt slechts over dertig torpedojagers. maar niet over groole, snAUere eenheden in de Zwarte Zee, en een ander beletsel zijn de zware stormen, die in dezen tijd van het jaar in dit gedeelte van den Ponlus Luxinus woeden. Met duikbooten kan bo- vendien de geheele expeditie betrekkelijk gemakkelijk vernietdgd worden. Er bestaat natuurlijk mogelijklieid van een gelijktijdi- gen aanval, zoowel op Roestsjoek als op de Bulgaarsche kust, daar ook in Odessa belangrijke troepenmassa's zijn geconcen- treerd. Van Bnlgaarsch-Turksche zijde is men echter op alles voorbereid. GENERA AL WINTER". De correspondent van de „Daily Chroni cle" bij het Engelsche hoofdkwarlier zegt, dat een nieuwe vijand, „generaal Winter", weer aan den strijd is gaan deelnemen. Het eenige goede aan dien vijand is, dat hij bei- de partijen even hevig aanvalt. Op sommige deelen van liet front is liet ergei- dan op andere, maar er zijn plaatsen waar het terrein door de sneeuw en regens in een moeras is verauderd en de loopgi-a- ven zoo vol ijskoud water zijn, dat de man nen er tot aan de knieen in staan. Tegen het aanbreken van den dag bevriest liet soms om de beenen van de soldaten been. „Hoe diep is het bij jullie?" vroeg on- lapgs een Duitsch soldaat van achler een troep zandzakken, die de Engelsche stelling van de Duitsche sdieddden. „Tot aan de knieen", zed een Engelsch korporaal, die zijn hommen prolieerde droog Le houden in een st.uk zeildoek. „Zoo", was het antwoord, „dan ben jul lie geluk,svogelswij staan er tot het mid. del toe in." Op enkele plaatsen is het zoo erg, dat de borstweringen gedurende de laatste stor men ingest,ort en in de loopgraven terecht gelconien zijn, waar zich een onbeschrijflijke chaos van modider en klei vormde. De aardr werken, die door den regen en de vorst hunne vastheid hadden verloren, waren nl. door het gewicht der zandzakken ingestort H.ier en daar vragen de Duitschers om een lijdelijken wapenstilstand. Het is zelfs voor- gekomen, dat enkele Duitsche soldaten uit hunne loopgraven klommen en op de borst weringen gin gen zitten, 0111 liunne voeten te drogen, ter wijl zij aldoor riepen: ,,Nietschie- ten, niet schieten!" Een groot aantal soldaten zijn van water- laarzen, die tot de knieen reiken, voor- zien, maar dat is niet voldoende, omdat het water er over den bovenwand heen nog in loopt. Er komen dan ook, evenals ver- leden jaar, weer vele gevalien van bevroren voeten, zgn. loopgraafvoeten, voor. Als de j mannen dan tijdig naar het hospitaal kun nen gaan, genezen zij gemakkelijk, maai- blijven zij te lang in de loopgraven, dan is het veel moeilijker, de voeten weer te doen lierieven. In het begin veroorzaken bevro ren voeten bij het genezen een gevoel, alsof zij met gloeiende poken bewerkt worden. Maar ondanks ailes blijven de soldaten vol moed. Onlangs, werd sen man, die in het water stolid, door een projectiel in de heup ge- wond. De geneesheer, die gewaarschuwd was, kwam, tot aan den hals door de mo ri der wadend, zijn instrumenten boven zijn hoofd houdend, in de loopgraaf om de eer ste hulp te verleenen. D e opera lie, die noo- dig bleek, werd in het water uitgevoerd, waarna de lijder naar het veldhospitaal werd gevoerd. Dienzelfden avond nog maak- te hij grapjes met een geestelijke, die hem kwam opzoeken en schreef hij een opge- wekten brief aan zijn vrouw, waarin hij haar nuededeelde, dat hij lieel wel was, maar een klein ongelukje had gehad. Zelfs in het hospitaal, waar dagelijks zooveel heldenmoed betoond wordt, stonden de om- standers verbaasd. „Door dezen geest van dapperheid wordt de strategic van „generaal Winter" krach- teloos gemaakt, ofschoon het waarachtig geen pretje is om zulke dagen en nachten in de loopgraven of zelfs in de kwartieren achler het front, waar de regen doordever- nielde daken binneustno,om|t pn jde wind dJoor de schoorsteenen of kogelgaten heen giert, door te brengen. „De koude van deze Vlaamsche nachten zou ieinand kunnen doen huilen van pijn, als hij niet door het inwendige