Handelsberichten, Wat is de oorzaak? BURGERLIJKEN STAND. CORRESPONDENT! E. JPositie der Stoomschepen. reeds bekend, dat zich in deze gemeente enbele gevallen van roodvonk liadden voor- iiedaaii. Die gevallen waren niet van kwaad- L'rdigen aard, zoodat alles. zijn gewoon ver- loop 'kon lie!)ben. Op 1 November echter aaf hei hoofd van de christelijke school le Driewegen, de heer Jan.sen. aan spreker kennis, dat er op zijne school een onge- woon groot aantal verzuimen voorkwamen en dat liij vennoedde, dat er aan roodvonk waren toe le schrijven, terwijl die gevallen niet werden aangegeven. Hij deelde ook mede, den inspecteui- voor de volksgezond- jjeid van zijn vermioeden te hebben kennis aeceven. Zonder af te wachten, welke maatregelen deze laatste autoriteit zoude nemen, heeft gpreker aanstonds ingegrepen en den inspec- teur van politic er op uitgezonden oni aan- mde de gezinnen, waar zieken waren, onderzoek in te stellen. Deze rappor- ie, dat er in 11 gezinnen zieken waren, doch hij kioai natuurlijk niet constateeren, aan welke ziekte die patienten leden. Daarop heeft spreker dokter Buyze verzoeht de ge zinnen te bezoeken en door dezen werd na aijn onderzoek medegedeeld, dat liij in 8 dier gezinnen roodvonk had geconstateerd. Daarop zijn maatregelen beraamd, om verdere uitbreiding der ziekte tegen le gaan. Er is hier een conferentie gehouden, welke, bij afwezigheid van spreker, is bij- gewoond door den heer Visser, en waarbij tender tegen woordig waren de heeren Buyze en Spruiicnburg, en de gemeente-seoretaris, terwijl deze oak, daar er belangen van de militairen mede gemoeid zijn, door den com mandant der kusitbatterij werd bijgewoond. Er is toen vastgesteld, dat de school te Driewegen voorloopig zou worden geslolen en zoo mogelijk ontsmet. Zulks is geschied en de kinderen, die vol gens de wettelij ke bepalingen niet school konden gaan. zijn thuis gebleven. Door den commandant van de kustbatterij zijn vender de leden der gezondheidscom- missie, wier zelel is gevestigd te TerNeuzen, uitgenoodigd, om, voor bet geven van advies, eene gezondheidscoanmissie te vormen, terwijl daaraan door hem nog een ander lid is toe- gevoegd. Er werd vermoed, dat hel aantal gevallen grooter was, dan officieel bekend, doch, dat een aantal gevallen verzwegen werden, wat niet gewenscht is. Jl. Maandag is door den inspecteur voor de volksgezondheid, Dr. Oosterbaan, met den commandant der kustbatterij en enkele andere heeren, en burgemeester en we thou ders. ten sladhuize weder eene conferentie gehouden, watarin de vender te neanen maat regelen zijn besproken. Daarln werd er de aandachl op gevestigd, dat bet ontsmettings- apparaat der gemeente niet voldoende is, om te voorzien in de nu besLaande be- hoefte. Dr. Oosterbaan zou daarom een ontsanettingsoven ter beschikking stellen van den commandant der kustbatterij, om daar- van, bij eventueele gevallen, voor de mili tairen gebruik te kunnen maken, terwijl dat toes I el, op verzoek van den burgemeester, oak ter beschikking van de gemeente zou worden gesteld, tegen vergoeding der voor de bedienin te maken lcosten, welke uiter- aard niet boog zullen zijn. Mochten de kosten zoo hoog loopsn, dat de uitgaaf de -.h-aagkrachi tier gemeente le l>oven zou gaan, dan zou Dr. Oosterbaan trachten te bewerken, dat de gemeente een deel der kosten van wege het rijk vergoed krijgt Aan hel bestuur der volksbibliotheek is verzoclit de bibliotheek voorloopig te slui ten en de boeken, die waren ultgeweest, af aotndeirlijk te houden en le doen ontsmet ten. Oak aan