GEMENGDE BERICHTEN. Getuigenis van een Onderwijzer; verbaasd over de genezingen door de Pink Pillen. Hoogwatergetij te Ter Neuzen 1. (Hbl.) RECHTSZAKEN. irrondissements-Rechtb. te Middelburg. TJitspraak verhoden uitvoer. D A G E N. Voorm. Nam. Zaterdag 27 November 4.33 4.54 Zondag 28 5.16 5.40 Maandag 29 n 6.6 6 38 Dinsdag 30 7.10 7.46 Woensdag 1 December 8.22 8.59 Donderdag 2 v 9.33 10.5 Vrij dag 3 10.34 11.2 EEN Dlim»CHE VERDEDIGING VAN HET Wptreden IN BELGIE. De (officieuse) „Nordd. Allg. Ztg." schrijft een arlikel over de „oorlogsverr.aders in Bel gie", waarin het blad zegt: Omdat Belgie, dank zij he! snelle succes van de Duitsche wapens, onder een afzonderlijk Duitsch be- stuur is gesteld en sedert te Leuven geen onlusten van gr.ooleren omvang ineer voor- kwaanen, schijnt men buiten Duitsch land van oordeel te zijn, dat nu in Belgie vrede heerscht en het vredesreclit dus belioort te geld en. Belgie is thans in de eerste plaats de doorgangsweg voor de militaire aanvul- ling en voorziening van onze legers. aan het Westelij.k front. Daarom vestigden onze vijanden hun aandacht vporiiamelijk op de spoorwegspionnage. Zeer gevaarlijk nu was het, dat de spionnage en de dynamietaan- slagen juist veelvuldiger werden in dedagen voor het groote Fransche September-offen- sief. Zoo werd te Maastricht door de Ne- dertandsche politic in het begin van Sep tember een schip aangehouden met elfhon- derd voor Link bestemde bonnnen. Te zelf- der tijd arresteerde de Nederland|sche poli tic aan de Limburgsche grens talrijke Bel gische soldaten, die ontplofbare stoffen bij zich hadden. Op verschillende andere plaat- sen dedcn Duitsche autoriteiten gelijksoor- tige attestation en eindelijk leidde het ver- hoor van de gearresfeerden tot de onhnaske- ring en arrestatie van den hooggeplaatsten Belgischen politie-ambtenaar Poels te Brus- sel, in wiens woning een geheel magazijn van ontplofbare stoffen werd gevonden. Is dat vrede of oorlog? vraagt het blad, dat verder meedeelt, dat tijdens de Duitsche bezel Ling voortdurend geheime verbonden de troepenfransporten bespionneerden. Bij al deze verbonden waren het vrouwen die de belangrijkste rollen speetden, hetzij om- dat ze minder worden gewanlrouwd, hetzij omdat ze door haar sexe minder zware straffem meenden te moeten vreezen. Tot dusver aijn vier-en-veer tig vrouwen veroor- deeld. Z<>U het geen waanzin zijn geweest, deze vrouwen, die zelf zich in de rijen der -strijdenden plaatsen, om hier toch waarlijk niet te pas komende gevoelsoverwegingen, van de' strengste straffen uit te sluiten? Wie is yoor de veroordeeling van zulke vrouwen verantwoordelijk? Wij die uit zelf- behoud tot terugslaan werden gedwongen, of de anderen, die deze vrouwen voor oor- Logsdoelejndcn misbruikten? Maar, zeggen onze vijahden, vrouwen behooren voor de burgerlijke gerechten, haar terechts telling is barhaarsch. In den oorlog echter worden oorlogsmis- daden voor de krijgsraden gevonnisd. Maar een krijgsraad was zelfs niet noodig, wij hadden van het oorlogsgebied in Belgie een- voudig het standrecht kunnen afkondigen. IMaar we zagen van dit recht af en lieten over de misdaden tegen het Duitsche leger. in processen -oordeelen, die volkomen de vormen en naar de vele vrijspraken bewij- zen, ook de objectiviteit der vredesrechtban- ken hadden, waarbij echter niet de wetten des vredes, maar de strengere met de mili taire behoeften overeenstemmende wet van den oorlog toepassing vonden. Deze wet noemen onze vijanden onmensehelijk on;dat zij niet alleen spionnage, maar ook het toe- voeren van manschappen aan den vijand met den dood