ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOE ZEEUWSCH-VLAANDEREN. VEEMARKT. No. 6306. Zaterdag 27 November 1915. 55e Jaargang. Aankondiging. De Oorlog. ABONNEMENT ADVERTENTIfiN Telefoon 23. Bit Blad verschijnt Maandag-, Woensdag- en Vrpagavond, nitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Renzen. El 8RSTB Maandag 29 November 1915, BINNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee ma al berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 imr op den dag der uitgave. teiibij 272 millioen gulden, cm daarna, ten- gevolge van het auiomatische accres der in- komsten van het „Gemeentefonds", Langzaam te dalen. Wijziging van de GemeenteweL Bij nota van wijzigingen zijn eenige ver- anderingen voorgesteld in het aaohangig wetsontwerp tot wijziging van de Gemeente- wet welke in nauw verband staan met de Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG, brengen ter algemeene kennis, dat te beginnen op Woensdag 8 De cember a. S.| vanwege de gerueente eene algemeene opneming zal worden ge- invoering der wet op de Inkomstenbelasting houden van de Voorgesteld wordt het maximum-aantal naiaarsschouw over de voetpaden. opcenten op het oDgebouwd op 10 bepaaid Zaam.l.g, den 24 November 1915. I te tOTden e° de voorgesteld. nrhooging Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lz., Secretaris. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat in die gemeente Vee- markt zal worden gehouden, op zooals breeder bjj aanplakbiljetten is om- schreven. Axel, 9 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Der Relgen hulcle aan de Koningin! Met den diepsten eerbied legt het Bel- gisch Dagblad z^n hulde voor de voeten van H. M. de Koningin der Nederlanden, die het zeldzaam geluk beleeft 25 jaar over haar trouw en verknockt volk te regeeren. Koningin Wilhelmina is een der merk waardigste vorstinnen der wereld, een ka- rakter, gansch waardig aan den ouden glorie- rijken statu der Oranjes. In deze moeilijke tijden toonde zij zich gansch opgewassen voor haar taak en zij boezemt iedereen eerbied en hoogachting in. Wjj, Belgen, zgn zeer veel aan haar ver- schuldigd en wij wenschen haar met har- telijke oprechtheid toeNog nieuwe 25 jaar 1" Droogjegglng van de Zuiderzee. Naar thans kan worden medegedeeld, is het wetsvoorstel betreffende drooglegging van de Zuiderzee naar den Raad van State ver- zonden. (N. R. Crt.) De fLnaneieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp lot wijziging van de finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. Voorgesteld wordt de vorming van een „Gemeentefonds", waaruit de gemeenten over elk jaar een uitkeering zullen ontvangen naar in het onlwerp vastgestelde regelen. Tot dekking van de uitgaven van dat fonds zullen worden bestemd 25 pCt. van de opbrengst der accijnzen, met uitzonde- ring van den accijns. op de suiker, en een uitkeering uit 'sRijks middelen lot zoodanig bedrag als noodig blijkt. Bij de nieuwe regeling van het belas- tingstelsel is de opbrengst der accijnzen (be halve die op de suiker) geraamd op 53 mil lioen gulden. Hiervan zullen dus de gemeen ten 25 procent ontvangen. Bij de verdeeling tusschen de gemeenten van bet gezamenlijk uit te Reeren bedrag wordt, ter vaststelling van het verhoudings- cijfer. uitgegaan van de gezamenlijke gemid- delde opbrengst van de Rijksinkomsten en de vermogensbelasting per inwoner van bet Rijk en van elke gemeente. De verschillen in welvaartspeil der bevol- kingen van de verschillende