No. 6298. Dinsdag 9 November 1915. 55e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. bikhenlaho. Landboywberichten. TWSjEIIDHI SXjjAX). Demobilisatie van de onderwijzers. Blijkens een schrijven van het School- toezicht is volgens den Rott. dn Minis ter van Oorlog voornemens groot verlof te verleenen aan a. aan alle hoofden van scholen b. aan alle onderwijzers der 7de, 8ste en 9de klas eener M. U. L. O.-School c. aan onderwijzers der Lagere School, met dier. verstande, dat niet meer dan 1/3 van bet personeel gemobiliseerd blijft d. aan onderwijzers, voor wie in special® gevallen demobilisatie beslist noodig is. Verlof voor het St. Nicolaashet Kerst- en het Nieuwjaarsfeest. De Minister van Oorlog heeft, in verband met het gestelde onder 3o. van Legerorder 1915 B. 305 (de bekende, onlangs uit- gevaardigde algemeene regeling van ver- zoeken om bijzonder verlof), bepaald Aan niet-beroepsmilitairen, hoofden van zaken of neringen, dan wel bedrijfsleiders of als zoodanig werkzaam, kunnen voor zoover zij aannemelijk maken dat zij in gewone tijden ten gevolge van het St. Nicolaasfeest, de Kerstdagen of het Nieuw- jaar meer dan gewone drukte in zaken hebben en in verband daarmede grootere verdiensten genieten met inachtneming van de grens voor toelaatbare afwezigheid, door compagnies- (escadrons-), batterij-, fort-, detaehementscommandanten bijzondere verloven worden toegekend, waarvan de duur ten hoogste mag bedragen voor het St. Nicolaasfeest, van 22 No vember tot en met 6 December a. s., voor het Kerstfeest, van 22 tot en met 27 December a. s., voor het Nieuwjaarsfeest, van 30 Decem ber a. s. tot en met 1 Januari 1916. Aan hen, die van deze bijzondere ver loven in November en December genieten, worden gedurende die maanden geen al gemeene periodieke verloven toegestaan, terwijl de personen, aan wie slechts in December een bijzonder verlof wordt ver- leend, gedurende deze rnaand van de perio dieke verloven verstoken blijven. Dienstplichtigen, die reeds in het genet zjjn van een door den Minister van Oorlog verleend bijzonder verlof, mogen niet voor deze verloven in aanmerking gebracht worden, terwijl de verloven hier bedoeld, in de aangegeven tijdperken den voorrang hebben boven de door genoemde comman- danten ingevolge Legerorder 1915 B. 306, toegekende of alsnog toe te kennen najaars- verloven in den land- en tuinbouw of het veehoudersbedrijf. In aanmerking voor verlof kunnen ge bracht worden Koek-, banket-, brood- en suikerbakkers, chocoladebewerkers, speel- goed-, boek galanterie-, wild-, visch-, delicatessen- en sigarenhandelaren, goud- en zilversmeden, zoomede andere winkelieis of neringdoenden die in de bedoelde om- standigheden verkeeren, maar niet de zoons van de zoodanigen, tenzij dezen wegens leeftijd (65 jaar of ouder) of ziekte (ge- neeskundige verklaiing) tot het leiden der werkzaamheden niet in staat zijn. Miliciens en landstormmannen, die voor eerste oefening onder de wapenen zijn, komen voor dit bijzondere verlof met in aanmerking. De betrokken militaire chefs regelen de verloven zoo billijk mogelijk, rekening houdende met de belangen van de aan- vragers, maar ook met die van anderen, zoodat gegronde klachten dienen te worden voorkomen. Zeep. Bij Koninklijk besluit is de uitvoer van zeep (in elken vorm) verboden. Koffle. Bij Koninklijk besluit is ingetrokken, voor zooveel betreft gebrande koffie, de tijdelijke opheffing van het verbod van uit voer van koffie, toegestaan bij Kon. besluit