vuur van trots verwarnul twend. De wind hoiidl er een snijdenden humor op na en dringt even ge makkelijk door het wollen vest, dat tante Marie heeft gebreid, en de twee vesten, die je nog uit je burgeruitrusting hebt meege- nomen, en het khaki-hemd zonder knoopen en een imiformjas,, en een winterjas en een waterproofjas, en ..de muffler", die zusje Susie heeft gebreid" heen als een bajonet door het lichaam van den armen stakker, die ermee in aanraking komt. Gelukkig zijn de „stinkjassen" aange- komen, die harige oude vrienden, die na een natten niacht in de loopgraven een luc.htje verspreiden, dat door een gashou- der heen zou dringen. Langs de wegen zien onze soldaten in hunne jassen uit schapen- vachten uit als vroolijke herders, die hun kudde zijn kwijt geraakt en een geweer in plaats van een staf hebben." DUITSCHE VERLIEZEN. Frederic William Wile, de vroegere cor respondent van de „Daily Mail" te Berlijn, schrijtt in zijn blad over de Duitsche ver- liezen in dezen oorlog. Hij zegt, dat hij voor zich heeft liggen de 10.300ste pagina van de Duitsche verlieslijsten. Elke bladzijde zegL hij, bevat 360 namen, zoodat het totaal aan dooden, vermisten, gewonden en ge- vangenen dus minstens 3.700.000 man moet bedragen. De lijslen nummer 763 tot 800 loopen over de 22 eerste dagen van November; 195.480 namen staan er op, dat wordt 8885 per dag. De Duitschers geven geen namen van offi- cieren op hun lijst en zijn uit den aard der zaak, volgens Wile, natuurlijk onvolledug. Hij vindt dus, dat hij gerust het verliezen- aantal per dag op 10.000 mag stellen. Als hij alle nummers op zijn lessenaar had lalen liggen, had hij verscheidene sta- pels geki-egen tot aan den zolder toe; drie fijn bedrukte kolommen staan op elke blad zijde, die zoo groot is als een blad van een krant. Nooit kan er zoo'n doodenrol zijn voorgefcomen. Deze getallen moeten schrik en angst ver spreiden in Duitsehland, z'n leger elken dag aan te vullen om het op sterkte te houden met 10.000 man is een krachtproef, die zelfs aan landen met verscheidene malen de 70miUioen inwonersi van Duitsehland te zwaar zou warden. Er blijkt uit, dat generaal Joffre goed voorspelde, toen hij zeide, dat hij het Duit sche leger zou afknagen. Weliswaar zal hel onmogelijk zijn den Duilschcr vooreerst uit de door hem bezette gebieden te werpen, doch dat gestadig aan zijn kracht om zich daarin staande te houden of vooruit te dringen, vennindert, is vanzelf sprekend. Niettegenstaande de schijn zoo is, zegt Wile verder, moet men zich niet verbeel- den, dat de Duitschers nu volledig zijn in- gelicht over de „koisten" van het groote avontuur. De kranten mogen de lijsten niet publiceeren, haar wordt slechts toegestaan, wat namen te noemen van hen, die afkom- stig zijn uit de plaats, waar die bladen ver schijnen, terwijl ze geen enkele toespeling mogen maken op het totaal der verliezen. De verspreiding der lijsten wordt boven dien nog belemmerd door het feit, dat ze 15 pfennig kosten, driemaal zooveel als de Duitscher voor zijn lijfblad uitgeeft. Ook maken ze niet meer de plaatsen bekend, waar de verliezen plaats hadejen. Men is dus niet zeker, of een beminde zoon of echt- genoot of vader in Belgie's grond ligl, aan de barre Russische grens aan den schoot der aarde werd toevertrouwd of op den Balkan een laatste rustplaats vond. Heele compagnieen, zegt Wile, figureeren in de sombere lijsten. De Pruisen leden de zwaarste verliezen, en geen lijst is er, of soldaten van de garde komen er op voor. In 't oog vail end is ook't groote aantal ge- doode en gewonde onderofficieren, door mi- litaire sclirijvers de ruggegraat van het Duitsche leger genoemd. Al wat wij hebben te doen, eindigl het artikel in de „D,aily Mail", is zorgen voor mannen, muni Lie en money. Met deze drie m's zal bet gelukken de 10 tot 20 en 30 duizend projectielen per dag te maken en de neerlaag der Duitschers te bespoedigen, die vast en zeker eenmaal komen moet. SERVISCHE VLUCHTELINGEN. Een telegram uit New-York