ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. GELDLEENI1TG Mo. 6298. Dinsdag 9 November 1915. 55e Jaargang. groot 26400 voor schoolbonw, De krijgsMrijven. ABONNEMENT: AOVERTEMTIEN Telefoon 25. Dit Blad verschijnt MaaMag-, Woensdag- en Yrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij do Firma F. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. Gemeente SAS VAN GENT. BINNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. flij vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUT op den dag der uitgave. Van heft Serwische gevechts- terrein. lfan heft Westelijfee gevechts- terrein. lfan het Qosteiijk gevechts- terpein. Van het Zuidelijke gevechts- terrein. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Burgemeester en Wethouders van SAS VAN GENT, brengen ter openbare kennis, dat tot en met den 14 Novem ber 1915 is opengesteld de lnschrijving op de geHdleening dier gemeente rente 5 °/0 's jaars, in aandeelen van 400, - met aflossing van minstens 2 aandeelen op 1 December van ieder jaar volgens loting. De inschrijvingsbiljetten moeten op ge- noemd tijdstip vrachtvrij ten gemeentehuize ingeleverd zip. De storting van het bedrag der aan- genomen inschrijving moet gescbieden op 1 December 1915 ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. Sas van Gent, den 30 October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, L. W. G. HOEFNAGELS. De Secretaris, F. STUBBE. De Duitsche duikboot C8 gemterneerd. De bemanning van de Duitsche duikboot C 8, is Zondag met een torpedoboot van Terscbelling naar Nieuwediep vertrokken en gaat van daar naar het interneerings- kamp te Bergen. Naar men ons meldt, schreide de geheele bemanning, toen ze de duikboot verliet. De duikboot werd Maandagochtend naar Den Helder gebracbt. (N. R. Crt.) Wij ontteenen aan de „N. R. Crt." de vot- gende telegrammen BERLIJN, 7 November. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: De O.-H. troepen hebben den vijand van de lioogte van Gratsena, 12 K.M. ten N.-W. van Iwanjitsa achteruitgedrongen en zijn door hel dal van de Westelijke Morawa tot voorbij Statina doorgedrongen. Aan weer&zijden van Kraljewo is de over- gang over de rivier tot stand gebracht. In Kraljewo,, dat na een verwoed straat- gevecht door de Brandenburgsche troepen werd genomen, zijn 130 kanonnen buitge- maakt. Ten O oisten van deze plaats zijn de Oos- tenrijksch-Hongaarsche troepen verder op- gerukt en hebben 480 gevangenen gemaakt. Onze troepen s.taan tot dicht voor Kroes- jewats., Het leger van Von Gallwitz heeft gisteren meer dan 3000 Serviers. gevangen genomen, een nieuw Engelscb veldkanon en vele be- laden munitiewagens, 2 bospitaaltreinen en een grooten voorraad oorlogsmateriaal buit- gemaakt. BERLIJN, 7 November. (Wolff.) Het offi- cieele Bulgaarsche bericht van den vijfden November luidde aldus.: Over de heele uitgestrektheid van het front vervolgen wij het verslagen leger des vij- ands, die zich overhaast terugtrekt. Onze troepen, die ten Noorden van de Niesjawa opereeren, zijn het dal van de Morawa genaderd en bij Paradzin in recbl- streetojche verbimding getreden met de Duit sche troepen, die van het Noorden opruk- ken. Vartmiddag om 3 uur namen wij de vesting Niesj, wij vervolgen krachtig den vijand, die op den terugtocht is. Onze troepen, die in het dal van de Bul gaarsche Morawa opereeren, hebben voor- uiitgang gemaakt in de vlakte van Lesko- wats. Ons offensief op de Kossowo Polji (het Merelveld) wordt op bet heele front voort- gezet. Bij Prilep (halverwege