gemeenten zul len in aanmerking worden genomen door bij de bepaling van bet verhoudingscijfer, waarvoor de gemeenten per inwoner in het gameentefonds. deelen, de gemiddelclje op brengst dei" genoemde belastingen per hoofd der bevolking van het Rijk le deelen door de gemiddelide opbrengst dier belastingen per inwoner van de gemeente. Dit geeft voor elke gemeente (een hooger quotient naar gelang liet welvaartspeil van haar bevolking lager is en omgekeerd. Dan ook moet rebelling gehouden worden met den verschillenden financieelen toestand der gemeenten. Dit zal geschieden door het zooeven bedoelde quotient te vermenigvul- digen met den plaatselijken belastingdruk per inwoner van de gemeente, en te deelen door dien drmk per inwoner van het geheele Rijk. De Minister van Financien Jierekent, dat de uitkeering van bet Rijk aanvankelijk zal bedragen D/2 millioen gulden, welke siom betrekkelijk spoedig zal stijgen tot ten naas- van de opcenten op het gebouwd van 80 tot 60 terug te brengen. Nu winkels en kantoren, voigens de voor- gestelde wijziging der personeele belasting buiten die belasting zullen vallen, is er geen reden meer die inrichtingen buiten de gemeentelijke bedrijfsbelasting te houden. Voorts zullen koffiehuizen in stations voor de plaatselijke bedrijfsbelasting met andere koffiehuizen gelgk staan. Verder wordt voorgesteld aan de gemeen ten de gegevens voor de heffing harer plaat selijke belasting naar het inkomen door het Rijk te verschaffen, zoodat die gegevens niet nog eens zelfstandig bij de belasting- plichtigen behoeven te worden verzameld. Dit is mogelijk, doordien de Rijksinkom- stenbelasting zoo is geregeld, dat zij met een kleine wjjziging die gegevens kan ver schaffen. Eindelijk wordt voorgesteld aan de ge meenten vergunniog te geven op de hoofd- som der vermogenshelasting 40 opcenten te heffen. De he riding van ons land. Een bijzondere correspondent van Le Jour nal heeft; een onderhoud gehad met Mini ster Cort v. d. Linden. Holland, zei de Minister, is absoluut on- zjjdig. Ongelukkigerwijze beoordeelt men die neutraliteit. slecht, om niet te zeggen, dat men haar in het geheel niet begrijpt. Zij verschilt essentieel van die van zekere landen, eveneens neutraal, maar die aspi raties koesteren, welke ze ongetwijfeld trachten te bevredigen. De Hollanders heb- ben slechts een wensch, namelgk eerlijk hun plicht te doen tegenover de andere naties. De correspondent zei daarvan overtuigd te zijn, doch hij roerde de quaestie der contrabande aan. De Minister wees er op, dat het land niet verantwoordelijk is voor de handelingen der smokkelaars. De grenzen worden goed bewaakt, maar de smokkelaars vinden altijd middelen om hun waren over de grens te krijgen. De smokkelarij is echter niet zoo belangrijk, als men in den vreemde denkt Voor Holland is het principe der onzij- digheid heilig. Maar, voegde de Minister er aan toe, er is ook de handelsvrijheid, de Hollanders kunnen geen afstand doen van het recht over de producten van hun grond te beschikken. Overigens wijzen de officieele cijfers, welke door het Ministerie van Landbouw zijn openbaar gemaakt, uit, dat er geen verschil is tusschen de hoe- veelheid waren, verkocht aan Engeland en die gekocbt door Duitsebland. De correspondent zegt, zich bij den Minister in een s-feer van sympathie en loyaliteit te hebben bevonden. In zijn eersten brief merkt de corres pondent verder op dat hem in Amsterdam opviel de reusachtige menigte Duitschers, die