mm urn Sm J AL6EMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOF. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6305. Donderdag 25 November 1915. 55e Jaargang. m Aankondiging. SBT OPPBR, De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTlfiN TeleSoosi Bit Blad vcrschijnt iaandag-, Woensdag- en Yrijdagayond, nitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Nenzen. najaarsschouw over de voetpaden. BINNEWLAND. FltriLLKTOK. ammi'iurrw— i n imnipnii Per 3 maandtn binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. ?8ij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG, brengen ter algemeene kennis, dat te beginnen op Woensdag 8 De cember a. s., vanwege de geineente eene algemeene opneming zal worden ge- houden van de Zaamslag, den 24 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lz., 8ecretaris. Vijf-en-lwinllg jaar Koningin. Men seint uit Weenen aan de N.K. Ct. Het #Fremdeublatt" wijdt, aan de Koningin der Nederlanden by Baar 25jarig regeerings- jubileum een waardeerend artikel, waarin aan de werkzaamheid van H. M., wie het Nederlandsche volk groote liefde en ver- eeriug toedraagt, hulde wordt gebracht. Het blad vestigt er de aandacht op, dat het steeds het streven van Koningin Wilhel- mina is geweest, goede betrekkiugen met buitenlandsche staten te onderhouden, en dat Haar zulks ook in den huidigen oorlog is gelukt. Haar regeering heefc zich lof- waardig gekweten van de stellig niet ge- makkelyke taak, strikte onzydigheid in acht te nemen. TWEEDE KAMER. Vergadering van 23 November. Indische begrooting. Aan de orde is de voortzetting van de be- handeLing der Indische begrooting. De Minister van Kolonien, de heer Pleyte, protesteert volgens de „H. Crt." ern stig tegen de uitdruikkingen van den heer De Stuers, die de expedities op Atjeh en in de Gajoelanden sneltoehten noemde. Spreker gevoelt zich gedwongen een opmerking van persoon 1 ijken aard te maken. Hij lean den heer De Stuers niet toestaan, dat hij twij- felt aan de waarheid zijner woorden. De heer De Stuers. moiet gelooven, dat de Mi nister te goeder trouw is. Zijn ExcellenLie bespreekt ver volgens de seherpe kriliek, ge- oefend door de heeren De Meester, Ketelaar en Gerhard, die zelfs van mystificatie sprak. De onderwijsordonnantie bepaalde, dat de kinderen op verlangen der ouders. mogen worden vrijgesteld van godsdienstonderwijs. De Minister heef t opnieuw lang over de zaak Jiagedacht, maar is tot de oonclusie geko men, dat het niet billijk is, de bestaande scholen, wier doel de Evangelie-verkondi- ging is, in het vervolg aan voorwaarden te binden ten aanzien van Evangelie-verkon- diging, waaraan de zending, om desi gewe- tens wil, onmogelijk kan voldoen. De inter- pretatie van den Minister is volkomen in overeens lemming met de bedoeling van den wetgever. Als het aantal kinderen, die. krachtens de bezwaren der ouders, geen ge- bruik kunnen maken van de zendingsscho- len, groot genoeg is, zal er een gouverne- mentsschool volgens wettelijke bepaling wor den opgericht. De Minister vraagt een votum van ver- trouwen. Als na deze toelichting de Kamer bij haar meening en haar seherpe kritiek blijft, zal zij, volgens het oordeel van den Minister, daarvan blijk moeten geven. Het is bij hem de vraag, of zijn woord bij de Kamer is, in- geslagen, maar hij wenscht, dat de Kamer een korten tijd zal bcraadslagen over de houding, tegenover den Minister aan te ne men. Spreker verzoekt den voorzitter, de vergadering daarloe een oogenblik te schor- sen. De voorzitter verklaart, dat er aanlciding