Laatste Berichtan. GEMENGDE BEBICHTEN. in f in den verhoogd en de anderen er weer buiten vallen. Hij meent, dat, als de eene bet krijgt, tlians zeker zal behooren gezorgd te worden, dat ook de anderen wat krijgen.. De beer Nolson is het voor een deel eens met wat de beer De Jager aanvoerde. Waar de burgemeester en secretaris voor 2 jaren verhooging hebben gekregen, gelooft hij, dat at is verdere verhooging gewenscht, nu toch zeker in de eerste plaats ook die andere ambLe- naren aan de beurt zouden moelen komen Dan komen we echter voor zoo groote uit- gaven te staan, dat er niet aan te denken valt. Hij stelt daarom voor, aan gedepu- teerde staten te berichlen, dat, ofschoon di raad van de wenschelijkheid van verhoo ging der jaarwedden overluigd is, zij eene nadere regeling wenscht aan te houden, tot weer normate toastanden 'ingetreden zijn. De heer Eijke merkt op, dat hij, in ver band met den tegenwoordigen toestand, zou meegaan met bet voorstel van den beer Vail Hasselt, maar anders zelf een booger cijfer zou hebben voorgesLeld. De heer De Jager merkt op, dat over 2 jaren, behalve de verhooging van 200 ook nog voor de betrokken titularissen is betaald de inkoopsom voor pensioen, wat met de voor hen betaald wordende premie, op 133 's jaars komt. Zij genieten tlians dus eigenlijk 2033. De heer Lensen geeft te kennen, verschil lende der argumenten, door andere heeren aangevoerd, te kunnen onderschrijven; hij zoo, door die aan te halen, in herlialingen vervallen. Voor twee jaren, zat men voor dezelfde moeilijkheid. Toen is ten slotte de raad gednongen, igenoegpin te nemen met eene verhooging van de jaarwedden van den bur gemeester en den secretaris van 200. De andere gameente-ambtenaren waren toen met een kluitje in het riet gestuurd. De heer D. Scheele heeft nu berekend, dat men, om op bet gebied der jaarwedden van de ambtenaren tot den idealen toestand te ko men die sommige leden zich voorslellen een bedrag van vier a vijf duizend gulden meer zou noodig hebben. Maar er is iets anders, waar hij op wijzen wil. Als men in de begrooting het salaris van de verschillende ambtenaren nagaat. moet men bedenken, dat dit van verschil lende hunner, niet bet voile bedrag van him traetement aangeeft; meerderen onder hen zijn met verschillende werkzaamlieden be- last, waarvoor ze extra bezoldigd worden. Zeker, ze doen daarvoor meer werk, spre- ker zal de laatste zijn om dat te ontken- nen, maar die verschillende bezoldigingen komen hun dan toch ten goede. Telt men die verschillende bedragen bij elkaar, dan komt men, betreffsnde het eindsalaris, tot een andere conclusie, dan bij oppervlakkige beschiouwing het geval is, Als men nu nagaat, dat de hoofdelijke om slag reeds van 46.000 moet verhoogd worden tot 52.000, en er dan nog f 6000 bij zou moeten, terwijl er nu voor dit jaar reeds 15 opcenten worden geheven, dan begrijpt spreker niet, waar de raad, met den besten wil der wereld, ibet geld vandaan jnoel halen, ai zijn de belastingplichtigen dan ook een zeer draagzamen ezel, waarop men steeds maar meer leggen kan. De heer Van Nes: Daar behooren we tocli zelf ook toe. De beer Lensen zou loegeven, dat, als de leden van den raad alleen op zichzelf te rekenen iiadiden,er dan nog wel een stroolje bij zou kunnen. Hij blijft er bij, dat, waar voor 2 j,aren burgemiasster en secretaris zijn verhoogd, bij een nieuwe verhooging dier titularissen de andere ambtenaren niet lin ger