de bo'ofden van scholen is ver zoeht, voorloopig geen bibtiotheekboeken uit te geven en de uitgegevene apart te houden, omi ze le doen ontsmetten. Naar aanleiding van de gehouden confe- renties, werd door den gemeente-secretaris een concept opgemaakt, voor een uit le vaardigen vcrordening. Daar, wegens den staat van beleg, het vasts tellen van veror- deningen berust bij het militate gezag, is den commandant der kustbatterij verzoclit deze verondening vast te stellen, wat door Z.Ed, is gescliied, nadat daaraan nog een paar artikels waren toegevoegd, betreffende het in consult nemen van mensclien. die in observatie worden gehouden. Verder is door spreker een samenspreking gehouden met de geneesheeren alhier, voor de kosten van het geneeskundig onderzoek. Er is in de uitgevaardigde verordening be- paald, dat kinderen nit gezinnen, waarin een zieke is, niet ter school mogen konien, dan nadat zij in het bezit zijn eener ge- neeskundige verklaring, dat de betrdkken zieke niet lijdende is aan eene besmellelijke ziekte. Laal men de kosten van dat onder zoek voor rekening der hoofden van de gezinnen, dan be loo p t men de kans, dat toch nog gevallen worden verzwegen, waar om het gewenscht bleek, er hel mogelijk financieel bezwaar aan te ontnemen. Er werd ook besproken, dat het, cvenals voor de armen, gratis zou kunnen geschie- den, maar dan kreeg iedere geneesheer de gevallen in zijne wijk le behandelen en zat men ook met degenen, die er bun eigen geneesheer op nabouden. Ten slotte werd 't best geacht, dat de ge meente de kosten van het onderzoek op •zich zou nemen en werd met de genees heeren overeengekomen, dat het zou ge- sdiieden naar een vast tarief: 50 cent voor gevallen bimien de kom en 75 cent voor builen de kom. Daar het zich liet aanzien, dat onder deze omstandigheden velen ge bruik zouden maken van de gelegenheid tot het geneeskundig laten onderzoeken van de in liun gezin voorkomende ziektegevallen overwogen burgemeester en wethouders, dat de u-itgaven beduiidend zouden kunnen wor den, terwijl zij over geen post op de be- grooting kunnen beschikken, om die kosten te dekken. In verband hiermede is het ge wenscht geacht, den raad te raadplegen en dezen voor le stellen, aan burgemeester en wethouders een crediet voor dekking dier koslen loe te staan; zij twijfelen niet, of dit zal bun voor deze zaak worden ver- leend. De heer Waalkes komt ter vergadering. De heer Van Hasselt weet niet, of het wet noodig is, dat de raad een besluit neemt. Hij meent, dat de burgemeester hier handelen kan en uitgaven doen, op grond van artikel 5 der wethoudende voorzienin- gen tegen besimettelijke ziekten. Hij geeft lezing van dat artikel. De voorzitter merkt op, dat dit spreekt op gevallen, waarin de burgemeester spoed- eischend moet otptreden en waarin verreke- ning met het rijk plaats heeft, voor ver- go-eding wegens onteigende voorwei"pen. De heer Van Nes. wijst er op, dat het aangehaald artikel 5 der wet spreekt van o-ntsmetting, terwijl het hier geldt het on derzoek naar de ziekt-en, waaraan de men- schen lijdende zijn. Van zoo lets staat in de geheele wet niets. De voor/.itier beloogt ook, dat, wat liier wordt voorgesteld, eene regeling geheel bui ten de wet is, en dat het daarom noodig is, dat de raad burgemeester en wethouders, voor het verloenen van een crediet, ter wille is. Het is beter, dat men te voren zegt, waarop het staat, dan dat men later met eene rekening komt, die dan illlic.lit tegen- valt. D-e heer Lensen had verwaclit, dat de voorzitter nog nitvoeriger in zijne