Landbouwbsrichten. GEMENG9E BERiCHTEW. Voor een betere spijsvertering. Hoogwatergetij te Ter Neuzeo ICar'ikkiokkew gesmoiten eoos9 kpSjgsscioeleinalen, Ou^erwaflhte onkoiie^, Frawsche 44 cN!. ksnonnen. De Paus en de te^echfsfeBSing van miss Caveil. Een iRussssche ts*oepenianding in den pug deu* Duitschers. Clnt^chfermg bij de Hoei> garen. De osntzetteirade veriiexeu. ffVesiaiies vs» Duitsehe aschiep het front Als een staahje van de weinige mede- werkiug der landbouwers om deze gevreesde ziekte te keer te gaan, wordt het volgende gemeld Voor een betere yoeding. Tal van lijders aan bloedarmoede zgn alleen ziek doordat zg een maag hebben die slecht werkt en hen geen voldoende voeding bezorgt. Dan put het bloed zich uit om dat gebrek aan voedsel goed te maken, want er wordt altijd gevraagd en men vervangt nooit geheel wat er aan ont- nomen is. Zoo is er ten slotte altijd een tekort en dit tekort openbaart zich bij den zieke door de groote zwakte en de onge- makken die met den toestand van bloed armoede gepaard gaan, als bleekheid, be- nauwdheid, kartkloppiugen, schele hoofd- pijnen, oorsuizingen. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 30 October 5.32 6.— Zondag 31 6.33 7.14 Maandag 1 November 7 58 8 46 Oinsdag 2 9.29 10.6 Woensdag 3 10.36 11.3 Oonderdag 4 11.26 11.48 Vrijdag 5 12.8 De Fransche verliezen waren b-etrekkelijk gering, dank zij de daeltreffendheid van de gebezigdc gasmaskers. Van de vele moedige -daden, ,die werden bedreven, verdienen de volgende special© verm-al-ding. Een compagnie van een regi ment uit het Noorden van Frankrijk, bijna geheel sain-eiigesteld uit mijnwerkers, we-er- stonden gedurende twee uren de a-anvallen van dri-e Duitsehe bataljons zonder een duimbreed te wijken. Toen Versterkingen kwaanen, waren er van het mijnwerkersba- taljon nog maar tien man in staat, zich op de been te liouden. Maar dezen hadden zoo groote activiteit ten toon g-espreid, dat de vijand den waren stand van zaken niet had gegist. Op een punt in de buurt van Pros-nes hidden een sergeant-majoor en zeven man, die zich in een verbindings-loopgraaf bevon- den, meer dan 30 Duitschers in bedwang, van wi-e zich ten slotte de helft overgaven De kerkklokken in Hongarije en Oosten- rijk worden gesmolten, teneinde voor krijgs- doeleinden te worden gebruikt, daar de metaalnood grooter wordt. Daar op 't platteland de klokken schaar- scher zijn en sommige dorpskerkjes slechts over een enkele kiok beschikken, is be- paald dat voor de smeliiDg aliereerst de klokken der kerken in de groote steden, en van deze weder die, welke het minst moeilijk te missen zjjn, in aanmerking komen. Alleen de klokken van hfstoriscbe waarde of beroemd om ha-=r klankgehalte worden uitgezonderd Ook mag elk kerk- gebouw haar eigendcmsrecht op minstens een klok, noodig om de kerkelijke plechtig- heden aan te kondigen, behouden. Om het aantal ongelukken in hetduister gemaakte Londen zooveel mogelijk te ver- minderec, werd besloten, op de hoeken van straten de trottoirbanden te witten, zoodat voerlieden die goed kunnen onder- scheiden. Dit witten moet bij droog weder driemaal per week en bij slecht weer nog vaker plaats hebben. De kosten hiervan loopen tamelijk op, want de voorstad St. Pancras in Londen heeft voor de 560 hoeken van straten, die binnen haar gebied liggen, wekelijks 35 p. st. voor dit werk te betalen. Volgens den correspondent van de Neue Zurch. Ztg. te Geneve, worden tegenwoordig in Frankrijk nieuwe 