PKKDIKBEURTEN. Loop der hevolkinp van Ter Neuzen. Laatste Berichten. EtigelsscSi3 kfsuise;*" cges'tr^ant Zondag 3i Octnbvr 1915. RECHTSZAKEH Arrondissements-Rechtb. te Middelburg. GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. Van den Coll di Lana zijn gisterenmiddag zes. bestormftgen afgeslagen. Eveneens zijn zwakke aanva/hea tegen de stelling TreSassi Fanes, aan den Noordelijken uitgang van het Travenanzes-daJ,. mislukt. In den sertdfr van Fiitsch hebben wij op de Westelijke helling van den Javorcek een vijandeJijken aanval bij onze versperringen bloeaig .afgeslagen. Ten Ziud-dosten van den MrzJi Vrh en bij Doijev zijn opnieuw sterke vijandelijke slrijd- krachten teruggedreven. Slechts 0111 een loopgraafgedeelte wordt nog gevochten. Een gistefavond tegen den sector ten N. van Selo begonnen aanval is, in de kiem verstikt. Pogingen van den vijand om ten Noorden van Canalfe. (ten Noorden van Plawa) de Isonzo over te steken, zijn verijdeld. Het bruiggehoofd van Gorz heeft weer on der zwaar geschutvuur gestaan. Een op zichzelf staande aanval tegen den .Monte Sabotino is geheel mislukt.' Verscheidene Italiaansche bataljons, die tegen den sector ten Noorden van den Monte San Michele een aanval ondernamen, zijn door ons geschut- en machine-geweervuur gedwongen in hun dekkingen terug te vlucli tem LONDEN, 28 October. (Reuter.) Offieieel wordt meegedeeld, dat de kruiser Argyll vanochtend aan de Schotscbe kust aan den grond is geloopen. Uit hoofde van het slechte weer vreest men dat het schip ge heel verloren zal gaan. Alle officieren en de geheele bemanning is gered. (De Argyll was een gepantserde kruiser van 11.000 ton, in 1904 gebouwd. De maxi- mum-snelheid bedroeg 22.4 lcnoop, de bewa- penlng bestond uit 4 stukken van 19, 6 van 15, 20 van 4.7 c.M. en 2 torpedolan- ceerbuizen. De geredde bemamiing telde 655 koppen. Red.) TEK NEUZEN, 29 Oct. 1915. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te L)e Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 767.2 Skagen. Laagste barometerstand 1 55.7 Vlissingen. Verwacbting tot den avon d van 30 Oct. Besmettelijke ziekten. j toebehoorende aan de heeren Te Siepe heeft In de week van 20—26 October zijn de weggenomen, met het oogmerk van weder- volgende besmetteljjke ziekten in Zeeiand rechtelijke toeeieeninc toi. AI..II 1 I S1 ter kennis van den cent.ralen gezondheids raad gekomen Roodvonk4 gevallen te Hoek, 2 te Ter Neuzen en 1 te Cadzand. Diphleritis 3 gevallen te Goes, en voorts een te lJzendijke, Kattendijke en Vlissingen KOEWACHT. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. 0. d. F., oud 31 j., bootwerker te Ter Neuzen, werd beklaagd dat hij op 13 September 1915 te Ter Neuzen,toen de agenten van politie K. Boersejia en J. C. Sol, beiden in uniform gekleed hem aanhielden, zich met geweld tegen die ambtenaren heeft verklaring omtrent de plaatselijke gesteld- heid te krijgen was, werd het onderzoek in deze en nog een andere zaak tegen bekl. geschorst tot 19 November. Uit een mededeeling van den ambtenaar van bet Openaar Minister aan bekl. bleek, dat ook nog een derde aanklacht van gelijke aard tegen hem is ingediend. Ten slotte nandhaafde bekl. zijne stelling qog, dat het een zaSk van burgerlijk recht Het laat zich aanzien, dat het volgende j verzet door hen te slaan en te trappen en betreft, daar bij als eigenaar geheel op eigen jaar hier veel vlas zal verbouwd worden Door de booge vlasprijzen en den vluggen handel, die gedurende langen tijd vele ingezetenen aardig geld hebben doen ver dienen, zijn velen aangezet om in 1916 zich ook op den vlasbouw te gaan toeleggen, te meer omdat het te