toelich- ling zou geweest zijn; liij heeft daarin een motief gemist, waai'om het bepaald in het belang der gemeente en omgeving is, dat aldus wordt gehandeld. Zouden er als het gemeenlebestuur niet handelt zooals men nu begonnen is te doen geen maatregelen te verwacliten zijn ge weest, die voor de gemeente nog veel na- deeliger zouden zijn? De voor-zitter anlwoordt bevestigend. Trad het gemeentebestuur niet krachtig op, ter hestrijding van het roodvonk, dan zou de inspecteui- voor de volksgezondheid het roodvonk epideniiLsch heerschende hebben verklaard, waarvan het gevolg zoude zijn, dat geen der alhier in garnizoen liggende militairen nog met verlof naar huis zou kunnen gaan, terwijl ook geen der- liier thuishoorende en elders in garnizoen lig gende militairen met verlof zou mogen konien. Dat zulks voor de betrokken fami lies zeer onaangenaam zou zijn, laat zich v oik omen begrijpen. Op grond daarvan, hebben burgemeester en wethouders ook alle vrijmoedigheid, liun voorstel te doen. De heer Lensen verklaart, zich met hel voorstel volkomen te kunnen vereenigen. In antwoord op eene vraag, of iets aan- gaande de vermoedelijke kosten kan gezegd worden, doelt de voorzitter mede, dat dit be- zwaarlijk gaat. Men weet niet, hoe het loo- pen kan. Men moet hi aanmerking nemen, dat er in de gemeente 8 scholen zijn. Reke- nen we, dat er een 400 onderzoeken zouden plaats hebben, dan vordert dat een uitgaaf van J 200. De heer Lensen vraagt, of dat bed rag-, dat we mogelijk gedeeltelijk van het rijk zouden kunnen terugkrijgen, doelt op de voor ontsmelting te maken kosten. De voorzitter antwo-ordt beves-Ligendeven- wel, die kosten zullen niet zoo lioog konien. daar de coimnandanl eventueel de machine met de manschappen ter beschikking stelt; die. mensclien komt dan ook wel een ver goeding toe, maar hel zijn toch geen men sclien, die er iets anders voor moelen ver letlen. De heer Waalkes vraagl, of alle genees heeren voor het geneeskundig onderzoek zijn aangewezen. De voorzitter anlwoordt bevestigend. De gang van zaken is zoo: als op school blijkt. dat een broertje of zusje van een leerling achterblijft, wordt er aan het ter school komende kind terslond naar gevraagd Luidt bet antwoord dan, dat de thuisblijvcmle leerling ongesteld is, dan wordt ook liet ter school komende broertje of zusje naar huis gestuurd, met de boodschap, dat ze eerst een briefje van den dokter nioeten hebben, dat het thuiszijndc kind niet aan een besimettelijke ziekte lijdt, en dat ze op het stadhui-s een briefje kunnen krijgen, waarop de dokter dan komen zal. Op hel stadhuis wordt gevraagd, welken liuisdok- ter de betrokkenen hebben, die dan op het briefje wordt ingevuld. De dokters krijgen des avonds elk hun briefjes en kunnen dan den volgenden morgen, in verband met hunne visites, de bezoeken regelen. Dii wordt aldus gedaan, om te voorkomen, dat de dokters elk oogenblik hiiervoor zouden ge- roepen woi-den. De heer Lensen wii, alvorens het besluit genomen wordt, de vraag stellen, of de lieer Van Nes, als hij dat onderzoek verricht, onudat het is in dienst der gemeente, als raadslid niet in strijd kan komen met de gemeentewet. De voorzitter antwoordt onlkennend; er is daarovei- ook reeds gesproken en daarbij is uitgemaakt, dat dusdanigen dienst niet in strijd is met artikel 24 der gemeentewel. De heer Lensen verklaart zich dan vol- daan; hij stelde de vraag, om eventueele moeilijkheden te voorkomen. Het voorstel van burgemeester en weLhou- ders, om linn een crediet toe te staan, in verband met de kosten, voortvloeiende uit bestrijdhig van besmeltelijke ziekten. wordt aangenomen met algemeene stemmen. 