meldt, dat de „United. Press" nadere bijzonderheden publiceert, gezonden door den correspondent Shepherd en gedagteekend uit Saloniki 27 November. De heer Shepherd beschrijft het lijden der Serviers op hun vlucht door Al- banie voor de oprukkende indringers, De geheele wereld zal sidderen, zegt hij, als aan het licht komt, wat daar thans aan de grenzen van Alhanie plaats heeft. De gruwelen van de vlucht van het ongeluk- kige Servische volk nemen toe met elke nieuwe groep, die uit de verwoeste Land- streken aankomt. Men vertelt, dat langs den heelen weg van Prizrend naar M on astir de lijken liggen van menschen en de cada vers van paarden en muilezels, omgekomen van gebrek, terwijl duizenden grijsaards, vrouwen en k.i nderen uitgeput neerliggen, zonder voedsel, in afwachting van heteinde. De troepen Serviers en Albaniers en de Oostenrijksche gevangenen, van wie ei" een 50.000 zijn, en die door dit troostelooza land trokken, hiebben op enkele plaatsen het vleesch der doode dieren weggesneden om hun honger te stillen. Des nachts kam- peeren de slechtgekleede vrouwen en kin deren ter zijde van den weg, neergehurkt bij de magere vuurtjes van de bergstruiken gestookt, in diepe ellende wachtend tot den morgen om den droeven tocht te vervolgen naar de plaats waar ze redding meenen te vinden naar IVtonasMr. Maar misschien is Monastir, als dit telegram wordt gedrukt, ook al in handen van den vijand. Dan zul len ze zijn overgeleverd aan de genade van de onherbergzame bergen, waar in de laat ste dagen een vreeselijke sneeuwstorm woedt of van die der Bulgaren. De correspondent maakt melding van een tocht van eenige Engelsehen, dokter Findlay met zijn vrouw, in gezelschap van acht andere Engelsche doktoren en 16 verpleeg- sters, die lhans veiLig te Saloniki zijn aan- gekomen. Zeven dagen lang Irokken zij te voet door de Albaneesche bergen langs paden bedekt met sneeuw en slik. Het ge zelschap had reeds gebrek aan levensmidde- len toen het op pad ging en moest van een weinig brood leven. Vijflien van de 20 pak- ezels stierven onderweg van honger. De Britten en Griekenland doen hun uiterste best om de vluchtelingen te helpen en twintig auto's met meel beladen trach- ten thans door den sneeuwstorm heen Dibra te bereiken. Van daar uit zullen, indien men de dieren althahs kan krijgen, de voor- raden met muilezels verder worden ge bracht. De verspreide overblijfselen van het Servische leger, zegt de correspondent ver der, trachten thans op Elbasan terug te trekken. Omtrent de gezinnen van de Brit- sche, Russische en Fransche gezanten in Servie is niets met zekerheid bekend. Men vermoedt, dat ze zich onder den stroom van vluchtelingen bevinden, die naar Monastir trekken. HOE HET ER IN GORZ UITZIET. Een oorlogscorrespondent van de Ratio nal Zeitung" heeft Gorz bezochl. Het pu- bliek, zoo vertelt hij, is er volkomen onver- scliillig voor de beschieting. De straten we- melen van mannen, vrouwen en kinderen, en ieder gaal gelaten zijns weegs, of slaat op straat aLsof niet de loopgraven een kilo meter verder lagen en alsof er geen grana- ten en verdwaalde kogels bestonden. Tocli gaat hier geen dag voorbij, dat er geen doo den vallen. Geen wagen rijdt echter sneller, geen menscb versnelt den pas. Aan den in- gang van Gorz ligt onder hooge cypressen een berkhof, dat, zooals alle kerkhoven in de buurt, vol ligt (met graven van soldaten. Niemand heeft haast. De lieden nemen niet eens den kortsLen weg. Ze slenteren op hun gewone manier rond, blijven staan kij- ken of praten. De groote spiegelruit van liet koffiehuis, waarin die kellners in rok heen en weer trippelen, heeft reeds drie ronde pleisters van me taal. Hier is kort geleden een bezoeker doodgeschoten. Nu zit er aan hetzelfde venster en aan dezelfde tafel een andere bezoeker en leest rustig zijn krant. Met verbazing gaat men door de witte stad met haar stijgende straten en haar witte pleinen, waarop waterputten en zui-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1