ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VGOF. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. GELDLEENIHG No. 6297. Zaterdag 6 November 1915. 55e Jaargang. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN groot 26400,— voor stiioolbouw, Telefooo 25. jumE&3a?iEQ bXj.a.to- Gemeente SAS VAN GENT. BINNENLANO. vprsnhiint MaHnto~WB8nria»- en YrljdagavoiH, nitgezonderd op Feeittagen, hi] de Flrma P. J. TAB DE SANDE te TerHenzen Per 3 maanden binnen de stad 1Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amenka 1.65. overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij a.le Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij ctifect© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUP op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van SA.S VAN GENT, brengen ter openbare kennis, dat tot en met den 14 Novem ber 1915 is opengesteld de mschrijving op de geleSSeening dier gemeente rente 5 'sjaars, in aandeelen van f400,-~ met aflossing van minstens 2 aandeelen op 1 December van ieder jaar volgens loting. De inschrijvingsbiljetten moeten op ge- noemd tijdstip vrachtvrij ten gemeentehuize ingeleverd zijn. De storting van het bedrag der aan- genomen inschrijving moet gescbieden op 1 December 1915 ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. Sas van Gent, den BO October 1915. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, De Burgemeester, L. W. G. HOEFNAGELS. De Secretaris, F. STUBBE. laanimMjmietsimmMmamammm mini i ri--r mic-„rinnl i Van Hit re.isachtiffe kustfort uit, I een paar honderd Gen-eraal Snijders in den Ministerraad. Dirusrlagmiddag ten 4 ure werd de Minis terraad gehouden, weilke, naar de „H. Crt. vemeeant, werd bijgewoond door den opper- bevelhebber van Land- en Zeemacht, gene- raal Snijders. Hieruit mag worden afgeleid, dat aan de besprekingen in dozen Kabinetsraad o.m. de vragen en weaken betreffende eventueele. demobiiisatie, zooals die tot uiting zijn ge- komen in het afdeelingsvcrslag der Tweede Kamer unpens de algemeene beschouwingen over de Staatsbegr-ooting 1916, wet niet vreeand zullen zijn geweest. Veldprediker in algemeenen diensl. Bij Kon. besluit van; 1 dezer is benoemd tot veldprediker in algemeenen dienst bij het leger te velde, dr. J. Th. de Visser, te Sche- veningen. Uitvoerverbod uienzaad en preizaad. Het Stbld. No, 457 bevat een Ron. be- siuit van 1 dezer, houdende verbod van uitvoer van uienzaad en preizaad, van den dag der afkondiging van dit besiuit. De Kroon behoudt zich voor, dit vei-bod tijdelijk op te heffen of in bijzondere ge- vallen daarvan ontheffing te doen verlee- nen. De invloed van den oorlog op het Nedcrlandsche ettectenbezil. In den Nieuwe Fin. Kap. berekent de heer v. Oss, dat sinds het uitbreken van den oorlog de volgende waarde vermeerde- ringen hebben plaats gevonden in devoor- naamste Binnenlandsche fondsengroepen Scheepvaart-ondernemingen 50.939 000 Binnenl. industrieelen 23 800.000 Cultuur-ondernemingen 22 203.000 Rubber13.215.000 Totaal 110.157.000 Hier komt nog bij de groote koersver- heffing in Amerikaansche fondsen, waarvan geen betrouwbare statistiek kan worden opgesteld, daar niet bekend is hoeveel van elk dier fondsen in ons land wordt gehou- den. Een koerswinst van 120 a 150 mil- lioen gld. is echter denkelpk niet overdreven. De totale koerswinst wordt daardoorgebracht op 220 a 250 millioen gld. Hiertegenover staan verminderingen in de fondsen met vaste rente, als volgt Nederl. Staatsschuld 40.000.000 u gemeenteleeningen 35.000.000 spoorwegobligatien 20.000 000 Pandbrieven 28.000.000 Russische fondsen 100.000.000 Oostenrijkerstr 25 000.000 Andere Staatsfondsen 25.000.000 Totaal 273.000.000 De koersverliezen zijn dus per saldo nog grooier dan de koerswinsten. De heer v. Oss merkt hierbij op, dat dit weliswaar van een groot deel boekverliezen zijn, maar dit geldt ook van een groot deel der winsten. Men kan wel zeggen dat houders van be- leggingsfondsen niet naar de hoteeringkijken zoolang zij de rente blijven genieteD, maar niettemin is dan tocb't feit te constateeren, dat onze effectenhouders als geheel door den oorlog niet beter zijn geworden. De