3. Stemming over hot voorstel van den heer Van Ilasseit. waarover de slem- men in de vorige vergadering van 4 November 1915, hebben gestaakl. He voorzitter stelt aan de orde dc tweede stemming over het voorstel van den heer Van Hasselt, am burgemeester en weLhou- de-rs uit te noodigen, eene verordening in le dienen, waarbij de sluitingsuren der drank- lokalen worden beperkt en ook de onbe- perkte vrijheid van den burgemeester, tot liet geven van vergunning voor liet maken van muziek en andere vermakeiijkheden, woi-dt bekort. De heer Lensen meent, dat dit voorstel zoowel de vergunniingslokaliteilen als de ver- lofslokalen betreft. De voorzitter antwoordt bevestigend. Het voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren De Bruijne, D. Scheele, Van Nes, Van Hasselt, De Jager en R. Scheele; tegen stemmen de heeren Lensen, Eij.ke, Waalkes, Nolso-n en Visser. 1. Vaststellen van de lijst van personen, die voor de duurteloeslag in aanmer king komen. De voorzitter herinnert, dat in de vorige vergadering besloten is, om op de begroo- ting voor 1916, ten behoeve van een aantal genieente-ambtenaren, een duurtetoeslag ad f 50 uit te trekken. Later is. gebleken, dat bij de loepassing niet duidelijk bleek, aan wie liet wel en aan wie het niet zou ge- geven worden. Er is, genoemd, in liet voor stel, ambtenaren met een inkomen van min der dan 950. Nu is de vraag, wat men als inkomen beschouwt; later, bij de be- handeling der bpgrooting, zijn de namcn der lietrokken ambtenaren genoemd, meestal de geheele reeks, en werd daar tegen geen opmerking gemaakl, zoodat die werden ge- noteerd. als de n»^slag te zullen ontvangen. Zoo werden er dan ook ambtenaren ge noemd, die geen hoofd zijn van een gezin, terwijl het voorstel dezulken uitschakelde. In verband met een en, ander, achtten bur gemeester en wethouders hel wensclielijk, dat de raad nu eens juist ambtenaar voor ambtenaar aanwijs-t, die, naar zijne mee- ning, voor den toeslag in aanmerking moe- ten komen, opdat er later, als het geld uit- gegeven is, aan burgemeester en wethouders niet kan geweten warden, dat de toeslag is betaald aan de een of ander, die er niet voor in aanmerking behoort te komen. Als voorbeeld noemt spreker de ambte naar ter secrelarie De Vos. Deze genict als zoodanig eene jaarwedde van 780, dus minder dan 950, maar krijgt, als ^ambte naar van den burgerlijken stand, 270, zoo dat hij te samen 1050 geniel. De heer Waalkes geeft te kennen, dat hij met zijn voorstel beoogd heeft, Le helpen degenen, die werkelijk geld noodig hebben De voorzitter wijst er op, dat, als de raad nu zegt, we hebben bedoeld het te geven aan degenen, wier totaal inkomen minder dan 950 is, aan genoemden ambtenaar geen toeslag zou mogen worden gegeven. Er is echter geen bezwafir gemaakt, toen bij de betrekkelijke posten in de begrooting, zijn naani ook werd genoemd. Staat men het hem toe, dan komt men wel wat in conflikt tegeiiover enkele andere ambtena ren, wier inkomen uit een ambt hooger is. Het standpunt van spreker is in dezen be kend, en hij betreurt, dat het niet aan alien is toegekend. De heer Van Hasselt, ook uitgaande van de veronderstelling, dat de toeslag gegeven wordt om degenen, die liet bepaald noodig hebben, te helpen, meent, dat men er hen onder zou moeten begrijpen, wier totaal inkomen uit welken hoofde ook be- neden de 950 blijft. Ieniand, die minder dan J 950 verdient in dienst der gemeente, kan op andea-e wijze nog wel 4000 