De Oorlog GEMENQDE BERICHTEN. Handeisbericliters, bewaiings-commissie beteekent ook niet veel. Anderen, wier liofstede buiten den kring viel, konden met liun vee wel komen om te weiden, op plaatsen, die voor de in de gemeente Hoek wonenden uit die omge- ving verboden was. Nog meerdere Leden geven hunne ervaring op dit gebied ten beste, waarop ten slolte wordt besloten bij den Minister van Land- bouw .aan te dringen op wijziging der be- palingen, met dien verstande, dat alleen zullen worded afgemaakt de dieren van welke wordt geconstateerd, dat ze aan mond- en klauwzeer lijden, en dat zal ver- vallen bet verbod van weiden van het vee voor de aangrenzende hofsteden. Er wordt nu ook volkomen gezond vee afgemaakt en al wordt de waarde van zoo'n beest op dat oogenblik vergoed, zoo krijgt de land- bo uwer toch geen vergoeding voor de be- drijfswaarde die zoo'n dier somtijds voor hem bezit. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Oe algemeene toestand. Een telegram van de officieuse ,/Agence Bulgare" meldt, dat een Bulgaarsche divisie Nisj, de tweede hoofdstad van Servie, binnen- rukte. Dit is schrijft bet Alg. Hb!. een belangrijk succes voor de Bulgaarsche en Centraal-Europeesche mogendheden. Nisj toch, een sterke vesting in het Servische rijk, is een knooppunt van de spoorwegen naar Belgrado, Konstantinopei, Saloniki en Radoejewatsj, is de tweede stad van Servie en heef't voor de Duitsch-Oosten- rjjksche legers nog de beteekenis, dat het de gelegenheid opent, om de verbinding tot stand te breugen tusschen Belgrado en Tsjaribrod, het Bulgaarsche grensstation, waardoor de directe verbinding tusschen Berlijn en Konstantinopei wordt verkregen, en de gelegenheid wordt geopend voor de Duitschers om Konstantinopei te bereiken en den Turken hulp te brengen en tevens om uit den Balkan, uit Turkije, uit Klein- Azie, de levensmiddelen en voorraden aan te voeren, die in Duitschland en Oosfenrijk beginnen te ontbreken. Nisj ligt aan de Nisjawa, een riviertje dat 12 K.M. westelijk van de stad in de zuidelijke Morawa stroomt. In de nabijheid van de tegenwoordige stad Nisj ligt het dorp Brzibrod, waar de overblijfsele'n van het oude Nisus gevonden worden. In de zevende eeuw was N.sj Bulgaarsch in het einde der 12e eeuw werd het door de Serviers ingenomen. In 1375 werd de stad door de Turken genomen, in 1443 door de Hongaren, onder Johann Hunyadi heroverd. Sedert was de stad Nisj her- haaldelijk het tooneel van strijd tusschen de Turken en Oostenrijkers In 1689 ontnam markgraaf Lodewijk van Baden de stad aan de Turken, docb in het volgende jaar werd zij weder heroverd, en eerst in 1737 door von Seckendorf weder teruggenomen. Nog in hetzelfde jaar moest generaal Docbat de stad weer aan de Turken afstaan. Niet ver van Nisj zijn de overblijfselen der redoutes, die de»Serviers in 1809 op- richten, in hun strijd om de onafhankelijk heid, en waarin Stephan Sindjelitsj zijn troepen met de Turksch leger, die bij de bestorming er in waren doorgedrongen, in de lucht liet viiegen. Na den terugsiag, dien de Bulgaren in het Nisjawa dal ten W. van Bela Palanka ondervonden, is de bezetting van Nisj het bewijs, dat de zuidelijke Bulgaarsche cokmne, die over den Goelsjanka aanrukte, de Serviers met afsnjjding bedreigde, zoodat deze zich op Nisj moesten terugtrekken en hun succes niet konden voortzetten. Thans hebben de beide Bulgaarsche afdeelingen de gelegenheid gekregen, zich bij Nisj te vereengen In het zuiden zijn de Bulgaren van de Yardar-linie en Wranja naar de lijn KroesjewoMonastir, en de lijn Prizen Pristina opgerukt en hebben daardoor de Servische troepen in het zuiden afgesneden van de hoofdmacht en naar de Grieksche grens gedruktuit het