bedreigt. Wat is. gevaarlijker: de overbrenging van herichten aan deii vij and of de voortdurende versterking van zijn troepen? Miss C a veil bekende dat zij 250 man dus een oompagnie op oorlogssterk- te over de grens bracht. Heel andere cijfers over de door de Belgische organisa- ties over de grens gesmokkelde weerkrach- tige mannen noemen van tijd tot tijd de Bel gische vluchtelingenbladen. Zoo bijv. de ■•BeLgique die zich beroept op de uitingen van een Belgiscli majoor, die reeds in Sep tember verklaarde: Wat minder bekend za) zijn is, dat ongeveer 20.000 weerkrachlige mannen uit het bezette gebied van Belgie, die met levensgevaar over de Nederlandsche grens kwamen, zich bij het leger aansloten. Maar zoo luidt het IaaLste, telkens hcr- haalde verwijt, de straffen zijn misdadjg omdat ze Le hard zijn, daar de ge'incrimi neerde daden uit de edelste beweegredenen voortkwanven. Zoo lang het ging hebben we getracht met vrijheidsstraffen te kunnen voLslaah. "Het aantal gefusilleerden is nog altijd gering tegenover het aantal der verra- ders. Het ligt aan de Belgen, niet aan ons, om het aantal der slachtoiffers niet te ver- grooten. Want zelfs de luidruchligste ver- ontwaardiging in het buiten land zal ons niet kunnen afliouden van onzen plicht om onze soldaten, wier vaderlandsliefde daarbuiten voor den openlijken vijand zoo schitterend blijkt, te( beschermen tegen de bedreiging door de misleide vaderlandsliefde van onze vijanden. En iets dergelijks heeft in het geheele land plaats. Ook is opmerkelijk de onverzettelijke wil en de energie der arbeiders, met name van de vrouwen, evenals de vrijwillige diensten der bekwame zakenmannen, die dezen ma- chinearbeid met zooveel succes leiden. DE KOLENQUAESTIE. IJe correspondent van het „Hbl." te Brus- sel schrijft d.d. 22 November: In verband met de kolenquaestie in Ne- dei'land, weze een en ander medegedeeldl omtrent den, natuurlijk betrekkelijken, bloei der kolenindustrie in 't bezette Belgische gebied. In Henegouwen, waar zich de voornaam- sle mijnen bevinden, is het bedrijf, sedert ettelijke weken, weer volop in gang. Vooral de putte.n, waaruit de kolen voor de haard- steden worden gehaald, hebben het druk. Een paar maanden geleden, arbeidden de mijnWerkers slechts v.ier dagen op de zes, thans de geheele week. Uit het station Haine Saint Pierre, dat thans als centraal station voor de „Association Charboxmiere du Centre' dienst doet, vertrekken dage- lijks gemidideld zevenKig treineneen 1200 a 1500 wagens haardstee-kolen. Wat ec'htea- de fabriekskolen betreft, daar is, de toestand lang niet schitterend. De meeste fabrieken liggen immers stil of wcr- ken slechts enkele dagen per week. De glasblazerijen b.v. zijn stopgezet. Ook dc veelvuldige „ateliers de construction" zijn, bij gebreke aan grondstoffen en aan bestel- lingen, sleclits een paar dagen per week open. De heele ijzerindustrie, trouwens, doorstaat een diepe crisis. Van daar, dat de fabriekskolen wehiig trek hebben. Alleen de s uikerfahrieken hebben er groote voor- raden van opgeslagen. Daarentegen las ik dezer dagen in een Bru-s.selsch blad, dat er veel vraag is naar cokes, dank zij de bestellingen, welke ons u,it het buitenland bereiken. Vooral uit Holland, Luxemburg en Zwitserland komen de bestellingen talrijk in. Zelfs zouden er, een dag of wat geledeu, in eens 400 wagens groote en 120 wagens kleine cokes de reis naar Nederland hebben aanvaard. Ook in het Luikerland is de toestand in het kooLmijnenbedrijf bevredigend, de om- standigheden in acht genomen. De voort- brengst, in 't begin van den oorlog, bedroeg gemiddeld 50.000 ton per