ge- nieten; zoo iemand heeft toch de toeslag niet noodig. Men moet hier wel onderschei- den, dat het geen salarisverhooging helreft. De lieei- Lensen meent, dat men, door- gaande op liet idee van den heer an Has selt, voor nieuwe moeilijkheden zal komen te staan, om te bepalen, wat de gemeentc- ambtenai-en op andere wijze dan als ge- m een te- a in b te n.a ai- genie ten-. Spreker herin nert aan zijn staiidpimt. tegen het voorstel ingenomen. Hij lieefl er de vorige vergade ring ook reeds op gewezen. dat men zicli niet blind moest staren op het cijfer, dat in de begrooting als inkomen der ambtenaren staat aangegeven; ze hebben bijna alien, op de een of andere wijze. nog andere in- komsten. Men heeft nu blijkbaar in de vorige vergadering een voorstel aangenomen, waarvan men, zooals. liij wel vreesde, de porte niet kande. Hel zal toch moeilijk uit te maken zijn. wat liet totaal-inkomen der ambtenaren is. Men zou dan wel moeten te werk gaan volgens liun aanslag op het kohier van den hoofdeiiiken omslag. De heer Van Hasselt a'elil dat ook geen bezwaar; hij heeft dai juist op het oog. Dat .kohier is. toch door den raad na nauw- gezetle overweging vastgesteld, zoodat men mag verondersteilen, dai dil hei inkomen den- ambtenaren aangeeft. De heer Lensen bemerkt, dat de heeren het over de toepassing van het aangenomen voorstel niet eens zijn en vraagt, of liet geen aanbeveling verdient, de zaak nog eens aan te houden, dan kail er nog eens over nage daclit worden, en ontgaal men de kans, dat er misschien weer een overijld voorstel zou genomen worden. Het geldt toch maar voor 1916, en, naar spreker hoopl, zal er loch dit jaar nog wel eens vergaderd worden. Dan heeft men gelegenheid, de zaak nog eens onder de oogen tc zien, en kan men zicli rekenschap geven van de gevolgen. Spreker doet dit voorstel, om de heeren uit de impasse te helpen. De lieer Van Hasselt heeft niets iegen een voorstel lot aanhouding, maar achl dil toch overbodig, aangezien de zaak in de vorige vergadering reeds zoo in den breede be sproken is. De raad heeft bepaald, dat een duurtetoeslag noodig was, voor hen, die minder dan 950 inkomen genieten. Welk bezwaar is er nu. om als basis daar- voor de hoofdelijke omslag te nemen, die toch ook bij raadsbesluil is vastgesteld. De heer Lensen herliaalt, zijn voorstel lot uitstel van beliandeling te doen, omdal de vnorstellers blijk geven, zelf niet goed te wet-en, lioe ze zich de toepassing hebben gedacht. De heer Waalkes verklaart, met zijn voor stel op het oog te hebben geliad, de inen- schen te helpen, die een klein inkomen bad- den. Natuurlijk heeft hij dan niet het oog op degenen, die wel een klein inkomen ge nieten als gemeeiite-amblenaar, maar loch, in totaal. een lioog inkftingh Iiebben. De heer I). Scheele heeft liet ook be- schouwd te dienen ten behoeve van die- genen, die, alle levensbehoeften moetende lAiopen en daarvoor liooge prijzen betalen. daarvoor met liun inkomen niet kunnen to-ekomen. Als de ambtenaar De Vos 1050 of 1100 heeft, behoort hij ook niets te krijgen. Toen de voorzitter, in de vorige vergadering, iemand noemde met 1200 in komen, werd die ook direct gesclirapt. De heer Visser beschouwt het niet zoo ge- makkelijk, om nu nog veranderingen te gaan aanbrengen; er zijn de vorige vergadering namen genoemd en goedgekeurd, en, in ver band daannede, zijn posten op de begroo ting gebracht. Dat zijn daarcLoor ook be- sluiten geworden. De voorzitter wijst er op, dat ook ge sproken was, om het te geven alleen aan lioofden van gezinnen, en, in verband