JURGENS ffllJCII Het St. Nicolaasfeest advertentiEn. Landbouwberichten. Laatsts Berictiten. FUNSTE PLANTENBOTER Tevredenheidsverklaring. Te huur gevraagd: GEMENGDE BERICHTEN. T «M£IM Dinsdag 7 December, Stelijk- en Westelijk Zeeuwsch-Ylaanderen, om !e l>evoi-deren, dat genoeande weg nog worde aangelegd. In dit adres wordt er op gewezen, dat de dringende noodzakclijkheid van de spoedige tot standkoming van een verharden verbin- dingsweg, geschikt voor verkeer van voer- en rijluigen, benevens automobielen, tus schen de baide deelen van Zecuwsch-\ laan- deren, voor een ieder, met de toestanden be- kend, duidelijk is, en inzonderheid thans liet best aan het licht komt, nu alle verkeer over Belgisch grondgebied onmogelijk is ge- worden dat zij derhalve, pndanks het besluil in de najaarszitting van verleden jaar, in deze materie door de Staten genomen, zich ver- plielit en gednongen gevoelen ter wille van het hooge belang der zaak, zich Lot de Sta ten te wenden, om mede te werken met alle ten dienste staande middelcn aan de spoe dige tot standkoming van den weg; dat adres,santen zich ook gewend hebben tot de Regeering met een bede om thans toch Zeeuwsch-VLaanderen te helpen; dat het nu toch ook, met het oog op de tijds oms t andigh edenalleszins noodzakelijk is, dat de Provincie en het Rijk door kracht- dadige hulp toonen belang te stellen in de zoo vruchlhare en door zulk een nauwe banden aan Nederland verbonden grens- streek van Zeeland; dat, voor het verkrijgen van Rijkshulp, zeker in de eerste plaals zal moeten biijken, dat ook de Provincie de noodzakclijkheid van den verbindingsrweg inziet in het be lang van liet verkeer, den landbouw en den handel van Zeeuwsch-Ylaanderen; dat, waar geen definitieve plannen door de Regeering nog zijn gesteld en ook niel bekend is, of ten aanzien van onderho-ud of aanleg van den weg eenig verband met de Prov. zou mioeten .wiorden (gelegd, liet College van Ged. Staten ware uil te noodigen met de betrokken departementen van algemeen bestuur of autoriteiten in overleg te treden en den uitslag daarvan, zoo noodig verge- zeld van de noodigie voorslellen aan de Provinciate Staten, mode te deelen voor de eerslvolgende zomerzitting der Staten, opdat de verbindingsiweg binnen den kortst moge- lijken tijd zal zijn aangelegd. Adressanten verzoeken ten slotte, dal de .Staten in deze zitting erkemien, de dringen- de noodzakelijkheid van het Lot standkomen van een verharden verbindingsrweg tusschen Oosl- en West-Zeeuwsch-VLaanderen, ge schikt voor verkeer per voer- of rijtuig en autoaiiobiel, en te verzoeken aan Ged. Staten, ten spoedigste de noodige stappen tot die tot standkoming te doen bij de Regeering of de betrokken autoriteiten van het Rijk, en den uitslag daarvan, zoo noodig vergezeld van noodzakelijke voorslellen, aan de Slaten mede te deelen voor de eerstvolgen.de zomer- vergadering der Staten. Aan dit adres was. door vele gemeenten en polderbesturen adhaesie betuigd. De heer Dieleman verkreeg naar aanlei ding van bet adres, het woord en diende mede namens. de heeren MaarleveLd en Nee- teson een voorstel, geheel in den geest van dit adres, in. De heer Dieleman, daarloe het woord ver- krijgende, liclitte bet voorstel uitvoerig toe. O.a. wees sprekor er op, hoe, bij de over- eenkomst van 15 Febr. 1814, aan Nedeiland bet vrije verkeer over den zoogenaamden vrijen dijk wend gewaarborgd, maar hoe dien dijk een groot deel van het jaar ten deele onbegaanbaar is en de weg over Bo,u- cliaute moet worden genomen, helgeen met groote bezwaren gepaard gaat. A1 koint thans,, nu alle verkeer over