440 m.M kanonnen vervaardigd. Niet alleen wat het kaliber betreft, zijn deze kanonnen een nieuwigheid, maar ook ten opzickte van het projectiel, waarbij een der nieuwste uitvindingen is toegepast. Volgens den correspondent van de Daily Express te Rome heeft de Paus aan kardinaal Hartman opgedragen om bij den Duitschen Eeizer te protesteereu tegen de executie van miss Cavell, aangezien de executie van vrouwen in strijd is met de beginselen van Christendom en menschelijkheid. De Russisehe vioot heeft onverwacbts een aanval gedaan op Domesnas, het noorde- lijkste puut van het door de Duitschers bezette stuk van Koerland, aan den ingang van de Golf van Riga. Er werd daar een aantal troepen aan laud gezet, die volgens een Russisch bericht een Duitsch detachement verslagen zouden bebben er werden ge- vangenen gemaakt. Op het gevechtsterrein vonden de Russen eeD gesneuveld officier en 42 gesneuvelde soldaten. De Russisehe verliezen bedroegen 4 gewonden. Intusschen meldt het laatste Duitsehe stalbericht, dat de Russisehe troepen zich weer ingescheept hebben, toen versterkingen aanrukten. Reuter verneemt uit betrouwbare bron te Sofia, dat het Boelgaarsche volk reeds terneergedrukt en ontgoocheld is. Het had geloofd, dat de opmarscb der Duitschers met verpletterende snelkeid zou plaats heb ben en dat de veldtocht tegen half Novem ber geeindigd zou zijn. De Duitsehe officieren verklaren onom- wonden aan de Boelgaren, dat het onnoozel van hen was zoo iets te gelooven. De Pruisische veriieslijsten nos. 350359 (11 October20 October) vermelden de narnen van 57.424 gesneuvelden, gewonden en vermisten de vorige 10 lijsten bevatten 47.506 namen. Het totaal aantal gesneu velden, gewonden en vermisten, op de ver iieslijsten vermeld, heeft nu de twee millioen overschreden 2.021.078. Dit getal betreft alleen nog maar de Pruisische verliezen, gelijk men weet. Het Duitsehe legerbestuur heeft nog bovendien uitgegeven 228 Beiersche, 209 Saksische, 286 Wurtembergsche veriieslijsten, 53 lijsten van de marine, eenige lijsten van bij het Turksche leger ingedeelde officieren en onderofficieren, en eenige lijsten van de koioniale troepen. Daarbij komen dan nog aan de zijde der centralen, de Oostenrijksche en de Hongaarsche, en de Bulgaarsche en de Turksche verliezen. Als men voor deze alien te zamen eens een getal van 3 millioen schat, dan komt het geheel der verliezen van de centralen op 5 millioen. Neemt men dan aan, dat er aan entente-zijde ongeveer evenveel zijn ge alien bij Franschen Russen, Engelschpn, ltalianen, Belgen en Serviers te zamen, dan bedragen de gezamenlijke verliezen reeds tien millioen man. Eene schatting,diVeer te laag dan te hoog is. En dat gaat nu maar elken dag door Een deel van deze tien millioen mau, het grootste gedeelte wellicht, zal niet voor het leven ougelukkig zijn. Maar is het niet afgrijselijk, dat er tocti zeker nu reeds een paar millioen mensehen gesneuveld zijn, of voor goed tot wrakken geworden, en dat uiemand aan dat bedrijf een eind weet te maken V (N. R. Crt.) Wij treffen in de „Vorwarts" aldus schrijft het „Alg. Hbl." een soldatenbrief aan, welke een goeden kijk geeft op de mentaliteit van bet DuiLs-che volk. De schr-j- ver vertelt wat zijn compagnie moest dr.en terwijl zij in „Ruheslellung" was, dus act., ter de vuurlinie uitrustte van bet in physieL en mar eel opzicht zoo afmattende verblijf in de loopgraven. Niet alleen dat de men schen oorlogswerk moesten doen, ais