ALGEMEEN NIEUWS- En ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Prijsopgaaf No. 6300. Zaterdag 13 November 1915. 55e Jaargang. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Telefoon 23. Dit Blad verschijnt Maandag^, Woensdag- en YrijdagaTond, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. BINNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Sij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. BSRSTB BLAD. De verkoop zal niet mogen plaats hebben Om onzen handel in' discrediet te brengen! 7000 Poonhaven." 7000 Reuzenhoek. 6000 Yal. 9000 Margaretha. 5000 Renzenhoek tot Margaretha. 6000 Eendracht. 9000 't Slachtplein (Doi'p). GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. wordt gevraagd voor het verwoer en strooiing ter plaatse van Blikstraat (Ter Neuzen), van 6000 K.G. Macadam naar Othene. r> V V Prijsopgaven worden ingewacht ten Ge- meentehuize van Zaamslag, voor of op 15 November a.s., voormiddags 10 uur. Zaamslag, 9 November 1915. Burgemeester en Wetbouders der gemeente Zaamslag, JOH. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. Staatsconmnssle regeling pensioenrecht burgerlijke ambtenaren enz. Bij kon. besluit van 8 dezer is lo. ingesteld eeu Staatscommissie, met opdracht om een regeling te ontwerpen van het pensioenrecht der burgerlijke ambtenaren en der andere groepen van niet-militaire pensioengerechtigden, aJsmede van dat hun- ner weduwen en wezen, welke de verschil- lende thacs geldende regelirigen zooveel mogelijk samenvat, gelijkvormig maakt en vereenvoudigt. Tot lid en voorzitter dier commissie is benoemd de heer Mr. Th. de Meester, voor zitter van den burgerlijken pensioenraad en den pensioenraad voor de gemeenteambte- naren, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Uit de provincie Zeeland is tot lid be noemd de heer J. N. Elenbaas, lid van Gedep. Staten te Krabbendijke. Die tahak saccijns. In de toelichting bij zijn tabaksaccijns merkt de Minister van Fin an ci en op, dat een matige belasting van het genotsiniddel tahak, die rekening houdt met de draag- kracht der verschillende kategorieen van rookers, voor lien geen te zwaren druk zal veroorzaken. In overeenstetmming met het advies der commissie van advies wordt in het wetsont- werp voorgesteld de heffing van een tabaks accijns in den votnn van een banderollen- of zegel betas ting op het fabrikaat. De ban- del in ruwe tahak zal daardoor geen zooda- nige belemmering ondervinden, dat gevaar voor verplaatsing onzer tabaksmarkt is te duchten. De belasting kan dan ook zoo wor den geregeld, dat zij rekening houdt met de draagkracht der gebruikers; en zeker- heid bestaat op deze wijze ten slotte ook dat zij, van wien de belasting geheven wordt, deze op de verbruikers kunnen ver- halen. Het te heffen reeht. Naar aanleiding van het advies der com missie tot wijziging van het tarief van in- voerrechten, merkt de Minister op, dat zijn voornemen is in het ontwerp van wet op het invoerrecht eenigszins verder te gaan dan de commissie voorstelt. Hij stelt zich voor in dat spoedig te verwachten ontwerp het recht op sigaren te stellen op 20 pCt., dat op sigaretten op 30 pCt. van de waarde, dat op geplette stelen op 5 per 100 K.G., dat op gekorven tabak, snuif en alle an dere gefabriceerde tabak op 30 per 100 KG. Als maatstaf voor de berekening der be lasting is aangenomen de kleinhandelsprijs, terwijl het bedrag der belasting is bepaald op 10 pCt. van dien prijs. De accijns zal worden geheven van de fabrikanten of van de importeurs, en zal eerst verschuldigd zijn op het lijdstip, waar- op de tot verbruik bereide tabak uit de fabriek, uit