voor- i naamste winst- viel buiten de beurs, en wel den boeren ten deel, wat niet vergeten dient te worden bij de belastingplannen. Wot van Engeland. De N. 0. T. deelt ons mede, van Enge- land telegrafisch bericht te hebben ont- vangen, dat wol hoogstwaarschijniijk weder ten uitvoer zal worden toegelaten. Geen schoenen en laarzen meer? De groote vachelederfabrieken hier te lande, welke het overgrooto deel van het benoodigde leder voor de schoenfabricage en reparatie produceeren, zullen genoodzaakt zijn eerstdaags stop te zetten wegens gebrek aan looi-extracten. De aanvoer liet n.l. de laatste tijden reeds te wensehen over. Kleine partijen, die dezer dagen te Amsterdam en Rotterdam zijn aangekomen, werden, niettegenstaande ze aan de N. O. T. geadresseerd zijn en de uitvoer naar het buitenland verboden is, aan de fabrikanten niet afgeleverd. De mogelijkheid bestaat, dat, daardoor een aantal werklieden gedaan zal krijgen. Bbl. Een tunnel onder het 1J. De Amsterdamsche correspondent van de ,/N. R. Ct." schrijft over een plan om een tunnel onder bet 1J te maken, teneinde een spoorwegverbinding met de overzijde tot stand te brengen. Een drietal jaren geleden is dat denk- beeld opgevat door den heer W. Fenenga, directeur der Amsterdamsche Droogdok- maatschappij, lid van de kamer van koop- handel en het beeft hem sedert niet meer losgelaten. De bedoeling is niet-gemetselde tunnels, waarvan de bouw, op den bodem van 'een water, uit den aard der zaak, altijd met groote moeilijkheden van allerlei aard gepaard gaat, maar ijzeren tunnels, die gemakkelijk aan land in elkander gezet kunnen worden, om daarna door bet water gesleept te worden naar de voor den bouw bestemde plaats, waar men ze vervolgens doet zinken. Dat dit plan, waarvan de verwezenlijking 5 millioen gulden zou kosten, technisch uit- voerbaar is, betwijfelt de heer Fenenga geen oogenblik, en hij deelde bovendieu mede, dat ook de grondboringen welke hij in bet Muiaerzand heeft doen verrichten door een groote aannemersfirma, die verscheidene be- langrijke waterstaatswerken tot stand bracht, zeer gunstige uitkomsten hebben opgeleverd. Op 17 meters diepte begint een harde zand- bodem, die zich een goed eind voortzet. De heer Fenenga heeft zijn plan geheel doen uitwerken en stelde er daarna mede in kennis zoowel de besturen van stad en land, als de kamer van koopbandel en fabrieken daar ter stede, de directie der H. IJ. S. M., enz. Het vond een goede ontvangst. Voorloopig echter zal er van den aanleg nog niets kunnen komen. op den hoofdweg, tocb ik opeens het signaal boor-die van de kei/.CT/ijke automobielen. Het volgenide oogenblik boudt de auto reeds stil en vr-aagt de Keizer mij den weg naar den dijk. Ik breng ham met zijn gevolg naar de gevraagde plek. Spoedig zijn wij weer aan het werk en de Keizer. helpl uit alle macbt mee. Hij sio-eg met de bijl punten aan de palen, die wij dan insloegen. Later kwamen nog eenige generaals en stafofficie- ren, die ook moasten mee doen, to-en zij za- gen, dat de Keizer planken droeg en lio-ut liakte. Het was een m-o-oi gezicht, die hee- ren generaalis en officieren met ons te zien mee werken. Eenigen badden zelfs hun jas- sen uitgetrokken en deden in h-emdsmouwen mee, De hulp, waarop ik wachten moest, kwam. eers,t twee uur later. Gedurende al dezen tijd waren wij, zes huzaren en eenige burgers met den Keizer en de officieren alleen aan bet werk. Duitschlands vredesvoot*- waarden Van geloofwaardige, docli niet officieele zijde wordt aan bet Ilaagsche Correspon- dentieb ureau verzekerd, dat eenige leden van den Duitschen Hijksdag onlangs te Amster dam hebben vertoefd en een huimer bij be sprekingen, die bij die gelegenbeid zijn ge- houden, heeft gezegd, dat de rijkskanselier, de beer Von B-ethmann. Hollweg, als voor- waarden, waarop Duitschland geneigd zou zijn vrede te sluiten, heeft genoemdbe- boud voor Duitschland van de Belgische Maaslinie, zoowel uit een militair als uit een indusb-ieel oogpunt, behoud door Duitschland van KoerLand en een oorlogs- schadevergoeding van dertig milliard Mark. (HbL) De keizer in hei veld. Van de jongste o-verstrooming weet de „Oberslesische