he: af laden van treinen, bet bruikbaar maker van wegen en bet aanleggen van Loopgra veil, maar tevens werd duchtig geexerceero en handgrepen gedaan, zonder dat blijkens den brief hierover gemopper-d werd. Een paar maal verzekert de schrijver zelfs, da) de g-oed-e stemming erin bleef. Onwillekeu- rig denkl men daarbij ,aan de vele inge zonden stukken, waarmede de Nederlandsche pers overstroom-d wordt, wanneer hier eens door een Lr,o-epenaf de-el ing pen o-orlogsmarsch wordt gemaakt en al sp-o-edig van „afbeu- len" enz. wordt gesproken. Al zien wij nu wel niet het bail in van het „hand,grepen ktoppen", en vooral niet onder dergelijke ounstandigheden, zoo is er toch veeil in dezen soldatenbrief, dat te aenken geeft. Zulk een discipline, zulk een volkomen zich onder- werpen aan he opgelegde listen, zulk een toewijding aan hetgeen noodig wordt ge- acht om bet Duitsehe leger op de hoogte te houden van zijn taak, geven een verklaring van de geweldige kraclit, door dat leger ont- wikkeld. En al kan men het oneens zijn over de juistheid van deze Duitsehe mili- taire methoden voor ons., die maar al te geneigd zijn tot klachten over de persoon- lijke lasten, die de militaire dienst ons op- legt, is het toch wel eens leerzaam te ver- nemen hoe in veel ernstiger omstandigheden een ander volk zich onderwei-pt aajn moeiten en bezwaren, in de overtuiging, dat alleen zulk een volkomen onderwerping aan het geen het algemeen belang geacbt wordt te eiscben, tot bereiking van het groote doel kan Leiden. Zulk een achterstelling van het persoonlijke belang bij het algemeen belang mag ons zeker wrel eens ten voorbeeld wor den gestedd. Wij laten daarom het grootste gedeelte van dezen soldatenbrief bier vol- gen: De laatste week hebben we het hard te verantwoorden gehad. Den 26en verlieten we de loopgraven om kwartier te betrek- ken achter het front, maar de rust, die ons hier geboden werd, was van een twij- felachtig karakter! Wij marcheerden 's avonds om half elf af, nadat de ailossing was aangekomen. De tocht, met een korte rust, duurde drie en en een half uur. We moesten langs den straatweg marcheeren, daar het in den na- middag en avond geregend had, zoodat de kortere boschwegen onbegaanbaar waren. Het was heldere maneschijn, waardoor de marsch dragelijk was. Lange munitie-kolon- nes, kwamen wij tegen, die nieuwe voorra- den aan de batterijen brachten. Spookach- tig bijna verrezen langs- den weg de houten kruisen op de graven der gevallen kamera- den. Het stukgescholen dorp M. lieten we terzijde liggen. Voor bet grootste gedeelte zijn de huizen weer opgebouwd, de ruines zijn opgeruimd. In bet bosch werd halt ge- houden, om de afZ(Onderlijk marcheerende sec ties af te wachten, waarna het in geslo- ten compagnieldrmatie verder ging naar het kleine stadje. Het is koeler geworden; de volgepakte ransol drukt niet al te zwaar en in betrekkelijk goede stemming Irekken we voort. Om twee uur 's nachts berei- ken wij de plaats van onze bestemming en be Irekken we de kwartieren. Op den ce- mentvloer van een fabriek is. stroo gelegd. Snel wordt de bepakldng afgelegd, het lent- doek over bet stroo uitgespreid, de kapot- jas als deken er over en het bed is klaar. Het meest no.odzakelijke wordt snel in orde gebracht, en nadat alles opgeredderd is, ijlen we naar buiten, w,aar intusschen de keulcenwagen is opgereden. We drinken een warme kop koffie en eten iets en dan komt de rust. Het is inmiddlels drie uur in den morgen