tusschen Weles en Monastir. Red.), Kriwolak en Stroemitza blijft tegenover de Engel&chen en Franschen het offensief aan onze zijde. Wij hebben den vijand met voor hem aanzienlijke ver- liezen ternggeworpen. Veel gevangenen en een onafzienbare hoeveelheid oorlogsmate- rieel van allerlei soort is in onze handen gevallen. WEENEN, 7 November. (Wolff.) Officieele mededeeling van generaal Von Hoefer: De Montenegrijnen hebben gepoogd, de hun gedurende de laatste dagen ontrukte stellingen te heroveren. Hun aanvallen zijn mislukt. De O.-H. kolonne, die in het dal der Morawitsa (zijrivier van de Servische Mo rawa. Red.) opdringt, valt de hoogten ten N. van Iwanjitsa aan. (Iwanjitsa ligt een kleine 30 K.M. ten Zuiden van de Ser vische Morawa. Bed.) Ten Zuid-Ooisten van Tsatsak wierpen wij den vijand over den Glotsowatski Wrh. Bij de iimeming van Kraljewo door de Duit schers zijn 130 Servische kanonnen inge leverd. De O.-H. troepen, die ten Z.-O. van de uitmonding van de Graetsa in de Ser vische Morawa strijden, hebben gisteren 500 Serviers gevangen genomen. Het leger van generaal Von Gallwitz heeft al vechtend ten N. van Kxoesjewats bet dal van de Bul gaarsche Morawa bereikt. PARIJS, 7 November. (Havas.) Officieel bericht van den generalen staf van het leger in het Oosten Op; 5 November is bij onze vooruitgesc.ho- ven troepen bij Kriwolak rust ingetreden. Niets te melden van het front van Tserna. In de richting van Rabrowo zijn wij blij- ven vooruitgaan. DE GRIEKSCHE MINISTERCRISIS. ATHENE, 6 November. (Reuter.) De Ko- ning heeft Skoeloedis. opgedragen een nieuw kabinet te vormen. De ministers van het kabinet Zaimis behouden hnn porlefeuilles. Skoeloedis neemt buitenlandsche zaken. (Dit telega-am, offschoon afwijkende van de be- ricbten in onze vorige oplage, voor zoo- ver den persoon van den kabinetsformeerder betreft, scliijnt toch evenzeer als die be- ricbten op bestendigmg van de Griekschc onzijdigbeidspolitiek te wijzen. Red.) ATHENE, 7 November. (Reuter.) Het be richt, dat er een kabinet Skoeloedis is ge- vormd en de ministers van bet voormalige kabinet Zaimis aanblijven, wordt bevestigd. In politieke kringen gelooft men, dat de ka- mer eerlang zal worden verdaagd, waardoor ontbinding en nieuwe verkiezingen zouden worden voorkomen. LONDENj 7 November. (Reuter.) Volgens de bladen is het Grieksche kabinet als volgt samengesteld Skoeloedis:. minister-president en buiten landsche zaken. Michaitidakis: opvoeding. Rhallis: jusfitie en verkeer. Goenaris: binnenlandsche zaken. Theotokis: welvaart. Janakitsa: oorlog. Koendoeriolis.: marine. Dragoemis: financien. PARIJS, 7 November. (Havas.) Officieel bericht van den generalen staf van heden- middag: Aan het Fransche front, tusschen Somrne en Oise, hebben wij een Duitsche post voor Andrechy vermeesterd en in den sector van Duvraignee door een hagel van projectielen de bedrijvigbeid der vijandelijke loopgraaf- kanonnen bed wongen. In Champagne hebben de Duilschers een aanval met granaten beproefd tegen onze stellingen ten Oosten van de hoogte bij Mesxiil, welke is afgeslagen. In de Vogezen is het gisteren vermelde gevecht bij Chapellotte in den loop van den nacht voortgezet. Ons. veldgeschut heeft met veel succes de vijandelijke mijpwerpers bestreden. Duitsche vliegtuigen hebben vannacht bommen geworpen in de streek van Duin- kerken. Een kind is gewond. De materieele schade is onbeduidend. BERLIJN, 7 November. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: Niets nieuws. BERLIJN, 7 November. