AL8EMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Prijsopgaaf No. 6301. Dinsdag 16 November 1915. 55e Jaargang. advertentiEn De Oorlog. ABONNEMENT: TeleSoon 25. Bit mad verschijnt Maandag-, Woensdag- ea Yrijdagaycnd, nitgezonderi op Feestdagen, bij de Firma P. J. TAN DE SANDE te Ter SeazBn. BINNENLAND. PBtflLLBTOH. Per 3 maanden binnen de stad 1—Franco per post voor Nederland 1.10. Sij vooruitbetaling: voor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amenka /1.65, overig Buitenland 2.—. Men abonneert zich bi] de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bi] alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. wordt gevraagd voor het vervoeP en strooiing ter plaatse van Blikstraat (Ter Neuzen), van 6000 K.G. Macadam naar Othene. 7000 7000 6000 9000 5000 6000 9000 Poonhaven. Reuzenlioek. Tal. Margaretha. Reuzenlioek tot Margaretha. Eendracht. 't Slachtplein (Dorp). Prijsopgaven worden ingewacht ten Ge- meentehuize van Zaamslag, voor of op 15 November a.s., voormiddags 10 uur. Zaamslag, 9 November 1915. Burgemeester en Wetbouders der gemeente Zaamslag, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. Bevredigingscommissie. Van de subcommissies, in welke deStaats- commissie voor het onderwijs zich had ver- deeld tot het ontwerpen van concrete voor- stellen, was, zooals men weet, alleen die voor de geldelpke voorziening (voorzitter Mr. Th. H. de Meester) tot dusver nog niet met haar arbeid gereed. Voor haar be- rekeningen had zp een zeer uitgebreid cijfermateriaal te verzamelen, ente bewerken, hetgeen uit den aard der zaak tijdroovend bleek. Naar wij vernemen heeft thans ook deze 8ub-commissie haar voorstellen ingezonden en heeft de Staatscommissie in de gister gehouden vergadering daarvan reeds een gedeelte besproken. Overigens zulien, alvorens de st.aats commissie met haar geheelen arbeid ge reed zal zijn, nog eenige vergaderingen in plenum noodig zijn. Beschikbaarstelllng zeevlscti. Van Maandag 15 November af, zulien op den Rijksvischafslag te IJmuiden, vpor uit- sluitend gebruik in Nederland de volgendc vischsoorten ter beschikking worden gestekl van de vischhandelaren tegen de prijzen als achter elk© visc.hsoort zijn aangegeven. Bakschelvisch 9 per 100 pond (voorloo- pig wordt 1/3 van den aanvoer beschikbaar gcsteld); wij ting 7,50 per 100 pond; Hors- makreel 6 per 100 pond; kleine gul J 12 per 100 pond; kl. poon en pieterman 8 per 100 pond en kleine scholletjes 12 per 100 pond; al deze hoeveelheid is. voorloopig ongeltmiteerd. Uitvoer naar het buitenland en consigna- tiezendingen in NederLand van door de Re geering toegewezen visch is verboden. De aanvraag voor Regeeringsviseh moet, onder overlegging van bestellingen, geschie- den op elken werkdag vootr 5 uur 's avonds ten kantore van den adminis Irateur der Visschershaven of anders des morgens voor 7 uuir ten kantore der controle in de vis.ch- hal. De eerste aanvraag dient Zaterdug 13 November des avonds voor 5 uur te geschie- den. De beschikbaarstelling geschicdt in volg- orde der aanvragen en zulien zooveel mo- 42) Marie dacht niet meer aan haar ouders, zij dacht nu slechts aan liem, die naast haar Hep. Zou zij een woordje laten val- len over haar ruw antwoord van onlangs, om weer met elkaar verzoend te worden? Zij zou lvet gaarne gedaan hebben, maar zij durfd-e niet; zij keek hem vluchtig van ter- zijde aan. Hij kwam haar terughoudend en somber voor. Zij vreesde, dat hij haar ruw zou toespreken al.s zij daarover begon. Zeker wilde hij nu niets. ineer van haar weten. Hoe dikwijls