voorzien is, dat tegen dien tijd al bet oude vlas opgeruimd zal zijn. Reeds nu wordt veel vlasland gepacht. Dinsdagavon 1 kwamen hier de telegrafische beriebten uit Rotterdam, dat wegens ver- boden uitvoer alle verzending van vlas onmiddellijk moest gestaakt worden. Door het verbod van uitvoer is plotseling aan alien viasbandel een einde gekomen. Toch wordt hier voortgegaan met bet zwingelen van vlas in de hoop, dat spoedig weer toegestaan zal worden partijen vlas naar het buitenland te verzenden. ZUIDDORPE. De verbinding tusschen het Nederlandsche en Belgiscbe gedeelte van den nieuwen stoomtram van Drie Schouwen naar Moer- beke is deze week tot stand gekomen. overgebracbt. Ter Neuzen. aan ben te rukken en te trekken. Eisch f 15 boete of 15 dagen hechtenis. S. J. d. B., oud 52 j., vrouw van I. Fr. v. d. B.. wonende te St. Kruis, werd beklaagd dat zij in de maanJ Juli 1915 te St. Kruis een onderrok, toebehoorende aan V. van de Bulke, wed. van A. Stales, heeft weggenomen, met het oogmerk van weder- rechtelijke toeeigening. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Opgraving van een lijk. Woendag werd, zooals wij in 't kort meldden, voor het Gerecbtsbof te's Graven- hage behandeld.het hooger beroep ingesteld I dooi het O. M. tegen het vonnis van de Philippine Reehtbank te Middelburg waarbij G. G. M. B., 43 jaren, Roomsch-Kathoiiek' pastoor te Ter Neuzen, werd vrijgesproken van de aanklacht van het opzettelijk en weder- rechtelijk doen opgraven van een lijk en een opgegraveu lijk doen vervoeren, althans bet door misbruik van gezag gemelde mis- drijven opzettelijk mtlokken. terrein heeft gehandeld, en dat men deze nu ten onrecbte op publiek terrein heeft Hervormde Kerk. 94 u., Ds. A. Timmerman, Gedenk dag^ Kerkhervorming en 2 u., Ds Sli.'skil. Hoek. Axel. Huist. Hontenisse. A. Timmerman. 94 u., dhr. L. Dek, Gedenkdag Kerk hervorming en 2 u., dhr. L. Deb. 9 u. en -2 u„ Ds. E. Raams. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. 44ugenholtz, 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 94 u., Ds. Akerslool van Houten Roos. 4 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. 10 a., Ds. De Boer. 94 u., Ds. W, J, van Lindonk. ■7 1 j t Bekl., die zelf verscbeen, deelde uitvoerig Zoodra de maatscbappij over het noodige mede wat _s materieel beschikt, zullen de bonderd- duizenden kilogrammen beetwortelen, die aan de iijn opgestapeld liggen naar de suikerfabriek te Moerbeke verzonden worden. De bieten zien er goed uit en hebben een hoog suikergebalte. Wegens het guastige weder in het grootste gedeelte van de maand October is er weinig tarra. Van de dezer dagen aangevoerde is de tarra aanmerkelijk hooger. Donderdag voormiddag viel aan de er geschied was en verklaarde geheel te goeder trouw gehandeld te hebben eD geenszins de bedoeling gehad te bebben de wet te ontduiken. Het betrof hier bet overbrengen van het lijk van een vrouw die in verband met de kerkelijke voorscbriften niet in gewijde aarde mocht begraven worden, uit gewijde naar ongewjjde aarde over een afstand van een paar meter en hij meende daarvoor geen vergunning noodig te hebben. Als getuige werd geboord de doodgraver P. A. de Rijk, die mededeelde dat het be- Gerefonneerde Kerken. Per Neuzen. 9 u. en 2 u„ Ds. J. M. Mulder van Veldwijk. 9 u. en 2 u., Ds. v. d. Wall. 9 u., Ds. R. v. d. Kamp van Breukelen en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. Axel, Stationstraat. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp van Breukelen. Hoek. Axel, Kerkdreef. Chv. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gerneente (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u„ 2 u., en 54 u., Ds. J. R. van Oordt uit Middelburg. Oud-Gerefor'tneerde Gemeente (Vlooswjj kstraat.) Ter Neuzen. 9 u„ 2 u. en 54 u., leeskerk. Matige tot zwakke zuidoostelijke tot zui- Roode Sluis de knecht van den landbouwer wuste lijk slechts in den kuil was neergezet delijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, j De Munck van een volgeladen wagen met later wellieht opklarend, aanvankelijk nog beetwortelen. Gelukkig bleven de paarden regenbuien iets zacbter De verongelukte mllitairen. Gisteren voormiddag werden alhier met militair escorte aangebracht, om met de provinciale boot verder vervoerd te worden, de zoo jammerlijk te Overslag omgekomen militairen. De overbrenging naar hunne woonplaats Hengelo geschiedt gedeeltelijk voor rekening der familie en voor een ander deel uit bijdragen door de militairen te Zuiddorpe bijeen gebracht. De Raad van beroep voor de onge- vallen-verzekering heeft de beslissing der Rijksverzekeringsbank bevestigd en de vor- dering ontzegd inzake D. de W., te Ter Neuzen. Niet ontvankelijk verklaard is het beroep van H. G. te Groede. Beperking schuttijdeu opgeheven. De Commissaris der Koningtu in Zeeiand brengt ter kennis, dat de beperking der schuttijdeh met de sluizen te Ter Neuzen is opgeheven. Cob per ali eve bakkerij. In eene eergisteravond in het lokaal Bethel gebouden vergadering van toekom- stige verbruikers, die door een 70ta! per sonen werd bijgewoond, werd door het voorloopig bestuur mededeeling gedaan van bet resultaat der verrichte werkzaambeden. Er is mdt succes gewerkt, daar zich ruim 200 personen als verbruiker hebben aan- door zjjn geroep onmiddellijk stilstaan. Het wiel was reeds op den schouder. Be- wusteloos werd de knecht opgenomen en in een nabijstaande woning gedragen, ter- wgl geneeskundige hulp werd ingeroepen. De geneesheer constateerde, dat de schouder gebroken was docb dat de patient vervoerd kon worden. Waren de paarden niet on middellijk tot staan gekomen, dan was de dood onvermijdelijk geweest. dorpe, beklaagd van zware mishaudeling, is ontsjagen van rechtsvervolging. Bij bevelschrift der arrondissements- recbtbank te Middelburg, is rechtsingang gegeven, terwijl ook reeds een groot aantal I verleend met last tot gevaugenhouding en De reehtbank heeft in hare zitting van 29 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken R. E, d. O., oud 16 j., kermisreiziger te Breskens, is wegens mishandeling veroor- deeld tot 3,50 boete of 1 week tuchtschool. F. A., oud 31 j., arbeider te Overslag, is wegens vernieling veroord. tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. W. E., oud 19 j., metselaar te Oostburg, I uiteen dat het gemeentebestunr de begra- is wegens verduistering in dienstbetrekking, feniswet verkeerd interpreteerde. Hier was veroord. tot 5 dagen gevangenisstraf. I zeker geen vergunning noodig, te meer niet G. P. D.. oud 19 j., schipper te Sluis, waar de grond, waarin de begrafenis plaats is wegens wederspannigheid veroord. tot ^a(li eigendom is van de kerkelijke gemeente. 15 boete of 15 dagen hecht. Bovendien heeft er geen opgraving plaats A. C., oud 44 j., veldarbeider te Zuid- gehad, waar de kist ongedekt in den kuil en nog niet door aarde was gedekt. Hij had op last van bekl. gehandeld en hij wist niet dat daarvoor vergunning noodig was. Deze verklaring werd bevestigd door den gemeente-werkman P. v. d. Hout uit Ter Neuzen. De advocaat-generaal, Mr. Mazel, de feiten releveerende, ging daarna na op welke gronden z. i. de reehtbank te Middelburg bekl. heeft vrijgesproken en veronderstelde dat de reehtbank haar vonnis heeft gegrond op hetgeen Noyon leert, n.l. dat de opzet gericbt moet zijn op het wederreehtelijke van de daad. Voorts toetsende hetgeen heeft plaats gehad aan hetgeen de begrafeniswet zegt, is spr. van oordeel dat het vonnis van de reehtbank juist is gewezen en vraagt hij bevestiging van het' vonnis. Mr. P. Dieleman uit Middelburg betoogde in aansluiting met bet requisitoir van den advocaat-generaal dat hier geen opzet aan- wezig is en er niets wederrechtelijks heeft plaats gehad. Uitvoerig zette pi vervolgens Lokaal .Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. eD 54 u., leeskerk. oAigaties geplaatst zjjn. In verband met het verkregen resultaat, meende het voor loopig bestuur dat tot de oprichting eener cooperatieve bakkerij kan worden overgegaan. Overeenkomstig die meening werd dan 'ook defiuitief tot de oprichting besloten. Vervolgens werden in het definitief be stuur benoemd de heeren C.' Lok, A. P. 7an Baal, ,G. Timmerman, J. de Groen en O. R Leunis, terwijl aan het bestuur eene commissie van toezicbt werd toegevoegd, waarin werden benoemd de heeren W. Estor, M. Eijke en J. Willemsen. In eene volgende vergadering zullen de statuten worden vastgesteld. Met een op- wekkend woord, om propaganda te maken voor het doel der vereeniging, sloot de voorzitter de vergadering. Voor bet examen in de vrije- en orde- oef'eningen der gymoastiek is te Breda o. a. geslaagd de heer A. van der Bilt van Sluiskil. De heer H. Akersloot van Houten Roos, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Sas van Gent, ontving toezegging van beroep naar Hoofdplaat, vacature Ds. W. A. Noest. -Deze week is te Vlissingen na een korte ongesteldbeid in den ouderdom van 53 jaar overleden de beer J. C. Jongkees, leeraar aan de De Roijterschool te Vlis singen, vroeger oflicier-machinist bij de Kon. Marine. De overledene is de laatste jareD ook alhier bekend geworden door de uitne- mende wjjze waarop hij welwillend voor- drachten gaf voor de afdeeling van 'tNut. Met nummer 253 van de Stct. wordt o. m. verzonden een afdruk van de akte betreffende de Cooperatieve Vereeniging tot Verzekering tegen Hagelschade in het voor- malig lVdojrlistrict van Zeeiand, te Oostburg. Verscherpt toezicbt. Naar het Alg. Hbl. meldt, overwegende militaire autoriteiten in het zuiden des lands maatrcgelen, waarbij het slechts aan per- soneu, die cfaartoe speciaal vergunning heb ben, geoorloofd zal zijn zich na zonsonder- gang te bevinden op een aangewezen terrein- strook van eenige honderden meters breedte langs de grenzen. verwijzing naav de terechtzitting tegen A. v. O., oud 39 j., koopman te Koewacht, gedetineerd, beklaagd van verduistering van vlas. Heden werden de navolgende zaken behandeld B. M. d. G., oud 31 j., landweersoldaat, onbezoldigd rijksveldwachter en Tb. R., oud 55 j„ veldarbeider, beiden te Koewacht, werden beklaagd dat zij op 29 Augustus 1915 te Koewacht te zamen en in ver eeniging opzettelijk Cornelis Wiskerke hebben geslagen, eerstgenoemde met een bajonet. Eisch voor De G. een week gevangenis- stond. Begraven zou nog kunnen zijn, hoewel pi. er dan nog op wijst dat de kist niet in den grond verbnrgen stond en dat er bij de overbrenging in 't geheel niet gegraven, maar de kist er eenvoudig uitgelicht is. Nog betoogt pi. dat in dit geval alleen de burgemeester volgens de gemeentewet vergunning bad te verleenen en niet burge meester en wetbouders. Op grond van een en ander concludeert pi. tot bevestiging van het vonnis. Uitspraak 3 November '15. Overtrading polderroglement. Hedenvoormiddag werd alhier voor het kantongerecht eene zaak behandeld tegen H. A. v. D., notaris te Hulst, wegens over- treding van het polderreglement. Uit de bebandeling dezer zaak bleek deze een uitvloeisel te zijn van eene die reeds straf, en voor R. f 15 boete of 15 dagen veel voeten in de aarde heeft gehad. nl. het droogleggen der polderkreek aan den Reuzenhoek, onder de gemeente Zaamslag. hechtenis. A. v. O., oud 39 j., koopman te Koe wacht, werd ten laste gelegd dat hij op 16 September 1915 te Koewacht opzettelijk en wederrechtelijk een ruit van een raam van Van Hecke, door een bierglas of een ander voorwerp door die ruit te gooien, heeft vernield. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. A. K., oud 19 j., boerenknecht te Axel, werd beklaagd dat hij op 11 September 1915 te Axel opzettelijk gewelddadig Cor nelis Faas met een mes over zijn neus heeft gesneden. Eisch een week gevangenisstraf. M. S.. oud 28 j koopman te Axel, was gedagvaard ter zake dat hij op 30 Aug. j.l. te Zuiddorpe gepoogd heeft ongeveer 500 K.G. bloem naar Belgie uit te voeren, terwijl hij op tijd en plaats voornoemd aan G. C. van Keulen, sergeant en M. Manneke, korporaal, tevens onbez. rijksveldwachter, wier plan het was den uitvoer te beletten, veertig gulden beeft beloofd, met het oog merk om hen te bewegen in hun bediening in strjjd met bun plicht, hem, beklaagde, met zijn wagen met meel te laten terug- keercn, en geen procesverbaal op te maken. Eisch twee maanden gevangenisstraf. E. L. K.. oud 48 j., buis^rouw van A. L., te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd dat zij op 14 September 1915 te Ter Neuzen zes beele en een halve steenkoolbriquet, Bekl. heeft destijds in die kreek een slootje laten gravCn iom het water komende uit een leiding aan de Kwakkel, af te voeren naar de waterleiding van den Groote Huissenspolder. Tbans is onlangs die sloot gedempt en wordt dat water thans afgevoerd door eene nieuwe sloot om het drooggelegde land van bekl. heen, docb op zijn eigen terrein. het verhoor beweerde hij niet in overtreding te zijn. daar het hier geen waterleiding betreft, doch alleen een zaak van burgerlijk recht. Zijn terrein is lager gelegen dan het omliggende, hij is ver- plicht het water dat op natuurlijke wijze naar zijn land komt te ontvangen. Om te voorkomen dat dit niet over zijn land stroomt heeft hij thans een sloot gegraven. De als getuige gehoorde dijkgraaf van den Groote IlnisseDspolder, de heer J. de Kraker meent dat bekl. heeft gehandeld in strijd met bet polderreglement, ook al is het op eigen terrein, dan mag niemand een watergang verleggen zonder vergunning van het polderbestunr. Bekl. heeft dat gedaan en als dit mag, dan heeft men geen polder reglement meer noodig. Bekl. gaf, voorzien van verschillende kaarten, uitleg omtrent de zaak en be- twistte de verklaring van den dijkgraaf. Er werden nog enkele getuigen gehoord, doch daar hieruit evenmin een duidelijke Lokaal ..KbenSaezer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 54 u., Evangelisatie. B. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 84 en 10 uur. 'sNamiddags om half drie Lof. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: F. L. Dhont, koopman, Baandijk 23, uit Sluis. A. L. Dhont, dienstbode, Baandijk 23, uit Sluis. E. J. de Zeeuw, zonder beroep, Verbin- dingstraat la, uit Vlissingen. L. C. Michielsen, kommies R. B., Roeiers- gang 8, uit Koewacht. L. A. de Bree, zonder beroep, 2e Korte- straat 2, uit Amsterdam. J. J. Nijssen, dienstbode, Noordstraat 78, uit Hoek. M. de Roo, dienstbode, Noordstraat 78, uit Philippine. P. Blommaert, bakkersknecht, Dijkstraat 37, uit Hontenisse. V ertrokken: E. C. Lauwers, dienstbode, Westkolk- straat 8/10, naar 's Gravenhage. P. M. van Kolk, dienstbode, Dekkerstraat