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: Legergroep van Hindenburg: Ten Z.-W. en ten Z. van Riga zijn ver- scbeidene plaatselijke aanvallen der Russen afgeslagen. Voor Dunaburg zijn vijandelijke aanvallen mislukt. Bij Illoext en tusschen de Swenten- en Ilsen-meer waren de Russen in den nacht van 5 op 6 November ten N.-W. van het Swenten-meer door een overval onze stel- ling binnengedrongen. Gisteren zijn zij er weder uitgew-orpen. Legergroep van prins Leopold van Beie- ren: De toestand is onveranderd. Legergroep van Linsingen: Ten N.-WT. van Tsartorisk zijn bij een af geslagen vijandelijken aanval 80 gevangenen gemaakt en is een mac hi ne-geweer vermees terd. ST. PETERSBURG, 7 Nov. (P. T. A.) Officieele mededeeling van den generalen staf Ten Westen van Riga, in de streek van Oesjien, hebben wp verscheiden aanvallen der Duitschers afgeslagen. De tegenaan- vallen van de Duitschers ten Zuiden van het Swentenmeer duren voort. Naar het Zuiden, tot aan de streek van de Pripet, geen verandering. Volgens aanvullende nlichtiDgen hebtun wij gedurende het ge vecht bij het dorp Koloechofka, ten Westen van Rafalofka, 22 officieren en 712 soldaten gevangen gemaakt en 7 raachinegeweren en 2 kanonnen veroverd. Wij hebben vijandelijke aanvallen afge slagen in de richting van het dorp Boedki de aanvallers werden in wanorde naar hun loopgraven teruggeworpen. De periode van buitengewoon hardnekkige gevechten in de streek van het dorp Siemikowee is afge- loopen. De coup de main, eenige dagen geleden hier ondernomen, heeft volkomen aan de verwachtingen beantwoord. Onze plotselinge overval aan den anderen oever van de Strypa heeft ons 8500 soldaten aan gevangenen opgebracht, een nog niet vast- gesteld aantal officieren, en tnachinegeweren. Bij het oversteken van de Strypa hadden onze troepen de grootste moeilijkheden te overwinnen. De Duitschers deden hun uiterste best hun het groote aantal gevangenen, dat wij hadden gemaakt, te ontrukken, terwijl onze troepen zich nog op den rechteroever van de Strypa bevonden. Onder aanhoudend vuur van artillerie en tnachinegeweren sloegen onze troepen alle aanvallen af en trokaen zich, onder bescherming van een hagel van projectielen uit de eigen artillerie. al strijdend op den anderen oever terug, nadat zjj alle gevangenen en den heelen buit naar de overzijde hadden gebracht. ST. PETERSBURG, 7 Nov. (P. T. A.) Officieele mededeeling van den generalen staf Voor Riga vielen onze troepen bij Olai de Duitschers met succes aan. De vijand werd gedwongen dit punt tjjdelijk te ont- ruimen. Wij hebben het kerkhof bij het dorp Laocz op den linkeroever van de Duna bij Axkal bezet. In dezelfde buurt verstrooi- den wij Duitschers, die over de Duna waren gekomen. Aan den Westelijken oever van het Swen tenmeer namen wij de tweede linie van de Duitschers en maakten wij 300 gevangenen. Twee machinegeweren en een zoeklicht werden buitgemaakt. De Duitschers voerden daarop vier vruchtelooze tegenaanvallen uit. Links van de Stir is een vijandelijke aan val bij Madwidzje afgeslagen. Ten Westen van Kostochnofka, dat wij den 4den dezer bezetten, duren de gevechten voort. WEENEN, 7 Nov. (Wolff.) Officieele mededeeling van generaal von Hoefer Ten Zuidoosten van Wisniowzyk aan de Strypa en ten Noord westen van Doebno hebben onze troepen krachtige aanvallen der Russen afgeslagen. Bij Wisniowsky was het de zevende aanval, dien de Russen in de laatste vier dagen tegen dit gedeelte van het front hebben ondernomen. Voor het overige geen nieuws. ROME, 6 Nov. (Reuter). De