De krijgstedrijven. neeml, is pn,t£genzeggelijk verraad aan zijn bondgenoot en toont zijn verachting voor de grondwet van (het land. Ondier voorwend- sel, dat hij aan de zijde staat van talrijke b.ataljons, is hij beneid alle verplichtingen, zoowel tegenover het buitenland, als Legen- over zijn ondendanen op zij te sichuiven. Het eenige, dat indruk op liean kan inaken, is dat de gealbeerdan too.nen, dat zij met an dere dingen gewapend zijn dan met wel- willendlieid alieen en dat zij in staat en be- reid zijn degenen, die hen om den tain lei den, te straffen. De Westminster Gazette'' schrijft er geen berouw over te hebben, dat de geallieerden krachlig optreden am een zuiverder toe- stand te scheppen. De Grieken kunnan er n/iet aan twijfelen, welke weg de juis.te voor hen is. Van de twee gevaren, die Grieken- land bedreigen, is. het gevaar, dat een breuk met de mogendheden, die de Middellandsche Zee beheetrschen, met zich zal brengen, zeker niet het geringste. MISLEIDfiND KLOKGELUI TE BERLIJN De Berlijners zijn er thans reeds voor de hveede maal op 11 November wat men noemt „in geloopen", tengevolge van het luiden der kerkklokken. De eorrespon- deni van het „Hbl." beschrijft dit volgen derwijze: „Dezer dagen ging het gerucht in Berlijn, dat bet Servische leger zicli overgegeven had. Hoe zoo'n praatje in de wereld komt, kan een roensdh zich wel voorstellen. Meer dan een week kon men in de Duitsclie bla- den lezen, dat het Servische leger vjuchLend zich lerugtroik, kanonnen, machine-geweren, ammunilie, levensmiddelen acliterlatende, vOfor de krachtig oprukkende Duitsehers, Oostem-ijk-Hongaren en Boelgaren, die den vijand joegen in een steeds nauweren kring, waarnit ontkoanen zoo goed als onmogelijk meer zou zijn. „Zoo brak de Donderdag aan, de lie November, de lie van de lie maand. Op zichzelf al een gakke datum. Maar dit jaar niet alieen gek, doch ook angstig mystiek. Want er was uitgerekend, maanden gele- den, door goochelaars met getallen en be- vestigd door voorspellers, koffiedik-filoso len en kaartlegsters, dat dan de vrede zou komen. En men redeneerde, de men, die, omdat hij niets positief weet en dus alles zegt met de grootste beslistheid: capituieert Sexvie, dan geeft de Entente het op en dan is het uit. ..Kan het verbazing wekken, dat in den vroegen morgen van den lln der lie maand men te Berlijn op straat overal hoorde: Serbian macht Schluss?" En het stond tegen 11 uur 'smorgens van den lln der lie maand vast, zoo vast als een panl boven water gestaan heeft, dat de „Serben alle waren. ..En werkelijk, tegen 12 uur beierden plotseling de klokken van de Domkerk zwaar en diep bun klanken over de stad. Andere kerken slemden mee in het geluid. Het werd een algemeen koor uit bronzen mond. „De Servians liebben gecapituleerd! De kerkklokken brommen het rond. Hit de ra- men, van <le balkons. kwamen de vlaggen Duitsche, Ooslenrijksche, Hongaarsche. Boel- gaarsche en Turksche. „Een enkple heel voiorzichtige vroeg tele- fouisch bijzonderheden bij de krant. ,,Hier nichls, bekanni:'" „N.a so was!" Het stadhuis vlagt. En de krant weet er nog niets van. Naluurlijk wilden de kerels niets zeggen! „De ..Berliner Zeitung am Mittag" kwam om een uiir. Stond geen woord in over de capitulatie. De mens-clien scheurden dekran- ten uit deMianden van de verkoopers, Om half twee was geen exemplaar meer te krij- gen. „Er komt een tweede editie met het bericht! zei de venter, die groole pakken van de eerste en eenige editie haalde uit een filiaal in de buurl, dat om aanvulling van de zending getelefoneerd had.. De pers draait geduldig en de auto