geworden. Maar er wacht ons. nog e.en minder aangename vei-rassing. Juist toen we wilden gaan silapen, verschijnl de majoor en geiast: „om vijf uur aantreden voor werkdienst." Dat viel niet mee. Dan maar gauw slapen, want om vier uur was het weer opstaan. We marcheeren naar bet station om plank-en -af te laden. Met niet heel veel lust -gingen we aan bet werk. De vermoeidheid, o-ok al ten gevolge van den nachtmarsch, z-at on-s nog in de beenen, maar al spoedig kreeg toch de goede stem ming weer de -ovea-hand. Tegen elf uur was het w-erkje afgeloo- pen. Snel werd koffie gedronken om nog wat te gaan slapen en het verzuimde in te ha-len. In d-en namiddag was het po.etsen en doodm-oe kropen we vroeg in bet stroo. Want volgens de uitgegeven orders m-oet de compagnie den volgenden dag w-eer werk dienst doen. Om kwart voor drie was- het reveille. De keukenwagen was alweer met de warme koffie present. De veldflesschen werden ge- vuld, en de pioniergereeds-chappen in ont- v-angst genom-en. Om half vijf rukken we uit, am na een marsch van drie uur ons doel te bereik-en. Er moest een weg in orde gebracht worden vioor Ih-et vervoer van zwaar geschut. Flink en viug li-ep het werk, niet- tegenstaande -de onvoldioen-de rust, van sta- pel, en om vijf uur 's. nami-ddags waren wij met o-ns- gedeelte gereed. Na een korte rust miarcheerd-en we weer af en kwamen om acht uur in jhet kwartier terug. We waren zoo moe, dat ,we bijna niet konden eten en al heel spo-edig was -alles in diepe rust. Om kwart voor zes reveille en 's morgens ex-erceeren, evenals 's middagsexercities en handgrepen do-en. 's Avonds ging ik een bad nem-en, maar nauwelijks was ik in bet water of daar werd alarm g-eblazen. In een oogenblik was ik w-eer in de kleeren en snelde ik naar mijn kwartier. Gelukkig was bet maar een alarmoefening, om te zien hoe snel de compagnie kon aantreden. Maar toen was me toch de lust vergaan om weer te gaan baden. Ik gaf de voorkeur eraan om half negen te gaan sJ,apen. Dinsdagmorgen exeroeeren; om half elf inrukken; -daarop poets-en voor de inspectie onx half twee. Er was nauweiijks tijd het midda-gmaal te gebruiken. De inspectie duur de tot -half vijf; tien minuten later waren we in bet kwaadi-er; om kwart v-oor vijf aan treden voor werkdienst. Snal een kop warme koffie opgeslurpt; -een stuk br-ood stak ik in den zak vo-or onderw-eg. D-e kapoljas werd gero-ld, het kookgerei op d-en rans-ei ^gegespt, de patronen-voorraad aangevuld en voor I ging bet, nadal het pioniei"gereeds.cliap was uitgereikt. Om half zes afgemarcheera, kwamen wij om half negen op de verzamel- plaats en -een uur later op de plaats waar het graafwerk mo-est worden verricht. We moesten een loopgraaf maken, welke, bo-e oak de omstandiglieden mo-chten zijn, een bepaal-de di-epte m-o-est hebben. De vij- andelijke loop-giraven war-en niet ver af; wij zagen de opgeworpen h-oogten wit in het maanilicht b-linken. Al spoedig bad de vij and ontdekt wat wij daden en dad-elijk r-e- gend-e het granaat-kartets-en. Lichtlcogels ste- gen op en belichtten bet voorterrein. Plat op den igrond uitgeslrekt wachtten wij een viiurpauze af om dan ijlings. de spad-en en bijlen te grijpen en aan het graven te gaan. Sneil gmeven wij ons, in, want wij waren gedwong-en met de uiterste kracbts- inspanning te werken. De schrijver g-eeft een beschrijving van het geweldige vuur, dat de vijand richtte op -de Duitsehe linie en vervolgt d-an: B-elialve een onbeduidende