ltalianen zijn in het Daonedal de Chiese overgestoken en hebben den vijand uit zijn stellingen van Malga-Stobolone verdreven. Op hetlsonzo- front artilleriegevechten. Den stortregens ten spijt, zijn de ltalianen voortgegaan het terrein te versterken. Een schitterende aanval der ltalianen stelde hen in het bezit van een sterke verschansing in de streek van den San Michele. ROME, 7 November. (Reuter.) Officieel bericht van den generalen staf De artillerie- en infanteriegevechten blijven in ons voordeel. De vijand is krachtdadig teruggeslagen, met achterlating van gevangenen. WEENEN, 7 Nov. (Wolfl,) Officieele mededeeling van generaal von Hoefer De toestand is onveranderd. Alle pogin- gen van den vjjand onze stellingen van San Martino te doorbreken, zijn mislukt. Vergaderi ng van Dondendag 4 Nov. 1915, des voormiddags 10 ure. Voorzitter de beer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden A. Visser, J. J. de Jager, R. Scheele, A. C. Lensen, M. Eijke, E. H. T. van Borssum Waalkes, D. Scheele, H. B. van Nes, R. G. E. Nolson en L. T. van Hasselt. Afwezig de heeren A. H. Donze en J. de Bruijne, wegens ziekte, en D. J. Dees, die na de pauze ter vergadering aanwezig is. (Vervol g). 18. Voorslel tol toekenning van een gra- tificatie aan den leeraar W. Estor. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor, aan den heer W. Estor, leeraar aan de hoogere burgerschool, voor het door dezen gegeven wordende extra- lesunr, weder eene gratificatie toe te kennen van 80, Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 19. Missive van gedeputeerde stalen van Zeeland, betreffende de regeling der jaarwedden van den burgemeester en den secretaris. Ingekomen is eene eirculaire yan gedepu- teerde staten van Zeeland, dd. 1 October 1915, waarbij zij te kennen geven, besloten te hebben tot eene algemeene herziening van de jaarwedden van bargainees ters en secre- tarissen over te gaan, met inachtneming van de volgende beginselen De regeling, medegedeeld bij hun besluit van 10 Januari 1908 (Provinciaalblad no. 9), blijft behouden, met dien verstande, dat Id. de 8e, 9e en lOe klasse vervallen, zoo- dat zij zich vo«r de gemeenten Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Goes en Ter Neuzen, volledige vrijhedd voorbehouden 20. de minimum-jaarwedden, zoowel voor den burgemeester als voor den secretaris, worden bepaald op de volgende bedragen: Masise. Min.-jaarw. 1 beneden de 500 Lnwoners 300 2. 500— 800 f 375 3. 800—1200 f 500 4. 1200-2000 675 5. 2000-3000 900 6. 3000-4500 1125 7. -1500-6500 1400 3o. de tot dusvar bestaande maxima ver vallen; 4o. niet iLanger imperatief wordt voorge- ischreven, dat de jaarwedden van burge meester en secretaris geLijk moeten zijn; 5o. de door gedeputeerde staten vastge- stelde jaarwedde van den secretaris wordt met 25 o/o verlaagd, watmeer de funclionaris tevens burgamieester is; dieze regel vindt geen toepassing voor de tegenwoordige func- tionarissen 6o. de jaarwedden van burgameesters en secretarissen worden vastgesteld op zooda- nige bedragen, dat na aftrek van de bijdra- gen, verschuldigd krachtens art. 46, le lid der Penisioenwet en art. 32 der Weduwenwet voor de gemeenteambtenaren 1913 wegens de aan hun tegenwoordige betrekking ver- bonden jaarwedden, bet overblijvende ge deelte niet daalt onder het minimum der Masise, waartoe de gemeente belioort; 7o. de jaarwedden, na deze algemeene herziening tweemaal, telkens na vijf jaar dtenst in dezelfde gemeente, worden ver- hoogd met 50 voor gemeenten van de le, 2e