ZEEUWSCH-VLAANDEREN ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VEEMABKT Zaterdag 20 November 1915 De Oorlog ADVERTENTIEN ABONNEMENT De Commandant der Kustbatterij bij HEUZEN, Maandag 29 November 1915, Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending vaif advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. en hem, daar aan grim zijdc van het Ka- naal, aan te sponen, 6ok wat meer zijn best te doen. I Dat Michiel van den honger dood zal gaan door de blokkade der verbondenen, gelooft de correspondent persoonlijk niet, I maar hij heeft veel olie en vetwaren noo- I dig, en die krijgt hij uit Holland in hoe- I veelheden, dat de Hollandsche fabrikanten I en tusschenpersonen er hun fortuin mee I maken. I „TerwijI de N. O. T. schrijft de cor respondent haar niterete best doet om I de invoeren te beheerschen op den grond- I slag dat de ingevoerde goederen voor Neer- I land's eigen behoeften moeten dienen, heeft I dit half-officieele lichaam maar weinig con- I trole op de uitvoeren, met het gevolg, dat I de Duitsche handel met Holland toeneemt in gelijke mate als wij bezig zijn Duitsch- land er uit te werken. Margarine, zeep, kaarsen worden verkocht en over de grens I gevoerd, ten spijt van de N. O. T., die zoo- I wel den uitvoer als den invoer zou contro- leeren. Niet alleen zijn eenige groote firma's be- I trokken bij den verkoop, maar kleine han- I delaren staan altijd gereed voor de leve- I ring van zeep en kaarsen, en er wordt I openlijk handel gedreven in een der druk&t bezochte cafe's van Rotterdam. Ontzaglij- ke winsten worden gemaakt door kleine handelaren en door in Nederland genatu- I raliseerde Duitschers. Iemand hier heeft geschreven aan ver- scheidene firma's, met het aanbod haar in I aanraking te brengen met de Duitsehe en Oostenrijksche regeeringsagenten, die aller- lei soorten van levensmiddelen opkoopen, in elke hoeveelheid, en tegen contant geld. O, die genaturaliseende Duitschers! Zij I worden in elk neutraM land gevonden, en neinen daar invloedrijke en voordeelige plaatsen in. Door Holland, en voorname- lijk door Rotterdam, hebben zij een stevi- gen handelsgreep. Een mijner Hollandsche kennissen beweerde: „Gij kunt den Duit- scher altijd herkennen aan zijn smallen mond en zijn gebroken taal." De Duitsche zakenman is bemind noch geacht te Rot- I terdam, maar er bestaat nog zoo iets als wederkeerig belang, en het zou dwaasheid I zijn te ontkennen, dat de toenemende han- I del tusschen Holland en Duitschland, teza- men met de afname van den handel tus- I schen Engeland en Holland, eene handels- I genegenheid tusschen Hollanders en Duit- I schers heeft geschapen, die ten slotte ook een politieke uitwerking hebben kan. De groote meerderlieid van het Neder- landsche volk is aan onze zijde, en ik ben er van overtuigd, dat wij de sympathie van de Hollanders zullen beliouden, maar hun vriendschap moet aangemoedigd, en hun eigenbelang opgewekt worden. Hier in Holland hebben wij meer nieuws noodig I van de Verbondenen als tegenwerking van de breed vertakte nieuwsverspreiding uit Duitschland en Oostenrijk." De correspondent besluit dan zijn artikel I met een opwekking aan den Engelschen censor om het nieuws, dat naar Nederland I wordt gezonden, zoo min mogelijk te be- snoeien, en wat meer het Duitsch-Oosten- rijksche voorbeeld te volgen, door uit Enge land in het Hollandsch geschreven berich- I ten en beschouwingen te verspreiden. „Duitsch geld en Duitsch journalisme I vechten tegen ons in Holland. Zullen wij afwachten, of zullen we ons voordeel doen met de bitterheid der Balkan-mislukking?' hetzelfde geldt voor lijnzaad, resp. lijnkoe- ken wordt aangevoerd, dus de veeliou- J ders, gematigdheid betrachten bij de vraag- I prijzen voor artikelen als melk, vleesch e.d., die uit het geimporteerde veevoeder worden geproduceerd. 