westen rukken de Oostenrijkers uit Visjegrad in Bosnie op, om die afsluiting te voltooien. De strijd in Servie heeft nu een beslissend karakter gekregen en zoo de geallieerden er nog willen optreden, moeten zij dat wel heel snel en met groote macht doen. Trouwens, in de #Manch. Guardian" wordt dat nog eens duidelijk uiteengezet //Of wij den verloren tijd kunnen inhalen, kan niemand met zekerheid zeggen. In den oorlog geschiedt dit zelden. All delays in war are dangerous". Maar wij zullen het uiterste beproeven. Wij weten, dat generaal Joffre alles gevoelt voor een veld- tocht in Macedonie en zijn naam als strateeg staat zoo hoog, dat wij wel kunnen aan- Duna en ten zuiden van de Pripjet voort- gezet zonder tot belangrijke wijzigingen aanleiding te geven. Deze toestand geeft den militairen mede- werker van de ,/N. Ct." aanleiding tot de volgende beschouwing die in dezen wan- hopigen tijd, waarin de uitkomst steeds minder duidelijk, steeds verder af sehijnt te zijn, tenminste het voordeel heeft een lichtstraal te werpen in de duisternis die ons omringt z/Het kan wel verbeelding zijn en een gevolg van de neiging om te gelooven, wat men hoopt, maar tocher is, al zou de rede van den Franschen premier Briand dat niet doen gelooven //vrede in de lucht." z/lk althansgevoel dat zOo en breng dit in verband met de buitengewoon geringe actie op de verscbillende groote slagvelden. Ik meen thans het verscbijnsel waar te nemen, dat ook bij vroegere oorlogen werd geconstateerd dat de legers met het beeld van den naderenden vrede voor oogen hun huid even zorgvuldig gaan spnren, als zij die daarvoor bereidwillig blooi .Jden. On- merkbaar kruipt dan dat gevoel van zelf- behoud van de onderste lagen van het leger tot de allerhoogste omhoog. De manschappen, de troepen, die nog gespaard zijn gebleven hopen nog van het geluk, dat de vrede ook hun zal bieden, te genieten de aanvoerders zien er tegen op onder die omstandigheden nieuwe oilers van hen te vergen. Het is als een com- promis, waarover niemand durft spreken en er groeit een illusie, waarvan niemand rept, maar waar alien aan denken wat zal het heerlijk zijn uit de verschrikking der loopgraven naar het rustige, veilige leven thuis en in het garnizoen terug te keeren voorzichtig nu, anders beleven wij dat niet- En elk vredesgerucht wakkert die illusie aan daarbij kornf, dat iedereen langzamer- hand meer dan genoeg krijgt van dit even moorddadige als vruchtelooze vechten en ook daarom hartstochtelijk naar het einde verlangt. En daarom rusten wellicht bijna overal de wapeuen, worden de krijgs- verrichtingen overal tot een minimum be- perkttreedt onmiskenbaar verslapping in.'' nemen, dat hij tot dit besluit niet zou gekomen zijn, zonder een duidelijk plan de campagne in het hoofd te hebben". De hoop op steun van Griekenland en van Roemenie is echter nog steeds zeer ge- riog en de strijd in een woest berglaud, als Zuid-Bulgarije is, zonder voldoende mid- delen voor aauvuliing en verzorging der troepen en voor het aanvceren van de ont- zettende hoeveelheden ammunitie die de tegenwoordige oorlog eischt, is de geal lieerden hebben dat aan de Dardanellen ondervonden hoogst bezwaarlijk. De strijd over het gehe.ele uitgestrekte oorlogstooneel in Frankrijk en Rusland blijft nog steeds zeer onbelangrijk. Behalve dan eenige gevechten om loopgraven in Champagne, waarvan het Duitsche leger- bericht meldt, dat zjj tot bezetting der loopgraaf leidden, die de Fiansehen nog steeds in handen hadden, is er op het westeljjk oorlogstooneel niets meldens- aardigs voorgevallen. En in Rusland wordt de strijd aan de Oe over het doei wan dam osrlijg en den vrede. Men zou meenen, zegt de Vorwiirts, dat na 15 maanden