en 3e Masse, met f 100 voor gemeenten van de le, 5e en 6e Masse en met f 150 voor gemeenten der 7e Masse. Deze ver- hoogingen gaan in op den lslen Januari van het jaar, volgende op dat, waarin een vijf- of tienjarige diensttijd in de gemeente is volbracht. De dienstjaren, reeds in de gemeente doorgebracht bij het in werking treden van deze regeling, tellen mede, met dien verstande, dat de eerste verhooging niet Voor 1 Januari 1917 en de tweede niet voor 1 Januari 1918 zall genoten worden; 8a. de jaarwedden, telkens «m| de 5 jaren, in overeenstemming worden gebracht met het bevplkingscijfer, zooals dat uit de jaar- lijksche statistiek van den loop der bevol- king blijkt. Gedeputeerde staten verzoeken, boven- staande den raad mode te deelen en in dat college de vraag aanhangig te maken, in lioever in verband daarmede wijziging van de jaarwedden van burgemeester en secre taris noodig of wensdielijk is. Het advies van den raad wordt voor 1 De cember tegemoet gezien. De voorzitter deelt mede, dat bij vooraf- gaande besprekingen is uitgemaakt, dat het gaan zou over het ambt en niet over de personen, en er dientengevolge geen bezwaar is, dat hij blijft presideeren. De heer Lensen verklaart, dat hij deze zaak liever bij de begrooting zou behan- delen. De voorzitter betoogt, dat deze zaak los van de begrooting staat, gedeputeerde sta ten vragen alleen, dat de raad zich zal uit- spreken over de wenschelijkheid of nood- zakelijkheid, dat de jaarwedden anders ge- regeld worden. De heer Van Hasselt begrijpt, dat er reke- ning moet gehouden worden met de geld- middelen, maar is overtuigd, dat ieder over- tuigd is van de wenschelijkheid en noodza- kelijkheid, dat de jaarwedden van burge meester en secretaris dezer gemeente wor den verhoogd. Hij heeft nagegaan, hoe het met de overige gemeenten in Zeeland staat, om daarmede eene vergelijking te maken. Dan ziet men, dat Middelburg, met 18.000 inwoners, 3000 jaarwedde geeft, en Goes en Zierikzee, plaatsen met ongeveer 6000 inwoners, 2000, een verschil dus van 1000, bij een verschil van 12000 inwoners, of 100 per 120 inwoners. Aangezien nu Ter Neuzen 9600 inwoners Voor de 8e klasse (van 6500'10.00 inwoners) waaronder Ter Neuzen gerekend werd was een jaar wedde bepaald van f 1500f 2000. felt, zou dit driemaal 100 boven Zierikzee hooren te staan; rekening houdende met de geldmiddelen, stelt hij echter voor te ad- viseeren, dat de jaarwedden van burgemees ter en secretaris alhier zullen vermeerdeidi worden met 300 en dus gebracht op 2200. De heer Van Nes. is ook van oordeel, dat die jaarwedden, en meer in het bijzonder zeker die van den burgemeester, alhier te laag zijn. Spraker acht een werkman even- goed ais de eerste ai-istocraat, maar is toch van meening, dat de burgemeester, de eer ste ambtenaar der gemeente, een zakeren stand heeft op te houden, en dat kan hij zelfs onmogelijk goed doen met eene verhoo ging van 300. Hij durft echter, met het oog op de omstandigheden, geen te geweldi- gen sprong maken en waagt het daarom nu voor te stellen, het salaris van den burge meester op 2200, dat van den secretaris op 2000 te bepalen, omdat hij meent, dat daar in wel eenig verschil mag zijn. De heer D. Scheele wil niet ontkennen, dat een salaris van 1900 voor den burge meester en den secretaris niet in verhouding staan tot de uitgebreidheid van deze ge meente, maar wijst op de groote moeilijk- heid, om onder de huidige omstandigheden aan het geld te komen om die verhoogingen te dekken. Want, als. tot verhooging der onderhavige