Anzeager" de volgende epi sode te vertellen. Een kleine afdeeling van een huzaren-regiment moest mee helpen om op een kritiek punt een doorbraak te voor- komen. Door bet inslaan v,an palen moest de dijk, die reeds begon af te brokkelen, gesteund worden. Een huzaar uit Ratbor, die daarbij was-, meldt nu in een brief het volgende: Zondagmiddag waren we weer aan den dijk bezig. We badden juist een aantal dik- ke booms-tammen afgeladen, toen ons werd meegedeeld, dat we hulp zouden krijgen van de keizerbjke stafwacht. Ik moest deze menschen afwachten en naar de plek van de doorbraak brengen. Ik stond dus alleen Een als spion verdachte NesSerlander. Dit Rotterdam was, zonder paspoort; in Engeland aangekomen een Nederlandsche zeeman, Michiel S. genaamd, die beweerde Britsch onderdaan te zijn, door den consul naar zijn vaderland gezonden te zijn, na uit een Duitsch interneeringskamp ontvlucht te zijn. Later bekende hjj de politie, dat zijn verhaal een samenweefsel van leugens was, en hij werd voor den politierechter in Bow-street te Londen gebracbt, beklaagd dat hij in het Vereenigd Koninkrijk ge- vondefl was, na daar te zijn uitgezet, en van het ontbouden van die inlicbtingen aan de overheid, welke hij haar bad moeten verstrekken. Nog kwam uit, dat hij ook uit Zuid-Afrika was- gezet, en in Mei 1.1. was veroordeeld tot 3 maanden gevangenis- straf, omdat hij als verdacht persoon was gevonden in de Royal Albert Docks. Na die straf te hebben ondergaan, was hij naar Rotterdam uitgewezen. De politierechter veronderstelde, dat bij een geheime zending naar Engeland had, anders zou bij zich niet aan de gevaren van een terugkeer hebben gewaagd. Hij werd tot 6 maanden gevan- o-enisstraf veroordeeld. Aan de Belgische kust. i De Brusselsche correspondent van de „N. R. Ct." vertelt de volgende bijzonderbeden van de door de Duitschers versterkte Bel gische kust, die, zooals bekend, streng af- gesloten is. De correspondent vernam de bijzonderheden van een viertal reizigers, Duitschers en Oostenrjjkers. Hij vertelt van dat ffonbekende land" De Belgische kust van een punt tusschen Lombardzijde en Westende tot aan onze grens is nu het rijk der Duitsche marine- divisie. Toen het nl. in September 1914 bleek, dat het westelijk front zich weldra tot de zee zou uitbreiden, werd het natuur- lijk noodzakelijk, de uiterste punt van dit front tegen aanvallen van de zeezijde te dekken. Dit werd toevertrouwd aan een nieuwgevormde marine-divisie, welke op 2 September nitkwam, eerst deelnam aan ge- vechten in de omstreken van Leuven tegen de Belgen, die toen een uitval uit Antwerpen deden, daarna tijdens bet beleg van de vesting ijverig meehielp en zich veel roem verwierf bij de gevechten rond Mecbelen en de bestorming van bet fort Waelhem. Nadat zij daarop een tiental dagen als bezettingstroepen van Antwerpen gediend hadden, rukten zij op 20 October 1914 Brugge binnen, waar tot op dit oogenblik het hoofdkwartier der divisie gevestigd is. De steilingen in de duinen, Aan de kust vond de divisie nu volop werk zjj moest hier het terrein zoo ver- dedigen, dat een vijandelijke landing on- mogelijk werd, of, zooals een der reizigers het uitdrukt, de beerlijke duinenreeks moest een onneembare reuzeuwal worden, waarvan de zee de gracht vormde. Hier was reeds een natuurlijk verdedigings- werk aanwezig, dat alleen maar door men- schenhand nog wat verbeterd behoefde te worden zware stukken moesten hier verdekt in batterij gesteld worden en dekkingen voor de manschappen worden gegraven een werk, waartoe het terrein zich bijzonder leende al bad men vaak met het verrader- lijk zand te worstelen. Doch het doel werd in hoofdzaak bereiktaan een landing op deze kust valt niet te denken alleen werden enkele vaste steunpunten, als Westende en Zeebrugge, van zee uit onder vuur geno- men, met, naar men zegt weinig strategiscb resultaat. En de vele mpnen, die nu de plaats der vredige visschersbooten hebben ingenomen, zijn "gevaarlijke waakhonden, waartegen menig vijandelijk scbip bet beeft moeten afleggen. Van dit reusachtige kustfort uit, dat ik u nu ga beschrijven, worden ook de acties van de landzijde, vooral tegen