dd. 12 Aug. 1915. Zilveruien. Bij Koninklijk besluit is het verboci van uitvoer van zilveruien, mtgevaardigd bij Kon. besluit dd. 6 Oct. 1915, tijdeiijk opge- heven. Voederbieten en mangelwortelen. Bij Koninklijk besluit is de tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van voederbieten en mangelwortelen, toege staan bij Kon. besluit van 19 Mei, inge trokken. Duitsche ondcrzeeer geinterneerd. Het Haagsche correspondentie-bureau meldtQ„ De Duitsche onderzeeboot .,0 's i November te 5 uurdes morgens aan get rotten op een punt, gelegen op ongeveer 1600 M. afstand van de laagwaterlrjn van de kust van het eiiand Terschelling, alzoo binnen de ter- ritoriale wateren. De onderzeeboot is op dat punt aan den grond geloopen en ga noodseinen. Toen de stoomreddmgboot u Brandaris" ter plaatse kwam, was de onder zeeboot vlot gekomen en vroeg om naar zee geloosd te worden. Zonder loods was het van dat punt niet mogelijk, de open zee te bereiken. De schipper van de stoom- reddingboot heeft geweigerd loodsdiensten te verrichten en de onderzeeboot aangezegd op de reeds naar de plaats van de stranding onderweg zijnde twee torpedobooten te wachten. Op bevel van den maritiemen commandant van Terschelling is de C 8 naar de haven van Terschelling geloosd, teneinde aldaar de bevelen van de regeering af te wachten. De Duitsche commandant heeft een geteekende verklaring afgelegd voor de marine-autoriteit te Terschelling. De re geering heeft in verband met de regelen voor de onzijdigheidsverklaring besloten, dat de bemanning van de onderzeeboot C 8 zal worden geinterneerd. Het vaartuig zelf zal worden opgelegd tot het einde van den oorlog. Deze beslissing berust op de overweging, dat de onderzeeboot O 8 door het volgen van een vorkeerden koers binnen den Neder- landsche territoriale wateren is gekomen en aldaar op 1600 M. van de laagwaterlijn aan de kust van Terschelling is gestrand. De onderzeeboot had geen averij, die het nooazakelijk maakte de territoriale wateren binnen te gaan, noch noopte de gesteldheid der zee tot deze overschrijding. De com mandant van de onderzeeboot heeft mitsdien gehandeld in strijd met het verbod om binnen Nederlandsch rechtsgebied te komen, zooals dit wordt bepaald in artikel 4 der onzijdigheidsverklaring, terwijl de uitzonde- ringsgevallen, genoemd in art. 5, niet aan- wezig waren. Krachtens artikel 3, 2de alinea, meet de onderzeeboot met de beman ning worden geinterneerd. RECHTSZAKEN. De officier van justitie te Middelburg is in hooger beroep gekomen van het vonnis der arroud. rechtbank te Middelburg van 26 October j 1.waarbij J. O. v. W., oud 40 j., klompenmaker te Koewacht en P. F. d. V., oud 28 j varkenskoopman te Moerbeke, wegens verboden uitvoer zijn veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Bij bevelscbrift der arrondissements- rechtbank te Middelburg is C. v. B., oud 24 j., polderwerker te Stoppeldijk, thaus gedetineerd te Middelburg, naar deterecbt- zitting verwezen, met bevel tot zijne ge- vangenhouding, beklaagd van zware mis- handeling, gepieegd te St. Jansteen op 26 September 1915. „Lotisico De Hooge Raad heeft arrest gewezen in- zake het cassatie-beroep van de maatschap pij ,/Lotisico", die veroordeeld was aan ver- weerder het door dezen gevorderd bedrag uit te betalen, omdat op diens polisnum- mer een prjjs gevallen was. ,/Lotisico" meende tot die betaling niet verplicht te zijn, omdat, volgens de polis- voorwaarden schorsing of staking der Staat- sloterij