rijdt s.nel „De vlaggen bleven wapperen. Niet al ieen haddon de Serviers gecapituleerd, maar intttssclien was ook Dunaburg gevallen. En \erdun werd ook ai beschoten. „Het officieele legerberielit van 4 uur wist niets van dit alles. ,,Toen kwam de twijfel. ..Waarorn had den dan toch de klokken geluid „In do krant stond 's avonds de oplos- s-ing van het raadsel. Men moest het toe- vallig viuden, omdat lie I met kleine letters gedrukt stond ergens tussclien stadsnieuws of gemengde berichten. De generale synode had een ..oorlogszitting" gehouden te Ber lijn. Voor de lieeren met de hooge geeste- lijke waardigliead de hoofdstad verlieten, vereenigden zij zicli ter plechtige gods- diensloefening in de Domkerk, die dezen dienst als elken anderen inluidde met klok- gebeier. De andere kerken volgden liet voor- beeld krachtens voorschrift of omdat er aan een ovei"winn:ing geloofd werd, weet ik niet. En zoo kwam het, dat dien morgen van den lln der lie maand Berlijn alge meen vlagde. zelfs de school en he! stad huis. om de capilulatie der Senders!..." HET EINDE VAN EEN SAMENZWEERDER. Een der hoofdaanstichters tot den moord op den Ooslenrijksehen Iroonopvolger, dc Servisclve kommandant kolonel Prebitsje- witsj, een der heftigste haters van Oosten- rijk en stokers tegen de monarchie, is, naar de „H. Crl," meldt. door het noodlo-t ach- terhaald. Hij bereidde den moord op den troonopvolger sedert jaren voor, door zijn openlijke en geheime agitatie in de groep van samenzweerders, die zich in het be- ruclite genootscliap Maradna Oclirana had gevormd. Ook had hij aangenomen, de wa- pens aan Princiep de andere moordenaar van den aartshertog en zijn gemalin, te leveren. Tijdens het hoogverraadproces te gen zijn niedepiichtigen werd herliaaldelijk zijn naani genoemd, maar hij had zorg ge- dragen, door liet vernietigen der sporen paar vroegere leden van de Maradna Ocli rana behoorden, door de Boelgaren, die het dagen Lang achtervolgden, in het nauw ge- dreven. Reeds tang broeide er een groote vijandschap tegen den kolonel, die op vree- selijke wijze zijn nxannen tyranniseerde en onidanks bun honger en boven-menschelijke vermoeienissenhet nilerste van hen verg- de. Een soldaat, die in Prokupje een vronw en acht kindereu had achtergelaten in de grootste ellende, had hem in een twist over de uitvoering van een dienstorder, liet on geluk verweten, waarin hij door den moord aanslag op den aartshertog het Servische volk had gestort. Sedert de kolonel dezen shiutinoedige toen met een hondenzweep had afgeranseld, bleef de wrok smeulen, tot jl. Zondag het regiment aan het muiten sloeg. Tevergeefs traclitte de kolonel door een nieuwe afstraffing zijn mansdiappen tot discipline te brengen. Met de kolven hunner geweren sloegen zij hem de hersenpan in en wierpen het lijk, dat zij sehonden, in een rotskloof. ENGELAND'S FINANCIEN. Minister Bonar Law heeft Donderdag in het Engelsche Lagerhuis den financieelen toestand van Engeland buitengewoon ernstig genoemd. Wel is bet krediet van het land goed en zal het derhalve wel kunnen krij- gen wat het noodig heeft, maar dat is de hoofdzaak niet. Zoo lang Engeland kan leenen zooveel het wil zal er een denk- beeldige voorspoed in het land heerschen, die het volk den indruk geeft, dat het beter af is dan iD gewone trjden, en zich niets behoeft te ontzeggen. Spreker had dezer dagen een koopman uit Glasgow gesproken, die hem vertelde dat er nog nooit zoo'n voorspoed in den stad was geweest als nu. Dat is echter slechts schjjn, want als de tijd komt, dat Engeland geen onbeperkte leeningen meer kan sluiten en die tijd zal zeker komen als de oorlog lang duurt dan zal die schjjnbare voorspoed voor- goed voorbij zijn en zal men moeten om- zien naar andere middelen om den oorlog voort te zetten, indien hij znoet worden voortgezet. Wij ontleenen aan de „N. R. Crt." de vol- gende telegrarnmen SERVISCH GEVECHTSTERREIN. WEENEN, 23 November. (Wolff.) Offi- cieel bericht uit het groote hoofdkwartier: De aan de boven-Drina strijdende O.