daar- mede, was Faas, van de straatreiniging, ge noemd, als komende er niet voor in aan merking. Later is hij, met de anderen bij dien dienst, toch op de lijst geplaatst. Nu meent spreker, dat iemand, die ergens thuis ligt, toch ook den druk der duurte kan ondervinden en evengoed een toeslag kan gebruiken. Hij, voor zich, zag de maat- i-egel liever in den ruimsten zin toegepast. Met 10 tegen 1 stem, die van den heer D. Sclieele, wordt beslolen, het vaststellen der lijst aan le houden tot de volgende ver gadering. De heer De Jager vraagt, of een lijst der gemeente-ambtenaren, vermeldende hunne jaarwedden enz., aan de raadsleden zoude kunnen worden toegezonden, opdat zij er dan gemakkelijker over kunnen oordeelen. De voorzitter zegt dit toe. 5. Wijziging der verordening, regelende de jaarwedden der onder wijzers. Ingevolge het in de vorige vergadering ge nomen besluit, lot verhooging van de tege- moetkoniing in de woninghuur voor den lieer N. J. Imandt, onderwijzer te Sluiskil, stellen burgemeester en wethouders voor, artikel 5 der verordening, regelende de jaar wedden van de hoofden en het verder on- derwijzend personeel der openbare scholen in de gemeente Ter Neuzen, zooals dat arti kel is vastgesteld bij zijn besluit van 26 Ja- nuari 1911, goedgekeurd door gedeputeerde staten van Zeeland, den 10 Februari 1911, no. 15, le afdeeling, te wijzigen als volgt: „Elk der geliuwde mannelijke onderwij- zers, weduwnaars-onderwijzers of weduwen- onderwijzeressen, die het hoofd der school bijstaan, geniet, mits den leeftijd van 26 jaren bereikt hebbende, eene vergoeding in de huishuur van 75 per jaar.'' 6. Verhooging subsidie aan de Vereeni- ging tot Ziekenverzorging. De voorzitter deelt mede, d.at is ingekomen een adres van de Vereeniging tot, Zieken verzorging, waarin wordt te kennen gege ven, dat het haar in de tegenwoordige om standigheden nog niet is kunnen gelukken, een voordeeliger leening te sluiten, voor den bouw van de barak voor verpleging van patienten, lijdende aan besmettelijke ziek ten, waarom zij verzoekt, voor het jaar 1916, wederom de subsidie van 275 per jaar, voor dekking der rente, evenals. het vorig jaar, weder met 30 te willen ver- lioogen. Dit adres was, bij de vaststelling der be grooting, nog niet ingekomen, zoodat toen op die post niet de aandacht gevallen is; zij inoci nu, bij inwilliging van het ver zoek, met J 30 worden verhoogd. Burgemeester en wethouders stellen voor, het adres in le willigen. Met algemeene stemmen wordt dienover- eenkomstig besloten. 7. Benoeiiiing lid burgerlijk armbesluur. De voorzitter deelt mede, idat is ingekomen een schrijven van het burgerlijk armbestuur, waarbij wordt bericht, dat moet worden voorzien in eene vacature, in dat college met 1 Januari as. ontstaande door perio- dieke aftreding van den heer D. van den Onden. Met den aftredende wordt ter be- noeming aanbevolen de heer M. .1. van Dixhoorn. De voorzitter noodigt de leden uit, Lot stemming over te gaan, en verzoekt de hee ren Waalkes. en Scheele met hem het stem- bureau te vormen. Met 10 stemmen wordt de heer Van den Onden herbenoemd. De heer Van Dixhoorn verkrijgt 1 stem. 8. Omvraag. De heer De Bruijne deelt mede, dat hij er deze week getuige van was, dat aan den Schutlershofweg 2 voor een wagen gespan- nen paarden van den wat vielen en in een schip met pulp lerecht kwamen. Reeds meermalen kwamen dergelijke ongevallen voor. Hij acht dat daar een gevaarlijke plaats, voor hel brengen of afhalen van goederen, en zou daarom gaarne zien, dat de aandacht van den rijkswaterstaat daarop werd gevestigd, die dil zou kunnen verbete- ren, door het aanbrengen van een ijzeren beschoeiing. De. voorzitter zegt loe, dat deze mededee- ling ter kennis van de autoriteiten van den waterstaat zal worden gebracht. 