zouden kunnen worden uitgesteld; an- derzijds is dit niet mogelijk, waar de ge- meente op buitengewone wijze gedrukt word! door bet oorlo;gsj.aar en er zelfs voor den aan het steun-oomite gegeven steun al geld geleend wordt, om met aflossing te begLn- nen in het jaar 1922. Leenen is wel zeer gemakkelijk, maar daaraan komt toch ten slotte ook een eind. Op grand van een en ander kan spreker aan de voorslellen tot verhooging geen steun geven Hij acht het beter deze zaak nog eens aan te houden en eens na te gaan wat eene algeheele herziening der salarissen aan de gemeente zou kosten. Laat burgemeester en wethouders, daarvan eens eene opgaaf verstrekken, dan kan de raad de kwestie over het gebeel onder de oogen zien. De voorzitter constateert, de besprekingen gehoord, dat de leden algemeen overtuigd zijn van de wensicbelijkheid van verhooging en ook vrijwel van de noodzakelijkheid, 'dat alleen de financieele positie der gemeente de oorzaak is, dat men bezwaar maakt. Spreker zal thans geen uitvoerige beschou- wingen houden over de financien. Waar gewezen is op het voor 2 jaren door gede puteerde staten omtreait de jaarwedden ge- nomen besluit, merkt hij op, dat dit col lege, door zijne circulaire, te kennen geeft, terug te komen op zijn vroeger besluit. Men kan er uit zien, dat voor alle klassen de maximum-bedragen zijn vervallen en dat de vroegere maximums, nu als minimum zijn vastgesteld. Niet officieel, maar officiens is het aan spreker bekend, dat gedeputeerde staten voor de grootste gemeenIon der provincie geen bedrag hebben willen vasts tellen, omdatmen meende, aan de gemeenteraden dicT sLede- lijke gemeen ten wel te kunnen overiaten de hoegrootheid van de jaarwedden vast te stellen. Hij meent hieruil te moeten aflei- den, dat gedeputeerde staten wel denken over een hooger bedrag, dan vroeger is be- paald. De raad zegt nu hier: we zijn wel over tuigd van de wesischelijkhedd van verhoo ging, maar we zien geen middel om aan bet geld te komen. Spreker betwljfelt, of gedeputeerde staten daarmede genoegen zul- len nemen. Hij heeft daarom ook bij die voorloopige besprekingen den raad gegeven, zelf het heft in handen te liouden en een weg aan te geven, dien men bet bes.te acht. Doet men dit niet, dan geeft men zijn vrij- heid prijs en dan zullen gadeputeerden zelf bandelen. Hij houdt vol: laat van den raad de hiding uitgaan, juist met het oog op de financien der gemeen te. De heer Visser deelL mode, dat deze zaak in de vergadering van burgemeester en wet houders meermalen besproken is en dat van hen zeker een voorstel zou uitgegaan zijn, indien zij ook niet hadden gezeten met de moeilijkheid der financien. Zij zijn pok over tuigd, dat, bij de toeneming van de werk- zaamheden, verbO'Oging wenschelijk is, voor den secretaris evengoed als voor den burge meester, want ootk deze heeft een stand op te houden. Het spreekt van zelf, dat Ter Neuzen niet zooveel kan geven als Middel- bui-g, maar iedere verhooging is afgestuit op de financieele moeilijkheid. Het voorstel van den heer Van Hasselt, om te adviiseeren de jaarwedden van burge meester en secretaris vast te stellen op 2200, woirdt verworpen met 7 tegen 3 stem men; voor stemmen de heeren Eijke, Van Nes en Van Hasselt; tegen stemmen de heeren De Jager, R. Scheele, Lensen, Waalkes, D. Scheele, Nolson en Visser. Het voorstel van den heer Nolson, om te kennen te geven, dat de raad niet inziet de noodzakelijkheid, wel