oorlogvoeren op een wijze zoo bloedig als de wereldgeschiedenis het nimmer heeft gezien, de staatslieden een precieser antwoord op de vraag zouden weten te geven//Hoe wordt het recht hersteld Hoe krijgen wij een duurzamen vrede Men zou eveneens meenen, dat deze staatslieden den volkeren duidelijker vertelden waarom zij eigenlijk hun bloed vergieten, welk doel men zich gesteld heeft, in het korfc, om welken prijs het gaat, Verdediging van het vaderland, vrijheid. recht, cultuur dat alles is thans niet meer voldoende. Dat zijn slechts woorden waar bij de een zich dit, en de ander dat denkt, en het begintwairiijk tijd te worden, helderder en versiandiger taai te spreken. Het ziet er echter naar uit, alsof beide partijen vreezen, elkander hun plaunen bloot te leggen, want het zijn immers niet alleen Frankrijk en Engeland, die hun oorlogsdoeleinden en hun vredesvoorwaarden in ondoorzichtbaren nevel hullen de Duit sche regeering is niet minder terughoudend en ook zij heeft zich, waar het het doel van den oorlog betrof, op een wijze uitgelaten, die voor solaaten, wien voor een storm- aanval moed ingesproken moet worden, wel op de goede plaats is, maar die nocb in het eigen laud, noch daarbuiten de noo- dige helderheid verspreidt over Duitschlands uiteindelijke bedoelingen. Juist nu worden weer alle in het buitenland in omloop zijnde berichten over vredesverlangens en vrede- bemoeii'ngen van de Duitsche regeering officieel voor valsch verklaard. Biilow is in Zwitserland voor herstel van gezondheid, en Solf is in Holland, waar hij dierbare vrienden bezoekt en weer eens heerlijk witte- brood kan eten. Het is ook niet waar, dat de rijkskan- selier tegenover Jan, Piet of Klaas als vredesvoorwaarden de Belgische Maaslinie, de annexatie van Koerland en een schade- vergoeding van 30 milliard als eisch heeft gesteld. Goed zoo! We hebben thans 12 maanden lang precies gehoord, wat niet waar is. Kan men nu ons kwalijk nemen, dat wij nu wel eens gaarne zouden willen hcoren, wat wel waar is, wat de Duitsche regeeriug als doel van den oorlog beoogt Het gaat toch op den duur niet aan, dat de eene slag op den anderen volgt, dat onze mannen steeds naar nieuwe oorlogstooneelen worden gebracht, zonder dat de volkeren te weten komen, wat er eigenlijk moet ge- schied zijn en wat er bereikt moet zijn, willen de vredesklokken wederom luiden De auderen, zoo geeft men ons ten ant woord, moeten om vrede vragen, want wij zijn de overwinnaars. Maar jammer genoeg voor ons voelen die anderen zich niet als overwonneDen en op die manier komt men niet tot eenig resultaat. De oorlog gaat voort in het oneindige, omdat beide partijen schuwen, hun voorwaarden scherp te om- lijnen en uit te spreken, uit vrees, dat het bekendmaken van het einddoel voor zwak- heid zou worden aangezien. Het kan dus zoover komen, dat deze oorlog zal eindigen met de volledige uitputting van alien, om dat niemand wil zeggen, welke voorwaarden vervuld moeten zijn, om er een eind aan te maken. Zal dat verhinderd worden, dan moeten de regeeringen eindelijk hun alge meene phrases in den sieek laten en met een positief programma voor den dag komeD. Zijn zij zelve door de verschillende wissel- valiigheden van al deze veltochten in de war gsraakt, dan moeten de sluizen van de openbare welsprekendheid geopend worden. Dan zal er spoedig helderheid zijn en, naar wij hopen, vrede, @eivechtsn isra Vlaanderen. Uit Gont wordt, d.d. 3 November gemeld In Vlaanderen is het weer tot bloedige botsiugen gekomen. De Belgen hebben tegenstander opnieuw getoond, dat zij waak- zaam zijn en er niet aan denken den weg naar Duinkerken prijs te geven. De voornaamste gevechten zijn om Pil- kem en St. Julien, bij