9. Reclames hoofdelijken omslag. Ter beliandeling van reclames van den hoofdelijken omslag, schorst de voorzitter de openbare vergadering, die overgaat in eene zitting met gesloten deuren. Na liet weder openbaar worden der ver gadering. deelt de voorzitter mede, dat om- Irenl de ji;ngekomen reclames is beschikt als volgt: Teruggebrachl zijn: A. P. K. Onderdijk van de 25e naar de 22e IdaSiSe. A. Bal van de 6e naar de 5e klasse, J. B. Dekker van de 14e naar de 13e klasse. Van hel koliier afgevoerd is P. A. E, Vroegop. Als te laat ingekomen. is afgewezen eene reclame van A. Verhulst. 19. Afsehrijving van belastingen. Overeenkomstig liet voorstel van burge meester en wethouders, wordt afsehrijving verleend wegens hoofdelijken omslag, aan: J. de Wilde 19,461/2, J- F. van Hulsteijn /12,62y2, A. van de Sande 4,91, J. van Bors.su,m Waalkes f l,85i/2, C. Koole 0,48i/2 en J. Postma 1,231/2 wegens schoolgeld voor het lager onder- wijs aan W. Middelberg 3. De vaorziitter sluit de vergadering. Door bijzondere omstandigheden moeten wi] tot onzen spijt weder uitstellen een verslag der zitting van het kantongerecbt alhier, betreffende de polderkreekkwest.ie te Zaamslag, en ook een ingezonden stuk. (Red.) Rotterdam, 22 November. Graanmarkt. Binnen- en buitenl. Tarwe- pryzen blijven op dezelfde hoogte. Binnenl. iets lager. Rogge ook onveranderdmet weinig handel. Gerst vast in prijs met goeden kooplust. Haver onveranderd vast. De Maispryzen zijn soms iets lager, dan weder hooger. Zij sluiten opnieuw vast met veel attentie. Lijn- en Koolzaad zeer vast en prijzen hooger. Rijst gepelde en ongepelde prijshoudend. Buitenl. Granen. Rogge per 2100 kilo La Plata en 2e soort Western 302 Gerst Amerik. Yoedersoorten 238 La Plata f 250 Zware Californische f 305 Mais Amerik. mixed f 220 a 230 La Plata f 210 a 215 Afwijkende 198 a 200 per 2000 kiloBoekweit prima Canada f 325 per 2100 kilo; Haver 12,50 per 100 kilo. Meel. Op 7 Dec. worden alhier namens de Regeering geveild 100.000 balen Amerik, Tarwebloem patent. Binnenl. Granen. Tarwe 12,25 a f 13,Rogge niet getoond Gerst 14, a 15,Chevalier 15,— a 15,75; Haver 12,75 a/13,- per 100 kilo. Bruine Boonen 22,a 24,Witte Boon en 23,50 a 25,50 Kookerwten 23,a 25,per heetol. Veemarkt. Runderprijzen 88 a 103 Ossen 86 a 98 Stieren 80 a 86 Kalveren 85 a 110; Schapen 64 a 72; Varkens 84 a 92 licht soort 70 a 76 cent per kilo. Melkkoeien 180 a 310 Kalfkoeien 200 a 400 Stieren f 160 a 300 Pinken 90 a 120 Vaarzen 170 a 200 Vette kalveren 70 a 90 Fokkalveren 20 a 28 Nuchtere f 14 a 16 Biggen 13,a 20,Slacht- paarden 90 a 160 per stuk. Op de grootte St-Maartens-markt te Groningen waren vorige week aangevoerd niet minder dan 2193 paarden en 8107 stuks vee, runderen enz. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe en Geldersche 3,20 a 3,50 Bravo's 3,— a 3,20 Zeeuwsche eigenheimers 2,50 a 2,75Red Stars /2,50 a 2,70 Brielsche Kralen 3,a 3,50 Poters 1,90 a 2,25 per mud. Boterprijzen in vaten 60 a 64 Stukken van '/8 kilo 80 a 85 cents. Zoetemelksehe Kaas 50 a 58 per 50 kilo. Leidsche Kaas le 45 a 47 2e f 43 a 44 per 50 kilo. Eieren 9,50 a 10,25Amersfoort /ll,a 11,50; Deventer 10,50 per 100 stuks. Vlasbeurs. Blauw Holl. 4,50 a 5, Groningsch en Holl. geel 4,50 a 6, Wit Zeeuwsch schoon 4,— per steen. Ajuin 7,per 50 kilo. Lynzaad 40,a 