zijn verbintenis deed vervallen en in 1914 schorsing dier loterij had plaats gehad. Het Hof besliste echter, dat in 1914 van geen schorsing van het bedrijf, maar slechts van een uitstel der trekking sprake was ge- weest. De Hooge Raad achtte door deze uitspraak geen enkel artikel der wet van 1885 geschonden, aangezien daarin omtrent het begrip //schorsing" niets te vinden is. Wat er in de overeenkomst mede bedoeld was, kon als van feitelijken aard, in cassa- tie niet worden uitgemaakt. Ook de wetsartikelen over den uitleg van overeenkomsteo waren niet geschondenhet beroep moest dus worden verworpen. De Haagsche rechtbnnk heeft tot 4 maanden hechtenis veroordeeld den schei- kundig ingenieur J. A. M. te Rotterdam, ter zake van het veroorzaken van den dood door schuld. Bekl. heeft op 6 Febr. op den Leidschen straatweg zoo roekeloos met een auto ge- reden, dat een aanrijding met een andere auto plaats had, tengevolge waarvan de chauffeur van beklaagde en een wielrijder om het leven kwamen. Beklaagde heeft hooger beroep aange- teekend. waarop zij voor het vervolg die betrekking financied wil regelen, daar dit alleen niet w.egdraagt de goedkeuring van de afdeeling Axel en andere afdeelingen in Zeeuwsch- Vlaanderen, maar waarover ook andere nf- deelingen niet tevreden zijn. Hij gaf het wo.ord aan den secrelaris voor het Jezen van de notulen der voorgaande vergadering, welke werden goedgekeurd. Daarna gaf de secretaris lezing van het voorstdl van liet Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappijdat door liet „Zeeuwsch Landbouwblad' ter kennis van de afdeelingen is gebracht, 't welk luidt als volgt: Voorstellen tol regeling van het Secretariaat der Zeeuwsche Landbouwmaatsehappij. Het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatsehappij ste.lt voor een ge- salarieerd amblenaar aan te stellen als Se- cretaris-Peruimgmeester der Maatschappij. Onderstaande voorstellen zijn besproken in eene vergadering welke werd bijgewoond door het Dagelijksch Bestuur der Zeeuw sche Landbouwmaatsehappij, de voorziIters of hunne piaats.vervangers van alle afdeelin gen:, den Voorzitter der Provinciate Regelings- commiissie voor de Paardenfokkerij, den Voorzitter van de Afdeeling Zeeland van het Nederlandsch Trekpaard en een afge- vaardiigde van de Provinciate Commissie voor de Veeverbetering, Levens het Bestuur der Vereeniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland. De aan te stellen amblenaar zou levens Secretaris kunnen zijn van de Afdeeling Zee- land van het Stamboek van het Neder- laneLsch Trekpaard, van de Provinciate Re- gdlings-eommissie. voor de Paardenfokkerij, van de Vereeniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland en van de Provinciate Commissie voor de Rundveeverbelering. De volgende begrooting wordt voor het Secretariaat voorgesteld Safaris Seer.-Penningmeester f 2000,- Storting pensioen idem 250,- Sa'Laris klerk 000,- Storting pen,sioen idem 100,- Huur kantoor met kos.ten voor vuur, licht en lelephoon 400,— Bureaubehoieften 300,- Reiskosten 150,- Onvoorzien 100,— Totaal 3900,- Door de Afdeeling Zeeland van het Stam boek van het Nederlandsch Trekpaard zal worden bijgedragen 250,- Door de Regelings-Commissie voor de Paardenfokkerij j 400,— Door de Provinciate Commissie voor de veeverbetering en de Vereeniging tot verbetering van het Rundvee 250,- Totaal 900,- De bijdragen dezer versehdllende oommis- sies en vereenigingen zijn slechts begroot; hierover moet door de