entrepot of uit het buitenland in het vrije verkeer wordt gebracht. De belasting wordt voldaan door middel van zegels, die de fabrikant of importeur te gen contante betaling of op crediet van de bel as ting-adminis tr a tie betrekt, en die op de verpakking der aan den accijns on- derworpen artikelen moeten worden aan- gebracht, zoodanig, dat het openen van de verpakking zooals ze in den handel komt zonder schending van het zegel niet mo gelijk is zonder roerkbare sporen achter te laten. voor een hoogeren prijs dan dien, vermeld op de aangebrachte zegels, tenzij vooraf de meer verschuldigde belasting door bijzege- ling wordt voldaan. Teneinde eciiter den ge- bruikelijken lossen verkoop van sigaren ook in het vervolg mogelijk te maken, is in het ontwerp de bepaling opgenomen, dat siga ren sluksgewijs van een zegel kunnen wor den voorzien. De eontrole. Teneinde een aaneensluitende eontrole te verkrijgen is het noodig, dat de admmistra- tie der belastingen een overzicht heeft van den tabakshandel en de tabaksindustrie in linn vollen omvang. Mitsdien sdirijft het ontwerp voor, dat ieder die tabak verbouwl of verliandelt of bewerkt, in het bezit moet zijn van een bedrijfsvergunning. De huisindustrie is onmqgelijk te conlro- leeren, en mitsdien is een fabrikaat-belas- ting als de voorgestelde, zonder verbod van li nisi nd us trie, niet nit te voeren... Met het oog daarop zijn in het wetsontwerp aan de fabriekstokalen en het werken in die lo- kalen zekere ei&chen gesteld, die het voort- bestaan der eigenlijke huisindustrie vrijwel onmogelijk zullen maken. Weliswaar wordt daardoor inbrcuk gemaakt op de persoon- 1 ijke vrijheid van een vrij groot aantal ar- beiders, doch ieder, die de ellendige toe- standen, welke in de huisindustrie bestaan, van nabij kent, zal de afsehaffing in het belang van de arbeiders zelf, toejnichen. Teneinde het toezicht te vergemakkelij- ken, wordt aan de fabrikanten de verplich- ting opgelegd om, desgevorderd, volgens voorschriften van den Minister van Finan- cien, hun fabriek van andere panden en erven af te scheiden, en daarin aanwezige deuren, vensters en andere openmgen af te slniten, en om in daartoe bestemde regis ters aanteekening te houden van de in- en uitslagen van grondstoffen, lialf-fabrikaten en fahi-ikaten, terwijl den ambtenaren der accijnzen de bevoegdheid is gegeven om per- sonen, die ieen fahriek verlaten, te visitee- ren en om een onderzoek in te stellen naar de herkoms.t en de bestemming van tabak, onverschillig in welken vorm, waarvan zij bet vervoer oonstateeren. Het tabakverbruik hier te lande. Het verbruik van sigaren, sigaretten en tabak en de sotm, die daaraan per jaar door de verbruikers wordt besteed, worden als volgt geraamd: Sigaren, 1.400.000.000 sluks met een gemiddelden kleinliandeLv prijs van 3 cent per stuk 42.000.000 Sigaretten van binnenlandscli fabrikaat, 200.000.000 stuks, met een gemiddelden kleiniiandelsr prijs van 3/4 cent per stuk 1.500.000 Sigaretten van buitenlandsch fabrikaat, 300.000.000 stuks, met een gemiddelden kleinhandels prijs van 1 cent per stuk 3.000.000 Tabak, 9.500.000 K.G., met een gemiddelden kleinhandelsprijs van 0,80 per K.G. 7.600.000 Toitaal 54.100.000 De ervaring, die elders bij verhooging van de belastinf op tabak is opgedaan, leert, dat van een matige belasting als de voor gestelde een groote duurzame vermindering van het verbruik per hoofd niet is. te ver wachten. Houdt men daarbij rekening met den normalen aanwas. der bevolking, dan mag binnen enkele jaren op een opbrengst van 6.000.000 worden gerekend. Een verdediging van de N. O. T. Naar aanleiding van een