43, Kanariezaad 34,a 34,50 per 100 kilo. Karwyzaad 28,75 a 29,per 50 kilo. Amerik. Petroleum loco per 100 kilo 14,10 en per kan 9 a 10 cents. Java-koffie in balen gewone soorten 56 en beste Santos 55 cents per halve kilo. Beetwortel-suiker 20,25. Hulst, 22 Nov. 1915. Middenprijs per 100 KG. Tarwe 13,— a /13,40 Rogge (nieuwe) 12,50 a f 13Wintergerst 14,-a f 14,25, Zomergerst 12,75 a 13, Haver 12,75 a 43,25, Erwten 29 a 30,—, Witteboonen 30,a /31,Bruine boonen 29,a J 29,50, Duivenboonen 20,a 21, Paardenboonen 16,a 17,Boekweit Lijnzaad 32,— a /33,Aardappels 2,50 a 3, Koolzaad per zak van 106 liters f a Boter per kilo 1,25. Eieren per 26 stuks 2,25. Ter weekmarkt waren aangevoerd 10 stuks rund- vee, 31 varkens en 0 schapen, waarvan verkocht 6 stuks rundvee, 23 varkens. Hulst, 22 Nov. Veilingseiereu V. P. N. 9,55 per 100 stuks. Aanvoer 800 stuks. TER NEUZEN Huwelijks-aangiften. 18 Nov. Leendert Hendrikse, oud 25 j., jm. en Jacomina Jansje Mielen, oud 22 j., jd. 19 Nov. Jan de Smidt, oud 28 j., jm. en Maaike Kuine Fokke de Goede oud 32 j., wed. Huwelijks-voltrekking. 18 Nov. Abraham van Haneghem, oud 27 j., jm. en Leijntje Janneke van Aalst, oud 21 j., jd. Geboorten. 13 Nov. Emma Christina Maria, d. van Camilus Notte en van Maria Christina Braeke. 14 Nov. Johanna Cornelia Maatje, d. van Jacob Jacobus Cornelus van Sprang en van Constantia Jozina Apollonia de Smidt. Pieternella, d. van Wil- lem de Jonge en van B'rancoise de Bokx. 17 Nov. Godefridus Aloisius Josephus, z. van Godefridus Aloisius Josephus Spijkers en van Johanna van Opstal. 20 Nov. Oscar Albert Wilhelmina, z. van Polidoor Seileslachs en van Maria Theresia van de Vijver. Overlijden. 15 Nov. Maria van Cleemputte, oud 40 j., echtg. van Constantinus Augustinus Yerstraeleu. •16 Nov. Henri August Marie Vermast, oud bijna 7 m., z. van Ulrikus Marie Vermast en van Maria Clemencia de Cooker. S.S. ELISABETH vertrekt heden van Kopenhagen naar Sundsvall. s.s. HELENA vertrok 20 dezer van Rosario naar Amsterdam s.s. MAGDALENA in lading te Barry voor Campana s.s. CORNELIS van Rosario naar Rotterdam vertrok 20 dezer van Montevideo. De meesten onzer houden van verpoozing, maar offeren dikwijls hun geld, nachtrust, spijsvertering en kracht eraan op. Het is niet altyd goed om medicynente gebruiken by het eerste teeken van kwalen. Een verkeerde gewoonte kan er de oorzaak van zijn. Houdt daarmede op en gij voor- komt dikwijls den oorsprong. Als uw maag, increwanden, geest of zenuwen om rust vragen, geeft hun dan rust in plaats van medicynen. Maar als gy u dof, slaperig en zenuw- achtig blyfc voelen, als gij lijdt aan hoofdpijn, duizeligheid, rugpijn en waterstoornissen, vrao-en uw Dieren om hulp en dienen zy 'oehandeld te worden met Foster's Rugpiju Nieren Pillen. Met behulp daarvan en een eenvoudig dieet, meer rust, slaap en vol doende lichaamsoefening, en door het ver- mijden van te veel inspanning, zorgen en buitensporigheden, kunt gij spoedig uw normale gezondheid herkrijgen, en hebt gy minder behoefte aan medicijnen. Het is niet moeilyk om zich aan een geneesmiddel te wennen, maar Foster's Pillen werken spoedig en het is met noodig om haar altyd te blijven gebruiken. Te Ter Neuzen verkrijgbaar bij de wed. A. v. Ove'-beeke-Leunis, Westkolkstraat. Toe- zending geschiedt franco na ontv v. post- wissel a 1,75 voor een of 10,voor zes doozen. Eischtdeechte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, weigert elko doos, die niet voorzien is van nevenstaand han del smerk. irrtu

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 3