1 De heer Van Aalst verzekerde, dat bo- venbedoelde belangen naar zijn vaste over- I tuiging, bij alle leden van de uitvoerende I commissie van de N. O. T. in goede han- I den waren. En hij besloot: Indien, lengevolge van de maatregelen wel- ker afkondiging en toepassing buiten de macht van de N. O. T. liggen, ondanks de N. O. T.-aanvoeren de prijzen van de eer- I ste levensbehoeften voor de van vaste hi- I komsten en loonen levende Nederlan- ders niet tot een normaal peil kunnen wor- I den teruggebracht, zal ik met mijzelf te rade I moeten gaan, om welke andere redenen van I algemeen belang ik langer mijn krachten aan deze instelling zal kunnen blijven wijden. Dr. Kuyper te Rotterdam. Woensdagavond heeft Dr. A. Kuyper te I Rotterdam gesproken op de feestvergadering, I welke de Jongelhigsvereeniging op Gerefor- meerden grondslag „De Zaaier", te KraLin- I gen, ter gelegenlieid van haar 25jarig be- I staan, heeft gehouden. Spreker begon, vol- I gens de „Tel.", met er op te wijzen, waar- om hij de uilnoodiging van deze vereeniging heeft aangenomen, lerwijl hij er toch zoo- vele afwijst. Louter uit sympathie voor de I Kralingers, is spreker hierheen gekomen. Kralhigen tocli behoort tot die ongelukkige gemeenlen, die door onverzadigbaar Rotter dam zijn opgeslokt. Altijd heeft spreker I hiertegen geageerd. Ieder dorp toch heeft I zijn eigen aard, zijn eigen karakter, zijn I eigen „doen", en die moeten er in blijven. In het buitenland blijft ook iedere gemeente zichzelf. Spreker wijst op Brussel met zijn acht, Londen met zijn negen-en-twhitig voor- steden. Iedere gemeente lieeft een eigen bur- I gemeester, zijn eigen wethouders, een eigen I Raad. Waarom niet hier, als in Engeland, I verschillende bij elkaar liggende steden ver- I eenigd tot een graafschapSpreker wenscht de vereeniging „De Zaaier" geluk met haar I jubileum, maar zou het toch heerlijk vin- I den, als zij niet nogmaals 25 jaar bestond. I Hij wil liever het einde der wereld, het ver- gaan van al dit stoffelijke en den terug- I keer van den Heere Jezus. Ook in den Bijbel I vindt men dit verlangen: „Kom, Heere Jezus, I ja, kom haastiglijk!" De geweldige gebeur- tenLssen van dezen tijd wijzen er op, dat liet einde der wereld aanstaande is. Dr. Kuyper is van meening, dat men zich maar al te weinig bezig houdt met de vraag: is de wederkomst van den Heiland spoedig te wachten In liet eerste gedeelte van zijn leven heeft spreker daar zelf niet genoeg aandacht aan besteed. Spreker vergelijkt den oorlog van 1870 met dien van heden. Toen duurde een veldslag die bij Metz drie dagen. Nu is de geheele oorlog bijna een veldslag! Toen strijd te land en ter zee; nu ook in de lucht en onder water! Toen schrok men voor de vijf milliard francs, oorlogsschatting, die Frankrijk mioest betalen; nu hebben ver schillende rijiken reeds 10, 20, zelfs 30 mil liard oorlogskosten gehad! Wat moet daar het einde van zijn? In den breede ging Dr. Kuyper vervolgens na, of de geestesgesteldheid van den mensch wel voldoende voorbereid is op Christus' wederkomst. Vroeger verwachtte men het Koninkrijk der Hemelen iederen dag, zag men uit naar een nieuwe wereld met een nieuwen hemel en nieuwe toestanden en Christus als Koning. Thans denkt men slechts, dat sterven het einde zal zijn, dat het lichaam zal hebben afgedaan en dat men in Gods Heerlijkheid zal worden opge- nomen. Spreker wijdt dit in hoofdzaak aan het ontstaan van de „Volkskerk". Spreker staat niet alleen in zijn overtuiging, dat de voleinding der dingen spoedig zal plaats hebben. Twee R.