-H. troepen vallen de stellingen der Montene- grijnen op den Kotsara-zadel en ten N.-O. daarvan aan. Een O.-H. kolonne is, Prijepolje binnen- «erukl. De gevechten op het Merelveld nemen een gunstigen loop. Onze in het dal van de Ibar voorlriikkcn- de Iroepen staan zes K.M. ten Noorden van Mitrowitza. t Duilsche Iroepen zijn op een halven dag- marsch ten Noorden van Prisjtina in ge vecht. De Bulgtu-cn rukken over de Tsegowa Planina. SOFIA, 23 November. (Wolff.) Officieel Bulgaarsch bericht van den 21sten: De gevechten om Prisjtina duren voort. In de streek van Giljani (Gilan, ten Z.Z.O. van Prisjtina) liebben wij tol dusver 7000 man gevangen genomen, 2 machine-geweren en 4 kanonnen buit gemaakt. Op de overige gedeelten van ons front geen verandering. GR1EKENLAND en de ENTENTE. LONDEN, 23 November. (Reuter.) Het mi- nislerie van buitenlandsche zaken deelt mode, dal geen Grieksche schepen in En gelsche havens zijn aangehouden of worden opgehouden en dat geen blokkade van Griek sche havens ingesteld of van kracht is. WESTELIJK GEVECHTSTERREIN. PARIJS, 23 November. (Havas.) Officieel bericht van vanmiddag: Gisteren liebben Fransche vliegtuigen op versehillende punten van het front gevech ten geleverd, die in bun voordeel zijn ge- eindigd. In Belgie zijn twee Duitsche vlie- gers door bun legensLanders gedwongen te land en. In de streek van Reims zijn twee vijandelijke vliegtuigen. die vervolgd werden, gebuiteld. In Champagne en aan den zoom der Ar- gonnen zijn vijf luchtgevechten geleverd, ten gevolge waarvan drie Duitsche vliegtuigen overturns! achter de Duitsche linies moesten landen. Een toestel is ontredderd neerge- lcOmen; het laatste is brandende op den grand gevallen. OOSTELIJK GEVECHTSTERREIN. WEENEN, 23 November. (Wolff.) Offi cieel bericht uit het groote hoofdkwartier: Geen geiieurlenissen van belang. VREDESGERUCHTEN. NEW-YORK, 23 Noveinber. (Paid.) De bla- den bevatten opnieuw berichten over vre- desonderhandelingen. Zij beweren, dat de' Duitsche kard.-aartsbisschop Von. Hartmann (die naar Rome is vertrokken ter bijwoning van het consistorie) de drager is van vre desvoorstellen aan het Vatikaan. Zjjn pas is ran 17 Nov. tot 2 Dec. ver lengd en zoodoende kan hij in deze week in onze provincie zijn en Vrijdagavond te Zaamslag." St. Nlcolaas. Gedachtig aan bet succes dat zij daarmede een vorig jaar behaalden, zijn de onder- officieren van het garnizoen alhier voor- nemens, bt. Nicolaas uit te noodigen ook dit jaar weder een bezoek te brengen aan onze stad. Zjj hebben nu de voorbereidingen wat vroeger getrofien, daar dit, naar hun van versehillende zijden werd te kennen gegeven, zou bijdragen tot het verkrijgen van een nog grooter succes. Zooals uit de advertentie in dit nummer blflkt, doen zij een beroep op aller mede- werking, voor het ontvangen van bijdragen, hetzij van voorwerpen of goederen die als geschenk kunnen dienen, als van geld, waar- voor die zaken kunnen worden aangekocht. Op Dinsdag aanstaande zal St. Nicolaas reeds door de straten rijden, om de giften in ontvangst te nemen. Benevens de gelde- lijke bijdragen zullen nieuwe of gebruikte kleederen, speelgoederen, prentenboekeD, eetwaren, enz. door Sint gaarne