is, aan het verzoek van den Minister te vol doen en verdaagt de vergadering tot kwart over 12. De tieropening. De vergadering wordt op den bepaalden tijd heropend. De leden verkeeren blijkbaar in zeer levendige stemming en staan in groepjes, heel druk gesticuleerend, te pra- ten. Minister Cort van der Linden is ook aanwezig en spreekt, lichtelijk geenerveerd, met verschillende leden. De leden zijn blijk baar tijdens de schorsing in de zaal geble- ven om overleg te plegen. Verklaring van den heer De Meester. De heer De Meester legl onder doodsche stilte zijn verklaring af. De wijze van be- handeling, als door den Minister gevolgd, is zeer omgewoon, maar geelt spreker geen aanleidiing, zijn standpunt in zake de sub- sidficzaak te wijzigen. De Minister heeft Loe- gezegd, open bare scholen op te rich ten als het aantal kinderen zoo groot is, dat daar- voor aanleadjing bestaat. Spreker verzoekt dien Minister opgaaf van alle plaatsen, waar het gedachte geval zich voordoet en daarbij van de plaatsen, waar de Minister scholen zal doen opriehten. Als de Minister dat dioet, heeft spreker er geen bezwaar tegen, dat de kwestie opnieuw aan de orde wordt gesteld. „Het beleid van den Minister mist die vastheid van lijn, die mijns inziens noo- diig is voor een bewindsman. Indien en zoo- ver de replieken den Minister gebracht heb- ben tot de meening, dat er wantrouwen bestaat in zijn persoonlijk karakter, ben ik echter bereid te verklaren en dat doe ik bij deze dat ik, Excellentie, uw per soonlijk karakter niet wantrouw en daar- voor geen reden meen te hebben." Verklaripg van den heer Ketelaar. De heer Ketelaar merkt op. dat de wis- selende verklaringen van den Minister de Kamer op een dwaalspoor hebben gebracht. Eerst na de verklaring op 17 Februari in de Eerste Kamer is de Minister door de medodeetingen van den Gouverneur-generaal en den invloed der Salatiga-zending tot een verandering van inzicht gekomen. De hou- diing van den Minister in deze is niet be- vredigend, Echter is er geen aanleiding, wantrouwen in het persoonlijk karakter van dezen bewindsman uit te spreken. Spreker betreurt het overigens, dat de Minister schorsing der vergadering vroeg, hetgeen aan bet geval een ongewoon relief verleent. Verklaripg van den heer Gerhard. De heer Gerhard is, niet bevredigd door het standpunt van den Minister, dat de zen- diingsscholen, welke in hoofdzaak voor evan- gelieverkomdiging dienen, haar subsidie op deze wijze behouden. Een aantasting van het persoonlijk karakter des Ministers ,is niet zoo bedoeld geweest, vooral niet, nu de Minister duidelijk heeft aangeloond, waarop zijn opvatting steimt. Echter zal spreker op een wijzlging der subsidie-rege- ling blijven aandiringen. Een lesje van den heer De Reaui'ort. Den heer De Beaufort komt het voor, dat wat geschied is, een novum is. De houiding van den Minister is intusschen ontleend aan gebruiken in andere parlementen, maar het voorbeeld verdiend geen navolging en moet een unicum blijven. De Minister mag niet uitdagend optreden, maar moet afwachten, wat de Kamer door mo tie of voorstel te kennen geeft. Tegen de houding, die de Minister heeft aangenomen, gevoelt de heer De Beaufort zich verplicht, krachlig op te komen Aan de eindstemming over de be grooting kan een staatkundig karakter wor den ge,geven, waarbij de Kamer dan tevens haar oordeel over het beleid te kennen geeft. Minister Pleyte wil allhans voorloopig blij ven. Minister Pleyte dankl vooreerst den heer 45) De hemel werd nog donkerder. De roode heide veranderde in een bloedig oorlogsveld met