ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Prijsopgaaf No. 6299. Donderdag 11 November 1915. 55e Jaargang. Paarden- en Veemarkt. De Oorlog1. ABONNEMENT ADVERTENT!EN Teiefoon 33. Dit Blad verschijnt Maandag-, Woensdag- en VrpagaYond, nitgezonderd op Feestdagen, b(j de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. Paarden- en Veemarkt B1NNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. fiij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1-65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. wordt gevraagd voor het vepvoep en strooilng ter plaatse van Blikstraat (Ter Neuzen), van 6000 K.GL Macadam naar Othene. 7000 Poonhaven. 7000 Reuzenhoek. 6000 Val. 9000 Margaretlia. 5000 Reuzenhoek tot Margaretha. 6000 Eendracht. 9000 't Slachtplein (Dorp). Prijsopgaven worden ingewacht ten Ge- meentehuize van Zaamslag, voor of op 15 November a.s., voormiddags 10 uur. Zaamslag, 9 November 1915. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zaamslag, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. Yergadering van 9 November. Voorzitter de heer Mr. Goeman Borgesius. De heer Jannink, Voorzitter der com- missie, belast met het onderzoek der geloofsbrieven van't nieuwbenoemd lid voor het district Assen, den heer W. 0. A. Koster, brengt, volgens het verslag der H. Crt., rapport uit en adviseert tot toelating van genoemd lid. De heer Koster wordt vervolgens door den griffier binnengeleid, legt in handen des Voorzitters de vereischte beloften af en neemt, na door verschillende leden te zijn gelukgewenscht, zitting. De Voorzitter deelt mede, dat de centrale commissie heeft besloten, de Kamer voor te stellen, a.s. Vrydagmorgen 11 uur bijeen te komen om eenige ontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken. Aan de orde is het wetsontwerp tot het ruilen van grond met de gemeente Rotter dam in verband met den bouw van het nieuwe postkantoor en naar aanleiding hier- van wijziging der Post- en Telegrafiebegroo- ting. De heer Bichon van Llsselmonde maakt eenige onverstaanbare opmerkingen en de heer Spiekman dringt aan op mindere ge- heimzinnigheid van Regeeringswege met de bouwplannen, waarna Minister Lely ver- klaart, dat de Regeering voornemens is, aan den bouw er van de vereischte zorg te doen besteden, maar het stadhuis, in de nabijbeid waarvan het kantoor verrijst, te doen overheerschen. Het ontwerp wordt goedgekeurd. Aan de orde is het ontwerp tot subsi- dieering van den Kon. Holl. Lloyd inzake de onderhouding van den stoomvaartdienst tusschen Nederland en Brazilie en Argentinie. De heer Beumer betreurt, dat de Minister geen cijfers van goederen- en personen- vervoer naar en van genoemde landen heeft gepubliceerd. Het gaat de maatschappy niet kwaad, getuige de koers der aandeelen, en de andere groote stoomvaartmaatsehappijen hebben by de reorganisatie dier maatschappy de aandeelen gekocht en kunnen zelf wel bijpassen, als het noodig is. De Regeering heeft destyds belangrijken steun gegeven en daarvoor kosteloos vervoer der brieven- malen bedongen, maar er mag nu, mede in verband met den nood der tijden, geen aanleiding voor haar bestaan, een uitkeering als de voorgestelde aan den Lloyd te doen. De heer Jannink bestrijdt de bepalingen van het contract met den Lloyd. Wanneer de maatschappy er wel by vaart, behoeft zij geen bedragen aan den Staat te storten. Dan behoeft de Staat zich ook niet te verbinden tot uitkeeringen, als hij voordeel van de overeenkomst oudervindt, Minister Lely zegt, wegens ziekte van zijn ambtgenooc van Landbouw de verdedi- ging van het ontwerp op zich te hebben genomen en wijst er op, dat juist de bloei van den Lloyd voor de Regeering een bron van ingenomenheid is en tevens een waar- borg, dat de voorscbotten van den Staat zullen worden terugbetaald. Na repliek der heeren Beumer en Jannink en van Minister Lely wordt het ontwerp met 32 tegen 31 stemmen aangenomen. Aan de orde is het door den heer Eland