worden aanvaard. Indien de oijeengebrachte collectie de moeite loont, zullen de gescbenken in eene zaal worden tentoongesteld. Men meent, dat dit voor winkeliers een goede gelegen- heid kan zjjn tot het maken van reclame. Door St. Nicolaas zullen op 6 Dec. be- dacht worden de gezinnen der behoeftige gemobiliseerde soldaten, behoeftige burger- gezinnen, zieken, schoolkinderen enz. Er kunnen ook geschenken met een bjjzondere bestemming worden gezohden. ZAAMSLAG. De molenaar Meyer, die zich dezer dagen des nachts door omstandigheden buitenshuis begaf, bemerkte tot zijne verwondering, dat in zijn molen een deur openstond en dat toebereidselen waren gemaakt om den molen in working te brengen. Zich er heen begevende, trof hij een hem onbekend per- soon aan, die op zijn vragen te kennen gaf, daar te doen wat hij doen moest. De molenaar bemerkte spoedig met een abnor- maal mensch te doen te hebben. Door zijne zoons, die hij inmiddeis had gewekt, werd de nachtelijke bezoeker herkend. als de zoon van een landbouwer uit een naburige ge- meente. Hij is aan de politie overgegeven, die hem daarop huiswaarts bracbt. TER NEUZEN, 24 Nov. 1915. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 770.0 Vlissingen. Laagste barometerstand 741.2 Wisbey. Verwachting tot den avond van 25 Nov. Meest matige Noordelijke tot Noordweste- van zijn samenzwering, buiten schot te blij- I lijke wind, zwaar bewolkt met tijdelyke ven. En zoo kon er van geen persoonlijke opklaringen, weinig of geen neerslag, des uitlevering sprake zijn ten aanzien van dezen oorspronkelijk Oostenrijkschen, later Servi- schen officier. Thans is zijn aandeel in den vorslen- moord gcwoken in een der gruwelijkste episoden van dezen oorlog, een episode, die de stof voor een drama zou kunnen leveren. In de buurt van de Servische stad Gre- jeze was het landweer-regiment, dal door kolonel Prebitsjewitsj sedert eenigen tijd werd gekommandeerd en waartoe ook een nachts iets kouder. „Naar wij uit Zaamslag vernemen, hoopt aldaar Vrijdagavond ten zes ure in de Herv. Kerk te spreken en tevens het Biduur te leiden, de bekende Ds. J. Chris- peels van Brussel, vroeger predikant te Maria-Horebeke. Hij is iemand, die, helaas goed weet, wat Oorlog is, maar hij is geen reclame-man. KANTONGERECHT te TER NEUZEN. Jl. Vrijdag kwamen in de openbare zilling opnieuw in bchandeling de zaken tegen H. A. v. D., notai'is te Hu 1st, wegens over- ti'eding van het polderregleinent. Alvorens met de getuigenverhooren aan te vangen, zette de kantonrechter uiteen, daLhet ging om de vraag, of de aan held, in eigen- dom behoorende en drw ►ggelegde' kreek ecu polder water is, \'ast slant, dat de Groote Huissenspolder een waterieiding heeft, loo- pende van af de Kwalil'el tot aan de weide van den beer De Gheliinck, en dat het weiland van den beer De Ghellinck grenst aan de kreek van held. Ook dal het boezem water van de kreek wordl opgenomen door de waterieiding van den Groote Huissens- polder. Uitgemaakt dien! nu te worden, of de leiding van af de Kvvakkal LoL de weide van den lieer De Ghellinck, door de weide van den heer De Ghellinck in verbinding stond met de kreek, waardoor deze dus ge- heel als polderwaterleiding vail te beschou- wen. Bekl. erkent. een op zijn eigendom vroe ger door hem gegraven sloot te hehl)en doen afdanmien en een nieuwe leiding te heb ben doen graven' voor den afvoer van wat hij noemt burenwater, dat liij, als laagsl lig- gende, volgens de wet moet ontvangen. Alsnu werd als getuige gehoord ide 75jarige gep. werkm,an J. de Putter, die verklaarde van af zijne geboorte in de omgeving le heb