Hendrik het meisje ook dui- delijk voor zich vermeende te zien, zpo werkte toch haar aanw-ezigheid op hem, als iets nieuws, lets wat hem dronken maak- te, dat hem van de kracht tot denken be- roofde, lerwijl hij met haar alleen door het groen liep. Hij vreesde lomp en onge- manierd te zijn door een woordje tot haar te spreken. De indrukken, die hij van haar onvriendelijkheid jegens hem te Soltau had gekregen, waren uitgewischt, en hij gevoel- gelij-k pondpondsgewijze worden toegewezen. Alle genoemde vischsoorten zijn uitslui- tend beschikbaar voor den verkoop als ver- sche visch en mogen dus niet aan rooke rijen worden geleverd; echter wet aan bak- kerijen. Voor onkosten van mand, papier, ijs enz. en winst voor den groothandel is als maxi mum aangenomen f 2 per mand van 100 pond. De Minister van Landbouw zal de maxi- mum-verkoopprijzen voor geheel Nederland vastslellen, waarbij met winst en met de belangen der wederverkoopers rekening zal worden' gehouden. Ter bestrijding der onkosten der Zeevisch- vereeniging, door wie bovenstaande regelen zijn getroffen in overleg met de Regeering, zal de uitvoer van vis.ch naar het buitenland worden belast, zooals nader door de Re geering zal worden vastgesteld. Verbod van uitvoer van pulp. Het St.bl. no. 468 bevat een Kon. besluit van den 12den dezer, houdende wijziging van het Kon. besluit van 24 September 1914 (St.bl. no. 461). In plaats van //gedroogde pulp en suiker- pulp" wordt gelezen „alle pulp". Predikantstractemenlen. In den lande is tbans een beweging gaande om de tractementen van predikanten der Ned. Herv. Gem. te verhoogen. Ds. Bate- laar te De Bildt, krijgt 200 meer of totaal 2200. Belangrijk eadeau. Door een 18-tal reeders en cargadoors is een som van ruim 20000 gescbonken voor het aanschaffen van een grooten astro- nomischen kijker, op te stellen in den toren van de Rotterd. Zeevaartschool, van een radio-telegr. installatie en een motor-red dingboot, benevens /1100 voor het studie- fonds Hoos. Tegen de smokkelaars. lar de ,/Tel." verneemt, overweegt de pe^ering, teneinde het steeds toenemende „kkelen tegen te gaan, een bewakingslinie leggen op een afstand van 10 K.M. van de grens. Daarlangs mag dan alleen pas- seeren wat uitsluitend dient voor de dage- lijksche behoeften van de bevolking, gelegen tusschen deze linie en de grens. Propaganda voor Hollandsch© Yolksliederen. Spoedig zal een begin worden gemaakt met een geregelde propaganda voor het Hollandsche volkslied onder de gemobili- seerde militairen. Op het oogenblik wordt er een bundel van 50 liederen samenge- steld, welke aan iederen militair zal worden verstrekt. Zoo spoedig deze bundel gereed is, zal met de propaganda worden aange. vangen. Onjuist bericht. In verband met het door de //Tel publiceerde bericht, volgens hetwelk de Engelsche regeering in overweging zou nemen den geheelen uitvoer van koper naar Holland stop te zetten, vernemen wij dat deze mededeeting onjuist is. (H. Ort.) Grcnso verseh rijd ing. Maandag kwam iemand langs een fiets- pad onder de gemeente Ambt-Hardenberg. Twee als Duitscbe militairen gekleede personen kwamen in zijn richting, en een eindje verder zag hii iemand, evencens in uniform, in de beide liggen. Hp dacht op de niets dan het geluk met haar alleen te zijn. En hij dacht aan niets anders, dan dat hij haar alleen zeer lief had. Maar hij kon het haar niet zeggen, zij zou hem weer afwijzen als onlangs, en dat ging hem aan het hart. Zij, een mooi stadsmedsje, was veel meer dan hij. Ten slotte vonden beiden hun stilzwijgen loch drukkend, en