door elkaar golvende en kronkelende dwergen. De zwarte bessensiruiken draai- den en keerden zich gelijk veldheeren, die bun oogen op alios gericht moeten hebben, 'en de berken sloegen met bun lange armen wild om zich been. In grauwe stralen kletterde de regen op dit naluurtooneel neder. Eindelijk kwarnen beiden bij den Krusen- liof aan. Marie steunde ademloos tegen het hek. Heur liaar was in de war geraakt en hing in natte strengels langs haar hoofd, en haar kleeren dropen. Heridrik stond voor haar, met bevende lippen bezwoer hij haar, te zeggen, dat zij gelogen had. „Zoek een andere reden, zeg, als, je Inij nog niet lief hebt, dan wil ik nog trachten je liefde te winnen, maar dit niet dit niet!" Zij schudde het hoofd. Terwijl haar tan- den op elkaar klapperden, stamelde zij „Het is waar alles is waar. Maar Hendrik ik verzoek je zeg er niets, van aan groot- vadei'. Hij werpt mij het huis, uit, en ik moet weer weg naar dien man!" „Ben ik een oud wijf?" Hij staanple met den voel, draaide zich op de hielen en snel- de weg. Zij liep over de plaats en ging in huis. Tante Rika kwam haar met opgeheven handen tegemoet. „W,at zie je er uit, en waar blijf je to,ch bij zulk weer?" .Marie sloeg de armen om den h.als van de goede ziel en brak in een hevig snikken uit. De oude klopte haar op iden rug en traclit- te haar te kalmeeren. „Je was. zeker wel bang op de heide? Maar waar zijn de anderen gebleven? Zeker allemaal naar den Beermansliof.'' De Beaufort voor z^.i lesje in parlemenlaire wijsheid, dat hij hoopt in de toekomsl in toepassing te kunnen brengen. Er blijven den Minister echter desiderata over. De beslissing, die te .nemen valt, is zeer ernstig en gewichlig. De Minister verklaart zich bercid na de afgelegde verklaringen, waarvoor hij den sprekfts dank zegt, opnieuw al zijn ijver, tijd en vlijt aan te wenden om te trachten, de begrooling alsnog aangenomen te krij- gen. Hij zal echter met ernst overwegen, wat hem te doen staat na de eindstemming over de begrooting, waaraan hij politieke beteekenis zal lieehten. I)e algemeene beraadslagingen worden ge- sloten. De melkduurle. Aan de orde is de stemming over de motie Sannes, waarin de Minister van Landbouw uitgenoodigd wordt, maatregelen te nemen in het belang der melkverslrek- king aan het volk in het algemeen tegen een prijs, die den winterprijs 1914'15 niet te hoven gaat. De heer Teenstra motiveerl zijn stem te gen de motie, die hem te vaag voorkomt, hoewel h'ij niet instemt met 's Ministers standpunt. De motie wordt verworpen met 62 te gen 15 stenimen. Na het trekken der afdeelingen wordt de vergadering tot 2 uur geschorst. Regeling van werkzaainheden. Na de pauze deelt de voorzitter mede, dat de centrale -sectie beslolen heeft, Donder- dag-middag 3 uur ettelijke wetsontwerpen in de afdeelingen te doen onderzoeken en tevens. am voortaan ook des Maandags-mid- dags en -avonds en Woensdags-avonds Le vergaderen. Echter z;d er op Maandag noch 's middags noch 's avonds vergadering wor den gehouden. Aldus wordt besloten. Minister Pleyte ongesleld. De voorzitter deelt verder mede, dat de Minister plotseling ongesteld is geworden, zoo-dat hij de begrooting op dit oogenblik niet verder kan verdedigen. De ongesteld- heid van den Minister laat zich aanvankelijk niet ernstig aanzien, maar men kan niet weten, waimeer hij hersteld zal zijn, zoo- dat de vergadering tot nader tijdstip wordf verdaagd. Belgische auto's in Nederland. Na den val van Antwerpen zijn talrijke auto's van het Belgische leger over de Ne derlandsche grens gekomen. Die auto's, die