-K. bisschoppen en prof. Van Gelderen hebben er eveneens op gewe- zen. Van den vrede, die na dezen oorlog ko- men zal, verwacht Dr. Kuyper niets. Het blijft menschenwerk. Wat hebben alle vre- desverdragen en conferenties uitgewerkt? Slechts Jezus' komst op de wolken zal we reld vrede brengen. Met het: „Kom, Heere Jezus, ja, komt haastiglijk", eindigde de grijze staatsman zijn rede. De jongelingen zongen hem daama toe: „Dat's Heeren zegen op U daal". „Holland mag niet vrijen". Aan vrijers ontbreekt het de Volendam- mer sehoone, met welk type Holland bij voorkeur in het buitenland wordt aange- duid, tegenwoordig allerminst, schrijft de „H. Crt." De vrijers zijn, wat vanzelf spreekl wanneer er meerderen naar de gunst van hetzelfde meisje dingen, verwoed af guns tic op elkaar, en deze naijver geeft den Rot- terdamschen correspondent van de „Daih Mail" aanledding John Bull te waars-chuwer dat zijn medeminnaar Michiel al te vee' work van het puntmutsige d.ametje maakt, uitoefenende het militair gezag in NEUZEN, HOEK en ZAAMSLAG, stelt bjj deze de na- volgende politieverordening vast: Artikel 1. Bewoners van huizen en vaartuigen waarin zich een zieke bevindt mogen geen scholen in deze gemeente bezoeken, tenzjj eene verklaring van een geneeskundige wordt overgelegd, waaruit bljjkt, dat de zieke niet ljjdende is aan eene besmettelijke ziekte. Artikel 2. Schoolgaande kinderen, behoorende tot een gezin, waarin zich een zieke bevindt, worden onmiddellijk van scholen verwijderd en kunnen weder plaatsing op een school erlangen, zoodra een geneeskundige ver klaring wordt overgelegd, waaruit bljjkt, dat hunne toelating geen gevaar voor be- smetting oplevert. Artikel 3. Kinderen, die wegens een kort durende ziekte de school hebben verzuimd, aan eene besmettelijke ziekte geleden hebben en mogelijk in een nog besmetteljjk tjjdperk der ziekte verkeeren, moeten de school on- middelljjk verlaten en kunnen eerst weer op de scholen worden toegelaten nadat ten hunnen beboeve eene schriftelijke verklaring van een geneeskundige is overgelegd, dat die kinderen geen gevaar voor de gezond- heid van anderen opleveren. Artikel 4. De geneeskundige verklaring genoemd in de artikelen I, 2 en 3 kan kosteloos worden gevraagd aan het gemeentebestuur. Artikel 5. Yoor de naleving dezer verordening zijn aansprakelijk lo. de ouders, voogden of verzorgers der schoolgaande kinderen, die in strijd met deze verordening de school bezoeken 2o. de hoofden der scholen, ieder voor zoover betreft de inrichting aan het hoofd waarvan zij geplaatst zijn. Artikel 6. Overtreding dezer politieverordeningwordt gestraft met becbtenis van ten boogste eene maand of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Ter Neuzen, den 16 November 1915. De Kapitein Commandant der Kustbatterij, A. D. PUTMAN CRAMER. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat in die gemeente Wee» markt zal worden gehouden, op zooals breeder bij aanplakbiljetten is om- schreven. Axel, 9 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. DEiS HOLLANDER, Burgemeester. J. A. VAN VESSEV1, Secretaris. HET LEVEN TE GENT. Wie Gentsche volkskinderen aan 't atelier Carels geduldig ziet staan wachten, tot me- delijdende soldaten hun wat brood schen- ken, gevoelt wel diep den ellendigen toe- stand, waarin de eens drukke fabrieksstad „het Manchester van Belgie" thans verkeert, aldus schrijft men aan de „Tel." En nog meer gevoelt hij het, als hij nood- lijdenden op 't Rabot, in 't Gasgesticht of aan Port Arthur barakken ziet maken, wel ke uit elkaar kunnen genomen en verza- meld woixlen. De barakken voor de winter- kwartieren Uit de dorpen voert men met geweld arbeiders. weg, om aan 't front der- gelijke loodsen op te slaan. In een stad als Gent handelt de Duitsche overheid wal omzichtiger. En meer staaltjes van armoede kan il; aanhalen. Ik kan wijzen op eigenaars van huizen, dus welgestelde burgers, die geen huur ontvangenen toch moeten lever en daarom voor 2 franc per dag aan Porl \rthur graven. Veel huizen staan leeg, want verscheider gezinnen besluiten uit zuinigheid onder 'I zelfde dak te gaan wonen. Ik heb burgers, die een klein stukje land :n huur hebben, de paardenmest in de stra en zien rapen; en vrouwen verzamelen pa der om bij 't kachelaanmaken houtskool of rullen te kunnen ontberen. Menige burge chaamt zich niet meer in de rij bij de En 't is de troost van zulke dagen te gevoelen, dat, ondanks. alien druk, de liefde tot het vaderland nog steeds slerker wordt. INKWARTIERING TE BRUSSEL. De Brusselaars krijgen inkwartiering. Te Brussel is ten minste de volgende bekend- making van generaal-majoor Von Sauber- zweig aangeplakt: „Met verwijzing naar mijne bekendmaking van 16 Octohea- 1915, breng ik ter kennis, dat na den 25en October in verschillende wijken van Groot-Brussel nog wapens en schietvoorraad zijn gevonden. Ook staat het thans officieel vast, dat de aanvallen van vijandelijke vliegers op Duitsche luchlscliip- loodsen en vliegkampen in de omgeving der stad, door inlichtingen van inwoners uit Groot-Brussel werden uitgelokt, mogelijk ge maakt en begunstigd. Tengevolge daarvan verklaar ik de vroe ger afgelegde belofte, dat bij de burgerbe- volklng te Groot-Brussel geen Duitsche troe- oen zouden worden ingekwartierd, overeen- komstig mijn waarschuwing, ongeldig. Zoo ver de militaire maatregelen het loelaten, ullen eerst de huizen bezet worden van aar het builen'and vertrokken Bclgen, of an onderdanen der andere met Duitschland i staat van oorlog zijnde landen." Kroonsergeanlen. Tot dus ver werden de reserve-sergeanten door den campagnieskommandant zonder examen bevorderd tot kroonsergeant, om daama vaandrig te worden. 't Spreekl van zelf, dat daarbij wel eens eenige willekeur althans geen uniformitedt plaats vond. De eene campagnieskommandant was er vrij- geviger mee dan de ander, misschien ook al, zegt de „TeI.", doordat ze niet alle- maal hetzelfde over de reserve dachlen. Sinds het laatst der vorige maand is daarin verandering gekomen. Thans is de bevorde- ring gelegd in handen van penmanente exa men oommissies, die per regiment benoemd zijn. Reserve-sergeanten, die drie maanden bij het veldleger zijn, moeten zich nu aan het examen onderwerpen. De eerste maal is dat menigeen onverwacht op 't lijf gevallen. De voorzitter van de N. O. T. over de huidige duurte. De heer C. J. K. van Aalst heeft aan het „Hbl." als zijn persoonlijke meening meegedeeld, dat de N, O. T., wil zij ge- trouw blijven aan het d.oel waanmee zij is opgericht, rekening zal houden met de vraag of degenen, voor wie de ma is en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1