voorgestelde wetsontwerp inzake de bevor- dering en het ontslag van officieren bij de landmacbt. De heer Jansen ontwikkelt enkele be- zwaren tegen het ontwerp, waarvan hij de hoofdstrekking overigens noemt het tegen- gaan van vertraging der promotie tenge- volge der mobilisatie, en stelt er prijs op, de meening des Ministers omtrent het wets ontwerp te hooren. Minister Bosboom betwist, dat de mobi lisatie de promotie vertraagt, en gelooft het tegendeel. De consekwentie der aanneming van het ontwerp zal bovendien zijn, dat talrijke categorieen van menschen met dergelijke klachten zullen komen. Ook wanneer het door den heer Eland ter ver- dediging van dit ontwerp aangevoerde waar zou zijn, zou er voor de Regeering nog geen aanleiding zijn geweest, een ontwerp van gelijke strekking in te dienen. De heer Duymaer van Twist bestrijdt het ontwerp op de door den Minister reeds aangevoerde gronden. De heer Eland trekt het ontwerp in, zwiehtende voor de argumenten des Minis ters van Oorlog. De heer Jannink, voorzitter der commissie belast met het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid voor Amsterdam IX, den beer van der Tempel, adviseert tot toelating van genoemd lid. Zoutacc($ns. Aan de orde is het ontwerp tot wijzi ging der wettelijke bepalingen inzake zout- accijns (vrijstelling van invoerrechten). De heer Arts bestrijdt het ontwerp, waar van de aanneming zal veroorzaken een be- voorrechting der importeurs van geraffineerd zout en een benadeeling der binnenlandsche industrie, waardoor 32 Hollandsche zout- ziederijen in haar bestaan bedreigd worden, terwyl hy meent, dat het niet aangaat, de invoerrechten op geraffineerd zout ten na- deele der schatkist geheel prijs te geven. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Gerretson een amendement heeft ingediend, strekkende slechts 2/s van het ge'importeerde zout vrij te laten. De heer Gerretson sluit zich aan bij de bestrijding door den heer Arts. De heer J. ter Laan betoogt, dat de Regeering met dit ontwerp haar doel voor- bijschiet. In plaats van bescherming der binnenlandsche industrie komt nu een te ver gaande bescherming der importeurs. Zij moeten echter gelijk staan bij hun con- currentiedit is te bereiken, wanneer voor 3/4 van het invoerrecht vrijdom wordt ver- leend. De heer Marchant betoogt, dat thans ten nadeele van een aantal industrieelen een heffing wordt geheven ten bate van eenige zoutziederijen in Nederland, niet ten bate der Nederlandsche industrie in haar geheel vindt ze plaats. Minister Treub verklaart, dat het argu ment betreffende het nadeel, dat de schat kist lijdt, niet opgaatimmers er is den laatsten tijd geen kilo buitenlandsch zout ons land binnengevoerd. De fabrieken, die zout noodig hebben, zijn overgeleverd aan de binnenlandsche raffinadeurs, welke er van gebruik maken om de prijzen eenzijdig vast te stellen. De hoeveelheid buitenlandsch zout, die ons land na de voorgestelde wijziging meer zal worden binnengevoerd, zal niet buiten- gewoon groot zijn, maar de wijziging zal tengevolge hebben, dat de onbeperkte macht der binnenlandsche ziederyen eenigermate verzwakt. Vandaar 't verzet der binnen landsche zieders. Overigens zullen de im porteurs er slechts weinig op vooruitgaan en in elk geval is dit zeer geringe nadeel onbelangryk, vergeleken bij bovenvermeld voordeel. Na repliek der heeren J. ter Laan, Ger retson en Marchant en van Minister Treub worden de algemeene beraadslagingen ge- sloten. De heer Sannes vraagt aan de Kamer verlof, tot den Minister van Landbouw eenige vragen te mogen richten aangaande de prijzen van eDkcle eerste levensbehoeften, in het bijzonder van melk. Op voorstel des voorzitters,wordt besloten, morgen over dit verzoek te beslissen. De voorzitter deelt mede, dat hij aan de Kamer zal voorstellen, ook Maandagmiddag half 2 bijeen te komen, waarna de ver- gadering wordt geschorst. Duitsche ballon neergekonien. Dinsdagmorgen omstreeks 11 uur is in het