gerequireerd waren, behoorden aan den Belgischen staat. Zonder zijn voorkennis, noch zijn toestemming, zijn vele van die voertuigen verkocht. Uit Le Havre verneemt bet Belg. Dbld. dat men daar vast besloten is in Nederland en elders te doen opsporen al wie Belgische militaire auto's heeft verkocht. De regeering kent reeds een lange lijst van gewetenlooze lieden, die de ongelukken van hun vaderland hebben misbruikt om duizenden en duizenden francs in den zak te steken. DE ALGEMEENE TOESTAND. De berichten over de ptannen ter blokkee- ring van den Griekschen handel, tot het in- slellen van een economische en commercieele blokkade van Griekenland, die volgens een Havas-bericht nil Athene door de Engelsche legalie is aangekondigd wanneer Grieken land niet de noodige waarborgen geeft voor de veiligheid der geallieerde troepen, en de vrijheid van handelen der troepen, zijn door de gebeurtenissen achterhaald, schrijft het „AIg. Hbl.". De besprekingen van Denys Cochin en van lord Kitchener hebben, vol- Tante Rika bracht (haar in die kamer, hielp haar droge kleeren aanlrekken en haalde een kop heete melk voor haar. Marie liet alles begaan. Zij dacht niet aan het weer, niet aan den regen. Heel iets anders hield hare gedachten bez,ig, in liaar binnenste woedde een storm, veel erger, dan daar luiiten woedde. Hij hij, hij hem itide haar, en dat, wat in haar hart omging, wat haar dreef en drdng om zich aan zijn boi-st te werpen en jubelend te roepen: „Neem mij, ik ben de uwe!" dat was ook liefde, gloeiende eer ste, ware liefde. Zoo had haar moeder ]je- mind en was met den man van haar keuze gevlucht; zoo zou zij ook met Hendrik kunnen vluchten, onverschillig waarheen. Maar zulk een gedachte was een vergrijp tegen de wet, die haar met Gotdammer ver- bond. En at wenschte zij en hoopte zij den gehaten man nooit weer te zien, toch was zij niet vrij om liaar hart weer aan een ander te schenken, en moest zij toch den beminde afwijzen en hem zeggen, hoe gens de berichten uit Athene, de zekerheid gegeven, dat de regeering geen plan had, aan de geallieerde troepen eenige moeilijk- heid in den weg te leggen. De blokkade, die niet dienen moest om Griekenland te dwingen, afstand te doen van de neutrali- teit, welke de Grieksche regeering het meest in het belang acht van Griekenland, doch alleen om de veiligheid te waarborgen van de geallieerde troepen bij een mogelijken terugtocht, was. reeds begonnen. De Engel sche regeering hield Grieksche schepen vast, die in Engelsche havens lagen, de Fransche belemmerde de uitvoeren van voor Grie kenland bestemde lodingen uit Marseille. Andere maatregelen werden genomen of overwogen. Maar de Engelsche legatie ver- klaarde ook, volgens het Havas-bericht uit Athene, dat de geallieerde mogendheden dieze maatregelen zouden opheffen, zoodradever- zekeringen ontvangen zijn, die de regeerin- gen noodig oordeelen, voor de veiligheid der troepen, die te Saloniki geland zijn en naar Zuid-Servde worden vervoerd. Het gevaar, dat bestond voor de vervol- ging der geallieerden, door de oprukkende Duilsche, Oostenrijksche en Bulgaarsche troepen is niet groot meer, nu de terug- tochtsweg der Serviers naar 'tZuiden vrijwel is afgesneden, en de eenige weg, die nog waarschijnlijk overblijfl, over Albanie loopt. De Daily Chronicle" deelt mede, dat de Servisehe regeering Mitrowitza heeft verla- ten en naar Dibra is vertrokken, op weg naar Albanie. De Bulgaarsche legers nade- ren Pristina van het Noorden en Oosten, de Ooste.nrijksch-Hongaarsche troepen nameti vier acliter, elkaar getegen