bespreking in het Engelsche Hoogerhuis, waarbij ook de N. 0. T. ter sprake kwam, heeft de Amster- damsche correspondent van de /Times" een onderhoud gehad met den voorzitter der N. 0. T. den heer Van Aalst. Deze wees er den correspondent op, dat Engeland van zijn overmacht op zee gebruik maakt om den rechtmatigen handel van Holland te belemmeren. Ware de N. 0. T. niet op- gericht en door de Engelsche overheid aan- vaard, dan zou de Hoilandsche handel totaal lam geslagen zijn en daarmee niet alleen ons industrieel en oeconomisch leven ge- schaad zijD, doch ook de levensmiddelen- voorziening ernstig zijn bemoeilijkt. De N. 0. T. is d»n ook voor ons land van groote beteekenis en waakt er zorgvuldig voor dat de verplichtingen, die haar door de geallieerden worden opgelegd, nauwkeurig worden nagekomen. Zij heeft thans 650 controleurs in dienst en dit aantal wordt nog steeds uitgebreid. Goud uit Engeland! In de laatste vier wcken is voor een kleine 10 millioen gulden aan goud uit Engeland naar ons land vervoerd; verdere zendingen kunnen in de naaste toekomst worden ver- wacht. In het Genlsche dagblad „V.ooruit" komt onderstaand bericht voor: „In de jongste vergadering der Neder- landsche Handelskamer te Brussel heeft de voorzitter, de lieer De Stoppelaer, zich sellerj) uitgedruikt tegen zekere Nedorland- sche uitvoerfirma's. Deze hebben naar Belgie minder waarde hebbende waren geleverd en de prijzen zon- der reden op schandalige wijze doen stij- gen. De goede faam dezer Nederlandsclie kooplieden heeft daardoor in Belgie zeer geleden". Voortzettiug der vergadering des namiddags 3 ure. Tegenwoordig die loden A. Visser, D. J. Dees, J. J. de Jager, R. Scheele, A. C. Lensen, M. Eijke, E. H. T. van Borssum Waalkes, D. Scheele, H. B. van Nes, R. E. G. Nolson en L. T. van Hasselt. Afwezig de heeren A. H. Donze en J. de Rruijne. (Vervolg). 20. Vaststellen van de begroeting voor 1910. De voorzitter vraagt, of een der leden al- gemeene beschouwingen wenscht te houden omtrent de begrooting voor 1916. De heer De Jager: Mijnheer de voorzitter, lict is mij niet mogelijk geweest de afdee- lingsvergadering tot de beliandeling der be grooting bij te wonen, anders zou ik daar- over mijne opmerkingen hebben gemaakt. Yergun mij, dit alsnog te doen. Het goed slot in 1914 was 8065,231/2, terwijl dit voor 1916 geraamd wordt op 606,72, alzoo in deze twee jaren eene ver mindering van ongeveer 7500. Nu werd in 1914 aan hoofdelijken omslag ontvangen f 37.562,71 en voor 1915 een bedrag toe- gestaan van f 46.000, alzoo eene vermeer- dering van inkomsten van f 8500,De vermindering van het batig saldo van f 7500 en de vermeerdering van inkomsten over 1915, maakt te zamen een bedrag van 16.000. In deze begrooting wordt het loon voor beerruiming f 200 hooger geraamd, de op- centen op grond- en personeele belasting zijn 200 hooger dan verleden jaar en wordt er 6000 meer aangevraagd voor den hoofdelijken omslag. Alzoo in drie jaren een totaal bedrag van 22.400. Voor het burgerlijk armbestuur wordt f 700 minder aan subsidie begroot, zoodat dit een totaal wordt van f 23.100. Nu staat daar tegenover, dat gemist wordt de opbrengst markt- en staangelden, zijnde 1473,50, benevens een bedrag van j 800 minder aan schoolgeld, dat dus een verlies- post is. Doch wanneer in aanmerking geno- men wordt, dat op hoofdstuk XV, artt. 1 en 2, de onvoorziene uitgaven, maar 1892,85 over is, ligt het toch voor de hand, dat ruim 4000 in deze begrooting is. opgeno men van den te verhoogen hoofdelijken om slag. Reken daarbij de 700, die minder geraamd wordt voor het armbesituur, de f 400 van de meerdere opbrengst