Belgie onmoge lijk is, d,e groote last van liet ontbreken van een goeden weg over ,ons grondgebied meer rals ooit naar voren, toch is het ook in vredestijd steeds een groote hinder. Er is in de laatste jaren ter plaalse wel 5000 tot 6000 H.A. grond ingepolderd, en het Rijk trekt hiervan ieder jaar jgroote sommen, zoo- da t het zeker niet te veel gevraagd is, dat het Rijk ook medewerkt om de slreek voor- uit te brengen. De tram heeft zeker verbe- tering gebracht, maar met voor het kleine. verkeer voor landiiouwartikel en vee enz. Op voorstel van den Voorzitter werd liet voorstel naar de afdeelingen verwezen. Daar het ongezegeld was,, werd een ver- zoek van het bestuur van d,c openbare lees- zaa! en biblioLheek, o,m eene commissie te benoemen, die, in Stamenwerking met eene commissie uit genoemd bestuur, een onder- zoek zal in,stellen naar de mogelijkheid van samensmelling van genoemde leeszaal met de Provinciate bibliotheek, ter zijde gelegd. Vervolgens werden de vroeger reeds ge- melde voorslellen van Ged. Stalen en dat van de heeren Dekker en Van de Putte, in zake duur'tetoeslag, naar de afdeelingen ver wezen. Helzelfde gescliiedde met een voorstel van den heer De Veer, dat als volgt luidt: De Staten der Provincie Zeeland beslui- ten Ged. Stalen nit te noodigen een onder- zoek in te stellen naar ,de wenschelijkheid en mogelijkheid van een provincialen dienst voor de keuring van levensaniddelen en an- dere waren. De voorsteller deed zijn schriflelijk aan de leden gezonden voorstel vergezeld gaan van de volgende toelichting: Dat in het algemeen een keuringsdienst voor levensmiddelen gewensclit is, mag als vaststaande worden aangenomen. Voor wie te dien opzichte nog mocht twijfelen meent de heer De Veer te kunnen volstaan met te verwijzen naar de rapporten van den Inspec- teur van de Volksgezondheid, Dr. L. R. Goester, uitgebracht aan Ged. Staten van Fries land en Drenthe. De vraag is maar, of het wenschelijk en mogelijk is in Zeeland een provincialen keuringsdienst in het leven te roepen. In Friesland is een dergelijke dienst ingericlit en in Drenthe zijn desbe- treffende voorstellen bij de Stalen aanlian- gig. Waar andere provuicies voorgingen, blijkt daaruit reeds, dat de zaak een onder- zoek waard is. Voor zoover den voorsteller bekend, beslaat in Zeeland van gemeente- wege geen deugdelijke keuringsdienst van levensmiddelen, uitgezonderd voor vleeseh en viiscli. Wat te Middelburg bestond is op- geheven. Het tijdstip voor een onderzoek, of de proviaciie zich met deze taak mag en kan betas ten, schijnt dus bij uitstek ge schikt. Vervolgens werd overgegaan tot trekking der afdeelingen. In de eerste afdeeling heb- hen zitting die heeren Fruijtier, Bolle, Van Zuijen, Dekker, Metis, De Bruijne, Bleiker, Neeteson, Van der Weijde, Gerlach, Puij- laert, Erasmus, en de heeren Van Niftrlk en Elenbaas, leden van Ged. Staten. In de tweede afdeeling |de heeren: Wonder- gem, Dumoleijn, Hollestelle, Muller, Van Dal- sum, Duvekol, Homhach, Van Dam, Paap, Van de Putte, De Veer, Van Teijlingen, en de heeren Van Rompu en Blum van Ged. Staten. In de derde afdeeling de heeren: Van Oe- veren, Kakebeeke, I.IscbacrL, Dieleman. Maar- leveld, Vermaas, Struve, Hocke, Hoogen- hoom, Tichelman, Vogelaar, Giljam, en de heeren Sprenger en De Cassembrool van Ged. Staten. Op voorstel van den Voorzitler wordt hierop besloten de eerslvolgende openbare vergadering te houden op Vrijdag 10 De cember te 10 uur des voormiddags en de vergadering hierop gesloten. Ilet gebeurde aan de grens bij Glanerbrug... Met een vriendelijk „Morgen samen" pas- seert