Servische stellin- gen ten Noorden van Mitrowitza; 't dat van de Lab, en daarme.de de toegang tot het Amselveld, is in handen der Buigaren. Meer naar het Zuiden zijn Katsjanik en Tetovo bezet, evenals Skoplje (Ueskjueb). Daar- door zijn de Servische troepen opgesloten in een kleine ruimte tusschen den spoorweg die van Ueskjueb naar Mitrowitza loopt, en de Montenegrijnsch-Albaneesche grens. Het doorbreken naar het Zuiden is. daardoor niet zeer waarschijnlijk meer; de eenige magelijkheid is nu nog de overschrijding der Albanische grens, ten zij de toevlucht tot het Montenegrijnsche bergland moet worden gekozen. De tocht naar Montenegro heeft het voor deel, dat de Servische troepen dan zijn in een met Servie verbonden land, doch het nadeel, dat de verzorging met benoodigd,he- den moeilijk is, omdat de haven van Anti- vari, de Montenegrijnsche uitgang aan de Adriatische Zee, door de Oostenrijksche sche pen geblokeerd wordt. De terugtocht naar Albanie heeft het nadeel, dat de Servische troepen daar allicht op de vijandige hou ding van enkele deelen der bevolking moe ten rekenen; daartegenover staat het voor- deel, dat zij er wellicht den steun zullen vinden van Essad-pasja, en de mogelijkheid, dat Italiaansche troepen uit Valona zullen komen om hen te helpen, en dat te Santi Quaranta en Durazzo levensmiddelen en voorraden voor hen kunnen worden ont- seheept. Van de Servische overwinning tusschen Nisj en Leskowatsj, waarvan gisteren Atheensche berichten spraken, is geen en kele bevestiging verkregen. Wij weten al leen, dat de Buigaren op weg naar Pristina hevigen tegenstand ontmoetten. Na verbitterde gevechien konden dezen eerst oprukken. Het is dus mogelijk, en waarschijnlijk zelfs, dat in deze gevechten de Serviers op een oogenblik er in geslaagd zijn, de Buigaren op eenig punt tot een ge- deeltelijken terugtocht te noodzaken, in Oostelijke richting, dus in de richting van Nisj en Leskowatsj. Het berichl hiervan is pnjuist en eenigszins overdreven te Saloniki of te Athene ontvangen, en toen de wereld ingezonden. Nadat de Buigaren versterkin- gen ontvangen hadden op het gewraakte punt, konden zij hun aanval hervatten en doorzetten. Sedert evenwel zijn de Servisclie troepen in dit geheele gebied teruggetroik- het met haar stond. Nu had zij hem verloren; nu was alle ge- luk voor haar voorbij voorbij voor al- tijd. Hij zou een ander zoeken, en zij mocht blij zijn, als groiotvader niets te wetert kwam, en liaar vender bij zich duldde. O, hoe som ber, hoe donker Was loch haar blik in de toekomst. ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Den volgenden morgen was het lieerlijk zionnig weer; heel de aarde zag er uit alk opnieuw g'ebanen, al het groen was weer frisch, bloemcn en vruchten in den tuin schenen te zijn gegroeid. Marie had weinig geslapen, en een bran- dende smart kwclde haar, nu had zij vurige vcrlangens en dan was zij weer bang. Nauwelijks was liet eerste morgenwerk gedaan, of Liesbet kwam binnenstuiven, wierp zich aan Marie's borst en juichte: „Denk eens aan, wat ben ik gelukkig. Ik ken, en naderen de Buigaren en Oostenrij- kers steeds meer de spoorweglinie Ueskjueb- Mitrowilza. De berichten van het Weslelijk oorlogs- terre.in zijn weder volkomen onbeteekenend, en bij gebreke van gevechien op den bega- nen grond begint de strijd weder met tele gram men, waarin de mededeelingen van de vijandelijke hoiofdkwartieren onjnist worden genoemd, en waarin van onware voorstel- lingen en verdraaiing van feiten wordt ge- sproken. Evenzoo gaat het aan de Oostenrijksche grens. De