men er ontmoet Er wordt in Nederland openlijk door de Duitschers gespionneerd. Hij schiijft, dat 90 ^er onderdanen van Koningin Wilhelmina met hart en ziel voor Frankrijk en Engeland zijn. Het leger verwenscht als een man de Duitschers. Correspondentte met Belgie. Het Duitsche gezantschap te 's-Graven- hage deelt mede De steeds toenemende verzending van brieven alsmede briefkaarten uit Nederland naar Belgie is in de laatste maanden zoo danig gestegen, dat de Duitsche censuur- overheid te Aken niet meer in staat is de inkomende posten met den gewenschten spoed te ODderzoeken en te verzenden. Het is daarom in het belang van alle personen die uit Nederland met Belgie briefwisseling onderhouden, dat de correspondentie, zoo wat inhoud als omvang betreft, tot het strikt noodzakelijke worde beperkt. Uit inhoud en aantal van een groot deel der aan onderzoek onderhevige correspon dentie blijkt duidelijk dat de afzenders, zonder hunne belangen te schaden, met het oog op de tegenwoordige omstandigheden. hun post aanmerkeljlk zouden kunnen in- perken. Mocht deze gewenschte.verminde- ring niet plaats hebben, dan kan in bet gunstigste geval slechs gerekend worden op een aanmerkelijke vertraging in de aan- komst der postzaken op de plaats hunner bestemming, voorzooverdebestelling althans niet heelemaal in gevaar komt. De tweede mobilisatie-winter. Nu onze soldaten den tweeden mobilisatie- winter ingaaD, schrgft de H. Crt., acht het Zeister-dames comite het noodig zijn taak te hervatten. Ingevolge het verlangen van versehillende kommandanten zal het trachten in het a. s. seizoen vooral pols- moffen, bouffanten en knieverwarmers aan onze militairen toe te zenden. Maar hiertoe is weer de medewerking van de Nederlandsche vrouwen en meisjes noodig. Dankbaar voor den krachtigen steun, welken het comite het vorige winter- seizoen mocht ondervinden, doet het thans weer een beroep op alien die hier kunnen helpen. Waar onze militairen hun zware taak verrichten, rust op de Nederlandsche vrouw de plicht, die taak zooveel mogelijk te hel pen verlichten. Ook giften in geld, sigaren, tabak, spelen zijn hartelijk welkom. Adres Gemeentehuis Zeist. TER NEUZEN, 26 Nov. 1915. Territoriale bevelhebber Zeeland. Bij Kon. l>esl. is aan den gepenslonneerden kolonel van den plaatselijken staf, W. L. Brocx, op zijn verzorV. eei-vol onlslag ver- leend uiit zijn functie van territoriale bevel hebber in het gedeelte des. Rijks, omvat- tende de provincie Zeeland, alsanede het eiland Goeree en Overflakkee, dit laatste voor zooveel het niiet behoort tot het ge- hied der Stelling van "t Hollandsch Die]) en het Yolkeryk. Uit- en diOrorvoer 'te Sas van Gent. Een bijzondere con-espondent van de „Tel." schrijft: 't Is een groote vloot, die daar tusschen Sas van Gent en Selzaete op 't kanaal ligt, n vloot van allerlei binnenschepen, Neder landsche en Belgjsche tjalken, Waalsche en YLaamsche bacqub's, Duitsche aken, Zeeuw- sche visscherssloepen, en de meeste zijn ge laden met beetwortelen. De mieeste, want sleep boo ten Irekken ook traag de groote relief-schepen op, die voed- sel brengen aan 't tot werkloosheid gedoem- de Belgisc.be volk. En daar varen nog", ik mag wel zeggen bijna onoplioudelijk, logge, Duitsche kasten, met Rijnzand of grint geladen, dat te Gent, aan de haven Port Arthur, in kleinere vaar- tuigen overgebracht en naar Meenen, Wer- vik, Rousselaere, Brugge, Oostende en elders gevoerd wordt, tot lierstel der vvegen, zoo men