een gezet vrouwtje den soldaat op wacht, die kaar, geen bwaad vermoedend, laat begaan. Maar vlak bij de grens wordt zij toch nog aangehouden door een commies en medegenomen naar de wacht waar zijn vrouw haar zal fouilleeren. fn het wacht- lokaal moet ze een half uurtje popelen bij de roodgloeiende potkachel tot het haar beurt is. Als ze haar dan komen halen, staat ze, aaninerkelijk vermagerd, midden in een groote vetplas Z w. 0 t. Die verbannen bruidegom! Ten gemeentehuize te's Heerenberg werd een huwelijk voitrokken, waarbij den bruide gom, al3 zijnde een paardensmokkelaar, het verblijf was ontzegd in de in staat van beleg verklaarde gemeente. Van den territorialen commandant had hp verlof zich 2 X 24 uur in de gemeente op te houden. RECHTSZAKEN. De hoofdredacteur van „De Telegraaf". Door het 0. M. bij de rechtbank is tegen den heer J. 0. Schroder, hoofdredac teur van de //Telegraaf" 6 maanden ge- vangenisstraf geeischt terzake dat hp in Juni 1915 in dat blad een ingezonden stuk geplaatst had inhoudende //In het centrum van Europa bevinden zich eenige geweten- looze schurken die den oorlog veroorzaakt hebben." De president vroeg aan beklaagde wien hij daarmede bedoelde. Beklaagde antwoordde //Het Pruisiscbe militairisme dat den aan- stoot tot den oorlog heeft gegeven en het Pruisische jonkerdom." Vervolging van „Dc Telegraaf". De Telegraaf meldt dat de Minister van Justitie aan het Amsterdamsche parket heeft opgedragen een vervolging in te stellen tegen dat blad wegens een artikel tegen Minister Posthuma in het nummer van 12 Nov. inzake de melkkwestie. Bezoek aan de fabrieken van Ant. .lurgens te Oss. Donderdag, 23 November, brachten 28 leerlingen van den Landbouw-Huishoud- cursus te Valburg bij Heeteren, onder ge- leide harer leerares, een bezoek aan de fa brieken van Ant. Jurgens te Oss. Het doel van dit bezoek was om in dit groote bedrijf de bereiding te zien van plantenboter. Onder deskundige leiding werden de dames groepsgewijze door de fa- briek geleid, waar haar in de groote, moderne en hygienisch ingerichte fabriekslokalen de fabricatie en de nieuwste vindingen tot be reiding der plantenboter werden gedemon- streerd. In het bijzonder interesseerde de dames de melkbereiding en de zuivere en ziudelijke behandeling, en waren zij verbaasd over de reusachtige hoeveelheden planten boter, welke in deze fabrieken gefabriceerd worden. Voor deze meisjes uit den boerenstand, die van huis uit met de bereiding van melk en boter ongetwijfeld bekend zijn, moet dit bezoek zeer leerzaam geweest zijn. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen aanstaanden Dinsdag, des avonds half 9 ure. TWEEDE KAMER. De heer Schaper, in de zitting van heden zijne rede vervolgende, wijst er op, dat ook de Christelijke vakvereenigingen zijn voor het invoeren van maximumprpzen voor levensmiddelen. Hp critiseert het staudpunt van den heer De Meester, dat de handel zooveel mogelijk aan zichzelf moet worden overgelaten en de arbeiders bij te hooge prijzen van levensmiddelen moeten worden geholpen door het verleenen van financieelen onderstand, zonder toepassing van armenzorg. Spreker betoogt voorts, dat de uitkeerin- gen van wege het Steuncomite te laag zijn en dat er nog door velen bittere ellende geleden wordt. De Regeering lette teveel op de belangen der landbouwers, te weinig op die der consumenten. De oorlogstoestand bracht ook bederf in de lagere kringen, tengevolge van het smok- kelen. De Regeering had wel het recht werk- lieden te beletten in Engeland oorlogs- winsten te gaan maken, maar zp miste het recht om den