dorp Biggekerke (Walcheren) een Duit- sche kabelballon neergekomen, een kleine roodgeverfde ballon, zonder schuitje, die waarschijnlijk voor signalen diende. Hy kwarn uit zuidwestelijke richting. De ballon is door de militaire autoritei- ten in beslag genomen en geborgen. Mijnen. Uit IJmuiden meldt men aan de N.'R. Crt: De logger Nederland IL KW 166 is met geringe vangst naar huis teruggekeerd we gens het mijngevaar. De schipper deelde mee, dat op 52° 30' N.B. en 3° 10 O.L. in den vroegen morgen van 6 dezer eenige mijnen in de netten ontploften, waardoor hy genoodzaakt was de vleet te kappen. De stukken van een myn vlogen over het dekpersoonlijke ongelukken zijn daarbij niet yoorgekomen. Daar hij in de omgeving meer ontploffingen hoorde, keerde hij naar IJmuiden terug. Geen lood voor Nederland. De Shipping and Mercantile Gazette van 5 November deelt mede Een' hoeveelheid lood lag hier gereed voor verzending naa> ten Nederl. firma, die sinds jaren regelmatig lood uit Engeland betrok. De certificaten van de N. 0. T. waren in orde. Het lood zou alleen bestemd zijn voor Nederlandsch gebruik. Toen de papieren van deze zending aan het douane station kwamen, werden zij in beslag ge nomen, de „licence" ingetrokken en de verscheper voor verdere explicates naar het Ministerie van Oorlog gewezen. Verbod „uitvoer van (echniscli personeel". Men meldt ons d.d. 7 Nov. uit Oldenzaal In verband met den maatregel, dat me- taalbewerkers e. d. zonder toestemming het land niet mogen verlaten, worden zoo nu en dan door de controle van Rijkswege reizigers aangehouden. De vorige week werd o. a. een ingenieur de verdere reis naar Duitschland ontzegd, niettegenstaande hij aldaar reeds eenige jaren werkzaam en woonachtig was. Deze reiziger wendde zich telegrafisch tot den Minister en kon van deze nog tijdig een gunstig antwoord ontvangen, dat hij nog denzelfden dag verder kon reizen. Hedenmorgen werden 2 reizigers aange houden, die zich voor metaalbewerkers hadden aangemeld. Een daarvan werd uit den trein verwijderd. De ander was plotse- ling in een onbewaakt oogenblik verdwenen en had zich vermoedelijk verstopthij kon althans niet gevonden worden en zal wel in Duitschland zijn aangeland. (Tel.) Be algemeene toestand. Terwyl in Servie de Duitsch-Oostenryk- sche en Bulgaarsche legers geleidelijk het aanvankelijk doel naderen, de bezetting van den spoorweg van Belgrado over Nisj naar Tsjaribrod, het Bulgaarsche grensstation, is, aldus schrijft het Alg. Hbl., de Donau reeds geheel vrij gemaakt voor het scheepvaart- verkeer van Roemenie en Bulgarije naar Oostenrijk. Dit is van groote beteekenis. Uit Boecharest wordt aan de /■/Times" gemelddat de waterweg wordt gezuiverd van Russische en Servische mijnen, waar- mede Duitsche en Oostenrijksche zeelieden bezig zijn. Een Oostenrijksche flottielje, waarschijnlijk van Donau-mouitors, is te Turn-Severin aangekomen. Het vooruitzicht dat de waterweg zal worden geopend is van belang voor Duitsch land en Oostenrijk maar ook voor Roe menie. De ,/Times"-correspondent meldt ten minste uit Boecharest, dat dit vooruitzicht in agrarische krir.gen groote bevrediging wekt, daar de landbouw-belangen ernstig lijden, wij I de oogst van het vorige jaar en van dit jaar niet konden worden vervoerd ten gevolge van de sluiting der Dardanbllen en de schaarschte aan spoorwegwagens aan de Hongaarsche grens, waarschijnlijk ver- oorzaakt door militaire overwegingen, en door het verlangen van de Hongaarsche gentry, om het monopolie van den graan- verkoop in Duitschland te houden. De uit- voer van Roemeensch graan heeft feitelijk stil gestaan sedert het begin van den oor- log. Daartoe droeg ook het besluit van de regeering bij, dat voor de granen, die uit- gevoerd werden een uitvoerrecht moest worden betaald, gelijkstaande aan den prijs van het graan, dus van 100 pCt. der waarde. Dit heeft den graanverkoop uit Roemenie wel belemmerd. Thans is de regeling van den graanuitvoer