zij keken elkaar schuw in de oogen en begonnen in afgebroken zin- nen over den gezegendien oogst te spreken. Nu was het huis bereikt. Beiden hadden zij een duister gevoel alsof er iets gewich- tigs met hen was voorgevallen. Duitsch gebied te zpn en maakte dat hp weg kwam. Toen hp zeker wist in Holland te zijn, stapte hij at, en zag toen de beide eerstgemelde personen gebogen staan over den schijnbaar verscholene. Onder hevig verzet sleepten ze hem daarna op Duitsch gebied. Een inmiddels door de grenswacbt te Hardenberg ingesteld onderzoek heeft uit- gewezen, dat de plek, waar de man ge legen heeft, ongeveer 100 Meter van de grens is verwijderd, zoodat de Duitscbe soldaten op Hollandsch gebied zijn opge- treden, schrijft bet //Vad." De visscherij en bet duikboolengevaar. Uit IJmuiden wordt aan bet Hb 1 d gemeld In onderling overleg met de autoriteiten werd besloten de door verkoop in andere handen overgegane stoomtreilers niet v6or het einde van den oorlog te herdoopen, omdat bunne tegenwoordige namen bp de verschillende mogendheden bekend waren. In verband daarmede vernemen wp nog, dat onze regeering die der oorlogvoerende mogendheden in het bezit stelde van een officieel samengestelde lijst van de schoor- steenmerken en van de kantoorvlaggen der stoomvisschersvaartuigen. Deze lijst wordt doorloopend aangevuld dan wel verminderd met nieuw in de vaart gekomen of uit de vaart geraakte schepen. Op deze wijze hoopt onze regeering onze visschersvloot niet alleen te vrpwaren voor minder aangename aanvallen van marine- schepen, doch ook te voorkomen, dat vreemde visschersvaartuigen een Nederlandsch visch- nummer zouden voeren. Verseh uiving. Het Centrum wijst er op, hoezeer in het verloop van nauwelpks een jaar tijds ook de toestanden ten aanzien van loon en salaris veranderd zijn. Er heeft een algemeene verschuiving en bp sommige zelfs een ontreddering plaats gevoDden. Tal van menschen, massa's gezinnen kunnen gewoonweg niet meer rondkomen met bet inkomen, dat zp tot dusver geno- ten en waarvan zp behoorljjk vermochten te leven. Wat voor dezen abnormalen tpd met zijn ontzaglpke duurte en deels kunstmatige opdrpving der prijzen een redelijk loon of salaris mocht heeten, is het nu niet meer. En nog veel minder zal zulks het geval zijn, indien de thans heerschende toestand lang mocht aanhouden en straks de belas- tingschroef voor groot en klein zooveel sterker wordt aangedraaid. Er is of er komt dan ontwrichting over de geheele lpn. De levensstandaard is zoodanig gestegen dat geen maatstaf van voorbeen meer kan worden aangelegd. En dit geldt niet slechts voor de zooge- naamde //kleine luyden" met smalle beurzen, maar ook voor hen, die tot de meer wel- hebbenden, de gezeten burgerjj, den mid- denstand worden gerekend. Voor de breede categorien van landge- nooten, die van een vast inkomen moeten leven, voor wie de buitengewonen tpd geen enkel profijt, maar wel veel grooter duurte en tot dusver ongekende verhooging van lasten met zich brengt, is het een barde tpd, waarvan het einde nog niet valt te voorzien. En ook wanneer de oorlog spoedig zpn beslag mocht krijgen, dan zal de verschui ving en ontwrichtiDg nawerken en bet leven voor velen duur blijven, omdatlo. niet overal en op elk gebied een groote verlaging der prijzen is te verwachten, 2o. de koopkracht van menigeen is verzwakt, 3o.de zware belastingdruk zooveel knellender zich zal doen gevoelen. Het sociale en economische vraagstuk is door den oorlog§toestand niet weinig ver- scherpt ook in neutrale landen als bet onze