maand, tegen 500.000 ton in normalen tijd. Tlians kan de productie op ruim 400.000 ton worden geschat, dus 80 o/0 der normale. Waarbij te moeten leggen en daarop aDtwoordde de heer Helsdingen dat op eenige biljetten de namen van de heeren Buyze en De Geus doorgeslagen waren. Waar volgens het bureau aldus voor een plaats (aanbeveling Q) twee stemmen waren uitgebracht, was een zoodanig biljet van onwaarde. Een storm van protest ging in den Raad op en uit de verschillende, elkander tegen- sprekende en onder groot rumoer afgelegde verklaringen, meenen we het volgende als de juiste Iezing te mogen opmaken. Onder de leden van het stembureau be- stond aanvankelijk verschil van meeuing of een biljet als bovenbedoeld wel geldig was. Advies werd gevraagd aan den voorzitter en toen deze als zijn oordeel gaf, dat bet van onwaarde was, nam het stembureau dit als axioma aan en legde de biljetten ter zijde. Een ernstig en o. i. juist bezwaar werd daartegen ingebracht. Indien in het stembureau een dergelijk verschil bestaat, moet de Raad beslissen. Het zich wenden tot den voorzitter was niet alleen formeel onjuist, het belette tevens den Raad zich uit te spreken over de gel- digheid van een biljet, waarvan het Regle- ment van Orde wil, dat het aan hem ter beoordeeling zal worden overgelegd. Het staat o. i. dus vast, dat het R. v. 0. foutief is toegepast, de vraag dient ook ge- daau of het bewuste biljet wel ongeldig was. Het betrof hier een aanbeveling geen voordracht en naar de uitroepen van vele leden te oordeelen, vond de mee- ning ingang, dat. het doorslaan van twee namen bjj aanbeveling I, te kennen gaf dat voor de twee vacatures gestemd werd op de heeren Sassen en Wartena, van aanbe veling II. De zaak was intusschen nog niet uit, wat de avondvergadering uitbracht. Van het aanvankelijk geproclameerde voorstel om voor de benoeming van de twee behandelende geneeskundigen de vernietiging van Gedep. Staten te vragen, is men even teruggekomen. Een door 19 Raadsleden onderteekende motie, waarbij de Raad, van oordeel, dat het R. v. 0. onjuist is toege past, wordt uitgenoodigd het besluit van de benoeming ongeldig te verklaren en over te gaan tot een nieuwe benoeming, werd zicn van een stafkaart van Zuid-Limburg, welke hij bij zijn wandeling raadpleegde. oorbij Wolfhaag, een buurt vijftien minu- ten zuidwestelijk van Vaals, loopt een bin- nenweg juist lang:s de grens. Bij het begin van dezen weg is. een (Hollandsche) grens- wacht geplaatst, die hem ongehinderd liet passeea-en; een grenspaal (paal 2) duidt Ler plaatse de afscheiding van liet Nederlandsch en het Belgisch gebied aan. Op n afstand van pi.m. 15 M. voorbij dezen paal, onLmoel- te hij twee Duitsche soldaten (jagers), die hem aanhielden, onder vendenking van spi onnage. Ot hij al protesteerde en aanvoerde, dat hij zich nog op Nederlandsch gebied he vond, het baatte hem niet. Via Beusdal, werd hij door beide soldaten naar Teuven geleirl, waar hij den nacht van Ma11u 1 ig op Diusdag in een militair wachtlokaal, zittend op een hank, kon doorbrengen. Den anderen dag volgde zijn overbrenging, deels te voet, deels per trein, naar Luik. Op de Kommandan tuur aldaar werd hem door het krijgsgerecht een verhoor afgenomen en verbleef hij tot Woensdagmiiddag. Hij vond daar een zeer gemengd gczelschap: aange houden Belgen en vroemdelingen van ver schillende nationaliteit. Oil was vermoedelijk de oorzaak, dat hij oensdagmiddag naar de gevangenls St. Lambert werd overgebracht, wijl men het blijkbaar minder gewenscht ach'tte, dat hij in de gelegenheid was,, aan de arrestanten op de Kommandan I ureventueel