strijd aan de Isonzo wordt met groote hevigheid voortgezet. Gorz wordt platgeschoten. Maar overigens wordt aan de Italiaansche grens niet veel gestreden; en over de on- 1 a tigs <loor ons besproken quaestie van den Col di Lana wordt nu door den Zweed- schen kolonel Ackenmann verklaard, dat deze in bezit der Oostenrijkers is, en door de ltalianen beseholen wordt. In Rusland werd slechts bij Riga en aan de spoorweglijn Kowel—Sarny gestreden; in het geheele centrum van den Njemen tot aan de Pripjet is niets gebeurd. En ten Zuiden van de moerassen waren het meestal slechts voorpostengevechlen, die geleverd werden. Een Oostenrijksche aanval aan het Iscli- bowe—meer werd afgeslagen, doch Zuidelij- ker konden de Oostenrijkers vooruitgaan en het dorp Nowka bezetten. Verder tuiden de berichten tegenwoor- dig met onveranderlijke eentonigheidGeen nieuws. BELGEN NAAR AMERIKA. Ik kan bevestigen, aldus meldt men aan de „Tel.", dat uit Boesselaere en omgeving tal van burgers vertrekken. Zij begeven zich voor het meerendecl naar Antwerpen en Gent. Velen zullen toestemming verkrijgen naar Amerika nit te wijken. Met belangstel- ling verwacht men in Noord-VIaanderen hierover meer nieuws. Want een algemeene outrunning schijnt het tot nu toe nog niet te zijn. EEN ZEPPELIN VERONGELUKT. Een Reuter— telegram uit Kopenhagen maakt melding van het verongelukken van een Zeppelin in Sleeswijk. Het bericht zegt: De ontploff.ing werd veroorzaakt door een matroos, die op lieL dak van de ballonloods aan bet werk was en zijn sigaar liet vallen. De ramp is diep gelieim geliouden en se dert Woensdag m;ag er geen enkel bericht over verschijnen in de bladen in Sleeswijk en elders. VLIEGERS BOVEN DE FABRIEKEN VAN KRUPP? De Daily Chronicle" meldt, dat Donder dag en Vrijdagnacht Belgische avialeuns de werkplaatsen te Essen hebben gebombar- d-eerd. DE ENGELSCHE PERS OVER de BLOKKADE van GRIEKENLAND De bladen zijn, naar Reuter seint, zeer verlieugd over de afkondiging van de blok kade der Grieksche kuist, door de vloten der geallieerden. Ofselioon dit niets betee- kent, vergeleken bij hetgeen de geallieerden in de Middellandsehe Zee kunnen doen, zal deze blokkade toch den Griekschen handel varlammen. Ze heeft reeds opschudding te- weeg gebracht in de Grieksche handelskrin- gen. De Evening' Standard'' zegt, dat de blok kade een waarsc.huwing voor Griekenland is om geen verraad te plegen. Koning Con- stantijn moet thans spoedig beslissen, aan welke zijde hij zich voegen zal. Indien hij in zijn tegenwoordige houding volhardt, dan zal hij verliezen, onverschillig wie er wint. Volgens de „Pall Mall Gazette" is deze blokkade. die den Griekschen handel tneft, het eenige geneesmiddel, dat van kracht kan zijn tegen het ongeluk, dat koning ConsLan- tijn over zijn onderdanen zou brengen. De indlividueele houding, die de koning aan- ben miet Fedoir verloofd. Hij heeft mij gis teren gevraagd, of ik hem wilde hebben. O, hoe graag! Ik heb hem reeds zoo lang lief!" IToe smartelijk Marie haar nicht dit geluk ook gunde, toch kon zij nauwelijks haar tranen inhouden, toen zij aan haar eigen leed dacht. Liesbet babbetde met een blij gemoed verder: „Hij is naar Kirchhausen terug, om met zijn ouders te spreken, maar hij zegt, dat zij ran mij houde.n en er zich wel over zullen verheugen. Moeder is gelukkig en strafcs komt hij mij halen, en dan blijf ik een paar idagen bij own en tante te Kirch hausen." „Ik geloof, dat alles wel goed met je gaat, Lieze." (Wordt vervolgd). rsmSWBBOS nWRNMn-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1