verwonding had bet vuur oais. weinig geschaad. Ruirn twaa-lf uur was het werk afgelo-open, zoodat wij konden afmarcbeeren. Afgemat bereikten wij tegen -drie uur -ons kwartier. Maar niet alien kwamen tegelijk aan. Met gro-ote tus-sclien- ruimte vers-chen-en de manschappen, die v-oe- tenvels hadden; de laatste bereikte zijn kwartier 's.m-orgens om acht uur. Om ti-en uur 's morgens was bet po-etsen; 's middags exeroeeren. Maar we konden nau weiijks d-e voeten oplichten en veel bijzon- d-ers hebben we dan -oo-k niet gepresteerd. Den volgenden m-orgen was het zes uur aan treden voor een velddienst, waarbij veel ge- niarcheerd w-erd; wij keerden pas la at in den middag terug. Snel werd het middag- bro-od gebruikt, wT,ant am vijf uur moesten wij weer k-ant en klaar, met gepoetste wa- pen-en en bepakking gereed zijn voor het aflo-s-s-en van d-e wacht. Het gedeelte van de compagnie, dat geen wacht had, moest een marsch van dri-e uur maken om daarna schanswerk te verrichten. De tweede sectie trok op wacht en ik had h-et o-ngeluk op hoofdwacht te komen. Ik had in geen tijden bet geweer gepresenteerd, maar hier leerde ik het weer! Enifin, het ging ten slotte weer en dat wel opperbest. Zaterdagmiddag om half vijf werd ik afgelost; tien minuten later was ik in mijn kwartier en om vijf uur h-a-den we aan voor d-en afmarsch. Een stuk brood ging in den zak, de veldflesch werd gevuld en voorwaarts. ging het. s Avonds oim half tien war-en we weer in de loopgraven. .Mon;l- en kiauwzoer. Te Staphorst heerscht in hevige mate het mond- ea klauwzeer oader het rundvee. Vooral wilden velen gaarne het gevreesde afmaken van het vee voorkomen. De heer Timmerman, lid van den gemeenteraad, wendde zich daarom met een telegrafisch verzoek tot den minister van landbouw enz. Het antwoord luidde echter ongunstig en het vee moest worden afgemaakt. Uit Groningen kwamen negen slagers aan om het vee te dooden en uit Zwoile ontbood men de benoodigde arbeiders om kuilen te graven, waarin de doode dieren begraven moesten worden. Deze zijn echter alien onverrichterzake vertrokken, door den tegenstand der land bouwers. De direeteur-generaal van den landbouw moest er bij te pas komen om de vee- houders tot beter inzicht te brengen, waarna eindetijk tot het afmaken van het vee kon worden overgegaan. Intusschen heeft de ziekte zich reeds zoo- danig uitgebreid, dat al acht en dertig stallen besmet zija verklaard. Maandagnamiddag zijn op de Prins Hendrikkade te Rotterdam aangehouden 47 xisten met worst, per stoomboot uit Ant- werpen aangevoerd en herkomstig uit Gent. De kisten kwamen terug aan het adres van den afzender, een vleeschhandelaar te Rot terdam woonachtig, die ze drie maanden geleden naar Gent heeft afgezonden. De worst, die een oudragelijkeu stank verspreidde, is ter keuring naar het abattoir overgebracht. De te Schoten wonende Haarlemsche belastingforensen kregen Zaterd-agmorgen tol hun verbazing „waarschuwingen" van den gemeente-ontvanger. Tot hnn verbazing, om- dat zijnog geen aanslagbiljetten hadden ontvangen. Bij onderz-oek bleek, dat het pak biljetten voor Schoten, dat via d-e gemeente- secretarie te Schoten zou gedistribueerd wor den, nog ongeopeand ter s-ecretarie was. Het pak moet daar eenige maanden gelegen heb ben. (Tel.) Onsmakelijk. De belas-tingbeambten te Aalten hielden een persoon aan, die er zeer dik en bezweet uitzag. Daar -dit erg verdacht leek, werd de man gefouilleerd en toen bleek hij om zijn