van het loon voor beerruiming en opcenten op het personeel en de grondbelasting, dan is er ruim 5000 in deze begrooting voor de ge- wone uitgaven weggesmolten. De opbrengst van den hoofdelijken om slag was in 1914 J 37.000 en wordt nu ge raamd op 52.000, eene vermeerdering in vier jaren van 15.000, of, tegen eene rente van 4 o/o, een inkomstenvermeerdering van 375.000. Nu is hot waar, dat door een zekere ca tegoric in het afgeloopen jaar goede win- sten zijn gemaakt en dat de inzage van het kohier der rijks inkomistenbelasting eenig voordeel zal aanbrengen, doch dient in aan merking genomen te worden, dat de raad zich daarvan geen gouden bergen mag voor- stellen, aangezien deze belasting eene zeer wisselvallige zal wezen, en die, naar ge- lang het verloop van het jaar is, meer of minder zal opleveren. Tevens staat, met (dit overzicht voor oogen, de zaak zoo, dat een volgend jaar de hef fing van den hoofdelijken omslag weer met enkele duizenden guldens naar boven moet. Niemand die het zal wagen dit tegen tespre- ken, die eenigszins met den toestand op de hoogte is. Nu zal mien wellicht zeggen, het is mede oorzaak van den oorlog, doch daar mag niet alles op gestoken worden. Immers, voor het steun-comite komt maar een post van 1000 aflos en f 315 rente op de be grooting voor, zoodat dit niet de kwaal is. Vorige jaren is mij naar het hoofd ge- slingerd: u hebt de uitgaven helpen votee- ren en nu moet u ook zorgen de ontvang- sten te verkrijigen. Om daaraan te ontkomen, meen ik deze heschouwing te moeten leveren en beboud me bij de behandeling het reclit voor, tegen de begrooting te stemmen. Het komt mij zeer gewenscht voor, het bedrag van f 6000 voor den hoofdelijken omslag, niet daarop te verhalen, doch dit bedrag eenvoudig te leenen. Ik weet wel, dit is alles behalve aanbevelenswaardig, doch de nood dj-ingt en de bevolking mag m.i. geen zwaarderen druk opgelegd worden. Om steun bij de provincie en het rijk aankloppen is nog verkieslijker, wanneer dit gelukt, is men ten minste weer voor een jaar uit den brand. Een en ander meen ik den raad in over- weging te moeten geven. De heer Lensen vertrouwt, dat de voor zitter de reden van het stijgen der uitgaven en de daarmede gepaard gaande verhooging van den hoofdelijken omslag wel zal uileen- zetten. Hij moet echter ontraden, om het tekort, dat we nu op de begrooting hebben, in plaats van door verhooging van den hoofdelijken omslag tot 52.000, te vinden door eene leening bij den staat. Dat zou geen gezonde financieele politick zijn, want dat zal nog het eenige zijn, dat zal moeten geleend worden. Wellicht, dat de sommen, die we nu aan het steun-comit6 toestaan, na den oorlog nog op andere wijze zullen kun nen worden gedekt, maar het gaat toch volgens hem niet, om ook voor de gewone uitgaven te gaan leenen, dat moet toch ten slotte uit de gewone bronnen der gemeente worden gevonden en het zou dus maar alleen uitstel van executie zijn. De heer De Jager geeft te kennen, dat hij ook gezegd heeft, dat het niet aanbevelens- waard is, maar men kan er toch over den- ken, om eene buitengewone s.ubsidie aan het rijk te vragen. De heer Van Hasselt meent, dat een be sluit, om de middel(jn tot dekking der ge wone uitgaven te vinden door eene leening, de goedkeuring van gedeputeerde staten niet zou verwerven. De voorzitter acht het zeer gemakkelijk, om verschillende cijfers zoodanig te combi- neeren, dat zij het licht doen vallen op eene sichijnbare financieele moeilijkheid. Hij heeft hier over eene andere meening. Wat het groote batig saldo van 1914 be- treft, de heer De Jager weet zeer goed, dat dit fictief was en alleen ontstaan, door het niet ten voile gebruiken van geleend geld. Dat overschot is ook alleen aange- vvend voor het bestrijden van hijzondere uitgaven, o.