betrokken vereeni gingen nog eene beslissing genomen worden. De uitgaven verbonden aan het Secretari aat blijven voor de Zeeuwsche Landbouw maatsehappij dus 3000,—. De S exx c t a r i s - P en n i ngn ices I e I wordt eerst tijdeiijk aangesiteld voor een jaar, waarop de vaste aanstellling kan volgen. Het begin- salaris zou 2000,— bedragen met 4 drie- jaarlijksche verhoogingen van 125,—. De tegenwoordige inkomsten der Maat schappij ZiOuden voor deze regeling niet vol- doende zijn. Van verschillende zijden bereikten het Da gelijksch Bestuur stemmen, die aandrongen op een aanzienlijke verhooging van de jaar- lijksche bijdrage der leden. Het Dagelijksdi Bestuur stelt daarom voor, mede in verband met de hesprekin- gen op bovengenoemde vergadei-ing gehou- den, de oontributie te bepalen op f 4,— per ja.ar, waarvan f 2,50 te storten in de kas der Maatschappij en 1,50 in de Af- deelingsltas; de tegenwoordige contribulie bedraagt 2,50, waarvan 1,25 wordt ge- stort in de kas dei" Maatschappij en J 1,25 in de Afdeelingskas. Vergadering van de afdeeling Axel der Zeeuwsche Landbouw maatsehappij. Omtrent de reeds in een vorig nummer vennelde vergadering van de afdeeling Axel der Zeeuwsche Landbouwmaatsehappij, j.l. Woiensdagnamiddag in het „Hotel Centraal alhier gehouden, kunnen we nader melden, dat deze door ruim 100 leden bezocht was, waaruit wel bijzondere bclangstelling viel te constateeren. De voprzilter, de heer Ph. J. van Dix- lioorn, heette ,allen welkom, en decide mede, dat deze vergadering hoofdzakelijk was be- legd, naar aanleiding van het overlijden van den algemeenen secretaris, en de keuze van een opvoiger, of liever de omsitandigheden waaronder door bet dageiijksich bestuur in de waarneming is voorzien en de wijze De Voorzitter deelt mede, die vergadering, in het voorstel bedoeld, te hebben bijge woond. Hij heeft er op gewezen, in prin cipe geen bezwaar te hebben tegen het ver- eenigen van al die functies in een persoon, indien men daarvoor een alleszins geschikt persoon, met groote werkkracht, kon vin den, maar had er verder op gewezen, dat bet in de praktijk lot moeilijkheden aanlei- ding zou geven. Als een persoon van zoo vele vereenigingen en commissies lid was, zou het, bij tentoonstellingen, wel eens moeilijkheden met liet vergaderen kunnen op'lieveren en het een door het ander moeten lijden. Een practische oplossing was aan zijn bezwaar vanwege het Dagelijksch Be stuur niet aan de hand gedaan. Weliswaar heeft de heer Vorsterman van Oven dat alles alleen gedaan, maar bij na dere overweging komt het aan spreker niet gewenscht voor, lhans alles in een hand te brengen. Spreker heeft het ook een compromiLatic van den overledene genoemd, die als Secre- taris-PemiLingmeestei* slechts 250 salaris ge- noot, dat men er nu een betrekking van wil maken met een aanvangssalaris van 2000. opklinimende lot 2500. Daar de kas voor liet uitkeeren van dat salaris niet toereikend zal zijn, wordt er aan vastgeknoopt eene verhooging der con tribulie van 2,50 tot 4. Hieromlrent lieeft spreker te kennen gegeven, verschil lend© leden te kennen, die geen bezwaar zouden hebben hunne contributie tot 10 of zalfs 23 te zien verhoogen, als het strekte tot bevordering van practische be langen, maar dat, naar zijne meening, be zwaar zou worden gemaakt tegen verhoo ging van de contributie voor een zoo ruime salarieering van den Secretaris-Penning- meester. Verder lieeft het ook verbaasd, dat de waarneming van de functie door