de wenschelijkheid van verhooging, indien de financien der ge- meente bet zouden toelaten, en men daarom den terugkeer van nonmale tijden wil afwach- ten wordt aangenomen met 7 tegen 3 stem men. Voor stemmen de heeren De Jager, II. Scheele, Lensen, Waalkes, D. Scheele, Nol son en Visser; tegen stemmen de heeren Eijke, Van Nes en Van Hasselt. De vergadering wordt alsnu geschorst tot des namiidtdags 3 ure. Vocrtzetting der vergadering des nami(|dags 3 ure. Tegenwoordig die leden A. Visser, D. J. Dees, J. J. de Jager, R. Scheele, A. C. Lensen, M. Eijke, E. H. T. van Borssum Waalkes, D. Scheele, H. B. van Nes, R. E. G. Nolson en L. T. van Hasselt. Afwezig de heeren A. H. Donze en J. de Bruijne. De voorzitter heropent de vergadering en doet nog mededeeling van de volgende inge- komen stukken: a. Een adres van hot hoiofdbesluur van de vereeniging van leeraren bij het middel- baar onderwijs,, dat, naar aanleiding van het adres door de leeraren der h. b. s. alhier, in zake bevordering der leerlingen, tot den raad gericht, verklaart krachtig te ondarsteunen het verzoek, om maatregelen te treffen, waardoor de besli.ssing omtrent de bevordering van de leerlingen, wordt toagekend aan bet gezamenlijk onderwijzend personeel der school. De wijze, waarop die bevordering nu ge- schiedt, in strijd met de gegeven adviezen dei- leeraren, is niet in het belang van de bevorderde leerlingen zelf, en de afwijking van een advies, zelfs als het met groote eenstemmiigbeid wordt gegeven, zal bij de betrokken leeraren het gevoel van verant- woordelijkheid niet verhoogen, de onder- limge verstandhouding zal er door worden geschaad en de school zal er onder lijden. Overeenkomstig het voorstel van den voor zitter, wordt besloten dit adres te behan- delen, als dat der leeraren aan de orde zal koiinen. b. Een adres van A. G. en L. Meulen- berg, koioplieden, beiden wonende te Ter Neuzen, die daarin te kennen geven, dat zij op een gedieelte van het perceel kadastraal sectie K no. 209, nabij den westelijken ka- naaldijk, eene bergplaats, wenschen testich- ten, waarvan de muren en vloer van steen zijn, gedekt met honten ribben en zwarte muldenpannen, om te worden ingerieht voor bewaarplaats van petroleum. Daar deze bergplaats moet gebouwd worden op min der dan 20 meters van hunne bestaande loods, verzoeken zij hen afwijking van art. 19 der bouwverordening toe te staan. Dit adres wordt in handen van burge meester en wethouders gesteld, om bericht en raad. (Wordt vervolgd.) TER NEUZEN, 8 Nov. 1915. Het weer bericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 762.9Kar!sruhe. Laagste barometerstand 740.8 Stockholm. Verwachting tot den avond van 9 Nov. Meest matige zuidwestelijke tot westelqke wind, zwaar bewolkt tot betrokken. waar- schijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. Naar wij vernemen zal op Maandag, 15 November a. s. ter gelegenheid van het Naamfeest van Z. M. Koning Albert van Belgie, in de R. K. Kerk, te Ter Neuzen, des voormiddags om half elf, eene plech- tige H. Mis met ,/Te Deum" worden opgedragen, waarbij alle Belgen worden uitgenoodigd tegenwoordig te zijn. Onder den dienst zal tevens eene collecte gehouden worden voor de bulpbehoevende militairen van het Belgiseh leger. Het heerschen van roodvonk. Sedert geruimen tijd kwamen alhier ge- vallen van roodvonk voor, en blijkens de wekelijksche opgaven vermeerderden deze onrustbarend. Naar we vernemen, wordt