Nieuw- poort, ondersteund, en in November 1914 bij Lombardzijde en in Mei bij St. Juiien en Steenstraet'e trad de marine-divisie mee in het vuur. De geheele 45 kilometers lange kuststrook is bedekt met ingegraven batterijen en be- woonbare steilingen, welke laatsten de woonhuizen, die ais doelpunten dienend, op- geruimd werden, moeten vervangen. Men vindt er fraai-gemeubileerde vertrekken voor de officieren, naast bomvrije kazematten hier is een uitgebreid telefoonDet aangelegd, even als de leidingen voor het electrisch licht, dat zelfs tot in de onderaardsche keukens te vinden is. In groote slaapzalen hangen de hang- matten op lange rijen, want in een bed slaapt geen zeemanbuiten bloementuinen en bedden met groenten, saiade, boonen, asperges, tomaten. Wat verder hokken met kippen, konijnen, eenden, en vaak een of meer varkens, dehond ontbreek bijnanergens. Elders ziet men weer groote werkplaatsen, waar de timmerlieden en andere handwerks- lui druk bezig zijn. Zoo ziet deze streek van bout, ijzer en beton er uit. Onderling hebbeu deze woonplaatsen j achter de duinen verbinding met elkaar door den destijds door Leopold 11 aange- legden grooten automobiel-weg, welke nu door de Duitsche zeelieden op een eigen- aardige wijze versierd is de kolossa'.e leege bulzen van mijnen prijken langs den weg op hooge voetstukken en doen, met bloe- men gevuld, dienst als bloemvazen. Verder is er ook nog de bekende elektrische tram, welke de gansche kust langs loopt, maar nu niet bediend wordt door Belgische be- manning, doch door de Duitsche „Jantjes die ook op dat gebied hun werk nauwgezet en keurig blijken te kunnen verrichten. Te Ostende. De passagiers zijn natuurlijk alleen rnili- tairen, maar toch zyn plaatsen als Ostende verre van uitgestorven alleen de badgasten ontbreken, al beweert een der reizigers, dat er in Knocke nog een paar zijn overge- bleveneen bewering, die ik voor zijn rekening zal laten. In de beroemde Kurzaal van Ostende huizen de Duitsche zeelieden. En meen niet, zegt een der reizigers, dat zij den boel daar ook maar in het miDst verontreinigd of beschadigd hebben, dat is geen zeemansaard. De vloed der badgasten zou elk oogenblik weer in de zalen terug kunnen keeren, bet beroemde roode tapijt wordt netjes geborsteld en onderhouden en de speeltafels waarover in gewone tijden de duizenden rollen, zijn keurig langs de wanden opge- stapeld de kandelabers, de marmeren trap- pen, de bronzen beelden, alles is met staf- vrij linnen bedekt en madame A. Galli Curci ,/du Theatre de Buenos-Ayres", die op 4 Augustus 1914 hier moest optreden, maar daarin door de bekende omstandig- beden verhinderd werd, ziu binnen een kwartiertje alsnog op het tooneel kunnen verschijnen. Een aarcgsMjpende plechtig- heid. De corresp. van het Alg. Hbl. te Londen schrijft Ik heb meermalen in de St. Paul s Kathedraal een plechtigen dienst bijgewoond, gehouden om de nagedaehtenis te huldigen van een van Engeland's verdienstelijke burgers, doch ik wil wel erkennen, dat er nooit een is geweest, die op mij zulk een indruk beeft gemaakt als die, welke daar hedenmiddag werd gehouden om te her- denken de jonge vrouw, dienaresse der lijdende menschheid, die een paar weken geleden te Brussel het slachtoffer werd van tot het uiterst doorgevoerde begrip van discipline; gehoorzamen aan de krijgswetten; militairisme, in de meest afstootende be- teekenis van het woord. Londen beeft in zjjn hoofdkerk gehnldigd de nagedaehtenis van miss Edith Cavell en dit op een wijze, die lang in de geheugenis zal blijven, van alien die deze plechtigheid mocbten bijwonen. De belangstelling van het publiek was wel buitengewoon groot. Bepaald was dat alleen kaarten voor gereserveerde zitplaatsen zou den worden uitgereikt aan officieele personen familie-leden van haar, wie deze plechtigheid zou gelden, en aan eenige honderden harer beroepsgenooten, verpleegsters in de Londen- scbe ziekenhuizen overigeDS zou de kerk voor iedereen vrij open staan. En reeds om acbt uur vanocbtend stonden een paar honderd menschen voor de deuren van St. Paul's, die om tien uur voor het publiek geopend zouden worden, terwijl de dienst op het middaguur een