( m. voor schoolbouw en andere doeleinden. Spreker wijst op verschillende uitgaven, die de laatste jaren genooien zijn, als ge- volg van wettelijke bepalingen, die de be grooting ook bezwaren. Dat de raad be- sloot de inkoopsom voor het pensioen dei- geaneente-ambtenaren te betalen, dat nu een paar jaren werkt, bezwaarde de begrooting met een paar duizend gulden. Er zijn nu enkele posten, die, wegens den oorlogs toe- stand, minder opbrengen, terwijl daaruit daarentegen thans uitgaven voortvloeden, waardoor die toestand nadeelig werkt en de algemeene toestand wel degelijk daaraan te wijten is.. Evenals in het private leven, is het dan ook noodig, om de uitgaven zooveel mogelijk te beperken. Dat dit wordt ingezien, daarvan geeft de begrooting blijk: er wordt alleen gezorgd, dat de gewone huishouding loopende blijft. Voor 3 jaren heeft s.preker hier eens een staatje medegedeeld, ter vergelijking van den toestand van Ter Neuzen met dien van an dere gemeenten. Toen bedroeg de s.cliuld per hoofd f 15. Niettegenstaande sederther- haaldelijk is geleend, is de schuld thans, wegens de afgeloste bedragen, gedaald tot 13,72 per hoofd. Als de gemeente met had behoeven af te lossen, zou tot vermin dering van de belasting kunnen worden overgegaan. Hij moet zich dus. eenigszins verzetten tegen de bewering, dat de toe stand niet rooskleurig zou zijn. Uit genoeimden staat, die de heeren in het verslag kunnen vinden, blijkt, dat, terwijl nu de aanslagen in Ter Neuzen koanen op 5,56 per hoofd, deze toen te Tiel bedroe- gen 5,50 en te Meppel 6, per hoofd, terwijl daar resp. f 20.907,40 en 23.000 wiard ontvangen uit het gemeentelijk gashe- drijf. Dan zijn we daar toch nog ver be- neden en kan redelijkerwijze niet gezegd worden, dat het er hier zoo slecht voor staat. De gemeente Haarlem heeft de belas ting verhoogd met J 47.000, dat is 63,2 ct. per inwoner, terwijl hier wordt voorgesteld J 7000, of 73 2/3 ct. per inwoner. Als we dan nagaan de uitgaven, die door buitengewone omstandigheden de begrooting drukken, en dat tevens door die omstandigheden de uit gaven minder blijven, dan kan niet gezegd worden, dat de belastingen zoo zwaar wor den. Spreker zou ook moeten ontraden, om het voiorbeeld van Zaandam en Ylissingen te volgen en een rijikssubsidie aan te vragen voor het dekken der uitgaven. Voor bur gemeester en wethoiuders zou dat ook ge makkelijk geweest zijn, om een zoodanig ire- drag op de begrooting te rarnen, maar het is in strijd met een goede financieele poli- tiek. Beter is het, den loop van zaken af te wachten, en, als dan mocht blijken, dat het noodig is, dan kan gedurende het geheele jaar 1916 nog altijd aangevraagd worden eene buitengewone subsidie in de kosten van het lager onderwijs. Hij herhaalt, tegen te spreken, dat de toe stand niet gunstig zou zijn en verklaart zich tegen leenen voor gewone uitgaven. Dat men eenigszins in moeilijkheden zit, is zegt spreker niet onze schuld, we moe ten dat moedig onder de oogen zien. De heer De Jager geeft toe, dat er tenge- volge van den oorlog op enkele posten f 2400 minder ontvangen wordt, maar daar- tegenover staat, dat er 400 meer wegens erfpachten wordt ontvangen, terwijl er toch 5000 voor den hoofdelijken omslag meer wordt gevoteerd. Hoe men het dus ook be- scbouwt, het staat vast, dat de gemeente zwaarder wordt gedrukt. Nu heeft de voor- zilter wel gemeenten aangehaald waar de hoofdeiijke omslag nog hooger is, maar dan zou er ook moeten nagegaan