mede- deeliugen te doen van bijzonderheden aan- gaande den oorlog. Hij werd dus, licht geboeid en onder militair geleide, naar de St. Lambert overgebraeht en daar in een vrij goed ingerichte eel opgesloten. Den volgenden dag (Donderdag), zou een onder- zoek in loco aan dc grens worden ingesLeld, waarbij ook de heer Visser aanwezig moest zijn. Per auto werd dien dag de reis van Luik naar de plaals van aunhouding begon- nen, dochniet ten einde gebrac.ht. Het slechte weer van Donderdag bezorgde n.l. zooveel vertraging, dat de officieren, die als leden van het krijgsgerecht het onderzoek zouden instellen, te Warsage besloten, maar naar Luik terug te keeren. Voor hun arres- tant was deze autotoclit nu juist geen plei- ziei'-rilje, daar hij er volstrekt niet op ge- kleed was en bovendien geen gelegenheid kon vinden, zich eenig voedsel te verschaf- fen. S. de C., 23 j., te Clinge, 3 dagen gevang. G. C. M., 14 j., te Clinge, 5 boete of 1 week tucntschool. L. B., 19 j., te Clinge, 5 boete of 5 dagen hecht. I. v. 14 j., B. C B., 13 j., beiden te Clinge ieder f 3.50 boete of 1 week tuchtscliool. M. P., 32 j., te Clinge, 3 boete of 3 dagen hecht. Z. v. d. M., 21 j., te St. Marguerite, L. K., 43 j„ II. P., 37 j., beiden te Assenede, alien 3 dagen gevang. F. G.. 34 j., te Meerdonk. C. v. d. G., 18 j., zonder bekende woonplaats, L. J., 30 j., te St. Jansteen, alien 1 week gevang. F. d. K.. 18 j., te Clinge, E. H., 22 j., te Kapelle- brug, ieder 3 dagen gevang. J. L, K., 37 j., te Hansweert, M. L. Th., 25 j., te Stekene, ieder 5 dagen gevang. 30 j.. te Temsche, f 3 boete of 3 dagen hecht. I', d. N., 45 j., te Ter Neuzen, is vrijgesproken. A. 36 j., te Hulst, A. d. M., 47 j., te Selzaete. ieder 3 dagen gevang. E d. l: 45" j., R, d. L., 20 j., P. V., 23 j., alien zonder vaste woonplaats, ieder 1 maand gevang. C. A., 27 j., I. d. V., 26 j., beiden te Westdorpe, ieder 3 dagen gevang. P. M. aO j., te Ctinge, 1 week gevang. A. M., 20 j., te Clinge, 3 dagen gevang. M. If., 64 j., te Antwerpen, 1 maand gevang. C. V., 31 j., te Clinge, 1 week gevang. C. W., 53 j., te Clinge f 3 boete of 3 dagen hecht. E. d. K., 50 j., te Clinge, 4 dagen gevang. t. B., 32 j., J. V., 31 j., beiden te Clinge ieder 14 dagen gevang. E. D„ 46 j F. B.. 29 j., F. d. B., 35 j., alien te Hulst, A. V., 25 j., zonder bekende woonplaats, J. H., 19 j., z. b. w., M. E. d. B., 33 j., te St. Janstee», ieder 1 week gevang. C. M., 36 j., te Moerbeke, 5 dagen gevang. II. M. L. S. M., 54 j., te Gent, f 2 boete of 2 dagea hecht. F. d. hecht. G. v. L., 33 j., C. B,, 22 j., beiden te Clinge, ieder 14 dagen gevang. C. V, 20 j., M. N. P., 18 j., beiden te St. Jansteen, 3 dagen gevang. A. M., 20 j., R. de P., 21 j., Th. R., 32 j., A. L., 28 j., alien te Clinge, 14 dagen gevang. C. L. H., 55 j.. te Steendorpe, 4 dagen gevang. S., 63 j., te Clinge, J 3 boete of 3 dagea niet uit het nog moet worden verloren, dat I ^°or den heer Hoejenbos ingediend, maar Hip qt 1 behandeling bleef uit. De voorzitter oor- deelde het tegenover de afwezigen niet oir- baar de motie dadelijk te doen behandelen en kwam daarna tot de slotsom, dat de motie ganscbelijk niet toelaatbaar was. Wil de Raad dus de benoeming ongedaan rnaken, dan zal de weg naar Gedep. Staten weer ingesiagen moeten worden. de arbcidersbevo Iking met 15 a 20 °/o is verm indeed, dona- uitwijklng of vrijwillige werkeloosheid. De voonmad kolen, die vo6r den oorlog ongeveer 300.000 ton groot was, was tegen bet einde van September tot de helft ge- slonken en is sedert nog aanzienlijk vermin- derd. De prijizen der kolen zijn gestegen, evenals in de Henegouwsche