gesteld in handen eener commissie, door den Minister van Landbouw benoemd deze commissie heeft minimum prijzen vastgesteld voor iedere soort land- bouw-producten en is met het geheele toe- zicht op den uitvoer belast. De opening van de vrije vaart op den Donau zal gelegenheid geven aan de scheep- vaart, om graan en andere landbouw- producten uit RoemeniS naar Oostenrijk en Duitschland te brengen, zooals de opening van de spoorwegverbinding straks gelegen heid geven zal om andere noodzakelijke behoeften van den Balkan en uit Klein-Azie naar de Centraal-Europeesche mogendheden te vervoeren. Wij wezen er reeds op, dat de tegenstand der Serviers, die in de eerste weken met onversaagden heldenmoed hebben gestreden, klaarblykelijk begint te verslappen. Dit is niet te verwonderen, nu de Servische troepen van drie zijden worden bedreigd. Door de overwinning, die de Bulgaren westelijk van Soko Banja behaalden, moet de voor de Serviers zoo belangrijke dalengte der Morawa ten zuiden van Sialatsj, worden ontruimd, die door den val van Nisj reeds in den rug werd bedreigd. De vereeniging der legers van Gallwitz en Bojadjef heeft een toestand doen ontstaan, die voor de Serviers een strijd met twee fronten noodig maakt, daar iedere aan val van het eene leger aan het andere de ge legenheid biedt den tegenstander in de flank te vallen. En door het overschrijden van de Golijska Morawa op drie plaatsen en den val van Kroesewatsj kunnen de legers van v. Gallwitz en v. Kowess in een breed front vooruitgaan, op den linkerflank gesteund door Bojadjef's leger, zoodat van een flan- keering door de Serviers in het Jastrebatsj Planina, een hoog, onbegaanbaar en woest bergland, geen gevaar bestaat. Van Nisj voert een goede straatweg naar het belangrijke punt Kursumlije, en van daar door het dal der Toplitza naar Prisj- tina. Deze weg is, bij den pas van den 873 M. hoogen Prepolatsj door talrijke be- vestigingen, zoowel op de hoogte als in de Ruadrska Planina versperd. Doch in het zuiden, uit het gebied van Katzanik en Gnjilane, rukt het in Macedo nia opereerende leger van generaal Tonorof tegen Pritsjina op, waardoor de terug- tochtsweg der Serviers zeer ernstig bedreigd wordt, daar de Bulgaren reeds dichter bij het Amselveld (Kosowo Polje) staan dan de Serviers. Het Servische leger, dat door zyn krach- tigeu tegestand den opmarsch der Duitsch- Oostenrijksche legers slechts poogt op te houden, om de geallieerden tijd te geven uit het zuiden op te rukken, ten einde te zamen de indringers uit Servie te verjagen, zal waarschijnlijk pogen over Novibazar naar Montenegro terug te trekkenmaar dan moet het er rekening mede houden, dat die terugtochtsweg door Von Kowess, die snel uit het noorden oprukt, wel eens kon worden afgesneden. En de terugtochtsweg naar het zuiden, waar het Servische leger zich met de geallieerden zou kunnen ver- eenigen, dreigt door de Bulgaren te worden versperd. Zoo wordt het Servische leger steeds meer gedrongen naar den eenigen uitweg, op Albaneesch of Montenegrijnsch gebied. Of de weg naar Albanie nog lang open zal zyn is echter te betwijfelen. De Itali- aansche oorlogscorrespondent Magrini, die het Servische hoofdkwartier te Ferizowitsj bezocht, meldt, dat hij daar ontvangen werd door majoor Zwetbowitsj in een salonwagen, achter een locomotief gekoppeld, die als bureau voor den gen9ralen staf dient. De majoor zeide, dat de toestand voor Servie wel moeielijk is, daar het zich naar vier fronten moet verdedigen. Want in het westen staan de Albaniers gereed om een revolutie te beginnen, en de verbinding tusschen Oud-Servie en Nieuw-Servie is nog slechts mogelijk over Albanie, daar de Bul garen met 100.000 man in Macedonia op- rukken. XSSS Hoewel de //Temps" zegt, dat de beslis- sing toch per slot van rekening in Frankrijk moet vallen, is wat in den Balkan gebeurt voor het oogenblik het voornaamste; noch in Frankrijk, noch in Rusland worden ge- vechten geleverd of operaties