zegt. Dan voeren kasten ook nog an dere stoffen aan, maar daar over straks. Men weet, dat de in Nederland gewassen, maar aan Belgisc.he fabrikanten gecontrac- teerde suikerbieten, uitgevoerd mogen wor den, mils men de pulp weer terugbrengt. Maar om 't smokkelen te verhinderen, zijn strenge maalregelen genomen. De Neder- landsebe regeering kan natuurlijk niet op alle laadplaatsen amblenaren als toezichters aanstelten. Men moet Zeeuwsch-Ylaanderen met zijn talrijke laadplaatsen aan het kanaal en de Westerschelde kennen, om te begrij pen, dat het Rijk voor dergelijke controle meer dan 560 nieuwe ambtenaren had moe- ten aanstellen. St. Margariete, de Paal, Pros- perpoldei", Frederik, Koningin Emma, ai on bekende namen en toch namen van haven- tjes, ver achter de eenzame polders, waar de hooge dijk de Schelde alsTiiit. En van al die acliterhoekjes. gehucbtjes, hoofden loskaden komen beetwortelen naar Sas van Gent, waar de rijksconlrole dan geschiedl De kans op smokkelen is klein. Van de schepen worden er uitgekozen, die hun geheele vracht onder toezicht moeten overbaden. In andere maakt men, zooals mien 't noemt, „putten", d. i., de ambtenaar wijst eenige plaatsen aan, waar men de la ding zoo verleggen moet, dat de bodem bloot komt. De toezichters kennen bovendien de „verloren hoekjes," van een vaartuig, de al- dus genoemde „hel", den mastkoker, de kast- jes in voor- en achteronder en alles wordt nauwkeurig nagepluisd. Na dit strong onderzoek mag de sehipper doorvaren. Deze weet bovendien, dat hij bij overtreding streng gestraft wordt, want ook daairop is."bij de bepaling der voorwaar den nadrukkelijk gewezen. Zijn de vaartuigen nu vrij, dan kunnen ze niet ver varen, of de Duitsche schild wachten staan daar. Aan de Oostzijde van 't kanaal, even over de grensversperring, ziet men het onlangs gebouwde Belgisch douanekaiitoor, waar ech ter de Duitsche vlag aan den gevel hangt en Duitschers in- en uitgaan. Het onderzoek der Duitschers is echter j lang zoo streng niet als dat der Nederian- ders. Waarom zo,u 't ook? Laat de schip- pei-s maar petroleum of vetwaren meebren- gen, wat voor de Duitsichers jammer genoeg echter onmogelijk is. Als ze maar geen brie ven vervoeren. En daarom strekt 't onder zoek zich soms tot den lijve uit en verder tot de kajuit en dezelfde, zooeven verinelde, hoekjes en gaatjes. Daarna naai'defabriek Wittouck ofTydgal te Selzaete en de suikerfabriek van Moer- beke. We spraken hierboven nog van andere vervoerde stoffen. We wezen reeds op Rijn zand en grint. Duitsche schepen brengen ook veel cement voor Belgie aan. En nu moeten we er toch op wijzen, dat de grens tusschen artikelen voor nijverheid en artikelen voor den oorlog moeilijk te be- palen is. Cement wordt doorgevoerd. En 't is een publiek geheim, dat al die cementladingen voor de loopgraven gebruikt worden. t Rijn zand zoo meldden we gaat naar Mee nen, Wervik, Rousselaere enz., dus naar de plaatsen onmiddellijk achter 't front. Wor den ze er tot oorlogsdoeleinden gebruikt? Onlangs werden te Sas van Gent twee Duitsche schepen vier dagen opgehouden. Ze waren met een zwarte stof geladen, nie- inand weet wat het was. Over die stof loopen verschillende geruchten rond. De schepen zijn vertrokken. Waartoe moet die stof dienen? Uit Rousselaere kwamen schepen met ci- c.horeiboonen voorbij Sas van Gent (en Ter Neuzen, Hansweert enz.), op weg naar Duitsebland. Bij dergelijke ladingen moet een bewijs overgelegd worden, door den Ne- derlandschen