titularissen wordt overgegaan, kan toch zeker die der andere gemeente- ambtenaren niet achterwege blijven, die ver- keeren tegenwoordig ook in moeilijkheid, vooral zij, die alle levensbehoeften moeten koopen van een karig tractement, die bijna niet weten rond te komen en in zeker op- zicht in armoede verkeeren. Voor hen zou een verhooging of toeslag zeker noodig zijn, inaar spreker ziet geen uitkomst, waar het geld daar voor vandaan moet komen. Hij zou daarom aan gedeputeerde staten op hunne vraag willen te kennen geven, dat de raad, gezien de tegenwoordige moeilijke tijden, alles thans wenscht te la ten, zooals het is. De heer De Jager betoogt, dat de vraag van gedeputeerde staten den raad in een moeilijk parket brengt. Als de raad de wenschelijkheid en noodzakelijkheid van verhooging uitspreekt, is hij ten voile daar- voor verantwoordelijk en moet er ook de geldmiddelen voor vinden. Dan moet de burgerij dat weer maar opbrengen, die toch al door verschillende omstandigheden ge- drukt wordt. Zooals reeds is opgemerkt, dan kan zeker verhooging van andere ge- meenteambtenaren ook niet uitblijven, die behooren dan naar rato van de verhoogin gen van burgemeester en secretaris ook wat meer te krijgen. Maar waar moet dat heen? Spreker is huiverig om op de belasting van den hoofdelijken omslag, waarvan de aan- slagen het loopend jaar met 15 o/o worden verhoogd, dat voor het volgend jaar hooger zal zijn, nog al meer druk te leggen. Hij zou wenscben, dat gedeputeerde staten bij het doen der vraag, tevens hadden te ken nen gegeven, waar de raad het geld vandaan moest halen. De heer Waalkes merkt op, dat de raads- leden thans eigenlijk sukkelen door de erfe- nis van hunne voorgangers, die de gemeente- ambtenaren te laag bezoldigd hebben. Hij noeml het toch eigenlijk een schandaal, dat de jongste gemeente-werkman een loon krijgt, dal ongeveer gelijk staat met sommige uit- keermgen van het steun-comite. Vooral voor de werklieden der gemeente zou, met het oog op de duurte der levensmiddelen, in de eerste plaats wat dienen te worden ge- daan. De heer Van Nes kan zich daar ook mee vereenigen. hij acht het noodzakelijk, dat alle bij de gemeente in dienst zijnde amb- tenaren goed betaald worden. Als de werk lieden aan de orde komen, zal hij ook voor verhooging van hun tractement zijn, dat heeft hij al te kennen gegeven, toen het daar straks over die f 60 voor de vereeniging van gemeenten ging, waar hij wel tegen was. Z. i. moeten niet alleen de hoogere, maar ook de lagere ambtenaren goed be zoldigd worden. Als. het niet anders kan, moet de burgerij dan in Godsnaam maar meer belasting betalen, om de ambtenaren belioor- lijk te bezotdiigen. De heer D. Scheele meent, dat, als het alleen ging over een bedrag van 500 of 600, dat voor verhooging van de jaarwed den van burgemeester en secretaris noodig was, het geld nog wel te vinden zou zijn, maar als men dan, zooals billijk zijn zou, alle ambtenaren gaat verhoogen, is er wel j 6000 meer noodig, als dan ten minste alien naar rato daarvan worden verhoogd. De heer Van Nes gelooft, dat dit nu niet bepaald noodig is, er kan verschil gemaakt worden. De heer Waalkes herimiert, dat de burge meester en de secretaris voor 2 jaren ver hooging gekregen hebben. Voor de ambte naren is er toen niet toe over gegaan en van de daaromtrent bestaande voomemens is, door de tijdsomstandigbeden, het vorig jaar niets gekomen. Nu zou de kans weer bestaan, dat burgemeester en secretaris wor-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1