vanwege geneeskundig staatstoezicht ver- moed, dat de|wet o,p de besmetfelijke ziekten niet gebeel wordt nagehefj. Althans zij, die er voor te waken hebben, kregeD eene aanschrijving om hunnerzpds mede te werken dat geen gevallen worden verzwegen en iinderen uit besmetie gezincen ter school romen, wat de verspreiding ten zeerste in de hand werkt. De vorige week werden, a'ijkens mededeelingen in den gemeenteraad in de buurt Driewegen verschillende ver zwegen gevallen geconstateerd. In het rentedistrict Vlissingen zijn ingetrokken de aanwijzing van H. F. van eeuwen en P. M. G. de Rijk, beiden te Stoppeldijk, als tusschen personen voor de 'nvaliditeitswet. Groote uitverkoop. Er worden 1.000.000 beste boeken op allerlei gebied aangeboden voor centen wat anders guldens kost. 't Zijn werken van de beste auteurs op allerlei gebied, van schrijvers als Walter Scott, Stinde, Dickens, e.a romans. kinderboeken, gravnres, muziek enz. Geb'genheid is er nu voor ieder om zich een paar mooie boeken aan te schaffen. Vlen leze het aanbod en den uitverkoop van de firma Gebr. E. M. Cohen, in bet nummer van heden. ZUIDDORPE. Dinsdag werden langs den nieuwen stoom- trara de eerste beetwortelen van de Roode Sluis naar de suikerfabriek van Moerbeke vervoerd. De beetwortelen werden op de nieuwe wagons der maatschappij geladen, naar de grens gevoerd, waar de locomotief der fabriek met eenige Duitsche soldaten gereedstond om de beetwortelen in ontvangst te Demen en verder te vervoeren. Donder- dag echter werd de verzending weer ge- staakt, omdat, naar men wil, men het niet eens was over de terugzending van pulp. Zaterdag kwam opnieuw verlof tot uitvoer en Zaterdagnamiddag werden weer zes volgeladen wagons door de Belgische loco motief naar Moerbeke vervoerd. Het is te hopen, dat de verzending geregeld voort- gang moge hebben, want er liggen zoovele beetwortelen aan de Roode Sluis, dat ze anders voor den winter onmogelijk ver voerd kunnen zijn. Die, welke langs den weg alhier liggen, wacbten nog op verder materieel. VLISSINGEN, Zaterdag is de mailboot Mecklenburg, wegens mist uit zee teruggekeerd en ging er dien dag geen boot naar Engeland en kwam er zoodoende gisteren bier geen aan. Hoe ©en koe zwemmen kan! Van de Zierikseesche boot geraakte aan de Maaskade te Rotterdam een koe te wa ter. Het dier zwom rustig de rivier over en bereikte ten slotte de Wijnhaven, ter hoogte van bet Witte Huis. Na daar nog een poosje rondgezwommen te hebben, werd de koe door bemanning van de Goudsche boot, met behulp van een wincb, bebouden op den wal gebracht. De koe verkeerde reeds in zinkendeu staat en het kostte zeer veel moeite om haar te redden. Te Amsterdam is een 30jarige besteller der Posterijen gearresteerd wegens diefstal van poststukken. D ood gevallen. Te Amsterdam is een bootwerker op een stoomscbip "door een luik in het ruim ge vallen met doodelijken afloop. Bedrog. Een Rotterd. koopman kocht dezer dagen 20 vaten olie. Bij onderzoek water de vaten met water gevuld. Te Arnhem is in den ouderdom van 64 jaren overleden de heer J. Hendrik van Balen, de bekende schrijver van een aantal jongensboeken. Op Zorgvliet (den Haag) zijn voor bet publiek tijdelijk loopgraven ter be- zichtiging gesteld, welke op initiatief van den reserve le luit. Van Veen gebouwd zijn onder leiding van reserve le luir. Dutilh. De loopgraven zijn geir.specteerd door de militaire autoriteiten waaronder generaal Snijders. De