bekkens: min- dere productie en verlioogde prijzen der grondstoffen zijn daarvan de oorzaak. Ook dc loonen zijn sedert het begin des oorlogs geleidelijk gestegen, zoodat zij op dit oogen- blik 90 o/o der normale cijfers bedragen. Irouwens, slechts de koolmijnen in het gebied van Herve schijnen beduidend onder den oorlog te hebben geleden. Veel schade hebben de koolputten, die zich op de lioog- vlakte van Herve bevinden, eveneens onder- vanden van de vernieling der spoorwegen, waar zij geheel van afhangen, en later van de steeds gehrekkig blijvende verbindingen. Doch veel minder hebben de koolmijnen te lijden gehad die aan de, Maas. liggen. Deze hebben haast als in normalen tijd doorge- werkt. Laat mij liieraan nog toevoegen, dat nu, evenals in het begin van den oorlog, door de koohnijnen-directies ruim gezorgd wordt voor de arbeiders-bevolking. Een Brusselsch blad weel inderdaad mede te deelen, dat, thans nog, brood en, sedert enkelen tijd' 66k aardappelen en spek uit Nederland wor den betrokken, welke waren tegen den kos - ten den prijs aan de mijnwerkers worden overgedaan. Elk gezin krijgt mi listens twee bnooden per week. Bovendien voorzien de koolmijnen al de menschlievende werken <ler streek koisleloos van kolen. Zoodat ten mmiste toch een industrie in 't geteisterde Belgie (behalve de handelaars in eelwaren) zich verheugen kan in een bijna normalen toestand. Nabeli-aehtingen ull den Raad van 's Gravenhage. Ad. Int. schrijft hieromtrent het volgende in het Vaderland Van een ongeldig stem biljet. Wat is van meer belang, de vaststelling van de jaarwedden voor het politiepersoneel of een ongeldig stembiljet Te oordeelen naar de houding van den Raad op gisteren- middag het laatste. 0?er een ongeldig ver- klaard stembiljet heeft een opwinding in de vergadering gebeerscht als we nog nim- mer onder de van nature zoo kalme heeren waarnamen, en gedurende de debatten over de wedderegeling vond twee derde van het aantal der ingeschreven leden het verblijf in de koffiekamer veel nuttiger dan dat iD de raadzaal. Nu kan het niet ontkend worden dat aan de quaestie van het van onwaarde verklaarde biljet heel wat vast zat. De zaak was als volgt Voor twee geneeskundigen voor de Gem. znke machinerie huns gelijken niet. In Leeds I Geneesk. Dienst waren de volgende aan- zijn thans 500 werkplaatsen. terwijl er bij b e v e 1 i n g e n ingediend het begin van den oorlog geen enkele was. - - In een ahder gedeelte van Engeland heeft een groote wapenfabriek thans 60.000 men- sehen aan het werk, tegen slechts een on- noozel klein gedeelte van dit aantal, voor de oorlog begon. Een der fabrieken, waar granaten gevuld worden, in Schotland, bestaat een opper- vlakte van 200 aren, heeft een electrisch smalspoor tot een lengte van elf mijlen, en verwarmingsbuizen voor het warm houden der werkplaatsen, tot een gezamenlijke leng te van 22 tfnijlen. De bouw van deze splin- ternieuwe inrichting wei-d zes, weken gele den aangevangen, maar vordert zoo verba- zend snel. dat zij reeds de volgende maand/ gereed zal zijn. DE ENGELSCHE MUNITIEAANMAAK. Lord Murrey, de chef van het Engelsclie reki'uteenngsdepartemenI voor de niunilie- aamnaak, verklaarde in een interview, waar- om een vertegenwoordi.ger van de „New- York Times" hem had verzoclit, o.a. liet volgende: De stroom van Engelsche munitie zal blij- ven wassea lot Duitschland met zijn eigen wapens verslagen zal zijn. De mannen wer ken zestig, zeventig, en in bijzondere ge- valien zelfs bonderd uren per week, en liet opgeleverde werk is. het beste ter werel-d. Wat Engeland aan machines bezit, is op buitengewone wijze dienstbaar aan den oor- log gemaakt. De fabrieken werken dag en nacht, en houden ruim een mitlioen man nen en vrouwen aan het werk. De snelle bouw van nieuwe, en uitbrei- ding van oude fabrieken, en het verzame- len van machines, en arbeiders hebben in II. 1. 