naar Rotterdam. H. Ribbens, zeilmaker, Dijkstraat 82, naar Kruiningea. W. M. de Reus, dienstbode, de Doelder- straat 6, naar Bussum. VOOR BELANGHEBBENDEN. Laatste Kwartier Zondag 31 October, voormiddag 4.59 uur. 30 Oct. Zon op 6,52 onder 4,35 5uur 31 n u h 6,54 n 4,33 1 Nov, 6,56 4,31 De lantaarn voor wielrijders moet een halt uur, die voor voerlieden een uur na zonsondergang branden. LONDEN (Officieel). Bij een wapen- scbouwing door Koning George is het paard waarop Zijae Majesteit gezeten was ge- struikeld en gevallen. De Koning werd ernstig gekneusd. Hij bracht een tamelijk goeden nacht, door. De algemeene toestand verbeterd. Er deden zich geen complicaties voor. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer zal worden bijeenge- roepen tegen a, s. Woensdag 3 November, des voormiddags half 10 ure. Revredigingscommissie. De Staatscommissie voor het onderwijs (bevredigingscommissie) is in bare voltallige bijeenkomst niet geheel gereed gekomen met, de bebandeling van het rapport harer eerste subcommissie betreflende de redactie van het grond wetsartikel en zal aan het eind der eerste helft van November weder in haar geheel byeenbomen, om de be- handeling voort te zetten. Staatsbegr noting. Het voorloopig verslag over de algemeene beschouwingen der Staatsbegrooting 1916 werd heden door de commissie van rap porteurs vastgesteld. Indische begrooting. De memorie van autwoord op het afdee- lingsverslag der Tweede Kamer nopens de Indische begrooting zal vermoedelijk voor of op a.s. Maandag in druk verschijnen. Uitvoier van slroo. De commissie ter voorziening in de be- hoefte aan stroo voor de stroocartonfabrieken heeft naar wjj vernemen aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid ge- adviseerd, het uitvoerverbod van stroo voorloopig tot het eind van het jaar te handhaven. In verband hiermede, is een opheffiilg van dit verbod in den eersten tijd althans niet te verwachten, terwijl ook ge jn ontheffingen van het verbod zullen worden verleend, Melk v ©ar zie«ii ng. Wij vernemen, dat de Minister van Land bouw eene algemeene regeling getroffen heeft, inzake de melkvoorziening van de bevolking van Nederland. De Minister heeft zicli daarbij geplaatst op het standpunt, dat al degenen, onverscliillig of dit natuurlijke of reditspersonen zijn, die in vorige jaren gedurende de wmtennaanden bepaaLde ge- meenten van melik voorzagen, verplicht zijn dit ook thans. te doen. Doen zij zul.ks niet, doch verwerken zij hun melk Lhans tot een of ander melkpro- duct, of verkoopen zij de melk aan fabrie- ken van melkproducten, dan krijgen zij geen consent tot uitvoer. Niet alleen niet voor producten die uit melk gemaakt worden, maar in het geheel niet. Indien men te doen heeft met iemaind, die deze producten verkoopt aan derden, dan za! de kooper daarvan geen consent tot uitvoer krijgen. Voor de richtige naleving dezer regeling roepl de Minister de hulp in van de bestu- ren der melk-, bo,ter- en kaasvereenigingen, de Rijksoommissies van toezicbt op deze vereenigingen en van de burgemeesters. Bij zijn regaling houdt de Minister reke ning met de tegenwoordige hoogere produc- tiekosten, welke hoogere kosten voor con- sumptiemelk door den Minister berekend zijn op ten hoogste 1 cent per liter voor het geheele land, behalve voor sommige zoetboeren die een vast quantum volgens contract moeten leveren iederen dag, waarbij de productiekosten misschien tot ten hoog ste twee cent per liter kunnen stij.gen. In sommige deelen van het land bchoeft het aangegeven maximum niet bereikt te worden. In gemeenten waar voor de con- sumptie niet meer meik wordt afgeleverd