Mij. Het Park Zorgvliet heeft welwillend bet terrein afgestaan voor dit do'el. Ten nadeele van den veehouder v. W. te Oudewater zijn op den Rutterd. Veemarkt twee koeien ontvreemd. Kinder ziekte. Op verseheiden open bare lagere seholen te Rotterdam is onder de kinderen hoofd- zeer geconstateerd en enkele zelfs voorai bij de meisjes op onrustbarende wijze. Aan de ouders wordt de raad gegeven het haar des avonds met petroleum te wasscben en daarna af te knippen. Duitscti stoomscbip geslrand. Woensdag 11. is bet Duitsche s.s. Klaus Horn op de Zweedsche kust, drie mijl van Oskarshavn, gestrand, Van de beman ning waren Vrjjdag 22 man geland. Toen er storm begon te dreigen zijn ze echter, ondanks waarschuwingen, weer aan boordge- gaan, Sedert dien woedt een vreeselijke storm Herhaaldelijk is tevergeeds getracht, de bemaDning te redden. Later Het is een treiler gelukt van de Klaus Horn 24 man te redden ze zijn te Oskarshavn ontscheept. Het sehip is in tweeen gebroken. Scliip stukgeslagen. Dinsdagavond is een ijzeren schip van 320 ton, komende van Luik, met een lading kalk voor de Landbouwvereeniging te Scha- rendijkeen Brouwershaven, aoor het herhaal delijk breken der sleeptrossen, gedurende den bevigen wind, nabij Scbarendijke, teger, Kloosterno gestagen en totaal stukgebeukf. De schipper met vrouw, kind en knecktje, wisten met de roeiboot aan wal te komen. Scbip en lading acht men verloren. Hit het wrak stijgen, tengevolge van bet blus- sen der kalk, steeds zware rookkolommen op. Het sleepbootje bekwam geen averij. Scheepsvrachlen. lo verband met de plannen der Britscbe regeering ten aanzien van de Engelsche scheepvaart mag er op worden gewezen hoe, naar de Times meldt, de vrachtenmarkt steeds hoogere records aanwijst. Het ge- noemde blad deelt bijv. mede, dat Maandag op de vrachtenmarkt voor graan van Noord- Amerika naar de Westkust van Engeland werd betaald 12 sb. 9 d. per quarter, terwijl even na het uitbreken van den oorlog 2 sh. 6 d. werd aanvaard. Van Bombay naar Hull werd berekend per ton doodgewicht een vracht van 67 sh. 6 d., terwijl bet getniddelde 15 sh. was in Jnli van het vorige jaar. Vreemde voorwerpen in de maag. Het is. bekend, dat kinderen, goochelaars en boeven allerlei vreemdsoortige voorwer pen inslikken. Als zij niet al te groot zijn, worden zij langs den natuurlijken weg weer verwijderd. Dieven slikken voorwerpen van waarde in, uit vrees, bij aanhouding gefouilleerd te worden. Knoopen, munten, zelfs gebitten die ingeslikt zijn, hebben lneestal geen na- deelige geyolgen. Ja, het is eens voorgeko- men, dat iemand, die 28 domino-steenen en 80 naailden had ingeslikt, er goed afkwam, al zal men toch verstandig doen door dit voorbeeld maar niet na te vol,gen. Lange voorwerpen, die ingeslikt zijn, kun nen echter groot onheil aanrichten. Zoo moest eens een degenslikker en glaseter door dr. Halstad geopereerd worden en toen kwa men degenklingen, spijkers, kettingen, schroe- ven en stukken glas te voorschijn. Bij een anderen z.g. degenslikker kwamen bij een operatic ook stelen van lepels, scheermes- sen, steenen, hout, ijzerdraad en een siga- r el ten-ma chin e tj e uit de maag te voorschijn. Een beroemde degenslikker te Basel, ecu zekere Joseph Durr, slikte niet alleen mes- sen in, doch at ook spinnen, slangen, kleine schildpadden, hagedissen enz. Een ander silikte om een bierweddenschap vijf zakmesisen in, waarvan twee langs den na tuurlijken