2. 1. 2. Het D. Buyze, te Ter Neuzen. J. Th. de Geus, te 't Zand, L. A. Sassen, te Gendringe. Dr. S. Wartena, te Nederhorst den Berg, stembureau bestond uit de heeren Helsdingen, v. Vuuren, Duymaer v. Twist en De Groot. Toen de stemming bekend werd, bleek dat op de heeren Buyze en De Geus 24 en 12 op de heeren Sassen en Wartena xesp. 18 en 17 stemmen waren uitgebracht. Totaal waren 4 biljetten van onwaarde. De heer Sillevis vroeg, waarom het stem- bureau gemeend had die biljetten ter zijde Uit Zuid-Bevehmd. Maandagmiddag viel te Borssele een zevenjarig meisje, dat uit de „vate" een stuk ijs wilde grijpen in dien diepen put. De negenjarigen jongen, Stoffel Meulpolder, beproefde haar er uit le trekken, doch zijn krachten schoten te-korf. Hij hield haar echter, van den kunt, aan de beenen vast en riep een zusje van de drenkelinge toe haar moeder te roepen. De laatste kwam daarop toesnellen en trok haar kind op den kant. Het meisje was reeds bewusteloos, doch nadat zij eenigeu tijd bebandeld was volgens de bekende voorschriften keerde het bewustzijn weer. Toch was haar toe stand een uur later nog van dien aard, dat het noodig werd geacht geneeskundige hulp in te roepen. Thans is echter het gevaar geweken. (M. Crt.) Postdiefstal. Men meldt uit OldenzaH aan de //N. Ot.": Sinds eenige dagen is een gesloten postzak, afkomstig van Albergen en bestemd voor Almelo, zoek. Deze postzak, bevattende o. m. 400 aan bankpapier en f 160 aan zilver, moest verzonden worden per postrit van Albergen naar Oldenzaal en van daar per spoor naar Almelo. De eonducteur van het postrijtuig in den trein. waarmede het vervoer van Oldenzaal naar Almelo moest geschieden, vermiste den postzak op het traject Oldenzaal—Hengelo en gaf van het ontbreken onmiddellijk bij aankomst kennis. Ook de justitie werd kennis gegeven en onmiddellijk een onderzoek ingesteld, doch tot nu toe zonder resultant. Gesnapl en toch onlsnapl. De visscher Jan Louw te Harderwijk werd Woensdagnacht betrapt op het ver- voeren van een negental geinterneerde Belgische militairen. Hij was reeds met zijn hotter buiten de haven toen hij ge- sommeerd werd terug te keeren, waaraan hij dan ook voldeed. Alsvorens echter een militaire patrouille ter plaatse was, hadden de Belgen gelegenheid over de weiden laDgs zee te ontsnappen. Ze hadden zich voor de afvaart van hunne uniformen ontdaan, die netjes op een rijtje aan den dijk lager. Louw, die bekende reeds meerde militairen te hebben vervoerd tegen belooning, werd in verzekerde bewaring gesteld. Door de Duilschers gearreslcertl. De heer E. ;A. Visser, feeraar aan de H.B.S. te Maastricht, over wiens verdwijnen men zich de vorige week ongerust maakte, is thans teruggekeerd, na door de Duitsc.hers te zijn gevangen gehouden. Hij heeft aan de „Limb. Koer." een en ander meegedeeld over hetgeen hij verleden week heeft onder- vonden. Genoemde heer- was Maandag 15 Novem ber het was dien dag vacantie op de H. B. S. voorziein van e^n retourbiljet van Maastricht naar Eys-Witlem gespoord, met het oogmerk van daar naar Vaals te wandelen. Van de halte Evs-Wittem nam hij den weg over Vijlen en Wolfhaag, om met een omweg door de bosschen aan de Ned.