het Da gelijksch Bestuur is opgedragen aan iemand op wiens persoon wel naets te zeggen valt, maar die tocli is aangewezen met voorbij- gaan van zeker even bekwame mannen in de provincie, die den i/andbouw nader staan. Aisnu wordt me.ledeeling gedaan van een schrijven van den heer J. A. van den Broek, leeraar aan de rijkskmdbauwschiool teGoes, die zich ,aanbeveelt, om in aanmerking te komen voor de betrekking van Secretaris-- Penningmeester der Z. L. M., en een schrij ven van het naar elders, vertrokken lid der afdeeling, den heer Aarn. de Feijter, behel- zende eene warm® aanbeveling, om op alle mogeiijke wijze de verkiezing te bevorderen van den lieer F. C. Zonnevylle, te Axel, zijnde dit door zijne kennis. van en zijne verbindtenissen met den landbouw, den meest geschlkten opvoiger van den overle dene. De heer J. de Putter meent, dat nog alleen liet voorstel van het Dagelijksch Bestuur betreffende de salarieering, behoeft bespro ken te worden. De Z. L. M. meet zich al leen bez.ig houden met het benocmen van een Seeretaris-Penningmeester en aan de andere vereenigingen en commissies over- iaten dat ook te doen. Hij isi er tegen, om, waar de .oude heer Van Oyen 250 jaar- wedde genoot, nu tot f 2000 te gaan en die klerk aclit hij niet noodig, eveiunin als pensionneering. De te benoemen secrelaris moet maar tevreden zijn met zijn tracte- ment. De tandbouwers. hebben ook geen pensioen. Het eenige goede in liet voorstel acht hij, dat de secretaris voorloopig slechts voior 1 jaar zal worden benoemd, dan kan men zien wat men er aan heeft. Een kan toor is ook niet noodig; evenals ieder ander secretaris van een vereeniging, kail het werk voor de Z. L. M. ook wel in de huiskamer gedaan worden. Moeten er reiskoslen of andere kosten ge maakt worden, die kan de secretaris in re kening brengen. De Voorzitter stelt nog in bet licht, dat men beoogt, het instellen van een cenLraal bureau voor den Zeeuwschen landbouw, zoo als dat in enkele andere provincien bestaat. Hij heeft er op gewezen, dat dit in deze pro vincie, door de bijzondere ligging der ver schillende deelen, niet voldoende resultant zal kunnen afwerpen. De heer G. van Campen uit zijn verwon- dering, dat het hoofdhestuur van de voor- gestelde contributieverhooging vijf zesden voor zich opeiis.cht en maar een zesde aan de afdeelingen laat; hij gelooft toch niet, dat de actie van het hoofdbestuur vijfmaal grooter is, dan die der afdeeling Axel. De Voorzitter merkt op, dat het voorstel omtrent de contributie natuurlijk een _ge- volg is van de voorstellen omtrent de sala- risregeling enz. De beer Joh. Dekker zou willen verzoe- ken, om maar voort te gaan op den ouden weg, zooals het onder den heer Van Oyen ging, dan was men al een eind op weg. De heer R. Scheele vraagt, hoe men nu opeens aan zoo'n lioog bedrag gekomen is. De beer W. Dieleman merkt op, dat nu het geheele salaris van den te benoemen se cretaris in ©en som genoemd wordt; de lieer Van Oyen had wel 250 van de Z. L. M., maar gen.oo.t ook nog tractement van de verschillende andere vereenigingen. De Voorzittei' geeft te kennen, dat het voorstel op gronden berust waaromtrent hij wel eens lets heeft gehoord, maar die hij hier in het openhaar niet kan uiten. De heer G. vail Campen geeft te kennen, dat uit de verklaring van den voorzitter blijkt, dat de leden eenigs.zins aan banden worden gelegd. Hij kan zich niet uiten en de leden moeten maar voor goed aannemen wat hij zegt. Hij noemt bet voorstel van