worden, of daar de opcenten op het personeel ook zoo lioog zijn dan hier. Er moet niet vergeten worden, dat hier van 5085 opcenten op het personeel worden betaald. De voorzitter wijst er op, dat f 1400 min der wordt ontvangen wegens markt- of staangelden, f 800 minder is geraamd we gens verkoop van faecalien en 1000 min der wegens schoolgeld, dat daartegenover op de begrooting is uitgetrokken 1000 voor aflossing eener leening voor het steun-co mite, f 300 voor rente diier som, f 800 voor grondwerk en f 500 voor aflossing der lee ning voor de motors.puit. Spreker acht de strekking van het beloog van den heer De Jager onjuist. De heer De Jager wijst er op, dat nu in drie jaren de hoofdeiijke omslag met 15.000 is vooruitgegaan, dat vertegenwoor- digt een bedrag aan inkomsten van 375.000. Of de inkomsten van de gemeentenaren ook met dat zijn vermeerderd? Het is mogelijk, maar hij meent het toch te moeten betwij- felen. De voorzitter wijst er op, dat in Winscho- ten de belasting bedroeg f 9,09 per inwoner, in Gorichem 6, de sehulden bedroegen in Ter Neuzen maar f 15 en in Winschoten 83 per inwoner, daar is de toestand dus, naar verhouding, veel ongunstiger. De toene- ming van den hoofdelijken omslag is een gevolg van verschillende uitgaven, waar- miede de begrooting in de laatste jareit be- zwaard is, zooals de pensionneering der ambtenaren, de motorbrandspuit, en ver schillende oorlogsuitgaven. De algemeene beraadslagingen worden ge- sloten en aangevangen met de artikelsge- wijze behandeling der begrooting, te begin- nen met de UITGAVEN. Hoofdstuk I. NadeeJige sloten van vorige jaren. Nihil. Hoofdstuk II. Bestuur der gemeente. Afdeding I. Jaarwedden, presenliegeld en schrijfloonen. 8475, Art. 2. Jaarwedden der wethouders. 600,-. De heer Eijke geeft te kennen, dat hij voornemens was, voor te stellen, dit be drag met f 100 te verhoogen, doch na de reeds gehouden besprekingen over jaarwed- denverhooging, verwacht hij daarvan niet veel resultaat. De heer Dees, wethouder, geeft, ook na- mens zijn collega, den heer Visser, te ken nen, dat zij, vooral onder de tegenwoordige omstandigheden, geen verhooging van sala- ris wenschen. Art. 5. Jaarwedden van de ambtenaren ter secretarie. 1880. De voorzitter deelt mede, dat omtrent dit artikel en de volgende, betrekking hebbende op ambtenaren der gemeente, in een der af- deelingen ter sprake is gekomen het toe- kennen van een duurtetoeslag, terwijl liier- bij ook ter sprake komt het verzoek van de ambtenaren ter secretarie, om verhooging van jaarwedde. De heer Eijke meent, dat vooral voor de kleine ambtenaren zeker wat gedaan be- hoort te worden. De voorzitter acht de vraag der ambte naren niet ongemotiveerd. De gemeente Ter Neuzen staat, wat de salarieering der ambtenaren betreft, achteraan bij gemeenten van gelijke grootte, zelfs bij kleine re. Het is wel nog kort geleden, dat men er een schepje heeft opgedaan, maar toen is men toch niet hooger gekomen dan de bedragen, die in andere gemeenten het minimum waren; die zijn inmiddeis ook vooruitgegaan, zoodat men nu weer lager staat. Hij zou eene algemeene verhooging van tien procent zeker billijk achten; dit is geen voorstel van burgemeester en wethou ders, omdat deze den raad, onder de hub dige omstandigheden, geheel vrij wiiden laten. Spreker is bereid, een overzicht te geven van de gevolgen, die eene dusdanige ver hooging zou hebben. De heer Eijke merkt op, dat, waar hij ge- sproken heeft van het verieenen van een dusdanigen toeslag, hij alleen het oog had op de ambtenaren, die minder dan 1000 inkomen hebben.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1