-Belgische grens,, Vaals te kunnen be reiken. Zijn voornemen was,' op den terug- tocht den rijksweg le vodgen. Hij was voor- Vrijdag werd de toeht opnieuw onderno- men en dien dag bereikte men, eveneens na veel mocilijkheden en auto-pech, de plaats van bestemming. Daar bleek, dat de be- wuste weg, waar hij werd aangehouden, aan de Oostzijde een waarschuwingsbord draagt met het Hollandsche opschrift: „Voor niet- militairen verhoden." De heer Visser was evenwel uit Weslelijke richting gekomen, en had dit bond dus niet kunnen bemerken. De bevinding ter plaatse door de Duitsche officieren opgedaan, is blijkbaar ten voor- deele van den heer Visser geweest, want Zondagotthtend werd hem meidegedeeld, dat hij tegen beLaling van vijftig mark boete en verlies van zijn stafkaart, in vrijlieid zou worden gesteld. Het toeval wilde. dat hij juist zestig mark aan goudgeld bij zich had, \Velk bedrag" hij echter, evenals andere zaken, op den dag zijner aanhouding, bij de fouilieea-ing, welke hij onderging de vol gende dagen werd hij nog zes maal gefouil- leerd moest afgeven. Zoo kreeg hij dus. van zijn zesllg mark slechts tien mark terug, doch niet de hem toekomende goudstukken, maar papiertjes van de „Societe generate de Belgique". lie vrijgelatene maakte, zeer begrijpelijk trouwens! daar maar geen aanmerking op. Onder geleide van een militair werd dc heer Visser Zondagmiddag via Vise tot aan de grens bij Mouland gebracht, en zoo be reikte liij weer liet Nederlandsch grondge- bied. De heer Visser, die het gebeurde niet al te ernstig heeft opgenoinen, overweegt thans, of hij een klachl bij de regeering aanhangig zal maken. Zonderling acht hij het, dat de Hollandsche grenswacht bij het begin van den weg, waar de Duitsche soldaten hem aanhielden, niet heeft gewaar&chuwd. De man had er waarschijnlijk geen instructies toe, en dit duidt er dan op, dat die regee ring het terrain d.aar wel degelijk als, Ne derlandsch of minstens als neutraat gebied beschouwt. Ook dat een waa'rsci 1 uwings- hord aan de Oostzijde van liet weggedeelle en niet aan de Westzijde is geplaatst, van welke richting hij kwam, versterkl dit idee. Of de Duitsche soldaten, die hern aanhiel den, zich in hun recht hebben bevonden, lijkt alzoo, blijkens de uiteenzetting van den betrokkene, minst genomen zeer twijfciacli- tig. Pri|svraag voor een kunslarin. De vereeniging van Duitsche ingenieurs heeft prijzen van 10.000, 3000 en 2000 mark uiLgeloofd voor een kunstarm, die aan de volgende vereisichten voldoet. Voor lieden, hij wie de bovenarm ten ininste tot de halve hoogte is geamputeerd, doch wier schou- dergewriclil ongedeerd is, moet een kunst arm worden geleverd, die lot zoovelerlei mechanisch werk als slechts mogelijk is, in staat stelt, eenvoudig van bouw, licht en stevig en niet duur is. Dit laatste te berei ken door de onderdeelen zoo in te richten, dat men ze ook afzonderlijk kan verkrijgen; door hij het ontwerpen rekening te houden met de liedenda.agsche wijze van fabricee- ren; door de mogelijkheid, de deelen ge- makkelijk in elkander te zetten en te hou den. De kunstarm moet zonder hulp van anderen kunnen worden aan- en uitgedaan, en de deelen moeten ook zonder hulp kun nen worden verwisseld. Geen seherpe of uitstekende deelen mogen tot ongevallen in de werkplaats aanleiding kunnen geven. Ieder mag aan de prijsvraag deelnemen, oiok reeds bestaande modellen mogen wor den ingeleverd. In de jury hebben, behalve ingenieurs, en werktu.igkundigenook 7 artsen zitting. Zitting van 23 November 1915. A. A. H., 16 j., L. A. v. d. K., 12 j., I. A. v. d. K., 15 j., alien te Clinge, ieder tot 5 boete of 1 week tuchtschool. T. de B., 19 j., te Clinge, 3 dagen gevang. K. L. de B., 17 j.. te Ciluge, f 5 boete of 1 week tuchtschool. E. L. v. D., 28 j., te St. Jansteen, 14 dagen gevang. d. V., 32 j te Clnge,/5 boete of 5 dagen hecht. fl. B., 5a j., te Selzaete, E. M., 36 j., te Assenede, A. C., 43 j., te Selzaete, A. v. A., 38 j„ te Assenede, J. L., 51 j., Th. d. T., 40 j., A. Th., 33 j., alien te Selzaete en C. N., 30 j.. te IJzendjjke. alien 3 dagen gevang. 