ben gewoond, en zoo lang het hem heugt le weten, dat een slootje bet water uit de leiding van de Kwiakkel door de weide van den heer De Ghellinck afvoerde naar de kreek. De vlonder (plank) voor het kerk- pad door die weide, lien ft hij daar steeds weten liggen. De kantonrechter wijst er bekl. op, dal uit het daar liggen van die vlonder blijkt, dat er van overoude lijden ook een slootje moel gelegen hebben, aangezien ei* anders geen plank noodig was om ,er over le gaan. In gel ijken geest verklaarden de 68jarige arbeider Corn. Hamelink en de 71jarige Jan Yerlinde, alien in die omgeving wonende. Ook de rustend landbouwer E. Dekker, oud 71 jaar, wiens oud-avergrootvader reeds de hofstede bewoonde, grenzende aan de weide van den heer De Ghellinck, verklaar de, dat de leiding van.iH-e Kwakkel steeds had geloosd in dc kreek, die vroeger groo ter was, maar door aanslibbing is verkleind. De kantonrechter had eene kaart ter zit- ting van het jaar 1692 (men zat terechl in de oudheden) die de sporen van djen hoogen ouderdom vertoonde, en behoorde bij de eigendonnnen der hofstede van de fa- milie van den getuige Dekker. Daar gaf ge- luige versehillende aanwijzingen op en er bleek, dat ook de vlonder over de sloot naar de kreek daarop reeds was aangegeven. Ook de ambtenaar van het O. M. had du- plicaat van eene kaart van het jaar 1694, opgediept in het rijksarchief, waarop de toe- stand aldus is aangegevhn. Bekl. verklaarde met den toestand van voor 300 jaar niets te maken te hebben, maar, dat men zich tot het heden bepalen moet. De kantonrechter voerde hier tegen aan, dat men wel degelijk met die vroegere toe- standen rekening moet houden, daar hier- uit juist valt af te leiden, dat de kreek diende voor afvoer van het water uit de waterieiding van de Kwakkel. De nu volgende getuige L. Bolleman, ver- klaart op het eigendom van bekl. de vroe ger voor dezen gegraven sloot te hebben afgedamt en de waterieiding door dat ter- rein te hebben omgelegd. Hij heeft ook altijd de plank zien liggen in liet pad door de weide over iets wat hij beschouwde als een kuil. De get. J. Klaassen, dijkwerker, verklaar de, dat er door de leiding van de Kwakkel, bij de haag, een aantal palen staan. Ook hij heeft den vlonder in de weide weten Liggen zoolang het hem heugt. De nu volgende get., de 61jarige A. van braaijenhove, geeft omtrent de vraag naar zijn beroep een zoo uitvoerige lijsl op, dat men wel zou zeggen, dat liij van alle mark- ten thuis is. Ook hij verklaart, dat er in de leiding van de Kwakkel 12 palen zijn gezet, waardoor de waterloozing als het ware wordt afgesneden. Die is daaixioor paf afge- zet, geen kraai kan er door, op zijn best water. De kantonrechter merkt op, uit eigen aan- schouwing te weten, dat het niet zoo is. el zou get. er niet door kunnen kruipen, maar water kan er nog genoeg door stroo- men. Wat dal plankje over dat slootje door de weide betreft, dat bewijst volgens hem niets, daar er zoo wel 24 plankjes liggen. Boven- dien, de polder heeft daarmede niets te ma ken, de gemeente onderhoudt die. De ambtenaar van liet openbaar ministe- rie, alsnu het woord verkrijgende, meent, dat uit de getnigen-verklaringen voldoende vast staat, dat de kreek dieude voor afvoer van liet polderwater. Hij heeft zich met den kantonrechter daarvan plaatselijk even- eens overtuigd. De geul van de leiding van de Kwakkel naar de kreek, lag daar al van voor overoude tijden. Op de door hem ge- raadpleegde oude officieele kaart, staat de kreek zelfs aangegeven onder den naani ..Groole kreek of waterganck". Dat de kreek niet voorkomt op den staat van de