peren, geleverd. Hier en in de omgeving komen groote transporten gewonden aan. Binnen een week zijn niet minder dan acht scholen ontruimd, teneinde als hospi- taal te worden ingericht. In Deynze alleen worden thans 1300gewonde, verpleegd terwijl in het stille LaDdeghem een hospi- taal voor herstellende officieren is opgericht. Door het onafgebroken ';bu!deren der ka- nonnen spreekt de bevolking over niets an ders dan bet front. In de bosschen van Houthulst, niet ver van Langemarck, is dezer dagen een zwaar Duitsch kanon onbrnikaar gemaakt door eenige bommen uit een aeroplane der geal lieerden. Twee manschappen verloren daar bij het leven. De bosschen van //Houthulst" werden deerlijk gehavend, evenals die om Coucke- laere en het Praatbosch bij Kortekeer. Het water van het Ysergebied rijst weer. Let?esismidd©8en in Pesir,ijs. De Matin klaagt over de snel klimmende prijzen van de levensmiddelen in de Parijsche z/Halles". Er zijn al luide protesten ver- nomen van de wederverkoopsters, die er de dagelijksche koopwaren kwamen inslaan, en het blad vreest voor erger gevolgen. De oorzaak van de Prijsstijging wordt gezocht in verminderde aanvoeren uit de provincie en de afkoeling van het weder. Een efiuskbffio■3:»©ntdekkef,. Volgens Amerikaanscke bladen heeft men, naar de uit Frankrijk teruggekeerde inge- nieur eD uitvinder William Dubi hen be- richt, met een door hem uitgevonden duik- boot-ontdekker aan de Fransche kust proeven genomen, welke goede uitkomsten moet hebben opgeleverd. Men zou de schroeven der duikboot op een afstand van 50 mijlen gehoord en ook de richting waarin zij zich bewoog, gevonden hebben. Het Naatste door middel van twee andere toestellen, die op een afstand van 6 tot 10 mijlen aan de kust waren opgesteld. Het gedruisch der schroeven werd door een op een microfoon gelijkend instrument opgevangen en versterkt. De grootste moeilijkheid zou zijn veroorzaakt door de vreemde geluiden waardoor het vernemen van het gedruisch der duikboot gestoord werd. Met een in richting gelijkende op die, welke bij de draadlooze telegrafie ge- bruikt worden, moet het echter gelukt zijn, de vreemde geluiden af te leideu. E®n uit winding tegen Zeppelins Dr. Lee de Forest, een Amerik'aaDsch ingenieur, heeft een toestel geconstrueerd, dat de nadering van Zeppelins aankondigt. //Mijn uitvinding, die ik thans aan het oordeel van de Engelsche regeering heb onderworpen, heeft afweer en niet ver- nietiging tot doel", vertelde dr. de Forest aan een Engelsch journalist. //Zij zal de komst van Zeppelins tijdig meedeelen en het zoodoende mogelijk maken hen te be- strijden met luchtschepen en vliegmachines voordat zij eenige schade kunnen aanrichten. Mijn toestel vangt door middel van een speciale microfoon de door de Zeppelins veroorzaakte luchtgolven op. Deze lucbt- golven worden met behulp van een toestel, waarvan ik het geheim niet vertel, zoodanig versterkt, dat zij geregistreerd kunnen worden. Het systeem laat zich vergeiijken met dat, hetwelk bij de Engelsche marine ter waarschuwing tegen onderzeebooten in gebruik is. 's Nachts werkt het beter dan overdag, omdat er dan minder bijgeluiden zijn. Om begrijpeiijke redenen kan ik niet in nadere bijzonderheden omtrent mijn uitvinding treden. Alleen kan ik zeggen, dat het met voordeel een lucht-wacht tusschen Londen en de kust kan vervangen. Hoe zwak de elektrische stroom ook is, die door de microfoon wordt opgevangen, door mijn uitvinding is het mogelijk hem duizendmaal te versterken. met drie geladen wagens bleven deze op de brug onbeweeglijk staan. Toen heeft men een locomotief gerequireerd om de wagens tegen de brug op te duwen. Ook dat ging goed, maar toen men terugreed, gebenrde liet