0. v. P., 37 j., G. V., 42 j., beiden te Clinge, 1 week gevang. P. V., 38 j., C. v. E., 46 j., A. D., 26 j., P. B., 22 j., alien te Clinge, 14 dagen gevang. L. v. D., 66 j., te St. Nicolaas, Th. M., 48 j., te Temsche, beiden 3 boete of 3 dagen hecht. Th. C. K., 19 j., te Clinge, 3 dagen gevang. M. Ph. d. B., 48 j., te Clinge, /3 boete of 3 dagen hecht. M. R., 36 j., M. v. O., 18 j., beiden te Clinge. 3 dagen gevang. A. K., 28 j., te Clinge, 5 boete of 5 dagen hecht. J. C. d'H., 44 j., te Clinge, 1 week gevang. M. C., 20 j., L. v. H., 21 j., beiden te St. Nicolaas, 3 boete of 3 dagen hecht. M. d. R., 24 j., te St. Nicolaas, W. d. W., 30 j.. Clinge, A. L. v. G., 19 j., Koewacht, M. v. G.. 20 j., te Koewacht, alien 3 dagen gevang. A. Ih. B., 37 j., te Rotterdam, 1 maand gevang. De heer E. Audibert, onderwijzer te Demandolx, bij Castellane (Frankrijkj, heeft de gelegenheid gehad in zijn familie en in zijn omgeving mooie genezingen waar t8 nemen, dank zij de behandeling der Pink Pillen verkregen. Dit heeft hem aange- spoord ons den brief te zenden, dien wij hier publiceeren, een brief die strekken kan ter voorlichting van hen die nog mochten twijfelen. #Ik ben verbaasd geweest, schrijft de heer Audibert, over de geneeskracht van uwe Pink Pillen en over de snelheid waar- mee zij de zieken helpen, hoe min dezen ook zijn mogen. Ik zal u heden alleen spreken over twee genezingen die aan familie- leden en bekenden zijn ten goede gekomen. „Mijn vrouw, onderhevig aan bloedarmoede, heeft de Pink Pillen in 1905 voor de eerste maal genomen. Zij is toen zeer goed ge- nezen en haar gezondheid is uitmuntend gebleven tot eenigen tijd geleden. Zij leed weer aan bloedarmoede, aan gebrek aan krachten, aan herhaaide benauwdheid, aan hartkloppingen, aan duizelingen, aan maag- pijnen en aan Scheie hoofdpijnen. Zij lieeift toen niets beters kunnen doen, dan opnieuw van die weldadige pillen gebruik te maken. Dezen zijn haar weer zeer nuttig geweest en hebben haar gezondheid een maal te meer hersteld, dit voor langen tijd, daarvan ben ik zeker. //Onder onze kennissen hebben wij een jong meisje die sedert lang ziek is, ondermijnd door een halsstarrige bleekzucht en door de dokters opgegeven. Nadat dit jonge meisje de Pink Pillen is gaan innemen, is zij zeer spoedig genezen en sedert dien niet meer ziek geweest. Met mijn dank en mijn ge- lukwenschen Indien gp niet tevreden zijt over de be handeling die gij volgt, indien gij, na een voldoende proef, geen verbeteringhebtonder- vonden, is het nutteloos er mee voort te gaan. Wij bevelen u oprecht aan een proef met de Pink Pillen te nemen, die zeer dik- wijls daar genezen hebben, waar andere geueesmiddelen hebben gefaald. Wij zijn overtuigd dat de Pink Pillen u veel' goed zuilen doen. Zij hebben duizenden zieken genezen, zieken die zelfs opgegeven waren waarom zoudt gij willen dat zij juist voor u zonder uitwerking bleven De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1,75 per doos en 9,— per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakad'e 15, Amsterdam. Voor Ter Neuzen en omstreken bij de Wed. A. van Overbeeke Leunis, Westkolkstraatvoor Sas van Gent en om streken bij Verhaak, drogist, en verder bjj verschillende apothekers en goede drogisten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2