door den polder onderliouden walerleidingen, doet er niets toe, een waterieiding blijft een wa terieiding. ook al rust de onderhoudsplicht op een ander. Volgens art. 25 van het Ge- meentereglement op de polders, of waler- scliappen, dien I een waterieiding voor den afvoer van polderwater. Voldoende is aan- getoond, dat de kreek daarvoor dient. Waar de bij dagvaarding ten lasle gelegde feiten zoowel door de getuigen-verklaringen als door de bekenlenis van den bekl. zijn bewezen, en spreker voldoende meent te liebben aangetoond, dat de kreek diende voor liet op vangen en verder in de leiding van den Groote H uissens polder afvoeren van liet polderwater, eischt hij, voor de twee ten laste gelegde feiten veroordeeling van bekl. tot 10 hoete subs. 5 dagen hecli- lenis, voor elk feit. Vervolgens stond bekl. terechl wegens een- zelfde feil, door liet zonder vergunning van het poldei'bestuur leggen van 2 bruggetjes over de door hem in zijn terrain aangelegde waterieiding. Volgens het proces-verbaai was dit geschied in 1915, doch bekl. gaf te kennen, dat dit reeds was gebeurd in 1913, dal liet slechts noodbruggen waren en dat hij die het volgend jaar zou laten ver- vangen door steenen bruggen. Hij nam, desgevraagd, genoegen met eene wijziging in de akte van dagvaarding, opdal de behandeling dezer zaak ook thans zou kunnen doorgaan, daar zij toch ook dezelf- de formeele kwestie betreft, nl. de vraag, of de door hem op eigen lerrein aangelegde leiding een polderwatergang is. hare leiding, hij het eind aan de haag, een groot aantal palen is geplaatst, iets wat door hem is gezien en ook door den kan tonrechter en den ambtenaar van het open baar mniisterie, bij een plaatselijk bezoek op 29 Oct. 11. Als er van belemmering sprake is, zou dus de dijkgraaf hier als beklaagde moeten staan en niet als getuige Door het op zijn last uitgevoerde werk, betoogt bekl. niet alieen den geregelden af voer niet te liebben belemmerd, maar deze zoodanig te hebben bevorderd, dat de aan- grenzende weiden van zijn buren, in piaats van moerassen, schoone weiden zijn ge- woixien. Hij tracht aan te tooaien, dat de Kwakkel- leiding niet loopt tot de kreek en in geen gevai over de kreek. Dat blijkt duidelijk uit den toestand ter plaatse en uit de offi cieele stukken, nl. de staat van polderwater- leidingen met liuime werken, opgemaakt in- gevolge art. 23 van het alg. polderreglement van Zealand, en den ligger van de wegen en voetpaden in de gemeente Zaamslag, vast- gesteld op 2 October 1914. De geul door de weide, die van de Kwak- kelleiding voierl naar de kreek, komt in die stukken niet voor, en de plank, door de getuigen heden besproken, die over die geul ligt, Ligt niet over een waterieiding, maar, evenals zoovele andere planken in die ge meente, over laagten en killen in weiden waardoor een pad loopt. Het betrokken pad wordt met de kokers onderliouden door de gebruikers van den grand en tie plank door de gemeente Zaam slag. De polder lieeft dus met deze geheele zaak niets te maken, en het feit, dat er een bruggelje of plank ligt bij het einde van de Kwakkel leiding, bewijst niets voor de stelling, alsof die leiding loopt over de weide, maar bewijst juist tegen deze stel ling. Bekl. weenspreekt ook het tweede feit, dat liij eene omkading zou hebben gemaakt, om het water der kreek over te brengen in de aangrenzende polderwaterleiding. Het water word I door de omkading niet over- gebracht naar de aangrenzende polderwa terleiding, maar naar eene door hem op zijn eigen terrain gegraven sloot, waarvan de kantonrechter en de ambtenaar zich per- soonlijk hebben kunnen