en werkelpk een nieuwe phase in getreden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Na sir Edward Carson, treedt de Engel sche Minister Winston Churchill af. Geheel onverwacht komt dit aftreden van Minis- tea- Churchill niet, schrijft het „Alg. tlbl." Er gingen at eenigen tijd geruchten, dat de heer Churchill voornemens zou zijn zich bij zijn regiment te voegen en een actief aan- deel te nemen aan de krijgsverrichtingen, nu zijn positie in het kabinet blijkbaar niet meer de beteekenis had als vroeger, toen hij nog aan het hoofd der admiraliteit stond, en zijn niilitair-politieke adviezen blijkbaar door velen van zijn collega's niet meer van voldoend gewicht werden geacht. Welke de oorzaken zijn van deze veranderde opvat- ting omtrent den heer Churchill is moeilijk te zeggen. Het gebeurde te Antwerpen en later dat aan de Dardanellen sehokte veler vertrouwen in het doorzicht van dezen staatsman, en toen de heer Asquith over- ging tot de reconstructie van zijn kabinel en daarin aan de oppositieleiders een plaats aanbo-od, trad de heer Churchill van de admiraliteit terug en moest hij zich ver genoegen met het ambt van kanselier van het hertogdom Lancaster, een soorl van mi- nisterschap zonder portefeuille, dat hem ech ter nog gelegenheid gaf zijn advies en stem in d-en kabinetsraad uit te brengen. Minis ter Asquith hechtte nog wel aan de advie zen van dezen ongetwijfeld energieken en doortastenden anedewerker, en indien dehecr Asquith niet met andere overwegingen had rekening te li-ouden, is het ook zeer waar- schijnlijk, gelijk trouwens ook uit den af- scheidsbrief van Churchill blijkt, dat hij in den oorlogsraad, dien hij in het kabinet v-ormde voor de rechtstreeksche oorlogslei- ding, ook den heer Winston Churchill, den vroegeren eersten lord der admiraliteit, zou hebben opgenomen. Blijkbaar echter zijn er invloeden aan het werk geweest, die den heer Asquith van de uitvoering van zijn voornemen hebben doen afzien en hem deden besluiten den oorlogsraad samen te stellen de afwezigheid van lord Kitchener sloot dezen vanzelf uit uit de Ministers Asquith, Balfour, Bonar Law, Lloyd George en Mc Kenna. Deze achteruitzetting, want als zoo danig blijkt de heer Churchill zijn uitslui ting te gevoelen, heeft den kanselier van Lancaster dus nu aanleiding gegeven zijn ontslag te nemen. Uit het schrijven van den heer Churchill aan den eersten Minister blijkt dit duidelijk, en in zooverre is dus dit aftreden van minder beteekenis dan dat van sir Edward Carson, die heenging omdat hij zich zeer bepaaldelijk met de door de regee ring gevolgde politick niet kon vereenigen. Zien wij goed, dan is. het aflreden van den heer Churchill meer van persoonlijken aard, terwijl dat van sir Edward Carson een meer politiek karakter idroeg. Zeer te belreuren echter is het da I ook weer dit aftreden, gelijk de persoonswisse- lingen in de |ministei-ien der andere geallieer- de staten, den indruk kunnen wekken, dat er aan de h-omogeniteit onder de leaders der geallieer.le mogendheden wat ontbreekt. En die homogeniteit is thans zeker vooral noodig. Immers de militaire toestand is voorloopig den geallieerd-en volslrekt niet gunstig. Terwijl op het westelijk front de operalies vrijwel tot stilstand schijnen te zijn gekomen, en men zich in hoofdzaak be- perkt tot wederzijdsche artillerie-actie, die wel elken dag haar bloedige offers eischt, maar niet de minste wijziging brengt in den toestand; terwijl op het oostelijk front, de Ruissen niet anders dan plaatselijke succes- sen kunnen behalen, die weiiswaar