oorlog af te keuren. Het bederf heerseht veel erger in de hoogere kringen, wegens het behalen van oorlogs, woeker. Herhaaldelijk duiken berichten op omtrent omkoopbaarheid van ambtenaren. In De Telegraaf verscheen ook een bericht omtrent een Kamevlid. Men kome ecbter, zoo zeide spreker, met omschreven beschul- digingen, opdat eene enquete kan worden ingesteld. Wat het politiek bestand betreft, betoogt spreker, dat de kerkelpken daarvan het meest hebben geprofiteerd. Alle partpen hebben, naar spreker meent hetzelfde belang: den oorlog buiten onze grenzen te houden. De partij van spreker zal het kabinet steunen, bp de pogingen tot het bereiken van de herziening der grondwet, voor het wpzigen van de regelen omtrent het kies- recht en hij bepleit invoering van vrouwen- kiesrecht. Voorts wijst hij er op, dat op velerlei gebied bezuiniging mogelijk is, door ver- mindering van den administratieven romp- slomp. De sociaal-democraten kunnen hun stem niet geven aan een verzwaring der oorlogs- lasten met 8 millioen, na den oorlog. Alsdan zal juist voor het uitvoeren van sociale wetten veel geld noodig zijn. Juist de groote moeilpkheden die zich voordoen bij het uitvoeren der maatregelen betrefifende het beschikbaarstellen van regee- ringsgroenten, bewijzeD, volgens spreker, dat de genomen maatregelen goed zijn. De heer De Savornin Lohman betoogt, dat, wil de Regeering handhaving van het bestand, zij zicb behoort te onthouden van het indienen van wetsontwerpen waarover de partpen verdeeld zijn, terwiji er nog zooveel onderwerpen, die in de neutrale zone liggen, op afdoening wachten. Ook de Grondwetsherziening bad bebooren te worden achteruitgesteld. Hij bestrijdt voorts de belastingpolitiek der regeering en acht de aftreding van den Minister Treub in verband daarmee op on- behooriijke wijze aangekondigd. Het kabi net heeft, naar sprekers meening, aan de rechterzijde den handschoen toegeworpen. Critiek oefenende op de hoading van het dagblad De Telegraaf, verklaart spreker, naar aanleiding eener interruptie van den Minister Cort van der Linden, dat een ge- heim tractaat met Duitschland niet bestaat, dat de justitie thans moet ingrijpen, daar de houding van De Telegraaf geheel per- fide en laaghartig is te noemen. Te heer Tydeman huldigt de Regeering voor wat zij deed om ons land buiten den oorlog te houden. De Regeering reageert terecht niet op zekere perscampagne, maar zij moet er in het buitenland op wijzen, dat hier een andere verhouding bestaat tusschen de pers en de regeering, dan elders. Bij de zeer delikate positie van ons land, kan de Regeering over de internationale verhou- dingen geen openbaar debat voeren, maar zij verstrekke inlichtingen, met minder terughondendheid dan hier, vooral op het gebied van buitenlandsche zakeu, traditioneel is. Hij wenscht een comite-generaal, in verband met de steeds toenemende lasten der langdurige mobilisatie. De Minister van Kolonien. De Minister van Kolonien, die thans in Epe vertoeft, gaat steeds vooruit. "Ver- moedelijk zal hp Donderdag naar de resi dence terugkeeren. Builengewoon oorlogserediel. Naar vernomen wordt, is het wetsontwerp betreffende de aanvrage van een buitenge- woon oorlogscrediet waarran een deel zou strekken ter bestrijding der kosten van 1915 en een ander deel voor die van 1916, bij den Raad van State aanhangig gemaakt. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Vrijdag 2(5 November 1915, des voormiddags 9 ure. Voorzitler de heer Joh. de Feijter, burge- l ne es ter-r a ad s 1 id Tegenwoordig de heeren: C. A. Wis-se, W. de Mul, W. de Klerk, W. Scheele, M. de Jonge, O. Fans, A. de Feijter, A. Dieleman, J. I,, van de Ree. Afwezig zonder kennisgeving de heer J. de Putter Czn. Secretaris de heer J. Stolk Lzn. 1. De Voorzitter open t de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en geteekend. 2. Hij deell mode: a. dat het ©erst heden gelukl is een aan- nemier te ,lci-ijgen voor het vervoer van maca dam, n.l. I. Verelst uit Ter Neuzen; b. dat hij met den aannemer van de tram heeft gesproken over een verplaatsing van liet op het dorp staande water-reservoir naar het Zaamslagsche Veer, omdat het hier een ijsbaan zou worden. 3. Hij doet hierna mededeeling van de navolgende ingekomen stukken: a. Een schrijven van het Hoofdbestuur dei- Posterijen en Telegrafie, d.d. 17 dezer, daarbij in anlvyo.ord o,p pen schrijven van liet Dag. Bestuur d.d. 24 Juni 1915, mededee- lende, dal de bezoldiging van den kantoor houder Van Vessem moet bedragen J 150,— aangezien die jaarwedde inmiddels up 250,— is gebracht, wordt dit schrijven aangenomen voor kennisgeving. b. lien verzoek van C. de Vos, lanlaarn- opsteker op het gehucht Spui, daarbij ver- zoekende zijne jaarwedde op denzelfden voet te regelen als dit voor de andere geliuchten geschiedt, n.l. 10— per lantaarn. Burg, en AVetli. stellen voor aan dal ver zoek te voldpen en de jaarwedde met in- gang van 1 Januai-i 1916 te brengen op /40,— onder bepaling, dat Axel ook geneigd is in de verliooging de helfl te betalen. DiensovereenkomsLig wordt besloten. c. Een verzoek van F. Hamelink, gemeen- te-bode-concierge, oui hem over 1915 een gratificatie toe te kennen wegens bijzonder drukke werkzaamheden en de kosten van reparatie aan zijn rijwiel te betalen. Op voorstel van den Voorzitter, wordt be sloten, dit adres te renvoyeeren naar Burg, en Weth., ten einde te dienen van advies, nadat de beer Scheele liad gevraagd, of liet niet mogelijk was, reeds thans op dat adres eene beslissing te nemen. d. Een verzoek van liet Uitvoerend Comi te voor de tot stand homing van een ver harden verbimdmgsweg tusschen Ooslelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, daarbij on der overlegging van het aan de Provinciate Slaten verzonden adres, verzoekende aan dat H k i "T^Ghldorp adres adhaesie te betuiigen. Nadat de Voorzitter de slrekking van dal adres uitvoerig had toegelichl, wordt daar- toe met a! gem eene stemmen besloten. e. Een tweetal missive's van de heeren P. C. de Moor en J. Jansen, hoofden van scholen, daarbij hunnen dank betulgendfe voor de toegekende traclementsverhooghig. f. Een schrijven van de Yereenigde Hand- werkslieden te Ter Neuzen. daarbij dank be- tuigende voor de toegekende subsidie. g. Een schvijven van Msej. VI. R. Bonrdrez, daarbij haren spijl uitdrukkende over liet genomen besluit tot toekenning van sleclits 25,tracLemenlsverhooging, in plaats vail J 50,—, zooals is gevraagd, en er op wijzen- de, dal zij b.v. 140 lesuren meer moeL geven dan de beer Luwemta en aan het sloL van dal schrijven de yerzekering gevende, dal bet niet in hare bedoeling ligt op het gedane verzoek terug te komen. h. Een schrijven van de vereeniging van kleine en pi a t tel andsgem een te n in Neder land, daarbij andennxaal verzoekende lid te worden. Stukken e, I. g en li worden aangenomen voor kennisgeving. i. Een schrijven van het Bestuur der Waterkeering van de Calamiteuze Polders „Margaretha c.s,", daarbij biedende 60 cent per vierkanten Meter voor een tweetal stukjes grond, groot 154 en 29 M2., waar- voor werd gevraagd 80 en 10 cent. Op voorstel van den Voorzitter, wordt zon der eenige discussie besloten, den eenmaal gevraagden prijs te liandhaven. j. Een schrijven van heeren Gedeputeerde Staten, daarbij met eenige bedenkiiigeii terug- zende het raadsbesluit d.d. 7 October 1915, tot wijziging der begrooting, dienst 1915. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt, rekening houdende met de gemaakte beden- kingen, de begrooting gewijzigd in lotaal vermeerdering ontvang 41582.99, vermeer- dering uitgaaf 41694.09, vermindering uit- gaaf 111,10, blijft vermeerdering /41582.99. k. Een schrijven van als voren, daarbij lerugzendende de begrooting dienst 1916, daarbij met eenige bedenkingen, zulks o.a. naar aanleiding va,n de na de inzending plaals gehad hebbende tractementsverboo- ging van bet onderwijzend personeel. De begrooting wordt hierna gewijzigd en nader vastgesleld in ontvang en uitgaaf op 31867,24. 4. Ovei-gegaan wordt liiema tot benoe- m'ing van een viertal leden der Commissie lot Wering van Schoolverzuim. De door Burg, en Weth. overgelegde aan- beveling luidt: 1. Geelhoedt J. P., aftredend. 2. Wisse Francois. .1 Hosle Adriaan, aftredend. 2. Kosten J. 1. De Klerk E. J., aftredend. 2. De Bruine Jan. 1. De Moor P. C., aftredend. 2. Luwema G. F. H. Overgaande tot stemming, worden uitge bracht 10 stemmen, waarvan de heeren Geelhoedt, De Klerk en De Moor elk 10 stemmen verkregen, terwiji de heer Hoste 9 slemmen verkreeg, zoodat de afh-edende heeren zijn herkozen. 5. Bij de hierna gehouden omvraag, wijst de heer Scheele op een nog niet afgemaakt gedeelte spoor van de b-am bij de begraaf- plaats, wat gevaarlijk voor het verkeer Is, en vestigt bij ook Lhans weer de aandacht op den waterbak van den tram, op het dorp staande. De Voorzitter zegt een onderzoek toe, wal het gevaarlijk gedeelte spoor betreft, en ver- wijst den beer Scheele naar zijne mededee ling bij den aanvang der vergadering gedaan ten opzichte van deif waterbak, hem ver- zekerende, dat hij ook die waterbak gaame zoo spoedig mogelijk verplaatst zag. De heeren Wisse en De Jonge beamen een en ander. De heer Faas vraagt om hei-stelling van een in zijn l)uurt beslaande oprit, het is thans niet mogelijk daar gcbruik van te maken. .1: Op voorstel van den Voorzitter wordt be sloten, -dit in orde te laten maken. Niels meer te behandelen zijnde en nie- niand meer het woord verlangende. sluit de Voorzitter de vergadering. ZEETIJDINGE IV. Van 29 tot en met 30 Nov. TER NEUZEN. Vertrokken: Van 29 Nov. tot en met 30 Nov. werden langs de Oostsluizen alhier 25 binnen- vaartuigen op- en 33 afgeschutlangs de Middensluizen 18 op- en 18 afgeschut en lirgs de Westsluizen 3 op- en 1 afgeschut. Positie der Stoomschepen Ondergeteekende verklaart, dat hem spoedig de scbade van zijn gestorven paard doorde Algemeene Paarden- en Veever- zekerinfi-Maatschappij te 's Graven- hage (DeOudeZwolschevan 1895), Directenr Linthout, is vergoed. Hij heeft alle reden deze onderneming, ook wegens hare aanneme- lijke verzekeringsconditien, aan te bevelen. J AC. BALKENENDE. Zaamslag, den 24 Nov. 1915. Agent de Heer H. de Moor, Axel. r zal gehouden worden, op met medewerking der Militairen. Namens de Bakkersvereeniging. of afzonderlijk. Brieven onder letter A, bureau van dit blad. a: 30 Nov. Nederl. s.s. CORNELIS, 1129 kub. M. naar Swansea, mijnhout. s.s. ELISABETH in lading te Sundsvall voor Amster dam. s.s. HELENA van Rosario de Santa Fd naar Amster dam, vertrok 22 Nov. van Montevideo, s.s. MAGDALENA veytrok 23 Nov. van Barry Dock naar Buenos Ayres. voor orders, s.s. CORNELIS van Rosario de Santa Fd naar Rot terdam vertrok 20 Nov. van Montevideo.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 3