consul afgeleverd, dat de goe- deren niet in Belgie gerequireerd zijn. Wel- nu, die boonen mo est en te Rousselaere (een der voornaamste cichoreimarkten van Europa) aan de Duitschers tegen een ge- stelden prijs geleverd worden. Is dit re- quisitie of niet? En zoo doen zich verschillende kwestics voor, waarop de aandaclit wel eens geves- tigd mag wurden. Ook schepen, |die vioqir't Relief-fund varen, worden nu onderzocht, ondanks verzegeling, nadat men in een dergelijk vaartuig vei'bo- den waar aangetroffen had. Er zijn Belgische en Nederlandsche schip- pers, die op nauwkeuriger onderzoek der Duitsche vaartuigen aandringen. Waarom ook niet nu en dan een gebod, zoo'n vracht Rijnzand, cement of grint over le laden? Behalve verboden uitvoer, is er ook verboden doorvoer. We kunnen alle geruchten wel niel geloo- ven, maar toch dient men na te gaan, of 'twaar is, wat men vertelt, dat die Duitsche kasten en aken soms veel „ongerechtigheid' bevatten. BIERVLIET. Tot ambtenaar ter secretar.ie is benoemd de lieer J. MaarLeveld, op een salaris van 200. De heer J. Maarleveld, onderwijzer en gc- diplomeerd secretaris, heeft dispensalie van Ged. Stalen ontvangen. In den gemeenteraad op 24 November werd met algemeene stemmen instemming verleend aan het adres om een verbindings- weg tusischen het 4e en 5e district. In plaats van den lieer E. de Dobbelaere, die voocr zijn herbenoeming als lid der Com missi© tot wering van Schoolverzuim be- dankte, is met algemeene stemmen benoemd de heer J. Wijffels, KOMEN DE RU&SEN TOCII NAAR DEN BALKAN? Nog steeds houden de beriehten aan over concentratie van Russische troepen in Bes- sarabie. Te Bender is een bijzondere af- deeling voor lucbtvaart opgericht. Voigens de Universul nemen de Russen groote voorzichtigheid in acht om de spion- nage tegen te gaan. Aan de manscbappen op de Donauschepen is het verboden luid te spreben of te gesticuleeren. De Tsaar heeft te Reni en fsmael de transportsehepen en garnizoenen ge'inspecteerd en gaat thans met den Tsarewitsj naar Bessarabie om de daar verzamelde troepen te inspecteeren. Voigens Fransche en Engelsche bladen is generaal Koeropatkin, bekend uit den oorlog met Japan, benoemd tot opperbevel- hebber vaD bet Russische expeditieleger naar de Balkan, weik leger 200,000 man zou tellen en gewapend zou zijn met Ja- pansch geschut. DE STRIJD BIJ RIGA en DUNABURG. Uit Petersburg wordt getueld Ondanks de pogirgen van de Duitsche militaire scbrijvers om het publiek te doen gelooven, dat „de weinig beteekenende terng'ocbt van de Duitschers bp het Swenten-meer geens- zics een succes voor de Russen was, blijkt dat t< ch wt 1 het geval te zijn geweest, het- geen door de jongste gebeurtenissen nog wordt bevestigd. Behalve in de streek van het Swenten- meer moesten de Duitschers, daartoe ge- noodzaakt door de Russische bajonetten, uit een strategiscb en taktisch oogpunt zeer belangrijke plaatsen ontruimen op het ge heele front RigaDunaburg, dat 800 K,M. lang is. Raggatz, Kemmern, Olai, Damen, Gorbunofka en Swenten zijn punten, waar de Duitschers ware nederlagen leden. Deze worden nog verergerd door den nieuwen tegenslag irn westen van Dunaburg, waar de linkervleugel van Below onder den druk van het Russische offensief moest terug- trekken langs den spoorweg van Poniewesjr die van zoo groot belang is voor de Duit schers. De wapens, munitie, onbegraven lijken, die de Duitschers bier achterlieten, bewijzen dat deze nederlaag een ramp voor hen