weg weer te voorschijn kwamen, doch de drie overige door een maagoperatie moesten verwijderd worden. Gevangenen slikken dikwijls groote voorwerpen in, veel- al ten koste van veel lijden, en zulks om in het ziekenhuis te worden opgenomen, waar door zij meer vrijheid genieten. Dr. 1 oubin maakt melding van een ge- vangene, die een eetlepel inslikte en een maximaal thermometer, welke beide voor werpen na negen dagen goed en wel weer te voorschijn kwamen. Een andere gevangene slikte eveneens een lepel in om in 't ziekenhuis te komen. Vroe ger was deze reeds geopereerd geworden wegens het inslikken van twee lepels. Na zijne genezing werkte hij weer twee lepels naar binnen, waarvan (er ieen idoor dr. Lauen- stein langs operatieven weg verwijderd werd, nadat deze elf imaanden zonder bezwaar vo.or den delinquent in de maag had verwijld! lie nieuwe spoarlijn Aken-Brussel. Militaire werken in Oost-Vlaanderen. Een brug over de Schelde le Lillo. De Antwerpsche correspondent van de „Tel." schrijft: Nog steeds doen de Duitsehers den meest mogelijken spoed zetten achter de werken aan den nieuwen spoorweg Aken-Brussel. Zij moeten wel bijzonder gewichtige rede- nen hebben om de Belgische regeering voor het „fait accompli" te plaatsen tegen den dag, dat zij goedschiks of kwaadscliiks het rijk van Koning Albert zullen moeten ont- ruiinen. Men weet, dat van Duitsche zijde sedert lang reeds bij t Belgische gouverne- mient aangedrongen was op het aanleggen van een rechtstreeksche lijn van Alien naar Brussel, doch dat dit plan steeds afgestuit is op den hardnekkigen tegenstand van Luik, evenals het verzet van Antwerpen het ont- werp der lijn Amsterdiam, Utrecht, Den Bosch, Tilburg, Baarle-Nassau, Weelde, He- renthals, Brussel, waarvoor reeds het reu- zenstation te Baarle-Nassau gebouwd is, in t water heeft doen vallen. Dit ontwerp sloot Antwerpen gebeel en al buiten liet internationaal verkeer, evenals de lijn Aken-Brussel het mjet Luik zal doen, als ze iOO.it klaar komt, en door den Belgi- schen staat in gehruik zou wordeji geno- meu. En nu hopen de Duitsehers, dat zulks wel gebeuren zal, als, ze de werken maar tot zoover gevorderd krijgen, dat de Belgi sche regeering er zonde van' maken zal, om 't gemaakte weer af le breken. Hun Ingenieurs verklaren, dat zij zelf de lijn voltooid zullen krijgen, als men hun maar den tijd laat tot aan 't eind van 1917. Met Nieuwjaar van 1918 willen zij er den eersten trein laten overrollen. Nabij Vise moet de lijn door een tunnel, die o age veer 1650 meter lang moet worden Een duizend meter daarvan is reeds uitge- graven. 400 langs. de zijde van Wonck en 600 langs de zijde van Lofa. Met de over- blijvende 650 meters hoopt men nog dezen winter klaar te komen. De werken worden groo tscheep.s aangevat. Over den ganschen af,stand tusschen de grens en Brussel is de baan door paaltjes afge- bakend. Er moeten niet minder dan vier sporen komen. Zooals reeds gemeld, wordt er nabij Vise een nieuwe brng over deMaas gdegd. De houten slellingen voor den bouw van deze brug zijn reeds klaar. Feilelijk zijn bet drie houten bruggen boven elkaar. Over een ervan zal het Decauville-spo,or- wegje rijden, dat de materialen voor den be ton-bouw aanbrengen moet. De plaatselijke Duitsche autoriteiten heb ben een proclamatie aangeplakt, waarbij de bevolking verwittigd wordt, dat de paaltjes, die de lijn afbakenen, „taboe" zijn, en een ieder, die het wagen zou ze