overtuigen. Waar de feiten dus onwaar zijn, kan van eene veroordeeling nooit sprake zijn. Dit kan ieder zien. De oorzaak van de vervol- ging ligt dan ook niet in de feiten, nxaai" in de valsc.he meening, dal polderwater niet is liel water dat is in een polderwaterleiding, inaaii' dat het polderwater is het hemel- water, dat in een polder vail op landen en luiizen en leidingen. Die ineening is valsch en dom, omdat toch iedar weet, dat de boer, die grippen en greppels maakt en delft in zijn land, de bewoner, die het bemelwaler door eengoot- leiding opvangt in den regenhak, er nooit aan denken, dat zij daardoor leiding geven aan polderwater. Het hemelwater behoort tot de zaken, die vocm- de in bezitneming aan niemand toebc- hooren an is dus niet van den polder, om- l it de getuigen-verklaringen bleek, dat van dat de landen en daken der huizen in den dit feit, op verzoek van den dijkgraaf van polder liggen. den Groote Huissenspolder, den heer J. Ook de meening, dal de kreek een polder- de Ivraker, proces.-verha.al is lopgemaakl door waterieiding is, is valsch, omdat die kreek de wachLmeesters der marechaussee A. van der Plas en Cam. Raes, die van limine be- vinding geluigenis kwamen af leggen. Voo.rls werden, om de formeele kwestie vast te s tell en. versehillende getuigen uit Me voor- gaande zaken gehoord, die weer verklaar den als in die zaken. In deze zaak deed de kantonrechter be- vestigend beantwoorden de vraag, of, als bekl. de door hem gemaakte leiding door zijn kreek afdamde, de achterliggende lan den, die er nu op uitloosden, last zouden krijgen van het water. Het zou dan geen uitweg hebben. Hieruit putte de kanton rechter weder het bewijs, dat de kreek dient voor afvoer van polderwater. De get. A. van Fraaijenhove gaf te kennen, dat door bekl. echler niets werd afgedamd. Hij kreeg een repremande van den "kanton rechter voor zijn wel wat Le vrijpostig op treden en deze decide hem mede speciaal order le hebben gegeven op hem te letten, dat hij niet meer. zooals. tot nu loe, den dijkgraaf van den Groole Huissenspolder en anderen, die daar kwamen in de uitoefe- ning van hun ambt, zou brulaLis.eeren. Bekl. merkt in deze zaak op, daL de dijk graaf van den Groote Huissenspolder last heeft gegeven tol vervolging, in strijd met den wensch van de gezworenen, die de door hem uitgevoerde werken -zeer waardeeren. De dijkgraaf, .als getuige gehoord, verklaart met de gezworenen te hebben geconstateerd, dal de bruggetjes er lagen, zonder dal daar voor aan het polderbesluur vergunning ge- vraagd was en dat toen gczegd was, dat een vervolging moest worden ingesteld. Hij voegl hier nog aan toe, dat hij op 4 No vember 11. geconstateerd heeft, dal de door bekl. gemaakte Waterieiding over een ge- dcelte was ingeziakt. Later heeft hij gehoord, dal dit gedeelle gemaakt was, maar dat het nu weer op een andere plaals is ingezakt. De gezworene van den polder Groote Huissens, A. Dieleman, verklaart ook de bruggetjes le hebben gezien. Hij lieeft ook dat ingezakte deel der door bekl. gemaakte waterieiding gezien, vreest wel, dat deze het niet houden zal, maaij kon toch niet ver- klaren, dat deze in zoodanigen staal ver- keerde, dat er geen water door kon vloeien. Ook in deze zaak eischte het O. M. ver oordeeling van bekl. tot f 10 boete subs. 5 dagen liecht. Alsnu werd het woord gegeven aan bekl. Deze wijst er op, dat, volgens art. 143 van liet Wetboek van Strafvordering de dag vaarding moel bevatten, het feit, dat wordl ten laste gelegd, en dil op straffe van nie- tiglieid Men lieeft hier dus uilsluitend te maken met de feiten der 3 