ilichaam een d-ikke zijde spek te hebben (Hbl.) Komt nooit lerug. Een aantal inwoners der gemeente Muiden schijnen het slachtoffer geworden te zijn van een handige oplichterstruc. Een z.g. s nelf o togr af is che im'ichting deed vorige week aldaar de ro-nde -om opnamen te doen. Tegen voornitbeta-Ling van 25 cent kon men zich laten fotografeeren, later zouden d,e folo's aan buis bez-orgd word-en. De strooibiijetten vermeld-den o.a.: „Komt slechts eenmaal. Komt nooit terug!" Toen echter de kiekjes genamen waren en de vooraitbetaald-e een- ten opgestrelsen, is de fotograaf heengegaan om niet meer terug te komen. (Tel.) Zoc gaai lh®t in den itaad van Sciiore. Een der Zeeuwsche correspondenten schrijft .aan het „Alg. Hbl.": De raadsvergaderingen te Schore hebben m den reg-el d-e algeni-eene belangstelling. daar er in -die gexneente nogal eens- wat ver- keer-d s-chijnt te gaan -en de raaidsteden hun ongenoegen daarover niet o-nd-er s-toelen en bank-en s-teken. Ziehder lioe men daar ter plaatse aan cer threaten vo-or uitvoer gebolpen wordt. 't Was dezer dagen bij d-e behandeling der genieent-ebegroioting voor 1916, dat een s,ala- risverhooging voo-r den burgem-eester Ler s-prake kwam. In den io-op van het debat m-erkte dez-e op, -dat hij dag en nacht voor de in-gezetenen klaar staat. De heer yerhaagen: Mijnheer de voorzit- ter, dat is besiist onwaar, ik z,al eens aan- to-onen, w,at een rommeitoestand het hier is, De heer Zoetewij moest twee certificate,n v-o-or uitvoer bebben en ging daarvo-or naar de secretarie. Daar was niemand aanwezig, dus ging hij naar den veldwachter. Die was op rei-s, dus iiep de heer Z-oetewij naar den burgemees-ter. De burgem-eester was, niet genegen mee le gaan en meende, dat de beer Stevens-e ze wel. kon geven. De heer Zoetewij li-ep dus, naar den heer Stev-ens-e. De beer Stevense was niet thuis, maar bevo-nd zich bij den heer Glerum. Dus ging de beer Zoetewij -op stap naar den h-eer Glerum. De h-eer Stevense, daar aangetroffen, was niet genegen med-e te gaan, d-och meende, dat zijn zoon wel kon help-en. D-eze zo-on, eindelij-k gevond-en, was- bereid den h-eer Zoetewij te helpen, maar kwam tot de -ontdekking, dat hij geen sleutels had. Men to-og dus naar de woning van d-en veldwachter o-m sleutels. De veldwachter had de sleutels mee op reis, genomen. Toen klorn de zoon d-es, h-eeren Stevense door ©en raam van de oude school, brak de secretarie open en kon even later den heer Zoetewij het verlangd-e overhandigen. Zoo komt men in Schore aan certificaten voor uitvoer. In dezelfde raadszitting deed zich nog een verm-akelijk too-neeltje vo-or. Dat was even later, bij de voorg-es-telde sal.arisverho-o.ging van den veldwachter. Reeds meermalen was er in den raad over geklaagd, -d,at deze tilularis, bijna al het werk ter secretarie moet -do-en en daarom geen tijd kan vin-d-en, zijn aandacht aan de vele diefstall-en te wijden, w-elke in den laat- sten tijd in de gemeente g-epleeg-d worden. De burgem-eester was van meening, dat hier toch weinig a-an te d-o-en zou zijn. In de groote steden loopen de ag-enten altijd op straat en toch wordt er gestolen. De burgem-eester ste-Lde vervolgens voor, -den veldwachter zelf binnen te ro-epen o-m hem te vragen of hem o-p de secretarie te veel werk gegeve-n wordt. Na een geanimeerd -debat of het oirbaar is een veldwachter in de raadszaal het woord te doen voeren, wordt besloten, den patient binnen te roepen. Hem wordt gevraag-d of hij zoo