liet Dagelijksch Bestuur, waar zij van de te ve.rlioogen contributie maar een zesde voor de afdeelingen willen la ten,'en wat er mee samenhangt: een schandaal! (Algemeen gelach). De Voorzitter, de verschillende besprekin- gen gehoord, vraagt, of de vergadering net goed vindt, te protesteeren tegen de samen voeging der vers eh i if end e secretariaten en daarvoor, onder mededeeling der bezwaren ook steun te verzoeken aan de verschillen de andere afdeelingen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. De heer Van Campen zegt, bereid te zijn kosteloos de toelichling te geven. De heer Joh. de Feijter meent, dat men nu zou moeten laangeven, welke betrekkingen men meent, die wel samen kunnen gaan De heer De Putter blijft er bij, dat men zich daarmede niet bemoeien moet, men moet hier alleen handelen als Zeeuwsche Landbouwmaatscli appij De lieer De Feijter merkt op, dat er wordt voorgesteld een gezamenlijke kosten voor de administratie van 3900. Hij meent, dat als het over 3 personen verdeeld werd, er dan voor hen alle nog brood aan zat. Men zou sterker staan, als men een wenk gaf, hoe men bet wel wil, nu men het voorstel van het Dagelijksch Bestuur verwerpt. De Voorzitter meent ook, dat men een wcnschilijkiicid daaromlrent zou kunnen uitspreken. Hieromtrent spreken zich nog verschil lende leden uit, waarbij ook het denkbeeld wordt geopperd, deu te benoemen secretaris te verbieden meer dan 6en betrekking waar te iiemen, of wel liem gelieel te verbieden eeti tweede secretariaat te vervullen. Tot een nadere beslissing leidt dit niet, daar de vergadering ten slotte 't best acht, dat iedere, in het voorstel van liet Dagelijksch Bestuur genoemde vereeniging of commis sie, zijn eigen secretaris zal aanwijzen. De Voorzitter zou het Dagelijksch Bestuur willen te kennen geven, dat aan de afdee ling verhooging der contributie met het oog o.p de hedendaagsche toestanden, onge- wenschl voorkomt, doch hierover kan in een nader te houden vergadering worden gesproken. De lieer R. Scheele zou willen te kennen geven, dat de afdeeling daar niet op ingaat. De heer J. de Putter merkt op, dat dit niet kan, daar het hoofdhestuur daarover toch beslist, en mien, vooraf zeggende er niet aan mede te doen, dan builen de ver eeniging zou komen te staan. De Voorzitter merkt op, dat de heer Scheele er tegen is, om het doel, dat er met de vei-hooging beoogd wordt. De heer Scheele is ook bang, dat men veel leden zal verliezen. Besloten wordt, aan het hoofdhestuur mede te deelen, dat de afdeeUng, met het oog op het doel waarvoor de contrihulie- verhooging wordt voorgesteld, er tegen is. Op de vr.aag van den Voorzitter, of de eden candidaten voor de functie van alge meen secretaris der maatschappij willen noemen, wordt door verschillende leden den naain van den hear F. C. Zonnevylle te Axel genoemd, die door meerdere leden wordt gesleund. De heer DaeLman beveelt deze candidatuur ten zeerste aan, daar de heer Zonnevylle door zijn werk op liet gebied van den land bouw en zijne belangwekkende artikelen in het „Zeeuwsch Landbouwblad" getoond lieeft, daarvoor den rechten man op de rechte plaats te zijn. De Voorzitter deelt mede, ook nog een schrijven te hebben ontvangen van den voor zitter van het hoofdhestuur, den heer Do- minieus, waar in deze hem te kennen gaf, dat hij steeds vol bewondering het wenk van den heer Zonnevylle heeft gadegeslagen en hem te beschouwen als iemand, die ten voile voor de taak bekw.aam is. Dit is dus een mooie