ongeval. Wat van het ongeval de reden is, weet men nog niet maar bij de ver- sterking van de brug is er niet op gerekend dat ook locomotieven over de brug zouden moeten rijden, zoodat het niet onmogelijk is dat door de ongelijke belasting "de locomotief weegt 12.000 K.G. en iedere ge laden wagen 8500 K.G. het ongeval heeft plaats gehad. De vlicgeraanval op de „Dottorel". Een oude bekende in de Rotterdamsche haven, de beurtboot Dotterel", van de car- gadoors Philippus van Ommeren en van Es Co., is Vrijdagnacht een paar mijlen van den Noordhinder, aangevallen door twee Duitsche vliegtuigen, een ae>-oplaan en een hydroplaan. t W as omstreeks drie uur in den narnid- dag, toen de verschijning van de beide oorlogsvogels de bemanning van de//Dotte rel die voor 't eerst zoo'n avontuur mee- maakte, opschrikken deed. In wijde kringen zweefden de vliegtuigen om hun prooi, telkens trachtend om loodrecht boven den stoomer keen te zeilen en een bom te werpen. WTat herhaaldelijk geschiedde. Wel vielen de bommen maar enkele meters van het in zigzag-koers varende schip, doch een kompleten treffer wisten de vliegeniers niet te maken. Alleen een luchtkoker en een der reddingbooten werden door zoo'n bomscherf beschadigd. Wierpen de vliegtuigen geen bommen, dan schoten ze van uit de verte met hun machine-geweren, welker gehamer de aan 't dek gekomen bemanning duidelijk hoorde, zonder op te merken dat het schip telkens en telkens getroffen werd. Alles lette in spanning op de vallende bommen, maar op het geweervuur werd weinig acht gestagen. Van boord van de //Dotterel" schoot men met een tweetal geweren op de vliegtuigen, doch toen dat speiletje wederzijds zoo'n veertig minuten liad geduurd, en 't begon te donkeren, kwam kapitein Shelly op het idee om een paar van de vuurpijleti, die voor noodsein bestemd zijn, af te schieten. Toen dit vuurwerk krakend en knetterend in de lucht uiteenspatte, schenen de vlie geniers genoeg te krijgen van het geval, althans ze trokken af. Zooals gezegd, had men aan boord van de Dotterel" van geweerkogels niet veel bespeurd. De eerste werd pas omdekt, toen men voor den Roiterdamschen wal kwam. Toen bleek 'n pijp lek en in het lek stak een misvormde puntkogel van staal, met een bronzen mantel, ongeveer drie centi meters lang. Na deze ontdekking ging men verder zoeken, en vond het schip op tal van plaatsen geraakt. De dikke stalen scheepswand was zelts geheel doorboord hier en daar. Geen wonder dat een der stokers, die krib lag, en de schoten tegen hoorde, zulks niet psettig vond. Overigens was naar de kapitein zei de bemanning meer nieuwsgierig dan ang- geweest, al voelt men zich uitteraard niet in een Zondagsche stemming bij zoo'n avontuur. Naast den kogel, waarvan bierboven sprake was, had een der ofBcieren nog een ander projectiei gevonden, een stalen kogeltje van revolverformaat. Overigens is, gelijk gezegd, 't avontuur van de //Dotterel" wonder boven wonder goed afgeloopen. De kapitein kou dan ook in dit opzickt de gelukwenschen aanvaar- den van den Britschen consul, aan wien hjj omtrent het gebeurde uitbrengen. in zyu den wand rapport is wezen De schipbrug te Arnliem. Met een groot personeel heeft men Don- derdag den geheelen dag doorgewerkt om de locomotief en de wagens van de gedeel- telijk gezonken schiporug te Arnhem op den begacen groud te brengen. Vooral het naar boven brengen van de 12.000 K.G. zware locomotief kostte moeite. Yrijdagochtend met den marktdag als een paar honderd zwaar beladen wagens van de Betuwe plegen te komen, ondervorid het verkeer groote moeilijkheden, omdat alles per pont overgezet moest worden enopdepont niet meer dan acht aaugespannen wagens plaats kunnen viudeD, terwijl bovendien