zeer met an-dere bezigheden overs.telpt wordt, dat hij zijn pl-icht niet kan vervullen. Maar in den veldwachter schijnt Salom-o's wijsheid en vo-orzichtigheid gevaren en hij antwo-ordt Laconiek: „Niem,and kan twee heeren -di-enen." De vo-orzitter verduidelijkt, dat men zou wi-llen weten of de veldwachter zijn plicht ni-et kan vervullen. De veldwachter „Ik doe altijd mijn plicht." Wa-arop de voorzitter opgetogen uitroept: „Daar, nu hoo-r jullie 't zelf." Zoo gaat het in -den raad van Schore. Een iniaadsch pani-ol'faliield. Dinsdag kwam de inlander Satja, wonende in des,a Ko-sambi be B-ando-eng, de politie verontrusten met -de althans voor hem geweidi-g-e tijding, dat er dien nacht was in- gebroken e.n een bedrag van f 2000 aan bankpapier en specie door gauwdieven was gesitolen. De man scheen echter heelemaal niet ver- piletterd, zelfs niet o-nder den indruk van deze hem ru'ineerende gebeurtenis. De be- -stolene vert-elde het heel gewoon, zoo onge- veer als. gold h-et een paar sch-oenen of een kam, zegt -de „Preanger Bode". De politie toog oinmid-dellijk op ondcrzoek nit en, ter plaats-e gek-om-en, werd h-et eerst gevra-agd, h-o-e en -o-nder weilke omstandig heden de inbraak had plaats, gehad. Door de deur waren de schavuiten niet naar binnen gek-om-en, want volgens liet getuigenis van den bestoiene was deze des morgens, nog beho-orlijk gesloten bevonden en sporen van braak zelfs de geringste waren nergens te bespeuren. Maar de inbrekers, waren, volgens de ver klaring van Satja, door het zold-erluik naar b-eneden gekomen en hadden vervolgens, d-en buit van onder een matr-as, waar de schat bewaard w-erd, weggehaald Maar hoe ze dan op den zol-der waren ge komen bleef -een mysterie, want het dak was, -gaaf en o-ngeschonden. Bovendien bleek aldra, dat het b-ewuste luik misschien sinds mens-chenh-eugeni-s niet was geopend, want een dikke en ongerepte laag stof, maakte de naden van het luik onzichthaar. Zelfs kon op zol-der niemand langs het luik gaan zonder sporen in het stof achter te laten. Toen Satja op een en an-der opmerkzaam werd gem-aakt, dacht hij een oogenblik na en herinnerde zich toen pl-ots-elin-g, dat hij de deur wel geopend had gevon-den, toen hij des morgens was opgestaianhij had zich hierin vergixt. Nu, eiTare huma-num es-t, maar de politie sch-een nu toch niet veel geloof meer aan 's mans verhaal Le slaan, en vroeg nadere bijz-onderheden omtrent het geld en zijn herkoms-t aan den beslolene en d-iens, vrouw. En toen bleek het v-olgende: Satja had'een sawah verkocht voor 1750, d-och zijn vrouw had terstond beslag op de cenfcen gelegd, om-dat manlief nogal aan speelzucht leed en met dobbelen er alles d-reigde doorheen te jagen. Daarom had vrauwliief h-em onder curateele gesteld. Nog al -een goede maatregel, z-ouden we zoo zeg- gen. To-e-n nu het aardige samrnetje aan Satja werd u-itbetaald, nam zijn go-ed-e genius, liet hem af, en v-erstopte het onder de matras. Daar had Satja al spoedig de lucht van gekregen, maarhij dorst het geld er zoo maar ni-et tusschenuit hal-en, ho-e vurig hij ook verlangde zijn geluk aan de speeltafel nog eens te beproeven, want hij vreesde den to-orn zijner vrouw Hij peinsde -en peinsde, langen tijd. De arrne Satja kon er ni-et van slapen, want liet geld, zijn geld, brandde hem de ziel af; hij mocht er op slapen, doch aankomen ho maar Eindelijk had hij gedurende een slapeloo- zen nacht -een „akal" gevon-den. Hij stond op, terwijl zijn vrouw in