aanvang zou nemen. Steeds nam het aantal dier waeh- tenden toe en na tienen vulde zich de kathedraal zoo spoedig, dat al kort daarna de deuren zich weder sloten en bij de trappen, die daarheen leiden, de aankoudi- uing werd geplaatst//Church full". Maar Toen ik tegen hajftwaalfin St. Paul's Church Yard kwam, stond daar de volksmenigte opgepakt, blijkbaar voornemens daarbuiten den dienst bij te wonen, waarbij zij in bet gebouw niet tegenwoordig kon zijn. Het was een macktig gezicht de geheele ruimte van het Godshuis zoo gevuld te zien. Alle zitplaatsen waren ingenomen en hon derden moesten het er voor over hebben enkele uren te staan. Voor den toegang tot het koor bevond zich bet militaire mu- ziekkorps van het le regiment der konink- lijke lijfgarde, welk korps hier een grooten naam beeft, en ontegenzeggeiijk hebben de prestaties daarvan er bet meest toe bijge" dragen om de plechtigheid zoo aangrijpend te doen zijD, want de muziek was al bui tengewoon mooi. De eerste rijen voor het koor waren ge- reserveerd voor de familie-leden van zuster Cavell, terwijl daar verder zaten de eerste minister, weder van ongesteldheid genezen en wien men bet; niet kon aanzien, dat hij eenige dagen zyn kamer zal moeten houaen nevens hem merkte men op de ministers Sauwel, Birell, Walter Long en Henderson en de enkele vreemde gezanten, o. a. dien van Belgie. De koning en de koningin badden zich door een kamerheer doen ver- tegenwoordigen, terwijl in de Koninklijke bank van het koor, de koningin-weduwe Alexandra zelve de plechtigheid bgwoonde, daarmede opnieuw een bewijs gevende van haar belangstelling voor alles wat den hospitaal- en verplegingsdienst beLeft. Even voor twaalf uur kwam de stoet, waarin Sir Vezey Strong den Lord Mayor, die verhinderd was, verving, een stoet steeds aandacbt trekkende door zijn midden-eeuw- scbe praal, door de kathedraal geschreden, zich begevende naar het koor; vervolgens de stoet der geestelijken, onder wie de bisschop van Londen, wiens herderlijke praal- staf voor hem werd uitgedragen, en daarna zette de militaire kapel in den treurmarscli van Chopin, waarmede de plechtigheid ge opend werd. Het spelen hiervan werd gevolgd door het zingen van het lied, door den geestelijke, die miss Cavell kort voor dat het wreede vonnis aan haar voltrokken zou worden, met haar gezegd. Abide with me; fast falls the eventide; The darkness deepens; Lord with me abide When other helpers fail, and conforts flee, Help of the helpless, do abide with me. dus luidde het eerste couplet van het lied, dat al de aanwezigen zongen en dat blijkbaar op alien een diepen indruk maakte. Dit gezang werd gevolgd door bet eerste gedeelte van den dienst, zooals die bij dergelijke gelegenbeden gebruikelijk is in de Eugelsche staatskerk, waarna de militaire kapel en het orgel inzetten den ffTreurmarsch van Saul", op meesterlijke wijze ten gehoore gebracht, zelden misschien mooier gehoord. Een muziek-criticus van een der Londensche bladen, die in mijn nabpheid stond, boorde ik zeggen, dat hij alleen reeds om de wijze, waarop deze treurmuziek werd uitgevoerd, het bijwonen van deze plechtigheid niet gaarne zou hebben gemist. Toen volgde het zeggen der gebruikelijke gebeden, het zingen van het lied//One hope of youw calling" »Through the night of doubt and sorrow Onward goes the pelgrim band, Singing songs of expectation, Marching tot the promised Land" terwijl de dienst gesloten werd met het zingen van de drie meest bekende coupletten van bet „God Save the King" door gansch de schare. Een uur lang had de geheele plechtigheid geduurd St. Paul's liep ledig Louden had op indrukwekkende wijze de nagedaeh tenis geeerd eener vrouw, wier naam hier zeker door vele geslachten heen in eerbied zal blijven voortleven. Het voomemen bestaat voor miss Cavell een gedenkteeken op te richten ergens in de stad en als plaats daarvoor is reeds genoemd Waterloo Place, waar ook het standbeeid voor Florence Nightingale staat. Vermoedelijk zal het daar niet verrijzen, wat zeker gelukkig is, want het beeld zou er niet geplaatst kunnen heeten. TER O /let l1ni70n^0f

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1