was. Na twee maanden strijdens voor de ver- dedigingslinie ran de Duna, die hun meer aan 100.000 man kostte, zijn de Duitschers dus thans verder van het doel dan zg waren in October, toen zij naar Riga en Dunaburg enorme versterkingen overbracbten. ZEVENTIENJARIGE SOLDATEN. De Russische minister van oorlog heeft tot alle militaire gouvernrurs der provincies een aanschrijving gericbt, waarin hij hun opdraagt toebereidselen te treffen voor het oproepen van de recruteu der lichting 1918. Deze maatregel is een gevolg van het onver- wachte axkeuren van zoovelen, die tot den landstorm behooren. ENGELAND HEEFT GELD GENOEG OM VOL TE HOUDEN. In antwoord op een vraag van Thorne, lid der arbeiderspartij in het Eogelsche Lagerhuis, heeft de minister van Financien meegedeeld, dat het nationaal vermogen van het Britsche rjjk wordt geschat op 312 milliard gulden, het jaarlijksche inkomen op 48 milliard gulden. Thorne merkte hierna op: Wg hebben geld genoeg om door te zetten. GENERAAL JOFFRE'S VERTROUWEN OP. DE TOEKOMST. De generaal heeft een Spaanseh Kamer- lid uit Catalonie te wooed geslaan, welke voLksvertegenwoordiger in een kranl uit Barcelona iets. heeft medegedeeld van zijn gesprek met den Franschen opperbevel- hebber. Jioffre, zegt senor Jouquin Salvatellu, houdt verblijf in een vilaatje, midden in een tuin gelegen. Het hoofdkwartier en de bureaux van den staf bevinden zdeh in een hotel op een kwart mijl afstands. Door niets zou men op bet idee komen, dat hier de man woont, die het bevel voert over een der grootste legers, dat ooit heeft beslaan. Geen schildwachten aan de deur en geen heen-en-weer geloop van generaals. en an dere officieren. Het gesprek kwam op den oorlog en senor Salvatella zegt, dat Joffre's woorden in druk maken door hun welbewust opti- misine. We hebben angstige dagen doorge- maakt, merkte de generaal op; we liadden bet heele Duitsche leger tegenover ons, maar nu vonneai we een onoverkomelijken slag- boom. Ik zeg niet, dat er geen loopgraaf in hamden van den ijand zal kntmen vallen of dat we bij een of ander geveclit niet de nederlaag zullen kunnen lijden, maar bin nen 24 uim" zouden we ons. hersteld hebben. We zullen niet achterwaarts behoeven te trekken uit onze tegenwoordige stellingen; dat is onmogelijk. Thans zijn wlj de sterk- sten. En dat is niet alleen mijn opinie, in het Duitsche leger denkt men beLzelfde. We zullen methodiiseh en niet met groote spron- gen avanoeeren. Ik geef graag toe, dat ik zuinig ben op bet goed en bloed der repu- bliek, maar wij zullen voorwaarts gaan. Wat er ook inoge gebeuren op den Bal kan, de posiitiie der gealheerde legers hier zal er geen gevqlgen van ondervinden. Duiitschland doet wat bet kan om Conslan- linopel te bereiken voor de geallieerden. Het heeft een overwinning noodig, al is het ook meer een schijn- dan een werkelijke zege. Het volk, de kleine burgerij is den oorlog moe. Dit blijkt ons zoowel uit de uitlatimgen onzer krijgsgevangenen uit den laatsten tijd, als uit andere bron. Doch aangenoimen, dat de Duitschers baas in Cons tan tin op el worden, de beslissing van den oorlog ligt toch op dit front. In hun hart denken de Duitschers dat ook, en zij bewijzen bet door twee derde van al hun krijgsmacht tegenover ons te plaatsen. Duitsebland is sterk, maar het is niet onuit- puttelijk. De uitgesirektheid van zijn fron- ten zal natuurlijk afbreuk doen aan zijn kraeht. I '.J .r 2Ms*t &SZS COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1