ondernomen, die van eenig gewicht zijn. De pogingen der Duitschers, om Duna- burg en Riga te nemen, gaan slechts zeer langzaam vooruit. Er worden aanvallen gedaan en afgeslagen, maar in de posities verandert dit weinig. Evenmin als de ge- vechten bij Tsartorysk in staat zijn een groote wijziging in de stelling der Duitsch- Oostenrjjksche troepen van v. Linsingen te brengen. Ve«*spill«ng van vieesch en geweerpatconen. Het parlementslid John Hodge, die pas uit Frankrijk is teruggekeerd, heeft aan een vertegenwoordiger van de //Times" medegedeeld, dat er aan het front schandelijk veel vieesch en munitie wordt verspild. Men vindt bij de loopgraven massa's bussen vieesch, die overschieten en niet terugge- haald worden. Als oorzaak wordt opge- geven, dat de dagelijksche vleeschrantsoenen te groot zijn, nl. byna 31/;, ons per man en per dag, terwijl bovendien bij de ver zending geen rekening wordt gehouden met de vermindering van het aantal manschappen tengevolge van ziekte en zelfs voor ge- wonden en gesneuvelden nog rantsoenen worden gezonden. Het verlies aan munitie ontstaat doordat de soldaten om hunne patronen gemakkelijk bij de hand te hebben ze in de wanden der loopgraven steken en ze by de aflossing vergeten eruit te nemen. Dientengevolge raken ze zoek en worden in de modder getrapt. Op deze wijze gaan millioenen patronen verloren. Sommige officieren hebben er iets op gevonden en controleeren hoeveel hij er verschoten heeft, om op deze wijze vast te stellen of en hoeveel patronen verknoeid zijn. Belgie. De Keulsche correspondent van De Tyd, die goed op de hoogte is van hetgeen in centrumskringen omgaat, zegt dat over dat- gene, wat met Belgie na den oorlog zal moeten geschieden, een vaste meening in den boezem van het centrum bestaat. Belgie zal onder scherpe controle moeten te staan komen, maar de monarchie zou her- steld kunnen worden. Daar is men in centrumskringen zeer voor. Men houdt er zich van overtuigd, dat als Duitschland niet de militaire en economische controle over Belgie op zich neemt, zeer zeker En geland dat doen zou. Een Engetsch stoomschip assn- gevallen sEoop drie Ouitsche viiegmachines. Het Liverpool journal of Commerce ver- telt hoe het s.s. //Avocet", behoorende tot de //Cork Shipping Company" op zyn reis van Rotterdam naar Manchester wist te ontkomen aan 3 Duitsche viiegmachines, die het aanvielen en in den grond wilden boren. Het was in den morgen van 30 October om 11,15, dat 3 viiegmachines werden waargenomen, komende van de Belgische kust. Een daarvan was een groot slag vliegtuig. Binnen een paar minuten cir- kelden zij boven het schip en het slag vliegtuig liet de eerste bom vallen, die omstreeks 15 voet van het schip af in zee terecht kwarn. De uitwerking was vreeselijk, vlammen stegen uit de zee op te midden van een waterkolom van wel 50 voet hoogte en op de oppervlakte van het water bleef een zwarte vlek achter van wel 30 voet middellijn. In het geheel vielen er 36 bommen, alle dicht bij het schip, sommige op niet meer dan 7 voet afstands. Na aldus oogenschijnlijk al zijn bommen verbruikt te hebben, nam het slagvliegtuig stelling aan bakboordzijde en opende het vuur op de brug uit een machiuegeweer. Op de zijde en het dek van het schip en in het water sloegen de kogels neer als een hagelbui. Een dear der hut van den chef-machinist werd doorboord en zijn bed lag vol glas- scherven. - Het slag-vliegtuig, dat met veel bedre- venheid werd bestuurd, viel aan uit een hoogte van 800 a 1000 voet. Soms vloog het voor het schip uit, keerde dan terug om het te ontmoeten en als het'even wij dig er mee was, liet het zijn bommen vallen Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat in die gemeente zal worden gehouden op Woensdag 17 Novem ber l()lo, zooals breeder bij aanplakbiljetten is omschreven. Ter Neuzen, 8 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. TWEEDE KAMER.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1