het pontverkeer door het scheepvaartverkeer telkens vertraging ondervond. Naar het zich laat aanzien, zal het nog wel eenige dagen duren voor het verkeer weer op de gewone wijze kan plaats vinden. De aangewende poging om de gezonken brugschepen te lichten door ze leeg te pompen heeft geen resultaat gehad, zoodat waarschijnlijk hulp van elders zal moeten komen. De proefritten waren begonnen op de wijze, waarop dat ook in de toekomst zal moeten geschieden, n.l. door de wagens over de brug te halen met een lier ge- dreven door een electrischen motor. Met een wagen geladen met pulp ging bet goed, doch toen men de proef berhaalde HuLR, 8 Nov. 1915. Middenprijs per 100 KG. Tarwe 13,— a y 14, Rogge (nieuwe) 12,— a /13-, Wintergerst 13,50 a f\4,Zomergerst 12,50 a f 13, Haver 13,— a 13,50, Erwten f'll— a 29,—, Witieboonen 28,— a 30,—, Bruine boonen 27,'a J 28,Duivenboonen 23,a f 24, Paardenboonen 19,— a 19,50, Boekweit Lijnzaad 30,— a 31,—, Aardappels /2,75 a f 3,25. Koolzaad per zak van 106 liters a f Boter per kilo 1,35. Eieren per 26 stuks 2, Ter weokmarkt waren aangevoerd 4 stuks rund vee, 21 varkens en 0 schapen, waarvan verkochl 3 stuks rundvee, 14 varkens. Rotterdam, 8 November. Graanmarkt. De Noord-Amerik. Ter- mijnmarkt is voor Tavwe 3/g hooger. Mai's nominaal. Meel en Petroleum prijshoudend. Lijnzaad is scbaarsch door slechten aanvoer. Koolzaad onveranderd, Rijst kalm. Binnen!. granen dobberen op de oude prijzen. Heden was er alhier veiling van circa 250 tons La Plata Mais, min of meer be- schadigd. In Dordrecht, dat voorheen nogal bes teekenis had voor den graaribandel, wa- vorige week aanvoer en handel van te weinig beteekenis om noteering te kunnen opmaken. Alie schepen kunnen thans de Ma'is lossen. Buitenl. Granen. Rogge per 2100 kilo La Plata 302 a /310; Western 2e 305 per 2100 kiloGerst La Plata 264 Voedergerst Amerik. 235 Zware Californische f 300 Amerik. Ma'is mixed 205 a 220 La Plata 196 a 210 Witte puike Natal 230 per 2000 kilo; Boekweit prima State 350 per 2100 kilo Haver 11,50 a 12,— per 100 kilo. Meel. Op Maandag 15 dezsr veiling te Amsterdam namens regeering van 75,000 balen Amerik. TarwebJoem. Prijs^ voor patent f 19,en van Straight f 18,25. Binnenl. Granen. Tarwe 11,75 a 13,Rogge geen marktGerst Winter /14, a/15,Zomer/13,~a/14,— Chevalier 15,50; Haver 13,if 14, per 100 kilo. Witte Boonen 23,— a 25,— Bruine Boonen puike 20,a a 22,Mindere 15,— a 17,— Duivenboonen 17,— Paardenboonen 15.a f 16,Kroonerwten f 20, a f 22,per hectol. Veemarkt. Runderprijzen 88 a 102; Ossen 86 a 100; Stieren 80 a 92 Kalveren 90 a 100Schapen 72 a 80Varkens bb a 96 licht soort, 68 a 70 cent per kilo. Melkkoeien 185 a 375 Kalfkoeien 200 a 395 Stieren f 140 a 270 Vaarzen 120 a 200 Pinken f 90 i f 130 Graskalveren 35 a 90 Vetle kalveren 70 a 90 Fokkalveren 16 a 26; Nuchtere 12 a 16 Biggen 14,a 22,Slacktpaarden 90 a 170 per stuk. Aardappelen Zeeuwsche jammen f 3,25 Zeeuwsche en Geldersche blauwe 3,~ a f 3,25 Bravo's f 3,— a f 3,20 Zeeuwsche Eigenheimers 2,75; Brielscbe Kralen 3,— a 3,25 Red Stars /2..50 a /2,80 Poters 2,25 a 2,50 per mud. Boterprijzen in vaten 60 a 64; Stukken van V, kilo 80 a 85 cents. Zoetemelksche Kaas 50 a 58 ner 50 kilo. Leidsche Kaas le 45 a 47 2e f 41 a 44 per 50 kilo. Eieren f 9,a 9,75; Amersfoort 9,25 a 11,— Deventer 9 50 a 10,50. Vlasbeurs. Blauw Holl. 3,80 a /5,25 Gioningsch 5,— a 6,— Holl. geel f 6,20Zeeuwsch wit f 4,50 per steen. ^Juin 7,50 per baal. Lijnzaad 35,— a /42,— Koolzaad als voren. Ivanariezaad 22,50 a 23,50 per 100 kilo. Karwijzaad 28,— a 29,- kilo. Amerik. per 50 loco per 100 a 10 cents, gewone soorten kilo 16 Petroleum 14,10 en per kan 9 Java-koffie in balen en beste Santos 55 cents per halve