den te- genstander geducht afbreuk doen, maar toch geen heslissende actie ten gevolge kun nen hebben, zijn (de Duitschers en him bond- genooten er in geslaagd, het voornaamste deel van de Servische campagne te bereiken de to Istand hrenging van de verbinding tussch-en de centrale niogendlieden en den Turkschen hondgenoot. De verbinding langs den waterweg is reeds verzekerd en het is waarschijnlijk slechts een quaestie van en- kele dagen en ook de spoorwegverbinding over Nisj en Bulgarije is in Duitsche macht. Het is te verwachten, dat het tot stand ko- men van deze verbinding, die Turkije in staat zal stellen, door den aanvoer van wa- penen en munitie, om nieuwe legers uit te rusten verstrekkende gevolgen zal hebben. Men behoeft daarbij volslrekt niet te den ken aan een onderneming op groote schaal tegen Britsch-Indie of Egypte; o-ok door kleinere actie kan Turkije, door den Duit- sch-en hondgenoot gesteund, het Engeland nog lastig genoeg maken en daardoor indi rect ook de geallieerden, terwijl tevens een krachtigen druk op Rusland aan het Kau- kasusfront en in Perzie mag worden ver- wacht. In zooverre is dus de stand van zaken op den Balkan van de hoogste beteekenis en wellicht doelde de heer Asquith, toen liij in het Lagerhuis verklaarde, dat tot lord Kit chener's vertrek naar het nabije Oosten was besloten, omdat de regeering een eihstige tijding had onlvangen, op mededeelingen, omtrent de onmogelijkheid van het Servi sche leger oan de mislukking der Duitsche plannen te verzekeren. Wellicht, want de vage verklaring in het Lagerhuis kan ook tot nog andere vermoedens aanleiding gevcn, vermoedens, die men van Duitsche zijde reeds kracht van waarheid wit geven. Be- richten uit Duitsche bron immers maken melding van emstige onrust in Britsch-Indie en in Egypte. Dat er in Britsch-Indie woe- lingen zulien zijn voorgeko-men is natuurlijk niet onmogelijk, nit de Indische mailbladen imm-ei-s bleek dezer dagen, dat ook in ons Indie berichten hieromtrent zijn ontvangen. Maar men dient met zulke berichten zeer voorzichtig te zijn. Het gaat er mede als met de berichten omtrent de honger-oproeren in Duits-chland, die, volgens onzen Berlijnschen correspon dent, dienen te worden teruggebracht tot plaatselijke relletjes tegen al le inlialige winkeliers. Alles komt aan op de wijze van voorstellen. En gelijk gebleken is, dat er bijv. niet de minste waarheid was in de be richten der geallieerde pers over gevaaiiijke onrust in Konstantinopel, zoo zal wellicht ook weldra blijk-en, dat de berichten om trent dreigenden opsland in Britsch-Indie, meea- ingegeven zijn door het vurige verlan- gen der Duitschers naar zulk een opstand, dan door de werkelijkheid. De zoo veront- rustend klinkend mededeeling in het Brit- sche Lagerhiiis geeft aan die Duitsche ge- ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Daar kwam op zekeren dag een brief uit Kirchhausen van dominee Kruse. Hij schreef aan groolvader, dat hij eerst zelf hadden will-en overkomen, maar dat de zaken hem verhinderden. Nu noodigde hij de geheele familie uit om Zondag na kerktijd bij hem te komen elen. Zijn zoon Fedor zou den kansiel bestijgen en in zijn plaats prediken. Hij zou daarmee een hei- melijken w-ensch vervullen van zijn dier- baren zoon, die met groote geestdrift voor zijn beroep bezield was. Dat was een feest, dat zij alien vroolijk en dankbaar met el- kander wilden vieren. Die uitnoodiging wekle bij alien een vroo- lijke stemming. De familieleden kwamen slechts zelden feestelijk samen. Maar de dominee had gelijk, dat