getuigenis, Met algemeene stemmen wordt besloten, de candidatuur van den heer Zonnevylle als algemeen secretaris en redacteur van liet „Zeeuwsch Landbouwblad" bij het hoofd bestuur aan te bevelen en daarvoor ook steun te verzoeken aan de andere afdeelin gen. De heer Zonnevylle betuigt hartelijk dank voor den steun, die de vergadering aan zijne ivollicilatie geeft, welke z.i. de ware is, daar die steun nu niet van enkele personen, maar van de organisatie zelve uitgaat. ALsnu komt in behandeling het tweede punt der agenda: besprpking van den over- last van het door de militaire auloriteiten uitgevaardigd verbod inzakc rifden met hc- slijkte wielen. De Voorzitter deelt mede, dat hem in zijne omgeving geene gevallen bekend zijn, dat de tandbouwers van dat verbod hinder on- dervinden. Het is. echter de inspectcur van politic, de lieer Klaassen geweest, die hem heefl verzocht te h'achten zoodanige wijzi- ging in het verbod te krijgen, dat het uit- voerbaar is, daar thans sommige landbon- wers moeten worden verbaliseerd, al is men ook overtuigd, dat het hun onmogelijk as, hunne wielen schoon te houden. In dit verband wijst hij er op, dat men de onderlioudsplichtiigen van de wegen zou moeten noodzaken die schoon te houden. Als men met een rijtuig met schoon gewas- sciien wielen op een beslijkten weg komt, zal er slijk aan de wielen blijven hangen en al is men dan met selloone wielen op weg gekomen, kan men toch verbaliseerd word»n. De heer A. de Bruijne deelt mede, dat hij op een dag viermaal verbaliseerd werd, hij had altlians reden dat aan te nemen. Met anderen zond hij daarop een request aan den Minister van Oorlog, en was nu in ver band daarmede heden bij den kapitein, com mandant der kustbatterij alhier, ontboden, waar hij vern.am niet verbaliseerd te zijn. Hij zou wenschen, dat de afdeeling Axel het reeds ingezonden adres steunde. Verschillende mededeelingen worden des- wege nog gedaan, die alle er op neerkomen, dat, wegens den toestand van vele wegen, het onmogelijk is met schoone wielen te rijden, daar er slijk van de wegen aan de wielen kleeft. Ook komt er slijk aan de wielen als men, een anderen wagen moetende pas- seeren, naast de keibestrating op den door- weekten zijkant moet rijden. Ten slotte wordt goedgevonden den Voor zitter met den heer Puylaert, lid der Pro- vinciale Staten, af te vaardigen, om hierom- trent met den commandant der kustbatlerij alhier te spreken. Wordt alsdan geen gun- s.tig resultaat verkregen, dan kan men zich tot een hoogere auloriteit wenden. Maatregelen tegen mond- en klauwzeer. De heer Joh. Dekker brengt de maatrege- len tegen mond- en klauwzeer ter sprake, naar aanleiding van de in de gemeenle Hoek voorgekomen gevallen. Hij geeft toe, dat een en ander is uitgevoerd, overeenkomstig de voorschriften der wet, doch het komt hem yoor, dat veel van lietgeen nu bevolen wordt en dat s.trekt tot ongemak en nadeel der Landbouwer=, kon worden nagelaten. Er werd mond- en klauwzeer geconstateerd bij vee in eene weide grazende. Tengevolge daarvan werden kalveren en varkens van den betrokken landbouwer, die op zijne hof- stede waren, zeker meer dan 400 meters van die weide verwijderd, ook afgemaakt. Het vee van de aangrenzende hofsteden mochl ook niet in de weide blijven en ge- staid worden, wat voor de boeren een scha- depost is, in verband met de voedingskwes- lie, en ook niet gezond is voor het vee. Dp VHIZKVSfHU COERAST.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 5