dan wordt geproduceerd, kurmen de burge meesters machtiging bekomen om voor de daar verkochte consumptiemelk een maxi- mum-kostprijs te bepalen, berekend op de hierboven aangegeven wijze. Mochten zich dan nog distributiemoeilijk- heden voordoen, dan is de Minister bereid voor de melkproducten van dergelijke ge meenten geen consent voor uitvoer te doen geven, dan nadat die moeilijklieden zijn op geheven. Op deze wijze zal dus de melkvoorziening zijn geregeld voor het overgroote deel van het platteland. In de gemeenten waar wet is waar de melkproductie kleiner is dan de benoodigde hoeveetheid consumptiemelk, doch waarin zuivelbedrijven zijn gevestigd, die gewoon zijn een deel van de in hun inrichtingen aangevoerde melk te verkoopen als gewone consumptiemelk, terwijl zij als hoofdbedrijf een ander deel tot bo ter en kaas verwerken, zijn krachteus 's Minister's regaling bedoel- de inrichtingen verplicht een zelfde hoeveel- heid consumptiemelk te leveren als waarin zij ook thans voorzien, tot een zelfde hoe- veelheid als andere jaren het geval is. Mocht intusschen in zulke gemeenten noo dig zijn, dat voor distributie door bedoelde bedrijven Lhans een grooterehoeveelheid melk beschikhaar wordt gesteld, dan is aan de daardoor veroorzaakte schade tegemoet te komen door de b-epaling, dat de meer te leveren melk in holer of kaas zal aangere- kend worden an de aldus verkregen hoe- veelheid boter of kaas in mindering zal wor den gebracht van de hoeveetheid, welke zij volgens de regeling tot uitvoer van boter of kaas, lot hinnenlandsch gebruik ter beschik- king hebben te stellen. De kostprijs der dis- tributiemelk is ook hier te bepalen op de wijze als voor de vorige categorien van ge meenten is aangegeven. Door den Minister is tot de Commissaris- sen der Koningin het verzoek gericht de burgemeesters uit te noodigen ten spoedig- ste de noodige maatregelen te nemen en de Coinissarissen der Koningin zijn uitgenoo- digd in over],eg met het bestuur der com missie tot voeding van mensch en dier in hunne provincie eenige dishibutiecommis- sies in te stellen, bestaande uit producenten en consumenten, die hebben na te gaan of de gemeenten behoortijk van melk worden voorzien. Vergadering van Donderdag 28 October 1915. Voorzitter de heer L. Hoefnagels,, burge5 meester. Aanwezig de heeren Pauwels, Wauters, Maiotaux, Hamelynck, Buijsse en De Vleesch- houwer. Na opening der vergadering worden de notuilen der voorgaande gelezen en onver- anderd vastgesteld. D.aania stelt de Voorzitter aan de orde: 1. Ingekitmen stukken. Van Gad. Staten zijn ontvangen twee be richten omtrent goedkeuring van genomen raadsbes;luite,n, die voor kennisgeving wor den aangenomen. 2. Missive Ged. Staten betreffende de re geling der jaarwedden van Burgemees ters en Secretarissen. De Voorzitter doet mededeeling, dat van Ged. Staten is ontvangen eene circulaire, betreffende eene regeling van de jaarwedr den van den burgemeester en den secreta- ris. Hij schorst, ter bebandeling hier van, de openbare zitting, die overgaat in eene met geslolen deuren. De jaarwedden van genoemde tituitarissen bedragen voor deze gemeente 850. Het minimum in de nieuwe regeling door Ged. Staten aangegeven bedraagt in verband met de bevolking voor deze gemeente 1000. Na het weder opembaar worden der ver gadering deelt de Voorzitter mede, dat er omtrent de jaarwedden van den burgemees ter en den secretaris twee voorstellen zijn. Van de verste strekking is een voorstel van den heer Malotaux, om te adviseeren de jaarwedden op 1200 te bepalen. Dit voorstel wordt verworpen met 5 stem-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 6