was werkelijk een feest waard. Fedor in zijn geboorleplaals op den kansel van zijn vader! Hoe welwil- lend van den dominee, dat hij den kansel aan zijn zoon afstond, en voor hen alien was het een gewiclitige geb-eurtenfs, den jongen man op die verheven plaats in zijn plechtgewaad te zien. Liesbet werd het meest door dit vooruit- zicht onti-oerd. Het scheen haar toe iets heel gewiclitigs en merkwaardigs tc zijn. Fedor te zien in zijn nieuwe waardigheid. Als zij hem zoo gezien had, moest zij voor hem zwijgen, als hij haar berispte. Als geestelijke had liij het recht, dat zij hem als. neef niet wilde toekennen. Zij verlangde er vurig uaar, harde berispingeii te onlvan gen en ten slotte volkomen vergiffenis te krijgen. En als zij er toe besloot, aan Fedor te hekennen, dat zij van Arthur Ohlke niets wildt weten, dan zou haar goede neef haar misschfen nog wel een weinig prijzen. Dat was zulk een vertrooslende, zulk een schoone gedachle, dat haar hart van vreugde begon te Jdoppen. In den loop van de week meende Marie te bemerken, dat Hendrik haar niet zoo nijdig meer aankeek als te voren. Zij ont- week hem nog wel, daar zij niet wist, hoe zij zich nu eigenlijk tegenover hem had te gedrageii, maar zij kreeg toch weer eenig vertrouwen. Misschien had hij haar nu het gebeurde op den dansvloer vergeven. Tante Rika was diiep ontroerd door de gedachte voor de eerste maal haar beveling in de hooge waardigheid van geestelijke te zulien zien eai Gods woord uit zijn mond te zulien hooren. „Ach, kind", sprak zij tot Marie, met wie zij in den turn boonen plukte, „zoo'n man tc hebben, die altijd met heilige zaken heeft te doen, moet iemand zelf verbeteren, en dat is een groot geluk voor een jonge vrouw. Zeg eens, vindt je Fedor niet zeer knap?' „.Ta, tante, dat is. hij werkelijk." „Nu, zie je wel?" Het bleeke gezicht van tante straalde van blijde hoop. Marie schrok. Dat zou verschrikkelijk zijn. als die goede Fedor genegenhei-d voor haar zo-u opvatten! Neen, zoo na mocht nienvmd haar komen! Dat kon zij niet, en mocht zij niet aanhooren. Maar wat zou zij zeggen? De waarheid, dat zij gehuwd was., dat ging toch niet. Neen, zij schaamde zich, zij moest haar verschrikkelijk geheim bewaren be- waren tegenover ieder, die dit punt aanroer- de. O, wat drukte liet ongeluk van haar leven haar steeds op de ziel! Zoo moest zij met alle kracht weigeren en ontwijken, als een man naar liaar hand mocht din-gen. Tante Rika Liet een witte balistblouse voor Marie uit Walsrode komen. „Daar, mijn kind", zeidie zij teeder, nu kan je Zondag eens. mooi wezen." Een lichten stroohoed had zij haar reeds vroeger geschonken. Zij toon toch niet in den zorner met een vilten hoed naar de kerto gaan, wat zouden de menschen daar wel van gezegd hebben? De Zondag was aangebrotoen; het weer was zoel, alsof er onweer zou komen. Men reed vroegtijdig naar Kirchhausen. De heide stond in vollen bloei; roodlila bloemen stonden in menigte op de vlakte, strekten zich uit tot te slootkanten, liepen tot aan het korenveld, omkransten een groep pijnbo.om.en en drongen in het verwilderde struikgewas, waar braambessen en frambo- zenstruiken, licht groene stijve boschbessen en mirtenbezien de afgevallen takken en bla- deren bedekten. De licht beweegbare blade- ren van de berken hingen slap, donkerder nog dan anders stonden de jeneverbesstrui- ken op de roode heide, de zon brandde en gloe.ide, een donkere wolkenbank steeg aan den rand van den horizon omhoog. (Wordt vervolgd). TER NEUZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1