diepe, zalige rust verz-onken lag, nam het geld -onder d-e ma tras, we-g, bracht het in veiligheid en ging weder met een tevreden glimlach naas-t zijn eega liggen. Satja sliep het verder gedeelte van den nacht als- een roo-s. Den volgenden morgen bemerkte de vrouw al spoedig, dat het geld verdwenen was en maakte zich gereed om manlief op een ge weldige wijze onder handen te n-em-en, toen hij zijn vers-chrikte vrouw vertel-de, dat de -s-chat door dieven was gestolen, en dat man lief dus onschuldig was, hetgeen de Kenau aanvankelijk 'geloofde En zo-o, geschiedde bet, dat de arme Satja zijn eigen ge'.-d stal Een niet alledaagsch huwelifk. In Parijs i-s mejuffrouw Julie Pichon, een echt-e Paris-ienne, in het huwelijik g-eLreden met een Mohamniedaan, den ziekendi-ager A-M Ben Hattab uit Tunis. Het huwelijk ward strepg naar I-slaniietischen ritus ge sloten en op d-en feestm-aaltijd, waar na- t'uurlij-k liet lam, met eout water gevuld en 24 uur aan h-et spit gebraden, gegeten werd, zaten ook allerlei Algerijnen, Marokka- nen en inboorlingen van Tunis aan. D-e Mohammedaansche priester, die het huw-elijk zegende, las het volgende liuwe- lij-ksverdrag voor: „Met liulp en zegen van -HIall treedt -de 24jarige Mohammedaan Ali Ben Hattah in het huwelijk met de meer- derjarige Julie Pichon, Fransche, w-o-riende te Parijs. De huweLijksgift is, in overeen- stemming met de brnid, vastgesteld op 500 francs, die haar reed-s zijn uitbetaald. Op v-erzoek van de vrouw is de echtgenoot ver- plicht geen an-d-er huwelijk aan te gaan, zoo- lang Julie Pichon zijn vrouw is. Indien hij toch, tegen deze uits.praak, een andere vrouw neemt, zal dit tweede huwelijk on- geldig wo-nden v-erklaard. Ali B-en Hattab heeft dez-e voo-rwaarden in voile gezondheid van lic.haam en geest aanvaard." De „Matin" vindt het merkwaardig, dat Ali, -die vier vrouwen mag bezitten en zich dus toch al dwang aandoet door te beloven er maar een op na te houden, zijn brui-d bovendien nog -een huwelijksgift meegeeft in plaats van deze van haar te ontvangen, z-o-oals Fransch gebruik is. Om de goede werking te verzekeren van een maag die, zooals men dit zou kunnen zeggen #niet meer luisteren wil", is het beste ter bereiking van een zeker, snel en weinig kostbaar resultaateen kuur der Pink Pillen. De behandeling is niet omslachtig, want zij bestaat uit het innemen van 2 of 3 pillen per dag, tegelijk met de maaltijden. Eenige dagen dier behandeling zijn in zekere ge vallen voldoende om de genezing van een slechte maag te bewerken. Wij hebben over dit onderwerp duizenden getuigschriften gepubliceerd, maar daar wij er nooit gebrek aan hebben, brengen wij leden onder uwe oogen den brief dien wij aebben ontvangen van Mej. Marie Louise Boichot, 9, rue des Batignoiles, te Parijs. //Het verheugt mij zeer u te kunnen be- ricbten, schrijft zij, dat uwe uitmundende Pink Pillen mij volkomen genezen hebben van een maagziekte die mij verschrikkeljjk lad doen lijden en die mij tot een ernstigen graad van bloedarmoede had gebracht. Niet alleen lijd ik niet meer aan mijn maag, maar geheel mijn gezondheidstoestand is uitrountend." De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a 1,75 per doos en f 9,per zes doozen, bij het Boofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Ter Neuzen en omstreken bij de Wed. A. van Overbeeke Leunis, Westkolkstraatvoor Sas van Gent en om streken bij Verhaak, drogist, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2