aan te raken, zichzelven zware straffen, boete en g-evan- genis, op den hals halen kan. Bevestigd wordt, dat al de in de Vlaam- sche streken opgeeischte arbeiders moeten werken aan verdedigiingswerken in 't voor- uitzicht van de noiodzakelijkheid voor de Duitsehers, om een nieuwe fronllijn te vor- men in Belgie. Alles wijst er op, dat deze lijn moet steunen op de Schelde. Gemeld wordt, dat veie duizenden werklieden ge- bruikt worden voor het graven van een uitgebreid complex van loopgraven, op den linkeroever van de Schelde, bijna tegenovei- Antwerpente Haesdonck, te Beveren en te Cruybeke. In Vlaanderen hebben de Duitsehers ver schillende steenwegen uitgebroken, o.a. tus schen Gent en Thielt en in de omstreken van Oudenaarde. Zeer waarschijnlijk dient het daar weggehaald materieel, kasseien en grint, om ,de groote verbindingswegen te her- steillen en te verbreeden. Hier werd reeds herhaalde malen gespro- ken over de schipbruggen, die geiegd wor den over de Schelde, tusschen Antwerpen en Dendermonde. Thans schijnen de Duit sehers voornetmens te zijn, ook een derge- lijke brug te leggen, stroo,m,afwaarts van Ant werpen, en wel tegenover Lillo, daar waar ze seder I langen tijd reedis den dijk van linkers in cement hebben voorzien, die wed voor geschut bestemd zouden kunnen wezen. Dat alles wijist er wel op, dat, in,geval de Duitsehers ooit tot een terugtochl in Frankrijk gedwongen zouden worden Belgie t eind van zijn lijden nog niet zou hebben gezien! Be elkel-oogst! Uit Heerenveen wordt aan liet „N. v. Fr." geschreven Nu al een week lang verzekeren ons tal van eikelzoekers, dat het naar het einde loopt, maar nog al den dag vallen er zoo veel eikels, zelfs van die voortdurend be- oogste boomen aan sommige woudwegen, dat ze het oprapen nog heel wel loonen. Toch zijn er de laatste dagen opmerkelijk weinig zoekers. Wat hiervan de oorzaak is, kregen we niet verklaard. In de bosschen de heer Bieruma Oos- ting heeft aan de bewoners van het Oranje- woud op bepaaldie dagen vrij zoeken toe- ge&taan en anderen slippen er wel tusschen- door lagen de eikels op vele plaatsen zoo rijkelijk, dat sommige zoekers ze een- voudiig met den bezem bij ellcander veegden in bak of zak, om ze thuis nader te sor- teeren. We hooren nu verhalen naluurlijk over- dreven, m,aar al gaat er een groot procent af, dan is het resultaat nog moot dat een gezin in 't Oranjewoud wel 500 heeft ge- maakt met eikelzoeken in een maand tijds. En er zouder meerdere gezinnen zijn van honderd gulden en meer. Dit laatste is heel wel aaimemelijk. Het eikelzoeken werd zelfs als amateurs- sport „beoefend". We we ten van twee hee ren, die j.l. Vrij,dag op een wandeling door de bosschen voor de aardigheid eens 'n half uur met zooveel ambitie eikels, zochten, als- of het om den broode ging. Ze vonden toen zooveel, dat ze in een cafe, waar eikels worden opgekocht, er hun vertering mee konden betalen. De prijs is de laatste dagen onveranderd gebleven: per vijfkop 26 cts., per H.L. /5,50. Naar we vernemen, zijn aan het station lion alhier in totaal 22 a 23 waggons eikels uit deze omgeving ingeladen. De waarde van een waggon eikels aanvankelijli 300, maar al spoedig oploopende mag gemid- deld op 1000 worden geschat. Zoodat al leen in deze streek 22 a 23 duizend gulden uit de eikels is gemaakt. En ook te Wol- veg,a en op tal van andere stations werd ingeladen. Men verwacht deze week nog enkele wag gons en dan zal