dagvaardingen, en deze zijnto. dat hij heeft afgedamd de water ieiding loopende van de Ivwakkel-Zaamslag en hierdoor heeft belemmerd den geregel den afvoer van het water dier leiding. Dat feit is niet waar. Hij heeft de leiding niet afgedamd, en het werk waarop de dagvaar ding doelt is een werk op de Kreek, de daardoor loopende waterieiding is door hem gelegd tol afvoer van burenwater, en niet door den polder gemaakt. En wat de belemmering van den geregel den afloop betreft, de dijkgraaf zelf heeft of gedaan of straffeloos toegelaten, dat in niet staat op dien staat van polderwaterlei- dingen, het eigendom is van bekl. en door koop en door bez,it cn niet van den polder of van wie ook buiten hem. Die valsche meening is gegrond op het feil, dal de ambachtsheeren van Zaamslag in 1865 verkochten het vischrecht in die kreek, maar volgens art. 641 B.W. kan nie mand hebben het vischrecht, als hij niet tevens is de eigenaar van den gi-ond waar- over liet vischwater loopt. Het Burgerl. Well), kent in art. 625 be- .perking van het eigendomsracht, maar die beperking geldt alieen, als ze is geregeld bij wetten of .openbare verordeningen. En tol op heden bphoort nog niet tot een wet of tot eene openbare verordening wat de een of ander in nuchteren of niet nuchte- ren toestand zich verbeeldt, of in zijn slaap heeft gedroomd, of het zoo wil hebben. omdat liet in zijn kraam le pas. komt. De kantonrechter maakt bezwaar, dat bekl. aldus voortgaat, hij kan niet beoordee- len wat hij met zijn uitdrukking nuchteren of niet nuchteren Loestand bedoelt, op wie dat slaat Bekl. verklaart, dal dit op niemand slaat. Dc kantonrechter verklaart, hem toch niet le kunnen toelaten aldus. te spreken, hij zal hem dan het woord moeten ontnemen. Bekl. vervolgt dan, dat bij alles nog komt, dat de vervolging is ingesteld door den dijk graaf en niet door het polderbestuur, dat de gezworenen, die met den dijkgraaf het polderbesluur uihnaken, met de vervolging niet zijn ingenomen, deze zelfs afkeuren. terwijl art. 14 der wet van 20 Juli 1895. Stbl. 139, uitdruikkelijk zegt: „Het reglement wijst „het bestnur" aan, met de zorg voor de uitvoering der keiiren of politie verorde ningen belast", zoodat niet alieen de feiten der 3 dagvaardingen onwaar zijn, niet al ieen de meeningen, die de oorza.ken zijn der vervolgingen, valsch zijn, maar ook de ver volging zelfs is ingesteld door een onbe- voegde, Een verdere roden van niet ontvankelijk- verkLaring wenscht bekl. voor zich te hou den, omdat, z. i., het aangevoerde reeds, vol doende is. De ambt. van het O. M. uit zijne onte- vredenlieid over de uildrukkingen die bekl. in zijne verdediging bezigt, hij wijst ervoorts op, dat de prooessen-verbaal zijn opgemaakt, door volkomen bevoegden, de wachtineesters der marechaussee, die door den dijkgraaf kennis hadden gekregen van de feiten', en de vervolging is op volkomen regelmatige, wet- tige wijze ingesteld. Bekl. heeft gehandeld in strijd met het polderregelement, dat een openbare verordening is, die eene beperking van het eigendomsrecht inhoudt. Hij meent uit dal reglement voldoende te hebben aan getoond, dat de kreek wel degelijk behoort tot de polderwaterleidingen. Omtrent den aard der uitgevoerde werken wil "hij niets ze©?cn) maar in elk gevai zijn die uitge- voerd zonder vergunning van de bevoegde autorite.it. Bekl. had voor het maken dier werken vergunning moeten vragen, die zou hij dan wel van het polderbestuur hebben gekregen. Hij handhaaft zijne vordering tot veroordeeling van bekl. De uitspraak werd bepaald op 3 Dec. a.s.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2