kilo. Beetwortel-sniker Nov./Dec. 185/8. £1 e ts s*s - re ©4 e i re g Te Amsterdam toonden de Amerik. fondsen niet ved verschil aan, doch later waren zij zwak, o. a. spoorweg-shares. Mijnen zeer stil. Ook petroleurn-waarden zonder groote omzetten. Rubbers kalm, doch prijshoudend. Tabakken lusteloos. Binnenl. scheepvaart wat vaster. Nationale Staatsfondsen en Russen zeer stil. op de 5 °/0 leening der H. I J. S. wordt 30 °/0 toege wezen. Wiaselkoers: Londen 10,94'/2 —11,04. Berlijn 47,70—48,20 Parijs 39,60— 40,10. Zwitserland/44,20—44,70. Weenen /34,15 34,65. Kopenhagen 62.4562 95. Hulst, 8 Nov. Veilingseiereu V. P. N. 8,50 per 100 stuks. Aanvoer 1500 stuks. GEMEEN TER A A D VAN WESTDORPE. In de op Donderdag gehouden raadsver- gadering waren tegenwoordig alle leden be halve de lieeren B. J. M. van Waes en B. R. Plas,scbaart, mede tegenwoordig de secreta- ris. Na opening door den voorzitter, legt het lierbenoemde raadslid, de lieer Govaert, in diens handen de eeden af, voorgeschreven bij arlikel 39 der gemeentewet, waarna de voorzitter den heer Govaert met diens her- benoeming geluk wen sell I. De notulen der voorgaande vergadering worden daarop gelezen en onveranderd goedgekeurd. Als iixgokomen stukken worden medege- deeld: a. Bericlit van den heer Em. Kieboom, dat hij zij lie henoaming tot telegram-be- steller aanneemt. b. Een schrijven van Gedeputeerde Sta- ten d.d, 1 October j.l., waarbij dat college terugzendt de bij Koninklijk Besluit van 18 September j.l. goedgekeurde verordening tot heffing van leg- of plaatsgeld en sLraat- :geld tot 1 September 1916. c. Het prooes-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger op den 21 Septem ber j.l., waarbij de boeken en kas in orde werden bevondeai, met een aanwazig bedrag van 3920,65. Wegems in trekking van zijn vergnnning, zal aan P. E. Spuesens op diens verzoek, het door hem betaalde verguimings-recht over twee kwartalen worden teru.gbeLaald. Aug. Goethals wordt, overeenkomstig zijn verzoek, eervol ontsiagen als lantaarnopste- kcr en als zoodanig benoemd Gh. Geilliet, zulks tegen eene jaarwedde van 90, tot welk bedrag zijn pensioens-grondslag wordt vastgesteld. Aan Gedeputeerde Staten zal bij vernieu- wing vrijstelling worden verzocht van het stellen van voorschriften, als bedoeld bij art. 3, lste lid, lett. h der woningwet. De Gezond 11ei:Lscom missie bericlitte, dat bij haar daar tegen geen bezwaar bestaat. Aangeboden wordt bet verslag van den toestand der gemeente over 1914. De rekening van het Burgerlijk Armbe- stuur over 1914 en de begrooting van dat Best uur voor 1916, worden overgelegd en gesteld in handen eener Commissie van on- derzoek. Opgemaakt wordt liet suppletoir kohier van den lioofdelijken omsiag voor 1915 met 7 aanslagen tot een bedrag van 91,02. Aan de weduwe van wijlen den gemeente- veldwachter K. van Giesen, wordt op liaar verzoek, naast haar pensioen, uit de gemeen- telcas eene toelage toegekend van 40, 's jaars, zulks met ingang van 1 Januari 1915. Naar aanleiding van de missive van Gede puteerde Staten, betreffende de herziening der jaarwedden van Burgemeesters en Se- cretarissen, tijdens cLe bahandeling waarvan de Burgeniees.lier en Secx-etaris de vergade ring verlaien, wordt besloten Gedeputeerde Stalen voor te stellen, de jaarwedde van den Burgemeasfcr met ingang van 1 Janu ari 1916 te verhoogen met 50, en die van den Secretaris. met f 150. De Secretaris dankt de vergadering voor de hem toegekende verhooging. De gemeente-begroioting voor 1916, wordt daarop vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 15.935,48. Niemand het woord meer verlangende, sluit de voorzitter daarop de vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 6