het uit zijn. Maar het eikelj,aar 1915 zal bij menig gezin, dat zoo onverwacht een buiten- kansje letterlijk voor het oprapen had, lan gen lijd in gezegende herinnering blijven. Be Amerikaansche duikkruiser „M 1" is een gebeel nieuw scheepstype. Met den bouw van deze reusachtige onder zee- boot werd Augustus 1913 begonnen; het duurde dus ruim twee jaar. Het is het eerste exemplaar van het type duikkrui- s,ers. Het schip is 80,8 M;. lan$ 7 M. breed en 4 M. diep. De waterverplaatsing be- draagt boven water 1000 ton en onder water 1500 ton. De hoofdvereischte van deze boot was inatuurlijk de snelheid, waarbij degi'oot- ste moeilijkheid bestoind in het feit, daL in Amerika de daarvoor benoodigde moLoren tot dusver niet gebouwd konden worden. De vroeger in de Ver. St. gehouwde onder- zeebootmotoren haddep niet meer dan 1000 P.K. Toch schijnt de Electric Boat Co., die het schip afgeleverd heeft, motoren van elk 2000 P.K. gebouwd te hebben. Over de constructie wordt echter niets meegedeeld. De snelheid boven water bedroeg 18 knoop, onder water 11 knoop. De machinekamers zijn 17 M. lang. De brandstof is bij een vaart van 81/2 knoop voldoende voor 7000 zeemijlen, bij 11 knoop voor 3560 zeemijlen. De bewa- poning bestaat nil 10 torpedolanceerbuizen, waarvoor 14 torpedo's beschikbaar zijn. De bemanning bedraagt 39 lioppen. Het aantal kanonnen is niet bekend. De kosten van het schip bedragen 3 imillioen gulden, bijna zoo veel dus als van een kleinen kruiser. 's GRAVENHAGE. Heden wordt het verblijf van Hare Maje- steit in het paleis in het Bosch opgeheven en belrekt H M. in den namiddag haar paleis in het Noordeinde. Professor De Vooijs, voorzitter van de kolencommissie, die zich eenige dagen geleden, in verband met moeilijkheden be- treffendedenaanvoer van kolen uit Engeland, naar Londen begaf, is in Den Haag terug gekeerd. Gemeld kan worden, dat de besprekingen van professor De Vooijs goede resultalen hebben gehad. De Minister van Landbouw heeft heden zijn werkzaamheden aan zijn departement hervat. De lichte keelaandoening, waaraan de heer Posthuma lijdende is, bemoeilijkt hem echter nog zeer het spreken, zoodat de Minister de gewone audienties heeft laten ▼ervallen. De Hooge Raad veroordeelde heden E. J. K., chauffeur te Den Haag, ter zake van het veroorzaken van dood door schuld, tot 3 maanden hecbtenis. In den avoud van 28 Jnni j.l. heeft de chauffeur op de nieuwe Parklaan te Scheve- ningen, de echtgenoote van schipper Yan Reopen uit Woerden overreden, aan de gevolgen waarvan de ongeiukkige onmiddel- lijk overleed. MIDDELBURG. De raad van beroep voor de ongevallen- verzekering te Middelburg heeft in zake C. J. F. te Sas van Gent de vordering niet ontvankelijk verklaard voor wat betreft de toekenning der rente na 1 Juli en voor het overige de vordering ontzegd en de beslis- sing der rechtbank bevestigd. ATHENE, 7 Nov. (Particulier.) Het nieuwe kabinet zal de politiek van het voorafgaande kabinet voortzetten. BERLIJN, 8 Nov. (Officieel.) In den namiddag van den 7en November werd de kleine kruiser Undina op een patrouille- vaart ten Zuiden van de Zweedsche kust, door torpedoschoten van een vijandelijken onderzeeer tot zinken gebracht. Bijna de getueK bemanning is g-r<d. (De Undina werd gebouwd in 1902, was 2700 ton groot en had een bewapening van 10 stukken van 10lj2 c.M. De snelheid bedroeg 21 i/2 mijl). M8S

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2